Avtor
Vesna

Marija Jakopin, gozdarka, ki je računalniški jezik zamenjala za jezik narave

08. 03. 2023 18.29

44-letna Marija Jakopin je svojo kariero začela kot programerka, nato prešla v marketinške vode, po spletu življenjskih okoliščin pa se je njena karierna pot obrnila na glavo. Računalniški jezik je zamenjala za jezik narave. Njena glavna pisarna je 180 hektarjev velik gozd v bližini Grosuplja, ki nam ga je razkazala in natrosila še nekaj prigod iz svoje gozdarske kariere.

Rejništvo v Sloveniji: 'Je nekaj, kar ti da veliko več, kot ti vzame'

07. 03. 2023 19.41

V Sloveniji sirotišnic ni. Otroci, ki ostanejo brez družin ali primernega okolja v družini, so nameščeni k rejnikom. In velikokrat se pri rejništvu pojavijo komentarji, da se ljudje za to odločijo le zaradi zaslužka ali poceni delovne sile na kmetijah. Pogovarjali smo se z Lučko Šušteršič, ki je imela v 16 letih v rejništvu osem otrok, trenutno pri njej živijo štirje najstniki, ki so z njo že od zgodnjega otroštva. Sama meni, da je biti rejnik danes premalo cenjeno in krepko podplačano delo, je pa nekaj, kar ti da veliko več, kot vzame.

Odejice, prepletene z nitkami dobrodelnosti

03. 03. 2023 18.58

Alenka Vižin iz Nove Gorice je svojo ljubezen do niti, kvačkanja in pletenja pretvorila v dobrodelnost. V prostem času kvačka pisane odejice, ki številnim ogrejejo tako telo kot srce. Ustanovila je tudi skupino Nitka, ki ustvarja odejice, namenjene starostnikom, ki so v domovih upokojencev na invalidskih vozičkih. Skupina pa je ustvarila tudi prav posebno odejo, ki jo lahko kupite na dražbi, ves izkupiček pa bo namenjen zdravljenju triletnega Urbana z redko gensko boleznijo.

Pahorjeva katra nadaljuje svoj dobrodelni pohod

02. 03. 2023 18.57

Tako kot pri večini stvareh so se dvignile tudi cene rabljenih avtomobilov, zlasti pri enem avtomobilu. A to nas zagotovo ni zmotilo, saj gre za 32 let staro katro, ki je bila v lasti nekdanjega predsednika države Boruta Pahorja, ki se je od svoje katre pred kratkim ločil, a vse za dober namen. Na dobrodelni dražbi je Pahor družini Fratar iz Dravograda katro prodal za kar 60.000 evrov. Denar od prodaje starodobnega avtomobila je namenil junakom tretjega nadstropja, otrokom, ki se zdravijo na hemato-onkološkem oddelku. Sedaj pa katra tudi pri družini Fratar nadaljuje svoj dobrodelni pohod.

Kdo je na drugi strani številke 112?

01. 03. 2023 18.52

Ste se kdaj vprašali, kdo je na drugi strani, ko v primeru življenjske ogroženosti pokličemo na številko 112? Kdo nas usmeri in kdo nam pošlje pomoč? Ne, ni robot, človek je. Morda se premalo zavedamo, kako pomembno vlogo imajo ljudje iz ozadja, ki pomagajo pri reševanju življenj. To so zdravstveni dispečerji in ena izmed njih je tudi 39-letna Breda Lozar, zdravstvena dispečerka, polna ambicij, predana delu in mama dveh otrok. Breda nam je pokazala, kako poteka njen delovni dan in katerih primerov, ki jih je slišala po telefonu, ne bo nikoli pozabila.

'Ni težjega občutka od tega, da lastnemu otroku ne moreš pomagati'

28. 02. 2023 18.32

"Ni težjega občutka od tega, da lastnemu otroku ne moreš pomagati, ne glede na to, koliko si želiš," pripoveduje Irena Us iz Sežane, mama triletne deklice Maše, ki ima redko neozdravljivo in smrtonosno bolezen, metakromatsko levkodistrofijo, ki povzroča propadanje živčnega sistema. Njena bolezen je zelo napredovala in ji je vzela že vse sposobnosti. Ob njej pa je vselej njena mama, ki zanjo skrbi 24 ur na dan. Ena od redkih bolezni prizadene približno 5 oseb na 10.000 prebivalcev, za kar 95 odstotkov redkih bolezni pa ni zdravila ali zdravljenja.

