članice EU

Državni sekretar Vajgl in veleposlaniki o zunanji in varnostni politiki EU
09. 03. 1998 19.14
Državni sekretar v slovenskem ministrstvu za zunanje zadeve Ivo Vajgl je danes na pobudo veleposlanika Velike Britanije v Sloveniji, ki je predsedujoča država EU, sprejel veleposlanike držav Trojke Evropske unije v Sloveniji: britanskega veleposlanika Davida Andrewa Lloyda, avstrijskega veleposlanika Gergharda Wagnerja in namestnika nemškega veleposlanika Klausa Riedla. Srečanja pa se je udeležil tudi vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji veleposlanik Amir Naqvi, so sporočili iz ministrstva za zunanje zadeve.

Zaskrbljenost Portugalske zaradi širitve EU na Vzhod
03. 03. 1998 10.27
Portugalski premier Antoino Guterres je med obiskom na Švedskem dejal, da je zaskrbljen zaradi zahtev Švedske in Nemčije po zmanjšanju izdatkov za pomoč revnejšim članicam unije. Guterres je izrazil zaskrbljenost tudi zaradi širitve EU na Vzhod, medtem ko je njegov švedski kolega Goeran Persson glede slednjega optimist in je prepričan, da revnejše članice zaradi širitve ne bodo ob pomoč iz Bruslja.

Evropska komisija: Azijska kriza ne bo veliko vplivala na gospodarstvo EU
26. 02. 1998 12.09
V rednem letnem poročilu o gospodarskih razmerah v EU Evropska komisija ocenjuje, da bo azijska finančna kriza letos nekoliko upočasnila gospodarsko rast, vendar bo ta negativen vpliv zgolj obroben. Za letos napovedana 3-odstotna rast, naj bi se zaradi azijskih težav zmanjšala za četrtino odstotne točke. Komisija bo novo napoved o gospodarskih gibanjih izdala 25. marca, vzporedno s priporočilom o tem, katere države naj v prvem valu januarja prihodnje leto uvedejo evro. Prav zaradi bližnje objave omenjenega priporočila, tokratno letno gospodarsko poročilo ne vsebuje ocene o tem, kako članice EU napredujejo na poti izpolnjevanja konvergenčnih kriterijev za vključitev v Evropsko gospodarsko in denarno unijo.

Minister Frlec v Veliko Britanijo
03. 02. 1998 15.36
Zunanji minister Boris Frlec bo v četrtek na uradnem obisku v Londonu, kjer se bo sestal z vodjo britanske diplomacije in predsedujočim ministrskemu svetu Evropske unije Robinom Cookom.

Članice EU se pripravljajo na evro
17. 12. 1997 09.24
Deset držav EU je že izdelalo nacionalne načrte za preoblikovanje javne uprave ob prehodu na skupno denarno enoto, je sporočila Evropska komisija. Načrte so že izdelali v Belgiji, v Franciji, na Irskem, v Italiji, v Luksemburgu, na Nizozemskem, v Avstriji, na Portugalskem, na Finskem in v Nemčiji, kjer so tudi že sprejeli predlog celotnega zakona. Tudi Španija naj bi svoj program sprememb v javni upravi, povezanih s prehodom na skupno valuto, predstavila v tem tednu. Teh enajst članic EU sodi med najverjetnejše članice evropske denarne unije, ki bo začela veljati 1. januarja 1999.

Drnovšek na vrhu EU v Luksemburgu ta konec tedna
10. 12. 1997 08.56
Slovenski premier Janez Drnovšek in zunanji minister Boris Frlec se bosta konec tedna v Luksemburgu udeležila vrha Evropske unije. Kot je že običaj, se bodo voditelji evropske petnajsterice sestali v petek, v soboto pa se jim bodo pridružili še kolegi iz pridruženih članic.

Pred vrhom EU srečanje med Chiracom in Kohlom
05. 12. 1997 17.34
Nemški kancler Helmut Kohl in francoski predsednik Jacques Chirac sta se danes v Bonnu sestala na pripravljalnih pogovorih pred vrhom Evropske unije, ki bo sredi decembra v Luxembourgu. Kohl je pred srečanjem povedal, da bosta s Chiracom izmenjala mnenja o celi paleti vprašanj v zvezi z EU.

Škoda poljskega gospodarstva zaradi prepovedi izvoza mleka v EU
05. 12. 1997 15.30
Zaradi prepovedi uvoza poljskega mleka v Evropsko unijo bo poljsko gospodarstvo utrpelo letno škodo v višini med 250 in 300 milijoni dolarjev, je danes v Varšavi povedal poljski minister za evropske zadeve Ryszard Czarnecki.

