Avtor
Tina

S Krasa so odhiteli gasit še na Primorsko, požar zaprl mejni prehod Sočerga

25. 07. 2022 18.55

Zagorelo je tudi v koprski občini. Zaradi gašenja požara je bila zaprta cesta Črni Kal–Sočerga od Lukinov proti meji s Hrvaško. Zaprt je bil tudi mejni prehod Sočerga (Požane) v obe smeri, so sporočili s Prometno-informacijskega centra. Obvoz je bil možen preko mejnih prehodov Dragonja in Sečovlje. Primorskim gasilcem sta na pomoč prihitela tudi vojaški helikopter in letalo Pilatus.

472.000 litrov 'policijske' vode in 'zacvikana' žička vodnega topa

24. 07. 2022 22.06

Pri gašenju največjega požara v zgodovini Slovenije je sodelovalo več kot deset domačih in tujih helikopterjev in letal. Tudi Letalska policijska enota, ki je nad Krasom opravila več kot 600 odmetov vode. Samo oni so v šestih dneh gašenja na požarišče odvrgli kar 472.000 litrov. Sredi tedna so tja poslali tudi policijski vodni top, vendar so kmalu zakrožile informacije, da se je ta pokvaril.

Požar je pod nadzorom, a Kras bo ponoči vseeno varovalo 700 gasilcev

24. 07. 2022 07.20

Nedelja je bila na Krasu vsekakor mirnejša in bolj optimističen od preteklih dni, so zvečer zadovoljno sporočili iz regijskega štaba za civilno zaščito Severna Primorska. Skozi celoten dan je potekalo gašenje manjših žarišč, večjega širjenja požara namreč ni bilo. Enote na tleh so izvajale predvsem čiščenje in zalivanje robov požarišč, bolj aktivno pa je bilo gašenja iz zraka. V nočni izmeni ostaja približno 700 gasilcev.

Zagorelo tudi pri Umagu, helikopter za gašenje nad glavami kopalcev

24. 07. 2022 19.31

V nedeljo popoldne je zagorelo tudi v hrvaški Istri, kjer te dni dopustujejo številni Slovenci. Eden izmed bralcev nam je v uredništvo poslal posnetke, ki prikazujejo gost črn dim in helikopter z vrečo za gašenje, ki leti nad polno plažo. Požar je okoli 15. ure izbruhnil na območju Zambratije, zelo blizu turističnega naselja Katoro pri Umagu.

Ponoči na terenu 1000 gasilcev. Šestan: Bojimo se jutrišnje burje

23. 07. 2022 07.15

Kraške vasi in zaselke skuša obvarovati več kot 1000 gasilcev in 136 vojakov SV. Čeprav so si z vsemi močmi več dni prizadevali to preprečiti, je ogenj zajel tudi Trstelj, najvišji hrib na Krasu. Kasneje so požar tam omejili. V veliko pomoč gasilcem so tudi zračne sile: 15 zračnih plovil iz Slovenije, Hrvaške, Srbije, Romunije, Avstrije, Madžarske in Italije. Na pomoč so priskočila tudi romunska letala Spartan in Hercules. Prebivalci so se lahko vrnili na svoje domove. Skozi noč bo na terenu ostalo 1000 gasilcev.

Gneča na kraškem nebu

22. 07. 2022 19.33

Nebo nad Krasom so napolnila domača in tuja letala. Nudijo neprecenljivo pomoč pri gašenju iz zraka, saj lahko storijo tisto, česar gasilci na tleh ne morejo. Vsak dan prihaja več helikopterjev in letal, saj Slovenija dobiva tudi mednarodno pomoč. Kar pa obenem tudi pomeni, da je v zraku vse večja gneča.

Bliskovito širjenje požara: 'Ponekod je zgorelo vse. Videti je, kot bi prišel na Mars'

22. 07. 2022 06.05

"Za prebivalci Krasa je šesti zaporedni dan strahu in negotovosti, za gasilci pa neusmiljen boj z ognjeno stihijo," so v petek zvečer sporočili iz regijskega štaba civilne zaščite za severno Primorsko. Zaradi širjenja požara na Krasu so morali za več kraških vasi odrediti tudi evakuacijo. Evakuaciji za kraje občine Miren - Kostanjevica in občine Renče - Vogrsko (Opatje selo, Hudi Log, Nova vas, Vrtoče ter Merljaki, Martinuči, Žigoni, Vinišče, Mohorini in Oševljek) ostajata v veljavi tudi čez noč.

