AvtorNatalija

'Ne prepuščajte se iluzijam. Izzivi, s katerimi se soočamo, so veliki'
07. 12. 2021 11.00
Opravljeno je, danes pravijo glasovi olajšanja v Nemčiji. Dobrih deset tednov po zveznih volitvah so stranke "semaforja" – SPD, Zeleni in FDP le podpisali izpogajano koalicijsko pogodbo. Nič več torej ne ovira prisege nove vlade, ki bo po 16 letih nasledila vladavino Angele Merkel.

PC za državno upravo je bil v neskladju z ustavo
06. 12. 2021 13.23
Ustavno sodišče je presodilo, da je bil vladni odlok, ki je za zaposlene v državni upravi uvajal pogoj preboleli ali cepljeni (PC), v neskladju z ustavo, saj ni bil sprejet v skladu z zakonskimi zahtevami. Ustavno sodišče je izvajanje odloka sicer zadržalo že konec septembra.

Prelom. In 'radikalno avtonomen' človek
06. 12. 2021 12.48
Nemčija je na pragu trenutka, ko bo Angela Merkel vajeti po 16 letih prepustila Olafu Scholzu. Medtem ko se je Merklova kot "krizna kanclerka" bolj odzivala kot utirala nove poti, naj bi "semafor" socialdemokratov, zelenih in liberalcev deloval povsem drugače ‒ Scholz se vidi v vlogi "podnebnega kanclerja", nova koalicija pa napoveduje velike, vizionarske korake.

Avstrijska smučišča: smuka dovoljena v času zapore, a brez prenočišča
23. 11. 2021 11.15
Mnogi ljubitelji zimskih športov so se morali v pretekli sezoni povsem odreči smučanju ali deskanju. Ko se je že zdelo, da bo sezona 2021/2022 povsem drugačna, pa je hitra rast novih primerov okužbe z novim koronavirusom spet vse postavila na glavo. Vseeno pri severnih sosedih – Avstrijcih, kamor na smučišča radi odhajamo tudi Slovenci, še vedno računajo na zimsko sezono, čeprav priznavajo, da bodo necepljeni in tisti, ki covida-19 niso preboleli, na njihovih snežnih strminah letos najbrž težko prišli na svoj račun.

1389 novih okužb. Pritisk na bolnišnice se še stopnjuje, zaposleni so izmučeni
22. 11. 2021 09.48
V nedeljo so pristojni potrdili 1389 novih primerov okužbe s koronavirusom. Pozitivnih je bilo kar 50,9 odstotka testov. Sicer so opravili 2.730 PCR-testov in 19.956 hitrih testov, ki jih ob pozitivnem rezultatu naknadno preverijo še s PCR-testom. V enotah intenzivne terapije se medtem zdravi 276 ljudi, na respirator je priklopljenih 228 bolnikov. Število bolnikov pomeni tudi hud pritisk na osebje, ki se že odraža v številu bolniških odsotnosti, opozarjajo v UKC Maribor. V obeh kliničnih centrih pri nas imajo trenutno v bolniškem staležu 1020 zaposlenih.

Šole so se dobro pripravile, grožnje in pritiski pa v šole vnašajo nemir in povzročajo stiske
22. 11. 2021 11.38
Slovenske šole so se na nove ukrepe za zamejitev širjenja novega koronavirusa dobro pripravile, pravi glavni šolski inšpektor, dr. Simon Slokan. Inšpektorat je namreč opravil več nadzorov, med katerimi pa niso odkrili veliko nepravilnosti, tam, kjer so jih, pa so jih večinoma že odpravili. Le ena šola, ki tega ni storila, mora začasno izvajati šolanje na daljavo. Gre za Waldorfsko šolo Ljubljana.

Semiška županja: Opraviči naj se vlada. Lokalno gibanje svetnikom očita diskreditacijo
22. 11. 2021 13.57
Potem ko je konec tedna peterica občinskih svetnikov iz Semiča zahtevala, da se županja Polona Kambič opraviči in prevzame odgovornost za pozive k opuščanju ukrepov proti covidu-19, zdaj županja v odgovoru pravi, da pismo razume kot "osebno žaljivo". Peterici svetnikov pa so svoje misli namenili tudi v Gibanju za svobodno in zdravo življenje Bele krajine, kjer menijo, da zahteva po opravičilu "pomeni diskreditacijo osebne integritete" županje.

Migrante naj bi prisilili, da so šli na mejo namesto domov
22. 11. 2021 09.40
Poljski premier Mateusz Morawiecki opozarja, da je migrantska kriza na beloruski meji morda uvod v "nekaj veliko hujšega", poljska mejna straža pa opozarja, da beloruske sile še vedno prevažajo migrante na mejo med državama. Nekatere naj bi celo prisilili, da so odšli na mejo in se skušali prebiti v EU, namesto da bi se vrnili domov, kot so želeli.

