Saša Senica

Boscarol: Mi bi radi zgolj delali, ne izplačujemo si dobička, ker hočemo nagraditi svoje zaposlene
28. 05. 2018 08.06
Sedem predsednikov strank se je soočilo z mnenji gospodarstvenikov, ki se v Sloveniji spopadajo s številnimi ovirami. Joc Pečečnik meni, da je ''naša država ugrabljena'', saj jo vodi ''birokratska mafija'' - na gradbeno dovoljenje za bežigrajski stadion čaka štiri leta. Precej prahu je dvignila debata, kako dvigniti minimalno plačo, kdo polni proračunsko vrečo in kdo obljublja davčne spremembe.

Stranke enotne: znanost je ključna. Koliko in od kod sredstva zanjo, je pa drugo vprašanje
26. 05. 2018 06.30
Politiki so enotni, da je področje znanosti, raziskav in razvoja finančno podhranjeno. Pred volitvami večinoma omenjajo, da bi morali tem področju nameniti en odstotek BDP javnih sredstev. Več pa naj primakne samo gospodarstvo.

Židan ne želi v vlado z radikalno desnico, Šarec pa stavi na novo generacijo
21. 05. 2018 19.29
Kako rešiti otroško kardiologijo? Kdo vodi Slovenske železnice? Kaj bi z drugim tirom in kako modernizirati železnice? Se v državi sploh še splača delati? Na konkretna vprašanja so morali v soočenju na POP TV odgovarjati prvaki strank, ki jim ankete pred volitvami kažejo najbolje.

Janša: Obstaja ena stvar, ki se ji pravi povolilni ponedeljek. Takrat je vse drugače
21. 05. 2018 18.27
Medtem ko ankete kažejo prepričljivo zmago Janševi SDS, pa "antijanša koalicija" Karla Erjavca in Zorana Jankovića ostaja sama. Kljub še vedno odprtemu pozivu, sta odločen 'Ne, hvala' prejela tako od SMC kot od SD. Na levi sredini zagotavljajo, da z Janšo pa nikoli v koalicijo. Kaj pa so o tem povedai na soočenju?

Kaj imajo skupnega polž, kozel in kranjska čebela?
13. 05. 2018 07.00
Višnja Gora, ki letos praznuje 540. obletnico pridobitve mestnih pravic, je svojemu zaščitnemu znaku polžu in znanem nič krivem kozlu Liscu dodala še ''pridno in utrjeno'' čebelo - kranjsko sivko.

Musk dobil nov kavč in podvojil vsoto, zbrano v dobrodelne namene
10. 05. 2018 09.51
Ko šala preraste v dobro dejanje ... Šef Tesle Elon Musk je nedavno potožil, da zaradi ogromno dela pogosto spi kar v tovarni. Pokazal je tudi neudoben kavč, kar je njegove oboževalce pognalo v (dobrodelno) akcijo ...

Na obronkih Osončja našli 'izgnani' asteroid
09. 05. 2018 12.02
V Kuiperjevem pasu so potrdili obstoj asteroida tipa C, ki je bolj značilen za asteroidni pas med Marsom in Jupitrom. Odkritje potrjuje teorije, da so planetarni velikani tavali po mladem Osončju in s svojo gravitacijo pripomogli, da je nekaj kamnov izstrelilo v oddaljeno ledeno kraljestvo Osončja.

Zakaj je pomembno, da v naših gozdovih živijo risi, volkovi in medvedi
08. 05. 2018 06.00
Miha Krofel, raziskovalec in profesor na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani je svoje (poklicno) življenje posvetil divjim zverem.

VIDEO: To je priplavalo v Koprski zaliv: plastika, vrečke, stiropor
01. 05. 2018 19.11
(Plastični) odpadki vse bolj dušijo planet. Na milijone ton odpadkov žal še vedno roma v reke in nato v morje. Tam nastajajo grde zaplate, ki škodujejo morskemu življu, od najmanjših enoceličnih živali do sesalcev. Če smo nekako upali, da ta umazanija vendarle plava daleč stran od nas, se še kako motimo.

Potopite se v veličastno Laguno
21. 04. 2018 16.22
Ko praznuje vesoljski teleskop Hubble ameriške in evropske vesoljske agencije, darilo pravzaprav dobimo mi, in sicer v obliki čudovite fotografije. Hubble namreč praznuje 28 let, v orbito ga je raketoplan Discovery ponesel 24. aprila 1990.

Muskovi nasveti za povečanje produktivnosti in sla po popolnosti
19. 04. 2018 09.47
Šef Tesle Elon Musk je zaposlenim napisal ''motivacijsko'' pismo, kako povečati proizvodnjo modela 3. Med drugim meni, da so nekateri sestanki nepotrebni, prav tako svetuje čim bolj neposredno komunikacijo. Musk sicer priznava, da je trenutno močno v stresu, slabše pa spi tudi zaradi neudobnega kavča.

