AvtorNinA

V odbijaču avtomobila Irki skrivali sedem kilogramov marihuane
02. 12. 2020 15.42
V skritih paketih v odbijaču avtomobila na območju Obrežja so med opravljanjem finančnega nadzora odkrili več kot sedem kilogramov marihuane. V vozilu z angleško registracijo sta bili 32- in 36-letni državljanki Irske, ki sta bili privedeni k preiskovalnemu sodniku, ta pa je zanju odredil pripor.

Več let skrival materino truplo in dvigoval njeno pokojnino
23. 11. 2020 07.04
Na območju Ljubljane so policisti po obvestilu svojcev, da pogrešajo 97-letnico, v enem izmed stanovanj odkrili njeno truplo. Ugotovili so, da je bila oseba mrtva že več let, ali je umrla naravne smrti, pa še ugotavljajo. Zanjo naj bi ves čas skrbel 67-letni sorodnik, ki je svojcem lažno prikazoval, da je oseba živa, prav tako je bil pooblaščen in je dvigoval njene prihodke.

27-letnica s tortami razveseljuje otroke. 'Če le lahko, želim pomagati'
21. 11. 2020 18.18
Epidemija je močno zarezala v našo družbo in medosebne odnose. Nekateri so se v teh časih znašli še v hujši finančni in osebni stiski, spet drugi so pokazali, da zmorejo preseči lastne potrebe in so vse svoje moči usmerili v to, da so priskočili na pomoč prav tistim v stiski. Ena od njih je 27-letna Klavdija, ki se je odločila, da bo s svojimi tortami polepšala dan otrokom, ki jim starši težko priskrbijo rojstnodnevno torto.

Okrevanje trga po prvem valu epidemije. Bo tudi po drugem tako?
20. 11. 2020 12.01
Polletno poročilo o stanju na nepremičninskem trgu razkriva, da ga je močno zaznamovala epidemija. Normalno trgovanje z nepremičninami je spomladi za dva meseca povsem zaustavila, kar pa ni vplivalo na cene nepremičnin. Čeprav bi pričakovali, da bodo cene nepremičnin nekoliko padle, pa so se – nasprotno – še zvišale. Kaj bo prinesel drugi val? Vse je močno odvisno od tega, kako dolgo bo trajal.

V Mariboru aktivirali nadomestno lokacijo za hrambo pokojnikov
20. 11. 2020 09.38
Ker so trenutno presežene kapacitete za shranjevanje pokojnikov v UKC Maribor, so v štajerski prestolnici aktivirali načrt civilne zaščite in izdali odredbo o izvedbi obveznega odvoza in hrambe pokojnikov v času epidemije covida-19, kar pomeni, da so aktivirali nadomestno lokacijo na pokopališču Dobrava, kjer imajo hladilne prostore.

Tuji zdravniki, ki jih nujno potrebujemo, bodo lahko opravili izpit iz slovenščine
19. 11. 2020 13.58
Potem ko smo razkrili birokratski nesmisel, ki se dogaja v naši državi, saj nujno potrebujemo zdravnike, tuji, ki so pri nas, pa ne morejo začeti delati, ker ne morejo opraviti izpita iz slovenščine, so se pristojni vendarle zganili. Vsaj deloma so uredili zadeve tako, da bodo kljub ukrepom dovolili izvedbo izpitov. Minister Gantar pa je opozoril, da so še druge možnosti za nujno aktivacijo tujih zdravnikov, saj lahko delajo tudi kot vabljeni v nek zavod.

100 najbogatejših Slovencev: vrednost njihovega premoženja kar 5,8 milijarde evrov
19. 11. 2020 11.11
V času, ko se v glavnem pogovarjamo o hudi gospodarski krizi in naraščanju brezposelnosti, ki sta posledica epidemije covida-19, se zdi skorajda pregrešno govoriti o slovenskih milijonarjih. Kaj pravi letošnja Managerjeva lestvica najbogatejših Slovencev? Kdo je na čelu, kdo je novinec in komu kriza ni prišla do živega?

Skupina Krka 'odporna' proti posledicam epidemije, za 22 odstotkov večji dobiček
19. 11. 2020 08.37
Skupina Krka je od januarja do septembra letos dosegla prodajo v višini ene milijarde 160,2 milijona evrov, kar je 6 odstotkov več kot v primerljivem lanskem obdobju. Ustvarila je 210,1 milijona evrov čistega dobička oziroma 22 odstotkov več kot v primerljivem lanskem obdobju.

