Avtor
Urša Vrečar

Delodajalce skrbi, da bo začasni dvig davka postal stalen

26. 10. 2023 15.27

Namesto obveznega solidarnostnega prispevka, ki ga vlada sedaj ukinja, bo finančni minister denar za popoplavno obnovo iskal v gospodarstvu. In sicer z dvigom davka na dohodek od pravnih oseb. Delodajalce pa ob dejstvu, da jih bo novi davek še bolj obremenil, skrbi tudi, da bo ta začasni dvig davka postal stalen.

Fakulteta za računalništvo in informatiko: v zmanjšanje vpisnih mest smo prisiljeni

12. 10. 2023 18.43

Na eni strani sanje o novi Silicijevi dolini, na drugi pa 50 vpisnih mest manj za bodoče računalničarje, programerje. Poklice prihodnosti že ta hip slovensko gospodarstvo krvavo potrebuje, pravijo na Fakulteti za računalništvo in informatiko. Dodajajo, da so v zmanjšanje vpisnih mest prisiljeni, saj je ministrstvo ukinilo dodatno financiranje. Ničesar nismo ukinili, pa odgovarja minister za visoko šolstvo Igor Papič. Prej namenska sredstva za dodaten vpis sedaj vključujemo v redno financiranje univerze, pravi – ta namreč prejme sredstva ministrstva in jih nato razporeja med fakultete. Na univerzi so jasni – smo kadrovsko in finančno podhranjeni. Čeprav so se sredstva letos nekoliko povečala, ne pokrijejo niti visoke inflacije.

Kje so obljubljene reforme?

10. 10. 2023 16.10

Letošnje leto naj bi bilo, vsaj tako je ob nastopu mandata obljubljala vlada, leto reform. In kje so reforme? So bile prevelike obljube ali pričakovanja javnosti? "Pripravljamo ukrepe, a konkretno o rešitvah ne moremo govoriti," je slišati iz nekaterih pristojnih ministrstev. Konkretna je časovnica le za pokojninsko reformo, sprejeta naj bi bila do konca prihodnjega leta.

Do kod seže vpliv Golobove partnerke Tine Gaber?

06. 10. 2023 18.29

Je del javnosti pretirano kritičen do vplivnice Tine Gaber, ker deluje drugače kot njene predhodnice in predvsem bolj izpostavljeno, ali gre za povsem legitimno vprašanje, kje so meje njenega delovanja? Da se pogosto prepletata njeni vlogi vplivnice na eni ter partnerke premierja na drugi strani, meni filozof Boris Vezjak. Da svojo moč mehko uporablja na področjih, ki so ji blizu, česar ne skriva, pa meni Aljoša Bagola.

Število bolniških odsotnosti strmo narašča, predvsem dolgotrajnih

29. 09. 2023 20.15

Delodajalci bodo morali plačevati ne več 20, temveč 30 dni nadomestila bolniške odsotnosti. Nato pa plačilo pade na zavod za zdravstveno zavarovanje. Število bolniških odsotnosti že leta strmo narašča. Zgolj lani je bila zdravstvena blagajna zaradi tega lažja za skorajda 700 milijonov evrov. Narašča predvsem število dolgotrajnih bolniških dopustov, tudi na račun stresa in izčrpanosti, pripoveduje družinska zdravnica. Med razlogi so tudi slabi delovni pogoji ter slabi odnosi na delovnem mestu, kjer preživimo velik del dneva.

Kako se nadzira domove za starejše v Sloveniji?

21. 09. 2023 19.18

Psihično in fizično nasilje ter celo objavljanje posnetkov nasilja v trebanjskem domu za starejše na družbenih omrežjih. Pa domnevne nepravilnosti v Domu Danice Vogrinec, kjer naj bi oskrbovance tudi po 15 ur puščali v isti plenici. Kako je to mogoče, kdo delo v domovih pri nas nadzoruje? Cela vrsta inšpekcij, z zdravstveno in socialno na čelu, je pristojnih za domove. A rednih nadzorov ni, v dom se inšpektorji običajno odpravijo šele po prejeti prijavi. Že aprila letos so tako opravili tudi nadzor v Domu Danice Vogrinec, a nepravilnosti, kot danes pojasnjujejo na socialnem inšpektoratu, niso odkrili.

