članice EU

Pred vrhom EU v Nici

02. 12. 2000 00.00

Pred vrhom EU v Nici sta se danes v Hannovru srečala francoski predsednik Jacques Chirac in nemški kancler Gerhard Schröder. Chirac je pred tem v Haagu, kjer se je mudil dopoldan, dejal, da pri vprašanju sprejemanja odločitev znotraj EU ne pričakuje nobenih težav med Nemčijo in Francijo. Z obiskom v Hannovru je predsedujoči EU končal obiske po članicah petnajsterice v pripravah na vrh, ki bo med 7. in 9. decembrom potekal v Nici, kjer bodo govorili predvsem o prenovi unijinih ustanov. Med Nemčijo in Francijo obstajajo določene razlike v stališču do razporeditve glasov. Chirac nasprotuje temu, da bi imela Nemčija na podlagi večjega števila prebivalcev več glasov v ministrskem svetu kot Francija.

Podprli obvezno testiranje govedi

30. 11. 2000 00.00

Veterinarski odbor Evropske unije je zaradi povečanega števila odkritih primerov bolezni norih krav danes podprl načrte o obveznem testiranju goveda, starejšega od 30 mesecev, na območju celotne EU od 1. januarja 2001. Odločil se je tudi za razširitev seznama rizičnih delov živali, preko katerih bi se lahko širila ta bolezen, še na drobovje goveda.

Bruselj predlagal poostrene ukrepe

29. 11. 2000 00.00

V luči naraščajoče panike med evropskimi potrošniki zaradi povečanega števila odkritih primerov bolezni norih krav, je Evropska komisija predložila paket poostrenih ukrepov za zaščito potrošnikov, vključno z uvedbo obveznega testiranja goveda in s prepovedjo uporabljanja kostne moke za krmo na območju celotne Evropske unije.

ZRJ sprejeta v SEP

25. 11. 2000 00.00

ZR Jugoslavija je postala 17. članica Srednjeevropske pobude (SEP). V članstvo so jo danes v Budimpešti sprejeli predsedniki vlad držav članic SEP, ki so pozdravili demokratične spremembe v ZRJ. Obenem so se zavzeli za ureditev odnosov med Srbijo in Črno goro, pa tudi za dialog med Srbi in Albanci na Kosovu. Po spremembah na oblasti v Beogradu je ZRJ v dobrem mesecu tako postala članica še ene mednarodne organizacije, potem ko je bila sprejeta v Združene narode, Organizacijo za varnost in sodelovanje v Evropi in Jadransko-jonsko pobudo ter postala udeleženka Pakta stabilnosti za JV Evropo. Vrha SEP v Budimpešti sta se udeležila tudi jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović in črnogorski predsednik Milo Djukanović. Povabljen je bil sicer tudi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica, vendar se vrha ni udeležil zaradi napetih razmer na Kosovu in jugu Srbije.

Nadaljuje se vrh SEP

25. 11. 2000 00.00

V Budimpešti se nadaljuje vrh predsednikov vlad in zunanjih ministrov držav Srednjeevropske pobude (SEP), ki se ga udeležuje tudi slovenski premier Andrej Bajuk in zunanji minister Lojze Peterle. Na plenarnem zasedanju bodo premieri govorili o vprašanjih, ki zadevajo SEP, med drugim o vključevanju članic organizacije v Evropsko unijo in zvezo NATO, Paktu stabilnosti za JV Evropo in krepitvi gospodarskega sodelovanja. V članstvo SEP naj bi sprejeli tudi sprejeli ZRJ. V Budimpešto sta prišla tudi črnogorski predsednik Milo Djukanović in jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović.

Nadaljuje se vrh SEP

25. 11. 2000 00.00

V Budimpešti se nadaljuje vrh predsednikov vlad in zunanjih ministrov držav Srednjeevropske pobude (SEP), ki se ga udeležuje tudi slovenski premier Andrej Bajuk.

ZRJ sprejeta v Jadransko-Jonsko pobudo

24. 11. 2000 00.00

Ob robu vrha EU in držav zahodnega Balkana je davi v Zagrebu zasedal svet Jadransko-Jonske pobude, ki je med članice pobude soglasno sprejel ZR Jugoslavijo. Ta je poleg Slovenije, Albanije, BiH, Hrvaške, Grčije in Italije postala sedma članica pobude. Seje sveta se je udeležil tudi slovenski zunanji minister Lojze Peterle.

