AvtorTina

Večer, ki je Sloveniji prinesel Svobodo
25. 04. 2022 07.00
Svoboda je beseda, ki je zaznamovala 24. april 2022. Istoimensko šele letos ustanovljeno gibanje je namreč prepričljivo osvojilo tokratne parlamentarne volitve, in to tako prepričljivo, da so bili presenečeni celo sami. Ko so se točno ob 19. uri na velikem zaslonu pokazali rezultati vzporednih volitev, se je v volilnem štabu razlegel aplavz, mi pa smo se pomešali med podpornike in poslanske kandidate, tako izvoljene kot neizvoljene. Kaj je v politiko pognalo povsem običajne ljudi z vseh vetrov?

Vzporednice med Mariupolom in Vukovarjem leta 1991
23. 04. 2022 17.24
Medtem ko so oči vsega sveta zadnje tedne uprte v pristaniško mesto na jugu Ukrajine in ga mnogi primerjajo s Stalingradom, hrvaški mediji začenjajo vleči vzporednice z mestom, ki je od slovenske meje oddaljeno le dobrih 300 kilometrov. Tako kot danes Mariupol je pred 30 leti ob začetku vojne v Jugoslaviji kot prvi v ruševinah končal Vukovar. Jeklarna Azovstal in tovarna obutve Borovo, peščica preostalih branilcev, ki jih je po dolgotrajnem obleganju obkrožila precej številčnejša vojska, in obupani (neuslišani) pozivi v prestolnico. Ter bojazen, da bodo tudi zajeti možje nazadnje končali na enak način – v ujetništvu in množični grobnici.

Nekdanji ustavni sodnik o nadzoru nad volitvami: Pomembna bo vsaka malenkost
22. 04. 2022 06.00
Uvod v volitve, ki se kaže zdaj, napoveduje burno dogajanje po volilni nedelji, pravi nekdanji ustavni sodnik Ciril Ribičič. Bi zapleti z volilnicami, ki zamujajo v tujino, lahko povzročili, da se bo po volitvah presojalo o njihovi legitimnosti in legalnosti? Se bodo pojavljali pozivi k ponovitvi dela volitev, če ne kar celotnih? Vsa ta ugibanja kažejo predvsem to, kako razdeljeni smo in kako malo zaupanja je ostalo med nami, je prepričan Ribičič, ki je tudi okrcal državne organe, povezane z volitvami. "Pričakoval bi, da bodo ti organi delovali skrajno skrbno, previdno, odgovorno, pa se to do zdaj ni pokazalo," je kritičen.

Nekoč fotografiral ukrajinski ponos, zdaj spremlja uničevanje
20. 04. 2022 21.43
Azovstal, ogromna železarna in jeklarna s površino desetih kvadratnih kilometrov na jugovzhodu Mariupola, je bil zgrajen leta 1933. Ena največjih metalurških tovarn v Evropi je vsako leto proizvedla več kot štiri milijone ton surovega jekla in Mariupol z zlatimi črkami izpisala na gospodarski zemljevid Ukrajine. Danes je kraj v ruševinah, velik tovarniški kompleks s podzemnimi tuneli pa je tarča intenzivnega obleganja ruskih sil, saj predstavlja zadnjo točko ukrajinskega odpora v mestu. Ob pogledu na uničevanje infrastrukture zmajuje z glavo tudi znani češki fotograf.

Jančar predstavil nov osebnoizpovedni roman
18. 04. 2022 19.20
Lahko bi mu rekli 'seizmograf družbenih sprememb', velikan svetovne literature, mnogi ga vidijo kot prihodnjega Nobelovega nagrajenca za književnost. A Drago Jančar ob vseh teh opisih ostaja prizemljen. In ima, kot pravi, pred občinstvom, sploh v domačem Mariboru, še vedno tremo. Te dni se je v štajerski prestolnici predstavil s svojim novim delom.

Cene Prevc preizkusil prvi zipline v vzhodnem delu države
16. 04. 2022 19.29
Večino jeklenic za spuščanje imamo v Sloveniji v hribih, zipline ob lendavskem stolpu Vinarium pa je prvi v vzhodnem delu države. Novost sta tudi dve vzporedni jekleni vrvi. In čeprav je proga položnejša, vseeno omogoča spust s hitrostjo tudi do 60 kilometrov na uro. Tokrat jo je med prvimi preizkusil smučarski skakalec Cene Prevc.

