Avtor
Tina Čas

Z vzhoda na zahod bežijo pred vojno, v obratni smeri hitijo vanjo

09. 03. 2022 20.16

Na železniški postaji v Lvovu poleg tisočih beguncev, ki bežijo v varne države, vsak dan vidimo tudi številne mlade fante, ki potujejo v obratno smer, torej neposredno na fronto. "Prav ganljivo je spremljati te prizore, kako se poslavljajo od svojcev in svojih deklet, a po drugi strani je videti, da odhajajo s precej poguma in sproščenosti. Govoril sem z enim od njih in popolnoma prepričan je, da bo Ukrajina v tej vojni zmagala, ker je upor naroda premočan, da bi ga strla katera koli sila, pa četudi je to Rusija," pripoveduje naš novinar Marko Gregorc. Na eni strani je sicer povsem običajen dan z vsemi odprtimi trgovinami v središču Lvova, na drugi strani pa teater, ki se je čez noč spremenil v begunski center.

Oblegani Mariupol prosi za pomoč, Zelenski ostro nad odločitev Nata

04. 03. 2022 04.45

Ruski vojski je uspelo prevzeti nadzor nad največjo ukrajinsko jedrsko elektrarno Zaporožje. V nuklearki je pred tem zaradi ruskega obstreljevanja zagorelo, a so požar kmalu pogasili, povišanega radioaktivnega sevanja niso zaznali. Deveti dan vojne je Putin sosednje države pozval, naj ne stopnjujejo napetosti, češ da Rusija nima nobenih slabih namer proti njim. Hkrati je ruski parlament potrdil zakonodajni sveženj, čigar namen je preprečiti učinke obsežnih zahodnih sankcij, usmerjenih v rusko gospodarstvo. Ta konec tedna se sicer obeta tretji krog pogajanj med obema stranema. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je obsodil odločitev Nata, da ne zapre zračnega prostora nad Ukrajino: "Vodstvo zavezništva je prižgalo zeleno luč nadaljnjemu bombardiranju ukrajinskih mest in vasi," je očital. Župan obleganega mesta Mariupol medtem prosi za vojaško in humanitarno pomoč.

Rusija in Ukrajina sklenili dogovor o evakuacijah civilistov. Preboj ruskih sil na vzhodu

03. 03. 2022 05.04

Osmi dan ruske invazije na Ukrajino so bile oči vsega sveta uprte v sosednjo Belorusijo. Na pogajanjih v Brestu sta delegaciji sklenili dogovor o začasnih premirjih v primeru evakuacij civilistov. Medtem je župan Hersona potrdil, da so Rusi prevzeli nadzor nad mestom na jugu Ukrajine, prav tako so se v kraju Novoaidar srečali ruska vojska in vojaki samooklicane LR Lugansk. S tem naj bi bil odrezan del ukrajinskih sil na vzhodu države.

Rakete na televizijski stolp v Kijevu, ZDA zapirajo zračni prostor za ruska letala

01. 03. 2022 05.26

Za Ukrajinci je šesti dan ruske invazije. V prestolnici Kijev je bil v napadu zadet televizijski stolp. Ruske enote so vstopile v mesto Herson na jugu Ukrajine, nadaljevali so se tudi napadi na Harkov, kjer so nazadnje pristale tudi padalske enote. Ukrajinski uradniki so sporočili, da so med žrtvami v Harkovu, mestu z 1,4 milijona ljudi, tudi civilisti. Napad je bil tam izveden tudi na osrednji trg, kjer se nahaja tudi stavba lokalne vlade. Zvečer je padlo tudi po Žitomirju, kjer ima bazo ukrajinska zračna brigada, od tam prav tako poročajo o civilnih žrtvah. Zaradi napada na Ukrajino se Rusija sooča z naraščajočo mednarodno izolacijo, večurno pogajanje med obema stranema pa ni ustavilo spopadov. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je sicer sporočil, da se je pripravljen sestati z Vladimirjem Putinom. Protivojni protesti se medtem kljub številnim aretacijam nadaljujejo tudi v Rusiji, ameriški predsednik Joe Biden pa glede napotitve vojakov v Evropo sicer zagotavlja, da se ne bodo vmešali v spopad v Ukrajini.

