članice EU

EU namenja 2,9 milijona ekujev za prevajanje in branje

08. 01. 1999 12.31

Evropska komisija je v okviru programa Ariane izbrala 292 od skupaj 474 prijavljenih projektov s področja prevajanja in spodbujanja branja knjig. Za izvedbo projektov bo Bruselj namenil 2,9 milijona ekujev. V programu Ariane sodelujejo države članice Evropske unije in države Evropskega prostotrgovinskega sporazuma EFTA. V okviru programa so financirani projekti, katerih cilj je izboljšati javni dostop do knjig in spodbujati branje, prevajalski projekti in tudi izobraževanje področnih strokovnjakov.

Predlagana maksimalna stopnja DDV v EU

25. 12. 1998 09.57

Evropska komisija je objavila zakonski predlog, po katerem bi maksimalna standardna stopnja davka na dodano vrednost (DDV) lahko znašala največ 25 odstotkov. Predlog od vlad članic EMU ne zahteva sprememb obstoječega DDV sistema, temveč poskuša odpraviti možnost nadaljnjega povečevanja različnosti davčnih stopenj. Dosedanji predpisi v EU so obvezovali članice samo pri minimalni najvišji stopnji davka, niso pa omejevali najvišje stopnje.

V Strasbourgu bo prvič zasedal Pridružitveni parlamentarni odbor EU in Slovenije

15. 12. 1998 09.27

V Strasbourgu se bo drevi na dvodnevnem ustanovnem zasedanju sestal Pridružitveni parlamentarni odbor Evropske unije in Slovenije, ki na podlagi sporazuma o pridruženem članstvu predstavlja sodelovanje med Evropskim parlamentom in parlamentom pridružene članice. Njegova osrednja naloga je preučevanje vseh vidikov odnosov med Slovenijo in EU.

Gil-Robles: Vstopi novih članic v EU ne pred 2004

11. 12. 1998 12.41

Predsednik Evropskega parlamenta Jose Maria Gil-Robles je danes po srečanju z voditelji držav Evropske unije, ki zasedajo na Dunaju, ponovil svojo oceno iz junijskega vrha EU v Cardiffu, da prve nove članice v povezavo ne bodo vstopile pred iztekom mandata Evropskega parlamenta prihodnjega sklica v letu 2004. ''Gre za zelo realistično oceno dejanskega stanja,'' je dejal predsednik parlamenta.

Intenzivne priprave pred srečanjem na Dunaju

05. 12. 1998 13.42

Prve decembrske dni so dogajanje v Evropski uniji (EU) zaznamovale predvsem priprave na vrhunsko srečanje 11. in 12. decembra na Dunaju, za Slovenijo pa sta bila v tem obdobju pomembna dva dogodka: dvodnevno srečanje vodij ožjih pogajalskih skupin šestih naprednejših držav kandidatk za polnopravno članstvo v Budimpešti ter obisk glavnega pogajalca Evropske komisije (EK) za Slovenijo Jaima Garcie Lombardera v Ljubljani in Portorožu. Odmevala je tudi odločitev državnega sveta, ki je na zakon o davku na dodano vrednost - v Sloveniji bo uvedel evropski način obdavčevanja - izglasoval odložilni veto.

Evropsko računsko sodišče znova ugotovilo nepravilnosti pri porabi denarja iz proračuna EU

17. 11. 1998 12.50

Evropsko računsko sodišče je v letnem poročilu o ravnanju z denarjem iz skupne blagajne Evropske unije za fiskalno leto 1997 ugotovilo, da je prišlo do nepravilnosti pri porabi okrog petih odstotkov denarja iz več kot 80 milijard ekujev vrednega unijinega proračuna, kar je le nekaj manj kot leto prej, ko je računsko sodišče poročalo o nepravilni uporabi okrog 5,3 odstotka denarja petnajsteričinih davkoplačevalcev.

