AvtorTina

Kdo so bili potniki na pogubljenem letalu?
25. 08. 2023 06.00
Urbana legenda je vedno pripovedovala, da skrivni recept za slavno kokakolo hkrati pozna le peščica zaposlenih, ki nikoli ne potujejo z istim letalom, za primer, da bi to strmoglavilo. Prav to pa naj bi torej storil sam vrh najemniške vojske Wagner – vsi naj bi sedli na isto letalo, in to na nebu Rusije, ki so se ji pred dvema mesecema zaradi poskusa upora hudo zamerili. Na seznamu potnikov pogubljenega letala, kot ga je objavila ruska zvezna agencija za zračni promet, so namreč poleg soustanoviteljev Jevgenija Prigožina in Dmitrija Utkina še Prigožinov dober prijatelj Valerij Čekalov, odgovoren za logistiko, pa veterana vojn v Čečeniji in Siriji, Jevgenij Makarjan in Sergej Propustin, ter še dva druga Wagnerjevca.

Rosavijacija potrdila: Jevgenij Prigožin je bil na strmoglavljenem letalu
23. 08. 2023 19.18
Jevgenij Prigožin, vodja skupine Wagner, je bil na krovu strmoglavljenega letala, je potrdila ruska zvezna agencija za zračni promet Rosavijacija. Letalo je bilo na poti iz Moskve v Sankt Petersburg. Na krovu je bilo 10 ljudi, nesreče ni preživel nihče. Glede na seznam potnikov je bil na letalu tudi Dmitrij Utkin, ki je skupino Wagner ustanovil. Telegramov kanal, ki je povezan z njo, trdi, da je bilo letalo sestreljeno. Zaradi strahu pred maščevanjem je zdaj ruska nacionalna garda v visoki pripravljenosti.

Odšteva dneve do ženinega poroda, a vseeno nesebično pomaga v Sloveniji
20. 08. 2023 07.04
Voda se je umaknila, v zraku pa še naprej ostaja vonj po blatu. Odmetavanje mulja, ki so ga pred dvema tednoma nanosile besneče vode, se nadaljuje. Za kopico mulja ostajajo le vlažne, smrdljive stene, notranjost hiš je oguljena do "kože". V Črni čisti tudi slovenski vojak, ki mu je voda vdrla tudi v lastno hišo na Ljubnem ob Savinji. Tam pa ni sam, ob njem so kolegi iz Slovenske vojske in tudi pripadniki vojske Severne Makedonije. "Delajo za drug narod, pa so res požrtvovalni. Kar poglejte jih, kako so mokri," na prepotene Makedonce pokaže nadporočnica Jasmina Štingl. Na Koroško je prišel tudi vojaški zdravnik Brane Zafirovski, ki je ob nedavni delovni nesreči odhitel pomagat tistim, ki so se zastrupili z ogljikovim monoksidom, doma pa ga čaka visoko noseča žena.

Na tisoče 'dopustniških' evrov: odrekli so se dnevni plači, podjetja zaslužku
16. 08. 2023 16.00
Iz Kranjske Gore prinašamo zgodbo, ki je pokazala, kako je bila solidarnost tam videti v praksi. Ko je bil razglašen dan solidarnosti kot dela prost dan, so se v javnosti pojavili tudi pomisleki, da bi morali takrat vseeno delati, ljudje ne bi smeli na dopust, ampak bi morali pomagati pri čiščenju po poplavah. Mnogi zaposleni v turističnem gospodarstvu Zgornjesavske doline pa so se 14. avgusta odrekli svoji dnevni plači, podjetja delu dnevnega zaslužka, dopustniki pa so namesto za lopate prijeli za denarnice in dobrodelne skrinjice napolnili s tisoči evrov. Iz Zgornjesavske doline bo tako na prizadeta območja odromalo več kot 76.000 evrov.

Ostali jim bodo vlažni domovi, negotova prihodnost in življenjska travma
13. 08. 2023 07.03
Prejšnji konec tedna smo lahko le onemelo spremljali zgodovinske poplave, ki so prizadele velik del države. Uničujoča sila vode, ki si je do še pred kratkim nismo zmogli niti predstavljati, je neusmiljeno pobirala vse, kar se je znašlo na njeni poti. Zadnje dni spremljamo pogumne ljudi, ki so v poplavah izgubili vse – najosnovnejše življenjske potrebščine, topel dom, neprecenljive spomine, občutek varnosti. Spremljamo hrabre, požrtvovalne ljudi, ki so v prvih bojnih vrstah, ki rešujejo življenja, ki nesebično nudijo pomoč in vlivajo upanje. In prizore s terena, ki smo ga obiskali, še zdaj težko ubesedim.

