Avtor
Vesna

Starši za najsrčnejšega pediatra izbrali nevropediatra Davida Neubauerja

19. 05. 2022 18.47

Želel si je postati nevrolog za odrasle, nato pa se je čisto po naključju odločil za otroško nevrologijo in to je bila več kot odlična odločitev. Dr. David Neubauer je danes eden najbolj priljubljenih nevropediatrov med starši otrok z redkimi boleznimi. Tudi v anketi, ki so jo objavili v društvu Viljem Julijan in so starše spraševali, kdo je najsrčnejši pediater malih borcev, je dr. Neubaur prejel največ glasov.

Hrvaški župnik v priporu zaradi napada na nuno in sosedo

19. 05. 2022 18.30

Pri južnih sosedih odmeva napad župnika iz Sukošana, vasice pri Zadru, na 43-letno sosedo. Gre za istega dušnega pastirja, ki se je že konec aprila znesel nad 72-letno nuno. Soseda, s katero sta bila sicer dobra prijatelja, se mu je zamerila, ker ga je prav ona policiji prijavila zaradi napada na nuno. Župnik je zdaj v priporu, kjer bo največ 15 dni, poročajo hrvaški mediji, tamkajšnja župnija pa mu je tudi odvzela pravico do opravljanja vseh cerkvenih opravil. Njegovi sosedje so potrdili, da ima 43-letnik sicer že nekaj časa težave z alkoholom, zaradi česar je imel težave tudi v prejšnjih župnijah, zato ga je Cerkev že večkrat premestila.

Delavci Alpine: 'Po turbulentnih 15 letih bomo znova osvajali olimpijska odličja'

18. 05. 2022 18.49

Paradni konj slovenske obutve Alpina je dobil novega lastnika. Za nakup se je zanimalo tudi več svetovno znanih podjetij, kot sta Elan in Head, največ pa je na koncu ponudila češka družba K & H. Niti prodajalec Slaba banka niti novi lastnik prodajne cene ne razkrivata, je pa vodstvo v Žireh našo ekipo sprejelo vidno zadovoljno in ponosno. "Po turbulentnih 15-ih letih bomo znova osvajali olimpijska odličja", so odločni delavci, od novega lastnika pa pričakujejo veliko. Bodo ohranili vse zaposlene?

Začetki kinematografov, kje se je vse začelo?

17. 05. 2022 19.41

Se spomnite svojega prvega obiska kina? Pa veste, kdaj in kje se je vse skupaj začelo? Prva javna kino predstava, za katero so morali obiskovalci kupiti vstopnico, se je odvila davnega leta 1895 v francoski prestolnici. Parižani so si takrat ogledali več kratkih filmov, ki sta jih posnela brata Lumiere, pionirja moderne kinematografije. Sprva so kinodvorane obiskovali zgolj revni migranti, ki so v njih našli zavetišče in udobje, kasneje je kino postal središče zabave za vse sloje in generacije. Prvi padec so kinematografi doživeli ob prihodu televizije, kasneje videorekorderjev in interneta, zadnji udarec pa jim je zadala pandemija covida-19. Pa sploh še kdo hodi v kino?

Za potrebe podjetja v težavah vzela kredit, nato ostala brez službe in z dolgovi

13. 05. 2022 06.00

Kljub želji, da bi svoji družini dala kar največ, je mama dveh mladoletnih otrok ostala brez vsega. Bila je redno zaposlena v gradbenem podjetju in ker je bil lastnik tujec, jo je prosil, če bi se lahko podjetje vodilo na njeno ime. Ker mu je zaupala, je to storila, za podjetje celo vzela kredite in leasinge. Ko je podjetje propadlo, pa je dejanski lastnik te dolgove prepustil njej ter odšel. Da bi izplačala delavce, je mogla sama vzeti kredit, nato je ostala še brez zaposlitve, kmalu za tem pa sta se z možem še ločila, zato je z otrokoma odšla v najem. Dolgovi se kopičijo, otroka čutita njeno stisko in čeprav se trudi ostati močna, ji vselej ne uspe. Pravi, da ko je sama, pogosto joka, in upa, da ji bo uspelo izplavati na površje.

