članstvu

Litva uradno postala pridružena članica EU
02. 02. 1998 08.56
Litva je včeraj uradno postala pridružena članica Evropske unije. Dogodek so obeležili z dvigom litvanske zastave in zastave EU na Trgu neodvisnosti v prestolnici Vilnius.

Predstavniki slovenskih manjšin v Italiji na srečanju v Sloveniji
27. 01. 1998 09.00
Predsednik komisije DZ za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Marijan Schiffrer je včeraj sprejel predstavnike obeh krovnih organizacij slovenske manjšine v Italiji: Slovenske kulturno gospodarske zveze in Sveta slovenskih organizacij. Seznanil jih je s sprejemanjem proračuna za letošnje leto ter kriterijih za finančno podporo, ki jo Slovenija namenja manjšini v Italiji. Gostje so govorili tudi o spremembah v odnosu med matico in manjšino, do katerih je prišlo ob polnopravnem članstvu Slovenije v EU. Poudarili so pomen zamejskega gospodarstva in tiska ter izrazili pričakovanje, da bo Slovenija ustanovila poseben sklad za gospodarsko sodelovanje s slovenskimi manjšinami.

Hubert Vedrine v Turčiji
08. 01. 1998 10.12
Vodja francoske diplomacije Hubert Vedrine je prispel na pogovore v Ankaro. Osrednje teme pogovorov bodo vključevanje Turčije v EU, kurdsko vprašanje in francosko-turški odnosi. Vedrine bo skušal turško vodstvo prepričati, naj se vendarle udeleži začetka evropske konference konec marca v Londonu. Ankara je namreč napovedala svoj bojkot konference, ker na decembrskem vrhu v Luksemburgu od unije ni dobila povabila za začetek pogajanj o polnopravnem članstvu. Francoski zunanji minister bo turške oblasti skušal tudi prepričati, naj si bolj prizadevajo za zajezitev bega Kurdov v Zahodno Evropo.

Slovenija uradno povabljena za začetek pogajanja
15. 12. 1997 16.52
V soboto je bila v Luksemburgu sprejeta pomembna odločitev, Slovenija je dobila uradno vabilo za začetek pogajanj o polnopravnem članstvu v Evropski uniji. To je politična prelomnica v odnosih med Slovenijo in EU, je na novinarski konferenci dejal predsednik vlade Janez Drnovšek in dodal, da ima Slovenija jasno začrtano pot naprej. Premier Drnovšek je spregovoril tudi o petkovem obisku v Zagrebu, ki je bil po njegovem uspešen. Premier pa izraža presenečenje ob dejstvu, da je Hrvaška isti dan iz svoje ustave črtala slovensko manjšino. Kot je poudaril, niti on niti predstavniki slovenske skupnosti na Hrvaškem o takšni nameri niso bili obveščeni. To po Drnovškovih besedah vsekakor ni dober način komuniciranja med sosedama. Premier je ob tem izrazil upanje, da se položaj Slovencev na Hrvaškem praktično ne bo poslabšal, bo pa vsekakor potrebno iskati ustrezne rešitve.

Vrh EU začrtal pot širitve
13. 12. 1997 12.24
Globalni proces pridruževanja kandidatk za članstvo v Evropski uniji se bo v skladu z odločitvijo voditeljev povezave začel z vsemi desetimi srednjeevropskimi prosilkami za članstvo in Ciprom, medtem ko se bodo intenzivna pogajanja o članstvu aprila prihodnje leto začela s Ciprom in petimi najbolj pripravljenimi srednjeevropskimi kandidatkami, med njimi Slovenijo.

Drnovšek na srečanju držav članic EU
13. 12. 1997 12.13
Predsednik vlade Janez Drnovšek se bo udeležil sestanka evropskega sveta predsednikov držav in vlad držav članic Evropske unije ter pridruženih držav Srednje in Vzhodne Evrope. Spremljal ga bo zunanji minister Boris Frlec.

Srečanje članic EU
12. 12. 1997 09.28
Na dvodnevnem vrhunskem srečanju se bodo sešli predsedniki vlad ali držav članic EU. Osrednja tema pogovorov bo širitev EU. Po pričakovanjih naj bi predsedniki držav in vlad petnajsterice načeloma podprli predlog Evropske komisije o začetku pogajanj o polnopravnem članstvu s petimi najbolje pripravljenimi srednjeevropskimi državami, med njimi je Slovenija, in Ciprom. Hkrati naj bi potrdili načelo odprtosti EU za vse kandidatke, ki bodo izpolnile pogoje. Druga pomembna tema vrha bo evropska denarna in gospodarska unija. V soboto se bodo voditeljem evropske petnajsterice pridružili še njihovi kolegi iz pridruženih članic, med njimi bo tudi slovenski premier Janez Drnovšek.

