AvtorNinA

Hrvaški otok, kjer imajo največji turistični obisk, (še) brez okužbe s covid-19
15. 07. 2020 07.40
Dalmatinski otok Vir se v času koronakrize uspešno spopada s težavami. Trenutno je to hrvaška turistična destinacija, ki ima največji turistični obisk. Dobrih 20.000 turistov – največ iz Nemčije, Madžarske in Slovenije – uživa na plažah, kljub velikemu obisku pa težav z zagotavljanjem ustrezne razdalje še ni. In kje je skrivnost velikega zanimanja? Otok Vir je namreč (še) brez primera okužbe s covid-19.

Unovčenje bonov možno tudi pri sezonskih ponudnikih
24. 06. 2020 15.08
Vlada je na seji sprejela odločitev, da bomo lahko turistične bone unovčili tudi pri izvajalcih, ki so odprti samo v času turistične sezone. Gre za pomembno spremembo, saj so prav sezonski ponudniki opozarjali, da so v diskriminatornem položaju. Novela zakona naj bi veljala od 1. julija dalje, in sicer tudi v primeru, da do tedaj še ne bo sprejeta.

Pošiljanje delavcev v karanteno: kdo bo poskrbel za njihovo ekonomsko varnost?
23. 06. 2020 16.08
Potem ko je država minuli teden na seznam držav, kjer je epidemiološka situacija zelo slaba, uvrstila še Srbijo, BiH in Kosovo, delodajalci pa sporočajo tistim, ki so in še bodo odhajali v te države, da bodo lahko ostali brez nadomestila v času izrečene karantene oziroma lahko sledijo sankcije z odpuščanjem, so se na stisko teh delavcev odzvali v Društvu Delavska svetovalnica, kjer sprašujejo vlado, kaj je z ekonomsko varnostjo teh oseb?

Plenković: Večina okužb vnesena iz BiH in Srbije, en primer tudi iz Slovenije
18. 06. 2020 09.50
Na Hrvaškem poročajo o 11 novih okužbah s covidom-19. Na inštitutu Hrvoje Požar v Zagrebu so okužene štiri osebe, dva nova primera okužbe sta zaznana v Istri. V obeh primerih gre za osebi, ki sta bili prejšnji teden v BiH. Ostali primeri so še v Splitu, mestu Solin in na območju Zagreba. Več deset oseb je trenutno v samoizolaciji, glavni hrvaški epidemiolog pa opozarja, da so se državljani prehitro sprostili in pozabili na preventivne ukrepe. K upoštevanju preventivnih ukrepov poziva tudi premier Plenković.

Sindikati: 'Pokazala se je celotna paleta konfuzije, neenakosti, nepravičnosti.' Nov sestanek 1. julija
17. 06. 2020 09.38
Prvič so za skupno mizo sedli predstavniki sindikatov javnega sektorja in predstavniki vlade. Sindikati med drugim zahtevajo za 110 evrov višji regres, analizo izplačevanja dodatkov za nevarnost, saj je bilo veliko neskladnosti, na okopih pa so tudi policisti, ki očitno za maj ne bodo dobili izplačanega dodatka. Vlada je danes predvsem prisluhnila sindikatom, nov sestanek bo potekal predvidoma 1. julija.

Izkoriščanje pacientov: 40 evrov za 'običajno' zaščitno opremo pri zobozdravniku
17. 06. 2020 13.07
Kako je mogoče, da pacient pri zobozdravniku zasebniku za zaščitno opremo doplača 40 evrov? Še huje pa je, da pacient o dodatnih stroških pred obiskom zobozdravnika ni bil obveščen. In kakšno zaščitno opremo uporabljajo, da je znesek za enkratni obisk kar 40 evrov? Dodatek sicer zaračunavajo le redki zobozdravniki, ki so strošek opreme preložili na svoje paciente. Če vam je znesek zaračunal koncesionar, se lahko pritožite na ZZZS, kjer vam bodo znesek povrnili.