Minister Dragonja na srečanju s kolegi iz EU

16. 11. 1998 18.10

Slovenski minister za gospodarske dejavnosti Metod Dragonja se je danes v Bruslju udeležil srečanja ministrov Evropske unije, pristojnih za industrijo, s kolegi iz držav, kandidatk za članstvo v povezavi. Kot je minister Dragonja povedal po srečanju, je petnajsterica na sestanku posebej poudarila pomen učinkovitega usklajevanja zakonodaje kandidatk s skupno unijino, saj bo to olajšalo in pospešilo integracijo industrije kandidatk v unijin sistem.

EU namenja 28 milijonov ekujev za boj proti mamilom v Peruju

11. 11. 1998 15.04

Evropska unija bo za bolj proti mamilom v Peruju namenila 28 milijonov ekujev, so sporočili na Evropski komisiji. S pomočjo tega denarja naj bi v nekaterih regijah Peruja, ki so zaradi mamil najbolj prizadeta, unija pomagala pri razvijanju in preusmerjanju gospodarstva. Namen, da bodo tej srednjeameriški državi namenile 28 milijonov ekujev pomoči, so članice EU izrazile v odgovor na poziv perujskih oblasti.

Premieri in finančni ministri nordijskih držav o odnosu do EMU

09. 11. 1998 12.07

Premieri in finančni ministri nordijskih držav so pred uradnim začetkom zasedanja Nordijskega sveta na neuradnih pogovorih včeraj v Oslu razpravljali o odnosu njihovih držav do Evropske unije in njene monetarne politike.

Evropska komisija dobro ocenjuje napredovanje uresničevanja notranjega trga

04. 11. 1998 07.33

Evropska komisija ugotavlja, da članice Evropske unije dobro napredujejo v uresničevanju zakonodaje s področja skupnega notranjega trga. Delež področnih direktiv, ki jih še ne uresničuje nobena članica EU, je s 26,7 odstotka, zabeleženih novembra lani, oktobra letos padel na 14,9 odstotka.

Države EU namenijo za izobraževanje v povprečju 5,2 odstotka BDP

29. 10. 1998 07.51

Države članice EU porabijo v povprečju 5,2 odstotka svojega letnega bruto družbenega proizvoda (BDP) za izobraževanje, je sporočila statistična služba EU, Eurostat. Najmanj za izobraževanje namenijo v Grčiji in sicer 2,9 odstotka, največ pa na Danskem in v ostalih skandinavskih državah, kjer v te namene porabijo kar 8 odstotkov.

Seja Sveta Banke Slovenije

28. 10. 1998 13.47

Svet Banke Slovenije (BS) je na svoji 169. seji dne 27. oktobra 1998 sprejel več pomembnejših sklepov in stališč. Ob razpravi o trenutnih gospodarskih in denarnih gibanjih ter pripravi pogajalskih izhodišč za pridružitev Slovenije EU za področje svobode gibanja kapitala, se je svet med drugim zavzel za nadaljnjo postopno liberalizacijo tokov, ki bo v prvi vrsti odvisna od nadaljnjega znižanja inflacije pri nas ter nadaljnje finančne stabilnosti. Z drugimi besedami, šele članstvo v Evropski denarni uniji je lahko porok modelu, ki ga danes uporabljajo države članice unije, so po seji sveta sporočili iz BS.