'Nekdo, ki te še nikoli ni videl, gara kot bik'
12. 08. 2023 08.54
"Nimam besed," Marjan Burja pred svojo zasuto hišo pod kamniškimi hribi za nekaj trenutkov postane, da umiri glas. "Koliko ljudi se žrtvuje, da gre nekomu pomagat," nadaljuje, medtem ko globina njegovih modrih oči dobi moten odtenek, v katerem se zrcali neizmerna hvaležnost do vseh tistih, ki so priskočili na pomoč v trenutkih, ko jih je besneča narava odrezala od sveta. "In toliko srčnih ljudi, kot sem jih spoznal v teh dneh ... Pride tudi človek, ki te ne pozna, nikoli te ni videl, ampak ves dan gara kot bik," pokaže z roko na zaselek, v katerem kar mrgoli pridnih rok.

Stroji brnijo, sanacijske ekipe utirajo poti na odrezana območja
08. 08. 2023 06.14
Po uničujočih poplavah se hidrološke razmere po Sloveniji umirjajo, na prizadetih območjih se nadaljuje sanacija, najbolj zaostrene razmere ostajajo na Koroškem in v Zgornji Savinjski dolini, ponekod še vedno ni vode in elektrike. Vlada je medtem občinam obljubila dodatno finančno pomoč pri sanaciji, 14. avgust pa bo dan solidarnosti in dela prost dan. Država bo prostovoljcem, ki pomagajo pri sanaciji, financirala sedemdnevni izredni dopust. V občini Kamnik so se uspeli prebiti v odrezane doline, tudi v Pomurju se voda umika s poplavljenih površin.

Hišam, ki so povodenj preživele, zdaj grozijo še plazovi
07. 08. 2023 05.45
Glede na nekoliko bolj prijazno vreme se četrti dan od najhujših poplav v zgodovini Slovenije razmere nekoliko izboljšujejo, a "normalnega stanja še nekaj časa ne bo", opozarjajo pristojni. Najhuje je še vedno v Zgornji Savinjski dolini, kjer je voda odnesla približno petnajst hiš, tistim, ki so obstale, zdaj grozijo še zemeljski plazovi. Tja in proti Koroški, kjer je brez pitne vode še vedno na tisoče ljudi, se vijejo humanitarni konvoji iz vse države, pomaga tudi tujina. Tudi prostovoljci, ki ponujajo pomoč, bodo v prihodnje prišli prav, je v oddaji 24UR ZVEČER dejal poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan, saj gre za veliko škodo in veliko območje.

Zaživela aplikacija za pomoč Poplave 2023: kaj se trenutno najbolj potrebuje?
07. 08. 2023 17.46
Uprava RS za zaščito in reševanje je predstavila spletno aplikacijo za zbiranje pomoči Poplave 2023. Poudarjajo namreč, da mora pomoč prihajati organizirano, ciljno usmerjeno. V aplikaciji bodo zbrani tisti artikli, ki jih skupine na terenu in prizadeto prebivalstvo v tem trenutku najnujneje potrebujejo, seznam se bo dnevno osveževal. Lahko se boste opredelili tudi, če morda ponujate svoje storitve, ali pa se prijavili kot prostovoljec. V tej fazi k pomoči pozivajo predvsem obrtnike in podjetnike.

Številni ostajajo odrezani od sveta, brez pitne vode, omrežja in elektrike
05. 08. 2023 06.06
Nevarnost vodne ujme še ni minila. Okoli 900 prebivalcev Koroške Bele pri Jesenicah so zaradi premikov na plazu tekom noči evakuirali, sirene so zaradi narasle Meže sprožili na Prevaljah. Brez elektrike sicer ostaja več tisoč prebivalcev na Koroškem, v Zgornji Savinjski dolini in v Poljanski dolini, kjer so nekateri zaselki še vedno odrezani od sveta. Vojski se je popoldne s helikopterjem in prvimi paketi pomoči uspelo prebiti do Črna na Koroškem. Številni zemeljski plazovi pa so se sprožili tudi v občini Medvode, do kraja Osolnik se preko velike materialne gmote ni uspelo prebiti niti vojski.