TESS je odšel na pot, na kateri bo odkrival svetove, ki si jih lahko le zamišljamo
19. 04. 2018 07.24
TESS je odletel s trdnih tal. V prihodnjih dveh letih se bo satelit osredotočal na bližnje svetle zvezde, pri katerih bo iskal planete. ''Planeti, ki jih bo našel TESS, bodo fantastični subjekti raziskovanja v desetletjih pred nami. To je začetek nove ere iskanja eksoplanetov,'' je poudaril Stephen Rinehart iz Nasinega centra Goddard.

So diamanti del izgubljenega planeta?
18. 04. 2018 10.30
Ob rojstvu je bilo v Osončju kaotično. Obstajalo naj bi več protoplanetov, ki pa so razpadali in se znova sestavljali v današnjo sliko. To teorijo zdaj potrjujejo diamanti v meteoritih, ki so jih pobrali v Nubijski puščavi leta 2008.

Kakšni planeti so še tam zunaj? To bo zdaj ugotavljal TESS
15. 04. 2018 06.30
Kepler 16 b, Proksima b, Gliese 581 b. To so imena nekaterih planetov izven našega Osončja. Tam zunaj bi jih lahko bilo na milijarde, a so zelo zelo daleč. Tudi o odkritih in potrjenih vemo malo. Zato Nasa zdaj pošilja novo železo v ogenj.

Vesoljsko letalo znova v nebo
07. 04. 2018 06.30
Po tragediji leta 2014 je znova poletelo vesoljsko letalo podjetja Virgin Galactic's. V poletu lahko potniki doživijo nekaj minut breztežnosti in tudi vidijo ukrivljenost Zemlje.

150. obletnica prvega izida časnika Slovenski narod
02. 04. 2018 07.02
2. aprila 1868 je izšla prva številka časnika Slovenski narod, ki se je po nekaj letih izhajanja preoblikoval v prvi slovenski dnevnik. V prvi vrsti je šlo za politično glasilo, ki pa zaradi kontinuitete izhajanja in kakovosti novinarstva sodi med časnike, pomembne za razvoj slovenskega novinarstva.

Z drznimi in neobičajnimi idejami je zaznamoval razvoj astrofizike, kozmologije in teoretične fizike
14. 03. 2018 05.03
Umrl je fizik Stephen Hawking. ''Njegove drzne, neobičajne in pogosto prelomne ideje so zaznamovale razvoj astrofizike, kozmologije in teoretične fizike v zadnjih desetletjih,'' je dejal profesor Tomaž Zwitter. ''Med drugim je odkril mehanizem, preko katerega lahko črne luknje izgubljajo maso oz. izhlapevajo in je poimenovan po njem kot Hawkingovo sevanje,'' je dodala profesorica Andreja Gomboc.

'Vesolje diši po kremni gobovi juhi.'
10. 03. 2018 06.30
Svet bi bil drugačen kraj, če bi vsi lahko videli Zemljo kot kroglo v vesolju, je dejal astronavt slovenskega rodu Randy Bresnik. Lepa je, mirna, brez meja. A na drugi strani je lahko spremljal brutalno moč orkanov, ki so v njem pustili občutek nemoči. Kako je spati v breztežnostnem prostoru, kako vesolje diši, se tudi na ISS pogovarjajo o politiki?

Zemlja iz vesolja: lepa je, mirna, ni meja, ni konfliktov. 'Če bi to videli vsi, bi bil ta svet precej drugačen kraj'
09. 03. 2018 16.26
V Sloveniji se mudi ameriški astronavt Randy Bresnik, ki ima, kot je zaznati že iz njegovega priimka, slovenske korenine. Njegova prababica je bila iz Ljubnega, pradedek iz Luč. Pred meseci je poskrbel, da smo lahko uzrli, kako je videti Bled z višine 400 kilometrov.

Analiza 50 let: V Sloveniji so se povprečne temperature dvignile za skoraj dve stopinji Celzija
05. 03. 2018 13.39
V 50 letih so se v Sloveniji povprečne temperature dvignile za 1,8 stopinje Celzija. Poletja so bolj vroča, zime so bolj mile, snežnih padavin je manj. To seveda ne pomeni, da se ne more ponoviti zima, kot je letošnja, ki je sicer precej nenavadna. Na našo nesrečo je vse več tudi ekstremnih dogodkov.

Kaj prinaša novi energetski koncept? Predvsem nič konkretnega, razen, da bomo premog kurili še do leta 2054
04. 03. 2018 11.00
Glavni cilj novega energetskega koncepta, ki je sicer zelo splošen in brez konkretnih ukrepov, je prehod v nizkoogljično družbo. Okoljevarstveniki so kritični predvsem, da koncept predvideva uporabo premoga do leta 2054. Na ministrstvu pa pravijo, da izpad proizvodnje električne energije iz TEŠ in NEK pomeni veliko tveganje za zanesljivost oskrbe z elektriko.

