AvtorSVET

Cristiano Ronaldo - fenomen, ki ga eni ljubijo, drugi pa sovražijo
07. 07. 2016 17.33
Cristiano Ronaldo s Portugalci še ni bil prvak Evrope. Veliko jih je, ki temu temperamentnemu narodu z juga Evrope ne privošči naslova prav zaradi njega. In verjetno jih je prav toliko, ki zanje navijajo prav zaradi njega. Če kdo, potem je Ronaldo igralec, ki dviga največ prahu, navdušenja in sovraštva. Vas zanima, zakaj?

'Namesto cvetja se žica blešči'
07. 07. 2016 17.33
''Dom je moj na gradu v višavah, namesto cvetja se žica blešči, skozi rešetke pogled je grozoten, Sava divje v bolesti šumi.'' Tako so o življenju v gradu Rajhenburg nad Brestanico nič kaj romantično pele ženske, ki so bile tam zaprte po drugi svetovni vojni. O nekdanjem zaporu so zdaj pripravili razstavo.

Zakaj toče ne preprečujemo z letalsko obrambo?
07. 07. 2016 18.43
Toča je letos že nekajkrat udarila po državi, kmetje si draga zavarovanja svojih pridelkov težko privoščijo. Zato se znova porajajo vprašanja, zakaj toče ne preprečujemo z letalsko obrambo. Avstrijci imajo za to na voljo 12 letal, Slovenija pa le enega.

Zrće niso več, kar so bile: v tednu dni za več kot 100.000 evrov kazni za mamila in nespodobnost
06. 07. 2016 18.32
Divje zabave, alkohol v potokih, droge in poletni razvrat. Vse to so priljubljene Zrće na otoku Pag. Na njem pa te dni ni le množica zabave željnih, ampak tudi številni policisti. Z akcijo Helios skušajo tudi letos zmanjšati število kaznivih dejanj na eni najbolj glasnih plaž na Hrvaškem. In zaenkrat zelo uspešno polnijo proračun.

Ljubljana, najlepše mesto na svetu s črno piko - avtobusno postajo
05. 07. 2016 17.27
Slovenija in z njo tudi prestolnica se veselita porasta turistov, ki k nam v vedno večjem številu prihajajo tudi z avtobusi. Število mednarodnih linij se spodbudno povečuje, a kljub temu je glavna postaja v prestolnici še vedno klavrna. Kako to vpliva na prvi vtis tujih gostov?

Nemočni lastniki stanovanj proti upravnikom: kaj lahko sploh storijo?
05. 07. 2016 17.31
Upravniki večstanovanjskih stavb bi morali skrbeti za interese lastnikov stanovanj, v praksi pa vse pogosteje dogaja bolj skrbijo za svoje. Na to kaže zgodba stanovalcev Jakčeve ulice v Ljubljani, ko je nekdanji upravnik proti volji etažnih lastnikov izvedel obnovo fasade. Po objavi te zgodbe so se usuli klici s podobnimi izkušnjami.

Zaradi nevarne ribe preplah v Sredozemlju
04. 07. 2016 18.01
V grških vodah in okoli Cipra so zaznali nevarno ribo, ki je invazivna in izpodriva naše vrste. V Sredozemlje se je plamenka prebila čez Sueški prekop. Do človeka ni napadalna, a če zbode, lahko to povzroči hude rane, bolečine, celo smrt.

Kaj se dogaja na Jakčevi ulici? Stanovalci so že povsem obupani
04. 07. 2016 18.01
Lastniki stanovanj na Jakčevi ulici v Ljubljani, med katerimi je polovica upokojencev, se že od začetka niso strinjali z obnovo fasade bloka, ker je bila predraga. A je ta vseeno stekla, zdaj, skoraj leto dni po zaključku, pa so na dom dobili položnice za dodatna dela, čeprav aneksa zanje niso nikdar podpisali.

Krajani so mislili, da je zemljišče njihovo, a se je izkazalo, da ni
04. 07. 2016 18.12
Krajani Limbuške ceste v Mariboru trdijo, da jim je država brez kakršnih koli pojasnil odvzela del njihovih zemljišč. Da del zemljišč ni njihova last, so krajani ugotovili, ko je eden od njih iskal soglasje za gradnjo.

Karavana jeklenih lepotcev iz drugega časa okupirala Kranjsko Goro
01. 07. 2016 18.07
Obiskovalci Kranjske Gore so bili priča redkemu prizoru. K nam je namreč prispela karavana starodobnih rolls-roycev in bentleyjev. Lastniki so Avstrijci, Nemci, Švicarji in Danci, ki so se med petdnevno turo ustavili tudi pri nas. Izgledalo je, kot da smo v nekem drugem času.