Zaščita pred hudim potekom zelo dobra do devetega meseca, novi odmerki odvisni tudi od mutacij
22. 11. 2021 08.02
Tudi devet mesecev po drugem cepljenju s cepivom BioNTech/Pfizer je raven zaščite pred hudim potekom bolezni še vedno "zelo visoka" – tako ustanovitelj BioNTecha, Ugur Sahin. Kljub temu je pozval k cepljenju s tretjim odmerkom, saj ta prispeva tudi k prekinitvi verige okužb. Je pa dejal, da je za zdaj še prezgodaj potrditi ugibanja, da bo poživitveni odmerek potreben vsako leto, saj je to odvisno tudi od novih različic virusa.

Na Nizozemskem s kamnom nad reševalno vozilo, v Bruslju uporabili vodni top
21. 11. 2021 09.15
Na Nizozemskem so izbruhnili novi nemiri zaradi novih pravil ob naraščanju števila primerov s covidom-19. Po nemirih v Rotterdamu, so tokrat v Haagu protestniki napadli policiste in zažigali kolesa. Ta konec tedna so se sicer na ulice zaradi protikoronskih omejitev odpravili tudi v Avstriji, Italiji in na Hrvaškem. Več tisoč ljudi se je medtem zbralo v Bruslju na protestih proti ukrepom za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Oblasti so tamkajšnji protest dovolile.

Korenček, palica in obvezno cepljenje: več vprašanj kot odgovorov
20. 11. 2021 10.50
Severni sosedje nameravajo s 1. februarjem uvesti obvezno cepljenje. Tistim, ki se vseeno ne bi želeli cepiti, grozijo kazni – a kakšne? Kako etično je sploh uvajati obvezno cepljenje proti covidu-19? V Avstriji tako napovedana sprememba postavlja več vprašanj, kot imajo pristojni zaenkrat odgovorov. V Avstriji medtem danes potekajo tudi obsežni protesti.

Gradite, prenavljate? Na mojstre je treba čakati tudi več mesecev dlje
20. 11. 2021 14.55
Vse, ki v tem času gradijo ali prenavljajo, ne skrbi le naraščanje cen gradbenih materialov in njihovo pomanjkanje, ki je posledica motenj v dobavni verigi, temveč tudi veliko povpraševanje. Težave so tudi s čakalnimi dobami pri mojstrih, saj je na katerega izmed njih zdaj treba čakati tudi po nekaj mesecev dlje, kot je bilo to običajno.

Predsednik jezen, ker najstnika niso obsodili
20. 11. 2021 09.25
Ameriški predsednik Joe Biden je dejal, da je jezen, potem ko je bil najstnik, ki je lani med rasnimi nemiri v Wisconsinu ustrelil dva moška, oproščen. Predsednik je v pisni izjavi izrazil zgroženost nad sodbo, čeprav je pred tem novinarjem dejal, da podpira odločitev porote. Gre za eno najbolj kontroverznih sojenj zadnjih let v ZDA, saj so bili številni prepričani, da je na zatožni klopi pravzaprav pravica do samoobrambe, potem ko se je razvnela razprava o tem, v kakšnih okoliščinah pravica do samoobrambe sploh velja. Kot je v ZDA že običajno, pa je primer na koncu postal predvsem priložnost za verbalno obračunavanje med političnima poloma.

Pet občinskih svetnikov zahteva odgovornost županje, ki je pozivala k opuščanju ukrepov
20. 11. 2021 12.19
Potem ko je županja Semiča Polona Kambič pozivala k opuščanju ukrepov proti covidu-19, je pet svetnikov spisalo poziv, v katerem so obsodili njene izjave in zahtevali opravičilo. "Zelo pomembno je, da vsi zavestno ravnamo tako, da preprečimo širjenje virusa, da se zavedamo težke zdravstvene situacije in spoštujemo ukrepe, ki so nujni za zajezitev virusa," so še zapisali.

Interpelacija Kustečeve spodletela: 'V DZ je le še kupovanje glasov in čakanje na volitve'
20. 11. 2021 07.46
Poslanci opozicije so v prvih odzivih po neuspeli interpelaciji ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec poudarili, da jih neuspeh interpelacije žalosti, a so ga pričakovali. Spomnili so na vse očitke ministrici. Del opozicije je ob tem izrazil dvom v možnost uspeha interpelacije pravosodnega ministra.

V muzeju Instagrama in TikToka se lahko počutite kot zvezda
18. 11. 2021 06.00
Bi se radi počutili kot zvezda, pozirali kot zvezda in posneli fotografije kot največji vplivneži družbenih omrežij? V Bruslju muzej TikToka in Instagrama ponuja prostor, kjer lahko ljubitelji družbenih omrežij ustvarijo vsebine v različnih ambientih – od zabavnih in stilsko dovršenih do bizarnih. Obiskovalcev, ki se odpravijo na uro in pol dolg "safari nasmehov", ne manjka, organizatorji pa s časovnim razporedom poskrbijo, da imajo vsi dovolj časa za popolno fotografijo.