Izdatna pomoč iz zraka na Krasu: 11 helikopterjev, Pilatus in kanader

22. 07. 2022 12.30

Boj z ognjenimi zublji na Krasu je še vedno v teku. Gasilcem so v veliko pomoč zračne sile, ki so ponovno v akciji, saj je gašenje s tal nevarno zaradi velike količine neeksplodiranih granat iz 1. svetovne vojne. V zraku so že več dni slovenski policijski in vojaški helikopterji ter pilatus, prihitela pa je tudi pomoč iz tujine. Italijani so pomagali že prej, prišel je slovaški vojaški helikopter, avstrijski policijski, pa še dva srbska in madžarska. Štab civilne zaščite je popoldne sporočil, da izdatno pomoč nudi 11 helikopterjev in pilatus. Vrnil se je tudi hrvaški kanader.

23. študentska delovna brigada – študenti dokazali, da jim prostovoljstvo ni tuje

21. 07. 2022 19.51

V Ormožu in okolici te dni poteka že 23. študentska delovna brigada. 50 mladih iz vse Slovenije se je tokrat lotilo urejanja javnih mestnih površin in pohodnih poti, pleskanja hodnikov osnovne šole, na pomoč so priskočili tudi domačinom pri sekanju drv in kmečkih opravilih. Številna udeležba znova dokazuje, da je prostovoljstvo tudi med mladimi še kako živo.

Noč med gasilci na gorečem Krasu

21. 07. 2022 05.51

Odbila je polnoč, ko se pripeljemo v Miren. Ob vaškem nogometnem igrišču je postavljen improviziran štab in tam se nad mizo, na kateri je razgrnjen zemljevid območja, sklanjata Matjaž Merkužič in Andrej Vilar. Sta le dva izmed več sto gasilcev, ki so na Kras prihiteli z vseh koncev Slovenije. Dim smo zavohali že na vipavski hitri cesti.

Potniško letalo se je prevrnilo na hrbet in zagorelo

21. 07. 2022 06.05

Ob ogledu dramatičnih posnetkov in fotografij s prizorišča letalske nesreče v Somaliji bi si vsakdo mislil, da je goreča lupina letalskega trupa postala zadnje počivališče (najmanj dobršnega dela) potnikov. Toda kot po čudežu nesreča na pristajalni stezi v Mogadišu ni bila usodna za nikogar, čeprav se je letalo prevrnilo na hrbet, si odlomilo krilo in zagorelo.

Vojaki, policisti, gozdarji, Kraševci, tujci – vsi pomagajo

20. 07. 2022 20.43

Kraški gasilci se z grozečimi ognjenimi zublji, ki so tamkajšnje prebivalce prisilili, da zapustijo domove, ne spopadajo sami. Takoj so prihiteli njihovi kolegi od vsepovsod. Slovenska vojska in Policija sta dvignili v zrak helikopterje, ki so posneli dramatične prizore s ptičje perspektive. Pilatusa je pilotiral celo sam poveljnik 15. letalskega polka, vojaške cisterne in policijski vodni top pa gasilce oskrbujejo z vodo. Na pomoč so prišli tudi gozdarji iz vse Slovenije, ki delajo prekope, da bi preprečili širjenje ognja. Okoliški prebivalci so skupaj pomagali opremiti evakuacijski center v Biljah, dobili pa smo tudi pomoč od vseh sosedov – Hrvaška, Italija in Avstrija so poslale letala.

Morali so zapustiti domove: 'Preprosto se ni dalo dihati'

20. 07. 2022 16.20

Zaradi nevarne bližine ognjenih zubljev in gostega dima so evakuirali prebivalce petih kraških vasi. Zanje so pripravili prireditveni prostor v Opatjem selu, občinska civilna zaščita je postavila začasne nastanitve. Ker se je požar razširil proti Mirnu, so se tudi tam oglasile sirene za splošno nevarnost. Evakuacijski center za Miren so pripravili v telovadnici v Biljah, vendar si je večina prebivalcev morebitno namestitev poiskala pri sorodnikih in prijateljih. Do večera so se razmere sicer toliko umirile, da so se lahko Mirenčani vrnili tudi na svoje domove. Prebivalce na območju požara v regijskem štabu civilne zaščite sicer pozivajo, naj ob zvoku siren zaprejo okna in brez panike čakajo na evakuacijo. Ljudje pa želijo pomagati tudi gasilcem: ti bodo veseli pijače in energijskih ploščic.