Svet v štajerski prestolnici: od raziskovanja z električnim kolesom do okusne kulinarike
01. 07. 2016 18.02
Kolega Adi Omerovič je ta teden obiskal nekaj atraktivnih turističnih točk v okolici Maribora in v njem. Vinsko cesto je raziskal z električnim kolesom, na Dravi je sprobal supanje in spremljal flosarski krst, v Betnavskem gozdu pa preživel 100 metrski spust, pa tudi okusne štajerske kulinarike se ni branil.

Projekt, ki mladim omogoča preboj v svet podjetništva. In zmagovalca sta ...
01. 07. 2016 17.54
Projekt Ustvarjalnik mladim omogoča preboj v neusmiljeni svet podjetništva. Tekmovanje za naj mladinski startup 2016 pa je letos prineslo kar dva zmagovalca. To sta projekta Hubert in MySchoolMate.

Prah okoli obalnega zavetišča se še ni polegel
30. 06. 2016 17.42
Obalno zavetišče pa še vedno dviguje prah. Pred letom dni je upravljanje prevzela koprska Komunala pod taktirko Gašparja Gašparja Mišiča. Podjetje se je v vmesnem času preimenovalo v Marjetico Koper, po letu dni začasnega upravljanja pa so zmagali tudi na razpisu, za zavetišče bodo skrbeli še nadaljnih pet let.

Kaj je na drugi strani luže pričakalo žensko, ki je prišla kot Micka in postala Mary?
30. 06. 2016 17.42
V 19. in 20. stoletju se je v ZDA izselilo kar več kot pol milijona Slovencev. Zanje je bila Amerika obljubljena dežela, kjer se cedita med in mleko. Odhajali pa niso le moški, pač pa tudi ženske, z družino ali kar same.

Ste imeli katero izmed njih?
30. 06. 2016 17.40
Celo za 15.000 evrov se je prodajala ena legendarnih PEZ figuric, ki so jih včasih izdelovali v Ormožu. Saj se jih še spomnite? Te, moderne PEZ figurice zdaj proizvajajo na Madžarskem in na Kitajskem, v času nekdanje skupne države pa so bile nekaj najboljšega, kar si lahko kot otrok dobil.

Res Luko Koper kdo prodaja? Cerar miri strasti
29. 06. 2016 18.16
Luka Koper je državno podjetje izjemnega pomena. Ista vlada, ki so jo protestniki napadali, je odločila, da je Luka strateškega pomena in ostaja v državni lasti. Država torej odloča, kako se Luka vodi. Premier zato zavrača bojazni in miri strasti.

Pilijo košarkarsko znanje pod Gogijevimi koši
29. 06. 2016 18.38
Približno sto otrok te dni uživa na Rogli, na poletnem kampu našega najboljšega košarkarja Gorana Dragića. Tam se lahko družijo z našim zvezdnikom lige NBA in spoznavajo tudi druge športe. Skratka, veliko športa in zabave.

Za vrati novega forenzičnega laboratorija v Ljubljani
29. 06. 2016 19.16
Ekipa oddaje Svet je sklenila, da podrobneje predstavi delo slovenskih policistov, ki v času novih terorističnih in drugih groženj vsekakor ni lahko. Obiskali so nov forenzični laboratorij.

Že 14 let otrokom čarajo nasmehe na obrazu
29. 06. 2016 18.27
Počitnice so se prejšnji teden začele in to je za marsikaterega otroka najlepši čas v letu. Misel na morje je za tiste, ki si počitnic ob morju ne morejo privoščiti, boleča, k sreči pa obstajajo dobrodelni projekti, kot je Podarimo nasmeh, ki skrbi, da tudi tisti otroci iz socialno šibkih družin vsaj en teden preživijo na morju.

Štorkljin zarod: še preden odletijo je treba mladiče označiti
29. 06. 2016 19.13
Štorklje so bile spomladi zelo aktivne, saj so poskrbele za svoj številčen naraščaj. Vse mladiče je zdaj potrebno označiti, na Dilcah pri Postojni pa so pokazali, kako zahtevno je to delo.

Ustvarjalnik številnim mladim odprl vrata
29. 06. 2016 18.23
Službe ne čakajo, delo si je treba najti ali pa zagotoviti sam. Skoraj 3200 mladih je zato v zadnjih šestih letih popoldneve raje kot pred računalnikom preživelo v podjetniških krožkih, ki jih vodijo mladi mentorji iz podjetja Ustvarjalnik. Številnim mladim podjetnikom je že uspelo.

