članice EU

Bolgarija in Romunija ostali brez dovoljenja za vstop v schengen
08. 12. 2022 18.48
Medtem ko je Hrvaška dobila zeleno luč za vstop v schengensko območje, pa so notranji ministri EU na zasedanju v Bruslju Bolgariji in Romuniji vstop v schengen zavrnili. Slovenska ministrica Tatjana Bobnar je ob tem izrazila obžalovanje: "Upamo, da bo ta odločitev kmalu sprejeta." Še večje razočaranje pa seveda v obeh zavrnjenih državah. Predsednik romunske poslanske zbornice Marcel Ciolacu je Avstriji namenil ostre besede: "Putinu ste podarili nepričakovano božično darilo."

Novosti pri DDV: pobirale bi ga tudi spletne platforme za oddajanje nastanitev
08. 12. 2022 15.28
Evropska komisija je predlagala vrsto ukrepov za posodobitev sistema davka na dodano vrednost (DDV) v EU. Cilj je boljša storitev za podjetja in večja odpornost na goljufije, v tem smislu v Bruslju kot priložnost vidijo digitalizacijo in jo spodbujajo.

Putin: Rusija bo jedrsko orožje uporabila le, če bo napadena
07. 12. 2022 19.16
Ruski predsednik Vladimir Putin je v nagovoru na letnem zasedanju kremeljskega sveta za človekove pravice dejal, da bo Rusija jedrsko orožje uporabila le v primeru, če bo napadena. Ob tem je zahodne medije in organizacije obtožil protiruske nastrojenosti ter ocenil, da se bo vojna v Ukrajini verjetno zavlekla. Medtem pa je Evropska komisija predlagala deveti sveženj sankcij proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino. Predlog vključuje prepoved izvoza dronov Rusiji in tretjim državam, ki bi jih lahko dobavile Moskvi.

Madžarski veto preprečil dogovor glede pomoči Ukrajini? Orban: To je laž
06. 12. 2022 13.21
Finančni ministri Evropske unije so se v Bruslju razšli brez dogovora glede makrofinančne pomoči Ukrajini. Madžarska še naprej blokira sprejetje nadaljnje večmilijardne pomoči tej državi, svojo podporo pa pogojuje z izplačilom evropskih sredstev. A madžarski premier Viktor Orban je slednje označil za lažne novice. Na spletu je poudaril, da je njegova država pripravljena nameniti finančno pomoč, a na bilateralni ravni. Premier Robert Golob je bil medtem v Tirani kritičen do predloga Evropske komisije za omejevanje cene plina pri 275 evrih na megavatno uro. Po njegovih besedah je ta predlog neustrezen.

'Nihče ni nasprotoval temu, da BiH dobi status kandidatke v čim krajšem času'
06. 12. 2022 11.47
Pričakujemo lahko pomemben napredek pri vizumski liberalizaciji za Kosovo in podelitvi statusa kandidatke za članstvo v Evropski uniji Bosni in Hercegovini, je pred začetkom vrha EU-Zahodni Balkan v Tirani ocenil premier Robert Golob. Poudaril je, da se je v zadnjih šestih mesecih na tem področju zgodil velik napredek. Države Zahodnega Balkana morajo izbrati, ali so na strani demokracije, ki jo predstavlja EU, je ob prihodu povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Kosovska predsednica Vjosa Osmani je medtem napovedala, da bo Kosovo še letos vložilo prošnjo za članstvo v EU.

Golob o načrtih za izgradnjo plinovoda do Madžarske
06. 12. 2022 12.36
Slovenski premier Robert Golob po poročanju časnika Financial Times za alžirski plin načrtuje gradnjo plinovoda do Madžarske. S tem naj bi Budimpešti pomagal, da zmanjša odvisnost od ruskega plina. Dodal je, da bo energetsko sodelovanje temeljilo na načelu solidarnosti EU, da je gotovo bolje imeti več različnih virov energije in da so manjše države bolj prilagodljive. Na koncu je dodal še, da bo alžirska pot omogočala tudi transport vodika, kar bi lahko prav prišlo v poznejših fazah zelenega prehoda.

Prepovedan uvoz večine ruske surove nafte v EU
05. 12. 2022 06.18
Po izteku prehodnega obdobja je v EU začela veljati prepoved uvoza ruske surove nafte, o kateri so se članice unije dogovorile junija. Za nafto, dobavljeno po naftovodih, bo veljala izjema. Na ravni skupine G7 bo cenovna kapica za rusko nafto postavljena pri 60 dolarjih za 159-litrski sod. Začela bo veljati tudi cenovna kapica za rusko nafto.

