Avtor
Tina Čas

'Če se Ljudmila Novak odloči, jo bomo podprli'

29. 06. 2022 06.00

Skorajda ni dneva, ko ne bi poročali o dodatnih podražitvah. Ampak do kod bomo šli? Kaj bo z gorivom? Zakaj bo za nekatere spet dražja elektrika? Kup nesoglasij in težav, pred nami pa še iskanje rešitev za vnovičen spopad z morebitno koronsko krizo in dvoje volitev, lokalne in predsedniške. V tej zadnji je že jasno, da bo spopad zanimiv in oster, vsaj glede na imena: V torek se je predvolilni tekmi pridružila še Marta Kos iz Gibanja Svoboda, ugiba pa se tudi, ali bo vstopil Anže Logar iz SDS.

Hrvati na letalu (zaman) iskali Taylor in Vladimirja

25. 06. 2022 20.44

Pot iz Dubrovnika v Zagreb, ki bi morala trajati le 55 minut, se je podaljšala za več kot tri ure, saj je letalska posadka Croatia Airlines neuspešno iskala "potnika preveč". Štirikrat so jih prešteli, toda zagonetke vseeno niso uspeli rešiti. Nazadnje so se morali izkrcati in vse se je začelo znova.

Pred črno luknjo v kamnitem breznu

13. 06. 2022 06.00

Po približno osmih kilometrih vožnje iz Lipce se zasliši glasen hrup, ko šofer odpre vrata avtobusa. Smo v kamniti luknji južno od Divače, za katero je bilo izkopanega približno 100.000 kubičnih metrov materiala. Znotraj nje zeva še ena velika črna luknja, pravzaprav dve. Gledamo vhod v dvocevni predor Lokve, ki bo najdaljši predor na trasi drugega tira, ki ga bodo pridodali obstoječi železniški progi Divača-Koper. Megalomanski gradbeni projekt je dvigoval prah že vrsto let prej, preden je sploh bila zasajena prva lopata, zato na ogled gradbišča niso povabili samo novinarjev, pač pa tudi zainteresirano javnost.

Na zadnjem sedežu harleyja

12. 06. 2022 19.31

"Izpušna cev je res vroča, pazi na noge, sicer boš imela tudi ti en tak motoristični tatu," me opozarja Damjan, medtem ko trojica v bližini v potrditev njegovih besed začne vihati hlačnice ali rokave. Prikažejo se vijolični krogi rahlo nagubane kože. Sledovi, ki jih je pustila razbeljena površina. Ob opiranju na široka ramena na njegov modri Electra Glide uspem splezati brez opeklin, še prej preveri mojo čelado. S pritiskom na gumb prižge glasbo, iz vgrajenih zvočnikov se zasliši rock, kajpada. V hrupu in dimu se karavana harleyjašev začne premikati. O njih je treba sicer vedeti še nekaj – niso samo robati, potetovirani in bradati, imajo neznansko mehka srca, pravijo.

Da lahko 'Maverick' in druščina varno kraljujejo v zraku

12. 06. 2022 10.36

V dneh, ko blagajne svetovnih kinematografov polni nadaljevanje kultnega letalskega filma Top Gun s Tomom Cruisom kot likom Mavericka v glavni vlogi, smo se pomešali med tiste, ki (po)skrbijo za to, da vojaški piloti lahko sploh kraljujejo v zraku. "Da lahko piloti opravijo svojo nalogo, stoji za njimi še cela falanga ljudi, ki skušajo zagotoviti, da se bodo fantje varno vrnili domov," pravi štabni vodnik Damjan Ržen.

S senčnikom namesto sedeža: 'Da bo pivo ostalo hladno'

05. 06. 2022 11.17

"Znova pozdravljeni," se zasliši pred 12. ovinkom vršiških serpentin, po katerih odvijugamo še pred popoldansko zaporo. Cesta je namreč takrat rezervirana za tiste, ki v strmi hrib grizejo kolena na legendarnih kolesih brez prestav. In tako, kot je Goni pony v osmih letih postal že tradicionalna športno-zabavna prireditev na slovenskih tleh, so stari znanci postali tudi številni obrazi na progi in ob njej.