EU: Visoka kazen za kartelsko fiksiranje cen

24. 10. 1998 09.50

Evropska komisija je skupino desetih podjetij ta teden obtožila skrivnega kartelskega fiksiranja cen na tržišču toplovodnih cevi in jim skupaj naložila kazen v višini 92,21 milijona ekujev. Najvišjo kazen, 70 milijonov ekujev, je Bruselj naložil multinacionalki ABB (Asea Brown Boveri), z 8,9 milijona ekujev je kaznoval tudi danski Logstor. Nekoliko manjše globe je naložil še osmim manjšim podjetjem, med njimi Henss/Isoplusu in Pan-Isovitu iz Nemčije. Prvo je dobilo 4,95 milijona ekujev in drugo 1,5 milijona ekujev kazni. Komisija je ugotovila, da je do kartelskega delovanja prišlo leta 1990 na Danskem, nato se je razširilo na Nemčijo in druga unijina tržišča, s fiksiranjem cen pa je po ugotovitvah komisije kartel celoten unijin trg za ta izdelek, vreden okrog 400 milijonov ekujev, obvladoval od leta 1994. Komisija je v preiskavi ugotovila, da je kartel najbolj intenzivno deloval v Nemčiji in na Danskem. Tam je izbral družbo, za katero je želel, da dobi določen posel, nato pa so ostale članice ponudile višje cene. Kazen, ki jo je Bruselj naložil družbi ABB, je tretja največja, naložena posamičnemu podjetju. Rekordno visoko, s 102 milijoni ekujev kazni, je januarja letos Evropska komisija kaznovala Volkswagen, Tetra-Pak pa si je leta 1991 zaradi kršenja pravil notranjega trga prislužil 75 milijonov ekujev kazni.

Evropski prometni ministri pozdravili švicarsko odločitev

01. 10. 1998 16.46

Prometni ministri držav članic Evropske unije so na srečanju v Luxsembourgu danes pozdravili izid švicarskega referenduma o višjih cestnih pristojbinah za tovorna vozila.

Evropska konferenca o informacijski tehnologiji opozorila na pomanjkanje usposobljenih kadrov

28. 09. 1998 12.16

<B>V Bruslju so Microsoft in več drugih vodilnih tehnoloških podjetij pripravili konferenco o informacijski tehnologiji, ki se je je udeležilo več kot 150 vodilnih evropskih gospodarstvenikov in politikov. Na srečanju, ki ga je odprl predsednik Evropske komisije, Jacques Santer, so udeleženci pozvali k javnim in zasebnim pobudam za odpravo kritičnega pomanjkanja usposobljenih kadrov na področju informacijske tehnologije.</B>

Zasedanje izvršnega odbora schengenskega sporazuma

17. 09. 1998 14.48

V Bonnu se je danes končal dvodnevni sestanek izvršnega odbora schengenskega sporazuma, na katerem so sodelovali ministri za notranje zadeve držav članic omenjenega sporazuma in držav kandidatk za članstvo v EU, so sporočili iz slovenskega ministrstva za notranje zadeve.

Srečanje schengenskih držav v Bonnu

16. 09. 1998 11.00

V mestu Koenigswinter pri Bonnu se je danes uradno začela konferenca držav podpisnic Schengenskega sporazuma. Udeleženci konference bodo v pogovorih pod vodstvom nemškega notranjega ministra Manfreda Kantherja obravnavali predvsem ukrepe za vzajemno podporo pri zagotavljanju varnosti in nadzora nad zunanjimi mejami Evropske unije.

Invalidska podjetja v Sloveniji in po Evropi

07. 08. 1998 14.52

V Sloveniji je bilo konec lanskega leta 118 invalidskih podjetij, ki so zaposlovala okoli 7000 delavcev, od tega 3600 invalidov. Od navedenega števila invalidskih podjetij jih je 80 odstotkov pridobilo status po letu 1990. Glede na skupno število vseh zaposlenih invalidov je v invalidskih podjetjih zaposlenih okoli 15 odstotkov invalidov. Med invalidskimi podjetji prevladujejo podjetja, v katerih je zaposlenih od 10 do 50 delavcev; le v 15 invalidskih podjetjih je zaposlenih več kot 100 delavcev, je zapisano v najnovejšem pregledu ministrstva za delo, družino in socialne zadeve.

EU: Precejšnje razlike v neto cenah avtomobilskih modelov

14. 07. 1998 10.23

Evropska komisija je v najnovejši raziskavi avtomobilskega tržišča v državah Evropske unije ugotovila, da se neto cene avtomobilov od članice do članice še vedno precej razlikujejo. V povprečju so najdražji avtomobili v Veliki Britaniji in najcenejši na Nizozemskem. V prvi državi je najdražjih kar 60 od 74 v EU najbolj prodajanih modelov, v drugi pa je za najnižjo ceno moč kupiti 34 avtomobilskih modelov. V Španiji in na Portugalskem jih je za najnižjo ceno moč kupiti 14.

