Avtor
REUTERS

Ujeti tihotapci ameriškega orožja

21. 01. 1999 12.14

Grške oblasti so zajele tovornjak, ki je ilegalno tihotapil orožje iz Združenih držav v vrednosti 540,000 dolarjev. Dva američana in en kanadčan grškega porekla so bili aretirani med operacijo, ki so jo izvedli pripadniki specialnih sil za boj proti ekonomskemu kriminalu. Med zaseženim orožjem so bile predvsem naboji in pištole znamke Smith & Wesson, Ruger in Jennings, ki so bile skrite v zamrzovalnem tovornjaku, katerega so v torek odkrili v severnem delu Aten.

Nano odstopil s položaja predsednika socialistične stranke

20. 01. 1999 18.42

Nekdanji albanski premier Fatos Nano je danes odstopil s položaja predsednika socialistične stranke, je sporočila agencija ATA.

Pol Pot se je ustrašil Amerike

20. 01. 1999 18.24

Po pisanju hongkonškega časnika ''Ekonomski obzornik z Daljnega vzhoda'' naj bi vodja kamboških Rdečih kmerov Pol Pot storil samomor potem, ko je izvedel, da ga nameravajo njegovi nekdanji sodelavci predati ameriškim oblastem.

Japonski izvoz jekla v ZDA na ravni izvoza v letu 1997

20. 01. 1999 12.54

Japonski izvoz jekla v ZDA v tem letu naj bi po napovedih Japonske železarske in jeklarske federacije padel na nivo iz leta 1997. Bela hiša je v začetku januarja letos v svojem poročilu kongresu objavila, da se Japonska strinja z zmanjšanjem izvoza. Predsednik Japonske jeklarske organizacije pa je danes to potrdil. Lani je japonski izvoz znašal okoli 7 milijonov ton, leta 1997 pa le 2.7 milijona ton jekla.

Ameriški poslanik v Indiji pozval k večji trgovinski menjavi med državama

20. 01. 1999 12.29

Ameriški ambasador v Indiji Richard Celeste je pozval k večji trgovinski menjavi med državama. Dejal je, da se obe državi zavzemata za povečanje trgovinskega bilateralnega sodelovanja. Na tiskovni konferenci je dejal, da bi se v primeru desetkratnega povečanja ameriškega izvoza v Indijo indijski izvoz v ZDA še bolj povečal.

Sestanek ambasadorjev zveze NATO v zvezi s kosovsko krizo

20. 01. 1999 11.44

V Bruslju so se zbrali ambasadorji zveze Nato, da sprejmejo odločitev v zvezi z jugoslovansko zavrnitvijo spremembe politike do Kosova. General Wesley Clark je v včerajšnjih pogovorih z Miloševićem jasno zagrozil z vojaško akcijo. Sedemurni pogovori na koncu niso prinesli nobenega napredka.

Avstrijski opekarji se širijo v srednjo Evropo

19. 01. 1999 17.40

Predstavniki avstrijskega izdelovalca opek Wienerberger Baustoffindustrie AG so napovedali, da je njihovo podjetje prevzelo dve opekarni na Hrvaškem in na Poljskem ter pridobilo manjšinski delež opekarne v Sloveniji. Prevzelo je 50.97 odstotni delež hrvaške Cetera IGM Dakovo v vzhodni Slavoniji in 100 odstotni delež neke poljske tovarne v mestu Czestochowa na jugozahodu Poljske. V Sloveniji pa je pridobilo 49,88 delež Opekarne Ormož, z možnostjo povečanja svojega deleža. Bolj podrobnih informacij v zvezi s širitvijo niso hoteli dati.

Poziv mednarodni skupnosti za sojenje Miloševiću

19. 01. 1999 15.49

Albanski premier Pandeli Majko se je pridružil vsem glavnim albanskim strankam, ki pozivajo svet, naj srbskemu predsedniku Miloševiću sodijo za vojne zločine, po poboju 45 Albancev, ki se je konec tedna zgodil na Kosovu. >>Od mednarodne skupnosti zahtevamo, da se Slobodanu Miloševiću v Haagu sodi kot glavnemu in neposrednemu avtorju za vojne zločine proti človeštvu<<, je deset vladnih in opozicijskih strank zapisalo v skupni izjavi.