Ostala brez vsega: v dom, poln blata, se ne moreta več vrniti

12. 09. 2023 15.47

Od humanitarnih organizacij in dobre volje sosedov je odvisen tudi starejši par iz Mozirja. Marjan in Elizabeta Kaučič sta v avgustovskih poplavah izgubila vse, prvo noč celo prespala v avtomobilu, nato pa mesec dni v majhnem zabojniku, brez elektrike, vode, stranišča. Danes v svoj dom, poln blata, v katerega se ne bosta mogla več vrniti, vstopata s solzami v očeh. Želiva le streho nad glavo, pripovedujeta, majhen dom, v katerem lahko preživiva še tista leta, ki so nama preostala.

Število nezakonitih prehodov se z dneva v dan krepko povečuje

05. 09. 2023 19.14

Lani 3860, letos pa že 27.000. Število nezakonitih prehodov meje se na območju Policijske uprave Novo mesto močno povečuje. Največ, kar 80 odstotkov vseh migrantov, mejo nezakonito prečka v majhnem naselju ob meji, Rigoncah. Vsak dan se mimo sprehajajo skupine prebežnikov, večinoma gre za mlajše fante, Afganistance in Maročane, pripovedujejo domačini in dodajajo, da niso nasilni, večinoma so le žejni in lačni. Da v povezavi z nezakonitimi migracijami novomeški policisti niso obravnavali prav nobenega prekrška ali kaznivega dejanja, pravijo tudi na Policiji.

Usoda zaselka Struge še neznanka: 'Tu smo rojeni, želimo si ostati'

04. 09. 2023 18.27

Domačini v zaselku Struge v Lučah, ki so trenutno razseljeni po turističnih nastanitvah, na odgovore, ali se njihove domove sploh splača obnavljati ali se bodo morali seliti drugam, še čakajo. Tu smo rojeni, želimo si ostati, so jasni domačini, ki upajo, da država na njih ne bo pozabila. Naselje, če bo obstalo, bo treba nujno zaščititi pred poplavami, pa pravi župan, a prav tako priznava, da pravih odgovorov še nima. Imajo pa že ogledanih osem zemljišč, kamor bi, če bo treba, selili prebivalce Strug.

Ali se poplavljene in zasute avtomobile sploh splača popravljati?

01. 09. 2023 19.02

Če je voda avto zalila nad višino sedeža, je škoda verjetno tolikšna, da je popravilo nesmiselno in neekonomično, pravijo pri AMZS. Avtomehaniki pa, da popravijo kar se da, zagotovil, da bo vozilo delovalo tako kot prej, pa ne morejo dati. Vse, ki bodo v prihodnjih mesecih kupovali rabljene avtomobile, pa opozarjajo, naj jih pred nakupom pregleda strokovnjak.

'Bolj kot struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape'

28. 08. 2023 19.16

V nebo, ki se je nad Slovenijo znova odprlo, najbolj zaskrbljeno zrejo na tistih območjih, ki jih prizadela že nedavna vodna ujma. "Bolj kot same struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape, kjer je odloženega še veliko materiala, tam pa dejansko ne vemo, kako bo ta voda odtekla," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal hidrolog Janez Polajnar. Na Koroškem so pospešeno kopali kanale za odtekanje vode in prekrivali grozeče plazove. V strahu pred naraslo Poljansko Soro so na Škofjeloškem domove zavarovali s protipoplavnimi vrečami, nekateri so zgradili tudi visoke betonske ograje. Na najhujše so se pripravili v Ljubnem ob Savinji, katere gladina je kar meter in pol višja kot pred poplavami, pripravljeni so tudi na evakuacijo domačinov. Celjski gasilci so vzpostavili klicni center.