Stanje kopalnih voda: kar štiri naravna kopališča lani z oceno zadostno
08. 06. 2020 14.38
Zadnje evropsko poročilo o stanju kopalnih voda razkriva, da so v Sloveniji vse kopalne vode primerne za kopanje. So pa rezultati nekoliko slabši od podatkov iz leta 2018. Letos je tako kar pet naravnih kopališč dobila oceno dobro in štiri zadostno. Precej je stanje izboljšala Hrvaška, še vedno pa sta v samem vrhu Ciper in naša severna soseda Avstrija.

Napoteni v karanteno morajo praviloma koristiti dopust. Kako pa je z varovanjem otroka v karanteni?
03. 06. 2020 11.43
Po primeru okuženega osnovnošolca v Mariboru in odredbi, da morajo vsi sošolci ter razredničarka za 14 dni v karanteno, smo preverili, kaj to pomeni za starše otrok, ki ne morejo ostati sami doma. Ali je skrbnik otroka upravičen do bolniškega nadomestila? Morate v primeru, da vas pošljejo v karanteno, res koristiti dopust? Preverite, kaj pojasnjujejo na ZZZS in ministrstvu za delo.

Pijani voznik trčil v predoru: 'Zgolj sreča je bila, da se ni končalo hujše'
02. 06. 2020 08.11
Posnetek pijanega voznika, ki je imel v krvi skoraj 1,5 promila alkohola, zato ni čudno, da mu vožnja skozi predor na Trojanah ni uspela, naj bo opomin vsem, ki še vedno ne jemljejo resno opozoril, da alkohol in vožnja ne gresta skupaj. Tokrat se je nesreča končala zgolj s privedbo na postajo in obdolžilnim predlogom, lahko pa bi se veliko bolj tragično, pa ne samo za nespametnega voznika.

Kleptoparazitizem: medvedka z mladičema ukradla plen risu Martinu
28. 05. 2020 10.25
Ris Martin, ki so ga leta 2018 na Hrvaškem rešili, ko je bil še mladič, se rad zadržuje tudi na slovenskem ozemlju. Tokrat so ga posneli, kako si je shranil svoj plen, a je žal kmalu ostal brez njega. Njegovo pojedino je tokrat ukradla medvedka z mladičema, ki je risa presenetila med zakopavanjem plena in ga pregnala stran.

Policija pri povzročitelju nesreče v zadnjih štirih letih zasegla kar 23 vozil
27. 05. 2020 08.37
Na območju PU Novo mesto so imeli policisti v cestnem prometu precej dela z vozniki, ki so bežali, vozili brez vozniškega dovoljenja ali pa pod vplivom alkohola. Metliški policisti so lovili 35-letnega voznika, ki je pred njimi bežal po gozdni cesti, pri Jugorju se jim je izmikal 21-letnik. V Grosupljem pa so obravnavali povzročitelja prometne nesreče, pri katerem je policija v zadnjih štirih letih zasegla kar 22 vozil.

Plakat na temo covida-19: humornost ali iskanje bližnjic za doseganje pozornosti?
26. 05. 2020 13.24
Projekt Plaktivat je večkrat nagrajen družbeno odgovoren projekt, ki nas s plakatov vabi k razmisleku o različnih problematikah v družbi. Tokrat so se lotili covida-19. In če se je na projekt odzvalo ogromno kreativnih ljudi, ki so pripravili kar 245 plakatov, so se med njimi našli tudi takšni, ki so projektu lahko v sramoto. Eden od njih se je v maju znašel tudi na naših ulicah, po mnenju strokovnjakinje za oglaševanje pa mu tam ni mesto.