'Moj šef je svet zavoda in ne minister in ne predsednik vlade'

04. 06. 2022 11.49

"Moj šef je svet zavoda in ne minister in ne predsednik vlade," odločno odgovarja direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek. "Še ničesar nisem podpisal in nisem obvestil nikogar," je poročanje nekaterih medijev glede njegovega odstopa zavrnil v pogovoru za 24ur.com. O njegovem položaju bodo tako razpravljali na seji sveta zavoda, ko in če bo sklicana, pravi. “Vse ostalo, kar se dogaja, pa sprejemam kot grobo kršitev in pritisk na NIJZ kot strokovno inštitucijo s strani politike,” je jasen. Čas je, da bi strokovne inštitucije lahko začele delati brez političnih pritiskov, dodaja.

Prve poteze nove vlade: na vrh Policije Lindav, Sovo bo kot v. d. vodil Kadivnik

01. 06. 2022 20.13

Vlada je končala prvo redno sejo. Člani vlade so sprejeli prve odločitve ter imenovali svoje najožje sodelavce, vključno z državnimi sekretarji. Kot je poudaril Golob, je ponosen na svojo ministrsko ekipo. Vsa ministrstva morajo do drugega tedna pripraviti pregled vseh zaposlitev od 1. januarja 2020 pa do 1.6. 2022. Na prvi seji vlade so za podpredsednike imenovali Fajonovo, Mesca in Bešič Loredana. Golob je potrdil, da bo na vrhu policije odslej Lindav, Sovo bo kot v. d. vodil Kadivnik, šef Ukoma pa bo Barbutovski. Kot so ocenili Tanja Fajon, Luka Mesec in tudi Robert Golob, je bila seja zelo konstruktivna.

Na italijanski strani meje mirno, v Sloveniji evforija

27. 05. 2022 19.17

Čeprav ni bilo še nobenih cestnih zapor, je bilo že več ur pred začetkom slavne kolesarske dirke jasno, da se je dolina Soče pripravila na nekaj velikega. V katero koli smer si se obrnil, je bilo kaj rožnatega – od bal sena na poljih do okraskov na javni infrastrukturi in zasebnih hišah.

V Ljubljani aretirali spremljevalko skupine Pussy Riot

26. 05. 2022 16.40

Žensko glasbeno skupino Pussy Riot različni škandali spremljajo že od samega začetka, eden se je zdaj spisal tudi v Sloveniji. Čeprav so aktivistične glasbenice v zadnjem času prepotovale že kar nekaj evropskih držav, je na vrata hotelske sobe v četrtek zjutraj potrkala policija v Ljubljani. Eno izmed njihovih spremljevalk so aretirali na podlagi 20 let stare Interpolove tiralice in jo odpeljali na zaslišanje k preiskovalnemu sodniku. Kot je na novinarski konferenci dejal njihov menedžer, naj bi jo zaradi aktivizma v Turkmenistanu lažno obtožili spornih bančnih poslov in sodelovanja z opozicijo. Popoldne so jo vendarle izpustili na prostost.

Na vlak in z berglami nazaj na avtobus, da bi videli vnuke plesati

20. 05. 2022 18.35

Ko so se maturanti v petek točno opoldne ubrano zasukali v formaciji znamenite četvorke, s katero se simbolično poslavljajo od srednješolske brezskrbnosti in korakajo proti svetu odraslih, so našo pozornost pritegnili tudi tisti, ki so stali ob robu Kongresnega trga in ganjeno zrli vanje – od naključnih mimoidočih, ki so se tam spominjali svojih mladih dni, do ponosnih staršev, ki so se zadrževali v ozadju, da ne bi motili dragocenega časa svojih otrok z njihovimi sošolci, pa vse do babic, ki so sedle celo na vlak ali šle z berglami na avtobus, da bi vsaj za trenutek uzrle svoje plešoče vnuke.

Kdo so ljudje, ki so v Kočevju preprečili še večjo tragedijo?

19. 05. 2022 07.00

Kočevski reševalec Primož Velikonja je ravno prišel iz nočne izmene in se pripravljal na spanje. Policist Aleš Mohorčič je sedel v prostorih tamkajšnje policijske postaje, poveljnik občinskega štaba civilne zaščite Antun Gašparac je sestankoval v sejni sobi kilometer oddaljenega podjetja, gasilski poveljnik Leon Behin je bil v svoji redni službi v Ljubljani. Vojaški specialci so se urili na bližnjem vadbišču, pogodbeni rezervist Boštjan Polenčič pa se je ravno vozil na bencinsko črpalko v Kočevju. In potem je v Melaminu počilo. Teden dni pozneje so se spet vsi skupaj znašli pred kemično tovarno in za 24ur.com opisali svojo vlogo pri posredovanju na ta tragični dan.

