članstvu

Zadnje priprave na junijska ministrska pogajanja o članstvu v EU

18. 05. 1999 10.59

Vodja slovenske ekipe na pogajanjih o članstvu v Evropski uniji Janez Potočnik se bo v sredo v Bruslju s predstavniki sveta EU udeležil zadnjega od dveh pripravljalnih sestankov pred junijskim krogom širitvenih pogajanj na ministrski ravni.

Dijaki slovenskih srednjih šol vidijo svojo prihodnost v EU

12. 05. 1999 16.15

V Evropski uniji bodo mladi imeli boljšo prihodnost, so danes z večino glasov ugotovili predstavniki debatnih klubov slovenskih srednjih šol, ki so v slovenskem parlamentu razpravljali na temo Ali imajo mlajši boljšo prihodnost v EU.

Slovenija bo na področju finančnega nadzora z EU usklajena pravočasno

11. 05. 1999 17.10

Slovenija se bo zakonodaji Evropske unije za področje finančnega nadzora do vstopa v povezavo v celoti prilagodila; za prehodna obdobja pri usklajevanju področne zakonodaje se na pogajanjih o članstvu tako ne namerava potegovati, je po dvostranskem screeningu za omenjeno področje danes v Bruslju povedal državni sekretar v ministrstvu za finance Andrej Simonič. Ključni zakon za dokončno uskladitev z EU je sistemski zakon o proračunu, ki bo glede na nacionalni program za sprejem unijinega pravnega reda sprejet do začetka prihodnjega leta.

MTI: Madžarska najbolj priljubljena kandidatka za EU

29. 04. 1999 18.02

Madžarska je najbolj priljubljena kandidatka za članstvo v Evropski uniji, je pokazala javnomnenjska raziskava med prebivalci EU, ki jo je opravil madžarski inštitut GfK Hungaria. Po teh podatkih madžarsko članstvo v uniji podpira 54 odstotkov prebivalcev EU, medtem ko jih članstvo Slovenije - tako kot Romunije - podpira le 39 odstotkov.

Drnovšek za CNN: Zveza NATO potrebuje zanesljive partnerice v regiji

24. 04. 1999 20.48

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je v današnjem pogovoru za televizijsko mrežo CNN v Washingtonu dejal, da se podpora za članstvo v zvezi NATO v Sloveniji po napadih zavezništva na ZRJ ni zmanjšala, ob tem pa poudaril, da NATO v regiji potrebuje partnerice, kot je Slovenija, torej stabilne in zanesljive države, demokratične in gospodarsko uspešne, ki obenem dobro poznajo razmere v Jugovzhodni Evropi in bi bile zato v prihodnjih letih lahko zavezništvu v pomoč.

Neuspešna pogajanja o članstvu Kitajske v Svetovni trgovinski organizaciji

23. 04. 1999 19.41

Kitajska in ZDA sta v Pekingu neuspešno končali dvodnevna pogajanja o članstvu Kitajske v Svetovni trgovinski organizaciji. Kot je še poročala kitajska tiskovna agencija Xinhua, so se pogajalci dogovorili, da bodo pogovore nadaljevali, vendar datuma naslednjega srečanja niso določili.

Neuspešen krog pogajanj o članstvu Kitajske v WTO

23. 04. 1999 16.46

Kitajska in ZDA sta danes v Pekingu neuspešno končali dvodnevna pogajanja o članstvu Kitajske v Svetovni trgovinski organizaciji.

Začetek novega kroga pogajanj o vstopu v EU

19. 04. 1999 20.54

Slovenija bo junija na drugem krogu pogajanj o članstvu v Evropski uniji na ministrski ravni sklenila pogajanja za najmanj tri dodatna področja pravnega reda EU: telekomunikacije, industrijsko politiko in statistiko. Tako se je danes v Bruslju izkazalo na prvem od dveh predvidenih pripravljalnih sestankov pred junijsko ministrsko pristopno konferenco, ki se ga je za Slovenijo udeležil vodja pogajalske ekipe Janez Potočnik.