Norčevanje iz Rusov: minister obljubil potop do Moskve
15. 04. 2022 06.39
Ukrajinske oblasti so si rusko izgubo na morju pošteno privoščile. Predsednik Volodimir Zelenski je dejal, da je ukrajinska vojska pokazala, da "ruske ladje lahko odplujejo, a le do dna" morja. S tem se je posredno navezal na rusko raketno križarko Moskva, ki je v četrtek pozno zvečer potonila na dno Črnega morja, Ukrajinci pa trdijo, da so jo zadeli z raketama. Ruse je zbodlo tudi ukrajinsko obrambno ministrstvo, ki je na Twitterju objavilo ciničen opomnik, minister Reznikov, ki je navdušen potapljač, pa je obljubil, da bodo po zmagi v vojni razbitino vsekakor obiskali.

Katere izjave in soočenja so najbolj zaznamovala dosedanjo predvolilno kampanjo?
15. 04. 2022 06.00
Za nami so tri predvolilna soočenja na POP TV, čakata nas še dve. Iskrilo se je večkrat, med različnimi predstavniki političnih strank. A katere izjave so tiste, ki so najbolj zaznamovale dosedanja predvolilna soočenja?

Moskva se je potopila v Črnem morju
14. 04. 2022 07.04
Zaradi eksplozije streliva na krovu je bila huje poškodovana poveljniška ladja ruske črnomorske flote, raketna križarka Moskva. Rusko obrambno ministrstvo je sprva sporočilo, da ladja ohranja plovnost, da je požar lokaliziran, eksplozije streliva pa ustavljene. Odvlekli naj bi jo na popravilo v Sevastopol, vendar je vmes potonila. Ukrajina trdi, da sta raketno križarko zadeli dve protiladijski raketi, a svojih trditev za zdaj še ni podkrepila z dokazi.

Prvič letos več kot 25 stopinj, smučarji pa še niso rekli zadnje
14. 04. 2022 20.54
Za nami je topel dan, termometer je ponekod pokazal celo 25 stopinj Celzija ali več. Prvič v letošnjem letu, sporočajo z Agencije RS za okolje (Arso). Razveseljiv je tudi pogled na vremensko napoved za praznični konec tedna, kapljica dežja je izrisana samo nad petkom, potem pa sledijo bolj suhi dnevi. Vseeno bo razmeroma hladno, česar se veselijo predvsem smučarji, ki nameravajo podaljšani vikend izkoristiti za še enega izmed zadnjih skokov na bele smučine.

Med trupli v Buči
14. 04. 2022 07.00
Buča, ukrajinsko mestece z manj kot 40.000 prebivalci, je pred rusko invazijo veljalo za mirno kijevsko predmestje. Nekaj tednov pozneje pa se je znašlo na naslovnicah svetovnih medijev. Ko so se ruske sile po mesecu dni umaknile, se je namreč začela obsežna operacija iskanja in popisovanja mrtvih, ki so ostali za njimi. BBC-jev novinar Joel Gunter se je pridružil lokalnim policistom, sosedom in žalujočim družinskim članom med izvajanjem te bridke naloge.

Konvoji orožja z Zahoda bodo za Ruse legitimne tarče
13. 04. 2022 07.15
Ruska vojska nadaljuje obstreljevanje mesta Mariupol in glede na navedbe ukrajinske vojske načrtuje ofenzivo na tamkajšnjo jeklarno Azovstal, kjer naj bi bilo več tisoč ukrajinskih vojakov. Satelitski posnetki pa kažejo, da Rusija kopiči nove enote in opremo ob ukrajinski meji. Ameriška in Natova vozila, ki bodo čez ukrajinsko ozemlje prevažala orožje, bodo smatrali za legitimne vojaške tarče, je opozoril namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov. Predsedniki Poljske in treh baltskih držav so medtem z vlakom odpotovali v Kijev. Ameriški predsednik Joe Biden pa je dejal, da je ruska vojna proti Ukrajini genocid in ruskega predsednika Putina obtožil, da želi izbrisati samo idejo Ukrajine. Kremelj je njegove izjave označil za nesprejemljive.