51 ranjenih vojakov iz Azovstala evakuiranih na ozemlje pod ruskim nadzorom

16. 05. 2022 16.40

Rusko obrambno ministrstvo je sporočilo, da so v pogajanjih dosegli dogovor o evakuaciji ranjenih ukrajinskih vojakov iz jeklarne Azovstal. Kot dodajajo, je prišlo do prekinitve ognja in vzpostavitve humanitarnega koridorja, prek katerega so ranjence prepeljali v zdravstveno ustanovo v Novoazovsku. Gre za mesto v samooklicani Ljudski republiki Doneck, ki je pod nadzorom proruskih separatistov. Ruski mediji se sklicujejo na poročanje novinarjev iz Mariupola in navajajo, da so iz jeklarne odpeljali 51 ljudi, med katerimi naj ne bi bili samo ranjenci, ampak tudi zdravi člani bataljona Azov.

Na preži morajo biti kot lovski kužki

14. 05. 2022 17.00

"Gospodična, izvolite," se nasmeji od sonca ožgan obraz, ko rjave roke pomagajo upočasniti jekleno kompozicijo sedežev, ki pridirja izza ovinka. Smučarji ponujeno pomoč sprejemajo s hvaležnostjo, saj vedo, kako močan je sicer lahko udarec sedežnice tja nekam v predel nad meči. Kdo so tisti fantje (in dekleta), ki si kruh služijo na belih strminah? Nekateri so sicer gozdarji, drugi gradbeniki, tretji pa so žičničarstvu posvetili svoje celo življenje.

Nevesta, žena, vdova: tragična ljubezenska zgodba iz Azovstala

13. 05. 2022 06.00

Andrij Karpilenko in njegovo dekle Valerija sta mesec ljubezni dočakala daleč stran od toplih sončnih žarkov in žvrgolenja ptic. Oblečena v vojaško uniformo sta maj pričakala globoko pod jeklarno Azovstal, še zadnjo utrdbo ukrajinskih oboroženih sil v obleganemu Mariupolu. Medtem ko so po kleti s površja odmevali zamolkli zvoki bombardiranja, sta si v temnem podzemlju obljubila večno zvestobo. Toda večnost je prišla (pre)kmalu. Andrij je bil čez tri dni ubit. Valerija se je zaobljubila, da se bo rešila iz obleganja in živela zanj.

'Ljudje pozabljamo, da so naravni materiali najbolj trpežni'

09. 05. 2022 07.00

V štajerski prestolnici se te dni odvija mesec mode, na katerem so se modni oblikovalci posvetili trajnostni in naravi prijazni modi. "Trendom seveda moraš slediti, ker jim sledijo tudi stranke in si jih želijo, a menim, da kvaliteta in večna klasika zmagata," je ob tem prepričana modna oblikovalka Maja Štamol, ena od oblikovalk, ki z mislijo na prihodnost Zemlje skrbijo za dober videz strank.

'Pomembno je tudi vsako vaško smučišče, ki ima vlečnico'

09. 05. 2022 06.06

12 let je minilo, odkar je bila v Sloveniji zgrajena zadnja večja žičniška naprava. Ko je lani na starega leta dan gospodarsko ministrstvo sporočilo, da bodo razvezali 33-milijonski mošnjiček za sofinanciranje novih, so si mnogi pomeli roke. Toda nekaj mesecev pozneje so upravljavci smučišč še vedno v negotovosti. Prijavilo se jih je 12, priglasili pa so za 80 milijonov evrov investicij. Še vedno ni jasno, kdo bo denar dobil, če sploh. Medtem pa iz ozadja mahajo tudi tisti hribčki, na katerih so prve zavoje delale cele generacije bodočih ljubiteljev belih strmin.

V Celju otvorili Tedne vseživljenjskega učenja: vse življenje se učimo

08. 05. 2022 18.17

Med šolanjem je gotovo vsakdo pomislil, kako komaj čaka, da bo učenja enkrat konec. A ugotavljamo, da se ves čas česa učimo. Spreminjajoča se družba zahteva nova znanja in razvoj, tudi osebnostni. Ena najučinkovitejših akcij za spodbujanje učenja v vseh obdobjih so Tedni vseživljenjskega učenja, ki so jih letos odprli v Celju.