Koliko dodatka so dobili trgovci iz 'prve bojne linije' in kdo je izplačal najvišjega?
26. 05. 2020 08.43
Poleg zdravstvenih delavcev so bili ob razglasitvi epidemije močno izpostavljeni in obremenjeni tudi zaposleni v živilskih trgovinah. Številni so v prvi polovici marca delali brez zaščitne opreme in bili tako zelo izpostavljeni nevarnosti okužbe, nekateri pa tudi po sprejetju odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev niso imeli vse potrebne zaščite. Preverili smo, koliko dodatka so prejeli zaposleni v trgovini v marcu in aprilu in ali so trgovci poskrbeli za dodatne nagrade za tiste najbolj obremenjene. Pa tudi, kdo je izplačal najvišji dodatek v trgovini.

Karantena močno zarezala v družine, na TOM telefonu zaznavajo več težjih stisk otrok
18. 05. 2020 09.27
Marsikatera družina je v teh dneh, ko se starši vračajo v službe, otroci pa s šolskimi obveznostmi ostajajo sami doma, še v večji stiski kot ob začetku epidemije. Tudi otroci, ki nujno potrebujejo vrstniški stik, a ga zaradi ukrepov vlade še ne morejo imeti, so vedno bolj v stiski. V času karantene se svetovalci na TOM telefonu srečujejo s težjimi primeri otrok in mladostnikov. Opozarjajo, da prihajajo še težji časi, zato so delovanje telefona podaljšali od 10. do 20. ure.

Potrdili zaostritev pogojev za naravovarstvene organizacije: 'Pravkar so se ustrelili v koleno'
12. 05. 2020 10.09
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je po večurni obravnavi potrdil vladni predlog novele zakona o ohranjanju narave, ob tem pa kljub opozorilom pravnikov DZ tudi amandma poslancev SNS, ki zaostruje pogoje sodelovanja nevladnih organizacij v postopkih. Iz preostale opozicije je bilo ob tem slišati, da gre za "odkrit obračun z nevladniki". Nevladne okoljske organizacije so pred sprejetjem predloga opozarjali: "To je vojna napoved ohranjanju narave v Sloveniji. Če bo amandma potrjen, sledi razprodaja slovenske narave."

Zaloge krvi so nizke, primanjkuje predvsem krvi krvne skupine A+ in 0+
06. 05. 2020 15.45
Krvodajalci kljub izrednim razmeram prejemajo vabila za odvzem, saj bolnišnice še vedno potrebujejo kri. Zaloge krvi so nizke, ker je bilo v zadnjih tednih zaradi spremenjenih pogojev darovanja in epidemije krvodajalcev manj. Zaradi ponovnega vzpostavljanja rednih zdravstvenih programov v bolnišnicah se potrebe po krvi povečujejo. Trenutno primanjkuje predvsem krvi krvne skupine A+ in 0+, zato so še posebej vabljeni krvodajalci teh krvnih skupin.

Mojca Korenjak: Zaradi tolmačenja se gluhi končno počutijo enakovredne
03. 05. 2020 16.25
Zadnja dva meseca ste med izjavami vlade glede epidemije koronavirusa v Sloveniji lahko opazili tri tolmačke slovenskega znakovnega jezika, ki so se dnevno izmenjavale. Ena od njih je Mojca Korenjak, ki se s tolmačenjem profesionalno ukvarja že od leta 2004. V kratkem pogovoru je razkrila, kako zahtevno je tolmačenje debelo uro dolgih konferenc, kje so poiskali kretnjo za novo besedo koronavirus, pa tudi, zakaj gluhim pravijo nevidni invalidi.

Kako bo videti vožnja z avtobusom ali vlakom po umiku prepovedi?
30. 04. 2020 15.20
Prepoved javnega potniškega prometa je prevozna podjetja močno udarila po žepu, zato ni čudno, da komaj čakajo, da se znova vzpostavi javni prevoz. Glede na rahljanje ukrepov in napovedi bo potniški promet najverjetneje spet stekel 11. maja, v kakšni obliki, pa bodo povedali epidemiologi. V LPP so prepričani, da imajo dovolj znanja in opreme, da zagotovijo varen prevoz potnikov, istega mnenja so na SŽ. Razkrili so nam, kako bodo ukrepali v primeru ponovnega zagona.