Srečanje Kučana s predsednikom bundestaga

24. 11. 2000 00.00

Slovenski predsednik Milan Kučan, ki se je udeležil 6. evropskega foruma v Berlinu, se je sestal s predsednikom bundestaga Wolfgangom Thiersejem. Slovenski predsednik je dejal, da je nemški parlament s svojo odločitvijo pred desetletjem omogočil mednarodno priznanje Slovenije, ki pa ga je naša država s svojim razvojem že upravičila. Nato je gostitelju predstavil povolilna dogajanja v Sloveniji oziroma ga seznanil s potekom oblikovanja nove vlade in mu obenem zagotovil, da bodo strateške usmeritve Slovenije v evropskih integracijah tudi z novo vlado ostale nespremenjene.

Zasedanje JJP pred vrhom EU

22. 11. 2000 00.00

V Zagrebu bo v petek pred začetkom vrha Evropske unije in držav zahodnega Balkana potekalo izredno zasedanje sveta Jadransko-Jonske pobude (JJP). Ob tej priložnosti bodo zunanji ministri držav članic JJP sprejeli poslovnik sveta JJP, ki opredeljuje delovanje sveta v skladu z Anconsko deklaracijo in predali predsedovanje JJP Hrvaški, so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve.

Zasedanje skupščine zveze NATO

21. 11. 2000 00.00

Nemški kancler Gerhard Schröder in generalni sekretar zveze NATO George Robertson sta se v Berlinu, kjer poteka letno zasedanje Parlamentarne skupščine zveze NATO, zavzela za tesnejšo povezanost med državami članicami Evropske unije in zvezo NATO. Oba sta državljanom ZR Jugoslavije izkazala spoštovanje za mirno revolucijo v državi.

Dogovor o testiranju rizičnega goveda

21. 11. 2000 00.00

Kmetijski ministri Evropske unije so v Bruslju sklenili dogovor o izvajanju testiranja glede okuženosti z boleznijo norih krav pri večjem, ne le vzorčnem številu goveda. V skladu z dogovorom bodo v celotni EU od 1. januarja 2001 testirali vse rizične živali, stare več kot 30 mesecev, na podlagi izkušenj pa nato odločali o morebitni uvedbi testiranja vsega nad 30 mesecev starega goveda.

Jutri o razmerah v JV Evropi

21. 11. 2000 00.00

Slovenski in hrvaški predsednik, Milan Kučan in Stipe Mesić, se bosta jutri na Bizeljskem sestala na pogovorih o vrhu EU in držav zahodnega Balkana, ki bo v petek v Zagrebu, ter o novih razmerah na JV Evrope. Kot so povedali v uradu slovenskega predsednika, se o dvostranskih vprašanjih predsednika ne bosta pogovarjala.

Nov predlog za razdelitev baselskega zlata

20. 11. 2000 00.00

Guverner centralne banke Makedonije Ljube Trpeski meni, da predlog razdelitve 46 ton baselskega zlata daje prednost Sloveniji in Hrvaški. Trpeski je po vrnitvi s petkovega sestanka guvernerjev centralnih bank držav, nastalih na območju nekdanje Jugoslavije v Sarajevu, za državno televizijo povedal, da sta Makedonija in BiH predlagali nov način razdelitve zlata.

Samo Peterle v Zagreb?

20. 11. 2000 00.00

Vse države članice Evropske unije so že potrdile svoj prihod na vrh EU in držav zahodnega Balkana konec tedna v Zagrebu, je sporočil vodja organizacijskega odbora za zagrebški vrh Neven Madey. Glede slovenske delegacije je Madey povedal, da je doslej napovedan prihod slovenskega zunanjega ministra Lojzeta Peterleta, vendar organizacijski odbor pričakuje, da bo do petka svojo udeležbo potrdil še kateri od visokih slovenskih predstavnikov. Sodelovanje Črne gore in ZR Jugoslavije je še vedno pod vprašajem, je opozoril Madey.

Članice EU jutri o skupnih silah

19. 11. 2000 00.00

Članice EU bodo jutri potrdile svoje nacionalne prispevke v prihodnje skupne sile za posredovanje v regionalnih krizah, ki naj bi bile operativne do leta 2003. Po načrtih naj bi bila do takrat EU pripravljena na krizno območje naenkrat poslati okrog 60.000 vojakov, ki bi morali biti sposobni misijo izvajati do enega leta.

