AvtorNatalija

Slovenci del prelomnega dosežka: Če lahko fuzijo vzdržujemo pet sekund, jo lahko tudi pet ur
09. 02. 2022 18.46
Evropskim raziskovalcem konzorcija EUROfusion je na eksperimentalnem fuzijskem reaktorju JET (Joint European Torus) v Oxfordu v Veliki Britaniji uspel prelomen dosežek. Rekordnih 59 MJ fuzijske energije dokazuje potencial fuzijske energije, ki lahko v prihodnosti zagotovi varno in učinkovito nizkoogljično proizvodnjo energije. V ekipi, ki ji je uspel ta izjemni podvig, je tudi 40 sodelavcev Instituta Jožef Stefan.

Delavci vročajo odpovedi: 'Ne moremo več trpeti.' Vodstvo jim predlaga razmislek
07. 02. 2022 15.48
Pred stavbo Steklarne Hrastnik se je zbralo na desetine delavcev, ki so vodstvu drug za drugim vročali odpovedi o delovnem razmerju. Kot pravijo, imajo dovolj dela za mizerno plačilo v nehumanih razmerah, slabih odnosov in direktorjevih praznih obljub. "Certifikat Družini prijazno podjetje velja samo za direktorja in njegove prijatelje, za nas delavce pa ne," je razočarana ena od zaposlenih. Njihov pogoj, da se vrnejo, je odstop generalnega direktorja Petra Časa. V podjetju medtem pravijo, da Čas uživa zaupanje lastnikov.

'Imamo nadzor, lahko počnemo, kar želimo'
03. 02. 2022 18.13
Premalo pozornosti posvečamo nečemu, kar ima možnost, da ohromi ukrajinsko kritično infrastrukturo in je lahko enako uničujoče kot vojaška invazija. Gre za sofisticirano orožje agresije. To o ruskih kibernetskih napadih na Ukrajino pravita Volodimir Tkač, izredni profesor na kijevskem politehničnem inštitutu Igor Sikorski, ki poučuje tudi na Švedskem in Oleksandra Čekanovska, strokovnjakinja za informacijsko varnost in vodja analitične skupine za hibridno vojno v ukrajinskem kriznem medijskem centru.

Več tisoč tovornjakarjev na protestu proti obveznemu cepljenju v Ottawi
30. 01. 2022 08.59
Protesti proti obveznemu cepljenju se v Kanadi nadaljujejo. Tovornjakarji so že drugi dan blokirali kanadsko prestolnico Ottawo. Na ulicah je tudi na tisoče ljudi, ki mirno protestirajo proti obveznemu cepljenju proti covidu-19. Tako imenovan "konvoj svobode" se je začel kot zbor tovornjakov proti zahtevi po cepljenju za čezmejne voznike, vendar se je na koncu, kot pravijo udeleženci, spremenil tudi v demonstracije proti pretiravanju vlade pri protikoronskih ukrepih.

'Kalkulator smrti': ne vidimo, ne slišimo, samo služimo
30. 01. 2022 08.01
Te dni smo se spomnili 77. obletnice osvoboditve tovarne smrti, uničevalnega taborišča Auschwitz na Poljskem. A sovraštvo ni poteptano, spet se razrašča, zavedati pa se je treba, da je bila pomembna komponenta nacističnega morilskega stroja tudi koristoljubje. Cel spekter ljudi in podjetij je bilo pripravljenih sodelovati z morilskim režimom, odkrito ali se pretvarjati, da ne vedo, kaj se dogaja. To pa je Adolfu Hitlerju omogočilo tudi napredni "informacijski sistem", s katerim je lažje lovil in moril Jude, pa tudi druge, po njegovem življenja nevredne ljudi.

Bolezen otroka, ločitev, rak: Pretreslo me je in mi odprlo oči za prihodnost
29. 01. 2022 07.00
Tadeja Brankovič je za številne tista znanka z malih ekranov, za katero smo stiskali pesti in navijali, ko je bila še aktivna tekmovalka v biatlonu. Šestkrat je zmagala na tekmah za svetovni pokal, štirikrat je Slovenijo zastopala na olimpijskih igrah. A najhujše bitke so prišle kasneje. Soočiti se je morala s sinovo boleznijo, ločitvijo, rakom na dojkah. Spoznanja teh obdobij je strnila v knjigo, ki jo je poimenovala Peta olimpijada. Na tej olimpijadi se ni borila za kolajno, ampak za življenje. Je pa bitka prinesla spoznanja. "Preizkušnja čaka tvoj odziv," poudarja.