'Rusija ne bo sprejela omejitve cene nafte'
04. 12. 2022 17.58
Podpredsednik ruske vlade Aleksander Novak je dejal, da Rusija ne bo sprejela omejitve cene 60 dolarjev za 159-litrski sod nafte, ki so jo zahodne države uvedle kot odgovor na rusko invazijo na Ukrajino. Zgornjo mejo je označil za delovanje proti trgu in dejal, da bo Rusija našla mehanizem za prepoved njene uvedbe.

Po EU še G7: cena ruske nafte omejena na 60 dolarjev na sod
03. 12. 2022 08.34
Skupina G7 je v petek zvečer uradno sklenila, da postavi zgornjo mejo za ceno ruske nafte pri 60 dolarjih (56,94 evra) za 159-litrski sod. S tem je sledila ceni, za katero so se v petek dogovorile države članice EU. V skupni izjavi so države sporočile, da bo omejitev cene za rusko nafto začela veljati v ponedeljek ali "zelo hitro po tem". Cenovna kapica "bo uničila" rusko gospodarstvo, je prepričano ukrajinsko predsedstvo, ki si sicer želi, da bi bila meja postavljena pri 30 dolarjih. Rusija pa je bila medtem kritična do "preoblikovanja" osnovnih načel prostega trga.

Podpora širitvi schengna na Hrvaško, Bolgarijo in Romunijo
02. 12. 2022 14.06
Parlamentarni odbori za zadeve EU, zunanjo politiko in notranje zadeve so danes na zaprtem delu seje podprli stališče vlade glede širitve območja schengna na Hrvaško, na odprtem delu pa še stališče glede širitve na Bolgarijo in Romunijo.

Svetovalec Zelenskega: V vojni je umrlo do 13 tisoč ukrajinskih vojakov
02. 12. 2022 06.59
Od začetka vojne v Ukrajini je v spopadih umrlo do 13 tisoč ukrajinskih vojakov, je sporočil svetovalec ukrajinskega predsednika Mihajlo Podoljak. Obe državi sicer le redko navajata podatke o številu žrtev in tudi tokrat vojska podatkov še ni potrdila. Doslej se je v javnosti pojavilo že več različnih ocen o tem, koliko žrtev je vojna terjala na obeh straneh.

Slovenija bo sprejela 50 Sircev ali Afganistancev, registriranih kot beguncev
01. 12. 2022 18.11
Slovenija bo iz Turčije sprejela 50 državljanov Sirije ali Afganistana, ki so pri Uradu visokega komisarja ZN registrirani kot begunci in se jim lahko prizna status begunca v Sloveniji, je odločila vlada. Sprejela je tudi novelo Uredbe o načinu zagotavljanja pravic osebam z začasno zaščito, ki se tiče denarne pomoči za zasebno nastanitev.

Bruselj za vzpostavitev posebnega sodišča za ruske zločine nad Ukrajino
30. 11. 2022 10.09
Evropska komisija predlaga vzpostavitev posebnega sodišča s podporo Združenih narodov, ki bo preiskalo in preganjalo kaznivo dejanje agresije, ki jo Rusija izvaja nad Ukrajino, je dejala predsednica komisije Ursula von der Leyen. Zavzela se je tudi za to, da se premoženje, ki ga je EU zasegla Rusiji, uporabi za obnovo Ukrajine.

Čeferin: Kriza je lahko izhodišče za izboljšave
29. 11. 2022 20.12
Negativni vplivi pandemije koronavirusa in ruske invazije na Ukrajino so segli tudi v športni sektor, je na torkovem zasedanju izpostavil Evropski svet za izobraževanje, mladino, kulturo in šport, ki se ga je med športnimi ministri držav članic udeležil tudi predsednik nogometne zveze Uefa Aleksander Čeferin.

V EU razkrili največjo goljufijo z DDV v vrednosti 2,2 milijarde evrov
29. 11. 2022 18.40
Evropsko javno tožilstvo je v okviru operacije Admiral, preiskave največje davčne prevare v EU, danes v sodelovanju z organi pregona v 14 državah članicah izvedlo več kot 200 preiskav. Gre za preiskavo zapletene sheme čezmejne goljufije na področju DDV pri prodaji priljubljenega elektronskega blaga. Škoda naj bi znašala 2,2 milijarde evrov.