Stari znanec s protestov je na Krasu, gasilce oskrbuje z vodo

20. 07. 2022 14.49

Vodni top bo prvič v zgodovini uporabljen za pomoč gasilcem, so sporočili s Policije. Poslali so ga na Kras, kjer bo pomagal pri gašenju požara, ki je tudi na slovenski strani že zagrozil tudi hišam. Z njim bodo gasilce oskrbovali z vodo, ki jim jo bodo s tem vozilom dovažali s kraškega območja. "Tokrat bo vodni top uporabljen za pomoč ljudem," so zapisali. Oglasili so se tudi z Ministrstva za notranje zadeve, odkoder so sporočili, da odločitev policije, da na pomoč pošlje vodni top, pozdravljajo. Policijski vodni top lahko v notranjosti prevaža do 10.000 litrov vode.

V neusmiljeni pripeki obalni kmetje nemočno zrejo v nebo

20. 07. 2022 06.00

Kako se s hudo sušo v času, ko je prepovedano zalivanje, spopadajo obalni kmetje? Poletje, čas, ki naj bi bil namenjen oddihu, je za kmetijo Bolčičevih v Luciji predvsem čas, ko se kopičijo skrbi. Trepetajo ne le za zelenjavo, ki bi morala kmalu dozoreti, a ji to ne bo uspelo, temveč predvsem za tisto, ki bi jo morali v teh dneh posaditi in bi plodove pobirali jeseni ter pozimi. Če ne bo vode, ne bo nič, pravijo.

Še pred sezono ogrevanja je lesene pelete skoraj nemogoče dobiti

19. 07. 2022 19.49

Ne le pri zemeljskem plinu in elektriki, pravi kaos je zavladal tudi na trgu drugih energentov. Skladišča dobaviteljev lesne biomase, predvsem peletov, so prazna, cene pri ponudnikih, ki jih še zagotavljajo, pa letijo v nebo. Na drugi strani pa absurd: Slovenija kot četrta najbolj gozdnata evropska država očitno svojega bogastva ne zna izkoristiti, les celo uvažamo.

Šarec zagotavlja, da Slovenska vojska ne bo ostala brez opreme

19. 07. 2022 19.32

Namen nove misije Nata, ki je nastala po napadu na Ukrajino, je vzbujati vtis, da je zavezništvo v vsakem trenutku pripravljeno na morebitno eskalacijo razmer. Po ponedeljkovem srečanju s slovenskimi vojaki v Latviji je minister za obrambo Marjan Šarec obiskal še tiste na Slovaškem. S seboj imajo tudi 12 oklepnikov valuk, naslednji kontingent bo prišel s patriami. Nemci pa so pripeljali boxerje, ki so v zadnjih mesecih polnili naslovnice v Sloveniji. "Opremljenost Slovenske vojske (SV) je ključna za njeno uspešnost," je poudaril Šarec, ki je ob tem zagotovil, da SV ne bo ostala brez opreme.

Mesto so zravnali z zemljo, zdaj ga obnavljajo

13. 07. 2022 16.45

Po ocenah Kijeva je bilo v dolgotrajnem bombardiranju Mariupola poškodovanih več kot 1300 stanovanjskih blokov in 40 odstotkov hiš. Ocenjujejo, da bodo za celovito obnovo potrebovali sedem do deset let, stala pa bo kar 14 milijard evrov. Toda medtem ko ukrajinska oblast načrtuje, kako bo po končani ruski okupaciji obnovila porušeno mesto, so se Rusi že sami lotili dela. Posnetki prikazujejo gradbišče nove stanovanjske soseske in delovne stroje, ki ustvarjajo nove zgradbe, v ozadju pa se še vedno rišejo tiste razpadajoče od obstreljevanja. Znova skušajo vzpostaviti tudi nemoteno oskrbo z vodo, elektriko in plinom, vendar zaradi razsežnosti uničenja obnova omrežij poteka počasneje od načrtov.

'Če ste zgrešili izvoz, ne paničarite'. Črna gora dobila prvo avtocesto v državi

13. 07. 2022 14.03

Črnogorci, z njimi pa tudi (predvsem srbski) turisti, so končno dočakali prvi zgrajeni odsek na avtocesti Bar–Boljare, ki bo skrajšal pot s severa države proti Podgorici in naprej na morje. Dolg je 41,5 kilometra, sestavljajo ga številni predori, vožnja po njem bo prvi teden celo brezplačna. Otvoritev bo tako svečana, da si jo bodo prebivalci lahko ogledali celo v neposrednem prenosu na vseh mogočih kanalih javne radiotelevizije. Podjetje Monteput je medtem objavilo navodila, kako voziti po avtocesti.

