AvtorUrša Vrečar

Prve položnice za elektriko po novem izračunu: je tudi vas šokiral višji znesek?
11. 12. 2024 18.56
Prve položnice za elektriko so že začele prihajati in mnoge precej neprijetno presenetile. Prvič se na novembrskih položnicah namreč pozna nov sistem obračuna omrežnine v višji, zimski sezoni. In nekateri zneski za omrežnino so tudi trikrat ali štirikrat višji kot prej. Za nekatera gospodinjstva s sončno elektrarno pa so zneski poskočili celo z osmih na 67 evrov. Kako odgovarjajo na agenciji za energijo, kjer so nov omrežninski sistem pripravili?

Dino Muzaferović Cezar: tri države so ga iskale, Nemčija ga je izpustila
06. 12. 2024 17.20
Kdo je Dino Muzaferović - Cezar, ki naj bi načrtoval mafijsko likvidacijo sredi Ljubljane? Bil je mladoletni prestopnik, pozneje je postal celo vodja svoje kriminalne združbe v Veliki Kladuši. Z mednarodno tiralico ga iščejo Hrvaška, Bosna in Hercegovina ter Italija. Kljub temu ga je Nemčija lani izpustila iz zapora. Znan je po svoji brutalnosti, to je človek, ki brez težav ubija, pravi bosanski raziskovalni novinar Avdo Avdić. Kakšne pa so njegove povezave s Slovenijo?

Kriza avtoindustrije pripeljala do odpuščanj tudi v zreškem Uniorju
05. 12. 2024 16.46
Nova odpuščanja, tokrat v zreškem Uniorju. 29 od 155 zaposlenih v njihovi Strojegradnji bo ostalo na cesti. Prvi so odpovedi dobili že v sredo, preostale bodo prezaposlili. Razlog? Kriza nemške avtomobilske industrije in posledični upad naročil, pravi vodstvo. Podjetje je na primer močno vezano tudi na Volkswagen, ki je že oktobra napovedal množična odpuščanja in zapiranje tovarn. Kaj bo po novem letu? V sindikatu kovinske industrije so bojijo vala odpuščanj.

Beleženje delovnega časa: po enem letu se obetajo spremembe
02. 12. 2024 17.52
Dobro leto dni mineva od začetka veljave zakona o tako imenovanem štempljanju: strožja pravila naj bi zaščitila delavce pred izkoriščanjem, a prinesla so predvsem dodatno birokracijo, opozarjajo delodajalci. In leto dni kasneje so na mizi že prve spremembe zakona. Med drugim bi črtali dnevno beleženje odmora za malico, delodajalci pa bi po novem tedensko in ne več dnevno popisovali, ali delavci opravljajo izmensko ali nočno delo.

Predsednik vlade na Instagramu delil nasvete, kdaj prati perilo
19. 11. 2024 19.00
Glavno vprašanje pri nas zadnje dni je, kdaj oprati perilo? Bomo ob tem motili sosede v bloku, bo na koncu leta račun za omrežnino 20 evrov nižji ali višji? Celo tako daleč je prišlo vse skupaj, da imamo predsednika vlade, ki nam na spletu deli nasvete, kdaj je najbolje prati perilo. Omrežnine so poslance zaposlovale pozno v noč. In medtem ko v resnici ni jasno, kdo zavaja, opozicija ali koalicija, jih šef Elesa Aleksander Mervar jasno opozarja: "Če mislite, da lahko kar tako preidemo nazaj na stari sistem obračunavanja omrežnine, se močno motite. Optimistično bi za to potrebovali vsaj šest mesecev." Obenem pa poudarja, da je z novim načinom omrežnine na boljšem 93 odstotkov gospodinjstev.

Ministrstvo miri: Ne bomo množično izpuščali zapornikov na prostost
09. 10. 2024 19.04
Namesto 1346, za kolikor imamo prostora, je v zaporih po vsej državi trenutno dobrih 1830 zapornikov. Najbolj prenatrpan zapor je ljubljanski. Na Povšetovi je trenutno 256 zapornikov, prostora pa imajo za 135. Ob tem pa množično primanjkuje tudi pravosodnih policistov. In kako reševati kritično situacijo v slovenskih zaporih? Z začasno prekinitvijo prestajanja kazni, predlagajo na pravosodnem ministrstvu, kjer mirijo: "Ne odpiramo vrat zaporov, ne bomo množično izpuščali zapornikov na prostost." Ukrep, če ga bo potrdila vlada, bi veljal le za okoli 30 zapornikov. Šlo naj bi za začasni ukrep, ki pa, priznava ministrica Katičeva, na dolgi rok prezasedenosti zaporov in pomanjkanja pravosodnih policistov ne bo rešil.

