čistilne

Po Sloveniji spomladanske čistilne akcije
27. 03. 2021 14.58
Po več mestih po vsej državi so potekale tradicionalne čistilne akcije. Organizatorji akcij opozarjajo tudi na naraščanje količin odvržene embalaže za enkratno uporabo, saj jo v času pandemije, ko so restavracije in bari zaprti, pogosteje uporabljamo. Akcije so tako priložnost za osveščanje prebivalstva o pomembnosti čistega okolja.

Količina virusa v odpadnih vodah 'zelo velika', 30-odstotna prisotnost angleškega seva
23. 03. 2021 13.08
Količina koronavirusa, ki kroži v populaciji, je glede na analizo odpadnih voda zelo velika. V ljubljanskih odpadnih vodah od januarja narašča tudi prisotnost angleške različice virusa, ki je v prvem tednu marca znašala 30 odstotkov primerov, je na današnji novinarski konferenci povedala direktorica Nacionalnega inštituta za biologijo Maja Ravnikar.

V potok v Mokronogu se je izlila kri: 'To se dogaja že vrsto let'
11. 03. 2021 07.43
Zaskrbljeni bralec nam je poslal fotografije onesnaženega potoka Stajnik v Mokronogu. Iz Komunale Trebnje, ki je upravljavec čistilne naprave v Mokronogu, so nam pojasnili, da je tja pritekla "večja količina odpadne vode iz mesnopredelovalne industrije, ki je prešla samo mehansko stopnjo čiščenja". Po bralčevih besedah se takšna onesnaženja na tem območju dogajajo že vrsto let, na občini pa pojasnjujejo, da so lastnika klavnice že večkrat opozorili, da zgradi lastno čistilno napravo, a tega še ni storil.

Civilna iniciativa na državno tožilstvo zaradi onesnažene vode
19. 02. 2021 12.50
Civilna iniciativa bo v ponedeljek pristojno državno tožilstvo seznanila s svojimi ugotovitvami glede oskrbe s pitno vodo v Anhovem. Po lanskem onesnaženju pitne vode na črpališču Močila so namreč ugotovili, da je imelo črpališče le dovoljenje za črpanje tehnične vode, poteklo pa je konec lanskega leta. Medtem pa so iz občine Kanal ob Soči kritični do nekaterih trditev civilne iniciative.

'Uporabili bomo vsa varna in odobrena cepiva, tudi ruska, indijska in kitajska'
10. 02. 2021 13.45
V Sloveniji so doslej proti covidu-19 cepili dva odstotka prebivalstva, ob načrtovani novi dobavi cepiva pa po besedah nacionalne koordinatorice programa cepljenja z NIJZ Marte Grgič Vitek računajo, da bodo do konca februarja cepili pet odstotkov populacije. Ko pride na vrsto za cepljenje kritična infrastruktura, predlagajo, naj bodo prvi šolniki. A kot kaže, to še ne bo kmalu. Do konca februarja naj bi precepili starejše od 80 let, ranljivi kronični bolniki naj bi na vrsto prišli morda aprila.

Kaj je spet dovoljeno in katere ukrepe je vlada podaljšala?
08. 01. 2021 09.40
V soboto se spreminja režim na mejnih prehodih. Mejo bo možno prehajati tako z negativnimi PCR kot negativnimi hitrimi antigenskimi testi, ki pa jih ne bodo več izvajali na petih mejnih točkah. Šolanje še naprej poteka na daljavo. Znova se zapirajo fitnes centri, telovadnice, bazeni, muzeji in galerije. Žičnice so obstale. Je pa po novem dovoljena medicinska pedikura.

2663 novih okužb, vlada podaljšala ukrepe
07. 01. 2021 18.59
V sredo so ob 18.280 hitrih in PCR-testih potrdili 2663 okužb z novim koronavirusom. Hospitaliziranih je 1169 bolnikov, intenzivno nego potrebuje 189 oseb. 23 bolnikov je umrlo. Za prehod meje bo od sobote naprej veljal tudi negativen hitri test na covid-19, ne le PCR-test, pa je sporočil notranji minister Hojs. Ponovno bo dovoljeno opravljanje medicinske pedikure, geodetskih storitev in delovanje čistilnih servisov ter gradbena dela na nenaseljenih gradbiščih, znova pa se zapirajo muzeji in galerije.

Preboj slovenskih raziskovalcev v boju proti koronavirusu: RNA v odpadni vodi
16. 11. 2020 07.58
Raziskovalci z Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano so prvič v Sloveniji zaznali RNA novega koronavirusa v odpadnih vodah. Zaznali so ga v neobdelani odpadni vodi na infekcijski kliniki, že ko je bil hospitaliziran le en okužen bolnik. Takšen pristop bi lahko zato uporabili kot sistem zgodnjega opozarjanja na izbruhe virusa.