Kobilice, meduze, črvi: superživila prihodnosti
17. 11. 2021 06.00
Evropska komisija je kot novo živilo odobrila kobilice selke. Žuželke, nekoč znane po tem, da so uničile ves pridelek, se zdaj pojavljajo kot alternativen vir beljakovin, ki bi lahko olajšal prehod na bolj trajnosten prehranski sistem. Že lani so med živila uvrstili posušene ličinke velikega mokarja, ki naj bi jih uporabljali kot prigrizek ali sestavino za piškote in testenine. Znanstveniki zdaj menijo, da bi na naše krožnike morale tudi meduze, ki da niso le zdravo živilo z nizko vsebnostjo maščob, ampak tudi trajnostni vir hrane.

Krkovič o kadrovanjih, Golobu in Snežiču: Svojevrstna katastrofa
11. 11. 2021 14.17
Po tem, ko uprava podjetja Gen-I z Robertom Golobom na čelu v torek ni dobila novega mandata, se je ta odločil spregovoriti o aktualnih razmerah v družbi. Za enega najodmevnejših nastopov na tem dogodku pa je poskrbel Tone Krkovič, nekdanji brigadir, ki je danes zaposlen v Gen-I-ju. Krkovič, znan kot tesni zaveznik predsednika vlade Janeza Janše, je stopil pred javnost in povedal zgodbo, ki po njegovem mnenju kaže na "svojevrstno katastrofo". Govori pa o tem, kako se pri nas kadruje v velikih podjetjih in kdo vse ima pri tem besedo.

11 trditev 'iniciative zdravnikov' pod drobnogledom: sestava cepiv, kancerogene snovi ...
11. 11. 2021 11.10
V teh dneh prah znova dviguje pismo "Iniciative slovenskih zdravnikov", naslovljeno kot poziv k takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s covid-19 cepivi v Sloveniji. V svojem pisanju izpostavljajo vrsto trditev, za katere se ob podrobnejši analizi izkaže, da so neresnične. Navedbe smo pod drobnogled vzeli skupaj z dr. Romanom Jeralo, priznanim slovenskim znanstvenikom, doktorjem kemijskih znanosti, sinteznim biologom, ki je tudi bdel nad slovensko skupino za razvoj cepiva proti covidu-19.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva
10. 11. 2021 07.44
Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Razrešen Ribič o pritiskih in imenih: Energetiko je prevzela NSi
08. 11. 2021 09.52
Nedavno razrešen predsednik uprave družbe Elektro Ljubljana Andrej Ribič je predstavil politične in druge pritiske, ki jih je bil deležen pred petkovo razrešitvijo. Poudaril je, da je ravnal gospodarno in je žrtev političnih kadrovanj. Ta očitek je po oceni SDS brez pomena. Pravico za imenovanje kadrov v družbah, v katerih je v lastniško strukturo družbe vpletena država, imajo zgolj SDH in nadzorni sveti posameznih družb, so zapisali. "Ribič enostransko, zavajajoče in poenostavljeno javnosti predstavlja zapletene večstranske civilnopravne in korporacijske odnose," medtem pravijo na SDH.

Kadunc in Urbanija podpisala pogodbo o opravljanju javne službe STA
08. 11. 2021 13.10
V. d. direktorja STA Igor Kadunc in direktor vladnega urada za komuniciranje Uroš Urbanija sta podpisala pogodbo o opravljanju javne službe STA v zadnjih dveh mesecih letošnjega leta. Z njo je opredeljeno, da STA dobi za letos 2,028 milijona evrov, kolikor predvideva njen poslovni načrt. Zaposleni na STA so sklenitev pogodbe pozdravili, a izpostavili, da je bila cena, ki jo je STA plačala za skoraj enoletno izčrpavanje, zelo visoka. Pričakujejo, da so nepotrebni pritiski na STA zdaj končani.

Gospodarska kriminalka o tem, kako ohraniti obraz pred svojim občinstvom in hkrati zadovoljiti interese
03. 11. 2021 22.27
Terme Čatež so bile v času prve vlade Janeza Janše eno tistih podjetij, po katerih so prste stegovali tajkuni - gospodarstveniki, ki naj bi do premoženja prišli preko nepreglednih spornih poslov, zavezništva s politiko pa naj bi jim ob tem prinesla še politični vpliv. Tipičen primer takšnega spornega prepletanja naj bi bila prav dogovarjanja tajkuna Bojana Petana, ki si je podjetje najbolj goreče želel in tedanjega gospodarskega ministra Andreja Vizjaka, ki ministruje tudi v tokratni vladi. Vprašanja o njegovi vlogi v lastninjenju Term Čatež so se pojavljala že leta 2007. A takrat je minister očitke - tako kot danes - zanikal. Toda zgodba z veliko preobrati naj bi bila precej drugačna od predstave, ki jo je videla javnost.