'Ker se ve, kdo je zmagal'

07. 05. 2022 18.08

Čez Fužinski most jo ob devetih zjutraj maha Milan s svojo razširjeno družino, njeni člani pa se smejijo, ko drug čez drugega hitijo razlagati, kako so povezani. Deveterica je že ob šestih zjutraj krenila z Viča, prihod nazaj domov so načrtovali za drugo uro popoldne, njihova hiša namreč stoji tik ob Poti spominov in tovarištva (PST) na Vrhovcih. Precej daljšo pot do omenjene makadamske trase, na katero se je v soboto na tradicionalni Pohod ob žici zgrnilo več tisoč ljudi, pa je imela Ana, ki jo na mostu srečamo s palicami v rokah. Do Ljubljane se je namreč pripeljala z vlakom iz 150 kilometrov oddaljenega Šentilja.

Eksplozije tudi v Pridnestrski republiki znotraj Moldavije

26. 04. 2022 12.14

Tri eksplozije, ki so odjeknile na ozemlju Moldavije, so povečale bojazni, da bi se v vojno v Ukrajini lahko zvleklo tudi to državo. Šlo je sicer za incident na območju moldavske pokrajine Transnistrija, ki jo že vse od leta 1992 nadzorujejo ruski separatisti. Notranje ministrstvo odcepljene Pridnestrske republike je sporočilo, da so eksplozije v prestolnici Tiraspol odjeknile na pravoslavni velikonočni ponedeljek. Zadeti naj bi bili vojaški objekt, radijska stolpa in poslopje ministrstva za državno varnost. V napadu naj ne bi bil poškodovan nihče, po prvih informacijah je bil uporabljen ročni raketomet. Odgovornosti za zdaj ni prevzel še nihče.

Večer, ki je Sloveniji prinesel Svobodo

25. 04. 2022 07.00

Svoboda je beseda, ki je zaznamovala 24. april 2022. Istoimensko šele letos ustanovljeno gibanje je namreč prepričljivo osvojilo tokratne parlamentarne volitve, in to tako prepričljivo, da so bili presenečeni celo sami. Ko so se točno ob 19. uri na velikem zaslonu pokazali rezultati vzporednih volitev, se je v volilnem štabu razlegel aplavz, mi pa smo se pomešali med podpornike in poslanske kandidate, tako izvoljene kot neizvoljene. Kaj je v politiko pognalo povsem običajne ljudi z vseh vetrov?

Vzporednice med Mariupolom in Vukovarjem leta 1991

23. 04. 2022 17.24

Medtem ko so oči vsega sveta zadnje tedne uprte v pristaniško mesto na jugu Ukrajine in ga mnogi primerjajo s Stalingradom, hrvaški mediji začenjajo vleči vzporednice z mestom, ki je od slovenske meje oddaljeno le dobrih 300 kilometrov. Tako kot danes Mariupol je pred 30 leti ob začetku vojne v Jugoslaviji kot prvi v ruševinah končal Vukovar. Jeklarna Azovstal in tovarna obutve Borovo, peščica preostalih branilcev, ki jih je po dolgotrajnem obleganju obkrožila precej številčnejša vojska, in obupani (neuslišani) pozivi v prestolnico. Ter bojazen, da bodo tudi zajeti možje nazadnje končali na enak način – v ujetništvu in množični grobnici.

Kako zagotoviti ustrezno zdravstveno oskrbo za vse? 

02. 04. 2022 07.00

V predvolilnem času tako rekoč vse stranke v ospredje spet postavljajo zdravstvo – kakovostno in za vse dostopno. Toda po dveh letih epidemije je zdravstvo samo še bolj izčrpano in še bolj težko dostopno. Že pred epidemijo predolge čakalne vrste za različne specialistične preglede in obravnave so se še podaljšale, več kot 130 tisoč ljudi je celo brez osebnega zdravnika. Zdravniki iz zdravstvenih domov odhajajo k zasebnikom ali drugam – tja, kjer so plače višje, obremenjenost pa manjša. O odhodu razmišlja tudi vse več mladih zdravnikov. 

Norveška rogovila in Fionin skok

27. 03. 2022 19.22

"Stric, ujemi me," vpije mala Fiona, ko se na veliki skali postavi v začetni položaj za skok, preden se požene v "globino", pa hudomušno spomni na tovrstno vajo Patricka Swayzeja in 'Baby' v jezeru iz kultnega hollywoodskega filma Umazani ples. Igor potrpežljivo čaka, da se njegova šestletna nečakinja od podlage odlepi v slogu Nike Križnar, kot se hihita malčica s pisanim trakom v laseh. V ozadju pa se simbolično dvigujejo mogočne Ponce, tik za vogalom je Planica.