Schuessel v Ljubljani

06. 07. 1998 16.01

Na povabilo slovenskega zunanjega ministra Borisa Frleca je na delovni obisk v Slovenijo danes prispel avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel. Avstrijskega gosta bosta poleg gostitelja sprejela tudi premier Janez Drnovšek ter predsednik države Milan Kučan.

Slovenija začenja dvostranski screening za prost pretok blaga

30. 06. 1998 15.32

V Bruslju se je danes začel dvostranski pregled usklajenosti slovenske zakonodaje s pravnim redom Evropske unije za področje prostega pretoka blaga. Dvostranski pregled zakonodaje za to obsežno področje, ki je tako po oceni Bruslja kot kandidatk v dosedanjem poteku procesa prvo težje, bo sklenjeno prihodnjo sredo, 8. julija.

Z zadnjo širitvijo EU pridobila veliko gozdne površine

26. 06. 1998 15.13

Gozdne površine v Evropski uniji so se po ugotovitvah Eurostata z vstopom Avstrije, Finske in Švedske v EU skorajda podvojile; v prejšnji dvanajsterici je bilo 0,15 hektarja gozda na prebivalca, medtem ko se petnajsterica danes ponaša z 0,27 hektarja gozdne površine na prebivalca. Skupaj je danes v uniji več kot 102 milijona hektarjev gozda.

Kramberger in Kacin sprejela portugalsko delegacijo

26. 05. 1998 16.20

Podpredsednik komisije DZ za evropske zadeve Janez Kramberger in predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin ter člani odbora so danes sprejeli portugalsko delegacijo pod vodstvom državnega sekretarja Francisca Seixasa Da Costa. Goste je spremljal tudi veleposlanik, akreditiran za Slovenijo, Alvaro De Mendoca Emoura, so sporočili iz DZ.

Evropska komisija zadovoljna z nacionalnimi zaposlovalnimi načrti

13. 05. 1998 15.58

Evropska komisija je danes na seji v Strasbourgu sprejela poročilo, v katerem ugotavlja, da predlogi nacionalnih zaposlovalnih načrtov članic petnajsterice kljub nekaterim pomanjkljivostim kažejo na skupno zavezanost unije, da stori konkreten napredek v boju proti brezposelnosti.

Države Beneluksa nezadovoljne z oblikovanjem skupne zunanje politike EU

29. 04. 1998 10.50

Države Beneluksa napovedujejo, da bodo na naslednjem neformalnem zasedanju zunanjih ministrov odprle vprašanje skupne zunanje in varnostne politike Evropske unije in prevlade večjih članic povezave pri njenem oblikovanju. Belgija, Nizozemska in Luksemburg so v pismu svetu zunanjih ministrov na začetku tedna opozorile, da bi ad hoc skupine za reševanje problemov, ki so vitalnega pomena za petnajsterico, vendar pa v njih sodelujejo le posamezne članice unije (na primer kontaktna skupina za nekdanjo Jugoslavijo), utegnile sčasoma oslabiti zaupanje v skupno zunanjo in varnostno politiko EU. Tri države priznavajo, da imajo za prispevek k reševanju določenih problemov nekatere članice povezave resda večji interes ali večjo usposobljenost, vendar pa opozarjajo, da se morajo posvetovati s celotno petnajsterico, preden ta sprejme odločitve ožjih mednarodnih skupin in jih uvede v svojo zunanjo politiko. Odločitve, sprejete v takšnih mednarodnih skupinah ne morejo biti zavezujoče za ostale države EU, če te v posvetovanja in odločanje niso bile vključene, meni Beneluks. Belgija in Nizozemska sta že pred mesecem dni, ob primeru kosovske krize, izrazili "ogorčenje" nad težnjo velikih držav unije, da same uravnavajo zunanjo politiko petnajsterice. Zunanja ministra Nizozemske in Belgije, Hans Van Mierlo in Erik Derycke, sta opozorila, da velike države brez usklajevanja ne bi smele same oblikovati skupne zunanje politike in ostale države petnajsterice po zavzetju stališč preprosto postaviti pred dejstvo.

