Avtor
Tina

Če bi streslo ljudi v tleh

28. 10. 2024 05.58

Scenariji ukrepanja, če bi se v Sloveniji silovito zatresla tla, so bili že neštetokrat preigrani. Poškodbe pa ne bi nastale samo na površju, ampak tudi pod njim, kjer si številni služijo kruh. Reševalne ekipe so zdaj vadile, kako bi se odzvale, če bi posledice potresa po osmi stopnji po evropski potresni lestvici ukleščile rudarje, zasule vhod v rov in povzročile požar.

V nedrju doline še vedno leži neverjetnih 330 milijonov ton premoga

21. 10. 2024 08.20

"Mi živimo s tem, nam premog ne smrdi. Vsaka roža ima svoj vonj in tudi premog ima svojega, nas ne moti, mi smo v Šaleški dolini tega vajeni," oči zasijejo velenjski podžupanji Darinki Mravljak. Vonj, ob katerem si mimovozeči vozniki in prišleki z drugih koncev Slovenije zatiskajo nosove, je tam postal del lokalnega okolja. Ogromni črni kupi ob cesti med Velenjem in Šoštanjem pa bodo (kmalu) postali preteklost. Slovo od njih bo za tamkajšnje prebivalce precej bolj boleče, kot si predstavljajo drugod. Strokovnjaki pa nizajo opozorila, da zapiranje velenjskega premogovnika in šoštanjske termoelektrarne ni le lokalna težava, ampak vseslovenski problem.

Bela žogica s čarobno močjo

20. 10. 2024 17.57

Bolezen, ki človeka počasi spreminja pred očmi nemočnih svojcev, je našla vztrajnega nasprotnika. Lopar, ki zdravi. Ne samo telo, ampak tudi duha. Tako je prepričanih tudi vse več strokovnjakov, ki bolnike s Parkinsonovo boleznijo spodbujajo k igranju pingponga, s katerim si dokazujejo, da vendarle niso tako nemočni, kot jim skuša dokazati njihovo pešanje motoričnih in kognitivnih sposobnosti. Tisti, ki v to trdno verjamejo, so se ta teden z vseh koncev sveta, od ZDA do Japonske, zgrnili v Slovenijo in se pomerili na svetovnem prvenstvu PingPongParkinson.

Pol stoletja stara skrivnost JAT-ovega pogubljenega letala

15. 10. 2024 06.00

Že več kot pol stoletja ves svet ve za jugoslovansko stevardeso Vesno Vulović, ki je čudežno preživela padec letala z 10.000 metrov. Šele zdaj pa je švedski dokumentarni film razkril, kako so tisto JAT-ovo letalo, ki je eksplodiralo med poletom iz Kobenhavna v Zagreb, z neba sklatili hrvaški teroristi, ki so hoteli neodvisno državo. "Želeli smo škodovati jugoslovanskemu turizmu," je švedskemu novinarju hrvaških korenin razkril eden izmed domnevnih sostorilcev. Vzeli so 27 nedolžnih življenj.

Ko v ponev vlijemo liter olja in začnemo kramljati po telefonu

14. 10. 2024 06.00

Od 2500 požarov, ki jih v Sloveniji letno naštejemo na objektih, je največ tistih v kuhinji. Kaj storiti, ko se v ponvi vname mast ali zagori v pečici? Pogosto gorijo tudi novoletne smrečice in adventni venčki. Gasilci so dobili novo vozilo, ki bo potovalo po državi, v njem pa lahko svetlobnimi in zvočnimi učinki simulirajo zelo realne pogoje, do katerih lahko pride pri požarih v objektih, kot je denimo zadimljen prostor, kar bo pomagalo ljudem razumeti, kako pravilno ravnati.

Rožnate plavutke v muljasti vodi

13. 10. 2024 19.00

Ko pomislimo na potapljanje, se nam pred očmi najpogosteje prikažejo podobe elegantnih črnih senc, ki drsijo skozi kristalno modrino, obrkoža pa jih pisan morski svet, poln barvitih koral in nenavadnih rib. Toda potapljaški začetki so običajno precej bolj monotonih barv. Marsikdo, ki je potapljaški izpit naredil v morju, se nikoli ne potopi v sladko vodo. Ko pa se, ugotovi, da je tam povsem drug svet. S tal se lahko hitro dvigne mulj in voda postane tako motna, da se lahko tudi izgubiš. "Dejansko nimaš orientacije, ne veš, kaj je gor in dol, kaj je levo in desno," nam je nevarnost opisal izkušen inštruktor potapljanja.

