AvtorSVET

Časi, ko je izbor za Miss Slovenije pred TV prikoval celo družino
22. 06. 2016 18.10
Devetdeseta so bila obdobje, ko oglasov in naslovnic niso krasili televizijski in glasbeni zvezdniki, ampak supermanekenke. In pri nas je bil izbor Miss Slovenije za miss sveta dogodek, ki je pred televizijske zaslone posedel cele družine. In kako se držijo znane lepotice tistega časa? Nekatere so tudi po dveh desetletjih še kako aktualne.

'Dvojezičnost je bogastvo. Ne poznamo le dveh jezikov, ampak dve duši'
22. 06. 2016 18.27
Vzdolž celotne slovensko-italijanske meje, praktično od Rezije do Trsta na italijanski strani živi 90.000 slovencev, zamejskih slovencev v Italiji. To je približno toliko ljudi, kot jih imajo skupaj štiri obalne občine v Sloveniji. Danes - tako sami pravijo - je biti zamejec privilegij, a nekoč je bilo povsem drugače.

Tori se vrača
22. 06. 2016 18.13
Nostalgiki boste ob novici, da se legendarni moped vrača, zagotovo zavzdihnili, tisti, ki ga še ne poznate, pa ga boste zdaj lahko spet videvali na cestah. Tori je moped, ki ga je sprva izdeloval Tone Rifelj iz Gornjega Grada med letoma 1984 in 2005, zdaj pa je Boštjan Vidovič iz Medvod kupil znamko in ga znova oživil.

Vodja sekte je 'happy', tisti, ki so ji dajali denar, šokirani
22. 06. 2016 17.57
Zloglasna vodja sekte happy happy Špela Peternel, ki je s prodajanjem pozitivne energije od ljudi zvabljala nerazumne vsote denarja, za očitke poslovne goljufije in pranja denarja ne bo odgovarjala. Tožilstvo je obtožnico umaknilo, čeprav sta v poslih z njo v tem primeru izpuhtela skoraj dva milijona evrov.

Diplomati se spominjajo osamosvajanja: 'Nenehno sem moral pojasnjevati, zakaj zapuščamo skupno državo'
22. 06. 2016 18.32
Pred 25 leti si verjetno nismo mislili, da bo po četrt stoletja še vedno tako, da bo obstajala neka elita, ki ali ne zna pojasniti svojih dejanj ali pa ima enostavno slabe namene. Takrat so osvoboditev idealizirali praktično vsi. In čas po tem prelomnem dogodku videli kot čas, ko bo vse bolje. A se je bilo treba za to boriti, na različne načine, doma z orožjem, v tujini z diplomacijo.

Družinski zdravniki grozijo: več časa si bomo vzeli za bolnike in napisali še več napotnic za specialiste
22. 06. 2016 18.25
Družinski zdravniki so dokazano najbolj obremenjeni, umirajo najbolj zgodaj in so za svoje delo plačani manj kot drugi. Vladi so zdaj postavili ultimat, če ne uredi razmer, bo jeseni vroče. Za svojo bolnike si bodo vzeli več časa in jim napisali še več napotnic za specialistične preglede. To pa lahko konkretno zamaje celoten sistem.

25 let je minilo, a nekateri obrazi v politiki vztrajajo
21. 06. 2016 17.59
Koliko so se od časov osamosvojitve do danes spremenili naši politiki? Imena, ki so bila pred 25 leti vsak dan v ospredju, so še danes tu: Janez Janša, Jelko Kacin, Dimitrij Rupel, Milan Kučan. In Borut Pahor.

Urgenca brez rentgena? Da, to se je zgodilo v ljubljanskem UKC
21. 06. 2016 17.45
Naša največja bolnišnica zaradi gradnje in čakanja na novo urgenco že dolgo deluje v kriznem stanju. Ta konec tedna pa so se morali zdravniki na urgenci za poškodbe znajti brez osnovnega: ostali so brez obeh rentgenov. Medtem ko enega zaradi starosti menjajo, se je drugi - rezervni - pokvaril.

Niso v naši državi, a vseeno pomemben del naše zgodovine
21. 06. 2016 18.25
Največji zamejski manjšini v Avstriji sta na avstrijskem Koroškem in Štajerskem, nekaj jih je tudi na Dunaju in drugod po državi. V Avstriji naj bi jih po zadnjem popisu, ki je bil pred 15 leti, živelo več kot 11.000, na Štajerskem 2200. A uradne številke ni. Neuradno pa naj bi danes slovensko govorilo med 20.000 in 40.000 prebivalcev.