Karolina za razvoj genske terapije potrebuje dva milijona evrov

27. 02. 2023 19.02

Ste kdaj slišali za sindrom Cockayne? Tudi starša deklice Karoline sta lani malo pred božičem za to redko genetsko bolezen slišala prvič, življenje celotne družine se je obrnilo na glavo, ko so slišali, da je njihova deklica hudo bolna. Bolezen je zelo kruta in povzroča težke okvare po celotnem telesu, v jetrih, ledvicah, možganih, koži in drugih organih. Povzroči tudi poškodbe vida in sluha ter večinoma vodi v slepoto in gluhost pri zgodnji starosti. Povprečna življenjska doba je 12 let. Zdravila za Karolinino bolezen trenutno ni, a edino upanje zanjo je genska terapija, ki jo razvijajo znanstveniki v ZDA in na Portugalskem, a tudi to zdravilo žal ni poceni – zbrati morajo 2 milijona evrov in zato potrebujejo pomoč vseh nas.

Teden v slikah: od obletnice invazije na Ukrajino do največjega športnega dogodka

25. 02. 2023 12.38

Pred enim letom je ruski predsednik Vladimir Putin vojski ukazal napad na Ukrajino. Vojna, ki ji ni videti konca, je zahtevala grozovit davek in ima posledice globalnih razsežnosti. Velik davek je zahteval tudi uničujoči potres v Turčiji in Siriji, tla so se spet tresla. Na domačem prizorišču pa je teden zaznamoval protest medicinskih sester, v svetu športa pa začetek največjega športnega dogodka v Planici.

Gensko zdravilo za Urbana vse bližje produkciji: do cilja le še 400.000 evrov

23. 02. 2023 19.02

Po celem svetu je okoli 400 otrok ki imajo redko gensko bolezen, sindrom CTNNB1. Med njimi je tudi 3-letni fantek Urban Miroševič. A četudi se 400 zdi malo v tem svetu z več kot 8 milijardami ljudi, so to le številke. Starševska ljubezen nima meja. To pa dokazuje tudi Špela Miroševič, mama 3-letnega Urbana, na drugi strani oceana pa Meghan, mama 10 mesečne deklice Lucy. Špelo pri nas poznamo kot borko, ki je ustvarila fundacijo, kjer razvijajo terapijo, ki bi otrokom lahko omogočila zdravljenje, a potrebuje denar. In Meghan ga iz ZDA pošilja.

Spoznajte voznico smetarskega tovornjaka

22. 02. 2023 17.14

Spoznajte 47-letno in vselej nasmejano Majo Sedej Prosenc, ki je voznica smetarskega tovornjaka. Zase pravi, da je tipična ženska, ki poskrbi za družino, v prostem času pa rada vrtnari ali pa se na lepše odpravi kar z motorjem.

Ponovno rojstvo glamuroznega karnevala v Riu de Janeiru

21. 02. 2023 18.29

Po dveh koronskih letih premora se je letos v polnem sijaju vrnil tudi največji karneval na svetu. Ulice v Riu de Janeiru so zopet preplavljene s pisanimi kostumi plesalk in plesalcev sambe, ki so si jih lahko znova prišli ogledat turisti z vsega sveta.

'Nobena organizacija Slovenije ne more prisiliti v obvezno cepljenje'

20. 02. 2023 12.12

Da bi se svet bolje pripravil na ukrepanje ob morebitni novi pandemiji, Svetovna zdravstvena organizacija pripravlja t. i. novi mednarodni instrument oziroma dokument. Vključeval bi predvsem preprečevanje novih pandemij in odziv, če se pojavijo, na svetovni ravni. Predvidoma naj bi ga podpisali maja naslednje leto. Pri tem pa jasno sporočilo: obvezno cepljenje ne bo del tega dokumenta.

Kampanja Lepo je biti kmet: kakšno je zanimanje mladih za poklic kmeta?

