čistilne

'Ko stopiš za vogal, za katerega ni pogledal še nihče, je občutek res svojevrsten'

19. 09. 2021 16.16

Člani Društva za raziskovanje jam Ljubljana že 111 let odkrivajo skrivnosti jam, jih dokumentirajo in se aktivno vključujemo v njihovo varovanje. Na leto opravijo čez 200 različnih jamarskih akcij, ki trajajo od nekaj minut do več kot teden dni. Septembra so se lotili dveh vidnejših spustov v zemeljske globine. Na Kaninskih podih v Breznu spečega dinozavra so presegli globino 1000 metrov in odkrito jamo dodali na seznam kot deseto več kot 1000 metrov globoko jamo v Sloveniji. Jeriševo jamo, ki je spominjala na smetišče, pa so razbremenili kupa odpadkov.

Cesta skozi središče Prevalj polovično zaprta predvidoma eno leto

19. 09. 2021 09.18

Promet na glavni cesti skozi Prevalje, po kateri se dnevno pelje več tisoč vozil, bo zaradi polaganja kanalizacije in nato še urejanja cestišča oviran predvidoma eno leto. Dela so ocenjena na okoli 4,6 milijona evrov, financirata jih Direkcija RS za infrastrukturo v višini okoli 3,1 milijona evrov, preostalo odpade na Občino Prevalje.

BLOG: Zakaj so brusnice tako zdrave?

12. 09. 2021 14.45

O brusničnem soku se pogosto govori v krogih naravnih zdravilcev, predvsem ko gre za zdravljenje okužb sečil. Ko sem bil najstnik, se spomnim, da je prijatelju babica svetovala, naj pije brusnični sok, ko so mu odkrili okužbo sečil. Vendar je v zvezi z vplivom in učinkovitostjo brusnic prisotnega kar nekaj dvoma. Zato sem se odločil z vami podeliti še svoj pogled na brusnice in njihove učinke na naše telo.

Minister Vizjak in župan Lenarta zaplesala ob ritmu otroške pesmi

10. 09. 2021 19.52

Minister za okolje, župan Lenarta, državni poslanec in nekaj drugih je ob obisku Lenarta obudilo otroka v sebi. Na jasen sončen dan so se namreč na željo vrtčevskih otrok pridružili otroškemu plesu na pesem A Ram Sam Sam. Njihovo veselo rajanje so ujele tudi kamere. Politiki so se sicer v Lenartu mudili zaradi podpisa pogodbe za gradnjo nove čistilne naprave.

Ponoven zagon obrata v hoški Magni v začetku naslednjega leta

06. 09. 2021 15.32

Podpredsednik Magne Steyer Erwin Fandl je na sedežu hoške lakirnice omenjene avtomobilske multinacionalke skupaj z direktorjem slovenske tovarne Davidom Adamom predstavnike države in občin Hoče-Slivnica ter Miklavž na Dravskem polju obvestil o tem, da se proizvodnja po skoraj letu in pol zaradi izbruha epidemije postopoma vrača v ta obrat.

Belgija in Nemčija se utapljata v naplavljenih smeteh

30. 07. 2021 13.06

Nemške in belgijske oblasti se trudijo očistiti gore odpadkov – pralnih strojev, razbitega pohištva, papirja, avtomobilov, plastike, kemikalij in gradbenih ostankov – ki so jih naplavile katastrofalne julijske poplave. Cunami smeti je tako obsežen, da jih ne bodo reciklirali in znova uporabili, kot zahtevajo smernice EU, ampak je njihova glavna prednostna naloga, da se stvari znebijo, preden bodo začele predstavljati tveganje za zdravje ljudi.

Ali opažate pigmentne madeže in pege?

26. 07. 2021 00.15

Pigmentni madeži in pegice nastanejo zaradi neustrezne nege in izpostavljanja sončnim žarkom.

Ali opažate pigmentne madeže in pege?

26. 07. 2021 00.15

Pigmentni madeži in pegice nastanejo zaradi neustrezne nege in izpostavljanja sončnim žarkom.

V primeru nezakonito odloženega blata izdani dve inšpekcijski odločbi

20. 07. 2021 12.33

Ugotovitve inšpektorjev za okolje in prostor so pokazale, da je blato iz čiščenja komunalnih odpadnih vod iz Čistilne naprave Ptuj ter Čistilne naprave Rogaška Slatina odpeljala družba Lasaz in ga nezakonito odložila na zemljišče v naselju Vodule v Dramljah. Voznik je povedal, da je ravnal po navodilih nadrejenega. Inšpekcija je prevozniku izdala inšpekcijsko odločbo, prav tako je odločbo prejela družba CEP, ki ni prevzela odpadka v zbirni center.