Mura bo dobila 4,6-milijonski 'zdravilni tretma', a grožnje še vedno ostajajo
04. 10. 2020 07.00
Evropska Amazonka bo končno dočakala težko pričakovano revitalizacijo, največjo na in ob reki Muri do sedaj. V zadnjih sto letih je namreč zaradi človeških posegov in vremenskih sprememb naš biser postal slabše domovanje za številne rastlinske in živalske vrste. Zavedanje, da se na reki dogajajo nekateri nezaželeni procesi ter da se posledično ekološko stanje reke slabša, ni novo: "Po eni strani že desetletja poteka diskusija, ali bi nemara reko zajezili in jo izkoriščali v energetske namene, po drugi pa, da bi reko renaturirali." V Zvezi društev Moja Mura pa opozarjajo, da ne bodo mirno spali, dokler obstaja možnost, da bi na tem dragocenem območju postavili verigo osmih hidroelektrarn.

Kam s komunalnim blatom? Država predlaga monosežig in predelavo v gradbene proizvode
22. 09. 2020 14.40
Odstranjevanje blata iz komunalnih čistilnih naprav je po zastoju izvoza še vedno pereča tema, pravijo na ministrstvu za okolje in prostor. Zato so pripravili državne usmeritve za ravnanje s temi komunalnimi odpadki. Predlagajo dve možnosti: monosežig in predelavo odpadnega blata v nove gradbene proizvode. Ali bodo vzpostavile lastno infrastrukturo za monosežig, bo stvar občin.

Gasilcem zmanjkovalo vode, dostavljali so jo prostovoljci
07. 09. 2020 09.20
Po petkovem obsežnem požaru v Postojni so sodelujoči sporočili, da jim je uspela neverjetna zgodba. Gasilci so uspešno ohladili plinohram in preprečili eksplozijo, prav tako jim je, kljub pomanjkanju vode, uspelo preprečiti širjenje požara na sosednji objekt. Policisti pa so sporočili, da prve ugotovitve kažejo, da pri požaru ne gre za sum storitve kaznivega dejanja.

Namesto raziskovanja jamarji na Kaninu kopali jarek za elektriko
23. 08. 2020 14.10
Kanin velja za najbolj priljubljeno točko za raziskovanje jam. Teh namreč tam kar mrgoli, lahko bi rekli, da je ves preluknjan. Zato se jamarji tja pogosto podajajo raziskovat nadaljevanja že odkritih jam in iskati nove še neodkrite. Tokrat pa so se številni tam zbrali s povsem drugačnim namenom. Prizadevajo si namreč, da bi koča Petra Skalarja ponovno zaživela za goste, njim pa omogočila boljše raziskovanje kaninskega podzemlja.

Eternit preiskuje, ali so zaposleni odgovorni za onesnaženje vode v Anhovem
18. 08. 2020 14.32
Pristojni iz družbe Eternit, ki je odgovorna za julijsko onesnaženje vode v Anhovem, so zagotovili, da je bilo onesnaženje enkraten dogodek, ki so ga morebiti povzročili zaposleni, ker so pomanjkljivo opravili nedavna vzdrževalna dela. Če bodo odkrili nepravilnosti, bodo zoper odgovorne ukrepali, so zatrdili.

Pred ponovnim dovoljenjem za uporabo vode iz vodovoda v Anhovem ima NIJZ še nekaj zahtev
14. 08. 2020 16.28
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) bo pred izdajo dovoljenja za ponovno uporabo pitne vode iz vodovoda v Anhovem postavil še nekaj zahtev, je po današnjem obisku v Anhovem povedal direktor NIJZ Milan Krek. Med temi zahtevami je tudi zagotovilo podjetja Eternit, da do podobnega dogodka ne bo več prišlo.

'Kaj (še) se bo moralo zgoditi, da bo država zaščitila prebivalce pred onesnaževalci okolja?'
13. 08. 2020 13.51
Zdravniška zbornica Slovenije okoljsko in zdravstveno ministrstvo ter NIJZ znova poziva k odločnemu ukrepanju in zaščiti zdravja prebivalcev Anhovega. "Nedopustno je, da je objekt odpadnih voda zgrajen tako, da je mešanje voda mogoče," so kritični. Na pristojne zato vnovič apelirajo, da takoj sprožijo tudi vse postopke ugotavljanja morebitne kazenske odgovornosti vseh vpletenih, ki so omogočili razmere, da se je pitna voda sploh lahko onesnažila.