Šarec po vrnitvi iz Ukrajine: Misija EUMAM ne bo ogrozila varnosti Slovenije
29. 11. 2022 16.30
"Med ruševinami civilnih zgradb je bilo najbolj razvidno to, da tukaj ni šlo za boj vojske proti vojski, temveč proti civilnemu prebivalstvu. Tudi napadi na kritično infrastrukturo so napadi na civilno sfero, saj je ruska agenda usmerjena v to, da bodo Ukrajinci pozimi zmrzovali," je svoje vtise po vrnitvi iz Ukrajine strnil obrambni minister Šarec. Sodelovanje Slovenije pri misiji EUMAM Ukrajina po njegovih besedah ne bo ogrozilo varnostne situacije pri nas. Usposabljanja se bodo izvajala na ozemlju držav članic EU, kje točno, pa še ni določeno.

Svet EU in evropski parlament dosegla delni dogovor o varnosti izdelkov
29. 11. 2022 11.05
Svet EU in evropski parlament sta dosegla delni dogovor o vsebini splošne uredbe o varnosti izdelkov. Ta posodablja trenutna pravila za prodajo izdelkov na spletu in izven njega ter bo pripomogla k zmanjšanju števila nevarnih izdelkov in večji zaščiti potrošnikov, so sporočili s Sveta EU.

Šarec, Črnčec in Glavaš v Ukrajini: 'Slovenija bo oskrbela ukrajinske ranjence'
28. 11. 2022 10.28
Na obisku v Kijevu se mudi obrambni minister Marjan Šarec, ki ga spremljata državni sekretar Damir Črnčec in načelnik Generalštaba Slovenske vojske Robert Glavaš. Obiskali so mesto Irpin, ki je zaznamovano z vojnimi grozotami. "To ni vojna, ki bi poznala kakšen kodeks časti. To je vojna proti civilnemu prebivalstvu in to je vredno vseh obsodb," je ob obisku od vojen razdejanega mesta dejal Šarec. Kasneje je dejal, da sta se z ukrajinskim obrambnim ministrom pogovarjala tudi o tem, da bi Slovenija na svojem ozemlju oskrbela nekaj njihovih ranjencev, tudi civilnih.

Evropska komisija predlaga priznanje covida-19 kot poklicne bolezni
28. 11. 2022 17.00
Evropska komisija v posodobljenem priporočilu o poklicnih boleznih državam članicam EU priporoča, da covid-19 priznajo kot poklicno bolezen, če se z njo okužijo delavci na področju preprečevanja bolezni ali v primeru pandemije, v sektorjih, kjer pride do izbruha in kjer je dokazano tveganje okužbe, so sporočili iz Bruslja.

Na seznamu kaznivih dejanj EU po novem tudi kršenje sankcij
28. 11. 2022 13.30
Države članice Evropske unije so kršenje sankcij dodale na seznam kaznivih dejanj EU. To je konec maja predlagala Evropska komisija, ki je tedaj v luči ruske agresije na Ukrajino predstavila tudi predlog direktive za zaplembo premoženja tistim, ki bi kršili evropske sankcije.

Bruselj pripravlja načrt za migracije na Zahodnem Balkanu
25. 11. 2022 16.43
Evropska komisija bo v prihodnjih tednih pripravila akcijski načrt za upravljanje migracij na Zahodnem Balkanu, je pred današnjim zasedanjem notranjih ministrov EU napovedal podpredsednik komisije Margaritis Schinas. Na srečanju so govorili tudi o vstopu Hrvaške v Schengen, Bobnarjeva je zagotovila, da je slovenska policija pripravljena.

Po novici o delni mobilizaciji v Slovenijo pribežalo povečano število Rusov
25. 11. 2022 15.05
Mineva že devet mesecev, odkar je Rusija začela invazijo na Ukrajino. Od takrat je v Slovenijo pribežalo skoraj 8000 državljanov Ukrajine, od tega je skoraj 3000 otrok. Povečanega prihoda Rusov v Sloveniji vse do 21. septembra nismo beležili, nato pa je Rusija razglasila delno mobilizacijo, število prihodov pa se je z 12 v septembru povečalo na skoraj 100 v oktobru. Zgolj v prvem tednu novembra je prišlo 68 državljanov Rusije, ki pa za razliko od Ukrajincev ne morejo pridobiti statusa začasne zaščite. Urad za migrante je imel medtem s pomočjo Ukrajincem doslej že 13 milijonov evrov stroškov.

