AvtorSaša Senica

Kateri so glavni toplogredni plini?
01. 03. 2017 07.00
Ogljikov dioksid, didušikov oksid, metan, fluorirani plini, toposferski ozon in vodna para. Vsi ti plini so ključni za učinek tople grede, ki je sicer nujna za preživetje živih bitij. A problem je, ker se določeni plini v naši atmosferi prekomerno kopičijo.

Globalno segrevanje in podnebne spremembe, ki so posledica človeka
01. 03. 2017 10.48
Zemlja se je in se bo spreminjala, spreminjalo se je tudi njeno podnebje. Bile so ledene dobe, bila so toplejša obdobja. Nato se je pojavil človek. Globalno segrevanje, o katerem govorimo zadnjih nekaj let, ni kitajska izmišljotina. Je še kako resnično dejstvo. Žal s prstom ne moremo pokazati na naravne pojave, ampak moramo pokazati na nas in naša dejanja. Zagotovo se bo planet prilagodil, bomo to zmogli tudi mi?

Odločitev za poklic: 14-letniku naj pomagajo starši, 18-letnik pa naj prevzame več odgovornosti
03. 02. 2017 07.00
Mladi se ob koncu osnovne šole soočijo s prvo večjo odločitvijo v svojem življenju, pri 18 letih pa je morda to celo ena največjih prelomnic, čeprav se lahko v (poklicnem) življenju kaj hitro vse postavi na glavo. Kaj naj pretehta pri odločitvi za nadaljnje šolanje in ali je vse izgubljeno, če je odločitev napačna?

Priložnosti v naravoslovnih in tehničnih poklicih: 'Držite se tistega, kar vam prinaša veselje'
01. 02. 2017 18.06
Uspešni Slovenci so na dogodku, ki so ga pripravili za bežigrajske gimnazijce, strinjali, da je treba med šolanjem nabrati čim več znanja in da je na karierni poti treba slediti svojim željam. Dodali so, da je lažje iz študija naravoslovnih in tehničnih smeri preiti v družboslovne poklice ali karierne poti kot obratno.

Presaditev glave, virtualna realnost, vzlet rakete Falcon Heavy, Cassinijev konec in popolni Sončev mrk ...
06. 01. 2017 06.30
Letos bomo po napovedih videli neverjeten razmah virtualne realnosti, še bolj se bo povečala avtomatizacija, vse več bo storitev na zahtevo, povečala se bo prodaja električnih vozil, na področju medicine se pričakuje presaditev glave, nekaj vesoljskih plovil naj bi opravilo krstne polete …

ČASOVNICA: Einstein je imel prav, rakete so pristajale, Rosetta se je poslovila, Schiaparelli se je raztreščil …
23. 12. 2016 06.30
Znanost in tehnologija sta tudi letos premikali meje, nas navduševali in nam dajali upanje v svetlejšo prihodnost. Preverite, kaj vse se je letos dogajalo v vesolju, na trdnih tleh, na področju transporta, v medicini.

Slovenska inovacija: naprava, ki spremlja vaše srce in vam morda reši življenje
20. 12. 2016 13.37
Na Institutu Jožef Stefan so razvili miniaturno mobilno medicinsko napravo za merjenje EKG. Napravico enostavno namestite na svoje telo, meritve pa se shranjujejo na mobilni aplikaciji. Poročilo meritve lahko v vsakem trenutku pošljete svojemu zdravniku, ki lahko iz tega razbere morebitne nevarne napake v delovanju srca.

'Zagotovo sodi širitev podjetja Tesla med investicije, za katere si prizadevajo številne evropske države.' Tudi Slovenija?
25. 11. 2016 06.30
Bi Slovenija lahko bila dobra lokacija za gigatovarno, ki jo namerava Tesla graditi v Evropi? Ali si pristojno ministrstvo kakorkoli prizadeva tovarno ''pripeljati'' v našo državo? Elektrifikacija prometa je sicer eden ključnih stebrov energetskega koncepta Slovenije, ki je v pripravi. Kako pa je z energijo, pridobljeno iz obnovljivih virov?