Ljudje zaupajo humanitarnim društvom, a so previdnejši, komu darujejo

29. 04. 2022 18.33

Slovenci smo večkrat dokazali, da lahko stopimo skupaj in pomagamo tistemu, ki pomoč potrebuje. Pri tovrstnih akcijah pa seveda veliko odgovornost nosijo humanitarna društva, da denar, ki ga ljudje nakažejo, dejansko pristane v pravih rokah. Zaupanje v humanitarna društva in organizacije med ljudmi še vedno ostaja. Ker pa je bilo žal tudi nekaj zlorab, smo ljudje danes nekoliko previdnejši, komu darujemo.

Dobrodelne srečke za zdravilo za gensko terapijo malega Urbana

28. 04. 2022 18.34

Bil je povsem normalen dojenček, dokler niso pri zdaj triletnem Urbanu Miroševiču zdravniki odkrili hudo in redko nevrorazvojno motnjo zaradi katere – če ne bo dobil zdravila – nikoli ne bo mogel samostojno zaživeti. A genska terapija zanj se razvija, upanje je vse večje, še vedno pa potrebuje našo pomoč. V fundaciji Koraki za Urbana mu želijo pomagati še na en način: zagnali so akcijo zbiranja sredstev s pomočjo prodaje dobrodelnih srečk. Te lahko za 5 evrov kupi vsak, ki želi pomagati pri lažji poti do zdravila. To predstavlja genska terapija, ki si je starša, ki želita sinu pomagati do prvih samostojnih korakov, ne moreta privoščiti.

V Velenju postavili skoraj 27-metrski mlaj

26. 04. 2022 19.06

V Velenju na Titovem trgu so postavili skoraj 27 metrov visok mlaj, s smreko, vencem in zastavo na vrhu. Mlaj ima za Velenjčane prav poseben pomen, saj so jih nekoč tradicionalno postavljali v skoraj vseh pokrajinah in ta navada je ostala ohranjena. Mlaji so simbol praznovanja, veselja pa tudi delavskega razreda, in občina Velenje je zagotovo simbol delavskega razreda in knapov.

Kaj bi za Slovenijo pomenilo sprejetje zakona o evtanaziji?

21. 04. 2022 18.38

Zdravniki, pravniki in humanisti so soočili mnenja in stališča o evtanaziji, ki je pri nas sicer prepovedana. Če kdo neozdravljivo bolni ali umirajoči osebi odvzame življenje ali ji pri tem pomaga, je to kaznivo dejanje. A kje je meja med skrajševanjem življenja in pravico umirajočega do dostojanstva ob koncu življenja? Osnovno zdravnikovo poslanstvo je poskrbeti za dobro bolnika in mu ne škoditi. A kaj to pomeni, ko govorimo o podaljševanju življenja neozdravljivo bolnemu, umirajočemu človeku? Kandidate za poslance smo povprašali, kakšno je njihovo mnenje glede uvedbe evtanazije.

Kako v Sloveniji čuvamo zemljo?

06. 04. 2022 18.25

Kaže, da okoljski kriminal v Sloveniji cveti. Svoje zemlje ne čuvamo najbolje, če sodimo po vseh okoljskih aferah, ki jih doživljamo. Samo v zadnjem letu je bilo na številnih lokacijah po Sloveniji ugotovljenih kup kršitev, še najbolj bodejo v oči tiste največje. In pa zadnja, seveda. Sadra na Koroškem, na območju občin Slovenj Gradec, Mislinja in Dravograd. 510 ton bele snovi, sadre, ki vsebuje svinec in krom. To so kmetje razsipali po svoji zemlji, misleč, da gre za apno.

