članice EU

NATO in EU v Jugovzhodni Evropi

09. 05. 2000 13.09

Drugi dan mednarodne konference s temo NATO in Evropska unija v Jugovzhodni Evropi, ki poteka na Brdu pri Kranju, je začel vodja ožje pogajalske skupine za vstop Slovenije v EU Janez Potočnik. Poudaril je, da v procesu širitve EU ne bo ne zmagovalcev ne poražencev, saj bodo sedanje in bodoče članice pridobile tako na političnem in varnostnem področju kot v gospodarstvu.

Kmalu Vseeevropsko združenje univerz

08. 05. 2000 20.29

Predsedstvo Združenja evropskih univerz (CRE) in predsedstvo Federacije univerz Evropske unije sta se danes v Londonu uskladila, da se združita v Vseevropsko združenje univerz. Rektor Univerze v Mariboru Ludvik Toplak, predstavnik univerz centralne in JV Evrope, univerz iz držav, ki niso članice EU, meni, da ustanovitev enotnega evropskega združenja univerz pomeni izenačenje položaja univerz v Evropi. Združitev bo predvidoma sprejeta naslednji mesec na konferenci v Trontheimu na Norveškem, so sporočili iz Univerze v Mariboru.

Do leta 2005 deset novih članic?

07. 05. 2000 10.56

Evropski komisar za širitev Günter Verheugen napoveduje možnost, da bi do leta 2005 v Evropsko unijo vstopilo deset držav, v ponedeljkovi izdaji piše nemški tednik Der Spiegel. Tednik se pri tem sklicuje na Verheugnove izjave po srečanjih z voditelji vlad in držav ter zunanjimi ministri EU.

Schüssel postavil ultimat

06. 05. 2000 13.20

Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel je včeraj ostalim 14 članicam Evropske unije postavil ultimat za ukinitev diplomatskih sankcij proti Avstriji.

Nove članice v EU konec leta 2002?

04. 05. 2000 18.43

Francoski premier Lionel Jospin se je danes na uradnem obisku v Budimpešti srečal s predsedniki vlad držav Višegrajske skupine in jim potrdil, da bo EU na nove članice pripravljena konec leta 2002, je povedal češki premier Miloš Zeman.

Nemški gospodarstveniki proti širitvi EU

24. 04. 2000 21.24

Nemški gospodarstveniki nasprotujejo možnosti, da bi prve srednje- in vzhodnoevropske kandidatke za članstvo v EU postale polnopravne članice unije že leta 2003. Menijo namreč, da do takrat na članstvo še ne bodo pripravljene v tolikšni meri, kot se trenutno pričakuje.

Slovenija v EU že leta 2004?

18. 04. 2000 21.48

Predsednica Evropskega parlamenta Nicole Fontaine je v današnjem govoru v državnem zboru izrazila pričakovanje, da bodo nove članice Evropske unije, med njimi tudi Slovenija, svoje predstavnike v Evropski parlament lahko volile leta 2004. EU je skupnost vrednot in naš cilj je, da jamčimo zanje, je poudarila Fontainova; ob tem je izrazila zadovoljstvo, da Slovenija te vrednote dviga na državno raven, pri čemer je še posebej izpostavila varstvo manjšin.

Srečanje predsednikov držav kandidatk za EU

18. 04. 2000 21.48

Udeleženci srečanja predsednikov parlamentov držav kandidatk za Evropsko unijo s predsednico Evropskega parlamenta Nicole Fontaine so se na današnjem plenarnem zasedanju v Ljubljani zavzeli za ohranitev zagona procesa širitve EU na vseh ravneh. Predstavniki šesterice, ki je prva začela pogajanja za vstop v EU, so izrazili prepričanje, da bo medvladna konferenca o reformi institucij EU končana do konca letošnjega leta, tako da bi se pogajanja z najbolj pripravljenimi kandidatkami končala v prvi polovici leta 2001 in bi se širitev unije začela leta 2003. Obenem so se zavzeli, da bi državljani kandidatk za članstvo sodelovali na volitvah v Evropski parlament leta 2004.

Višje takse za potnike iz VB

17. 04. 2000 16.56

Britansko finančno ministrstvo je napovedalo spremembo načina zaračunavanja potniških taks za potovanja z letali iz Velike Britanije. Za letalske potnike, ki bodo potovali v članice Evropske unije, bodo takse znižali, za potovanja v države, ki niso članice unije, pa zvišali tudi za 100 odstotkov. To pomeni, da bodo morali potniki iz Velike Britanije v Slovenijo (in obratno) od 1. aprila 2001 plačevali štirikrat višjo takso od tistih, ki bodo potovali v države EU, so sporočili iz Adrie Airways.