Kopljejo železniški predor, vsakih 50 metrov pa najdejo jamo

11. 07. 2022 16.41

Kot je bilo napovedano, se pri gradnji drugega tira Divača-Koper nizajo odkritja kraških pojavov. Kar 75 odstotkov celotne trase bo namreč potekalo po predorih, pri izkopavanju pa naletijo na kraške jame, vrtače, brezna. Samo pri izkopu prvega kilometra najdaljšega predora Lokev (T1) so odkrili že 21 kraških jam. "Do območja, kjer bodo kraški pojavi najbolj vidni, pri gradnji drugega tira sploh še nismo prišli," pravijo pri družbi 2TDK. Vseeno zagotavljajo, da odkritja zaenkrat ne vplivajo na rok dokončanja projekta.

Šinza Abeja ustrelili pred kamerami, napadalca takoj podrli na tla

08. 07. 2022 11.11

Atentat na nekdanjega japonskega premierja Šinza Abeja se je zgodil neposredno pred objektivi televizijskih kamer in fotoaparatov. Mikrofoni so ujeli zvok dveh strelov v mestu Nara vzhodno od Osake, kjer je imel Abe na ulici nagovor v okviru volilne kampanje. Fotografi pa so ovekovečili prijetje storilca, ki so ga že nekaj sekund po streljanju varnostniki podrli na tla. Abe je bil ustreljen v vrat in je nato v bolnišnici umrl.

Velikanski požar pri Novigradu pod nadzorom, zagorelo tudi na Pašmanu

08. 07. 2022 07.04

V zaledju Novigrada na zahodni obali hrvaške Istre, kjer dopustujejo tudi številni Slovenci, je v četrtek proti večeru izbruhnil velikanski požar. Dim se je videl in vonjal daleč naokoli, opisujejo priče iz okoliških naselij. Z ognjem se je vso noč spopadalo 86 gasilcev, ki jim je danes uspelo ustaviti širjenje ognja. V požaru je zgorelo več kot 45 hektarov gozda in nizkega rastlinja. Življenje ljudi in hiše niso bili ogroženi. Več ur je bila zaprta tudi cesta čez Antenal, ki od Novigrada vodi proti Taru. Gorelo je tudi na Pašmanu, kjer je bilo na terenu 45 gasilcev in trije kanaderi, delo jim je oteževal še močan veter.

Opozorilo vsem, ki se odpravljate proti jugu Hrvaške

08. 07. 2022 09.12

Pred nami je nov poletni konec tedna, ko se bodo številni Slovenci odpravili na oddih na Hrvaško, toda potovanje lahko otežijo vremenske razmere. Natančneje, močna burja. Trajekt na Pag dopoldne ni vozil, zvečer je bila še vedno prekinjena trajektna linija Sumartin - Makarska in katamaranske linije med Reko, Malim Lošinjem, Cresom in Rabom. Avtocesta proti Splitu pri tunelu Sveti Rok je bila še v petek zvečer zaradi močnega vetra odprta samo za osebna vozila. Po Jadranski magistrali mimo Senja tudi zvečer niso smele prikolice in motocikli.

Idejo o papirnatih ladjicah za žrtve holokavsta ponesel v svet

07. 07. 2022 19.32

Mariborski humanitarec Boris Krabonja se z društvom UP-ornik bori proti rasizmu, sovraštvu in zatiranju. Pred slabim letom si je zadal nekoliko nenavaden cilj. Njegov cilj je za vsako od šestih milijonov žrtev holokavsta izdelati papirnato ladjico. Star papir so najprej prepogibali člani njegovega društva, a že kmalu so ladjice začele prihajati z vsega sveta. Iz njih so nato izdelali umetniško inštalacijo s simboliko Auschwitza, ki ima tudi dobrodelno noto.

'Viseča giljotina' nad glavami reševalcev na Marmoladi

07. 07. 2022 13.29

Že pet dni se gorski reševalci trudijo, da bi prišli do vseh tistih, ki jih je najvišji vrh Dolomitov priklenil nase. Našli so že deseto truplo, najmanj eno osebo pa še vedno iščejo. "Če je bilo tako, kot je opisano, da se je podrl serak, je to cela gmota snega in kamenja. Že zaradi mehanskih poškodb je možnost preživetja skoraj nična," pravi Janez Primožič. Predsednik komisije za reševalno tehniko pri Gorski reševalni zvezi Slovenije (GRZS) je za 24ur.com razložil tudi, zakaj se niso mogli reševalci na območje tragedije preprosto sprehoditi. Medtem se najbližji poslavljajo od žrtev.