Novela zakona o vodah po oceni geografov s Filozofske fakultete neprimerna

06. 07. 2021 12.56

Novela zakona o vodah je neprimerna, saj ne prispeva k vzpostavitvi boljših okvirjev za upravljanje z vodnimi viri, temveč učinkuje ravno nasprotno, ocenjuje Oddelek za geografijo ljubljanske Filozofske fakultete. Med drugim so zapisali, da bi bilo treba pri tako občutljivih vprašanjih zasledovati najširši možni družbeni konsenz. Zmaga na referendumu bi bila po oceni SD velika zaušnica Janševi vladi, po mnenju Šarca pa pomeni prihodnost.

'Če bomo zbrali dovolj denarja, bomo z gradnjo koče končali naslednje leto'

03. 07. 2021 17.25

Frischaufov dom na Okrešlju, ki je novembra 2019 zgorel zaradi napake na električni napeljavi, so na novo začeli graditi lansko jesen. Ker je bila letošnja zima radodarna s snegom, delavci malce zaostajajo z delom. Načrtovali so, da bo koča pod streho konec junija, zdaj vse kaže na začetek avgusta. V teh dneh na Okrešlju pričakujejo Slovensko vojsko, ki jim bo s helikopterjem pripeljala material za postavitev lesenega dela novega doma. Za zasilno oskrbo planincev pa je že odprta začasna brunarica.

Tri osebe v priporu zaradi odlaganja komunalnega blata

21. 06. 2021 19.15

Zaradi odlaganja komunalnega blata v naravo v Pivolah v Hočah so tri osebe od šestih ovadenih v priporu. Tožilstvo je pripor predlagalo zaradi ponovitvene nevarnosti za po neuradnih informacijah direktorja ljubljanskega prevozniškega podjetja Lazas Mirana Zupančiča, za enega od zaposlenih v tem podjetju in 36-letnega domačina, ki je pokazal, kam bi lahko blato odložili. Tožilstvo je pripor predlagalo, saj so osumljeni že v preteklosti kršili predpise v zvezi z obdelavo odpadkov.

Kako smo pristali do grla v blatu in postali raj za okoljske kriminalce?

21. 06. 2021 14.49

Kdor pri gradnji čistilne naprave ni razmišljal dolgoročno, se sedaj dobesedno utaplja v komunalnem blatu. Ko je Madžarska leta 2019 rekla 'ne' našemu komunalnemu blatu, je vlada ostala pri iskanju rešitev, kako bi Slovenija končno postala samozadostna. Še vedno smo na točki iz leta 2019, opozarjajo na Zbornici komunalnega gospodarstva. "Takrat si niti predstavljati nismo mogli, da bodo priložnost zaznali 'okoljski kriminalci', ki bodo blato sicer od upravljavcev čistilnih naprav legalno prevzeli in ga nato nelegalno odložili v naravo." So pa nekateri vendarle gledali v prihodnost in čistilne naprave opremili s sušilnicami, s čimer so precej oklestili tonažo blata. A tudi ti se soočajo s težavami in pritiski.

Peterica s pomočjo 36-letnika našla lokacijo in odvrgla 197 ton blata

18. 06. 2021 10.22

Vedno več je odkritih črnih odlagališč komunalnega blata. Očitno ne gre več za naključja, pač pa za dobro organizirano kriminalno dejavnost, s katero so podjetja, ki bi morala poskrbeti za obdelavo odpadka, tega odvrgla v naravo in povzročila veliko ekološko škodo, sebi pa omogočila velike zaslužke. V povezavi z odlagališčem v Pivoli so kriminalisti opravili več hišnih preiskav in pridržali šest oseb. Preiskava je pokazala, da je bilo v odvrženem blatu več nevarnih kovin ter bakterija salmonela, zoper šest fizičnih in dve pravni osebi pa je podana kazenska ovadba.