Zgodovinske poplave: številni še vedno odrezani od sveta, prihaja nov val
04. 08. 2023 10.46
Velik del Slovenije so zajele katastrofalne poplave, interventne ekipe so primarno reševale življenja, a kljub temu so še vedno številni odrezani od sveta. Padavin, ki hranijo poplavni val, pa še ni konec. Sekundarno ciklonsko območje nad severno Italijo namreč zadržuje vremensko fronto nad našimi kraji, poroča portal Meteoinfo Slovenija. Nad severnim Jadranom se prožijo nove močnejše nevihte, ki jih nosi v smeri Slovenije. Vodotoki bodo v prihodnjih urah ponovno začeli močno naraščati. Ostanite doma in spremljajte hidrološke razmere v svoji okolici, upoštevajte navodila in priporočila pristojnih služb.

Krajevne nevihte tokrat predvsem v družbi močnih nalivov
25. 07. 2023 06.22
S prehodom hladne fronte se je zaključilo še zadnje dejanje vremenske epizode, ki je prve dni tega tedna znova zaznamovala z močnimi neurji, silovitimi sunki vetra in točo. Po Sloveniji je znova povzročila veliko gmotno škodo, burno vremensko dogajanje pa se bo dokončno umirilo šele danes. Dopoldne bodo padavine povsod ponehale, od zahoda se bo delno zjasnilo, dosegla pa nas bo hladnejša zračna masa.

'Leva stran, veslaj!'
16. 07. 2023 20.30
Mali motorček je glasno zabrnel, ko je pomagal izvleči enega izmed splavov s "parkirišča" v rečnem rokavu na prostrano Dravo. Mariborski flosarji Stanko, Miha in Aljaž niso skrbeli samo, da je plovba mimo Lenta potekala varno, ampak so se izurili tudi v pregovorni štajerski gostoljubnosti, ki vedno poskrbi za polne želodčke in odpravi užejanost tudi v najbolj soparnem poletnem večeru. Nekdaj težaško delo na reki je zdaj postalo prava turistična atrakcija.

Vodje bataljona Azov izpuščeni na prostost, Kremelj ogorčen
09. 07. 2023 14.26
Marsikdo je bil prepričan, da poveljnikov ukrajinskega nacionalističnega bataljona Azov, ki je za Ruse ob začetku invazije v Ukrajino postal sinonim za "denacifikacijo", nikoli več ne bomo videli živih. Po predaji v Mariupolu so padli v ruske roke, čez čas pa so jih prepeljali v Turčijo, kjer naj bi počakali na konec vojne. V soboto pa je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski po obisku Istanbula nepričakovano objavil fotografije z letala: Denis Prokopenko, Svjatoslav Palamar, Sergija Volina, Oleg Komenko in Denis Šleha v velikem slogu odhajajo domov iz ujetništva. Vrnili se bodo na fronto.

'Modernizacija' železnice na ceste poslala (pre)več tovornjakov
08. 07. 2023 16.39
Promet je v primerjavi z minulim letom za skoraj desetino bolj gost in vse pogosteje hromi državo ter 'kravžlja' živce tistim ujetim v dolge zastoje, ki smo jim v zadnjem času vse pogosteje priča. Zaradi nevzdržnih razmer v prometu pa nastaja tudi ogromna gospodarska škoda. Najmanj 120 evrov naj bi po ocenah gospodarstvenikov stala vsaka ura, ki jo voznik tovornega vozila izgubi ujet v prometnem zamašku. In te ure nabirajo in nabirajo. Škodo lahko tako preračunavamo v milijonih, celo milijardah, opozarjajo. Državi pa očitajo, da je pri iskanju rešitev povsem zaspala.

Od nasedle jahte do prestreljenega policijskega avtomobila
08. 07. 2023 12.53
Prvi julijski teden je več vročine kot v ozračje prinesel na politični parket. Na začetku tedna so premik več močnih nevihtnih celic nad Slovenijo spremljali siloviti nalivi, pred koncem tedna pa se premik zgodil na stolčku ministra za zdravje. Z njega je vstal Danijel Bešič Loredan. Pri Šmarjeških Toplicah je 62-letni voznik streljal na policijsko patruljo, tehnična napaka na klimatski napravi pa je povzročila hud požar v stanovanjskem bloku v Ljubljani.

Štorklja na dimniku, pod njim pa se kot po tekočem traku rojevajo dvojčki
27. 06. 2023 20.43
Prav posebna zgodba prihaja iz Ruš, kjer na enem od tamkajšnjih blokov zadnjih 15 let gnezdi štorklja, sicer značilna predvsem za prekmurske ravnice. Še bolj nenavadno kot to, da je za naselitev izbrala ta del Štajerske, pa je 'pojav', ki so mu Rušani vse odtlej priča. Ne le, da prinaša otroke, odkar domuje na njihovem dimniku, se stanovalcem bloka kot po tekočem traku rojevajo dvojčki.