VIDEO: 'Tretja transportna revolucija': samovozeči električni avtomobili, ki jih ne bomo imeli v lasti
24. 11. 2016 06.30
Matej Čer iz Avantcarja, ki je v Ljubljani predstavil car sharing, verjame, da bodo naša prihodnost samovozeči električni avtomobili, ki jih bomo souporabljali. Omenjena storitev že dobiva pozitivne odzive in število uporabnikov raste. Smo se Slovenci sposobni odreči lastništvu avtomobila?

Ločevanje odpadkov: problematični črni zabojniki, embalaža z vsebino, plastične vrečke v bio odpadkih ...
21. 11. 2016 06.30
Se vam kdaj zgodi, da stojite pred koši in niste prepričani, v katerega naj vržete določeno smet? Preverili smo, kje delamo največ napak in kaj nam gre dobro od rok. Povprašali smo tudi, v kateri zabojnik sodijo odpadki, pri katerih se v uredništvu nikakor nismo mogli zediniti ... Pri nekaterih smo dobili različne odgovore.

FOTO in VIDEO: Obama ponosen na Clintonovo, Trumpu želi uspeh, saj so v isti ekipi
09. 11. 2016 00.05
Ameriška predsedniška tekma je končana. Donald Trump je zbral več kot potrebnih 270 glasov in je novi ameriški predsednik. Clintonova je izide volitev priznala. Trumpu je čestital tudi Obama. Trumpu želimo uspeh, vsi smo v isti ekipi, je še sporočil.

Žalostna potrditev je prišla: sonda Rosetta pristala in 'umrla' na kometu
30. 09. 2016 08.05
Misija Rosetta se je končala. Sonda je strmoglavila na komet 67P/Čurjumov-Gerasimenko, na katerem je novembra 2014 pristal tudi lander Philae. Njena ekipa je v nadzornem centru obnemela, ko od sonde niso dobili nobenega signala več, saj je to potrdilo njen konec.

VIDEO: Zadnje ure Rosette: sonda se bo pridružila Philaeju na površju kometa
29. 09. 2016 06.30
Misija Rosetta se je v zgodovino vpisala s pristankom landerja Philaeja na kometu 67P/Čurjumov-Gerasimenko novembra 2014. Pristanek je bil sicer precej ponesrečen, a vendar je lander zbral zanimive podatke. Zdaj se končuje tudi misija orbiterja, ki odšteva zadnje ure pred strmoglavljenjem …

Pred 40 leti je Viking 'osvojil' Mars, a ni bil prvi …
20. 07. 2016 06.30
Ameriški Viking 1 je 20. julija pred 40 leti pristal na površju Marsa, a pred tem je na rdečem planetu pristal sovjetski Mars 3. Viking je sicer zabeležil precej uspešnejšo misijo kot Mars. Že letos oktobra bo na Marsu pristajala evropsko-ruska sonda. Kdaj pa bo na Mars stopil prvi človek?

FOTO in VIDEO: Erdogan: Upor je bil izdaja, odgovorni bodo drago plačali
15. 07. 2016 21.51
Predstavnik turške nacionalne obveščevalne službe je sporočil, da so vojaški udar zatrli. A ta je terjal svoj davek: uporniki so ubili 17 policistov, na drugi strani je vojaški lovec sestrelil uporniški helikopter. Policija je nekaj uporniških vojakov že aretirala. Erdogan je dejal, da je bil upor izdaja in da bodo odgovorni drago plačali.

VIDEO: Sonda Juno se je uspešno utirila v orbito Jupitra
05. 07. 2016 05.13
V nadzornem centru Nase se je razleglo veselje in olajšanje, ko so dobili potrditev, da se je sonda Juno uspešno utirila v orbito Jupitra. Juno je Zemljo zapustila pred slabimi petimi leti in je v tem času naredila 2,7 milijarde kilometrov. Sonda Juno je dobila ime po rimski boginji Junoni.