Ali opažate pigmentne madeže in pege?
12. 08. 2020 00.15
Pigmentni madeži in pegice nastanejo zaradi neustrezne nege in izpostavljanja sončnim žarkom. V tem dneh je idealen čas, da zaustavite nastanek pigmentnih madežev na svojem obrazu in jih z ustrezno kremo tudi odstranite. Kožo je potrebno najprej obogatiti z vsemi potrebnimi vitamini in minerali ter jo pripraviti na poletje, da bo tudi pod vročim soncem kar najlepše sijala. Naj z vami delimo nekaj nasvetov.

V Anhovem glede vode še čakajo na končno oceno NIJZ
11. 08. 2020 15.09
V občini Kanal ob Soči glede vode po sanaciji onesnaženja zaradi napake na industrijski čistilni napravi družbe Eternit in rezultatih, ki kažejo na primernost uporabe, še vedno čakajo na končno oceno Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Obvestilo o tem bodo takoj po prejemu objavili na spletni strani, so napovedali. Krajani pa medtem živijo v nenehnem strahu, kakšna voda bo pritekla iz njihovih pip.

Analiza vode v Anhovem: voda primerna za uporabo, oceno bo podal še NIJZ
10. 08. 2020 13.35
Potem ko je pretekli mesec prebivalcem Anhovega pritekla v vodovod penasta sivo-rjavo umazana voda, ki je smrdela po apnu, kemikalijah ali cementu, je zdaj občina Kanal ob Soči dobila rezultate vseh analiz vode v Anhovem. Onesnaženje se je pojavilo v vodovodnem sistemu zaradi napake na industrijski čistilni napravi družbe Eternit. Rezultati sicer kažejo, da je voda primerna za uporabo, vendar bo končno oceno podal NIJZ.

Do rezultatov analize pitne vode velja v Anhovem prepoved uporabe vode za prehrano
30. 07. 2020 16.29
Potem ko smo v torek poročali, da je pretekli petek prebivalcem Anhovega pritekla v vodovod penasta sivo-rjavo umazana voda, ki je smrdela po apnu, kemikalijah ali cementu, še vedno niso znani rezultati kemijske analize pitne vode. Občina Kanal ob Soči je zato občane obvestila, da voda ni pitna, prav tako ni primerna za uporabo pri kuhanju in umivanju zob. Za pomoč pri oskrbi občanov s pitno vodo so se obrnili na gasilce.

Zaradi onesnaženja prepovedali kopanje v Soči od Rodeža do Plavi
30. 07. 2020 12.44
Zaradi onesnaženja reke Soče so v občini Kanal ob Soči na območju od Rodeža do Plavi do preklica strogo prepovedali kopanje v reki. Po do zdaj znanih podatkih je manjša količina neznane snovi odtekla v reko in pustila oljne madeže, je pojasnil poveljnik občinske civilne zaščite Igor Komac. Kot nam je potrdil, ne gre za dogodek, ki je bil povezan s težavami pred dnevi, ko so prebivalci poročali o umazani vodi, ki je pritekla v vodovod in smrdela po kemikalijah.

Penasta, po kemikalijah smrdeča voda presenetila prebivalce Anhovega
28. 07. 2020 14.26
Organizacija Eko Anhovo in dolina Soče je na družbenem omrežju objavila informacijo, da je pretekli petek prebivalcem Anhovega pritekla v vodovod penasta sivo-rjavo umazana voda, ki je smrdela po apnu, kemikalijah ali cementu. Občina Kanal ob Soči do včeraj prebivalcem ni pojasnila, kaj se je zgodilo, trdijo z organizacije. Z občine odgovarjajo, da so danes zjutraj na svoji spletni strani sporočili, da je izvor onesnaženja vodovodni priključek industrijske čistilne naprave Eternit Slovenija, voda v vodarni pa je bila neoporečna.

Na videz usahlo gibanje spreminja ZDA
24. 07. 2020 10.12
Ameriški poslanci so sklenili, da je treba iz ameriškega kongresa odstraniti ducat kipov zgodovinskih osebnosti, povezanih s konfederacijo in rasizmom. Vprašanje je, ali bo ta odziv na proteste zaradi sistemskega rasizma potrdil tudi senat, v katerem imajo večino pri popravljanju krivic obotavljivi republikanci. A je že sam predlog znak sprememb, ki zajemajo ZDA.