'Putin želi ponovno vzpostaviti nekdanjo Sovjetsko zvezo. Za to gre'

24. 02. 2022 06.03

Ukrajinska vojska je znova prevzela nadzor nad vojaškim letališčem Hostomel na severnem obrobju Kijeva, ki je bilo zaradi spopadov že v ruskih rokah. Ruska vojska je med drugim zasedla tudi jedrsko elektrarno v Černobilu. Čeprav o žrtvah ali uničenju od tam še ne poročajo, se predsednik Zelenski, ki je napad na Černobil označil za "napoved vojne celi Evropi", boji, da se bo ponovilo leto 1986. Ker so ruske sile na pragu Kijeva, so oblasti prebivalce pozvale, naj poiščejo zavetje v zakloniščih in razglasile policijsko uro med 22. in 7. Biden verjame, da ima Putin veliko večje ambicije, ki presegajo meje Ukrajine.

EU soglasno sprejela sveženj sankcij proti Rusiji, nove sankcije naznanil tudi Biden

22. 02. 2022 08.16

Članice EU so dosegle soglasen dogovor o sprejetju svežnja sankcij proti Rusiji zaradi priznanja neodvisnosti proruskih separatistov v Donecku in Lugansku na vzhodu Ukrajine. Ta sveženj bo močno bolel Rusijo, je poudaril Josep Borrell. Ameriški predsednik Biden pa je sporočil, da ZDA v odgovor na zaostrovanje razmer na vzhodu Ukrajine zaradi dejanj Rusije uvajajo nove sankcije, ki bodo daljnosežnejše od tistih leta 2014, ko si je Rusija prisvojila ukrajinski polotok Krim. Med drugim je naznanil blokado dostopa Rusije do zahodnih finančnih trgov.

Napeto: Putin v separatistični regiji v Ukrajini pošilja vojsko

21. 02. 2022 06.55

Ruski predsednik Vladimir Putin je odredil napotitev ruske vojske za "ohranjanje miru" v separatistični regiji Doneck in Lugansk v Ukrajini, ki ju je priznal kot neodvisni državi. Ni sicer še jasno, kdaj naj bi ruski vojaki krenili čez mejo. Voditelja samooklicanih Ljudskih republik Doneck in Lugansk na vzhodu Ukrajine sta ruskega predsednika že predhodno pozvala, naj prizna neodvisnost obeh ukrajinskih ozemelj, ki ju nadzorujejo ruski separatisti. V EU in zvezi Nato opozarjajo, da je to očitna kršitev ozemeljske celovitosti in suverenosti Ukrajine, zato napovedujejo sankcije.

Take gneče v Sredozemlju in Črnem morju ni bilo že vse od hladne vojne

18. 02. 2022 06.00

Vojaške ladje v teh tednih po Sredozemlju in bližnjih vodah krožijo v številu, ki smo mu bili v zadnjih letih redkokdaj priča, s tem pa napetostim med zvezo Nato in Rusijo dodajajo še eno dimenzijo. Čeprav ostajajo v središču pozornosti vojaške enote, ki so nakopičene ob ukrajinski kopenski meji, so tako ZDA kot Rusija sporočile, da so v regijo poslale več ladij, ki nosijo vodene rakete. Sicer ni jasno, ali bi Rusija ob invaziji na Ukrajino udarila tudi z morja, za Američane in zavezniške sile pa so odposlane ladje sporočilo podpore prijateljskim narodom ob ruskih mejah, pravijo analitiki.

Še brez odločitve o Levici in SD: 'Predlog ni bil po naključju vložen pred volitvami'

17. 02. 2022 09.19

Pobude za razglasitev neustavnosti programa stranke Levica in kontinuitete stranke SD so v preteklosti že prihajale z nasprotnega političnega pola, nazadnje, ko sta stranki SDS in NSi poskušali sklicati izredno sejo državnega zbora, ker naj bi program Levice rušil parlamentarno demokracijo in ustavni red. Kar ni uspelo v DZ, pa se je sedaj preselilo na ustavno sodišče, ki prednostno obravnava pobudo aktivista Vilija Kovačiča za oceno protiustavnosti programa politične stranke Levica ter delovanja političnih strank Levica in SD. Ustavno sodišče ni danes v tej zadevi sprejelo še nobene odločitve, so sporočili. V obeh omenjenih strankah sicer pričakujejo, da bo ustavno sodišče Kovačičevo pobudo zavrnilo. Menijo, da ta ni bila po naključju vložena pred volitvami, vidijo pa jo kot poskus vplivanja na volilno kampanjo in volitve.