VIDEO: Juno pred pragom negostoljubnega velikana Jupitra: kakšne skrivnosti bo razkrila?
03. 07. 2016 06.30
Juno se bliža svojemu novemu domu - planetu Jupitru. A planet bo za sondo s svojo radiacijo zelo negostoljuben. Sonda bo v 20 mesecih skušala zbrati kar se da največ podatkov o atmosferi, magnetskih poljih, jedru ...

Souporaba avtomobilov: 'Nove kombinacije mobilnosti so bistveno bolj prijazne okolju in zdravju, zmanjšuje se gneča, ni več iskanja parkirišč ...'
22. 06. 2016 15.46
Storitev Bicikelj so v Ljubljani vzeli za svojo. Na podoben način bo zdaj delovala še izposoja avtomobilov. T.i. carsharing je v tujini že poznan koncept, naš se razlikuje, ker so vključeni le električni avtomobili. Preverili smo, kako bo storitev delovala in seveda, kakšne so cene.

VIDEO: Vse več ljudi se odloča, da psa pelje v pasji vrtec
10. 06. 2016 06.30
''Če ne bi bilo vrtcev oziroma dnevnega varstva, mislim, da bi si v tem tempu težko privoščila kužka,'' je povedala lastnica psa, ki svoj čas preživlja tudi v pasjem vrtcu. Preverili smo, kaj tam počnejo psi in kakšnega psa tja ne morete peljati. Kaj pa mačke, tudi one potrebujejo vrtec?

Margarina, mleko, brezglutenska dieta ... Resnica o neresnicah o (pre)hrani
31. 05. 2016 06.30
Ghee maslo, margarina, kravje mleko, brezglutenska dieta ... V poplavi informacij o hrani je včasih težko razločiti, kaj je res in kaj ne. Mnogim živilom, ki so se na našem trgu pojavila v zadnjem času, pripisujejo neverjetne učinkovine, vendar to ni nujno res. O prehrani smo se pogovarjali z dr. Špelo Može Bornšek, ki je pojasnila marsikatero (zmotno) prepričanje.

'Narava se bo prilagodila, vendar je vprašanje, če bo v spremenjeni naravi še prostor za ljudi'
31. 05. 2016 06.30
V Zelenem tednu v ljubljanskem živalskem vrtu opozarjajo na pomen ohranjanja narave in nekaterih ogroženih živalskih vrst, kot so rjavi medved, volk, ris in bober. Te živalske vrste so krovne vrste v svojem okolju in z njihovo ohranitvijo ohranimo ves biotop, je poudarila biologinja Irena Furlan.

Mars je v opoziciji in precej blizu Zemlje, zato je rdeča pika na nebu v teh dneh nekoliko večja
22. 05. 2016 06.30
Mars je v opoziciji, ker pomeni, da so Sonce, Zemlja in Mars povsem poravnani v isti liniji in Zemlja je točno na sredini. To pa tudi pomeni, da je Mars ali na točki, ko si je z Zemljo blizu ali pa zelo daleč. Letos sta si planeta bližje kot sicer, še bližje pa bosta leta 2018.

VIDEO: Zgodil se bo prav poseben Sončev 'mrk': pred njim bo potovala majhna pika
08. 05. 2016 06.30
Tokratni ponedeljek bo prav poseben, saj se bo zgodil prehod Merkurja čez Sončevo ploskev. Pojav ni viden s prostim očesom, so pa po Sloveniji organizirana javna opazovanja, kjer bodo poskrbeli za ustrezno zaščito. V Sonce nikar ne glejte s prostim očesom, nikakor pa ne skozi daljnogled ali teleskop!