Najbolj jim zaupajo, a vseeno jim kradejo kot srake

12. 10. 2024 13.30

"Preseneča nas, da smo kljub visokemu mestu na lestvici zaupanja ljudi, vseeno tarča tovrstnega vandalizma," zmajujejo z glavo slovenski gasilci. Zadnji primer s Primorske je le še en incident na dolgem seznamu tatvin, katerih tarča so. Ob tem opozarjajo, da njihove opreme ni tako preprosto nadomestiti. Čeprav vozila sofinancirajo lokalne skupnosti, morajo tudi gasilci z različnimi akcijami in prireditvami sami zbrati precejšen znesek, kar običajno traja tudi več let. "Če ima kdo željo rokovati z našo opremo, ga prijazno vabimo, da se pridruži našim vrstam," je za 24ur.com izpostavil poveljnik Gasilske zveze Slovenije Zvonko Glažar.

Jutranji klic pokvaril dan še enim gasilcem, vlomili v znameniti Ribnik

11. 10. 2024 20.51

"Vlomili so vam," je ob pol devetih zjutraj sovaščan, ki je bil na sprehodu s psom, sporočil predsedniku PGD Dobrna. Izkazalo se je, da so neznanci vdrli v priljubljen Gasilski Ribnik, kjer tudi okoliški prebivalci z veseljem piknikujejo. Uničili so dvoje vrat in ukradli puhalnik za listje, vreden skoraj 500 evrov. "Prihodnje leto praznujemo 150-letnico, želimo kupiti avto in borimo se za vsak evro," je Štefan Pohajač žalostno priznal za 24ur.com, da je vsak tak incident zanje hud finančni udarec.

27-letnik gasilcem uničil vozila, jim spil vino in pojedel klobaso

11. 10. 2024 10.30

Po preverjanju pri tujih varnostnih organih so policisti potrdili identiteto osumljenca, ki je poškodoval tri gasilska vozila v Movražu. Gre za 27-letnega državljana Nemčije, so sporočili iz Policijske uprave Koper. S kazensko ovadbo bo priveden na zaslišanje k preiskovalnemu sodniku. Medtem so tudi gasilci s štajerskega konca sporočili, da je bilo vlomljeno v njihov gasilski dom. Popis ukradenih predmetov še poteka, ocenjujejo pa, da je gmotna škoda precejšnja.

Gasilcem ukradel vozila: končala so v jarku, drevesu in prevrnjena

10. 10. 2024 10.22

Prostovoljce gasilskega društva iz Slovenske Istre je predramil klic, ko je bilo zunaj še temno. Telefoni so začeli zvoniti že malo čez peto zjutraj. "Kolega, ki se je peljal v svojo službo, je pogledal proti gasilskemu domu in zagledal odprto garažno, gasilskih vozil pa ni bilo nikjer. Vlomili so in nam jih ukradli," je jutranjo dramo za 24ur.com opisal predsednik PGD Movraž Mirjan Grdina. Na PU Koper so nam potrdili, da je šlo za enega osumljenca, ki so ga že prijeli.

Ko te do prvega soseda loči 1000 km, življenje lahko reši le letalo

29. 09. 2024 09.36

Čez dejstvo, da je Slovenija tranzitna država, pogosto bentimo, ko se dušimo v kolonah tovornih vozil ali dopustnikov. Toda prav njena lega k nam včasih zanese tudi popotnike, ki potujejo z enega na drug konec sveta in nam vmes ponudijo vpogled v življenje v njihovih domovinah, kjer kakšne stvari potekajo povsem drugače kot na sončni strani Alp. Če se v Sloveniji helikopter v zrak običajno dvigne le v najbolj nujnih primerih, za milijone Avstralcev letala predstavljajo že osnovno zdravstveno oskrbo. V neizprosni divjni pomaga reševati kar 81 letal, ki so skupno že 34-krat odletela do lune in nazaj.