17. 02. 2023 18.30

Vsak poklic je spoštovanja vreden, odločitev pa je zagotovo lažja, če se usmerite v nekaj, kar vas veseli. Pogosto govorimo o deficitarnih poklicih, in eden izmed takšnih je zagotovo poklic kmeta. Veliko govorimo tudi o samooskrbi in o lokalni hrani. A kdo jo bo prideloval? Povprečna starost slovenskega kmeta je namreč 63 let. Prav zato je ministrstvo za kmetijstvo zagnalo kampanjo Lepo je biti kmet, namenjeno zadnji triadi osnovnošolcev.

Je poklic čistilke spregledan in podcenjen?

15. 02. 2023 18.52

Ko vstopite v zdravstveni dom, šolo ali denimo trgovino, vam je čistoča verjetno nekaj povsem samoumevnega. Kolikokrat pa pomislite na to, da za vsemi čistimi površinami stoji človek? Prejšnji teden smo med spregledanimi ženskami, kot smo poimenovali te prispevke, bolje spoznali poklic dostavljalke hrane, tokrat vam predstavimo še en spregledan, a nepogrešljiv poklic, poklic čistilke. Obiskali smo nasmejano in energično 60-letno Branko Leš, ki je zadnjih pet let zaposlena v Snagi Maribor. Svoje delo sicer rada opravlja, a opaža, da je delo čistilke nemalokrat spregledano in podcenjeno.

Kaj je Slovenija po Petrinji naredila za potresno varnost naših stavb?

10. 02. 2023 19.25

Ste kdaj pomislili na to, kaj bi se zgodilo z vašo hišo ali blokom, če bi prišlo do potresa z magnitudo 6,4, kot je bil v Petrinji? Po ocenah strokovnjakov bi takšen potres v Ljubljani odnesel 500 življenj, škoda pa bi znašala več kot 10 milijard evrov. Čeprav v Sloveniji zabeležimo približno 200 potresov letno, številne stavbe niso potresno sanirane, še zlasti tiste, ki so zgrajene pred letom 1964, nekatere pa so v tako slabem stanju, da jih ni mogoče niti potresno sanirati.

Obrazi nevidnih in spregledanih žensk: kako izgleda dan Aleksandre Došenović?

08. 02. 2023 19.48

Bi znali povedati ime dostavljavca ali pa ga opisati, če bi vas to prosil? Ali pa, bi znali to storiti za trgovko, kjer vedno kupujete? Mankica Kranjec je fotografinja, ki je v ospredje postavila ženske, ki jih vsak dan srečujemo, a so v resnici nevidne in spregledane. 10 takšnih obrazov lahko vidite v prestolnici v Galeriji fotografija na Levstikovem trgu. Med njimi tudi dostavljavko pri Woltu Aleksandro Došenović. Tokrat pa smo za njeno predstavitev objektiv fotoaparata zamenjali z objektivom kamere.

Zgodba o uspehu, ki se je začela z ekipo prijateljev: 'Nismo se vdali'

05. 02. 2023 17.11

Zgodba podjetja Chipolo sega 10 let nazaj, ko je ekipa sedmih prijateljev prišla na idejo o produktu, ki rešuje težave številnih – kako najti založene stvari. Začeli so kot start-up in orali ledino v kategoriji Bluetooth iskalnikov. Skozi leta so se razvili v veliko in uspešno mednarodno podjetje, ki ima 50 zaposlenih in deluje predvsem na tujem trgu. Letošnje leto je za njih posebno, saj praznujejo okroglo obletnico, poleg tega pa je direktor podjetja Primož Zelenšek pred kratkim prejel naziv Mladi manager leta 2022. Ob tej priložnosti smo mu postavili nekaj vprašanj o začetkih in načrtih za prihodnost.

Bo označevanje porekla mešanic medu bolj pregledno?

31. 01. 2023 10.23

Slovenija se zavzema za večjo preglednost pri označevanju porekla mešanic medu. Trenutno stanje namreč po besedah ministrice Irene Šinko ne zagotavlja jasne in nedvoumne informacije o poreklu medu. "Za nižjo ceno dobi potrošnik necelovito informacijo," so prepričani na ministrstvu.

Invalid zaradi pokvarjenega dvigala ostal pred blokom. Mu gasilci res niso hoteli pomagati?

