šolanje na daljavo

Šole na pouk pripravljene, za odprtje 'zadnji čas'

04. 02. 2021 19.40

Odločitev, da bodo prihodnji teden odprte osnovne šole za prve tri razrede in vrtce po vsej državi, je po ocenah ravnateljice ene od osnovnih šol v Novem mestu edina pravilna, saj je za to zadnji čas. A je ob tem treba upoštevati vse varnostne in higienske ukrepe, je kljub veselju dodala predstavnica staršev učencev koprske osnovne šole.

Dijaki bodo 9. februarja bojkotirali pouk in se odklopili s spleta

04. 02. 2021 06.48

Zahtevamo šolo, so jasni in odločni dijaki, ki so se združili v istoimensko iniciativo. Šolski ministrici Simoni Kustec v pismu pojasnjujejo, da učenje na daljavo v trenutnih razmerah ni primerna rešitev in da se morajo zgoditi spremembe. Ker jim je ministrica sestanek tik pred zdajci odpovedala, so dijaki, ki jim, kot kaže, nihče ne prisluhne, napovedali protest in bojkot pouka. Odklopili se bodo s spleta, in sicer 9. februarja.

Večina ponovljenih hitrih testov kranjskih šolnikov tokrat negativna

02. 02. 2021 10.14

Nov teden, nov neobičajno visok delež pozitivnih pri testiranju s hitrimi antigenskimi testi. V Kranju je bilo od 1090 testiranih zaposlenih v šolstvu pozitivnih kar 146 ljudi, a prvi podatki kažejo, da so bili tudi na Gorenjskem mnogi testi lažno pozitivni. Ravnatelji od svojih zaposlenih namreč prejemajo podatke o večinoma negativnih izvidih ponovljenega hitrega testiranja, čakajo pa še na izvide PCR-testov. Se ponavlja zgodba iz Polzele in Murske Sobote?

Juhant: Izolacija ne bo naredila velike škode, posledice bodo prek staršev

02. 02. 2021 06.04

Kako nenehne spremembe prenašajo šolarji, kako bo na njih vplivalo dolgotrajno šolanje na daljavo? In kakšne posledice bo vse to pustilo na celotni družbi? Posledice bodo otroci čutili predvsem prek staršev, izpostavlja specialni pedagog Marko Juhant. Starše poziva, naj bodo do otrok skrbni in negovalni, "nepotrpežljivost pa morajo izkazati navzgor".

Ali je Slovenija res med državami z manj strogimi ukrepi?

01. 02. 2021 18.39

Da Slovenija spada med države z manj strogimi korona ukrepi, je danes dejal direktor NIJZ in se skliceval na sledilnik oxfordske univerze. A kako presojati strogost in restriktivnost ukrepov v posameznih državah? Številne evropske vlade so ukrepe postopoma zaostrovale (mnoge kasneje kot Slovenija) in sproščale, ukrepi se razlikujejo glede na regije, dežele ... Ena najopaznejših razlik med Slovenijo in preostalo Evropo pa so šole, ki so jeseni po Evropi ostajale odprte, pa čeprav so se zaostrovali drugi koronski ukrepi. Ponekod so jih zaprli kasneje, drugje so vse do sedaj ostale odprte.

V Trbovljah z mirnim protestom pozvali k odprtju šol: 'Zoom je zoo'

30. 01. 2021 18.56

V obalno-kraški in zasavski regiji, ki sta se na novo obarvali v črno, se šole v ponedeljek po samo štirih dneh spet zapirajo. Razburjeni starši, učitelji in ravnatelji tega ne morejo razumeti. V Trbovljah so zato otroci, starši, dedki in babice z mirnim protestom vlado pozvali, naj otrokom omogoči normalno šolanje. "Šole ne damo, poln kufer vas imamo," se je glasil eden od transparentov.

V rdečih regijah, kjer je to možno, pouk v šoli tudi v ponedeljek

29. 01. 2021 12.51

Vlada je izdala pričakovani odlok o tem, da se šolarji prve triade v rdečih regijah v ponedeljek lahko vrnejo v šolske klopi, v črnih regijah pa se začneta nujno varstvo za otroke in šolanje na daljavo. Učitelje bodo testirali na okužbo z novim koronavirusom pred poukom. Skoraj 90 odstotkov šol je namreč sporočilo, da so sposobne to izvesti.

WHO opozarja, da v Evropi še ni čas za sproščanje ukrepov

28. 01. 2021 10.53

Urad WHO opozoril, da je še prezgodaj za sproščanje ukrepov v Evropi, čeprav je v več državah upadlo število okužb. Poljska bo kljub temu delno sprostila nekatere ukrepe, Madžarska je omejitvene ukrepe podaljšala, Norveška pa je sporočila, da bo v prizadevanjih zajeziti širjenje novih, bolj nalezljivih različic novega koronavirusa, zaprla meje za skoraj vse, ki nimajo bivališča na Norveškem. V ZDA je do torka v januarju zaradi covida-19 umrlo že 79.500 ljudi, kar je največ doslej v mesecu dni.