Hitri in drzni po gorenjsko, letališče postalo dirkališče

24. 09. 2024 06.30

Na dober kilometer dolgi in 23 metrov široki asfaltni stezi, ki teče vzporedno s traso gorenjske avtoceste, se je hrumenje letalskih motorjev umaknilo hrupu avtomobilskih in cviljenju gum. Letališče Lesce so zavzeli športni (ali pa tudi ne) avtomobili, ki so se v le nekaj sekundah v parih izstrelili mimo navdušenih gledalcev.

'Nismo norci, ki želimo noreti po cestah'

09. 09. 2024 06.15

"Že od desetih zjutraj čakajo pred predorom," trije mladi Mariborčani v soboto popoldne pokažejo na gnečo pred Karavankami. Toda njihova pozornost ni skoncentrirana na dogajanje na gorenjski avtocesti, po kateri se trume dopustnikov valijo domov v zahodne države, temveč na vzporedno lokalno cesto. Po njej hrumijo predelani športni avtomobili, ki skušajo tri kilometre zavite gorske ceste prevoziti čim hitreje in brez zverižene pločevine.

Putin ne bi prišel niti, če bi ga vabili trikrat na dan

04. 09. 2024 14.11

Vroče septembrsko sonce, ki se je odločilo, da je še vedno poletje, je neusmiljeno žgalo skozi temne suknjiče in kravate ter črne karoserije diplomatskega voznega parka, ki so napolnili okolico Blejskega jezera. Vroče so bile tudi razprave, Vladimir Putin je dal 'absoluten in nepovraten' pospešek širitvi EU, a niti po 20 letih na Balkanu še vedno ni kakšnega posebnega napredka. Dejstvo, da bo za mizo sedela tudi izraelska političarka, je nekatere tako razburilo, da so pozivali k bojkotu in protestom. "Nismo razdeljeni zato, ker nimamo nič skupnega, ampak zato, ker se bojimo pogovarjati," so naši sogovorniki, ki si želijo kot sredstvo za reševanje nesoglasij uveljaviti dialog, v teh dneh drug za drugim priznavali, da je svet postal resnično zapleten.

Je s 23.000 pojočimi grli Slovenija dobila novo rekordno prizorišče?

01. 09. 2024 19.52

Od daleč je bilo videti, kot da gre za gasilsko veselico na steroidih. Ogromen travnik z belimi šotori, lesenimi klopmi in vonju po pečenem mesu. A na treh hektarjih površine se je skrivalo precej več kot to - glasbeni večer za slovensko zgodovino. Na odru je bil ustvarjalec, ki je v 30 letih doživel vse od čaščenja do šikaniranja, pod njim pa več kot 23.000-glava množica, ki se je prišla poklonit njegovi 30 let trajajoči karieri. Magnifico sinoči ni prišel v Tivoli, je pa Sloveniji dal novo koncertno prizorišče ogromnih razsežnosti.

Katapult nad Sočo bi lahko pripeljal tudi do velike tragedije

23. 08. 2024 08.01

Opozorilne table, žičnata ograja, varovalna gradbena mreža in trakovi ter skupina mladeničev, ki visoko nad smaragdno gladino vse to mirno prepleza. "Veste, saj to je zaprto povsem provizorično, ker je zdaj toliko turistov, sicer pa ni nobene nevarnosti," poznavalsko pripomnijo. To ni res, brv čez Sočo smo zaprli z dobrim razlogom, so za 24ur.com zatrdili na kobariški občini.

V modro globino s še zadnjega stolpa v Sloveniji

15. 08. 2024 12.44

Ko se vzpenjaš po ozkih mokrih stopnicah navzgor, je na prvi skakalni ploščadi občutek še precej pomirjujoč. A višje kot greš, hitreje bije srce. Pogled s samega vrha stolpa, ko se ti na levi strani riše mogočna Mežakla, bazenska gladina pa je kar 10 metrov pod teboj, pa je že povsem zastrašujoč. Kaj šele, če se moraš pognati vanjo. "Tamle imate Gumija, on je legenda teh skokov, on vam bo vse razložil," se smejijo Jeseničani.