Janez Drnovšek o zunanjepolitičnih aktivnostih
10. 12. 1997 14.23
Predsednik slovenske vlade je na današnji novinarski konferenci krajše spregovoril tudi o svojih zunanjepolitičnih aktivnostih. Napovedal je, da bo 12. decembra na obisku v Zagrebu, konec tega tedna pa se bo premier Drnovšek v Luxembourgu udeležil vrha Evropske unije. "Na tem srečanju pričakujemo, da bo Slovenija dobila vabilo za začetek pogajanj o polnopravnem članstvu v prvi najožji skupini kandidatk," je dejal.

Drnovšek na vrhu EU v Luksemburgu ta konec tedna
10. 12. 1997 08.56
Slovenski premier Janez Drnovšek in zunanji minister Boris Frlec se bosta konec tedna v Luksemburgu udeležila vrha Evropske unije. Kot je že običaj, se bodo voditelji evropske petnajsterice sestali v petek, v soboto pa se jim bodo pridružili še kolegi iz pridruženih članic.

Vprašanje razširitve Varnostnega sveta ostaja odprto
06. 12. 1997 12.58
Brez zbližanja stališč se je v petek v New Yorku končala dvodnevna razprava o sporni razširitvi Varnostnega sveta Združenih narodov (VS ZN). Na njej so podvomili, da bi lahko pogovore glede zastalega reformnega procesa znova spravili v tek, čeprav je Generalna skupščina ZN kljub štiriletnim neuspešnim prizadevanjem pokazala zanimanje za rešitev vprašanja nove strukture VS. ZDA, ki lahko s pravico veta onemogočijo vsakršno reformo VS, vztrajajo pri svojem stališču o razširitvi števila sedežev VS za pet ali šest sedežev.

Premier Drnovšek ocenil srečanje v Sarajevu kot zelo uspešno
29. 11. 1997 14.14
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek se je danes v Sarajevu ob robu vrhunskega srečanja Srednjeevropske pobude (SEP) sestal s hrvaškim kolegom Zlatkom Matešo. Premiera sta se dogovorila, da se bosta že decembra sešla na uradnem srečanju, ko naj bi Slovenija in Hrvaška podpisali tudi sporazum o prosti trgovini.

Poljske priprave na vstop v EU in NATO
28. 11. 1997 09.16
Poljski premier Jerzy Buzek se je v Bruslju srečal s predsednikom Evropske komisije Jacquesom Santerjem. Pogovor je potekal v luči priprav EU na decembrski vrh, na katerem bo petnajsterica sprejela odločitev, s katerimi kandidatkami bo začela pogajanja o članstvu. Do uspešne vključitve bo potrebno <i>še veliko dela in veliko politične volje za premagovanje težav</i>, je opozoril Santer. Glede problema kvot za uvrstitev poljskega mleka na tržišču EU in nujne preobrazbe poljske jeklarske industrije je Santer dejal, da bosta to temi konkretnih pogajanj med stranema. Buzek pa povedal, da je bila v pogovoru poudarjena potreba po določenem prehodnem obdobju, v katerem se bo Poljska pripravila na članstvo. Buzek se je v Bruslju srečal tudi z generalnim sekretarjem zveze NATO Javierjem Solano, ki je pozdravil poljske priprave na vstop v NATO.

Iz Pentagonale v Srednjeevropsko pobudo
27. 11. 1997 11.51
V Sarajevu bo v petek in v soboto potekalo srečanje predsednikov vlad Srednjeevropske pobude - integracije, ki šteje 16 članic, letos pa ji predseduje Bosna in Hercegovina.

Turški premier v Italiji
24. 11. 1997 00.00
Turški premier Mesut Yilmaz je bil dopoldne na krajšem obisku v Rimu, kjer se je sestal z italijanskim kolegom Romanom Prodijem. Osrednja tema pogovorov je bila širitev Evropske unije. Kot je znano, si Turčija prizadeva za začetek pogajanj o polnopravnem članstvu v EU, vendar pa nekatere članice temu odločno nasprotujejo.

NATO in Madžarska uspešno sklenila pogajanja
30. 10. 1997 00.00
S petim krogom so se sinoči v Bruslju uspešno končala pogajanja o članstvu Madžarske v Severnoatlantski zvezi.Severnoatlantska zveza je z Madžarsko kot s prvo izmed treh držav, ki so bile julija v Madridu povabljene v zavezništvo, pogajanja začela v prvi polovici septembra. Pogajanja s Poljsko in Češko so se začela po teden dni kasneje, sklenila pa naj bi se v kratkem. Viri blizu zavezništva omenjajo možnost, da v primeru slednjih morda sklepni krog ne bo potreben ter da bosta državi o strinjanju s finančnimi postavkami zavezništvo obvestili pisno.