'Po nekaj urah se je slišalo kričanje'

12. 08. 2023 17.54

Med prvimi območji, ki jih je prejšnji teden dobesedno odnesla pobesnela Savinja s pritoki, je Kamp Menina. Ko so se gasilci še v temni noči odpravili tja, so pričakovali rutinsko alarmiranje. A voda je že tekla med prikolicami, intervencija pa se je spremenila v nočno moro. "Voda je začela premikati vse pred sabo, dobesedno je drla, težko je bilo dihati," je razmere opisal poveljnik občinskega poveljstva Rečica Jože Lenko. Ljudi so čez ograjo dvigovali z bagrom, lastnik jih je pobiral s čolnom. A razmere so se zaostrile, reševanje so morali prekiniti, čeprav je v kampu za več ur ostalo ujetih več kot dvajset oseb. "Po nekaj urah se je zaslišalo kričanje," čakanje na pomoč opisuje obiskovalka kampa.

Županja Solčave: 'Sedaj potrebujemo bagre'

12. 08. 2023 17.13

Cestne zapore so tudi v Solčavi, kjer domačini in prostovoljci čistijo zasute in poplavljene hiše. A dela je še veliko: "Sedaj potrebujemo bagre," pravi županja. Hudourniki, plazovi in narasla Savinja so tu uničevali ceste in mostove, nekateri domovi so bili več dni odrezani od sveta. "Pomembno je, da smo živi," pravi družina, ki ji je plaz ob pol tretji uri zjutraj uničil pol hiše.

Fantek v času poplav sezul čevlje in jih dal deklici z redko boleznijo

10. 08. 2023 19.12

Na videz popolnoma navaden deževen dan se je tako kot za številne družine po državi tudi za družino Pečovnik iz Malih Braslovč spremenil v nočno moro. Miha in Ivana sta najprej opazila, da je zalilo sosednje dvorišče, nato pa je voda z neverjetno hitrostjo narasla za več kot dva metra. Bolj kot zase sta se bala za življenje šestletne hčere Nikite, prisrčne deklice s smrtonosno redko boleznijo, zaradi katere ne govori in ima velik razvojni zaostanek. Družina je ostala brez doma, njihove nekoč mirne oaze ni več, od hiše pa so ostale zgolj gole stene. Ostalo jim je le nekaj fotografij, veliko bolečine in strah pred prihodnostjo. Ne želijo prositi, a vedo, da jim brez pomoči ne bo uspelo.

'Le dva dni nazaj so okoli najine hiše stale tudi druge. Zdaj jih ni več'

06. 08. 2023 20.04

Srečni smo lahko, da ni smrtnih žrtev, pravi župan Ljubnega ob Savinji, kjer se voda počasi umika, na dan pa prihajajo vse razsežnosti opustošenja. Petkova noč bi se lahko tu končala veliko bolj tragično, če domačini najhuje prizadetih zaselkov ne bi prebedeli noči in se pravočasno umaknili iz svojih domov. Toda ostali so brez vsega. Plaz v zaselku Trbiž je zasul dve hiši, o katerih ni niti sledi več, pitne vode ni, tri četrtine občine je brez elektrike, do nekaterih zaselkov lahko vodo in hrano dostavljajo le s helikopterji.

Javna raba: 'Nikakor ni prav, da je slovenščina diskriminirana'

04. 07. 2023 20.00

Bodo operacijski sistemi tudi na Applovih telefonih kmalu v slovenskem jeziku? Bo Netflix ponujal sinhronizirane risanke in vsebine s slovenskimi podnapisi? Bo slovenski jezik obvezen tudi v digitalnem okolju? Na kulturnem ministrstvu že pripravljajo spremembe zakona o javni rabi slovenščine, a spremeniti se mora tudi evropska zakonodaja, poudarjajo. Prve spremembe so tudi na ravni Evropske unije že na vidiku. Evropska poslanka Irena Joveva ob tem opozarja, da nikakor ni prav, da je slovenščina kljub majhnosti našega trga diskriminirana.

Predlog zakona, ki bi podaljšal sofinanciranje domov za ostarele

20. 06. 2023 18.57

Konec meseca se izteče državno sofinanciranje stroškov oskrbe v domovih za ostarele, kar bi pomenilo tudi do 20 odstotkov višje položnice za oskrbovance. Ministrstvo za solidarno prihodnost bi stisko starejših reševalo z novim interventnim zakonom, s katerim bi sofinanciranje podaljšali do konca leta. Kljub temu pa oskrbovance prihodnji mesec ponekod čakajo višje položnice zaradi izredne uskladitve cen. Predvsem so se v domovih letos močno povišali stroški hrane.