Center Logout pripravlja smernice, s katerimi bi omejili čas, ki ga mladi preživijo na spletu

27. 01. 2021 18.45

Leta pred pojavom covida je društvo Logout opozarjalo na vse večje število mladih, zasvojenih z igricami in spletnimi vsebinami. Zdaj pa smo že mesece v situaciji, ko so mladi dobesedno priklenjeni pred zasloni, in vse kaže, da bo za večji del šolajočih še vsaj nekaj časa tako. Opazne so zdravstvene težave mladih, vse glasnejši so psihologi in učitelji, ki smo jih prav tako kot otroke za preveč časa posedli pred ekrane. Center Logout predlaga, da bi vsaj en dan na mesec mladi preživeli brez računalnikov – tudi v času pouka.

Na Kitajskem začeli izvajati teste z analnimi brisi, v Moskvi sproščanje ukrepov

27. 01. 2021 17.02

V Moskvi bodo dodatno sprostili ukrepe za zajezitev novega koronavirusa, saj beležijo upad števila novih okužb, so sporočile mestne oblasti. Kitajska pa je že razdelila okoli 22,8 milijona odmerkov cepiva proti covidu-19. Država želi do kitajskega novega leta cepiti 50 milijonov ljudi, zato so okrepili kampanjo cepljenja. V okviru boja proti novemu koronavirusu pa so začeli izvajati tudi teste z analnimi brisi, ki naj bi bili učinkovitejši.

Zgorela stanovanjska hiša v Sredmi nad Bresternico

25. 01. 2021 13.00

V nedeljo malo pred 16. uro popoldne je zagorela stanovanjska hiša v naselju Sredma nad Bresternico v mariborski občini. Požar, ki je zajel ostrešje in bivalni del v velikosti okoli 80 kvadratnih metrov, so pogasili mariborski poklicni gasilci ob pomoči gasilcev s Studencev, iz Kamnice in iz Maribora. Tričlanska družina, ki se preživlja le z eno plačo, je ostala brez vsega.

Epidemija in najstniki

23. 01. 2021 15.12

Epidemija je prizadela vse, zato moramo o stiskah in težavah vseh, ki jih imajo, govoriti na glas. V rubriki 24UR Fokus smo pogledali, kako je z najstniki. Kaj doživljajo, kako se šolajo, kako živijo, kakšne so težave in stiske tistih, ki jih imajo? Od ogromnih lukenj v znanju do občutkov nemoči, od osamljenosti do psihičnih težav, na katere moramo biti pozorni.

Iniciativa Zahtevamo šolo ministrici: Naša izobrazba in razvoj stagnirata

22. 01. 2021 09.57

Slovenski šolarji in dijaki, združeni v iniciativo Zahtevamo šolo, so na ministrico za izobraževanje, znanost in šport Simono Kustec naslovili odprto pismo, v katerem opozarjajo, da učenje na daljavo ni primerna rešitev za trenutne razmere. Pozivajo jo, naj še enkrat pretehta odločitve in najde rešitev, da šola spet postane vir učenja, sicer bodo ukrepali "v obliki štrajka".

Za učitelje obvezne maske in testiranje, šole z navodili staršem

21. 01. 2021 07.05

Učenci prve triade osnovne šole se prihodnji teden v devetih regijah zaradi izboljšanja epidemioloških razmer vračajo v šolske klopi, vendar pod strogimi ukrepi, ki jih opredeljuje model C. Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je ob začetku lanskega poletja objavilo modele in priporočila za izvajanje dejavnosti v izobraževalnih ustanovah. Kaj konkretno torej prinaša model C in kako bo potekal pouk za najmlajše šolarje? Sviz medtem poziva ministrico, naj prekliče obvezno testiranje.

Na Kitajskem gradijo ogromen karantenski center, tja bodo preselili več vasi

19. 01. 2021 11.02

V predmestju mesta Šidžiažuang na severu Kitajske v prizadevanjih za zajezitev širjenja novega koronavirusa gradijo velik center za karanteno. Na obsežnem polju je videti več tisoč bivalnih kontejnerjev in več sto delavcev, ki delajo noč in dan. Center naj bi dokončali v prihodnjih dneh. Evropska komisija je članice EU pozvala, naj do poletja cepijo najmanj 70 odstotkov odraslih prebivalcev. V Nemčiji pa so ukrepe podaljšali najmanj do 14. februarja.