Smrad odpadnega blata se zdaj vije še po Šentjurju

17. 06. 2021 18.08

Ne samo v Hočah in Dramljah, neznosen smrad odpadnega blata se zdaj vije še po Šentjurju. Kraj, kjer je bilo odvrženih približno 20 kubičnih metrov komunalnega blata, sta obiskala Policija in predstavnik nacionalnega laboratorija, ki je odvzel vzorce. Na občini so prepričani, da gre za istega storilca, ki je onesnažil Hoče in Dramlje. Kdo tako brez pomisleka onesnažuje naše kraje in povzroča ekološko katastrofo, se sprašujejo, in kolikokrat se bo to še moralo zgoditi, preden bodo pristojni našli storilce.

Smetarska hobotnica, katere del je tudi kralj banan

16. 06. 2021 06.00

Številni požari na deponijah, izlivi v vode in nazadnje tudi nelegalno odlaganje komunalnega blata v gozd pri Hočah. Kako je sploh možno, da blato iz čistilne naprave pride v neokrnjeno naravo, se zdaj sprašujejo kriminalisti, mreža izvajalcev in podizvajalcev pa je pokazala na resno sistemsko napako v Sloveniji – podjetja s samo nekaj zaposlenimi dobijo milijonske razpise in nato kot podizvajalce najamejo druge, ti pa pogosto nove podizvajalce, s čimer se možnost napak izjemno poveča.

V Pivoli začeli sanacijo nelegalno odloženega blata

14. 06. 2021 12.48

Na območju Pivole v občini Hoče-Slivnica so delavci krškega podjetja Kostak začeli odvažati nedavno nelegalno odloženo blato. Poveljnik hoške civilne zaščite Boštjan Horvat je pojasnil, da ga bodo prepeljali na lokacijo podjetja, sanacija pa bo potekala vsaj mesec dni. Medtem bodo hiše, ki so ostale brez zasebnega zajetja, priklopili na vodovod.

V vročih mesecih brez pudra in korektorja!

14. 06. 2021 00.15

V toplih mesecih, na dopustu ob bazenu ali na plaži si vsaka ženska želi čudovito in sijočo kožo. Seveda, saj se nam ob vročini in ob vseh poletnih aktivnostih ne da obremenjevati še z popolnim make-upom, ki bo po le nekaj minutah na vročem soncu že vse prej kot popoln. Vsako leto si zadamo cilje, da bomo do poletja poskrbele za vrhunsko postavo in navdušile v kopalkah. Kako pa je s kožo? Ste jo že pripravile na poletje?

'Zatajil je celoten sistem'

12. 06. 2021 07.00

Kako je možno, da nekdo kar odvrže 200 ton blata v naravo, ne da bi ga bilo strah pred sankcijami? Kaj je šlo narobe, da se dogajajo takšne reči? O tem so se v oddaji 24UR ZVEČER pogovarjali z glavnim okoljskim inšpektorjem Francem Rančigajem in Eriko Oblak iz Eko kroga.

Tone odvrženega blata: prelaganje odgovornosti in čakanje na sanacijo

11. 06. 2021 09.33

Čeprav kriminalistična preiskava glede nelegalno odvrženega mulja v občini Hoče še poteka, pa naj bi isti dan, ko so blato pripeljali na tri lokacije v Pivoli, čistili čistilno napravo Komunalnega podjetja Ptuj. To zanika odgovornost, direktor Janko Širec pa je v izjavi za javnost dejal, da dejanje strogo obsojajo in pozval h kaznovanju storilcev. Blato je sicer prevzela Družba CEP, kjer so povedali, da jim je zbiralec zagotovil, da je ves mulj iz čistilne naprave prevzel v skladu z okoljevarstveno zakonodajo in njihovim dovoljenjem.

Sanacija ekološke katastrofe v Hočah bi lahko stekla še ta teden

10. 06. 2021 12.29

Sanacija ekološke katastrofe v Hočah, kamor so za zdaj še vedno neznani storilci na območju Pivole nelegalno odložili večjo količino komunalnega blata, bi se lahko začela še ta teden. Kot je povedal hoški župan Marko Soršak, Vodno-gospodarsko podjetje Drava še danes ali v petek pričakuje državni odlok, nato pa bi z deli lahko začeli naslednji dan.

Šestan po ekološki katastrofi v Hočah: 'Sanacija bo dolgotrajna in težka'

06. 06. 2021 20.31

Odvrženih 200 kubičnih metrov mulja iz čistilne naprave v naravo v občini Hoče so že označili za ekološko katastrofo, zdaj pa vsak dan terja dodaten davek. Ne samo da neznosno smrdi, najhuje je to, da je pitna voda onesnažena. Analize so pokazale, da vsebuje smrtno nevarne bakterije. Dež zdaj spira še mulj in ga odnaša po potoku naprej po več krajih vse do reke Drave.