Blinken: Uporabe kemičnega orožja v Mariupolu ni mogoče potrditi
12. 04. 2022 06.45
Na družbenih omrežjih so se pojavile navedbe, da naj bi Rusija v Ukrajini uporabila kemično orožje. "V Mariupolu so uporabili neznano snov," je dejala vodja odbora ukrajinskega parlamenta za vključitev Ukrajine v EU Ivana Klimpuš. Žrtve so imele hude dihalne stiske, pri nekaterih se je pojavila odpoved dihanja, je zatrdil nacionalistični bataljon Azov. Ameriški državni sekretar Antony Blinken je nato sporočil, da navedb o uporabi kemičnega orožja v Mariupolu ne more potrditi. Ruski predsednik Putin pa je znova izrazil prepričanje v zmago. Cilji "posebne operacije" bodo doseženi, o tem ni dvoma, je dejal med obiskom vesoljskega izstrelišča Vostočni na skrajnem vzhodu Rusije.

Ker sta se med pandemijo zabavala, bosta Johnson in žena oglobljena
12. 04. 2022 16.20
Zaradi zabav v času strogih ukrepov za omejitev širjenja covida-19 na Otoku morata v denarnico seči tudi britanski premier Boris Johnson in finančni minister Rishi Sunak, so potrdili na Downing Streetu. Britanska policija je v okviru preiskave spornih druženj doslej skupno izdala že več kot 50 glob, med kaznovanimi pa sta torej tudi najvišja politična predstavnika v državi. Iz opozicije se že vrstijo še glasnejši pozivi k odstopu.

Proruski separatisti prevzeli nadzor nad pristaniščem v Mariupolu
11. 04. 2022 06.59
Na vzhodu Ukrajine se ljudje pripravljajo na obsežne spopade. Na širšem območju Kijeva so odkrili že več kot 1200 trupel, so sporočili Ukrajinci, predsednik Volodimir Zelenski pa meni, da je v Mariupolu, ki so ga "ruske sile do tal požgale", umrlo več desettisoč ljudi. Padec mesta naj bi bil le še vprašanje časa, proruski separatisti zatrjujejo, da so že prevzeli nadzor nad tamkajšnjim pristaniščem. V Moskvi medtem za svoje enote novačijo odpuščene vojake. "Na ta način priznavajo naraščajoče izgube," menijo na britanskem obrambnem ministrstvu. Čečenski vodja Ramzan Kadirov pa je napovedal, da bodo najprej popolnoma "osvobodili" regiji Lugansk in Doneck, nato pa zasedli prestolnico Kijev.

Častim pol litra: študentje s krvodajalsko akcijo vabijo k darovanju
06. 04. 2022 19.51
Po dvoletnem premoru zaradi epidemije študentje znova vabijo k udeležbi na krvodajalski akciji Častim pol litra. Potekala bo še ves april, se je pa treba predhodno naročiti po telefonu. Najbolj primanjkuje krvnih skupin B-, 0- in A+.

Lokalna legenda je resnična: odkrili vhod v več kot 70 metrov dolg rudniški rov
05. 04. 2022 20.44
S štajerskega konca prihaja neverjetna zgodba o velikem odkritju. Med Rušani je stoletja krožila legenda, kako so nekoč na Pohorju kopali zlato. Za mnoge le bajka, za šesterico vztrajnih domačinov pa skrivnostna zagonetka, ki jim ni dala miru in se je izkazala za resnično. Po letih iskanja so namreč odkrili vhod v več kot 70 metrov dolg rudniški rov.

Kako zagotoviti ustrezno zdravstveno oskrbo za vse?
02. 04. 2022 07.00
V predvolilnem času tako rekoč vse stranke v ospredje spet postavljajo zdravstvo – kakovostno in za vse dostopno. Toda po dveh letih epidemije je zdravstvo samo še bolj izčrpano in še bolj težko dostopno. Že pred epidemijo predolge čakalne vrste za različne specialistične preglede in obravnave so se še podaljšale, več kot 130 tisoč ljudi je celo brez osebnega zdravnika. Zdravniki iz zdravstvenih domov odhajajo k zasebnikom ali drugam – tja, kjer so plače višje, obremenjenost pa manjša. O odhodu razmišlja tudi vse več mladih zdravnikov.