Zmeda tudi pri podaljševanju avtomobilskih zavarovanj
22. 04. 2020 15.08
Ob ponovni vzpostavitvi registracije vozil so nekateri vozniki opozorili, da jim je ena od zavarovalnic pri podaljšanju zavarovanja zaračunala 'dodatek', pa čeprav je država sprejela odlok, da so vsa avtomobilska zavarovanja podaljšana do 17. junija. Ogorčeni se sprašujejo, kako je to možno, zavarovalnica, ki jim je to zaračunala, pa pojasnjuje, da v resnici ne gre za dodatek, pač pa za plačilo začasnega podaljšanja kritja po prejšnjem zavarovanju.

Med službeno potjo še do družinskega vikenda
22. 04. 2020 10.59
Minister Hojs je velikonočne praznike preživel delovno, na naši južni meji, kamor pa se je odpravil sam, brez varovanja. To seveda lahko stori, bolj zanimivo je, da je službeno pot izkoristil za obisk vikenda v okolici Metlike, kamor je šel obiskat osebo, ki je potrebovala pomoč. Kot pravijo na notranjem ministrstvu, s tem ni kršil prepovedi prehajanja občinskih mej.

Pouk na daljavo: bo šola padla na izpitu pravičnosti?
17. 04. 2020 06.53
Nekdanji dolgoletni ravnatelj prulske osnovne šole Dušan Merc je o šolanju na daljavo zapisal: "V šolskem sistemu so vsi po vrsti pripravljeni zagovarjati 'učenje na daljavo', ne da bi vedeli, kaj je to." Da se bolj 'lovimo' kot 'učimo', menijo številni starši (in otroci) ter učitelji. Ti počasi pregorevajo, učencem kopni motivacija, še vedno so velike neenakosti med njimi, edini, ki so še vedno v zaletu, so na pristojnem ministrstvu, kjer vztrajajo, da vse poteka zelo dobro.

Končno podrobna navodila, kako morajo ravnati trgovci
27. 03. 2020 11.29
Nacionalni inštitut za javno zdravje je po zaprosilu in opozorilih sindikata trgovk in trgovcev izdal podrobna navodila, ki se jih morajo držati trgovci in kupci, če želimo čim bolj preprečiti širjenje okužbe s covidom-19. Navodila vsebujejo določila glede razkuževanj, uporabe rokavic, mask in števila kupcev, pa tudi organizacije dela v trgovini.

Šola na daljavo: manjka osebni stik z učiteljem, velika obremenitev otrok
23. 03. 2020 11.18
Prvi teden izobraževanja na daljavo je mimo, mnogi učenci pa po začetnem navdušenju, da gre za počitnice, ugotavljajo, da je samostojnega dela res veliko. Z njimi se strinja tudi marsikateri starš, ki nadomešča vlogo učitelja, ko se prebija skozi snov. A dejstvo je, da otroci potrebujejo osebni stik z učiteljem. Je pa res, da so eni učitelji zelo angažirani in za to poskrbijo, spet drugi pa zgolj pošiljajo sporočila z obveznostmi.

Propad malih podjetnikov: Avstrijci našli rešitev, zakaj se ne zgledujemo po njih
21. 03. 2020 07.00
Več kot 100.000 samozaposlenih v Sloveniji je praktično čez noč ostalo brez centa dohodka. Številna manjša podjetja so bila prisiljena v odpuščanje, mnogi so morali razglasiti osebni stečaj. Zaradi ukrepov za omejitev širjenja koronavirusa so mnogi zaprli vrata svojih salonov, birojev, ostali brez nastopov, skratka brez sredstev za preživetje. Namesto rešitve jim država ponuja zgolj obliž za krvavečo rano, čeprav trdi, da si prizadeva ohranjati delovna mesta.