Stavke sindikatov zdravstva in socialnega varstva marsikje skoraj niso čutili

16. 02. 2022 13.31

Sredina stavka zdravstvenih delavcev je potekala v zdravstvenih domovih, bolnišnicah, socialnovarstvenih zavodih, centrih za socialno delo in lekarnah. V zdravstvenih domovih se je stavka v skladu s poprejšnjimi napovedmi odvijala tako, da so zaposleni zagotavljali le nujen obseg zdravstvenih storitev. Marsikje zaradi pozne napovedi stavke že naročenih pacientov niso uspeli prenaročiti in tako stavke skorajda niso čutili. V ZD Murska Sobota pa so se zaposleni stavki sploh odpovedali.

Odpadejo nekateri pregledi, del dneva bodo odprte le dežurne lekarne

15. 02. 2022 16.31

Ker pogajanja z vlado niso bila uspešna, bo stavka v dejavnostih zdravstva in socialnega varstva v sredo vplivala tudi na vsakodnevno življenje. Lekarne po državi se bodo za nekaj časa zaprle oziroma bodo delovale po posebnem režimu. Med 10. in 16. uro bodo odprte le dežurne enote lekarn, ki bodo izdajale le določena zdravila, ostalih pripravkov pa ne. Med drugim v tem času ne bo mogoče dobiti potrdil o izpolnjevanju pogoja PCT. V zdravstvu bodo lahko odpovedane nenujne storitve, v UKC Ljubljana pa napovedanih obravnav ne odpovedujejo. Delo v vseh socialnovarstvenih zavodih bo potekalo kot na dan nedelje, opustili bodo nenujne storitve, kot so posteljne kopeli in delovna terapija.

Dekleta, žene, matere. In vrhunske športnice

13. 02. 2022 06.50

Lahko odraščajo skupaj s fanti, na kmetiji, poprimejo za vsako delo. Lahko so dekleta, žene in matere. In lahko so športnice, ki jim okoli vratu visijo olimpijske kolajne. Za njimi stojijo fantje, možje in očetje, ki jih podpirajo. Medtem ko je Slovenija ploskala dobitnicam žlahtnih odličij v Pekingu, so družbena omrežja razburkali nekateri komentarji o (ne)primernosti vloge žensk v svetu športa in širše. Same se na to ne ozirajo, pridno trenirajo, dosegajo uspehe in puščajo prostor tudi zasebnemu življenju.

V Kranjski Gori so bili navijači prepričani v uspeh naših skakalcev

07. 02. 2022 21.19

Pred velikim zaslonom v Kranjski Gori se je zbrala množica navijačev slovenskih športnikov, ki zastopajo barve Slovenije na letošnjih olimpijskih igrah, ki se odvijajo v Pekingu. Ti so minuli vikend navijali za naše junake, še posebej pa so bili prepričani v novo medaljo v ekipni tekmi smučarskih skokov. Kot so napovedali, so si skakalci okrog vratu nadeli zlate medalje.

Da ne bi počilo, ko se pred vami nenadoma zasvetijo oči

05. 02. 2022 07.04

Na slovenskih cestah je postavljenih skoraj 2000 prometnih znakov, ki opozarjajo na odseke, kjer obstaja še posebej velika nevarnost, da bo pred vaše vozilo skočila divjad. Kljub temu se vsak dan v povprečju povozi kar 15 prostoživečih živali, opozarjajo lovci. Omejitev hitrosti 90 km/h še ne pomeni, da je treba toliko tudi dejansko voziti, pravi inštruktor varne vožnje. Policisti največ primerov povoženja naštejejo na območju PU Ljubljana in Nove Gorice. Zavarovalničarka pove, da škoda po takem trku hitro znese več sto, tisoč evrov.

Porotnikom pokazali posnetek Floydove aretacije s tragičnim koncem

25. 01. 2022 21.13

Tožilstvo je med nadaljevanjem zveznega sodnega procesa proti trem nekdanjim policistom iz Minneapolisa, ki obtoženi kršenja državljanskih pravic 46-letnega temnopoltega Georgea Floyda, porotnikom pokazalo videoposnetek ponesrečene aretacije, po kateri so v ZDA izbruhnili siloviti protesti. Obtoženo trojico kasneje čaka tudi sodni proces na državni ravni. Policist Derek Chauvin, ki je 25. maja 2020 več kot devet minut klečal na vratu vklenjenega Floyda, je bil lani že obsojen na 22 let in pol zaporne kazni zaradi umora.