Janja in Brooke bitko bijeta s steno, ne med seboj

11. 08. 2024 20.26

Slovenija si lahko lasti tudi majhen košček srebrne olimpijske medalje v športnem plezanju, ne le zlate, ki si jo je okoli vratu zmagoslavno obesila Janja Garnbret. Poleg nje je namreč stala Američanka Brooke Raboutou, njena velika prijateljica, ki se je na OI 2024 pripravljala prav pri nas, kamor je pripotovala marca letos, da bi lahko trenirala skupaj z Garnbretovo. Ljubljana jo je navdušila, namerava pa se vrniti tudi v Koper.

Dvojna dnevna doza Zdravljice in orjaški rogljiček za konec

10. 08. 2024 21.52

Slovenska hiša v Parizu se zapira z najlepšim mogočim scenarijem: sprejemom za olimpijsko prvakinjo in olimpijskega podprvaka. Janja Garnbret in Toni Vodišek sta požela glasen aplavz, ko sta na odru podoživljala trenutke zmagoslavja. Posnetku predvajanja Zdravljice na podelitvi medalj so pritegnili vsi zbrani, za konec pa so jima na podarili še velikanski simbol Francije. Rogljiček, seveda, v katerega sta slastno zagrizla.

Slovensko zastavo kupil prek spleta in nasmejal 'rojake'

10. 08. 2024 18.30

"Počakaj, ali na tisti majici piše Slovenija? Končno, saj ne morem verjeti," se je v petek zvečer zaslišalo v polni navijaški coni Pierre Mauroy. Občutek je bil nenavaden, trajal pa je že od popoldneva. Po prizorih, ki smo jim bili letos poleti priča v Nemčiji, ko so navijaške barve že nekaj ur pred tekmo preplavile osrednje mestne trge, tisti v Lillu ni dal niti slutiti, da se v mestu kdo bori za olimpijske kolajne.

Smer: rokometni Lille

09. 08. 2024 15.41

V petkovo gnečo, ki na pariški tranzitni železniški postaji Gare du Nord zaznamuje konec tedna, so se pomešali tudi tisti, ki so hiteli proti severu Francije. Smer: Lille. Tam so namreč na sporedu olimpijski končni obračuni v rokometu, veliki met pa je uspel tudi slovenskim rokometašem z zgodovinsko uvrstitvijo v polfinale.

Kristjan Čeh za podpis na steno slavnih ni potreboval lestve

08. 08. 2024 18.30

"Že v 9. razredu sem bil visok 199 centimetrov, tako da sem se navadil," z nasmehom pravi Kristjan Čeh. Čeprav se mu v metu diska ni izšlo za olimpijsko medaljo in je ostal tik pod odrom za stopničke, je v Slovenski hiši v Parizu doživel veličasten sprejem. Gostje so občudujoče zrli vanj z zvitimi vratovi, njegova višina pa je bila osrednja tema komentarjev po aplavzu in čestitkah, ki jih je bil deležen. Kako pa so njegov nastop spremljali na Ptuju?

Zgodovinsko slavje v pariški spalni tišini

08. 08. 2024 11.01

"Oprostite, se bo rokomet predvajal? Tam se je že začelo, tukaj pa smo že izgubili, nočem biti žalostna še bolj, kot moram biti," pride povprašat Veronika pod veliki ekran na zunanji terasi Slovenske hiše v Parizu. Peščica zbranih navijačev je po leseni medalji Kristijana Čeha nestrpno čakala na sliko iz Lilla na drugem programu, da bi stisnili pesti še za rokometaše. Televizijski prenos so sicer dobili, zvok pa se je kmalu poslovil. Stroga pravila organizatorjev namreč predvidevajo nočni počitek za Parižane. Zgodovinski uspeh rokometašev so tako zbrani morali proslaviti v tišini.

Bazenska legenda, ki glede Slovenije ne mara samo konjskega mesa

07. 08. 2024 19.00

Življenje plavalke Dawn Fraser so zaznamovali res veliki uspehi in res velike tragedije. Od 39 svetovnih rekordov in medalj na treh olimpijskih igrah do povzročitve prometne nesreče, po kateri je umrla njena mati, in dveh posilstev. Kljub temu se 86-letna Avstralka zdaj spominja le lepih stvari – denimo, kako jo je trener poslal na pivo in krofe, ko je bila prepričana, da 100 metrov nikoli ne bo odplavala pod minuto. Naslednji dan je postala prva ženska na svetu, ki ji je to uspelo. Iz Pariza se ji mudi nazaj domov, saj prireja veliko zabavo za vnukov 21. rojstni dan.