V drugem pozivu za razdelitev skladiščenih računalnikov le 706 prijav
07. 08. 2024 18.51
Zanimanja za 13 tisoč računalnikov, zaradi katerih se bo ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh septembra morala že drugič zagovarjati pred poslanci, očitno še vedno ni prav veliko. Že v prvem pozivu javnega štipendijskega sklada je v dobrih dveh mesecih prišlo le 2600 vlog, pri čemer je bilo na voljo 10 tisoč računalnikov. In ker vseh torej niso uspeli razdeliti, trenutno poteka drugi – razširjeni poziv – a je do danes prišlo le 700 vlog. Ministrica sicer vse očitke v interpelaciji v celoti zavrača, vlada pa jo pri tem podpira. SDS ji, spomnimo, očita tudi domnevno šikaniranje zaposlenih na ministrstvu, ter spodletelo kampanjo proti medvrstniškemu nasilju "Premisli, nato stisni".

V občini Gorenja vas - Poljane še čakajo na 20 milijonov za popoplavno sanacijo
06. 08. 2024 18.55
33 milijonov škode, poškodovanih 40 kilometrov cest, uničenih 60 mostov. Ne voda, največjo škodo so 4. avgusta lani v občini Gorenja vas - Poljane povzročali plazovi. Sprožilo se jih je kar 220. In kakšno je stanje leto dni kasneje? Po vsej občini so posejana gradbišča, pravi župan, vse ceste so, vsaj zasilno, prevozne. Mostove pa obnavljajo in gradijo višje in bolj odporne proti deroči vodi. Sanacija bo končana do konca leta, še zagotavlja župan.

'Potrebujemo streho nad glavo, ne pa papirjev'
05. 08. 2024 19.27
V Trbižu v preurejeni sejni sobi že leto dni živi družina Krebs, medtem ko družina Zager s tremi otroki zadnje leto živi na vikendu, ki jim ga je odstopil sodelavec. Oboji so odvisni od dobre volje ljudi, četudi je bilo v tem času veliko obljub, veliko pogovorov, veliko papirjev, a strehe nad glavo še vedno nimajo.

Vlada obljubila, a po letu dni SMS-opozoril še ni
29. 07. 2024 18.21
Nihče z ogroženih območij pred neurjem ni dobil SMS-obvestila in opozorila in ga še kmalu ne bo. Pravilnik Evropske unije pa je takšno obveščanje naročil že sredi leta 2022, vlada pa je obljubila, da bomo to dobili kmalu po lanskih poplavah. No, pa je leto okoli, tu so nove naravne katastrofe, ministrstvo za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh pa še vedno ni opravilo svojega dela.

Trgovci proti vladi: sprožili kampanjo, s katero kažejo delitev denarja
14. 06. 2024 18.29
Vlada je razjezila trgovce naftnih derivatov. V četrtek namreč ni uslišala njihove zahteve po zvišanju marž. Delno državni Petrol je kritičen, da tako nizke marže praktično onemogočajo normalno poslovanje oz. ne pokrijejo niti rednih stroškov. Na bencinskih servisih so celo sprožili kampanjo, s katero opozarjajo, da od cene enega litra bencina sami prejmejo le pet odstotkov, dajatve državi pa znašajo dobro polovico cene. A na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo jim vračajo žogico: če omejitve cen ne bi bilo, bi bile te višje. Trg pri nas namreč v veliki meri obvladujeta le dva ponudnika. Pa bi zaradi omejenih marž res lahko prišlo celo do težav pri oskrbi z energenti, kot svarijo pri Trgovinski zbornici?

Legalizacija konoplje: argumenti za in proti
31. 05. 2024 15.58
9. junija, na supervolilni dan, bomo med drugim vprašani tudi o legalizaciji konoplje, pomembnem vprašanju, ki močno razdvaja. Trenutni odgovori, ali legalizacija prinaša svobodo zdravju ali pot v pogubo in v še večjo zasvojenost, pa so si zelo nasprotujoči. Zdravstvena stroka je razen redkih izjem odločno proti, v medicinske namene pa, poudarjajo, je konoplja omogočena že vrsto let, vse od Cerarjeve vlade, a jo zdravniki redko predpisujejo. Zagovorniki legalizacije, med katerimi so tudi številni bolniki, ki so primorani posegati na nevaren črni trg, pa opozarjajo, da je skrajni čaš za dekriminalizacijo konoplje, njeno regulacijo in s tem varnejšo uporabo.