Norveška rogovila in Fionin skok
27. 03. 2022 19.22
"Stric, ujemi me," vpije mala Fiona, ko se na veliki skali postavi v začetni položaj za skok, preden se požene v "globino", pa hudomušno spomni na tovrstno vajo Patricka Swayzeja in 'Baby' v jezeru iz kultnega hollywoodskega filma Umazani ples. Igor potrpežljivo čaka, da se njegova šestletna nečakinja od podlage odlepi v slogu Nike Križnar, kot se hihita malčica s pisanim trakom v laseh. V ozadju pa se simbolično dvigujejo mogočne Ponce, tik za vogalom je Planica.

(Ne)utemeljen strah pred podražitvijo letalskih vozovnic?
27. 03. 2022 07.19
Že ob pojavu pandemije so bile napovedi, da bo turizem postal dražji, in te so se uresničile, pravi profesorica na ljubljanski Ekonomski fakulteti Ljubica Knežević Cvelbar. Strokovnjakinja za turizem pojasnjuje, da so cene goriv v Evropi so v zadnjem letu močno narasle, eden od vzrokov za njihovo dodatno povečanje pa je v zadnjem mesecu postala še vojna v Ukrajini. "Napovedim o dvigovanju cen letalskega prometa smo priča že 10 let. Članek z naslovom, da letenje nikoli več ne bo tako poceni, bi lahko objavili vsako leto. Razlog je bil eden, drugi, tretji. Ekološki, cene nafte, covid. Trenutno je še vedno mogoče zelo ugodno leteti na veliko večino destinacij, ki so na voljo," pa miri Miha Pogačnik, ki si kruh služi prav s spremljanjem gibanja cen letalskih vozovnic.

V mariborski elitni soseski zaživela živalska farma
26. 03. 2022 19.36
Kljub javnemu negodovanju sosedov, tudi nasprotovanju občine, češ da reja živali v urbano okolje ne sodi, je elitna mariborska soseska Studenci dobila 19 novih sosedov – krškopoljskih prašičev. Zemljišče, na katerem jih bodo po neuspeli spremembi iz kmetijskega v stavbno vzrejali, so si v preteklih dneh ogledale inšpekcije. A nepravilnosti niso odkrili, 'družabni in glasni pujski', kot jih opisuje rejec, pa so se tako že naselili v novo domovanje.

Zunaj je bila pomlad, lepa, kot še nikoli
26. 03. 2022 18.50
Čeprav so se protikoronski ukrepi začeli sproščati že pred nekaj tedni, je prav Planica nekakšna simbolična prelomnica, ki je tudi v praksi dokazala, da se je življenje končno vrnilo v stare tirnice. Vseeno grenak priokus še vedno nosi tudi leto 2022, saj se številni navijači iz drugih držav še niso vrnili. So se pa zato pod Ponce množično zgrnili Slovenci.

Šli so kot neznanci, prišli kot prijatelji
25. 03. 2022 20.27
"Včasih smo v Planico hodili samo peš," že ves teden poslušam, kako se pred prihajajočim koncem tedna pridušajo domačini na žičnici, ki sopiha navkreber nad še zadnjimi marčevskimi zaplatami snega. Konec smučarske sezone namreč sovpada s skakalnim praznikom pod Poncami, kamor se zgrinjajo že cele generacije. Ubirajo pa različne poti.

Jožefa Filipič, ena izmed 334 Slovencev, starih sto let in več
25. 03. 2022 17.47
V Sloveniji živi kar 334 ljudi, starih sto let in več. "Klubu stoletnikov" se je nedavno pridružila še ena članica, Jožefa Filipič, ki je častitljivi jubilej ob svojih najdražjih dočakala v mariborskem domu Pod gorco. "Za naslednjih sto si želim, da bi bila tako enkratna kot dozdajšnja," nam je zaupala. Za slovensko družbo je sicer čedalje bolj značilna dolgoživost. In tudi zato je pomembno vključevanje starejših v aktivno življenje. Premalokrat se namreč zavedamo, da so starostniki tudi neprecenljiv vir življenjskih modrosti.

K Tandeju in Primožu Rogliču so stekli isti ljudje
24. 03. 2022 19.41
Zlom ključnice, predrto pljučno krilo in štiri možganske krvavitve, zaradi česar se je tudi boril za življenje. “Vedeli smo le, da je hudo, ker je zaradi hudega udarca ob tla izgubil zavest že takoj po padcu in se je tudi brez zavesti prikotalil do vznožja skakalnice,” se Marko Kopavnik prav na istem mestu spominja lanskoletnega grozljivega padca norveškega skakalca. Daniel Andre Tande se je letos vrnil v Planico in se zahvalil tistim, ki so mu lani prvi priskočili na pomoč. Načelnik Gorske reševalne službe (GRS) Rateče pa je za 24ur.com spregovoril o tem, kako je bilo takrat in kaj sami pravzaprav sploh počnejo tukaj.