''Odmrznitev'' odnosov med Japonsko in Severno Korejo

19. 01. 1999 15.40

Japonski predstavniki so izjavili, da je Japonska pripravljena izboljšati svoje >>zamrznjene<< vezi s Severno Korejo, če bo prišlo do sprememb, ki bodo zmanjšale omejevanje neformalnih stikov s to stalinistično državo. V parlamentarnem govoru je japonski premier Keizo Obuči povedal, da je pripravljen iskati rešitve v problematičnem odnosu med državama, opirati pa se namerava tudi na mednarodno skupnost, predvsem na Združene države in Južno Korejo.

Proces proti Clintonu ne spreminja javnega mnenja v Ameriki

19. 01. 1999 11.47

Manj kot tretjina Američanov je odgovorila, da zelo pozorno spremlja sodni proces proti predsedniku Billu Clintonu, dve tretjini vprašanih se strinja s tem, da ostane na predsedniškem mestu, skoraj 70 odstotkov pa je izjavilo, da proces in z njim povezani škandali niso vplivali na njihovo mnenje o Clintonu.

Streljanje na televizijski postaji

15. 01. 1999 12.56

Jezna ženska je včeraj vkorakala v televizijsko postajo v Salt Lake Cityju in s pištolo ranila dva človeka in enega od njiju krvavečega obrcala na tleh, so povedale priče. Policija je povedala, da je ženska identificirana kot Du Kieu Dui, vkorakala v center televizijske postaje KSL s pištolo in torbo nabojev. Ker skozi varovana vrata ni mogla priti do studia, je hodila po stavbi in streljala na vsakega, ki ji je prečkal pot. >>Verjetno je hotela raniti nekoga s postaje KSL, kogar koli s te postaje<<, so še povedali policisti.

Grožnje ameriški ambasadi v Tirani

15. 01. 1999 12.22

Albanska policija je poostrila nadzor okoli ameriške ambasade v Tirani, zaradi bojazni pred nevarnostjo. >>Pri ameriški ambasadi smo imeli varnostne probleme, zato je policija že sprožila ustrezne ukrepe<<, so dejali na albanskem notranjem ministrstvu. Do sedaj niso dali nobene nove izjave v zvezi z dogodki, albanski mediji pa so poročali, da so ameriški ambasadi v Tirani prejšnji konec tedna grozili z napadom. Predstavniki ameriške ambasade so zanikali vse vesti v zvezi z varnostnimi problemi.

Evropski parlament je izglasoval sklep o ustanovitvi strokovne komisije

14. 01. 1999 17.07

Evropski parlament je s 315 glasovi za in 198 proti izglasoval sklep o ustanovitvi posebne strokovne komisije za preiskavo nepravilnosti v Evropski komisiji. Preiskava naj bi bila končana do 15. marca. Do takrat bo komisija, izvršilno telo Evropske unije, še pred veliko preizkušnjo. Njen predsednik Santer, ki je včeraj grozil z odstopom, je danes obljubil, da bo poročal o izsledkih strokovnjakov.

Nemčija sprejela nov osnutek zakona o dvojnem državljanstvu

14. 01. 1999 13.32

Vlada nemškega kanclerja Gerharda Schroederja je včeraj kljub močnim nasprotovanjem desničarskih strank predstavila nove reforme, ki zadevajo pridobivanje nemškega državljanstva za milijone imigrantov v Nemčiji. Nemški koalicijski partnerici, socialdemokrati (SPD) in Zeleni pričakujeta, da bo parlament sprejel novi zakon do konca Junija.

Clinton se ne želi obremenjevati z impeachmentom

14. 01. 1999 12.46

Ameriški predsednik je v zvezi z njegovim odpoklicem izjavil, da je prepričan v to, da bo senat ''storil tako kot je prav'', on pa se bo med potekom postopka posvetil svojemu delu.