Stekel izlov rib iz ogroženega Dvojnega jezera
21. 07. 2020 11.28
Zavod za ribištvo je začel z izlovom rib iz Dvojnega triglavskega jezera, ki jih je pred skoraj 30 leti vanj vnesel človek, zaradi česar je jezero začelo gniti. Minuli teden so tako izlovili za okoli 25 kilogramov pisancev in zlatovčic. Pristojni načrtujejo tudi nadgradnjo in optimizacijo čistilne naprave, da bo vpliv Koče pri Triglavskih jezerih na jezero čim manjši.

Preplavali, prekolesarili in preveslali tok reke Save
27. 06. 2020 07.53
Ljubitelji narave so na pobudo gibanja Balkan River Defence v akciji Za naravo ob Savo prehodili, preveslali, prekolesarili in preplavali tok reke Save v Sloveniji, skupno 258 kilometrov. Ob spoznavanju in čiščenju narave so zahtevali zdravo življenjsko okolje, dobro plačana zelena delovna mesta ter rešitev prihodnosti.

Ali opažate pigmentne madeže in pege?
20. 06. 2020 00.15
Pigmentni madeži in pegice nastanejo zaradi neustrezne nege in izpostavljanja sončnim žarkom. V tem dneh je idealen čas, da zaustavite nastanek pigmentnih madežev na svojem obrazu in jih z ustrezno kremo tudi odstranite. Kožo je potrebno najprej obogatiti z vsemi potrebnimi vitamini in minerali ter jo pripraviti na poletje, da bo tudi pod vročim soncem kar najlepše sijala. Naj z vami delimo nekaj nasvetov.

Topovi so sekali, padale so krogle: privid davnih časov, ko je pred Mariborom 'klonil' celo Sulejman Veličastni
15. 06. 2020 06.00
Dobrih šest kilogramov težka, z 18 centimetri premera, iz litotamnijskega apnenca. Na prvi pogled nič posebnega, a v sebi skriva odraz izjemne zgodovine štajerske prestolnice. Srednjeveška kamnita topovska krogla, ki so jo v Dravi med čistilno akcijo našli potapljači, je nema priča neuklonljivosti in borbenosti starih Mariborčanov. Ki pred zvedavim opazovalcem naslika dogodke preteklosti, ko je 'borih' tisoč meščanov z njej podobnim orožjem rodno mesto ubranilo (tudi) pred stotisočglavo turško vojsko.

Dvojno triglavsko jezero po 30 letih dobilo priložnost, da se povrne v naravno stanje
10. 06. 2020 06.00
V Dvojnem triglavskem jezeru so se zaradi jezerskih zlatovčic, ki so pojedle plankton, alge tako razrasle, da jezero gnije. V skoraj 30 letih, odkar je človek vanj vnesel invazivno ribo, razen posamičnih poskusov biologov in ribičev prave sanacije še ni bilo. In to kljub temu, da so rešitve bile na dlani, a se zanje denar nikoli ni našel. Zdaj se bo le premaknilo – zlatovčico in pisanca, ki so ga naknadno v jezeru odkrili pred nekaj leti, bodo ribiči začeli izlavljati še ta mesec.

V Sloveniji ustanovili nov kraj. S tem želijo spodbuditi razvoj
08. 06. 2020 20.38
Najmanj 10 stavb in ime, ki ga nima še noben kraj – to sta dva od pogojev za ustanovitev novega naselja pri nas. V zadnjih desetih letih je v Sloveniji nastalo devet novih naselij, deseto pa naj bi bilo, kot si želijo v Občini Gorje, naselje Zatrnik. Domačini bi radi s tem spodbudili razvoj, tudi turistični, so pa z nastankom naselja povezani tudi določeni stroški.

Teš nadaljuje z aktivnostmi za sosežig, morda zgolj v bloku 6
08. 06. 2020 14.12
V Termoelektrarni Šoštanj (Teš) nadaljujejo s aktivnostmi za sosežig odpadkov, razmišljajo pa o možnosti sosežiga zgolj v bloku 6. Poročilo o vplivih na okolje bo sicer predvidoma zaključeno v naslednjih nekaj tednih in uradno vloženo v postopek spremembe okoljevarstvenega dovoljenja, kot je Tešu naložila Agencija RS za okolje.

Več kot trikratna podražitev komunalnih storitev v Mariboru
26. 05. 2020 07.25
Mariborski mestni svetniki so na seji, ki se je zavlekla krepko čez polnoč, potrdili novo ceno komunalne storitve ravnanja z blatom iz centralne čistilne naprave, po kateri se bodo položnice občanov z junijem povišale za več kot trikrat. Dejstvo je namreč, da zaenkrat ni druge realne rešitve. Do znatne podražitve ravnanja z odpadnim blatom prihaja predvsem zaradi zapiranja meja Madžarske, kamor so odvažali blato tudi iz Maribora.