Zaradi mraza in plesni cela družina spi v dnevni sobi. 'Z eno plačo ne preživimo'

18. 01. 2021 20.18

Dotrajana peč ni več primerna za ogrevanje dnevne sobe, tako zdaj uporabljajo peč sredi hodnika, radiatorjev nimajo. Lahko si predstavljate, kako hladno je zdaj, sredi zime, v hiši, ki ni nič izolirana. Da je majhnima deklicama bolj toplo, zdaj starša z njima spita v dnevni sobi. A po noči pride še dan, dan, ko se starejša punčka šola od doma v mrzli in vlažni hiši. Korona je odnesla službo in plačo očetu, minimalna plača mame pa je komaj dovolj, da shajajo. Zato so se obrnili na Verigo dobrih ljudi. Sami namreč ne zmorejo več.

Poznate skriti znak za nasilje v družini?

18. 01. 2021 11.21

Ste vedeli, da obstaja mednarodni znak, s katerim lahko nakažete, da doživljate nasilje v družini, ne da bi pustili kakršnekoli dokaze, ki bi jih lahko nasilna oseba uporabila proti vam? Pokažite odprto dlan, premaknite palec v dlan in ga z ostalimi prsti pokrijte v pest. Če vam nekdo pokaže takšen znak, nujno reagirajte.

Poziv šolnikov funkcionarjem: Ne vzbujajte lažnih upov

17. 01. 2021 19.34

Šolniki so ogorčeni nad obljubami, ki jih dajejo tako člani vlade kot direktor NIJZ Milan Krek glede vračanja v šole. Po izjavi ministrice Simone Kustec, ki je napovedovala vračanje že za 11. januar, in izjavi Kreka, da bi se otroci v šolske klopi lahko vrnili 25. januarja, šolniki funkcionarje pozivajo, naj pri mladini, otrocih in njihovih starših v prihodnje ne vzbujajo lažnih upov, dokler ne bodo sprejete končne odločitve.

Vdor britanskega seva v belgijski DSO, v BiH manj kot 200 novih primerov

17. 01. 2021 07.36

Avstrijska vlada se je odločila za podaljšanje zaprtja javnega življenja, katerega namen je zajeziti širjenje novega koronavirusa, do 7. februarja. Ob tem bodo določene ukrepe še zaostrili, med drugim bodo v trgovinah in na javnem potniškem prometu od 25. januarja obvezne zaščitne maske FFP2. V belgijski dom za ostarele je medtem vdrl britanski sev novega koronavirusa, v BiH pa so prvič po septembru potrdili manj kot 200 novih okužb.

Vlada: Zadržanje odloka o zaprtju šol nevarno za javno zdravje

17. 01. 2021 18.18

Vlada je na dopisni seji sprejela mnenje o pobudi za oceno ustavnosti odloka o začasni prepovedi zbiranja v šolah. Po mnenju vlade bi bilo začasno zadržanje odloka oz. sklepa ministrice Simone Kustec v nasprotju z vsemi ukrepi za preprečitev širjenja novega koronavirusa in bi predstavljalo neposredno škodo za javno zdravje in zdravje posameznika.

Izzivi digitalizacije slovenskih občin

16. 01. 2021 07.00

Živimo v dobi zelo hitrega tehnološkega in znanstvenega napredka, ki temeljito spreminja delovanje celotne družbe. Spremembe v gospodarstvu so še posebej vidne in otipljive, takšen razvoj pa je posledica predvsem digitalnih tehnologij – delo in šolanje na daljavo, brezpapirno poslovanje, elektronske vloge, shranjevanje v oblaku. Fizične razdalje v digitalnem svetu niso več tako pomembne, kot so bile prej. Pandemija covida-19 je pri tem zgolj katalizator sprememb, pospeševalnik procesov, ki trajajo že leta.

Kaj bo s šolskimi vozovnicami, ki jih dijaki ne koristijo?

14. 01. 2021 11.19

Dijaki se že tretji mesec šolajo od doma, tudi tisti, ki se sicer v šolo dnevno vozijo v drug kraj. V ta namen so ob začetku šolskega leta kupili vozovnice, ki jih zdaj, ko so šole zaprte, ne uporabljajo. Kaj bo z vozovnicami? Se bo njihova veljavnost podaljšala ali bodo dobili kupnino nazaj? Na pristojnem ministrstvu odgovarjajo, da bodo ravnali podobno kot v prvem valu, saj se je omenjena rešitev izkazala za ustrezno.

Bo o dolgotrajnem zaprtju šol presojalo ustavno sodišče?