Obuči v vladi izpeljal spremembe

14. 01. 1999 11.06

Japonski vladajoči Liberalni demokrati so danes v Tokiju z neokonservativno Stranko levice sklenili koalicijo.

Francoski duet ostal v vodstvu

14. 01. 1999 10.46

Francoza Benoit Petit in Francois Cuzon sta kljub povprečnem nastopu v treh tekmah, še vedno vodeča na svetovnem prvenstvu v jadranju v razredu 470, ki poteka v Avstraliji. Trenutno imata 14 točk prednosti pred drugouvrščenima Švedoma Johanom Molundom in Mattiasom Rahmom.

Združevanje slovenskih bank kot odgovor na konkurenco

13. 01. 1999 17.24

Združevanje slovenskega bančnega sektorja lahko v naslednjih štirih letih razdeli slovenske banke v dve ali tri večje skupine, je povedalo vodstvo največje banke, Nove ljubljanske banke, ki je v lasti države. Marko Voljč je povedal, da je njihova osnovna naloga znižati stroške in se s tem pripraviti na soočenje s konkurenco na evropskem trgu.

Novo sojenje v Haagu aprila

13. 01. 1999 15.01

Predstavniki mednarodnega sodišča proti vojnim zločinov, ki ima sedež v Haagu, so sporočili, da se bo skupno sojenje proti dvema obtoženima vojnih zločinov, Dariu Kordiću ter Mariu Čerkezu, pričelo 12. aprila.

Usoda zajetih vojakov jugoslovanske vojske še neznana

13. 01. 1999 12.35

Pričakuje se, da bo danes izpuščeno osem pripadnikov jugoslovanske vojske, ki so jih pripadniki OVK zajeli pred petimi dnevi, kar je povzročilo strah pred obnovitvijo spopadov na Kosovu.

Delovni sestanek zastopnikov finančnih ministrov G-7

13. 01. 1999 12.27

Odposlanci finančnih ministrov iz skupine sedmih gospodarsko najmočnejših svetovnih držav G-7, se bodo na robu Konference zunanjih ministrov Evrope in Azije, v soboto srečali v Frankfurtu, je sporočila nemška vlada. Tiskovna predstavnica nemškega finančnega ministrstva je dejala, da bodo imeli odposlanci finančnih ministrov delovni sestanek, vendar pa ni hotela dati podrobnejših informacij.

Slovenija in Hrvaška brez dokončnega dogovora

13. 01. 1999 12.06

Sloveniji in Hrvaški na srečanju, ki se je začelo v ponedeljek, ponovno ni uspelo priti do dogovora o njunih mejnih črtah na kopnem ter o razmejitvi na morju.

Prva črpalka s tekočim vodikom

12. 01. 1999 17.08

Tri krat močnejši kot bencin in voda kot edini stranski produkt - tekoči vodik se je začel serijsko prodajati na črpalki v Nemčiji, prvič v Evropi. Na začetku je šlo počasi, sedaj pa, ko proizvajalci avtomobilov kar tekmujejo med seboj, kdo bo na trg prvi ponudil serijski avto na tekoči vodik, je bilo le še vprašanje časa, preden bo na črpalkah z vodikom prav takšna gneča kot na bencinskih ali diesel črpalkah. >>Vodik bo najpomembnejši izvor energije v 21. stoletju. Na dolgi rok bo zamenjal nafto in bencin<<, je povedal Fritz Vahrenholt iz Deutsche Shella, ki delno stoji za postavitvijo nove črpalke.

Bill Clinton zavrača vse obtožbe

12. 01. 1999 12.21

Predsednik Združenih držav Amerike tudi formalno zavrača vse obtožbe v svojem odgovoru zaključkom ameriškega senata. Predsednik, v 13 strani dolgem dokumentu, ki so ga pripravili njegovi odvetniki, trdi, da dva odstavka v procesu odstavitve ne utemeljujejo hudih napak ali kazenskih prekrškov. Predstavnik Bele hiše je izjavil, da Clintonovi pravniki niso nameravali vložiti prošnjo o opustitvi obtožb, preden bi obe strani predstavili svoje zaključke Senatu. Clinton je priznal razmerje z Monico Lewinsky, zavrnil pa je obtožbe o zaviranju resnice in krivi prisegi.