Najmlajši milijonarji: Merlak trdno na prvem, Dragić z 51,4 milijona na petem mestu
18. 11. 2020 08.04
Pri reviji Manager so tudi letos pripravili seznam najbogatejših mladih Slovenk in Slovencev, že drugič pa so se osredotočili na milenijce. Med njimi je največ IT-jevcev, takoj za njimi pa jim sledijo najuspešnejši športniki.

Pred drugim valom podpora EU in njenim ukrepom v času epidemije visoka
18. 11. 2020 12.45
Raziskava v osmih članicah EU, ki je bila opravljena letos poleti, še pred drugim valom epidemije, je pokazala, da je večina državljank in državljanov naklonjena EU in ukrepom, ki jih je Bruselj sprejemal za zajezitev epidemije in za okrevanje po njenem koncu. Prav tako so izmerili višjo podporo Merklovi in Macronu.

Kirurg 10-letniku odstranil tumor med klavirsko spremljavo
18. 11. 2020 11.01
V ponedeljek se je v bolnišnici v Anconi odvijala prav posebna operacija. Namreč, kirurga, ki je operiral desetletnega dečka, je med zahtevnim posegom ves čas na klavirju spremljal Emiliano Toso, nekdanji molekularni biolog in glasbenik, ki verjame v terapevtsko moč glasbe.

Na ZZZS predlogu plačanega spremstva staršu otroka do 15. leta niso naklonjeni
17. 11. 2020 08.55
PKP6 vsebuje eno od rešitev, ki se je bodo razveselili mnogi starši. Če so starši po trenutno veljavni zakonodaji za sobivanje z otrokom, starejšim od šest let, v bolnišnici morali plačati, pa jim sedaj tega ne bo več treba, saj bo stroške spremljevalcem otrok do vključno 14. leta starosti krila zavarovalnica. "Prisotnost starša ob bolnem otroku je vsekakor osnovna pravica in ne poseben privilegij," opozarjajo v društvu Junaki 3. nadstropja, ki je avtor pobude za spremembo zakonodaje. A predlogu na ZZZS niso naklonjeni. Opozarjajo namreč, da bi to po ocenah zavarovalnico letno stalo dodatne štiri milijone evrov.

Zunanja 'čakalnica' za rakave bolnike razburja. 'To je ukrep za zagotavljanje varnosti'
16. 11. 2020 12.44
Pred dnevi se je razširila objava fotografije čakalnega prostora pred vhodom na Onkološki inštitut v Ljubljani, kjer je nekaj pacientov čakalo na obravnavo pod zasilnim grelcem in nadstreškom. Takoj se je vsul plaz kritik, češ da gre za najbolj ranljive bolnike, ki bi morali biti ves čas na toplem. Preverili smo, kako je urejen postopek sprejema in zakaj morajo nekateri bolniki čakati na mrazu.

Dva zdrsa v gorah: poleg helikopterskega prevoza še globa za kršenje odloka
16. 11. 2020 09.31
Takšna je nedeljska statistika reševanj na območju Kranjske Gore. Prvi je zdrsnil pod Kredarico na poledeneli snežni podlagi, drugi pa na poti s Ciprnika na mokrem listju. V obeh primerih so posredovali gorski reševalci in vojaški helikopter. "Nikomur ne odrekamo obiska gora, razumemo tudi, da sprehodi za koga niso dovolj, vendar naj to vsak počne v svoji občini in na varen način," so jasni policisti.

V Tržaškem zalivu opazovali drugo največjo žival na svetu
05. 11. 2020 07.09
Po obvestilu slovenskih ribičev, da so v Tržaškem zalivu opazili redkega brazdastega kita, so se v iskanje podali raziskovalci društva Morigenos, ki so kita izsledili in ju dlje časa opazovali. Brazdasti kit je druga največja žival na svetu in edini stalno prisotni vosati kit v Sredozemlju, raziskovalci pa ga v severnem Jadranu opazijo v povprečju na vsakih nekaj let.

Študenti medicine priskočili na pomoč: garajo v težkih razmerah, a za kakšno plačilo?
02. 11. 2020 10.15
Poziv bolnišnic, ki so se za pomoč pri reševanju kadrovske stiske ob navalu bolnikov s covidom-19 obrnile na študente zdravstvenih smeri, ni naletel na gluha ušesa. Kot so nam povedali na Zvezi študentov medicine Slovenije (ZŠMS), je v njihovi bazi prostovoljcev prijavljenih že 590 študentov. Absolvent zdravstvene nege pa razkriva: plačilo za delo v covid ambulanti, kjer je moral biti v polni varovalni opremi brez odmora za malico, je znašalo pet evrov neto na uro. Kot pravijo na ZŠMS, pa je problem širši, saj niti zaposleni največkrat niso plačani dosti več.