Pozitivna ocena o napredku

08. 11. 2000 00.00

Evropska komisija je predstavila tretje poročilo o pripravljenosti kandidatk za članstvo v EU. Objavila je tudi načrt poteka pogajanj, ki naj bi se končala do konca leta 2002. Prve kandidatke naj bi tako postale članice leta 2004. Glede Slovenije je poročilo pozitivno, opozarja pa na nekatere, večinoma že znane zaostanke.

Konec jamstvene konference ZN

04. 11. 2000 00.00

V New Yorku se je konec tedna končala dvodnevna letna jamstvena konferenca za razvojne dejavnosti ZN, pri čemer je bil za njenega podpredsednika izvoljen vojaški svetovalec slovenske misije pri ZN Janez Slapar. Omenjena konferenca služi za zbiranje obljub držav članic ZN, koliko denarja bodo namenile dejavnostim in programom agencij ZN, ki se ukvarjajo z vprašanji razvoja. Po mnenju Evropske unije, kateremu se je pridružila tudi Slovenija, je taka oblika zbiranja obljub o finančnih prispevkih preživeta, zato EU tako kot Slovenija zagovarja njeno ukinitev. Konferenca je namreč v neskladju s proračunskimi cikli držav članic, ki obljubijo določena sredstva, nato pa jih ne izplačajo ali pa je končna vrednost mnogo manjša od obljubljene.

Posredna pogajanja o Cipru

01. 11. 2000 00.00

V Ženevi se je pod pokroviteljstvom Združenih narodov začel 5. krog posrednih pogajanj med predstavniki grške in turške skupnosti na Cipru, katerih namen je rešiti 26 let trajajoči spor na tem razdeljenem otoku. Odposlanec ZN Alvaro de Soto je dejal, da tudi na tokratnih pogovorih, ki naj bi trajali približno deset dni, ne gre pričakovati velikega preboja.

Cook na Dunaju

31. 10. 2000 00.00

Britanski zunanji minister Robin Cook je kot prvi vodja diplomacije kake države članice EU po septembrskem umiku diplomatskih sankcij štirinajsterice proti Avstriji včeraj obiskal Dunaj. Cook je ob tem izpostavil skupne evropske vrednote, kot so demokracija in človekove pravice. Na skupni novinarski konferenci z avstrijsko kolegico Benito Ferrero-Waldner je vodja britanske diplomacije dejal, da se zavzema za dialog s tistimi, ki te skupne vrednote zastopajo.

Britanski premier na obisku v Španiji

27. 10. 2000 00.00

Španski premier Jose Maria Aznar se je v španski prestolnici sešel z britanskim kolegom Tonyem Blairom. Na srečanju sta Blair in Aznar razpravljala predvsem o temah, povezanih z EU. Premiera sta v skupnem pismu predsedniku evropske komisije Romanu Prodiju med drugim zavzela za popolno liberalizacijo trga elektrike in plina na območju EU do leta 2004, nad katero pa niso navdušene vse članice EU, predvsem Francija. Blairov enodnevni obisk je zaznamoval problem poškodovane britanske jedrske podmornice Tireless, ki je že pet mesecev v pristanišču na Gibraltarju. K pristanku je bila prisiljena zaradi poškodbe sistema za hlajenje reaktorja, za katero se je izkazalo da je večja kot so predvidevali. Španija se je v zvezi s podmornico pritožila, ker iz Londona ni dobila zadosti informacij o tem, kako potekajo popravila podmornice, saj je vlada v Madridu menila, da je odgovorna za zaščito 300.000 ljudi, ki živijo v bližini britanske kolonije Gibraltar.

Verheugen vidi veliko rešitev za širitev EU

20. 10. 2000 00.00

V pogajanjih o širitvi Evropske unije se nakazuje velika rešitev. "Do leta 2005 bi lahko vanjo vstopilo do deset kandidatk," je za današnjo izdajo Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) povedal evropski komisar za širitev Günter Verheugen. Po njegovih besedah do tega roka članici ne bosta postali le Bolgarija in Romunija.