Po prodaji Celjskih mesnin: Država naj zagotovi prehransko neodvisnost
21. 05. 2024 18.53
Po Panviti je šel v hrvaške roke še en velikan slovenske živilsko-predelovalne industrije. Celjske mesnine je kupila hrvaška Mesna industrija Braća Pivac. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije? Kaj za slovenske kmetije in kaj za slovenske potrošnike? Kratkoročno sprememb verjetno ne bo, pravi agrarni ekonomist Andrej Udovč. Na dolgi rok pa je vse odvisno od novih lastnikov. Lahko bi se zgodilo, da bi v Sloveniji pod blagovno znamko Z'dežele kupovali hrvaško meso.

Predlog vlade: direktorji naj bi dobili tudi več kot 2000 evrov povišice
10. 05. 2024 06.46
Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so se dogovorili, da bodo poskušali stebrna pogajanja pospešiti in jih v 14 dneh v ključnih točkah pripeljati do konca. Vladna stran pa jim je predstavila tudi predlog bistvenega dviga plač direktorjev v javnem sektorju. Finančni minister Klemen Boštjančič je hitel pojasnjevati, da so to neke stare, delovne različice, po katerih bi predsednik države, vlade, ministri in direktorji univerzitetnih centrov dobili tudi več kot 2000 evrov povišice. Sindikati sicer v tem ne vidijo toliko težav, saj pričakujejo, da se bodo po teh plačah potem vrednotile tudi plače ostalih javnih uslužbencev.

V maju številne zapore po naši prestolnici. Kje morate posebej načrtovati pot?
02. 05. 2024 18.45
Promet na Linhartovi cesti med križiščema z Železno cesto in Topniško ulico se bo povsem zaustavil. Popolna zapora bo trajala vse do konca julija, ko bodo dela končana, pa bo ta mestna prometnica po celotni dolžini razširjena v štiripasovnico. In v katerih delih prestolnice bo treba zaradi zapor še posebej načrtovati pot?

Od leta 2015 so se cene stanovanj več kot podvojile, cene hiš pa zrastle za 70 odstotkov
12. 04. 2024 18.37
Smo na pragu nove nepremičninske krize? Medtem ko prodaja nepremičnin že drugo leto zapored pada, so se hiše in stanovanja lani znova podražili. Cena stanovanj se je v zadnjih petih letih povečala za neverjetnih 60 odstotkov, cena hiš pa za skoraj polovico. In tako je na mestu predvsem vprašanje, kdo si sploh še lahko privošči nakup nepremičnine. Na žalost večinoma tisti, ki imajo močno zaledje in pomoč družine, opozarja Maša Hawlina z Inštituta za študije stanovanj.

Pomanjkanje zdravnikov v Tolminu: 'Upam, da to ni zatišje pred nevihto'
11. 04. 2024 18.36
Tolminski zdravstveni dom pokriva največje območje v državi, od Kobarida, Bovca, Tolmina z vsemi precej oddaljenimi zaselki. In v manjših krajih so bile družinske ambulante v marcu odprte le en dan na teden, odpadali so tudi sistematski pregledi otrok. Vse to sedaj domačini še bolj občutijo zaradi stavke zdravnikov. Ko jih je namreč z marcem 65 odstotkov umaknilo soglasja za nadurno delo, zdravnikov za delo v ambulantah enostavno ni bilo več. Zdaj so nekateri vendarle pripravljeni delati tudi nadure, a dejstvo je, da je bilo zdravnikov v ZD Tolmin že pred tem premalo. In pred nami je šele začetek turistične sezone, ko so ti kraji, sicer odmaknjeni, pravi magnet za tisoče turistov.

Violeta Tomić se vrača na politični parket z novo stranko
22. 03. 2024 18.08
Politična stranka, norčevanje, satira ali nič od tega? Igralka, nekdanja poslanka Levice, Violeta Tomić, se očitno vrača na politični parket s satirično stranko, poimenovano Nič od tega, češ da bodo volivci na volilnih lističih končno lahko obkrožili, to kar si želijo. In tako, v povsem svojem satiričnem stilu, med drugim obljubljajo kar legalizacijo korupcije, zmago na Eurosongu, brezplačne toplice in neizmerno srečo.