Karizmatični plenilci, ki skrbijo za ravnovesje vrst v ekosistemih, izginjajo
03. 03. 2018 06.30
Svetovni dan prostoživečih vrst je priložnost, da se zavemo, kako so posledice poseganja človeka v naravo lahko uničujoče, so poudarili na Arsu. Tak primer so tudi velike mačke, ki so ogrožene po vsem svetu. Za mnoge populacije so lokalna izumrtja neizogibna. Med močno ogroženimi je populacija evrazijskega risa, kateri pripadajo tudi risi v Sloveniji.

Slovenija bo morala do 2030 zmanjšati izpuste za 15 odstotkov. Je cilj dosegljiv?
24. 02. 2018 13.27
Cilj – zmanjšati izpuste za 15 odstotkov glede na leto 2005, ki ga določa EU – je po mnenju ministrstva za okolje dosegljiv. Ključnega pomena bo predvsem ukrepanje za zmanjševanje emisij iz sektorja gospodinjstva in storitve ter omejevanje emisij iz sektorja promet, v katerem bo za doseganje ciljev najprej treba dodatno zagotoviti večjo rabo javnega potniškega prometa.

Zaradi vesoljskih smeti bi lahko škodo utrpela tudi celotna človeška populacija
19. 02. 2018 06.30
Človeštvo smeti ne ustvarja le na trdnih tleh in v oceanih, ampak smo kar precej zasmetili tudi prostor nad našimi glavami. Rešitev vsekakor ni v omejevanju uporabe vesolja, bilo pa bi dobro, da vse države sledijo istim smernicam za odstranjevanje objektov iz orbite, potem ko se njihova življenjska doba konča, je poudaril Holger Krag iz Evropske vesoljske agencije.

'Temna snov je zelo drugačna od navadne, o temni energiji pa vemo le to, da ne vemo čisto nič'
11. 02. 2018 09.11
Marušo Bradač je iskanje odgovora na vprašanje, kaj je temna snov, iz rodne Slovenije vodilo do daljne Kalifornije, kjer zdaj predaja svoje znanje študentom na univerzi UC Davis. Poleg temne snovi preučuje tudi najstarejše oziroma najbolj oddaljene galaksije. Pogreša marsikaj slovenskega, vseskozi se, kot je dejala, trudi, da je v stiku s slovenskim jezikom.

'Naša Galaksija bi bila takšna, kot je, pa če Zemlja obstaja ali pa ne. Z vidika vesolja smo nepomembni'
10. 02. 2018 10.42
Pri fiziki v srednji šoli se je v Andreji Gomboc zbudila želja po spoznavanju vesolja. Že pri študiju se je začela spopadati z vprašanji, kaj se zgodi z zvezdami, ki padejo v črno luknjo, zdaj se ukvarja predvsem z najsilovitejšimi eksplozijami v vesolju. V pogovoru je spregovorila o velikih odkritjih, pri katerih je sodelovala, o iskanju življenja v vesolju, pa tudi o teorijah zarot.

FOTO in VIDEO: Starman uživa v vožnji po vesolju, stranski raketi poetično na trdna tla, osrednja pa je treščila v morje
07. 02. 2018 08.31
Navdušenje nad vzletom Falcona Heavy se še dolgo ne bo poleglo. Uživali smo v moči najmočnejše rakete, ko se je dvigala v nebo, še bolj sta nas navdušila sinhrono pristajajoča stranska busterja. Osrednja raketa ni bila tako elegantna, saj je padla v morje. In Starman v rdečem kabrioletu? S posnetkov je videti, da uživa in da ni nobene panike, čeprav je deležen tudi kritik.

Falcon Heavy je poletel. Stranski nosilni raketi sinhrono pristali na trdnih tleh
06. 02. 2018 06.30
Krstni polet rakete Falcon Heavy je bil uspešen. Na 'krovu' je bil rdeči Teslin avtomobil, ki je odpotoval proti Marsu. Stranska busterja, ki sta bila že uporabljena v prejšnjih SpaceXovih misijah, sta sinhrono pristala na trdnih tleh v Cape Canaveralu. Osrednja raketa ni preživela.

Planeti v sistemu TRAPPIST-1: na nekaterih je morda vode kar 250-krat več kot na Zemlji
06. 02. 2018 06.30
40 svetlobnih let od nas je sedem planetov, približno velikih kot Zemlja, ki krožijo okoli pritlikave zvezde TRAPPIST-1. Že ko so jih odkrili, je bilo vznemirjenje veliko, saj bi lahko planeti gostili življenje. Tako so jih podrobneje pogledali in zdaj razkrili, da so vsi planeti večinoma skalnati, nekateri imajo kar 250-krat več vode, kot jo je v oceanih na Zemlji.

Falcon Heavy: 'Dobre možnosti so, da ne doseže orbite. Zagotovo pa bo vznemirljivo, tako ali drugače'
04. 02. 2018 09.25
Testni polet Falcona Heavy, ki ga šef SpaceXa Elon Musk rad pohvali, da gre za trenutno najmočnejšo raketo, kar jih obstaja, je podjetje napovedovalo že za leto 2013. Po letih zamude gre zdaj (končno) zares. Vzlet je predviden za torek. V nebo bo raketa ponesla Teslinega roadsterja.