Znak za alarm: porast okuženih s HIV
21. 06. 2016 17.50
Od januarja do danes so pri nas na novo odkrili že več kot 40 okuženih z virusom HIV, kar je toliko, kot jih sicer odkrijejo v celem letu. Nam znova grozi epidemija? Velik del krivde lahko pripišemo aplikacijam na mobilnih telefonih, ki jih vse več mladih uporablja za to, da se na hitro dogovorijo za spolni odnos.

Narezki, zrezki in sladica z dežničkom – tako smo jedli v devetdesetih
20. 06. 2016 18.10
Jedlo se je veliko in za hrano smo si vzeli čas. Tako se devetdesetih let spominja gostilničar Stane Kirn. Za njegovimi obloženimi mizami so večer, na katerega je Slovenija postavljala barikade, preživeli glavni akterji osamosvojitvene vojne.

Mali raj na severovzhodu Slovenije, kjer ne poznajo stresa
20. 06. 2016 18.03
V prekmurski vasi Dolenci poleg miru in narave postrežejo še s pravim južnoameriškim vzdušjem. Ja, prav ste slišali, na Kmetiji Mali Raj imajo namesto konj alpake. Zelo simpatične, intelegentne in mirne živali, ki menda pomirjujojoče vplivajo tudi na ljudi. Sicer pa pri družini Martinec lahko vidite 160 živali in spoznate, kaj pomeni življenje na kmetiji.

Tudi očki imajo svoj dan: Slovenci v povprečju postanejo očetje pri 33 letih
17. 06. 2016 17.57
Tretja nedelja v juniju neformalno velja za mednarodni dan očetov. Ob tem prazniku je statistični urad postregel z zanimivimi podatki. V Sloveniji je pol milijona očetov, v povprečju postanejo očetje pri 33 letih.

DEVETDESETA: Pot na morje
17. 06. 2016 17.37
Včasih smo se, ko smo šli na morje, od doma odpravljali tudi sredi noči, da bi se izognili vročini in gneči. Kasete so se na poti velikokrat obrnile, na vrhu Črnega kala pa je sledil vzklik: "Morje!" Da, tako je bilo, ko se je naša samostojna država šele rojevala.

Vas zanima, kako veliki ste v primerjavi z žirafo?
17. 06. 2016 17.41
Odgovor najdete v ljubljanskem živalskem vrtu. Ta vikend in teden potem bo namreč posvečen žirafam, saj te praznujejo. Ob svetovnemu dnevu žiraf bodo obiskovalci živalskega vrta lahko bolje spoznali naše 3 žirafe.

Pleskali, sestavljali pohištvo in sekali drevje za lepše življenje otrok
17. 06. 2016 17.53
Kot na mravljišču je bilo v Vzgojnem zavodu Planina, kjer so prostovoljci iz različnih podjetij pleskali, sestavljali pohištvo in celo sekali drevje, vse za to, da bi tamkajšnji otroci, ki jih življenje že tako preveč tepe, živeli v lepšem okolju.

Spoznajte enojajčne trojčice
17. 06. 2016 17.31
Pred letom in pol so se v družini Lončarič rodile enojajčne trojčice. Nosečnost je bila tako tvegana, da so zdravniki starše že vnaprej pripravili, da ni prav velike možnosti, da bi vse tri preživele, kaj šele, da bi se vse rodile zdrave. A so se.

Jeza kupca in veselje prodajalca nakup pripeljala na notarsko zbornico
17. 06. 2016 18.42
Kaj se zgodi, če se notar potegne za stranko in prepreči prodajo nepremičnine, ker bi lahko prodajalec iztržil boljšo ceno? Na eni strani jeza kupca, na drugi pa veselje prodajalca. Zgodba iz Ankarana je šla tako daleč, da je prišlo do prijave na notarsko zbornico.

Nadzornikom Luke Koper grozili?
17. 06. 2016 18.37
V kratkem bodo zamenjani nekateri nadzorniki Luke Koper. Pri SDH pravijo, da njihovi načrti niso bili dovolj ambiciozni. A v ozadju menjav naj bi bili tudi podkupovanje in grožnje, tudi s smrtjo.

Kakšne so bile pred 25 leti cene in plače?
16. 06. 2016 18.33
Povprečna plača je bila v času osamosvajanja le dobrih 40 evrov, a hrana je bila precej cenejša. Kilogram piščanca na primer le 35 centov. Po osamosvojitvi smo potrošniki začeli odkrivati svet kapitalizma in potrošništva. Sicer še vedno največ denarja porabimo za nakup hrane, kar nas uvršča med manj razvite države.