Na eni strani propaganda šol, na drugi priložnost za informacije iz prve roke
14. 02. 2020 06.00
Šole, fakultete in akademije odpirajo svoja vrata bodočim dijakom in študentom. Informativni dnevi so priložnost, da se spoznate s šolo, njenim programom, zastavite vprašanja, ki jih imate, in o šoli povprašate še dijake oziroma študente. Preverite še, kateri poklici izginjajo, za katere je največ povpraševanja, pa tudi, kdo od vas bo imel na poti do službe več prednosti od konkurence.

Si je tožilka izmislila izgovor, da je lahko zavrgla pregon dveh Maročanov?
23. 01. 2020 10.41
Maročana, ki sta oktobra lani v Brežicah ukradla avto in se nato z njim v okolici Litije zaletela, kljub kazenski ovadbi policije in vsem dokazom ne bosta preganjana, saj je tožilka zavrgla ovadbo. Eden od razlogov, ki jih je v obrazložitvi navedla, je tudi, da naj bi morebitna sprožitev kazenskega postopka povzročila velike stroške, med drugim z uporabo diplomatskih poti, ki so, tako trdi, z Marokom otežene.

0,5 odstotka dohodnine: kar 5,5 milijona evrov ostaja državi
24. 12. 2019 10.33
Ste vedeli, da več kot polovica vsega denarja od dohodnine, ki bi ga lahko namenili kateri od nevladnih organizacij, roma v državni proračun oziroma v poseben sklad? In ta znesek znaša skoraj 5,5 milijona evrov! Morda se posamezniku 5 ali 10 evrov od dohodnine res ne zdi veliko, za neko organizacijo, ki živi od donacij, pa je še kako pomembno.

V zahvalo, ker so ga rešili po hudi nesreči v gorah, jih je odpeljal na vrh najvišjega dimnika v Evropi
14. 12. 2019 11.17
Izkušenemu gorniku Marku Kocjančiču Mrzla gora ni pustila več domov. Med prečenjem grebena se mu je odkrušila skala pod nogami in zgrmel je v globok prepad. Na gori je ostal ujet njegov soplezalec Branko Povše, ki se je, zahvaljujoč gorskim reševalcem, varno vrnil domov. Da bi se jim zahvalil za njihovo požrtvovalnost, jih je popeljal na najvišji dimnik v Evropi. Zahvala, ki je reševalci niso pogosto deležni.

Mačja 'šepetalka' Pšenica Kovačič: Dobrobit živali bi moral biti predmet v šolah
01. 12. 2019 12.27
Te dni se v javnosti končno več govori o odnosu ljudi do živali in tem, ali res lahko žival enačimo s predmetom. Razburja dražba divje mačke, ki namesto v divjini živi v večstanovanjskem bloku sredi Ljubljane. O tem, kakšen je naš odnos do živali, zlasti mačk, smo se pogovarjali s Pšenico Kovačič, ki vodi mačjo svetovalnico. Kot pravi, ima večina mačke iz sebičnih razlogov. Spregovorila pa je tudi o zakoreninjenih mitih, problematiki zavrženih mladičev in tem, da bi morali o dobrobiti živalih učiti že v šolah.

Zavrženim živalim dajejo novo upanje
23. 11. 2019 07.00
Zavod SVSP je neprofitna organizacija, kjer so trenutno aktivni trije veterinarji, vsi na prostovoljni bazi. S pomočjo svojih podpornikov in ljubiteljev živali skrbijo za zapuščene mačke, včasih tudi za pse, kunce, hrčke, plazilce in celo golobe in vrane. Srečujejo se z grozljivimi zgodbami zanemarjanja živali, pa tudi s srčnimi ljudmi, ki za dobrobit le-teh namenijo svoje prihranke ali jim donirajo hrano, brisače in druge pripomočke.