25. 01. 2023 18.39

Ste se kdaj postavili v kožo gibalno ovirane osebe in pomislili na to, na kakšne ovire v vsakdanjem življenju lahko naleti? Kaj lahko naredi invalid, ko pride domov in ugotovi, da je dvigalo pokvarjeno? To se je zgodilo osebi na invalidskem vozičku, ki se je v večernih urah vrnila domov. Poklical je na 112 in mislil, da bodo gasilci prišli popravit dvigala, dispečer mu je povedal, da tega gasilci ne delajo in ga vezal k reševalcem. Ti so ga, ker gospod ni bil življenjsko ogrožen, odslovili, poroča Večer. Kaj storiti v takšnem primeru in kako so objekti pri nas prilagojeni osebam, ki so gibalno ovirane?

Kakšno je stanje odpiranja ambulant za osebe brez zdravnika?

20. 01. 2023 18.59

Eden od ukrepov za reševanje zdravstva je odpiranje ambulant za neopredeljene bolnike. S tem izrazom pa delamo krivico bolnikom, saj niso neopredeljeni po lastni izbiri. Tovrstne ambulante so se v ponedeljek odprle v Ljubljani, Mariboru, Velenju in Celju. Preverili smo, kako delujejo, koliko pacientov je do zdaj ambulante obiskalo ter ali so ljudje upoštevali to, da se morajo, preden ambulanto obiščejo, naročiti. Direktor Zdravstvenega doma Maribor nam je povedal, kakšno je stanje pri njih in ali so se do zdaj srečevali s kakšnimi težavami. Priprave na odprtje ambulante potekajo tudi v kamniškem zdravstvenem domu, kjer naj bi prvo ambulanto odprli predvidoma 1. februarja.

V letalskem hangarju z inženirko leta

13. 01. 2023 18.53

Prva ženska, zaposlena kot inženirka v ZDA, je bila Edith Clarke, rojena leta 1883. Najbolj je znana po svojem izumu kalkulatorja Clarke, zgodnji različici grafičnega kalkulatorja. Zaradi filmske upodobitve je šele zdaj bolj znana postala Katherine Johnson, ki je s svojim razvojem orbitalne mehanike omogočila pristanek na Luni leta 1969. Mlada Rosana Kolar pa je Slovenka, zaposlena v podjetju Adria tehnika in letošnja inženirka leta. Njena naloga je skrb za letala tipa Airbus A320 family. V njenem poklicu napak ne da ne sme biti, temveč jih enostavno ni. Zakaj jo je tako vleklo v letalski hangar in kako je zdaj videti njen dan?

'Zdravniki smo zgolj delavci v zdravstvenem sistemu, odločevalci pa so politiki'

10. 01. 2023 08.46

Mladi zdravniki Slovenije v odzivu na stavko pacientov poudarjajo, da bi morale biti prošnje po spremembah usmerjene tja, kjer se spremembe dejansko lahko zgodijo, in to je v politiki. "Čez noč lahko sprejmejo kakršne koli zakone in ukrepe, ki bi reševali slovensko zdravstvo," so prepričani. Zbiranje pred zdravstvenimi domovi se jim zdi žaljivo, ob tem se sprašujejo, zakaj protesti ne potekajo pred ZZZS, Ministrstvom za zdravje in mestnimi hišami.

S številko 111 nad 'zarjavel podalpski zdravstveni sistem'

09. 01. 2023 10.19

Zveza organizacij pacientov je pripravila ukrepe za "enakopravnejši, dostopnejši podalpski zdravstveni sistem". Med njimi je tudi uvedba številke 111 za paciente, ki pa naj bi po njihovih napovedih zaživela v roku leta in pol do dveh let. Na tej številki naj bi uporabniki dobili vse ključne informacije, kam naj se obrnejo, o receptih, napotnicah, ... Z ministrom za zdravje se bodo dobili v sredo.

Množico pred ZD Bežigrad odslovili, z opredeljevanjem začenjajo v torek

09. 01. 2023 08.43

Tudi danes se je pred ZD Bežigrad zbrala množica ljudi v želji, da bi prišli do osebnega zdravnika. A že na vhodu so jih odslovili, saj so spremenili način vpisa, in sicer bodo odslej paciente za opredeljevanje vabili. Na zdravnika lahko računajo samo pacienti, ki imajo kartoteko v ZD Bežigrad. Naknadno so sporočili, da bodo z opredeljevanjem začeli v torek.