Slovenski vojaki v Ukrajino? 'To bi bil direkten vstop v konflikt z Rusijo'
28. 02. 2024 19.41
Nikakršne možnosti ni, da bi slovenske vojake pošiljali v Ukrajino, dan po izjavi francoskega predsednika Macrona o morebitni napotitvi evropskih vojakov na ukrajinska tla zagotavlja obrambni minister Šarec. Kaj pa, če bi jih – kaj bi to lahko pomenilo? Neposredno vključitev v spopad in vojno z Rusijo, pravi obramboslovka Jelena Juvan.

Več front vlade: sodniki, javni sektor in (kmalu najdaljša) zdravniška stavka
09. 02. 2024 18.25
Ne le s koalicijo, vlada ima odprte fronte tudi z zdravniki, sodniki, tožilci. Vsi po vrsti z zahtevami po višjih plačah. Podpise za novo, morda zaostreno večdnevno stavko trenutno zbirajo državni tožilci. Vsako prvo sredo v mesecu uresničitev ustavne odločbe s protesti zahtevajo sodniki. Medtem bo zdravniška stavka, če dogovora do ponedeljka ne bo, postala najdaljša v zgodovini. A če vlada z zdravniki doseže ločen dogovor, bi to lahko pomenilo konec pogajanj o plačni reformi in odprt lov na podobne zahteve in delne dogovore, opozarja eden glavnih sindikalnih pogajalcev. Kako torej naprej? Ali Golobova vlada sploh ima načrte, kako pomiriti množico zahtev?

Še en uslužbenec Policije pijan sedel za volan
26. 01. 2024 18.36
Leta in leta opozoril, da alkohol enostavno ne sodi v promet, se očitno še vedno niso prijela prav tistih, ki skrbijo za varnost na naših cestah – in tudi kaznujejo voznike, ki pregloboko pogledajo v kozarec. Konec decembra je napihal še en uslužbenec Policije, ki je pijan sedel za volan službenega vozila. Šlo naj bi za policijskega inšpektorja specialista Marka Kosa, zaposlenega v Centru za varovanje in zaščito Generalne policijske uprave, kjer pa so potrdili le, da zoper uslužbenca vodijo postopek zaradi odklonskega vedenja. In da imajo do vožnje pod vplivom alkohola ničelno toleranco.

'Odvzeli so nam zdrave, vrnili pa bolne živali.' Inšpektorici napredovanje?
25. 01. 2024 19.04
Le dan po tem, ko se je po dobrih dveh mesecih vseh 24 glav goveda vrnilo na kmetijo Možganovih pri Krškem, so morali veterinarji eno kravo – zaradi hematoma in hernije usmrtiti. Še ena izmed vrnjenih živali ima hematom, tretja pljučnico. Kdaj natanko je sicer nastala poškodba pri usmrčeni kravi, bo pokazala odrejena forenzična preiskava, pravi novi veterinarski inšpektor, ki je primer prevzel od Danuše Štiglic. Slednjo po izdanem opominu pred odpovedjo pogodbe zaradi kršitev zakonodaje očitno čaka napredovanje – premestitev v sektor za zdravje in dobrobit živali.

'Tukaj sem od leta 53. To sem delal celo življenje'
09. 01. 2024 18.33
Kdo vse bo moral zapustiti svoj dom in se preseliti? Na seznamu za odstranitev po avgustovskih poplavah je kar 348 hiš, največ v Letušu in Rečici ob Savinji. Kjer domačini pravijo: Če se bomo morali seliti, se pač bomo. Bolj deljena so mnenja v Letušu, nekateri so na selitev pripravljeni, drugi temu še naprej odločno nasprotujejo. Seznam sicer še ni dokončen, do odstranitve hiš in selitve pa je še dolga pot, pravijo v Službi za obnovo. Domačini se bodo lahko na sklep še pritožili.

Bo Renault nove električne twinge proizvajal v novomeškem Revozu?
04. 01. 2024 19.24
V Evropi se avtomobilska podjetja bojujejo s kitajsko konkurenco električnih vozil. Gre za bitko preživetja, so prepričani mnogi. In kaj ima s tem Slovenija? Tekli naj bi namreč pogovori, da bi francoski Renault svoje nove električne Twinge proizvajal v novomeškem Revozu. Da se nam v letošnjem letu obetajo večmilijonske naložbe v avtomobilski industriji, je v pogovoru za našo oddajo namreč dejal premier Golob. In zatrdil, da tuji investitorji odkrivajo Slovenijo kot eno najbolj varnih držav za naložbe. Da vse vendarle ni tako rožnato, ter da so te tudi večstomilijonske naložbe bolj izjema kot pravilo, pa pravijo na gospodarski zbornici.