Černomirdin proti uniji z ZRJ v času vojne

19. 04. 1999 07.28

Posebni ruski odposlanec za rešitev kosovskega konflikta Viktor Černomirdin je danes izključil možnost, da bi bila ZRJ v času vojne sprejeta v unijo med Rusijo in Belorusijo. V pogovoru za rusko televizijo je obenem zagotovil, da je zamisli o članstvu ZRJ v uniji naklonjen.

Slovenija na pripravljalnem sestanku za ministrski krog pogajanj o vstopu v EU

18. 04. 1999 10.41

Slovenska delegacija pod vodstvom Janeza Potočnika, vodje pogajalske skupine za vstop v Evropsko unijo, se bo jutri v Bruslju udeležila pripravljalnega sestanka za junijski ministrski krog pogajanj o članstvu. Gre za prvega od dveh sklopov pripravljalnih sestankov, ki jih EU pred junijem sklicuje z vsemi šestimi kandidatkami, ki se o članstvu že pogajajo. Poleg Slovenije so to še Poljska, Češka, Madžarska, Estonija in Ciper.

EP obžaloval slovenske zamude pri usklajevanju zakonodaje in pozdravil napredek

15. 04. 1999 20.30

Evropski parlament je danes v Strasbourgu zavzel stališča do novembra lani objavljenih poročil Evropske komisije o napredku kandidatk, ki se o članstvu v Evropski uniji že pogajajo. V stališču do poročila o Sloveniji, ki ga je predložil parlamentarni poročevalec Roberto Speciale, so evropski poslanci izrazili obžalovanje nad pomanjkanjem napredka pri prevzemanju unijinega pravnega reda, hkrati pa menili, da je država tudi napredovala, predvsem na področju skupne zunanje in varnostne politike ter izboljšala makroekonomske kazalce.

Možnost zahteve po prehodnem obdobju za uskladitev z davčno zakonodajo EU

15. 04. 1999 17.37

Slovenija bo na pogajanjih o članstvu v Evropski uniji morda zahtevala prehodno obdobje za popolno uskladitev z unijino davčno zakonodajo, točneje s pravili glede davka na dodano vrednost in trošarin, je danes v Bruslju po dvostranskem screeningu za področno zakonodajo povedala slovenska delegacija.

Poročevalec za Slovenijo v EP obžaluje pomanjkanje napredka

14. 04. 1999 15.53

Evropski poslanci bodo jutri na seji v Strasbourgu zavzeli stališča do novembra lani objavljenih poročil Evropske komisije o napredku, ki ga je pri vključevanju v Evropsko unijo opravilo šest kandidatk, ki se o članstvu v povezavi že pogajajo. V resoluciji o Sloveniji, ki jo je predložil v potrditev Evropskemu parlamentu, je poročevalec za Slovenijo, poslanec Roberto Speciale, izrazil obžalovanje nad pomanjkanjem napredka pri prevzemanju unijinega pravnega reda, zaradi česar je Evropska komisija državi izrekla kritiko.

Slovenija na večstranskem screeningu za prost pretok oseb

06. 04. 1999 16.33

Slovenija se v Bruslju skupaj z ostalimi državami, ki se pogajajo o članstvu v Evropski uniji, danes in jutri udeležuje večstranskega screeninga za področje prostega pretoka oseb. Usklajenost slovenske zakonodaje s področnim pravnim redom EU bo podrobno pregledana na dvostranskem sestanku od 16. do 19. aprila.

ZSSS sprejeta v Evropsko konfederacijo sindikatov

16. 03. 1999 16.47

Na današnji seji izvršnega odbora Evropske konfederacije sindikatov v Bruslju, na kateri sodeluje tudi predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič, so soglasno sprejeli odločitev o polnopravnem članstvu ZSSS v Evropsko konfederacijo sindikatov, so sporočili iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.

Slovenija na screening za transport

11. 03. 1999 15.16

Slovenija se danes in jutri skupaj z ostalimi petimi državami, ki se že pogajajo o članstvu v Evropski uniji, v Bruslju udeležuje večstranskega pregleda usklajenosti nacionalnih zakonodaj s pravnim redom EU za področje cestnega in železniškega prometa. Usklajenost področne slovenske zakonodaje bo podrobno pregledana na dvostranskem screeningu.