Muca Copatarica razveselila slovenske in ukrajinske otroke

01. 04. 2022 18.20

Otroci, ki so pred vojno zbežali iz Ukrajine v Slovenijo ali v katero koli drugo državo, preživljajo težko obdobje v življenju. Mlajši se morda ne zavedajo, kaj se jim trenutno dogaja, a najstnikom in njihovim staršem je izjemno težko. A pravijo, da pravljice povezujejo ljudi in otroke že od majhnega učijo, kaj so temeljne življenjske vrednote. In ravno v soboto obeležujemo mednarodni dan knjig za otroke, zato so v predsedniški palači priredili poseben sprejem, posvečen 100-letnici rojstva pisateljice Ele Peroci in 65-letnici Muce Copatarice, pravljice, ki se je številnim generacijam vtisnila v spomin. Predstavo Muca Copatarica so si v predsedniški palači ogledali otroci iz ljubljanskih vrtcev Franceta Prešerna, Miškolin in Trnovo ter otroci iz Ukrajine.

Iz zaprte mreže na okenski polici rešili ujeta goloba

31. 03. 2022 18.30

"Namestili so mreže in tako ujeli golobe, ki so zdaj tam že nekaj dni brez vode in hrane, puščajo jih, da umirajo," nam je pisala zaskrbljena gledalka. Goloba sta v neposredni bližini tržnice Moste vse od nedelje ostala ujeta na okenski polici. Goloba sta v zapuščen lokal prišla skozi odprto okno, nato pa so na oknu postavili mrežo in goloba sta ostala ujeta na okenski polici ter le nemočno čakala, da bi ju kdo rešil. Na pobudo aktivistov in ljubiteljev živali, ki so opazovali nemočni bitji, je uradni veterinar na kraju dogodka opravil ogled in odredil ukrep, da se mreža takoj odstrani. Mrežo so prerezali in goloba sta zadovoljna poletela v višave.

'Če je ambicija zgolj biti prvi, je težko dati zeleno luč za takšno misijo'

24. 03. 2022 13.24

Napotitev nove slovenske misije v Ukrajino dolgoletni diplomat Roman Kirn ocenjuje kot tvegano početje, za katerega ni nobenega kredibilnega zunanje političnega argumenta. Če je želja po solidarnosti z Ukrajino iskrena, je prepričan, da bi bila dobra rešitev oblikovanje evropske misije, pri kateri bi lahko sodelovala tudi Slovenija. Do vladne poteze je kritičen tudi nekdanji premier in zunanji minister Miro Cerar, ki pravi, da odločitev kaže na neproduktivno politično pretiravanje na mednarodnem parketu.

Pediatrična klinika organizira četrti dobrodelni tek Hop na grad

23. 03. 2022 18.29

Zdi se, kot da smo v začaranem krogu. Dve leti epidemije, zdaj še vojna. Na številnih vse to žal pušča posledice na duševnem zdravju, tu pa ne smemo pozabiti na najmlajše, ki se jih je vse to prav tako dotaknilo. Tega se zavedajo tudi na ljubljanski Pediatrični kliniki, kjer želijo svojim najmlajšim bolnikom omogočiti še boljše zdravljenje na področju duševnega zdravja in pri tem jim lahko pomagamo prav vsi. Tako da 10. aprila pripravite svojo športno opremo, takrat namreč pediatrična klinika organizira dobrodelni tek Hop na grad, že četrti po vrsti, s katerim bodo zbirali sredstva za napravo Biofeedback, ki bo pomagala otrokom z duševnimi težavami.

Gripa v porastu, v zadnjem mesecu predvsem med otroki

22. 03. 2022 12.24

Če je virus gripe med epidemijo miroval, se je letos vrnil. Predvsem v zadnjih dveh tednih število narašča, v zadnjem mesecu pa so v naši največji bolnišnici obravnavali kar 70 otrok.

13-letna Anja ugnala svetovno konkurenco: 'Če ena oseba izpusti, bodo ostali padli'

21. 03. 2022 11.11

13-letna osnovnošolka Anja Rožen iz Slovenije je zmagovalka mednarodnega natečaja Plakat MIRU. Izbrana je bila med 600.000 otroki iz vsega sveta. "Moj plakat predstavlja zemljo, ki nas povezuje in združuje. Ljudje se držijo drug drugega. Če ena oseba izpusti, bodo ostali padli. Vsi smo povezani z našim planetom in drug z drugim, a se tega žal premalo zavedamo," je dejala mlada ustvarjalka.