Poostrene finančne sankcije EU proti ZRJ

08. 04. 2000 14.13

Z današnjim dnem, dan po objavi odločitve v Uradnem listu Evropske unije, je v veljavo stopila odločitev o poostrenih finančnih sankcijah EU proti ZR Jugoslaviji, ki jih bodo države članice začele izvajati do 15. maja. Sankcije ne merijo le proti vladi v Beogradu, temveč proti vsem podjetjem na območju ZRJ, ki so povezana z režimom predsednika Slobodana Miloševića.

Opravičilo Nemčije za nacistične zločine v Grčiji

04. 04. 2000 17.03

Nemški predsednik Johannes Rau se je drugi dan obiska v Grčiji v kraju Kalavriti na severozahodu Peleponeza opravičil za nacistične zločine v drugi svetovni vojni.

Predsednik Kučan končuje obisk na Portugalskem

30. 03. 2000 15.46

Predsednik države Milan Kučan bo danes po srečanju s predsednikom portugalskega parlamenta Antoniem de Almeido Santosom končal tridnevni uradni obisk na Portugalskem. V mestni hiši - z njenega balkona je bila leta 1910 razglašena republika - pa se bo srečal z lizbonskim županom Joaojem Soaresom.

Začetek pravih pogajanj šele leta 2001

27. 03. 2000 17.35

Evropska unija pred letom 2001 skoraj gotovo ne bo pripravljena na prava pogajanja s prvo šesterico kandidatk o najzahtevnejših poglavjih, kot sta kmetijstvo in prost pretok oseb, saj se države članice pred koncem letošnjega leta najverjetneje ne bodo uspele dogovoriti za podrobna in celovita pogajalska izhodišča za ta poglavja, je v pogovoru za najnovejšo številko biltena Uniting Europe ocenil evropski komisar za širitev Günter Verheugen.

Srečanja ministra Rupla v Ženevi

22. 03. 2000 14.43

Zunanji minister Dimitrij Rupel se je ob robu rednega zasedanja Komisije ZN za človekove pravice v Ženevi včeraj sestal s švicarskim kolegom Josephom Deissom, predsednikom Mednarodnega komiteja Rdečega križa Jakobom Kellenbergerjem in izraelskim pravosodnim ministrom Josijem Beilinom.

Arhar o vključevanju v EU

16. 03. 2000 21.26

Danes se je v javnosti pojavil največkrat omenjani kandidat za predsednika združene konzervativne stranke, guverner Banke Slovenije France Arhar. Arhar zaenkrat ne želi govoriti o odhodu v politiko, je pa iz njegovih izjav razvidno, da mu takšnih ambicij ne manjka.

Teme pogajanj s kandidatkami

09. 03. 2000 18.37

Evropska komisija je članicam Evropske unije predlagala, naj se z novo skupino kandidatk za članstvo na prvem pogajalskem krogu konec marca začne pogajati o najmanj petih in največ osmih poglavjih skupnega pravnega reda.

Prvo zasedanje vojaškega odbora EU

07. 03. 2000 16.43

Na prvem zasedanju se je danes v Bruslju sestal vojaški odbor Evropske unije, eno izmed treh začasnih teles, ki jih je petnajsterica ustanovila za vodenje skupne varnostne in obrambne politike. Dogodek je unijin skupni zunanjepolitični predstavnik Javier Solana ocenil za zgodovinski, saj gre v zgodovini EU za prvi odbor v okviru sveta, ki združuje vojaške častnike - predstavnike generalštabov držav članic.

Širitev EU šele čez 8 let?

07. 03. 2000 16.29

Na neformalnih pogovorih v Bruslju vse večkrat omenjajo, da države kandidatke za članstvo v EU ne bodo sprejete prej kot v osmih do desetih letih, danes piše madžarski dnevnik Nepszabadsag.

Sankcije proti Avstriji v ZN

07. 03. 2000 09.34

Članice EU so v ZN sinoči prvič izvedle sankcije proti Avstriji, ko niso želele podpreti avstrijske kandidatke v skupini strokovnjakov za okolje, se je izvedelo iz diplomatskih virov. Po vstopu avstrijskih svobodnjakov v zvezno vlado je preostalih 14 članic 31. januarja sprejelo odločitev o osamitvi Avstrije, pri čemer so se med drugim zavzele, da ne bodo podpirale njenih kandidatov, ki se potegujejo za položaje v mednarodnih organizacijah.

Prodi podpira vstop Malte v EU

06. 03. 2000 18.41

Predsednik Evropske komisije Romano Prodi je po današnjih pogovorih z malteškim premierom Eddiejem Fenechom Adamijem ocenil, da bi bil vstop Malte v Evropsko unijo koristen za vse unijine članice, saj bi bil ključnega pomena za odprtje unije proti Sredozemlju.