Pirc Musarjeva obiskala dom starejših občanov v Domžalah
01. 01. 2024 19.15
Stanovalce v domžalskem domu upokojencev je obiskala predsednica Nataša Pirc Musar in jim zaželela srečno novo leto. In medtem ko si oni v letu 2024 želijo predvsem zdravje, si ona želi, da bi bilo leto 2024 leto uspešno izpeljanih strateških reform. Slovenija se mora pogledati v ogledalo, je dejala – prehitevajo nas države, s katerimi smo pred dvema desetletjema skupaj vstopili v Evropsko unijo.

Primanjkuje kadra, pouk za otroke s posebnimi potrebami poteka v študentskem domu
06. 12. 2023 16.16
Bližamo se propadu sistema, stanje je alarmantno, opozarja ravnatelj kranjske osnovne šole za otroke s posebnimi potrebami. Specialnih pedagogov, učiteljev, negovalcev hudo primanjkuje, istočasno pa se na šole vpisuje vsako leto več učencev, tudi z vse težjimi oblikami motenj. A ne le kadra, za njih številne šole po vsej državi nimajo niti dovolj prostora - v učilnice preurejajo kabinete, knjižnice, ponekod pouk že poteka na primer v bližnjem dijaškem domu ali na bližnji fakulteti. Vsaka šola torej za silo rešuje stisko, a to so začasne rešitve, opozarjajo ravnatelji, potrebujemo pa dolgoročne in sistemske.

Po neuspešnih pogajanjih: 'Odločitev za protestni shod je pravilna'
06. 12. 2023 14.01
Predstavniki sindikatov javnega sektorja so se znova pogajali s finančnim ministrom Klemnom Boštjančičem, a tudi tokrat velikega napredka ni bilo. Vlada naj bi namreč vztrajala pri ponudbi, po kateri bi se plače uskladile šele s 1. julijem prihodnje leto, pa še to le za okoli 2,2 odstotka. Čeprav so se dogovorili, da bodo s pogajanji nadaljevali v ponedeljek, bodo jutri ob 12. uri vseeno zakorakali na ulice. Predsednik konfederacije sindikatov Slovenije Jakob Počivavšek je dejal, da je vztrajanje vlade pri tej ponudbi zgolj potrditev, da je odločitev za protestni shod pravilna.

Aretacija Slovenca v Bolgariji: je res poskušal doseči Sirijo?
29. 11. 2023 18.37
Je 37-letni slovenski državljan, ki so ga v Bolgariji prijeli zaradi domnevnih povezav s terorističnim gibanjem Hamas, poskušal doseči Sirijo? Tako je namreč trdil, kot pripoveduje bolgarski novinar, na zaslišanju pred sodnikom. Tja naj bi želel oditi na versko romanje. Da ni dokazov, da je bila Sirija res destinacija 37-letnika ali da je tja kadarkoli potoval, odgovarjajo na avstrijskem tožilstvu. Osumljeni sicer ostaja v priporu vse do končne odločitve bolgarskega sodišča o izročitvi Avstriji. To je sicer tudi sam zahteval na zaslišanju. Slovenije pa za konzularno pomoč ni zaprosil, je potrdila zunanja ministrica.

Bo oddajanje stanovanj turistom omejeno na 60 dni na leto?
22. 11. 2023 20.30
Bo ministrstvo za gospodarstvo z Matjažem Hanom na čelu omejilo oddajanje stanovanj prek plaform, kot sta AirBnB in Booking? V pripravi naj bi bil nov zakon, s katerim bi v nekaterih delih države, tudi v prestolnici, oddajanje stanovanj turistom omejiti na največ 60 dni na leto. Oddajale pa bi jih lahko le še fizične osebe in ne več podjetja. Bi tako zagotovili več stanovanj za dolgoročno oddajanje? In kaj bi to pomenilo za turizem?

Kdo je lahko lobist in kdo jih nadzoruje?
27. 10. 2023 18.49
V središču afere Dars je Rok Snežič, davčni svetovalec in tudi uradno registriran lobist. Kako je to mogoče, kdo vse je pri nas lahko lobist in kako neurejeno je to področje ter kdo nad temi stiki sploh bdi? KPK poziva, da je treba zakonodajo zaostriti, v Združenju za zakonito lobiranje pa so mnenja, da bi bilo treba prevetriti tudi pogoje za vpis v register lobistov, tam bi se morale znajti tudi na primer nevladne organizacije.