'Štopar', čigar glavo so (pomotoma) hoteli v Kijevu
21. 03. 2022 07.09
"Dobesedno sem bil štopar," se nasmehne, ko se spomni, kako se je že odločil, da bo v Ukrajino nekako spravil medicinsko opremo, ko ga je poklical naš urednik Jure Tepina, ki se je kot posebni poročevalec s snemalcem prav tako odpravljal tja in ga je želel povprašati glede potrebne zaščitne opreme. Nazadnje sta se dogovorila, da na vzhod Evrope odpotujejo skupaj, naša ekipa bo peljala humanitarno pomoč, Zorenč pa bo svetoval glede varnosti. Manj kot 24 ur po vrnitvi iz Ukrajine smo ga že gostili v naši istoimenski oddaji, zdaj pa je nekdanji pripadnik specialne enote Slovenske vojske svoje vtise o vojni vihri na evropskih tleh povzel še za našo spletno stran.

Močan potres stresel Japonsko, mrk v Tokiu
16. 03. 2022 16.14
Severovzhod Japonske je stresel močan potres z magnitudo 7,3, zato je tamkajšnja meteorološka agencija za prefekturi Fukušima in Mijagi izdala opozorilo pred cunamijem in prebivalce opozorila, naj se ne zadržujejo v bližini obale. Brez elektrike je za krajši čas ostalo kar dva milijona gospodinjstev, od tega 700.000 v Tokiu. Območje Fukušime, kjer stoji velika jedrska elektrarna, je katastrofalen potres prizadel tudi leta 2011. Tokrat poškodb v jedrski elektrarni ni bilo, je sporočil državni organ za jedrsko regulacijo. Enako velja za jedrsko elektrarno Onagava. Prav tako ni poročil večji gmotni škodi, zaradi posledic potresa pa naj bi umrla ena oseba.

Iskanje plastičnega stranišča in izgubljeno dostojanstvo
16. 03. 2022 06.06
Težko se je odpravil v Ukrajino, na nek način se še s težjim srcem poslovil. Vesel, da je na varnem, a del njega je ostal tam. Prestrašeni otroci, solzne mame, obnemogli starostniki. Slike, ki jih ne bo nikoli pozabil, pravi Marko Gregorc. Po Juretu Tepini se je v Ukrajino odpravil še en naš novinar in tudi on je s seboj domov prinesel spomine na humanitarno katastrofo, ki jo je povzročila vojna vihra na evropskih tleh. Tako celo opravljanje najosnovnejših človeških potreb ni več samoumevno.

Pridne gorenjske roke in rešitelj tedna
14. 03. 2022 07.00
Ko v nedeljo popoldne ugasnejo še zadnje kamere in utihne glas glavnega napovedovalca, se v ciljno areno pod Vitrancem začne vračati mir. Slišati je le sopihanje malega bagra, ki pomaga pri odvažanju opreme. "V dveh urah so podrli to, kar smo mi postavljali ves teden," pravijo fantje, ko drug za drugim posedejo na tribuno, ki se kopa v še zadnjih žarkih toplega marčevskega sonca. Da se lahko izpeljejo štiri vožnje, dostojne svetovnega pokala, namreč trdo gara na desetine parov rok. Letošnje priprave pa so bile za celotno ekipo prostovoljcev vse prej kot preproste, kljub odličnim snežnim in vremenskim razmeram bi se lahko vse postavilo na glavo. V torek popoldne je enemu izmed njih namreč zazvonil telefon.

Rastoče cene skrbijo tudi gostince
13. 03. 2022 20.29
Podražitve osnovnih živil predvsem moke, jajc in olja že pošteno občutijo gostinci. Omejena dobava žitaric, ki so osnova tudi za živinorejo, pa se bo poznala še na dvigu cen mesa. Manjše trgovine tako že dobivajo obvestila dobaviteljev, da bi dotok določenih dobrin lahko zastal oziroma jim bodo na voljo v omejenih količinah in po višjih cenah.