Na položnicah Mariborčanov spet višji zneski: kaj in za koliko se draži?
23. 06. 2023 15.00
Še ena maratonska, skoraj osemurna seja mariborskega mestnega sveta je prinesla nov sveženj podražitev. Mariborčane bodo po novem pričakali višji zneski na položnicah za vodarino in odvoz odpadkov, draži se vožnja z mestnim avtobusom, več bodo odšteli tudi za pogrebne storitve. Še vedno pa občina ni našla denarja za šport, socialo in kulturne dejavnosti. Svetniki so mestno upravo zato pozvali k izdaji končnih odločb za sofinanciranje teh programov – tako kot so potrjeni v proračunu za letošnje leto. Je pa županstvo medtem vendarle 'našlo' dodaten denar za gradnjo atletske ogrevalne dvorane.

Vnovično sojenje Kristijanu Slodnjaku: kdo je umor izvršil, ni znano
21. 06. 2023 16.47
Na ptujskem okrožnem sodišču se je pred novim senatom znova začelo sojenje zavarovalničarju Kristijanu Slodnjaku, ki mu tožilstvo očita pomoč pri umoru 39-letnega Andreja Kirbiša februarja 2022 v naselju Mostje. Obtoženi še vedno vztraja pri molku oziroma zatrjuje, da se nima za kaj zagovarjati. "V nič od tega, kar se mi očita, nisem vpleten," je ponovil. Kdo točno je naročeni umor izvršil, sicer še naprej ostaja neznano.

Rogliču so se prišli poklonit tudi danski nogometni navijači
20. 06. 2023 07.00
Na Kongresni trg se je v ponedeljek popoldne zgrnila pisana navijaška sestava. Tisti v rožnatih majicah so se nagnetli pod manjši oder ob Slovenski cesti, tisti v belo-rdeči opravi pa so vstopali v mestne avtobuse v smeri stadiona Stožice. Trije danski bradači pa so se vseeno pridružili Slovencem, ki so čakali na Primoža Rogliča. Prišli so prav zaradi tega, saj so tudi sami kolesarski navdušenci in so spremljali skoraj vse etape Gira, osebno pa poznajo tudi domačega kolesarskega asa Jonasa Vingegaarda.

Zvok harmonike v grajski kavarni
18. 06. 2023 20.25
Odmev klavirskega recitala po mogočnih sobanah, družinska delavnica spoznavanja življenja starih Rimljanov ter brezplačni ogledi bogatih zbirk starin. Poletni muzejski noči, največji promocijski akciji slovenskih muzejev in galerij, se že vrsto let pridružuje tudi Pokrajinski muzej Maribor. Zanimanje obiskovalcev, ki so vse do polnoči uživali v grajskem vzdušju, je letos preseglo vsa pričakovanja.

'Kraljevali' na Kolovratu, čakajoč na vrnitev Gira
18. 06. 2023 20.03
Vročica, ki so jo "zakrivili" uspehi naših kolesarjev s Primožem Rogličem na čelu, ne pojenja. Tudi Dirka po Sloveniji je v petih etapah kljub odsotnosti Rogliča in Tadeja Pogačarja pritegnila lepo množico gledalcev, tokrat so najmočneje stiskali pesti za Mateja Mohoriča. Kraljevska je bila etapa, ki je v soboto potekala od Ljubljane do Kobarida. (Predvsem) zaradi dvojnega vzpona na Kolovrat, ki je bil najvišja točka na celotni dirki, je tja spet pripeljala številne slovenske zastave. Te so tem položaju že stare znanke z lanskega Gira, ki se bo najverjetneje kmalu vrnil tudi v naše kraje. Največji vtis pa je vendarle pustil 70-letnik v hrvaškem dresu.

'Deložirani' City in deževni stockholmski sindrom
12. 06. 2023 06.09
"Kaj bi šele bilo, če bi zmagal United," se poleg nas v nedeljo popoldne smeje oglasi Collin, ko pogledamo proti strehi avtobusnega postajališča na Picadillyju. Od šestih plastičnih kupol so ostale le še tri, druge tri pa so se žrtvovale kot višinska platforma med velikim sobotnim večernim slavjem, ki je po osvojeni Ligi prvakov zajelo središče Manchestra.

Ekstaza v Manchestru
11. 06. 2023 07.00
Trepetali so vse do konca, saj so njihovi ljubljenci v Istanbulu vodili z minimalno prednostjo, z golom razlike. Po zadnjem sodnikovem žvižgu pa je v Manchestru eksplodiralo. Njihov City je osvojil Ligo prvakov! V nepozabnih trenutkih, ki so spisali sinjemodro nogometno pravljico, smo se sredi Anglije pomešali med domače navijače.