FOTO in VIDEO: Černobil po 30 letih: tamkajšnji prebivalci umirajo mlajši, zmanjšala se je rodnost, več je rakavih obolenj
26. 04. 2016 05.41
26. aprila 1986 ob 1.23 se je v četrtem reaktorju jedrske elektrarne Černobil med poskusom zgodila katastrofalna nesreča, katere posledice čutimo še po 30 letih. Pristojni so se sprva sprenevedali, da ni hujšega. Prebivalce v bližnjem Pripjatu so evakuirali šele 36 ur po nesreči. Sarkofag je v 30 letih počasi propadal, zdaj nad njim in uničenim reaktorjem gradijo novo kupolo.

Radioaktivni oblak je pripotoval tudi v Slovenijo: 'Nekateri so z neutemeljenimi nasveti povzročali paniko in škodo'
26. 04. 2016 05.39
Radioaktivni oblak je iznad Černobila veter ponesel tudi nad druge dele Evrope, dosegel je tudi Slovenijo. Akutnih takojšnjih zdravstvenih posledic pri nas ni bilo pričakovati, a so bili vseeno sprejeti ukrepi prepovedi pitja deževnice in uporabe zelenjave z vrta. Pogovarjali smo se z mag. Bogdanom Pucljem in dr. Rafaelom Martinčičem, ki sta takrat sodelovala pri pripravi odziva na katastrofo v Černobilu.

Černobilska katastrofa še ni končana, a vlade in javnost že pozabljajo na prizadete
19. 04. 2016 14.20
Mineva 30 let od jedrske katastrofe v Černobilu in pet let od Fukušime. Opozorili so, da sta les in hrana še po 30 letih v okolici Černobila močno kontaminirana. A pet milijonov ljudi živi na teh območjih. ''Predstavljajte si, da ste mama ali oče in vaš otrok zboli. Vprašate se, ali je to zaradi Černobila,'' je dejal Jan Haverkamp iz Greenpeacea.

Če jim uspe, bodo prvi: študenti izdelujejo avtonomno jadrnico, ki bo sama lahko preplula Atlantik
13. 04. 2016 14.43
100 študentov iz petih fakultet se je lotilo ambicioznega projekta izgradnje avtonomne 2,4 metra dolge jadrnice, ki bo sposobna prepluti Atlantski ocean. Med najbolj zanimivimi problemi je razvoj umetne inteligence, ki bo krmilila jadrnico. Poleg pridobivanja znanja je projekt pomemben tudi zato, da se študenti različnih smeri povezujejo in izmenjujejo znanje.

VIDEO: Uspelo je! Falcon 9 je končno pristal na ploščadi na morju
08. 04. 2016 23.10
Raketa Falcon 9 ameriškega zasebnega podjetja SpaceX je uspešno pristala na ploščadi na morju. Falcon je sicer že uspešno vertikalno pristal, in sicer lani 22. decembra, a takrat je bil pristanek na trdnih tleh. Glavni del misije je ponesti zaloge na ISS.

Kovač o davčnih oazah: 'Veliki in bogati' nimajo volje, da bi to uredili, saj so si prav oni ta sistem izmislili
04. 04. 2016 12.29
Ustanavljanje offshore podjetij je povsem legalno, a to morajo podjetja izkazati. So pa številna podjetja v davčnih oazah seveda namenjena pranju denarja in izogibanju plačila davkov. Sistem deluje, ker se ''veliki in bogati'' s tem strinjajo.

V prihodnosti nas čakajo ekstremi: pozimi manj snega, a več dežja, poleti suše in izrazita vročina
23. 03. 2016 12.50
Podnebne spremembe so dejstvo. Tudi v Sloveniji bo v prihodnosti bolj vroče, bolj suho in bolj mokro. Več bo ekstremov, napovedujejo na Arsu. ''Če imamo danes poleti temperature okoli 38 stopinj Celzija, lahko sredi stoletja pričakujemo temperature krepko čez 40 stopinj Celzija.'' Pozimi bo sicer več padavin, a manj snega.