Hrvaška za solidarnostni sporazum s Slovenijo o oskrbi s plinom
24. 11. 2022 18.51
Hrvaška vlada je sprejela odločitev o sklenitvi solidarnostnega sporazuma s Slovenijo o oskrbi s plinom, podpisala pa ga bo v prihodnjih dneh, je po zasedanju ministrov članic EU, pristojnih za energetiko, povedal hrvaški gospodarski minister Davor Filipović. Slovenska vlada je medtem predlog pobude za tak sporazum potrdila že avgusta.

Slovenija bo podprla Ukrajino pred Meddržavnim sodiščem v Haagu
24. 11. 2022 17.36
Vlada je sprejela sklep o vložitvi intervencije Slovenije v postopku Ukrajine proti Rusiji pred Meddržavnim sodiščem v Haagu zaradi kršitev konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida. Določila je, da bo zastopanje Slovenije vodilo zunanje ministrstvo, so sporočili iz urada vlade za komuniciranje.

'Predlog mehanizma za omejevanje cen plina bo treba še konkretno popraviti'
24. 11. 2022 06.31
Predlog mehanizma za omejevanje cen zemeljskega plina, ki ga je ta teden predstavila Evropska komisija, bo treba še konkretno popraviti, je po zasedanju ministrov za energetiko povedal slovenski minister za infrastrukturo Bojan Kumer. Za Slovenijo bi bila sprejemljiva dinamična zgornja omejitev cene pri 150 evrih za megavatno uro. Države članice EU so se sicer na predlog mehanizma za preprečevanje izjemno visokih cen plina odzvale različno.

Evropski parlament izglasoval: Denar za Srbijo le, če uvede sankcije proti Rusiji
23. 11. 2022 15.00
Evropski parlament je sprejel Resolucijo o širitvi EU, ki Evropski komisiji in državam članicam priporoča, naj napredovanje Srbije v EU pogojujejo z uvedbo sankcij proti Rusiji in vidnim napredkom pri reformah. Sprejet je bil tudi amandma, ki med drugim priporoča revizijo predpristopnih sredstev za Srbijo in iz njih financiranih projektov. Gre sicer za neobvezujočo resolucijo, ki pa nosi močno politično sporočilo.

Bruselj poziva Slovenijo, naj bo spremenjen proračun skladen s priporočili EU
22. 11. 2022 18.56
Evropska komisija je objavila jesenski sveženj evropskega semestra, v okviru katerega je države članice pozvala k usklajevanju javnofinančnih politik pri soočanju z energetsko krizo in visoko inflacijo. Slovenska javnofinančna politika v 2023 je po oceni Evropske komisije ekspanzivna v kontekstu visoke inflacije. V Bruslju menijo, da rast tekoče porabe ni skladna s spomladanskimi priporočili.

IMF: Slovenija se je izkazala za izjemno odporno
21. 11. 2022 18.51
V Mednarodnem denarnem skladu ob koncu letošnje misije v Sloveniji spodbudno gledajo na odpornost slovenskega gospodarstva na krize. Po vnovični močni gospodarski rasti v tem letu tudi v 2023 pričakujejo rast blizu dveh odstotkov. Pozivajo pa k bolj ciljanim ukrepom pri naslavljanju energetske krize s ciljem zniževanja inflacije.

V Bruslju niso dosegli dogovora o registrskih tablicah na Kosovu
21. 11. 2022 16.18
Na nujnih pogovorih, ki jih je s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem in kosovskim premierjem Albinom Kurtijem v Bruslju sklical visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell, rešitve krize zaradi registrskih tablic na Kosovu niso dosegli. Za neuspeh je Borrell okrivil oba voditelja, še posebej pa je bil kritičen do Prištine.

Varnostni svet v svetu nevarnosti
19. 11. 2022 17.12
Organizacija združenih narodov (OZN) je bila ustanovljena 24. oktobra 1946 v San Franciscu in vse do danes služi kot izjemno pomemben globalni forum narodov, ki obravnava številna najbolj pereča globalna vprašanja in probleme. Eden izmed glavnih ciljev ustanovitve OZN je bil zagotavljanje trajnega miru in varnosti po vsem svetu. Glavna odgovornost glede ohranjanja mednarodnega miru in varnosti je bila podeljena enemu izmed organov OZN – Varnostnemu svetu.