K Tandeju in Primožu Rogliču so stekli isti ljudje

24. 03. 2022 19.41

Zlom ključnice, predrto pljučno krilo in štiri možganske krvavitve, zaradi česar se je tudi boril za življenje. “Vedeli smo le, da je hudo, ker je zaradi hudega udarca ob tla izgubil zavest že takoj po padcu in se je tudi brez zavesti prikotalil do vznožja skakalnice,” se Marko Kopavnik prav na istem mestu spominja lanskoletnega grozljivega padca norveškega skakalca. Daniel Andre Tande se je letos vrnil v Planico in se zahvalil tistim, ki so mu lani prvi priskočili na pomoč. Načelnik Gorske reševalne službe (GRS) Rateče pa je za 24ur.com spregovoril o tem, kako je bilo takrat in kaj sami pravzaprav sploh počnejo tukaj.

Močan potres stresel Japonsko, mrk v Tokiu

16. 03. 2022 16.14

Severovzhod Japonske je stresel močan potres z magnitudo 7,3, zato je tamkajšnja meteorološka agencija za prefekturi Fukušima in Mijagi izdala opozorilo pred cunamijem in prebivalce opozorila, naj se ne zadržujejo v bližini obale. Brez elektrike je za krajši čas ostalo kar dva milijona gospodinjstev, od tega 700.000 v Tokiu. Območje Fukušime, kjer stoji velika jedrska elektrarna, je katastrofalen potres prizadel tudi leta 2011. Tokrat poškodb v jedrski elektrarni ni bilo, je sporočil državni organ za jedrsko regulacijo. Enako velja za jedrsko elektrarno Onagava. Prav tako ni poročil večji gmotni škodi, zaradi posledic potresa pa naj bi umrla ena oseba.

Iskanje plastičnega stranišča in izgubljeno dostojanstvo

16. 03. 2022 06.06

Težko se je odpravil v Ukrajino, na nek način se še s težjim srcem poslovil. Vesel, da je na varnem, a del njega je ostal tam. Prestrašeni otroci, solzne mame, obnemogli starostniki. Slike, ki jih ne bo nikoli pozabil, pravi Marko Gregorc. Po Juretu Tepini se je v Ukrajino odpravil še en naš novinar in tudi on je s seboj domov prinesel spomine na humanitarno katastrofo, ki jo je povzročila vojna vihra na evropskih tleh. Tako celo opravljanje najosnovnejših človeških potreb ni več samoumevno.

Pridne gorenjske roke in rešitelj tedna

14. 03. 2022 07.00

Ko v nedeljo popoldne ugasnejo še zadnje kamere in utihne glas glavnega napovedovalca, se v ciljno areno pod Vitrancem začne vračati mir. Slišati je le sopihanje malega bagra, ki pomaga pri odvažanju opreme. "V dveh urah so podrli to, kar smo mi postavljali ves teden," pravijo fantje, ko drug za drugim posedejo na tribuno, ki se kopa v še zadnjih žarkih toplega marčevskega sonca. Da se lahko izpeljejo štiri vožnje, dostojne svetovnega pokala, namreč trdo gara na desetine parov rok. Letošnje priprave pa so bile za celotno ekipo prostovoljcev vse prej kot preproste, kljub odličnim snežnim in vremenskim razmeram bi se lahko vse postavilo na glavo. V torek popoldne je enemu izmed njih namreč zazvonil telefon.

Kmetje opozarjajo na visoke cene energentov, dvig cen hrane je neizogiben

12. 03. 2022 20.19

Če bodo podražitve še enkrat prevalili na nas, enostavno ne bomo preživeli, sporočajo kmetovalci. Medtem ko rastejo cene goriva, gnojil, še bolj, ker države omejujejo izvoze zaradi vojne v Ukrajini, bodo primorani podražiti svoje proizvode tudi slovenski kmetje.

Zemlja se je tresla, Gruba pa je slišal ‘tja gor’

12. 03. 2022 09.54

Čeprav Draga Grubelnika ni več med nami, je enkrat na leto še vedno občutek, kot da se ni nič spremenilo. Sneg, modra in rdeča vratca ter tista stara smučarska garda, ki se je zapisala v zlato zgodovino slovenskega smučanja. Ob progi njegova mama Nada in mali Maks, ki je izrezan očka. Sprva so denar zbirali zanj, nato pa je zgodba prerasla v vseslovensko dobrodelno akcijo. Memorial za Grubo, kot so ga klicali, pa ne bi bil zanj, če ne bi bilo zraven še dobrega rokenrola. Sam je namreč vedno hotel, da se zemlja trese.