Izbruh morske sluzi na turški obali največji do zdaj

05. 06. 2021 12.23

Turčija se na obali Marmarskega morja spopada z največjim izbruhom morske sluzi. Onesnaženje ogroža tako morsko življenje kot tudi ribiško trgovino. Vlada in znanstvena skupnost že iščejo rešitve za ta problem, ki bi lahko močno škodoval tudi njihovemu turizmu. Župan bližnjega mesta Kocaeli Tahir Büyükakın opozarja, da Marmaro že leta obravnavajo kot "greznico".

'Večja ekološka katastrofa' na območju Pivole

04. 06. 2021 12.51

V četrtek pozno zvečer je neznani storilec na območju Pivole nad Botaničnim vrtom v potok odložil večje količine odpadnega oz. grezničnega blata. Hoški župan Marko Soršak je sporočil, da so na občini nemudoma aktivirali policiste, civilno zaščito in druge, danes pa so na terenu ocenili stanje onesnaženosti.

Zaradi požara ladje s kemikalijami na stotine mrtvih rib in želv

02. 06. 2021 11.35

Pogorela tovorna ladja se je že začela potapljati. Požar na tovorni ladji X-Press Pearl je izbruhnil pred dobrim tednom dni. Ladja je bila natovorjena z nevarnimi kemikalijami, kot je dušikova kislina, ter mikroplastičnim granulatom. Na obalo je v zadnjih dneh že naplavilo na stotine mrtvih rib.

Ljubljanske mlekarne z nadzorovano porabo naravnih virov skrbijo za okolje

15. 05. 2021 00.15

Pri ravnanju z odpadki je ključnega pomena spodbujanje trajnostnega gospodarjenja z naravnimi viri in njihove učinkovite rabe, torej da že v izhodišču ustvarimo manj stvari, ki bi lahko končale med odpadki. Spodbujata se ponovna uporaba in recikliranje. Oboje pomembno zmanjša potrebo po naravnih virih in količino odpadkov, ki pogosto pristanejo v vodah.

V pripravi je dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050

22. 04. 2021 06.53

Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov. Vsako leto 22. aprila obeležujemo svetovni dan Zemlje. Tema letošnje 51. obletnice je Obnovimo našo Zemljo. V ospredju so opozorila pred posledicami podnebnih sprememb in uničevanjem okolja. Tako kot lansko leto bo tudi letošnje praznovanje bolj digitalno.

Prisotnost koronavirusa v Sloveniji analizirajo tudi v sedmih čistilnih napravah

13. 04. 2021 16.15

Potek epidemije lahko, sicer ne prav stoodstotno zanesljivo, poskušamo napovedati na več načinov. Med drugim tudi s spremljanjem količine virusa v odpadnih vodah, kot to že od konca lanskega leta počnejo na Nacionalnem inštitutu za biologijo. Z zbiranjem vzorcev voda so prav zaskrbljujoče vrednosti koronavirusa že uspeli zaznati v Kranju, Domžalah in Velenju. V Kopru količina virusa vseskozi počasi konstantno narašča. Kako natančni so ti vzorci in kaj lahko povedo o poteku epidemije?

Epidemija podaljšana za 30 dni, s ponedeljkom znova odprte vse trgovine

09. 04. 2021 22.10

Vlada je na dopisni seji sprejela nov načrt sproščanja ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa in podaljšala epidemijo za 30 dni. Odpravila je policijsko uro, še naprej pa velja prepoved zbiranja in prireditev ter prehajanje med regijami. Spremembe so tudi pri izjemah za vstop v državo. S ponedeljkom se odpirajo vse trgovine, prav tako tudi številne storitve.

Odpadki v Posavju ogrožajo tako pitno vodo kot tudi živali in rastline

04. 04. 2021 19.55

V Sloveniji smo s čistilnimi akcijami v zadnjih letih zmanjšali število divjih odlagališč, a je smetenje narave v nekaterih regijah še vedno velik problem. Salonitne plošče, folije, gradbeni material, gume in celo živalski kadavri - vse to leži na enem od odlagališč v Posavju. Kljub čistilnim akcijam pa se to vedno znova polni ter ogroža tako pitno vodo kot tudi živali in rastline.