V UKC Ljubljana okuženih 338 zaposlenih, zaprtih vse več šol

19. 01. 2022 14.21

V torek je bilo potrjenih več kot 12.200 okužb, porast okužb pa organizacijske težave prestavlja tudi v šolstvu in zdravstvu. V UKC Ljubljana je med zaposlenimi 338 okuženih s covidom-19 in 115 odrejenih karanten. Zaprtih je tudi vse več šol, precej jih ima v karanteni vsaj polovico oddelkov. Da bi omogočili čim bolj normalno delovanje, so pristojni sicer uvedli nove izjeme od napotitve v karanteno, a se stanje, glede na naraščanje števila okuženih, verjetno še ne bo kmalu umirilo.

Bi se v Planico marca končno lahko vrnili navijači?

12. 01. 2022 07.33

Marsikaterega slovenskega ljubitelja zimskih športov je konec tedna vznejevoljil pogled na prazen ciljni iztek na kranjskogorski Zlati lisici, medtem ko je v Adelbodnu v Švici za moške tekmovalce na tribunah navijalo 13.000 gledalcev. Še slabše volje so postali dan pozneje, ko so iz Planice sporočili, da odpovedujejo izvedbo nordijskega vikenda, ko bi se tja zgrnili športniki z vsega sveta. Zakaj lahko v osrčju Evrope organizirajo dogodek celo z gledalci, pri nas pa ne morejo izpeljati niti samega tekmovanja, so se spraševali. Poklicali smo organizatorje in epidemiologinjo ter dobili odgovore, zraven pa še žarek upanja. Bi se lahko marca v Planico vrnil tudi zvok ragelj in gasilskih siren?

Blokada smučarskih vozovnic: različni inšpektorji, različne interpretacije?

06. 01. 2022 06.00

Sredi decembra so z Mariborskega Pohorja po obisku inšpektorjev sporočili, da morajo sezonske smučarske vozovnice začasno v blokado. Tik pred novim letom so nato še z Rogle sporočili, da se kupljenih vozovnic brez datuma ne bo dalo uporabljati, dokler smučarji ne predložijo dokazil o izpolnjevanju pogoja PCT. Z drugih slovenskih smučišč o tovrstnih zahtevah za zdaj ni poročil, čeprav se inšpekcijski nadzori redno izvajajo. Povsod vztrajajo, da se držijo navodil Ministrstva za infrastrukturo. Obrnili smo se na pristojne in kot je videti, je do zmede prišlo zaradi različnih interpretacij odloka posameznih inšpekcijskih služb. Da pogrešajo enotne smernice, pravijo tudi v Združenju žičničarjev Slovenije.

Na upravni enoti zaradi večjih zaostankov več pritožb, vsaka pa vzame čas za reševanje

04. 01. 2022 17.00

Upravne enote so bile formirane leta 1995, ljubljanska je štela 420 zaposlenih, izvajali pa so pol manj postopkov kot danes. Ker se je z leti število zaposlenih znižalo za 40 odstotkov, na vsakega zaposlenega zdaj pride štirikrat več nalog kot prej. Najhujše pa očitno šele prihaja. Na UE Ljubljana zaradi poteka veljavnosti osebnih dokumentov velikemu delu prebivalcev pričakujejo, da bosta prihodnji dve leti najbolj kritični. Že zdaj pa je eden bolj obremenjenih oddelek za tujce in na upravno enoto zaradi dolgotrajnih postopkov letijo številni očitki. Tam odgovarjajo, da je osnovni problem pri tujcih, da oddane vloge niso popolne.