14. 01. 2021 08.54

Skupina staršev s Celjskega je vložila pobudo na ustavno sodišče, ki da naj presodi, ali je dolgotrajno zaprtje šol sploh ustavno in zakonito. Vlada je na sredini seji odločila, da epidemijo podaljša še za 60 dni. Prav tako ni sprejela večjih odločitev v zvezi s sproščanjem ukrepov, saj da je zato epidemiološka slika v Sloveniji še vedno preslaba. Šole in vrtci tako že od 26. oktobra ostajajo zaprti. Katere spremembe pa vendarle začnejo veljati s 17. januarjem?

Incidenca okužb pri mlajših od 10 let najnižja

14. 01. 2021 10.29

Ameriški center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi v svoji raziskavi o okužbah z novim koronavirusom med mladimi v ZDA izpostavlja, da je incidenca okužb med mlajšimi od deset let najnižja. Obenem niso opazili bistvene razlike pri incidenci med mladimi, ki so hodili v šolo, in tistimi, ki so se šolali na daljavo.

V nekaterih delih Londona okužen vsak drugi prebivalec, strogi ukrepi v Nemčiji

11. 01. 2021 08.00

Pred Veliko Britanijo so najzahtevnejši tedni v spopadu z epidemijo koronavirusa. Bolnišnice so na robu zmogljivosti, prav tako mrtvašnice. V Angliji se je okužil že vsak peti prebivalec, v nekaterih delih Londona pa celo vsak drugi, so izračunali na podlagi novega modela. V ZDA so potrdili novih 1814 smrti ter več kot 200 tisoč okužb, skupaj pa se je po svetu okužilo že več kot 90 milijonov ljudi. Po vsej Nemčiji pa veljajo strožji protikoronski ukrepi, ki med drugim omejujejo druženja ter potovanja.

Poziv rektorjev univerz k spremembam, težava predvsem kontaktne ure

08. 01. 2021 18.14

Rektorji slovenskih univerz so se sestali na izredni seji in razpravljali o problematiki izvajanja pedagoškega procesa v času epidemije. Menijo, da bi morala vlada omogočiti vsaj izvedbo nujnega dela pedagoškega procesa in izvedbo individualnega znanstvenoraziskovalnega dela v prostorih visokošolskih zavodov.

Kaj je spet dovoljeno in katere ukrepe je vlada podaljšala?

08. 01. 2021 09.40

V soboto se spreminja režim na mejnih prehodih. Mejo bo možno prehajati tako z negativnimi PCR kot negativnimi hitrimi antigenskimi testi, ki pa jih ne bodo več izvajali na petih mejnih točkah. Šolanje še naprej poteka na daljavo. Znova se zapirajo fitnes centri, telovadnice, bazeni, muzeji in galerije. Žičnice so obstale. Je pa po novem dovoljena medicinska pedikura.

2663 novih okužb, vlada podaljšala ukrepe

07. 01. 2021 18.59

V sredo so ob 18.280 hitrih in PCR-testih potrdili 2663 okužb z novim koronavirusom. Hospitaliziranih je 1169 bolnikov, intenzivno nego potrebuje 189 oseb. 23 bolnikov je umrlo. Za prehod meje bo od sobote naprej veljal tudi negativen hitri test na covid-19, ne le PCR-test, pa je sporočil notranji minister Hojs. Ponovno bo dovoljeno opravljanje medicinske pedikure, geodetskih storitev in delovanje čistilnih servisov ter gradbena dela na nenaseljenih gradbiščih, znova pa se zapirajo muzeji in galerije.

Šole in vrtci ostajajo zaprti še vsaj do 18. januarja

07. 01. 2021 08.28

Vsaj do 18. januarja bodo šole in vrtci zaradi slabe epidemiološke slike ostali zaprti, je odločila vlada. To je včeraj nakazal že premier Janez Janša po posvetu s predstavniki vzgojno-izobraževalnih zavodov. Izjema ostajajo le šole in zavodi za otroke s posebnimi potrebami oziroma šole s prilagojenim programom.

'Skoraj zagotovo 11. januarja ne bo šole, v najboljšem primeru bo začetek testiranja'

06. 01. 2021 06.13

Premier Janša in predstavniki vzgoje in izobraževanja razpravljajo o vnovičnem odprtju vsaj dela vzgojno-izobraževalnih ustanov. Vrnitev v šolske klopi prihodnji teden kot kaže ni prav verjetna, epidemiološka slika v državi se namreč poslabšuje, je dejal Krek. Da so slabe številke "račun" za sproščanje ukrepov med prazniki (mimo vladnega "semaforja"), za katerega so vedeli, da bo prišel, je dejal premier. Spomnimo, da je vlada pred vrnitvijo otrok v šole odpirala trgovine z oblačili in fitnes studie, premier pa zdaj zatrjuje, da je šolstvo prioriteta pri sproščanju. Ter da bi lahko zdajšnje vračanje v šole kasneje pomenilo šolanje na daljavo do aprila.