Slovenske železnice vstopile v CER

04. 03. 1999 08.14

V Skupnost evropskih železnic (CER) se je vključilo šest železniških družb petih srednjeevropskih držav, ki se pogajajo o članstvu v Evropski uniji, med njimi tudi Slovenija. Poleg Slovenskih železnic so se v CER vključile tudi železniške družbe Madžarske, Češke, Poljske in Estonije.

Pariz podpira članstvo Češke v EU

04. 03. 1999 07.53

Francoski premier Lionel Jospin je včeraj, tako kot dan prej predsednik Jacques Chirac, izrazil podporo članstu Češke v Evropski uniji, je v danes v Parizu dejal češki predsednik Vaclav Havel.

Slovenija na screeningu za pravosodje in notranje zadeve

25. 02. 1999 10.44

Slovenija se s skupaj z ostalimi petimi državami, ki se o članstvu v Evropski uniji že pogajajo, v Bruslju udeležuje screeninga za področje pravosodja in notranjih zadev. Večstranski screening bo trajal do prihodnjega ponedeljka, na dvostranskem pa bo slovenska usklajenost z unijo pregledana od 5. do 9. marca.

Obuči pozval k širitvi Varnostnega sveta ZN

24. 02. 1999 11.49

Japonski premier Keizo Obuči je danes zahteval korenito reformo Varnostnega sveta Združenih narodov, s katero bi zagotovili povečanje števila stalnih in nestalnih članic tega organa ZN.

Santander vendarle odstopil

23. 02. 1999 18.07

Sergio Santander, član Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) in predsednik čilskega olimpijskega komiteja, ki ga je MOK odstavil zaradi sprejemanja podkupnin, je odstopil s svojega položaja. Santander je odstop utemeljil z zdravstvenimi težavami.

V veljavo stopil zakon o bančništvu

20. 02. 1999 11.07

Novi zakon o bančništvu prinaša precej novosti, med katerimi so v ospredju zniževanje zaščite domačega bančništva, prost vstop tuje konkurence, novosti v načinu ravnanja do bank v težavah in pri zavarovanja bančnih vlog, je povedala Alenka Selak, državna podsekretarka v ministrstvu za finance. Zakon o bančništvu, ki je usklajen z evropskimi smernicami, je začel veljati danes, nekatere njegove določbe pa bodo stopile v veljavo s časovnim zamikom oz. šele ob polnopravnem članstvu v EU.

Slovenija se udeležuje večstranskega screeninga za kmetijstvo v Bruslju

20. 02. 1999 10.39

Slovenija se skupaj z drugimi petimi srednjeevropskimi državami, ki se že pogajajo o članstvu v EU, v Bruslju udeležuje večstranskega screeninga za kmetijstvo. Usklajenost nacionalnih zakonodaj kandidatk s področnim pravnim redom EU Evropska komisija s prosilkami za članstvo na screeningu pregleduje v šestih delih. Tokrat je na dnevnem redu četrti sklop skupnih pravil, ki zajema mlečne izdelke, govedino, svinjino, ovčetino in perutnino. Večstranski screening bo sklenjen 22. februarja, na dvostranskem sestanku pa bo usklajenost slovenske zakonodaje pregledana 9. in 10. marca.

Najvišja podpora uvedbi evra v Veliki Britaniji

11. 02. 1999 09.36

Anketa, izide katere je danes objavil britanski dnevnik The Guardian, je v Veliki Britaniji zabeležila podporo uvedbi evra na doslej najvišji ravni, čeprav ostaja večina Britancev še vedno evroskeptičnih. Časnik je poročal, da je 36 odstotkov vprašanih izrazilo podporo članstvu države v evropski denarni uniji, med njimi 29 odstotkov še pred začetkom veljave evra prihodnje leto. Članstvu pa je nasprotovalo 52 odstotkov vprašanih.