Koordinacija strank o zaščitni zakonodaji

02. 04. 1998 08.14

Koordinacija parlamentarnih strank je včeraj pozno popoldne za zaprtimi vrati začela razpravo o projektu zagotavljanja varovanja javnega oziroma državnega interesa od vstopanju Slovenije v Evropsko unijo. Na je bila predstavljena strategija sprejemanja zaščitne zakonodaje, to je 16 zakonov, ki naj bi bili sprejeti prednostno še pred uveljavitvijo pridružitvenega sporazuma, je pred začetkom razprave povedal podpredsednik vlade Marjan Podobnik, v kabinetu katerega omenjeno zaščito tudi pripravljajo.

Frlec: Širitev EU naj bo pridobitev za prihodnje in sedanje članice

30. 03. 1998 16.26

Slovenski zunanji minister Boris Frlec se v Bruslju udeležuje srečanja 26 zunanjih ministrov Evropske unije in prosilk za članstvo v povezavi, s katerim se uradno odpira vključevanje enajsterice kandidatk v povezavo. Z današnjim dnem se odpira novo obdobje in Slovenija je prepričana, da bodo tako sedanje kot prihodnje članice optimalno pridobile s to enkratno priložnostjo, je v nagovoru na srečanju dejal minister Frlec.

Na socialna vprašanja pri vključevanju v EU ne gre pozabiti

28. 03. 1998 12.55

Predstavniki Evropske unije so kandidatke za članstvo iz Srednje in Vzhodne Evrope na srečanju ministrov za delo v Budimpešti opozorili, naj ob stremljenju za gospodarskim napredkom ne pozabijo na socialna vprašanja. Britanski minister za delo Andrew Smith je poudaril, da so vprašanja povezana z delom in socialo ključne skupne teme v EU. Nove članice se bodo morale prilagoditi evropskim predpisom tudi na teh področjih, je dejal Smith.

Poos v slovenskem parlamentu

18. 03. 1998 18.10

Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin in člani odbora ter predsednik komisije DZ za evropske zadeve Lojze Peterle so se danes srečali z luksemburškim zunanjim ministrom Jacquesom Poosom z delegacijo. Pogovarjali so se o sodelovanju med državama na številnih področjih, še zlasti pa o procesu širitve Evropske unije in izmenjavi izkušenj, so sporočili iz DZ. Poos je sogovornike seznanil s postopkom sprejemanja novih članic in nujnosti selekcioniranja kandidatk za vstop v EU. "Srečali se bomo tudi z zelo težkimi problemi, ker bomo morali sprejemati ukrepe do držav članic, kot tudi do držav kandidatk," je opozoril Poos. V odgovorih na številna poslanska vprašanje je med drugim dejal, da še nobena manjša država ni obžalovala vstopa v EU ter da nacionalna identiteta in suverenost vsake izmed držav članic v nobenem primeru nista bili ogroženi. Vse države članice imajo po njegovem mnenju svoje mesto za pogajalsko mizo ne glede na velikost države. Države članice EU pripravljajo nacionalne programe zaposlovanja in na podlagi teh nacionalnih programov bo mogoče izvajati programe zmanjšanja brezposelnosti, je povedal Poos.

V četrtek ustanovitev Evropske konference, udeležba premiera Drnovška in zunanjega ministra Frleca

10. 03. 1998 11.06

Na ustanovnem zasedanju Evropske konference se bodo v četrtek, 12. marca, v Londonu zbrali voditelji držav članic Evropske unije in kandidatk za članstvo v povezavi. Med njimi bosta predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek in vodja diplomacije Boris Frlec.