Legendarno ljubljansko kopališče bo postalo velik športni kompleks

28. 12. 2021 18.52

Ljubljanska občina je po pogajanjih za izvajalca za gradnjo Kopališča Ilirija izbrala podjetje Makro 5, je na novinarski konferenci sporočil župan Zoran Janković. Ta je pred natančno tremi leti podpisal pogodbo za izdelavo projekta faz za pridobitev gradbenega dovoljenja in projekta, ki bo obsegal precej več od bazena. Takrat je napovedoval, da bo prenovljeno športno središče na obrobju Tivolija nared do leta 2021, zdaj pa je nova časovnica postavljena na leto 2024. Medtem pa je slišati tudi očitke o večmilijonski podražitvi projekta. Kopališče v samem osrčju prestolnice bilo sicer odprto spomladi 1929 in je bilo takrat eno najmodernejših v Evropi.

Bojazen, da bi lahko karantene zaradi omikrona paralizirale državo

27. 12. 2021 08.33

Po statistiki francoske tiskovne agencije AFP je Evropa v preteklem tednu dni zabeležila največ novih okužb in tudi največ smrti zaradi covida-19 doslej. Evropa je tako z omikronom znova postala epicenter pandemije. Z Danske, Islandije in Grčije poročajo o rekordnih dnevnih porastih novih okužb z novim koronavirusom. V Italiji se je obenem odprla razprava, ki verjetno čaka še kar nekaj držav. Tamkajšnji zdravstveni strokovnjaki so namreč pristojne opozorili, da bodo obstoječa pravila, ki zahtevajo najmanj sedemdnevno karanteno za tiste, ki so bili v tesnem stiku z okuženim, kmalu postala neizvedljiva oziroma bodo paralizirala državo. Že zdaj je v karanteni približno dva milijona Italijanov. V Franciji smejo v restavracije le še polno cepljenji in prebolevniki.

Težave pri vstopu v Avstrijo in različne razlage pri uslužbencih na smučiščih ali v hotelih

22. 12. 2021 12.25

Še vedno ni povsem jasne razlage, kdo in kako lahko v Avstrijo potuje brez dodatnih omejitev. Kot je dejal vodja konzularne službe Andrej Šter, si avstrijski organi zelo različno interpretirajo odlok. Opozarja, da obravnava oseb, cepljenih s cepivom Janssen in dodatnim odmerkom, v veljavnem odloku o vstopu v Avstrijo ni posebej opredeljena. Podobno velja tudi za osebe, ki so covid prebolele in bile cepljene. Potniki morajo biti pozorni še na druge razlike. Potrdilo o prebolevnosti v Avstriji velja tri mesece, in ne šest kot pri nas. Okužba po cepljenju pri nas velja kot poživitveni odmerek, pri Avstrijcih pa ne. Če ste zgolj v tranzitu, pa PCT pogoja za vstop v Avstrijo ne boste potrebovali.

Koroški ansambel Štirje kovači se je vpisal v Guinnessovo knjigo rekordov

11. 12. 2021 19.31

Koroškemu ansamblu Štirje kovači je uspel velik podvig. Po letu in pol prizadevanj – v tem času so morali oddali več kot 250 dokumentov – so se vpisali v Guinnessovo knjigo rekordov kot najdlje delujoč narodnozabavni ansambel na svetu. Skupaj so namreč že skoraj 67 let, kar je povsem v skladu z njihovo uspešnico "Kam le čas beži".

Novi pretres v vrstah DeSUS: odstopil predsednik sveta stranke

02. 12. 2021 14.06

Srečal se je svet stranke DeSUS, v kateri zaradi (ne)sodelovanja v vladni koaliciji že dalj časa nastajajo trenja. Na seji naj bi se pogovarjali le o nastopu na prihajajočih volitvah in morebitnem povezovanju z drugimi strankami, vendar pa je tam odstopil predsednik sveta stranke Anton Urh – kot je dejal, je bil nekaterim trn v peti. Poslanci iz vrst DeSUS so medtem sporočili, da se od dejanj vodstva stranke na današnji seji ograjujejo. Predsednik stranke Ljubo Jasnič je dobil pooblastilo za pogovore o morebitnem sodelovanju na volitvah z drugimi političnimi strankami. Največ možnosti za povezovanje Jasnič za zdaj vidi z nepovezanimi poslanci, a poudarja, da je DeSUS samostojna stranka.

Kurz pomahal politiki v slovo, umika se po rojstvu sina

02. 12. 2021 10.09

Nekdanji avstrijski kancler Sebastian Kurz se dokončno umika iz politike. Pred nekaj dnevi se je razveselil rojstva prvorojenca in tudi to je bil razlog za slovo, je javnosti pojasnil svojo odločitev. Dodal je, da so ga zadnji meseci, ko so mu očitali vpletenost v korupcijsko afero, zelo izčrpali. Na položaju predsednika avstrijske ljudske stranke (ÖVP) naj bi ga nasledil notranji minister Karl Nehammer, vodenje poslanske skupine pa prevzema August Wöginger.