Zaskrbljenost prebivalcev narašča, najverjetneje zaradi vojne v Ukrajini

04. 03. 2022 09.24

Na Inštitutu za raziskovanje trga in medijev Mediana ugotavljajo, da smo v februarju priča visokemu skoku tistih, ki so za svoje življenje ali življenje bližnjih zaskrbljeni. Zaskrbljenost je izrazilo kar 53 % vprašanih. Najverjetneje to ni več povezano z epidemijo, ampak z vojno v Ukrajini. Delež tistih, ki (sploh) niso zaskrbljeni, pa je v preteklem mesecu padel s 37 % na 22 %

Sberbank po novem N Banka

03. 03. 2022 14.46

Iz zelene v modro. Potem ko je NLB prevzela rusko banko Sberbank v Sloveniji, sledi tudi uradno preimenovanje. Po novem se bo Sberbank imenovala N Banka. Ime N banka bo sicer začasno, in sicer do integracije banke v NLB.

Iz Slovenije v Ukrajino trije tovornjaki humanitarne pomoči

03. 03. 2022 09.57

Po Sloveniji so v odzivu na stopnjujočo vojno stekle številne akcije v podporo Ukrajini in njenim prebivalcem. Do danes smo iz Slovenije v Ukrajino po podatkih Veleposlaništva Ukrajine v Sloveniji poslali tri tovornjake humanitarne pomoči, največ oblačil in živil.

NLB za Sberbank odštela 5,11 milijona evrov

02. 03. 2022 08.33

Komitenti Sberbank si lahko oddahnejo. Ker je banko prevzela NLB, je za vse komitente omogočeno nemoteno poslovanje in razpolaganje s sredstvi. Predsednik uprave NLB Brodnjak pravi, da se za komitente ne spreminja nič. V Banki Slovenije ob tem še poudarjajo, da je finančni sistem stabilen in da je položaj Slovenije na kapitalskih trgih trden.

V Logatec prispelo 38 otrok beguncev iz Ukrajine

02. 03. 2022 12.12

V nastanitveni center za begunce iz Ukrajine v Logatcu je prispelo 68 oseb, od tega 38 otrok, je potrdila direktorica urada za migrante Katarina Štrukelj. Vlada je na ponedeljkovi dopisni seji sprejela sklep o ustanovitvi nastanitvenega centra za begunce iz Ukrajine v Logatcu. Ta bo v delih prostorov uprave za zaščito in reševanje.

Na voljo klicni center za informacije o pomoči beguncem iz Ukrajine

02. 03. 2022 09.28

Vlada je vzpostavila vladni klicni center, kjer bodo strokovnjaki z različnih področij nudili informacije o pomoči, ki jo Slovenija nudi državljanom iz Ukrajine, so sporočili iz urada vlade za oskrbo in integracijo migrantov. Klicni center bo deloval vse dni v tednu od 8. do 18. ure.

Številne akcije za pomoč Ukrajini: Karitas zbrala že 56.100 evrov

01. 03. 2022 09.58

Po Sloveniji se zbira humanitarna pomoč za Ukrajino. Na pomoč lahko z donacijami priskoči vsak. Poleg finančne pomoči se začenja tudi zbiranje materialne pomoči v obliki hrane, vode, higienskih pripomočkov in oblačil. Na posebno telefonsko številko pa se lahko obrnete tudi tisti, ki ste pripravljeni nuditi nastanitev ljudem iz Ukrajine.