Vrh v Biarritzu sklenjen z optimizmom

14. 10. 2000 00.00

Dvodnevno vrhunsko zasedanje Evropske unije v Biarritzu se je končalo z optimizmom francoskega predsedstva glede možnosti, da bo unija izpolnila zastavljeni rok in čez

Zadnji dan vrha EU

13. 10. 2000 00.00

Danes bodo voditelji EU sklenili dvodnevno neformalno vrhunsko zasedanje v Biarritzu, ki se ga bo na povabilo francoskega predsednika Chiraca udeležil tudi jugoslovanski predsednik Koštunica. Dopoldanski del zasedanja je namenjen obravnavanju osnutka Evropske listine o temeljnih pravicah. Tako bo vrh septembra pripravljeni dokument tokrat prvič skupaj obravnaval, sicer pa bo po načrtih listina dokončno potrjena v Nici, kjer naj bi bil dorečen tudi njen status. Medtem ko se Evropski parlament in Evropska komisija zavzemata, naj bo dokument pravno zavezujoč, vse članice tega ne podpirajo.

Christensen na obisku pri Novi stranki

13. 10. 2000 00.00

Ni si mogoče zamisliti, da bi lahko zaustavili nastanek evropske "superdržave". To bi bilo v nasprotju z vsemi zgodovinskimi dejstvi, še bolj pa je v nasprotju s pričakovanji dejstvo, da EU nikoli ne bomo spravili nazaj na raven multilateralnega sodelovanja med suverenimi državami, je na novinarski konferenci Nove stranke poudaril Ib Christensen, sicer član danske Socialno-liberalne stranke. Po besedah sopredsednika Nove Gorazda Drevenška, Christensen sodeluje tudi v Ljudskem gibanju proti EU in je predstavnik "radikalnejše" struje, ki se zavzema za izstop Danske iz EU.

Vrh EU za zagon v pogajanjih

12. 10. 2000 00.00

Voditelji Evropske unije bodo jutri na dvodnevnem vrhunskem zasedanju v Biarritzu skušali vnesti zagon v zastala pogajanja o institucionalnih reformah, s katerimi se unija pripravlja na sprejem novih članic. Željo, da bi v Biarritzu prišlo do odločilnega premika v pogajanjih, je pred vrhom v pismu kolegom izrazil predsedujoči uniji, francoski predsednik Jacques Chirac, pozivom se je pridružila tudi Evropska komisija.

EU ukinila del sankcij proti ZRJ

09. 10. 2000 00.00

Evropska unije je danes, dobrih štirinajst dni po porazu Slobodana Miloševića na predsedniških volitvah v ZRJ, ukinila del sankcij proti Beogradu in napovedala vrsto ukrepov za pomoč in krepitev stikov s to državo. Članice so poleg tega izrazile namen, da bodo obnovile in normalizirale diplomatske odnose z ZRJ, državo pa spodbudile, naj začne proces sprave s sosednjimi državami ter jo v tem kontekstu povabili na vrhunsko zasedanje EU in držav jugovzhodne Evrope, ki bo novembra v Zagrebu.

Blair o vstopu novih članic v EU

06. 10. 2000 00.00

Britanski premier Tony Blair se je danes v Varšavi zavzel, naj Evropska unija v prvi polovici prihodnjega leta, ko bo EU predsedovala Švedska, sprejme jasen načrt o zgodnjem sklepu pristopnih pogajanj in sprejemu novih članic, pri tem pa izrazil željo, da bi prve nove članice v unijo vstopile do leta 2004. Blair je sicer opozoril, da "zagotovljenih mest" za vstop v unijo med prvimi ni. "Edina vstopnica so reforme," je opozoril.

Chirac potrdil skorajšnjo ukinitev sankcij

06. 10. 2000 00.00

Francoski predsednik Jacques Chirac je danes v sporočilu za javnost potrdil padec Slobodana Miloševića in zmago Vojislava Koštunico, saj je slednjega naslovil z nazivom "predsednik Koštunica" in mu zagotovil, da bo vrnitev demokracije v Srbijo pospremila ukinitev sankcij. Chirac je novega jugoslovanskega predsednika tudi povabil na vrh EU, ki bo 14. oktobra v Biarritzu.

Nove članice na evropskih volitvah 2004

04. 10. 2000 00.00

Evropski parlament se je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu zavzel za tak časovni potek širitvenega procesa, da bi prve nove članice lahko sodelovale na prihodnjih volitvah evropskih poslancev v letu 2004.

Zöpel na obisku v Sloveniji

03. 10. 2000 00.00

Slovenija bo prav gotovo med državami, ki bodo prve postale nove članice Evropske unije, je med obiskom v Sloveniji poudaril državni minister na nemškem zunanjem ministrstvu Christoph