V Bohinju podražili in marsikje časovno omejili parkiranje

13. 06. 2023 10.56

Ob začetku poletne turistične sezone so v Bohinju višje cene parkiranja. Ob Bohinjskem jezeru bo za eno uro parkiranja treba odšteti kar tri evre, na treh parkiriščih pa bo parkiranje omejeno na največ dve uri. Ponekod so časovno omejili tudi parkiranje za avtodome, in sicer na 12 ur, kar bo voznike stalo 20 evrov. Dražja je tudi uporaba ceste na planino Blato, ki stane 20 evrov. A na občini mirijo, da je večini obiskovalcev na voljo cenejše parkiranje dlje od jezera, medtem ko se do jezera ali na planino lahko zapeljejo z brezplačnim prevozom.

Izogibanje zastojem z električnim kolesom: v Ljubljani vse več postaj

08. 06. 2023 17.55

Na slovenskih cestah imamo zastoje že tako rekoč vsak dan, ne le na avtocestah proti morju ali ob konicah na obvoznicah, pač pa tudi v mestih. Ponudba izposoje koles se po mestih zato vse bolj širi. Marsikje so poleg navadnih na voljo tudi električna. V Ljubljani jih, denimo, na 32 postajah Nomago ponuja že leto dni.

NSi na 'veselici', SD pa na obletnici o kritikah iz lastnih vrst

27. 05. 2023 17.51

Na taboru Nove Slovenije so razpravljali o odločitvi Ustavnega sodišča, da razveljavi zadržanje novele zakona o RTV Slovenija in o napovedani ustanovitvi društva poslanca SDS, Anžeta Logarja. Bi lahko to društvo preraslo v politično stranko in ogrozilo položaj Nove Slovenije? Kako naprej pa so se ob 30. obletnici stranke, spraševali tudi Socialni demokrati ob vse glasnejših kritikah iz lastnih vrst, da je stranka izgubila barvo, vonj in okus, pa tudi stik z lastnim članstvom na terenu. Kritike so dobrodošle, odgovarja predsednica Tanja Fajon. Pogovarjati pa, da se morajo znotraj stranke, ne preko medijev.

Slovenija med državami z največjim upadom bralnih dosežkov

20. 05. 2023 20.07

Kakšna je bralna pismenost slovenskih osnovnošolcev? Rezultati mednarodne raziskave, ki so jo sicer izvajali v letih pandemije ter covidnih ukrepov, tudi šolanja na daljavo so pokazali, da smo se vrnili v leto 2006. Prvič smo namreč zabeležili upad bralnih dosežkov četrtošolcev. Raziskava pa je pokazala tudi na druge zaskrbljujoče trende, vse več otrok poroča, da vsako jutro v šolo pridejo utrujeni in lačni.

Praznovanje 1. maja na Rožniku: kakšne so bile cene hrane?

01. 05. 2023 19.42

Prvi maj je na Rožniku tudi praznik gostincev. Ob inflaciji, vsesplošni podražitvi hrane in pijače, pa tudi drugih višjih stroških, in ob tem, da danes vendarle praznujejo delavci, so nas zanimale cene hrane in pijače. Osem evrov so stale mesne porcije, recimo čevapčiči in pleskavice. Gostinci so bili s prodajo zadovoljni, kaj pa ob delavskem prazniku obiskovalci s cenami?

Vzajemna bo morala premoženje razdeliti med svoje zavarovance

29. 04. 2023 19.53

To določa novela zakona o ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki ob tem uvaja obvezni prispevek, ki bo šel v javno zdravstveno blagajno. Pri Vzajemni določilo označujejo za neustavno, največja vladna stranka pa odgovarja, da bo zavarovalnica lahko svoje pripombe podala, ko se bo zakon sprejemal.