Sinjemodra trojica hitela v Istanbul, Joe in Tom se bosta med tekmo ločila
09. 06. 2023 21.28
Sprehod po Manchestru je pokazal, da tam praktično ni neopredeljenih. Nihče, ki smo ga povprašali o nogometu, ni bil brez mnenja. Angleški klub s severa Anglije ima priložnost, da v velikem finalu Lige prvakov dvigne trofejo najprestižnejšega tekmovanja v evropskem klubskem nogometu. A če se to res zgodi, številni prebivalci ne bodo niti najmanj veseli. Mesto je namreč razdeljeno med rdeče vrage in sinjemodre, ali si za City ali pa za United. In navijači slednjega so že napovedali, da bodo v soboto zvečer raje navijali za milanski Inter.

Parkiranje na mariborskem Slomškovem trgu dražje kot v središču Ljubljane
09. 06. 2023 13.37
Dražji vrtci, višji zneski na položnicah za odvajanje odpadnih voda, Mariborčani bodo po novem plačevali več tudi za vstopnine v športne objekte. Na drugi strani pa nezadovoljstvo zaradi izpada občinskega financiranja na področju športa, kulture in sociale. Mestna uprava računa, da bo sprejeti paket podražitev prinesel (vsaj delno) rešitev. Dražijo se sicer tudi parkirnine – v ožjem mestnem središču, na Slomškovem trgu, bo odslej za uro parkiranja treba odšteti 1,7 evra; se pravi 40 centov več kot v središču Ljubljane. Se pa štajerski prestolnici vendarle obeta rešitev za kultno Gostilno pri treh ribnikih, ki bi lahko postala učni center.

V Mariboru predstavili najdragocenejšo na novo izdelano violino na svetu
07. 06. 2023 14.30
Izdelana iz italijanskega smrekovega lesa, bosanskega javorja, ebenovine iz Madagaskarja in lesa pušpana. Okrašena pa s skoraj 300 dragimi kamni – rubini, safirji, brilijanti, pa tudi 541 kosi najdragocenejše plemenite kovine na svetu – osmija, vgrajenega v 18-karatno zlato. Tako je videti najdragocenejša in trenutno tudi najdražja na novo izdelana violina na svetu. Eminetna 'gostja' se je v sklopu svetovne predstavitvene turneje za nekaj ur ustavila tudi v Mariboru. In cena? Kupec, čigar ime javnosti zaenkrat še ostaja skrito, zanjo ponuja vrtoglavih tri in pol milijone evrov.

Strah pred trpljenjem: 'Za evtanazijo bi se letno odločilo do 50 oseb'
07. 06. 2023 07.49
Pravica do dostojanstvene smrti in svoboda glede samostojnega odločanja o tem, kdaj in pod kakšnimi pogoji je čas za slovo na eni strani, na drugi pa zdravniško poslanstvo ohranjanja življenja in pomisleki glede možnih zlorab. Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga pripravili v društvu Srebrna nit, precej razdvaja javnost. In medtem ko mu zdravniške organizacije ostro nasprotujejo, češ da ne bodo postali 'rablji svojih pacientov', je pobudnikom predloga zakona že uspelo zbrati 5000 podpisov, potrebnih za vložitev v parlamentarni postopek.

Bodoči vojaški pilot in na desetine parov radovednih oči
04. 06. 2023 21.15
Medtem ko večina ostalih obiskovalcev priložnost za sedenje v kabinah vojaških letal izkoristi predvsem za fotografiranje za spomin, v pilatusu opazimo visokoraslega mladeniča, ki se začne zavzeto pogovarjati s tehnikom na krilu. Nosi prav taka očala, kot jih je Tom Cruise v vlogi Mavericka. Ali gledamo naslednjega Top Guna? "Bodočega vojaškega pilota čez dobrih osem let, potem pa bomo videli – helikopter ali letalo," pritrdi.

'Edini dan v letu, ko res že vnaprej vem, kje bom'
04. 06. 2023 10.36
Če je bilo sonce v zadnjih letih "gonjenju" na Vršič (še preveč) naklonjeno, so se ljubitelji legendarnih ponijev tokrat zaskrbljeno ozirali v nebo, če bo zdržalo. Močan veter in gorski vrhovi v oblakih niso napovedovali nič dobrega, zato je v marsikateri nahrbtnik romal vsaj preprost dežni pončo. Nazadnje so potrebovali le toplejše vetrovke, saj so bili kratki rokavi premalo. Letošnji junij se še vedno ni sprijaznil s tem, da je junij.