Gradbinci, mizarji: storitve naj bi (še) podražila več kot polovica obrtnikov
29. 10. 2021 08.00
Cene številnih artiklov in storitev že nekaj časa letijo v nebo, kot vse kaže pa se bo trend še nadaljeval. O tem, da v prihodnjih treh mesecih podražijo svoje storitve, naj bi pri nas razmišljala več kot polovica obrtnikov - potem ko so trije od štirih obrtnikov v zadnjem letu že dvignili svoje cene.

'Če vlade ne bodo stopile korak naprej, smo na poti v strašno trpljenje človeštva'
29. 10. 2021 06.00
Trenutek resnice. To naj bi bila mednarodna podnebna konferenca, ki se bo v nedeljo začela v škotskem Glasgowu. V teoriji naj bi konferenca dala zelo konkreten načrt za zmanjšanje izpustov v tem desetletju, v praksi pa se mnogi bojijo, da jo čaka podobna usoda kot pariški podnebni dogovor, čigar cilji so se hitro razvodenili. Strokovnjaki so jasni – pri uresničevanju podnebnih ciljev nismo tam, kjer bi morali biti, ukrepati je treba to desetletje, ne v roku 30 ali 40 let. Toda klimatske spremembe še zdaleč niso le strokovno, ampak tudi družbeno, predvsem pa politično in geostrateško vprašanje.

Shodi v več slovenskih mestih: zahteve po odstopu vlade in koncu protikoronskih omejitev
27. 10. 2021 12.44
V več slovenskih mestih danes potekajo protestni shodi. Protestniki – množice tokrat sicer niso zelo velike – so prišli, opremljeni s transparenti, kritični so bili do vlade Janeza Janše in njenega delovanja, pa tudi do protikoronskih ukrepov. Med njimi je tudi tokrat precej tistih, ki ne verjamejo v virus in zahtevajo ustavitev cepljenja – o resnosti stanja jih ne prepriča niti več kot 3000 dnevno potrjenih okužb.

Novi ukrepi za šolstvo, zdravstvo in socialno varstvo: maske in testi
27. 10. 2021 14.37
Epidemiološka slika pri nas je vse slabša. Zdravstveni minister Janez Poklukar je zato danes napovedal nekaj novih ukrepov. "Na tem mestu prosim vse, ki preverjajo pogoj PCT, da se tega dosledno držijo. Prav tako lahko vsi, ki storitve uporabljate, tudi sami opomnite izvajalce na preverjanje pogoja PCT," je še dodal minister.

Tesli naročilo za 100.000 vozil in prvo mesto na septembrski lestvici najbolj prodajanih vozil
25. 10. 2021 16.34
Podjetje Hertz Global Holdings Inc. je oddalo naročilo za 100.000 vozil Tesla, poroča Bloomberg. Gre za prvi korak v ambicioznem načrtu elektrifikacije voznega parka družbe za najem avtomobilov, ki se je šele pred kratkim izkopala iz hudih poslovnih težav. Tesla medtem beleži še en velik uspeh - Model 3 je septembra postal najbolje prodajan avtomobil v Evropi.

Večina stiske rešuje sama: zvoniti bi morali alarmi
16. 10. 2021 07.00
Podatki s terena pri nas kažejo na visok porast stisk in težav v duševnem zdravju, opozarjajo pri slovenskem Unicefu. Njihove navedbe potrjuje tudi raziskava – samoocena duševnega zdravja 400 otrok in mladih, starih od 10 do 18 let, iz vse Slovenije. Skoraj 50 odstotkov vprašanih je pri sebi opazilo porast stisk in tesnobe, obenem pa je zaskrbljujoč podatek, da jih večina stiske rešuje sama oziroma se o njih ne pogovarja z odraslimi.

Delegacija odbora Libe: zaskrbljeni zaradi polarizacije in tona razprave, a ustanove delujejo
15. 10. 2021 10.49
Delegacija odbora EP Libe je pri nas opravila monitoring. Obisk je minil v senci komentarjev premierja Janeza Janše, ki je z njimi razgrel ne le slovensko, ampak tudi evropsko politično prizorišče. So pa člani ocenili, da pri nas ustanove delujejo, težava pa je toksično ozračje, globoka polarizacija, ki lahko povzroči težave. Delegacija bo po vrnitvi spisala zaključke, že zdaj pa so ocenili, da je dobra ideja nadaljevanje monitoringa, ki pa, kot poudarjajo, ne pomeni, da je država postavljena na zatožno klop.