Filmski pobeg iz zapora: razstrelili zidove, ven steklo 600 jetnikov

06. 07. 2022 21.04

O množičnih pobegih iz zaporov v tujini smo že nekajkrat poročali, (tudi) tokrat pa zgodba zveni kot scenarij iz hollywoodskega akcijskega filma. Kar 600 zapornikov je uspelo pobegniti, potem ko so napadalci z močnim eksplozivom od zunaj uspeli vdreti v poslopje strogo varovanega zapora v Nigeriji. Oblasti sumijo, da za vdorom stojijo pripadniki oboroženih milic teroristične organizacije Boko Haram, ki so želeli osvoboditi nekaj deset svojih pripadnikov. Toda čez nastalo luknjo je nato pobegnilo še več sto njihovih sojetnikov.

'Če je nekje na Zemlji obstajal pekel, je bil ta v Severodonecku'

05. 07. 2022 16.39

Ukrajinski vojaki, ki so se vrnili z vzhoda države, so opisali razmere na frontni črti, kjer ruske sile še naprej krepijo svojo ofenzivo. 30-letni poročnik Volodimir Nazarenko opisuje, kako so siloviti napadi na Severodoneck med enomesečno bitko mesto s predvojnimi 100.000 prebivalci spremenili v "požgano puščavo". Artem Ruban, vojak v njegovem bataljonu, pravi, da je to strateško pomembno mesto v regiji Lugansk predstavljalo pravi pekel na Zemlji. Verjameta sicer, da bo Ukrajincem nazadnje uspelo povrniti izgubljeno ozemlje, niso pa vsi borci tako optimistični. Strahote z bojišča so jih strle.

Nemočni reševalci na Marmoladi, nestabilna gora jih drži v zraku

05. 07. 2022 10.55

Razmere v italijanskem visokogorju, kjer se je v nedeljo zgodila tragedija, ko je odlomljeni ledenik s sabo odnesel več življenj, so tako nevarne, da se reševalci bojijo, da pogrešanih morda ne bodo nikoli našli. Vodja tamkajšnje reševalne službe je pojasnil, da se je z vrha Marmolade spustila gmota ledenih kosov in kamenja, ki je pokopala vse pod seboj. Obljubljajo sicer, da ne bodo odnehali, vendar nestabilna ledena plošča onemogoča plezanje, zato si pri prečesavanju območja trenutno lahko pomagajo le z brezpilotnimi letalniki in s helikopterjem.

Tragedija v Dolomitih bi bila lahko še večja, reševalci prešteli parkirane avtomobile

04. 07. 2022 09.27

Prvotna poročila so govorila, da je ledenik, ki se je v nedeljo opoldne odlomil na Marmoladi, vzel pet življenj, še osem pa je bilo ranjenih. Ponedeljkovo jutranje poročilo pa je bilo še bolj črno: smrtni davek je narasel na šest, v bolnišnici je devet ljudi, od tega sta dva v kritičnem stanju. Popoldne so pristojni sporočili, da so našli še sedmo truplo, bojijo pa se, da to še niso končne številke. Reševalci so namreč prešteli avtomobile, ki še vedno stojijo na parkiriščih ob izhodiščih proti najvišjemu vrhu Dolomitov. Našteli so 16 zapuščenih vozil, pogrešanih je še 14 ljudi.

Zadnji Filippov nasmeh, preden ga je Marmolada vzela za vedno

04. 07. 2022 15.15

Nasmejani obraz 27-letnega Filippa Barija pod vrhom Marmolade je bil zadnji prizor sreče, ki ga je videla njegova družina. V nedeljo opoldne je domačim poslal sebek z najvišjega vrha Dolomitov, čez nekaj minut pa je navzdol zgrmela gmota snega, ledu in kamenja. S seboj je vzela sedem življenj, osem plezalcev je spravila v bolnišnico, 13 ljudi pa je še vedno pogrešanih. Filippa je s pozivom prek družbenih omrežij obupano iskal njegov brat Andrea, a zdaj se je njegovo ime znašlo na listi smrtnih žrtev. Svojci 51-letnega Davida Miottija pa ne upajo več. Truplo znanega gornika in lastnika športne trgovine so že identificirali.