Evropski parlament sprejel dokument po kateren naj EU začne prihodnje leto pogajanja z vsemi kandidatkami za članstvo
04. 12. 1997 18.39
Evropski parlament je v Bruslju sprejel dokument, v katerem se je zavzel, naj EU prihodnje leto hkrati začne pogajanja z vsemi kandidatkami za članstvo, ki izpolnjujejo politične kriterije, zastavljene na koebenhavnskem vrhu leta 1993. Pri tem je parlament predlagal, naj unija poleg Cipra začne intenzivna pogajanja s kandidatkami, ki jih je Evropska komisija ocenila za najbolj pripravljene: Poljsko, Češko, Madžarsko, Estonijo in Slovenijo. Parlament opozarja, da unija ne sme vnaprej časovno določiti datuma, kdaj bodo prosilke dosegle polnopravno članstvo, saj bo ta odvisen od prizadevanj, ki jih bodo posamezne kandidatke storile. Evropski parlament se je v resoluciji zavzel za temeljito reformo institucij unije še pred vstopom prve članice v povezavo in torej s tem za zgodnjo medvladno konferenco, ki naj bi dokončno odgovorila na to vprašanje.

Premier Drnovšek na Irskem
27. 11. 1997 19.13
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je na prvem uradnem obisku na Irskem. V Dublinu se je danes srečal z irskim kolegom Bertiejem Ahernom, ki mu je zagotovil popolno podporo Irske na bližnjem luksemburškem vrhu za vključitev v prvi krog pogajanj in za čimprejšnji začetek pogajanj Evropske komisije s Slovenijo. Premier Drnovšek se je sestal tudi s predsednikom predstavniškega doma Seamusom Pattisonom in predsednikom senata Brianom Mulloolyjem.

Monti kritiziral prepočasno usklajevanje zakonodaj članic EU za učinkovito delovanje notranjega trga
27. 11. 1997 11.46
Evropski komisar za notranji trg Mario Monti je danes v nagovoru pred svetom ministrov Evropske unije za notranji trg izjavil, da je unija <I>zelo daleč</i> od uresničitve akcijskega načrta za učinkovito delovanje skupnega notranjega trga. Hkrati je poudaril, da je obnašanje nekaterih držav, ki zaostajajo z vnašanjem ustreznih sprememb v nacionalno zakonodajo, nedopustno.

Sprejem namestnika vodje češke diplomacije pri Frlecu in Peterletu
25. 11. 1997 13.01
Zunanji minister Boris Frlec in predsednik parlamentarne komisije za evropske zadeve Lojze Peterle sta danes ločeno sprejela Cirila Svobodo, namestnika češkega zunanjega ministra, ki je pristojen za evropske zadeve.

Turški premier v Italiji
24. 11. 1997 00.00
Turški premier Mesut Yilmaz je bil dopoldne na krajšem obisku v Rimu, kjer se je sestal z italijanskim kolegom Romanom Prodijem. Osrednja tema pogovorov je bila širitev Evropske unije. Kot je znano, si Turčija prizadeva za začetek pogajanj o polnopravnem članstvu v EU, vendar pa nekatere članice temu odločno nasprotujejo.

EU in nezaposlenost
04. 11. 1997 00.00
V Bruslju se bodo jutri sešli ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance, ki bodo po predvidevanjih pripravili podlago za bližajoči se izredni novembrski vrh EU o zaposlovanju. Ministri se bodo seznanili s poročilom strokovnjakov unije o uresničevanju ambicioznih načtrov za boj proti 18-milijonski brezposelnosti, ki jih je predlagala Evropska komisija. Dan kasneje, v četrtek, bodo o isti temi v Bruslju razpravljali še ministri EU za socialne zadeve. Načrt zaradi zelo ambicioznega in konkretno zastavljenega cilja (12 milijonov novih delovnih mest) med petnajsterico ni naletel na odobravanje. Poleg tega, da nekatere članice menijo, naj oblikovanje nacionalnih zaposlovalnih politik ostane v domeni nacionalnih vlad, so nekatere članice opozorile pred negativnimi posledicami morebitnega neuspešnega doseganja zastavljenih ciljev na širšo javnost v EU. Več članic je Evropsko komisijo obsodilo, da je zastavila visok cilj, ne da bi imela zagotovila, da bo ta dejansko uresničen.

Končano srečanje kmetijskih ministrov EU
23. 09. 1997 00.00
V Bruslju se je končalo dvodnevno srečanje kmetijskih ministrov EU, na katerem so govorili o razvoju kmetijstva v uniji in o bolezni norih krav. Evropski komisar za kmetijstvo Franz Fischler je predstavil poročilo o učinkovitosti nadzora prepovedi izvoza britanske govedine v ostale članice EU. Iz virov blizu nemški delegaciji se je izvedelo, da Fischler ni konkretno naštel držav, kjer je nadzor pomanjkljiv, vendar naj bi to storil v prihodnjih dneh.