'Vdihovala sem pepel, smrt, zločine.' Na koncu se bomo spominjali molka prijateljev
27. 01. 2022 17.57
Danes ni več tradicionalnih političnih delitev na leve in desne, ampak je le delitev na tiste, ki želijo humani svet, in tiste, ki sledijo vzorcu razčlovečenja. Toda večina molči in do tega nima odnosa. A morali bi se spomniti, da je besedna zveza "nikoli več" obstajala še pred holokavstom. Tako direktor muzeja v Auschwitzu, Piotr Mateusz Andrzej Cywinsky, na dan, ko se svet spominja enega svojih najmračnejših obdobij.

'Rekel je, da bomo tam gori še dva ali tri mesece, potem pridem k tebi'
27. 01. 2022 06.00
Svet obeležuje mednarodni dan spomina na holokavst ob 77. obletnici osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz. Kolesje nacizma je drobilo vse, ki režimu niso bili po volji zaradi svoje rase, vere, spolne usmerjenosti ali zdravstvenega stanja – in kraj, kjer je bilo najhuje, je bilo koncentracijsko taborišče Auschwitz na Poljskem, kjer je bilo od maja 1940 do januarja 1945 ubitih okoli 1,1 milijona ljudi, večinoma Judov. Tam je umrl skoraj vsak šesti od šest milijonov Judov, ki so bili ubiti v holokavstu. So pa tam trpeli tudi Slovenci.

Putinove sanje: Vpliv in stara slava – pa cena?
27. 01. 2022 07.15
Ob naraščanju napetosti na ukrajinsko-ruski meji je najbolj pogosto slišati vprašanje, kaj želi s konfliktom doseči ruski predsednik Vladimir Putin. Medtem ko nekateri menijo, da ni jasno, kaj želi, so drugi prepričani, da gre z obujanje ideje o veliki in močni Rusiji za povečanje geopolitičnega vpliva in utišanje domačih kritikov z ustvarjanjem zunanjega sovražnika. Poglejmo nekaj interpretacij dogajanja.

'Lepega dne sem se zbudil in opazil, da na desno oko ne vidim dobro'
26. 01. 2022 15.17
Smo priča revoluciji zdravljenja z biološkimi zdravili, ki se ne odvija več samo v bolnišnicah, ampak je določenim pacientom zdravljenje s temi visoko učinkovitimi zdravili na voljo tudi doma. Za številne bolnike to pomeni veliko olajšanje, saj lahko pot v zdravstveno ustanovo pomeni velik finančni in logistični zalogaj, prav tako pa terja prilagajanje urnika – včasih celo celotne družine.

Esej, zunanji sovražniki, zapletena zgodovina: kako smo končali na pragu vojne?
26. 01. 2022 06.00
Čeprav za zdaj še vsi vpleteni načeloma prisegajo na iskanje diplomatskih rešitev, napetostim na rusko-ukrajinski meji ni videti konca. Ruski predsednik Vladimir Putin pravi, da bo našel lastno "vojaško tehnično" rešitev, če Nato ne bo ustavil svoje "agresije", Zahod pa ga obtožuje, da išče konflikte, kjer jih ni, in napoveduje "boleče sankcije". Med obema velikima silama pa je Ukrajina. Država, utrujena od političnih preigravanj, ki jo ob tem hromijo še domača korupcija, šibko gospodarstvo in iskanje (nove) identitete med Vzhodom in Zahodom.

'Za vse so krivi drugi, jaz s tem nimam nič'
23. 01. 2022 08.00
Velik porast osebnostnih motenj pri nas skrbi strokovnjake, moral bi skrbeti družbo. Prisotnost odrasle osebe z osebnostno motnjo v družini namreč vpliva na vso družino, partnerski odnosi so slabi, trpijo tudi otroci. A težava je, da so nekatere lastnosti določenih osebnostnih motenj na marsikaterem poklicnem področju celo zaželene, čeprav se nato za vrati doma skriva pekel. Poleg tega osebe redko poiščejo pomoč, za slabe odnose in težave namreč krivijo izključno druge. O razvoju osebnostnih motenj smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Hojko Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinjo in predstojnico Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor ter Tino Ferlinc, specialistko otroške in mladostniške psihiatrije.

Študije, zdravila, novo upanje: s cepivom v boj proti multipli sklerozi?
22. 01. 2022 07.00
Multipla skleroza je bolezen, s katero se pri nas spopada približno 3.000 ljudi. A če je nekoč veljala za bolezen, ki bo močno otežila življenje bolnika in njegovih svojcev, danes – po letih raziskav in razvoja različnih zdravil – številni bolniki živijo kakovostno življenje. O življenju z multiplo sklerozo, (novih) možnostih zdravljenja, raziskavah na tem področju in o razmerah v slovenskem zdravstvu, ko gre za zdravljenje bolnikov z multiplo sklerozo, smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Urošem Rotom, predstojnikom kliničnega oddelka za bolezni živčevja v UKC Ljubljana.