Obisk praznične Ljubljane: domov z lažjo denarnico, a lepimi spomini

30. 12. 2022 18.59

Po dveh letih koronskega decembra je letošnji tak, kot smo ga bili vajeni pred covidom – vesel. Takšno je vzdušje tudi v prestolnici, kjer se je letos v decembru trlo ljudi. A gneča prinaša kar nekaj težav. Najprej vprašanje, kje dobiti parkirno mesto, vstop v center z avtomobilom je namreč precej mukotrpno opravilo. Sledi prebijanje skozi gnečo. Če imate otroke, je to še nekoliko bolj zapleteno. Žal Ljubljana tudi letos ne more tekmovati z avstrijskimi mesti, ko gre za božični sejem, a zato ponuja veliko kuhanega vina, če le najdete prosto mizo.

Zimska pravljica na Pohorju

29. 12. 2022 19.19

Tokrat vas vabimo na Pohorje, v zeleno oazo na vzhodnem delu Alp. To je svet mogočnih gozdov, skrivnostnih barij, globokih sotesk, odprtih planjav in čudovitih razgledov. Vaše brbončice bodo razvajale preproste jedi iz lokalnih sestavin.

Tradicionalni blagoslov konj, v Šentjanžu prejeli tudi spominske medalje

26. 12. 2022 18.30

Kot pravi legenda, je svetemu Štefanu uspelo ukrotiti divjega konja, zato se 26. decembra, ko goduje Štefan, tradicionalno po številnih slovenskih krajih odvijajo blagoslovi konj. Zgodovina sicer pravi, da so prvič konje žegnali že v desetem stoletju, pri nas pa to prvič omenja Janez Vajkard Valvasor. V Sloveniji je sicer kopica krajev, kjer so se k maši zjutraj opravili konjeniki na konjih, mi pa smo tokrat obiskali Šentjanž, kjer so po dveh letih blagoslov lahko znova opravili tako, kot se na svetega Štefana spodobi.

Skrita junakinja na pomoč brezdomcem

22. 12. 2022 18.55

Velikokrat nam ob pogledu na brezdomce pride na misel: "Naj gre delat in neha prositi druge za denar." Tako ne bi smeli nikoli razmišljati, opozarja Mateja Pišorn, ki skrbi za eno izmed najranljivejših skupin v družbi. Po smetarjih, poštarjih in pekih je danes na vrsti nova skrita junakinja, socialna delavka Pišornova, ki v zavetišču za brezdomce dela že sedem let. Uporabnikom, ki v zavetišču bivajo, in tistim, ki po hrano prihajajo dnevno, je vedno na voljo, jim pomaga, svetuje in se z njimi pogovarja. Ni pa junakinja le ona, saj so junaki tudi tisti, ki zberejo moč in pogum ter si upajo prositi za pomoč.

Dan s poštarjem: vse je lažje, če ti ljudje vrata odprejo nasmejani

21. 12. 2022 18.23

Včasih je bil poštar tisti, ki je prinašal novice, tako dobre kot slabe. Najbolj nestrpno pa so ga čakali zaljubljenci. No, ker je tehnologija napredovala, si ljubezen izpovedujemo kar prek telefonov, kar pa ne pomeni, da imajo poštarji danes kaj manj dela. Kako je videti dan poštarja v Ljubljani, nam je pokazal Dejan Kalabić, ki kot poštar dela skoraj deset let. Poleti je vroče, pozimi mraz, a je lažje, ko se s sodelavci razumeš in ko ti ljudje, ko jim pozvoniš, vrata odprejo nasmejani.

Zgodbe skritih herojev: smetarji

20. 12. 2022 20.23

Če ne bi bilo njih, bi bila naša mesta precej drugačna. Zgodbe s Sicilije nas opominjajo, da bi se kmalu kopali v smeteh in kaosu. Komunalne delavce morda prepogosto spregledamo, morda se ne zavedamo dovolj, kako zelo so pomembni. Skriti heroji – smetarji s Komunale Kranj – so nam pokazali, kako in kdaj se začne njihov dan, kako poteka njihov delovnik, s kakšnimi preprekami se srečujejo in kako ljudje gledajo na smetarski poklic.