Glasni Harleyji prihrumeli na Obalo
16. 06. 2016 18.32
Našo Obalo je preplavilo na stotine glasnih harleyjev. Kaj sploh pomeni biti Hog rider, torej lastnik Harley Davidsona in ali se za divjim izgledom skrivajo res nevarni motoristi kot v filmih, ali gre za povsem običajne ljudi?

Barbika, trolčki, Furbi, Tamagoči ... Bi igrače otrok iz devetdesetih danes še 'zažigale'?
16. 06. 2016 18.46
Kaj je zabavalo otroke v devetdesetih, ko še nismo vedeli, kaj je to iPad? Tjaša Petrič obuja spomin na igrače izpred četrt stoletja. Dvomim, da se ne spomnite Super Maria in prvih virtualnih hišnih ljubljenčkov.

Psička Bona med treniranjem lovskih veščin padla v jamo
16. 06. 2016 18.20
Mala psička Bona je pri rosnih dveh letih doživela prav stresno jamarsko nesrečo. S svojima vodnikoma je bila na sprehodu na Gori Oljki nad Polzelo, trenirali so lovske veščine. Ko je na ukaz pridno iskala živali, pa se kar naenkrat ni vrnila nazaj. Padla je namreč v brezno in stekla je prava jamarska reševalna akcija.

Po vasi Črni Potok lomasti medvedka z dvema mladičema
16. 06. 2016 18.25
Po vasi Črni Potok lomasti medved. Natančneje, medvedka z dvema mladičema. In njen materinski nagon je tako močan, da ne pobegne niti pred motorko. Čeprav ta hrumi, se medvedka zažene v boj s človekom, tudi s Srečom Hudolinom.

Kmetje z gnojnico povzročajo težave v Postojni
16. 06. 2016 18.15
Kmetje z odlaganjem gnojnice na travnike povzročajo težave v Postojni. Smrad so zavohali turisti v Postojnski jami, pred 10 dnevi pa so v reki Pivki, ki teče skozi Postojnsko jamo, opazili celo poginule ribe. In to je bil za Postojnčane znak za alarm, še posebej zaradi človeške ribice, ki za svoj razvoj potrebuje čisto vodo.

Neverjetna pripravljenost pomagati fantu iz Maribora
16. 06. 2016 18.15
Zelo smo bili ganjeni ob odzivu na prispevek o fantu iz Maribora, ki je za svojo družino prosil za hrano. Iskrena hvala, družina je dobila dovolj hrane in oblačil. Ker pa je med vami toliko takšnih, ki bi želeli pomagati, smo mnoge že naslovili na humanitarno združenje ŽVIŽGAČ, ki skuša po svojih močeh pomagati 900 ljudem tega konca.

Televizijski spomini: Kaj nas je v devetdesetih letih gnalo pred TV-zaslone?
15. 06. 2016 18.14
Se spomnite filma Babica gre na jug? To je bil prvi film v samostojni Sloveniji. Kaj pa serij Obalna straža, Beverly Hills ali morda McGyverja? Se spomnite kakšnih slovenskih oddaj? Za vas smo brskali po televizijskih spominih.

Ključna pri sprejemanju odločitev so čustva, ne razum
15. 06. 2016 18.14
Mar ne bi bil svet lepši, če bi lahko ljudem v možgane vsadili svoje želje, kako naj se vedejo? Pravzaprav se to dogaja ves čas, vsem nam. Kako? V rubriki Svet od blizu tokrat o oglasih. Industrija se spreminja, ima ogromen vpliv na to, kako trošimo svoj denar. In kaj pri Slovencih najbolj "vžge?"

Kakšni so bili Slovani?
15. 06. 2016 17.50
Saj poznate Predinovo pesem "Kdo je tebe, praslovan, plavati učil, da si preplaval tisto rusko reko in se v mojih genih naselil?" Ste se kdaj vprašali, kako so živeli in predvsem, kako so sploh izgledali ti naši predniki, Slovani? Za razliko od Rimljanov niso nosili tunike, ampak kar hlače, pravijo v Narodnem muzeju.

Sestala se je nova generacija malih podjetnikov, ki vladi jasno sporoča, kakšne ukrepe potrebujemo
15. 06. 2016 17.58
Mikro, mala in srednja podjetja predstavljajo večji del našega gospodarstva. Na 5. vrhu malega gospodarstva so mladi podjetniki strnili svoja videnja in zahteve ter jih posredovali vladi. Kakšne spremembe torej Slovenija potrebuje, da bi krepila gospodarsko rast?