'Svet bi se moral združiti proti Putinu'
19. 01. 2022 11.06
To je ocena nekdanjega ukrajinskega predsednika Petra Porošenka za ameriški CNN. Prihaja po tem, ko Rusija še naprej kopiči svoje sile na ukrajinski meji in grozi z dejanji, kar nakazuje na invazijo, če se vsi ne bodo uklonili "njenim interesom". Čeprav je zgodovina odnosov med Rusijo in Ukrajino zapletena, pa je aktualna situacija v svojem bistvu preprosta – rožljanje z orožjem na meji samostojne države je nesprejemljivo. In države, ki v luči lastnih interesov razmišljajo o podpori Moskvi, bi morale najprej razmisliti o dolgoročnih posledicah za druga "potencialna žarišča", če rusko vedenje postane sprejemljivo.

Zmeda zaradi ukrepov, negotovost, strah: psihiatrični bolniki velika žrtev covida
17. 01. 2022 16.07
Konec preteklega tedna je med drugim zaznamovalo posredovanje pristojnih v ljubljanski Šiški, kjer naj bi oseba streljala s t. i. airsoftom, ogrožala naj bi tudi sebe. V ozadju naj bi bile dlje časa trajajoče psihične težave. Številne študije kažejo, da je v času od izbruha covida-19 prišlo do povečanja strahu, tesnobe in depresivnih simptomov. Študije, ki so se ukvarjale s poslabšanjem stanja pri pacientih, ki so imeli že pred tem težave z mentalnim zdravjem, pa kažejo, da so se v času pandemije simptomi poslabšali tudi pri tudi več kot polovici teh bolnikov. Dostop do pomoči pa je vse težji.

360 odstotkov več urgentnih napotitev, v bolnišnici pet namesto 22 dni. 'Stanje je kritično'
16. 01. 2022 07.47
Zakorakali smo v leto 2022. Še eno leto tako začenjamo v znamenju koronavirusa, ki ob zdravstvenih in gospodarskih za seboj pušča tudi družbene posledice, še posebej pa posledice na duševnem zdravju otrok in mladostnikov. Številke so skrb vzbujajoče. "Imamo od dvesto pa do tristo šestdeset odstotkov več urgentnih napotitev, kot smo jih imeli pred epidemijo," pravi naša sogovornica, izred. prof. dr. Hojka Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinja in predstojnica Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor.

Inženirka leta je dr. Nataša Kovačević: Pomembno je, da se izkoristi ves človeški potencial
11. 01. 2022 19.06
V predsedniški palači so razglasili inženirko leta. Prejemnica laskavega naziva je dr. Nataša Kovačević, vodja projektov na oddelku za raziskave v družbi Kolektor Group. Cilj projekta je sicer promocija inženirskih poklicev med ženskami. Oziroma – kot smo slišali na dogodku – ocene in medalje s tekmovanj kažejo na enakovrednost dijakov in dijakinj pri naravoslovnih poklicih. Zakaj bi se torej dekleta pri izbiri študija "odpravila v nasprotno smer", ko pa razvoj in tehnologija potrebujeta talente obeh spolov?

'Treba je storiti vse, da bo gospodarstvo delalo naprej'
06. 01. 2022 17.44
Predsednik vlade Janez Janša se je z ministri udeležil delovnega posveta s predstavniki gospodarstva na Brdu pri Kranju. Udeleženci so govorili o epidemioloških razmerah v državi in morebitnih dodatnih ukrepih za zajezitev epidemije covida-19. Vsi so se zavzeli za dosledno upoštevanje trenutno veljavnih ukrepov, da ne bi bilo potrebno zaprtje, ki bi gospodarstvo hudo prizadelo.

Prihodnost kmetijstva? John Deere konec leta na trg pošilja popolnoma avtonomen traktor
05. 01. 2022 17.43
Vsako leto narašča število podjetij, ki obljubljajo popolnoma avtonomna vozila. Podjetje John Deere je obljubo očitno tudi uresničilo. Na sejmu CES 2022 je predstavilo samovozeči traktor, ki je pripravljen za množično proizvodnjo, po njivah naj bi zapeljal proti koncu leta.

Novo biološko zdravilo za bolnike z recidivno obliko multiple skleroze
04. 01. 2022 17.58
Slovenskim bolnikom z recidivno obliko multiple skleroze je od konca minulega leta na voljo novo biološko zdravilo, ki si ga lahko enkrat na mesec s peresnikom aplicirajo sami doma. Zdravilo ofatumumab je visoko učinkovito zdravilo, za zdravljenje z njim pa je pri nas nekaj sto kandidatov.