Najglasnejši je bil 'stric' Nikole Jokića z medaljo Đokovićeve hčerke

06. 08. 2024 21.00

Karirasti prti na lesenih mizah, "rakija" , majice z napisom Srbija in glasno prepevanje. Ne, ni šlo za prizor iz Beograda, ampak iz Pariza. Srbski navijači, ki so se jim pridružili tudi Slovenci in Makedonci, so v srbski olimpijski hiši bučno proslavili uvrstitev košarkarjev v polfinale po velikem preobratu in infarktni končnici.

Družinske solze v tolažilnem objemu

05. 08. 2024 21.04

"Ni nam toliko žal rezultata, kot nam je žal njih," so nam dejali navijači, zbrani na terasi enega izmed pariških lokalov. Čeprav je bila ura komaj malo čez enajsto dopoldne, so bile slovenske sanje že pokopane. Zlata generacija odbojkarjev je obstala v četrtfinalu, upov na tako želeno olimpijsko kolajno ni več. Navijači so imeli prav – igralcem je počilo srce, dokaz goreče srčne želje so bile tudi solze. S tribune je zanje stiskal pesti tudi Goran Dragić, ki je nato priznal, da ga je ta poraz proti Poljski vrnil v tisti nesrečni september 2022.

Baloni za Metko in še topli letalski sedeži

05. 08. 2024 06.00

Mizo na zunanji terasi lokala na brniškem letališču zasedejo šopi pisanih balonov. Matija in Lana sta jih prinesla za dobrodošlico judoistki Metki Lobnik ob vrnitvi v domovino. Žiga in Aljaž, dobra prijatelja odbojkarja Roka Možiča, pa potujeta v drugo smer in se na stopnicah do letala pridušata, kako zgodaj se bo začel ponedeljek.

(Pre)močan udarec, ki je stresel Pariz

03. 08. 2024 09.34

Alžirska boksarka Iman Helif slovi po neverjetno močnem udarcu, ki bolj spominja na moškega boksarja. Mnogi mislijo, da je Helifova trans ženska, ki se je rodila kot moški. Toda to ne drži. Helifova ni trans oseba in primer, ki je povzročil škandal na letošnjih olimpijskih igrah, je v resnici precej bolj zapleten.

Streli v berlinskem parku spisali Putinov seznam

02. 08. 2024 06.00

Bilo je sredi belega dne, pisal se je 23. avgust 2019. Kolesar se je od zadaj približal sprehajalcu v parku Tiergaten v Berlinu in ga ustrelil. Moški je bil na mestu mrtev, nemška policija je kmalu aretirala osumljenca. Šlo je za Rusa, ki je v EU pripotoval pod lažnim imenom, žrtev pa je bila čečenski disident. Likvidator iz berlinskega parka pa je zdaj svoboden, njegovo ime se je znašlo na seznamu največje izmenjave zapornikov med Rusijo in Zahodom po koncu hladne vojne. Vse odkar je Vadim Krasikov prestajal dosmrtno kazen zaradi umora, si je ruski predsednik Vladmir Putin želel, da bi se vrnil domov.

Končana največja izmenjava z Rusijo, Putin vohune sprejel z rdečo preprogo

01. 08. 2024 14.02

Zaključila se je največja izmenjava zapornikov med Rusijo in Zahodom po hladni vojni. Na seznamu izmenjanih zapornikov, ujetnikov in vohunov je 24 ljudi, poleg sta bila še dva otroka. Rusija je iz zapora izpustila tudi nekdanjega ameriškega marinca Paula Whelana in novinarja Evana Gershkovicha. Zahod pa je nazaj v domovino poslal zloglasnega likvidatorja iz Berlina Vadima Krasikova. Rusija je dobila tudi vohunski zakonski par, ki so ga prijeli v Sloveniji. Primopredaja je bila v Ankari, ruske vohune je Vladimir Putin doma sprejel z rdečo preprogo.