Za kratek stik z mamo moleduje že več dni
01. 11. 2020 07.00
Bolniki, ki po okužbi s koronavirusom pristanejo v bolnišnici, ponavadi tam ostanejo od 10 do 14 dni, na oddelku intenzivne terapije pa celo od 10 dni do več tednov. Gre za izredno dolgotrajno in zahtevno zdravljenje, v času katerega so obiski praviloma prepovedani. Zato je še toliko bolj pomembno, da se tem bolnikom omogoča čim več stikov s svojci. "Če ni obiskov in telefonskih pogovorov z zunanjim svetom, se življenje reducira na smrtonosno bolezen, trpljenje drugih in obup," opozarja prof. dr. Darja Zaviršek. Žal večina bolnišnic za zdaj zgolj izjemoma dovoljuje obiske, o upravičenosti pa presodi lečeči zdravnik.

Policijska psihologinja: Sporočanje slabe novice je ena najtežjih nalog
31. 10. 2020 15.53
Poklic policista spada med bolj stresne poklice. Pogosto so prvi na mestu hude prometne nesreče ali pa morajo posredovati v tragičnih družinskih sporih. Ena izmed nalog, ki jo morajo policisti pri svojem delu velikokrat izvesti, je sporočanje slabe novice. Po mnenju policijske psihologinje Katje Hebar je to ena izmed težjih nalog, pri kateri se pogosto srečamo tudi z lastno ranljivostjo in umrljivostjo. Sicer so policisti usposobljeni za sporočanje slabe novice, kar pa še ne pomeni, da jim tovrstno delo ne predstavlja stresa. Kljub uniformi in pooblastilom so policisti še vedno zgolj ljudje.

Soba, lokal in učilnica: kako se koronavirus širi po zraku?
31. 10. 2020 07.00
Tveganje za prenos okužbe s koronavirusom je največje v zaprtih prostorih. Namreč, okužena oseba v prostor izdiha očem nevidne delce aerosole, ki se nato zadržijo v prostoru in se prek njih širi okužba na druge osebe. Takšno širjenje okužb je moč omejiti z upoštevanjem vseh potrebnih ukrepov, kot so nošenje zaščitnih mask, ustrezno prezračevanje prostorov, krajši čas druženja ter zmanjšanje števila oseb v prostoru. Poglejmo, kako to deluje na konkretnih primerih.

Za bliskovito širjenje okužbe najverjetneje kriv prezračevalni sistem
29. 10. 2020 12.33
Za bliskovito širjenje okužb v domu upokojencev v Loki pri Zidanem Mostu, kjer je trenutno okuženih 106 stanovalcev in 35 zaposlenih, je bil najverjetneje kriv prezračevalni sistem. Zato je minister za delo vsa vodstva domov pozval, naj pravočasno izključijo vse prezračevalne sisteme. Namreč, aerosoli, ki so v prostoru, kjer se zadržujejo okužene osebe, se prek prezračevalnih sistemov lahko širijo v druge prostore.

Vrata onkologije ostajajo odprta: ključna je pravočasna diagnostika
29. 10. 2020 10.44
Ker je v prvem valu epidemije število diagnosticiranih rakov upadlo tudi do 30 odstotkov, kar je skrb vzbujajoč podatek, je še toliko bolj pomembno, da v obdobju epidemije dostop do zdravstva in pravočasne diagnostike ni slabši. Prav zato z Onkološkega inštituta sporočajo, da še naprej neprekinjeno izvajajo obravnavo onkoloških bolnikov iz vse Slovenije.

Stiska zaradi preobremenjenosti policista vodila v smrt
28. 10. 2020 18.57
Stiska, v kateri se je zaradi preobremenjenosti znašel eden od naših policistov, je bila tako huda, da se je odločil, da si bo vzel življenje. Po naših informacijah težave kriminalista niso bile povezane z domačim okoljem, pač pa ni več zmogel delovnega bremena, ki ga po njegovem mnenju njegovi nadrejeni niso razumeli. Poklic policista spada med bolj stresne poklice, opozarja psihologinja.

Lahka planinska pot dobi v zimskem času popolnoma drug obraz
27. 10. 2020 14.21
Poletna planinska sezona se je prevesila v zimsko, ta pa s seboj prinaša povsem drugačne vremenske, terenske in tudi kondicijske razmere. Sončen dan tudi pozimi marsikoga zvabi v visokogorje, da pa bo pot tja varna, moramo nujno poskrbeti za ustrezno pohodno opremo in se pred potjo dobro pozanimati o vremenskih in snežnih razmerah. Poleg tega veljajo ukrepi za omejevanje epidemije tudi v gorah, kar pomeni, da imajo koče poseben način obratovanja, številne pa so že zaprle svoja vrata.