Solana uradno povabil tri države k članstvu

30. 01. 1999 10.02

Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je Poljsko, Madžarsko in Češko včeraj uradno povabil k članstvu v zavezništvu. Omenjeno sporočilo poljskega zunanjega ministra Bronislawa Geremeka so včeraj potrdili tudi pri zvezi NATO v Bruslju. Neki predstavnik zavezništva je opozoril, da zveza sama ne objavlja takšnih povabil. Na treh kandidatkah je zdaj, da prošnjo uradno vložijo pri ameriški vladi. Kot datum vstopa so v Bruslju navedli začetek marca, aprila pa naj bi prve tri vzhodnoevropske države v Washingtonu slovesno sprejeli v zvezo. Po besedah poljskega premiera Jerzyja Buzeka so se Poljski z zdaj tudi uradnim povabilom v NATO uresničile sanje. ''Nekaj mesecev smo upali na to odločitev, vendar na to čakamo že desetletja, od druge svetovne vojne,'' je dejal Buzek in dodal, da bodo poljski državljani prvič po 200 letih lahko živeli v popolni varnosti.

Slovenija na dvostranskem screeningu za kmetijstvo

11. 01. 1999 10.01

Slovenska delegacija, ki jo vodi državni sekretar v kmetijskem ministrstvu Franc But, se je danes v Bruslju udeležila dvostranskega screeninga za področje kmetijstva. Širitvena skupina Evropske komisije na dvodnevnem sestanku s slovensko delegacijo pregleduje usklajenost nacionalne zakonodaje za tretjega od šestih sklopov, na katere je v okviru screeninga razdeljena obsežna področna zakonodaja EU.

Evropska unija zagotavlja nadaljevanje širitve

29. 12. 1998 09.45

Širitveni proces Evropske unije se bo po zagotovilu petnajsterice in nemškega predsedstva, ki krmilo v povezavi za pol leta prevzema s 1. januarjem, v prihodnje nadaljeval z nezmanjšanim tempom. Šesterica kandidatk, vključno s Slovenijo, ki se o članstvu z unijo že pogaja, bo do junija po načrtih opravila pregled usklajenosti zakonodaje za vseh 31 področij skupnega pravnega reda EU, v času nemškega predsedstva pa naj bi bilo na pogajanjih načetih novih osem področij. Vključno s sedmimi, o katerih so se pogajanja začela novembra, jih bo na pogajalski mizi do junija predvidoma polovica od vseh.

Slovenija bo do konca januarja EU predala izhodišča za osem področij

25. 12. 1998 10.26

Slovenija je pred dnevi Evropski uniji predala pogajalska izhodišča za novih pet področij skupnega pravnega reda: za pravo gospodarskih družb, ribištvo, statistiko, carinsko unijo in zunanje odnose. Drugi sklop oddanih izhodišč pa bo dopolnila januarja, ko naj bi oddala izhodišča za še tri poglavja: prost pretok blaga, politiko konkurence ter varstvo potrošnikov in zdravja. Slovenska tiskovna agencija (STA) bo v prihodnjih dneh oziroma do konca januarja predstavila izhodišča, o katerih naj bi se po pričakovanjih slovenske strani vsebinska pogajanja začela v prvi polovici prihodnjega leta, torej v času nemškega predsedovanja uniji.

Slovenija na večstranskem screeningu za kmetijstvo

17. 12. 1998 16.25

Slovenska delegacija na čelu z državnim sekretarjem v kmetijskem ministrstvu Francetom Butom se je do danes v Bruslju tri dni udeleževala skupinskega screeninga, na katerem je širitvena skupina kandidatkam, ki se o članstvu v Evropski uniji že pogajajo, podrobno predstavila način financiranja skupne kmetijske politike. Zanjo gre iz skupnega proračuna skoraj 50 odstotkov vsega denarja.

Širitev EU okrepila njen gospodarski položaj

16. 12. 1998 10.26

Načrtovana širitev Evropske unije, ki je v prvi krog uvrstila šest naprednejših kandidatk, med njimi tudi Slovenijo, bo po mnenju predstavnika Dresdner Bank odločilno spremenila položaj EU v svetovnem gospodarstvu.