Irak zavrača pomoč Saudijske Arabije

12. 01. 1999 10.35

Včeraj je Irak zavrnil iniciativo Saudijske Arabije o ukinitvi osem letnih sankcij Združenih narodov v Iraku. Iniciativa naj bi bila neiskrena in negativna. Namestnik zunanjega ministra Tareq Aziz je obtožil Arabijo vmešavanja v zračne napade na Irak. Zaradi tega od Arabije ni moč pričakovati iskrenega in pozitivnega predloga v prid Iraku.

Olimpijski odbor išče naftne sponzorje

12. 01. 1999 10.10

Naftna družba Caltex International je odstopila iz pogajanj, kjer naj bi zagotovila več kot 6,3 milijonov dolarjev za Olimpijske igre v Sydneyu. Organizacijski odbor iger je pripravil memorandum sporazuma s Caltexom o dobavi goriva za avtomobile in avtobuse. Predstavnik odbora Milton Cockburn je izjavil, da so se dogovori prekinili zaradi spremenjenih okoliščin v naftni industriji. Organizacijski odbor upa, da bo sklenil pogodbo s Caltexovo podružnico, Caltex Australia Ltd, ki naj bi dobavljal gorivo.

Japonski premier Obuchi na obisku v Italiji

11. 01. 1999 16.15

Japonski premier Keizo Obuchi se je v okviru obiska v Italiji sestal s italijanskim predsednikom Oscarjem Luigijem Scalfarom, pogovorom pa je prisostvoval tudi zunanji minister Lamberto Dini. Obuchi je med pogovorom večkrat potrdil, da želi uspešno sodelovanje med Japonsko, ZDA in Evropsko unijo ter stabilen evro.

Papež poziva k začetku pogovorov med Srbi in Albanci na Kosovu

11. 01. 1999 12.58

Papež Janez Pavel II je pozval mednarodno skupnost, naj pripravi teren za pogovore med Srbi in ljudmi, ki živijo na Kosovu. Po njegovih besedah je treba storiti vse, da se Srbi in Albanci s Kosova čimprej sestanejo in najdejo poti za mirno rešitev krize. Papež je ta poziv poslal v svojem letnem poročilu >>stanje v svetu<<, ki je naslovljen na diplomatski zbor, akreditiran v Vatikanu.

Obe strani obljubljata pošten sodni postopek

11. 01. 1999 12.29

Republikanski in demokratski senatorji so včeraj obljubili, da bodo zagotovili pošten postopek impeachmenta proti ameriškemu predsedniku Clintonu. Obe strani pa si še vedno nista enotni glede poziva prič. Clintonova ekipa odvetnikov se je včeraj temeljito pripravljala na postopek, prvi po letu 1868, ki se bo začel danes.

Sile zveze NATO začele z uničevanjem vojaške opreme bosansko-hrvaške vojske

11. 01. 1999 11.29

Mirovne sile zveze Nato so začele z uničevanjem določenega dela vojaške opreme bosansko-hrvaške vojske. Enote SFOR-ja, ki v Bosni štejejo približno 32.000 pripadnikov, so v soboto zasegle nekaj tankov, topništva in drugega orožja. Kot je načrtovano, naj bi zaseženo vojaško opremo uničili v 24 urah. Do te akcije SFOR-ja je prišlo po neodobrenih imenovanj in napredovanj številnih generalov bosansko-hrvaške vojske. SFOR mora po besedah predstavnika te organizacije taka imenovanja in napredovanja odobriti, da se zagotovi apolitičnost in profesionalizacijo vojske. Obenem so pozvali člana predsedstva etničnih Hrvatov v Bosni, da prekliče nedavna imenovanja in napredovanja.