Že tretjič: otroke v past zvabil z darili, nato jih je izsiljeval in kruto zlorabil
04. 01. 2022 16.05
Dva moška – 45-letni voznik tovornjaka iz avstrijskega Velikovca in 24-letnik iz Nemčije – sta v priporu na avstrijskem Koroškem več mesecev čakala na soočenje s sodnikom. Obtožena sta bila hude zlorabe otrok, potem ko so preiskovalci našli otroško pornografijo med preiskavo v nemškem v Münstru. 45-letnik je bil zdaj v Celovcu obsojen na 15 let zapora.

Umor šestletnice: 25 let brez odgovorov
26. 12. 2021 11.24
Četrt stoletja mineva od enega najbolj razvpitih umorov otrok v ZDA. Šestletno JonBenet Ramsey so 26. decembra 1996 našli mrtvo v kleti hiše njene družine v Boulderju, nekaj ur po tem, ko je njena mati poklicala 911, in sporočila, da je njena hčerka pogrešana, ugrabitelj pa je za seboj pustil zahtevo po odkupnini. Novica o smrti deklice je obkrožila svet, kljub vsej medijski izpostavljenosti pa za njeno tragično usodo ni nikoli nihče odgovarjal.

Poslovil se je Desmond Tutu: zamrl je glas tistih, ki so brez glasu
26. 12. 2021 08.27
V 90. letu starosti je umrl nadškof Desmond Tutu, prejemnik Nobelove nagrade za mir, ki je pomagal odpraviti apartheid v Južni Afriki.

Pojavila se je jelka, skupina golih in sestradanih pa je zapela Sveto noč
25. 12. 2021 09.48
Danes 94-letni Dušan Stefančič pravi, da je v svojem dolgem življenju božične in novoletne praznike doživel na najrazličnejše načine. A ni jih praznikov, ki bi se tako zapisali v njegov spomin, kot so se prazniki leta 1944. To je bilo leto, ko je kot najstnik praznike preživel daleč od družine in prijateljev, v krutem okolju koncentracijskega taborišča Gusen.

Talibani prosijo za pomoč, so pa popravili opremo za izdajanje potnih listov
19. 12. 2021 14.48
Visoki talibanski uradniki so pozvali k mednarodni pomoči za boj proti vse hujši gospodarski krizi, ki je državo zajela po njihovem prevzemu oblasti. Zaradi razmer v državi se krepi strah pred begunskim valom iz Afganistana.

Z aplikacijo do več lokalnih živil v slovenskih restavracijah in manj zavržene hrane
19. 12. 2021 09.52
Slovenska gostinska branža je bogatejša za platformo Proky, ki naj bi na enem mestu združila gostince, velike dobavitelje, lokalne dobavitelje in kmete. Cilj? Restavracijam olajšati naročanje, znižati stroške nabave, po drugi strani pa tudi skrajšati dobavno verigo in doprinesti k temu, da bo na krožnikih več kvalitetnih lokalno pridelanih živil in manj zavržene hrane. Gostinci lahko platformo zaenkrat uporabljajo brezplačno, saj njeni ustanovitelji pravijo, da se zavedajo, kako zelo jih je prizadela koronska kriza.

Interpelacija ni uspela, Vizjak ostaja okoljski minister
17. 12. 2021 06.54
Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je po več kot 14 ur dolgi razpravi uspešno prestal interpelacijo, ki so jo proti njemu vložile LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP. Za njegov odhod je glasovalo 43 poslancev, proti jih je bilo 29. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev, tako pa Vizjak ostaja na ministrski funkciji.

Ustavno sodišče razveljavilo določbe o upokojevanju starejših delavcev
17. 12. 2021 12.16
Ustavno sodišče je razveljavilo določbe zakona o delovnih razmerjih in zakona o javnih uslužbencih glede upokojevanja starejših delavcev. Določilo je sicer izpodbijalo sedem reprezentativnih sindikatov in zagovornik načela enakosti. Minister Janez Cigler Kralj pravi, da odločitev spoštujejo.

KPK napovedala preiskavo zoper predsednika vlade. Odzivi: Vlada je državo pripeljala v kaos
16. 12. 2021 09.44
Komisija za preprečevanje korupcije je sporočila, da je na podlagi ugotovitev v predhodnem preizkusu v zvezi s kadrovskimi menjavami na mestih izvršnih in neizvršnih direktorjev Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) zoper predsednika vlade Janeza Janšo uvedla postopek preiskave glede ugotavljanja obstoja dejanskega nasprotja interesov.

'Mesta ni več, to je kot vojno območje ali scena iz filma'
13. 12. 2021 07.50
"Zgodilo se je tako hitro. Najprej se je vse zibalo sem in tja, potem pa bum – in se je vsulo na nas." Tako pravi pretresena Kyanna Parsons-Perez, ki je komaj preživela, potem ko je močan veter zrušil zgradbo, v kateri je bila, in je ostala ujeta pod ruševinami tovarne sveč.