Zahteva tožilcev: usklajevanja glede plač naj potekajo skupaj s sodniki

28. 04. 2023 19.17

Konkretno ponudbo ministrstva za javno upravo glede odprave plačnih nesorazmerij so prejeli sodniki, ki so vladi postavili rok do konca tega meseca, sicer bi svoje aktivnosti zaostrili. Nezadovoljni pa ostajajo državni tožilci, ki zahtevajo, da se o plačah pogajajo skupaj s sodniki. Kot opozarjajo, so se njihove plače drastično znižale, hkrati pa dobivajo nove obveznosti. Zato mladi množično odhajajo iz tega poklica.

Eurojackpot: v Rogaški Slatini bodo prenovili stadion in zgradili kopališče

26. 04. 2023 20.12

Proračun Rogaške Slatine je bogatejši za 1.600.000 evrov, eden od občanov je namreč zadel kar 11 milijonov evrov na Eurojackpotu. Sladke skrbi, kam z denarjem, so že rešili. Namenili ga bodo asfaltiranju cest, organizaciji dveh koncertov, kupili bodo električno vozilo za prevoz starejših, največji del pa bo šel za posodobitev nogometnega stadiona in gradnjo novega letnega kopališča.

Kako Slovenci praznujejo največji krščanski praznik?

09. 04. 2023 19.50

Kristjani po vsem svetu praznujejo največji krščanski praznik, veliko noč. Verniki so se v zgodnjih jutranjih urah po vsej državi odpravili na tradicionalne vstajenjske procesije z mašami. To je praznik življenja, praznik upanja, ki nas opominja, da na poti življenja nismo sami, je glavno sporočilo slovenskih škofov na ta največji krščanski praznik. A ne le verski, velika noč je tudi družinski praznik, čas, ki ga preživimo z najdražjimi. Pa tudi čas velikonočnih iger. V Mirnu so se tako pomerili v tradicionalnem ciljanju pirhov.

Priprava šolske reforme: nov način ocenjevanja, tuji jezik v prvem razredu

30. 03. 2023 19.36

Med napovedanimi reformami Golobove vlade je tudi šolska. Na tem področju so potrebne korenite spremembe, pravijo strokovnjaki. Med drugim naj bi spremenili predmetnik, prvi tuji jezik bi uvedli že v prvem razredu osnovne šole, spremenili naj bi tudi način ocenjevanja, nacionalno preverjanje znanja pa bi uvedli že po tretjem razredu.

'Ne ukinjamo upravnih enot, na mizi so šele prvi osnutki reorganizacije'

29. 03. 2023 19.16

"Ničesar ne ukinjamo, to so dezinformacije," na očitke opozicije, da vlada ukinja upravne enote, odgovarjajo na ministrstvu za javno upravo. Na mizi so, kot pravijo, šele prvi osnutki reorganizacije, med njimi pa je tudi zmanjšanje števila upravnih enot z 58 na 12. Tega pa niti koalicijski Socialni demokrati ne nameravajo podpreti.

'Razmere, v katerih smo delali, so bile nevzdržne'

24. 03. 2023 19.40

Kazenske ovadbe zaradi kršitev temeljnih pravic delavcev je Inšpektorat za delo po naših neuradnih informacijah vložil proti prokuristu, sinu Mirka Tuša, Andražu Tušu, kot podpisniku pogodbe s slovaško agencijo Stominus ter proti njihovi vodji maloprodaje. Ena izmed zaposlenih pripoveduje, da so se agencijski delavci v eni od Tuševih manjših trgovin menjavali kot po tekočem traku, razmere, v katerih so delali, pa so bile nevzdržne.

Knjiga znanega duhovnika Martina Goloba že v šestem ponatisu

18. 03. 2023 19.53

Knjiga znanega slovenskega duhovnika Martina Goloba je postala prava prodajna uspešnica. V dobrih stotih dneh je bilo prodanih že 13.500 izvodov. Knjiga Na spletni prižnici je tako že v šestem ponatisu. Zgodba pa ima tudi dobrodelen pridih, del sredstev od prodaje namreč namenijo družinam v stiski, do sedaj so pomagali že šestim.