25 let samostojnosti: drugi dan vojne že zaznamovali krvavi spopadi
28. 06. 2016 18.10
Nismo se za to borili, pa si te dni misli marsikateri veteran vojne za Slovenijo, od katere mineva 25 let. Drugi dan vojne so že zaznamovali bolj krvavi spopadi med jugoslovansko armado in slovensko teritorialno obrambo, ki so terjali več smrtnih žrtev, žal tudi med civilisti. Ena od bitk je bila tudi pri mejnem prehodu Rožna dolina pri Novi Gorici.

Življenje 20-letnika, ki odhaja na olimpijske igre
27. 06. 2016 17.43
Luka Janežič je izjemen športnik, star je 20 let in trenutno je najhitrejši Slovenec. Zaradi treningov in tekem se je moral odreči marsičemu, a le tako se pri teh letih v kraljici športov pride na olimpjske igre.

Si predstavljate, da bi še danes na Tromostovju hrumeli avtobusi?
24. 06. 2016 18.06
Če se danes sprehajamo po centru Ljubljane in opazujemo, kako se turisti slikajo po Tromostovju ali na Stritarjevi ulici, si težko predstavljamo, da smo se na teh istih lokacijah še pred slabim desetletjem lahko zapeljali s svojim avtomobilom, mimo pa so hrumeli tudi avtobusi. A ideje o zaprtju mestnega jedra so že stare ...

Vse je pripravljeno za praznovanje: v petek se bo pelo, nared tudi vse za osrednjo proslavo
23. 06. 2016 17.49
V prestolnici so že pred uradno slovesnostjo ob dnevu državnosti zadonele topovske salve. Z velikega odra se je razlegala glasba, na drugem koncu države pa je nastala slovenska zastava iz dežnikov ... Slovenija je na vrhuncu priprav pred 25. rojstnim dnem. A brez razprtij tudi tokrat ne gre.

Alen Kobilica razveselil slepe in slabovidne otroke
23. 06. 2016 19.08
Slepi in slabovidni otroci so se razveselili hitrosti in svobode. Po središču Ljubljane so se namreč peljali s t.i. tandem kolesi, ki so jih dobili v dar. Ne samo, da bodo nekateri imeli možnost prvič sedeti na kolesu in začutiti veter v laseh, s tem dejanjem so se odprle tudi nove možnosti za vrhunske dosežke športnikov invalidov v svetu kolesarstva in triatlona.

Nekdaj glavni 'žur plac' v Ljubljani je danes parkirišče
23. 06. 2016 18.27
V devetdesetih se je šlo 'v lajf' v diskoteko in ne v klub. DJ-ji so vrteli glasbo s plošč in kaset in imeli s temi veliko več dela kot danes, sploh pri glasbenih željah. Diskoteka je bila tudi takrat mesto, kjer je marsikdo naredil kakšno neumnost in se ji danes že nasmeji.

Hotelu vrača staro slavo: sobe od 430 do 1550 evrov na noč
23. 06. 2016 18.13
Rogaška Slatina je priljubljena med obiskovalci, a njen hotel Aleksander, ki je bil zaradi stečaja zaprt, je klavrno propadal. Njegov rešitelj je Rus, ki je v obnovo doslej vložil 150.000 evrov. Po koncu ramazana si obeta predvsem goste iz Savdske Arabije, Katarja, Bahraina in Emiratov. Pa tudi na rojake računa.

Madžarski Slovenci se spominjajo časov pred osamosvojitvijo
23. 06. 2016 18.02
Po zadnjih statističnih podatkih je na Madžarskem 2800 Slovencev, po neuradnih ocenah pa okoli 5000. Razpršeni so, nekaj jih živi tudi v glavnem mestu, Budimpešti, največ pa v slovenskem Porabju. Na tem območju se nahaja sedem vasi s slovenskim prebivalstvom.

Osamosvojitvena vojna: Velik del Gornje Radgone uničen, številni ostali brez domov
23. 06. 2016 17.56
10-dnevna vojna za Slovenijo je zahtevala 76 smrtnih žrtev, tudi civilistov. Poleg drugih krajev je veliko gorja in razdejanje jugoslovanska vojska povzročila v severovzhodni Sloveniji, v obmejni Gornji Radgoni, kjer je padla prva civilna žrtev.