V Divači hiše za varovance Doma na Krasu, a tamkajšnji prebivalci jih nočejo za sosede

23. 02. 2022 18.27

Ko govorimo o pomoči invalidom, osebam z motnjami v razvoju, se verjetno vsi strinjamo, da jim je treba pomagati k čim lažjemu življenju. A žal je prepogosto to le vljudnostna fraza, ki velja, dokler se ne tiče nas. V Divači, recimo, prav zdaj gradijo hiše, v katere se bo preselilo 26 varovancev Doma na Krasu. Prebivalci kraja pravijo sicer, da nimajo nič proti njim, a ker jih ni nihče seznanil s podrobnostmi, projektu nasprotujejo.

Nezakonito odlaganje smeti v Volčji Dragi: v vrečah odložene hitro vnetljive snovi

22. 02. 2022 18.44

Nezakonita odlaganja smeti se po Sloveniji očitno kar vrstijo. V Volčji Dragi naj bi v noči s ponedeljka na torek tovornjaki iz Italije dovažali smeti in jih odlagali pred tovarno Martex, ki je sicer v stečaju. V vrečah naj bi bila mešanica različnih materialov, občina in civilna iniciativa pa opozarjata, da gre za hitro vnetljive snovi, kar lahko vodi do okoljske katastrofe.

Na videz lep in ohranjen, v resnici prevrteni kilometri in napake

10. 02. 2022 15.28

Nakup rabljenega avtomobila naj se začne s pregledom njegove zgodovine, še bolje pa je, da ga temeljito pregledajo strokovnjaki v servisnih delavnicah, svetujejo v AMZS. Na trgu rabljenih avtomobilov se namreč pojavljajo tudi taki s prevrtenimi kilometri in skritimi napakami, ki jih laik težko opazi.

Lani se je ločilo 1.774 zakoncev. Kako ločitev vpliva na otroke?

03. 02. 2022 16.13

Ti primeri niso le birokratski postopki na sodiščih in centrih za socialno delo, največji davek ločitve plačajo otroci, saj je zanje to izjemno čustveno zapleteno doživetje. Starši se pogosto kregajo, oče je odšel, mama joka vsak dan. Takšni dogodki in vsakodnevni spori so še zlasti za mlajše otroke zelo stresni, številnim se ti prizori vtisnejo v spomin in vplivajo tudi na njihovo odraslo življenje. Pa se nekdanja zakonca tega zavedata? In kaj lahko storita? Predvsem pozabita na svoj ego in v ospredje postavita otroka.

V letu 2020 je bilo kar 1774 ločitev

31. 01. 2022 18.22

Čeprav je bilo po podatkih Statističnega urada Slovenije v lanskem tretjem četrtletju za 15 odstotkov manj ločitev kot v tretjem četrtletju leta 2020, še vedno govorimo o izjemno visoki številki ločitev, v letu 2020 je bilo tako 1774 ločitev. In če imata ločenca otroke, se to tako ali drugače vtisne v življenja staršev in otrok. Čeprav je pot do ločitve krajša in cenejša, če se partnerja ločita sporazumno, veliko zakoncev ne najde skupnega jezika, zato lahko ločitveni postopek traja tudi več let.

Sredi januarja na zasilni oskrbi 1340 odjemalcev

24. 01. 2022 09.00

Letošnjo zimo so številni odjemalci električne energije pristali na zasilni oskrbi. Nekateri so zaradi visokih cen ogrevanja, ker jih dobavitelji obravnavajo kot poslovne in ne gospodinjske odjemalce, zavrnili cene ogrevanja in tako pristali na zasilni oskrbi, spet drugi pa so ostali brez dobavitelja električne energije in si niso pravi čas uspeli najti druge, ustrezne zamenjave.

'Prijatelj, če si lačen, naj te ne bo sram. Kruh lahko vzameš zastonj'

21. 01. 2022 20.42

Pri dobrodelnem peku iz Ljubljane ne potrebujete denarja, da bi dobili svež kruh. A to seveda velja za tiste, ki res nimajo. Damjan Pandurević je namreč na vrata svoje pekarne izobesil napis, da za tiste, ki so lačni, pa si žemlje ali kruha ne morejo privoščiti, kruha pri njem ne bo nikoli zmanjkalo.