Tonin na kongresu NSi: Pripravljeni smo voditi naslednjo vlado

27. 11. 2021 09.50

Na današnjem digitalnem programskem kongresu so delegati NSi sprejeli osnutek programa, s katerim bo stranka nastopila na državnozborskih volitvah. Predstavili so kandidate za volitve v DZ ter opredelili položaj stranke v političnem prostoru in njeno kratkoročno politično vizijo. Najprej so udeležence kongresa nagovorili člani ministrske ekipe iz vrst NSi. "Čas je, da slovenski javnosti sporočimo, da smo pripravljeni voditi naslednjo vlado. Ko bodo volivci na prihodnjih volitvah dovolj odločno podprli Novo Slovenijo, se bomo izognili neučinkovitosti koalicije KUL in ostrini SDS," je dejal predsednik stranke Matej Tonin.

Dvorec Fala: na dražbo eden največjih grajskih kompleksov pri nas

14. 11. 2021 19.07

Dvorec Fala – eden največjih grajskih kompleksov pri nas – v ponedeljek roma na dražbo. Novega lastnika bo iskal prek spleta, novodobni graščak pa bo za pet parcel v skupni izmeri 2,2 hektarja moral odšteti najmanj dobrih 491 tisočakov (toliko je izklicna cena), pri čemer je vrednost nepremičnine ocenjena še na dobrih 200.000 evrov več. Dosedanji lastnik Milan Slavič, ki je dvorec kupil leta 2006 in ga tudi deloma obnovil, sicer še vedno upa, da se to ne bo zgodilo. Graščina se je na dražbi znašla zaradi domnevnih dolgov. Slavič je ob nakupu nepremičnine namreč zadržal 52.000 evrov kupnine, ker nekdanji lastnik ni popolnoma izpraznil kompleksa, njegov dedič pa je to terjatev zdaj prodal.

Radovedni Japonci, radodarni Avstrijci in gostinci brez zalog vina

13. 11. 2021 18.06

Priljubljeno martinovo, ki za dobršen del Slovenije predstavlja vsesplošni praznik, za Štajerce pa kar novo leto, je tudi letos ostalo v senci ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Pandemija pa ni odnesla samo rajanj, ampak je dodobra zarezala tudi v poslovanje vinogradnikov in vinarjev. Naši sogovorniki z zahoda in vzhoda države menijo, da bi se morala država osredotočiti na povečanje izvoza in na obiskovalce iz bližnjih držav, svarijo pa, da omejitveni ukrepi za gostince vplivajo na celotno verigo.

Iz zakulisja: Skupaj naprej nad (le na videz) nepremostljive razlike

12. 11. 2021 13.02

Malo po sedmi uri zvečer je v železniškem muzeju vladala grobna tišina. Tudi sicer je ob tej uri že zaprt za obiskovalce, a prostor tokrat ni bil prazen. Ob parni lokomotivi, ki je bila izdelana posebej za progo Ljubljana—Trst in je nanjo zapeljala leta 1914, se je več kot stoletje pozneje pisal nov mejnik. Erika Žnidaršič je svoj vklop v Dnevnik Televizije Slovenija ravno končala, ob njej pa je Maja Sodja čakala na odštevanje za oglašanje v živo za POP TV-jevih 24UR.

Analiza izjav ministra Vizjaka: Kdo zavaja javnost?

10. 11. 2021 06.00

Tudi potem, ko smo objavili še štiri daljše dele pogovora ministra Andreja Vizjaka in Bojana Petana, minister ni zmogel prevzeti odgovornosti za svoja dejanja. Še naprej vztraja, da gre za lepljenke, medijski konstrukt, čeprav se na posnetkih jasno in glasno sliši, kako je tekel pogovor in kaj vse je v njem, takrat kot gospodarski minister, izrekel. Četudi je, kot se je spomnil šele dva tedna kasneje, branil državni interes, nam je v svojih pojasnilih večkrat govoril neresnice in pri tem pozabil na zakone in etična pravila političnega delovanja.