Objavljeno priporočilo zdravnikom, naj zmanjšajo število testiranj
27. 10. 2020 10.03
Trenutno število testiranj presega kapacitete laboratorijev. Dnevno testiramo več kot 6000 oseb, številni pa na rezultate testa čakajo tudi več dni. Svetovalna skupina je zato zdravnikom poslala priporočila, naj nekoliko zmanjšajo število testiranj. Za vse, ki čakate na izvid testa, pa je uporabna informacija, da lahko rezultate poiščete tudi na portalu zVEM in s tem ne obremenjujete že tako obremenjenega zdravstvenega osebja.

Bo pet milijonov evrov dovolj za privabitev tujih letalskih prevoznikov?
27. 10. 2020 08.42
Pet milijonov evrov državne pomoči je na voljo tujim letalskim prevoznikom, ki bodo v prihodnji poletni sezoni vsaj dva meseca dvakrat tedensko izvajali redne potniške linije na eno izmed mednarodnih letališč v Sloveniji. Z razpisom želi vlada izboljšati letalsko povezljivost Slovenije z evropskimi in tretjimi državami, saj je za razvoj slovenskega gospodarstva velikega pomena prav mednarodni letalski promet.

Nace Breitenberger: Otroci so prevečkrat osamljeni in nimajo nikogar, da bi ga poklicali
11. 10. 2020 11.24
Že 30 let mladostnikom in otrokom v stiski na brezplačni telefonski številki prisluhnejo svetovalci Tom telefona. Skozi leta se je ekipi pridružilo več kot sto različnih svetovalcev, nekateri so zdržali le kratek čas, redki več let in desetletij. Nace Breitenberger je prostovoljec z najdaljšim stažem, saj se na klice javlja že 28 let.

'Vlada z maščevanjem Galetu poskuša ustrahovati ljudi'
09. 10. 2020 19.52
Ivan Gale – najbolj znan žvižgač v Sloveniji – je dobil odpoved delovnega razmerja na Zavodu RS za blagovne rezerve, kjer so mu očitali ponareditev listine. Novico je sporočil kar na svojem Facebookovem profilu, že pred časom pa je dejal, da bo izredno odpoved izpodbijal na sodišču. Odzvali so se tudi v opozciji, kjer odpoved Galetu označujejo za poskus ustrahovanja vseh, ki opozarjajo na napake vlade.

Razkrivamo lokacije: inšpektorji začasno zaprli 31 gostinskih obratov
09. 10. 2020 16.56
V prvih devetih mesecih letošnjega leta so inšpektorji za hrano pregledali 769 gostinskih obratov. Začasno so morali zapreti kar 31 obratov, še vedno pa so najpogostejši razlogi za zaprtje higienski, večina je nepravilnosti sicer odpravila in so tako lahko znova odprti. Tako so inšpektorji odkrili plesen na stropovih, hrani, pa debele plasti umazanije na štedilnikih, na delovnih površinah in v hladilnikih. Med nadzorom pa tudi umazanijo pod pulti in nezaščitene vabe za glodavce.

'Slovenske cementarne imajo pri nevarnem živem srebru kar nekaj odpustkov'
09. 10. 2020 08.34
Aktivisti Eko kroga so tokrat objavili novo poročilo, ki prikazuje zaskrbljujoče stanje v Občini Kanal ob Soči, ki jo že desetletja onesnažuje cementarna Salonit Anhovo. Primerjali so slovensko in nemško zakonodajo glede dovoljenih izpustov zelo nevarnega živega srebra in ugotovili "precejšnjo kreativnost naših zakonodajalcev". Kot navajajo, imajo slovenske cementarne pri živem srebru kar nekaj odpustkov. Eden glavnih pomislekov pa je, zakaj jim je dovoljeno, da ga ni treba meriti trajno.

Bolnišnice pomanjkanje kadra rešujejo s specializanti, a brez ustrezne pravne podlage
09. 10. 2020 06.00
V Sloveniji vedno hitreje zmanjkuje praznih postelj na oddelkih intenzivne terapije, saj naj bi bila zasedenost že več kot 70-odstotna. Še bolj problematično je pomanjkanje zdravstvenega osebja, zlasti usposobljenih zdravnikov in medicinskih sester za delo na intenzivni terapiji. Bolnišnice si zato sposojajo zdravnike, si pomagajo s premeščanjem spacializantov, na Zdravniški zbornici pa opozarjajo, da brez jasnih pravnih podlag in navodil MZ ni mogoče prerazporejati specializantov.