Taksisti zavračajo avstrijske diplomate

04. 03. 2000 09.17

Ukrep sindikata belgijskih taksistov, ki zavračajo prevažanje avstrijskih diplomatov, se nadaljuje. Vzrok je udeležba desnousmerjenih svobodnjakov (FPOe) v avstrijski vladi. V sindikatu so zaposleni predvsem iz držav, ki niso članice Evropske unije.

Kučan končal obisk v Latviji

03. 03. 2000 18.15

Predsednik Republike Slovenije Milan Kučan je danes z vladno-gospodarsko delegacijo končal uradni obisk v Latviji, kjer se je mudil na povabilo latvijske kolegice Vaire Vike-Freiberge in odpotoval v Slovenijo.

Kučan na obisku v Latviji

02. 03. 2000 20.14

V okviru uradnega obiska v baltski republiki Latviji se je predsednik Milan Kučan danes ločeno srečal s predsednikom latvijskega parlamenta Janisom Štraumejem in premierom Andrisom Škelejem. Sogovorniki so največ pozornosti namenili širitvi Evropske unije in prizadevanjim obeh držav za članstvo v zvezi NATO.

Cenejša nafta

28. 02. 2000 16.35

Cena nafte organizacije držav proizvajalk nafte (OPEC) se je v preteklem tednu znižala. Sod (159 litrov) nafte organizacije OPEC je tako v preteklem tednu v povprečju dosegel ceno 26,85 dolarja, potem ko je v tednu predtem njegova cena znašala 27,20 dolarja.

Sodni ukrepi proti sankcijam EU?

27. 02. 2000 18.35

Avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner danes na avstrijski televiziji ni izključila ''sodnih ukrepov'' Dunaja proti nekaterim sankcijam EU, ki bi lahko kršili pravice Avstrije.

Bühler za skupno varnostno politiko

25. 02. 2000 19.30

Predsednik skupščine Zahodnoevropske unije (WEU) Klaus Bühler se je danes v Ljubljani zavzel, da bi imele pridružene članice, partnerke in opazovalke WEU spričo sklepov, da se bo WEU postopno združila z EU, možnost aktivnega sodelovanja pri izgradnji skupne evropske varnostne politike. Sloveniji se je zahvalil tudi za njen prispevek v Paktu stabilnosti za JV Evropo. ''Hvaležni sem, da si Slovenija prizadeva izvažati notranjepolitično stabilnost v druge države regije,'' je poudaril.

Havel pred evropskim parlamentom

16. 02. 2000 19.37

Češki predsednik Vaclav Havel se je med govorom v Evropskem parlamentu zavzel za trdno evropsko obrambno politiko, ki naj ne bo odvisna od ZDA. Njegove besede so poslanci sprejeli z ovacijami.

Zasedanje zunanjih ministrov EU

14. 02. 2000 14.55

Na zasedanju v Bruslju so se davi sestali zunanji ministri Evropske unije. Vodje diplomacij bodo danes ob robu zasedanja formalno odprli medvladno konferenco, na kateri naj bi se petnajsterica v sklopu priprav na širitev do konca leta dogovorila o prenovi skupnih institucij, jutri bodo začeli širitvena pogajanja z novo skupino kandidatk za članstvo, na zasedanju bodo skušali doseči dogovor o ukinitvi letalskega embarga proti ZR Jugoslaviji in se med drugim sestali z novim hrvaškim premierom Ivico Raćanom.

Slovensko stališče posredovano EU

14. 02. 2000 09.47

Slovenija meni, da bi morala imeti vsaka država Evropske unije tudi v prihodnje, po sprejemu novih članic, po enega evropskega komisarja, podpira širjenje sprejemanja odločitev v EU s kvalificirano večino glasov, pri čemer naj bi bilo soglasje ohranjeno izjemoma in v natančno določenih primerih, poleg tega pa zastopa stališče, da je treba pri spreminjanju porazdelitve glasov v ministrskem svetu EU zaščititi interese malih držav.

Renault skrajšuje dobavne roke

11. 02. 2000 14.20

Francoski proizvajalec avtomobilov Renault namerava z reorganizacijo sistema distribucije v Evropi do konca leta 2001 skrajšati roke dobave novih avtomobilov na povprečno dva tedna od dne naročila do dne predaje končnemu kupcu. Nov sistem distribucije namreč temelji na dejanskih naročilih kupca in ne več na dosedanjem sistemu komercialnih kvot, ki so bile oblikovane na podlagi predvidenih potreb trga in kupca. Vodja projekta Andre Bodis je med predstavitvijo novega distribucijskega sistema v Ljubljani poudaril, da želi Renault na področju dobavnih rokov postati najbolj konkurenčna avtomobilska znamka.