študij od doma

Lara Žgajnar
12. 11. 2021 20.00
Lara Žgajnar je 18-letna glasbenica, ki v sebi že od nekdaj čuti željo, da Sloveniji pokaže svoj glas in ljubezen do glasbe, ki jo spremlja že od malih nog. Zase pravi, da izstopa s svojo čustveno interpretacijo in močnim vokalom, z avdicijskega nastopa si je pa najbolj zapomnila pohvalo Marjetke, ki ji je dodala dodatno motivacijo za naprej. Umetnica z velikimi sanjami je že z nastopom na avdicijskem odru izpolnila eno od svojih velikih želja.

(Korona)kriza kot priložnost: hitro prilagajanje trgu žanje sadove
10. 11. 2021 18.44
"Svet gre hitreje naprej, kot ga naš sistem dojema. Konceptualno smo zastali na neki točki in capljamo na mestu, dejansko pa svet potrebuje spremembe, svet stoji na njih. Naša inovativnost, razmišljanje zunaj okvirjev je edina pot, da preživimo, da nastavimo prihodnost za prihodnje rodove, in če karikiram, tudi za naše pokojnine," je ob razglasitvi najbolj inovativnih podjetji razmišljal Tomaž Kostanjevec, direktor javne agencije Spirit Slovenija.

De liri
05. 11. 2021 20.00
Duo De liri sestavljata Zala Kores in Julija Bratec Veleski. Mariborčanki si želita publiki predstaviti harfo kot inštrument, ki lahko odlično deluje v vseh glasbenih žanrih. S svojim čarobnim nastopom sta v peti avdicijski oddaji prepričali žirante, si prislužili lepe komentarje in navdušenje občinstva.

Krek o zlorabi PCT-potrdil: To je zavrženo dejanje, ki bi se lahko kazensko preganjalo
22. 10. 2021 11.47
Število okužb zopet hitro narašča, v četrtek smo potrdili 1965 novih primerov. V UKC Ljubljana so pristojni predstavili priporočila o vedenju v prihajajočih dneh, vodja svetovalne skupine za covid-19 pri MZ Mateja Logar je predlagala prostovoljni lockdown, ki bi omejil širjenje virusa. "Situacija je resna," pa je na novinarski konferenci o aktualnem epidemiološkem stanju izpostavil direktor NIJZ Milan Krek, ki dodaja, da je pomembno, "da pogoj PCT v resnici upoštevamo, zloraba tega pogoja je zavržno dejanje".

Bruno Šulman: Nagrada je na varčevalnem računu in čaka na kuharsko izobraževanje
11. 10. 2021 08.00
Bruno Šulman se je junija zapisal v zgodovino slovenske MasterChef kuhinje, kot zmagovalec, ki je v finalu osvojil največ točk doslej. Svojo zmago sedaj s pridom izkorišča s kuhanjem na različnih kulinaričnih dogodkih. Pred kratkim je stregel olimpijski meni našim najboljšim atletom, kar je bil zanj še posebej pomemben dosežek, saj je tudi sam letos končal atletsko kariero. Odločil se je namreč, da se stoodstotno posveti kuhanju, svoji največji življenjski strasti.

Tea Jarc v oddaji Ena na Ena: Z Janšo ne bi mogla biti tovariška ne glede na to, kje bi se srečala
10. 10. 2021 11.00
Teo Jarc je v slovensko javnost izstrelil incident na Kredarici z Janezom Janšo. 34-letnica velja za eno najbolj zagretih petkovih protestnic. Po torkovih izgredih na protestu meni, da je Slovenija v državljanski vojni in da bi vlada morala odstopiti, drugače naj opozicija proti njej vloži interpelacijo. Jarčeva je ostro obsodila odziv Policije, pravi, da je bil njihov odziv na provokacije protestnikov nezaslišan in prekomeren. V pogovorni oddaji Ena na Ena se je z Urošem Slakom pogovarjala tudi o Zoranu Stevanoviću in volitvah. Je Jarčeva glasnica nezadovoljnih ali agitatorka privilegiranih?

Skoraj 66 tisoč odraslih še vedno obiskuje pediatra
05. 10. 2021 06.00
Vse bolj kompleksne obravnave otrok, več duševnih stisk, ozaveščeni starši in posledično večje zahteve, ogromno birokracije, oblegani pediatri v majhnih krajih, ki potrebujejo pomoč kolegov iz večjih mest ... Takšno je stanje v pediatriji danes, čez dobro leto bo še slabše, saj bi se lahko upokojila dobra desetina pediatrov. Pediater Denis Baš stanje ponazori slikovito: ''Predstavljajte si, kako bi bilo zavrniti dojenčka. Naš problem je, da smo v 'sendviču' med vpisovanjem novih in nezmožnostjo 'odpisa' odraslih.''

Nevladni sektor, prostor mladih, v katerem lažje govorijo o duševnih težavah
02. 10. 2021 07.00
Obstaja več razlogov, zakaj mnogo mladih v Sloveniji, ki se znajdejo v duševni stiski, ne dobi pravočasne ali ustrezne strokovne pomoči: od pomanjkanja specialistov, dolgih čakalnih vrst za obravnavo pri njih in pomanjkljive zakonske urejenosti področja do stigme in predsodkov, ki mlade odvračajo od iskanja pomoči. Pri odpravljanju tabujev imajo pomembno vlogo nevladne organizacije, katerih prednost je to, da so neformalno povezane z mladimi in lahko največ naredijo na področju preventive. A tudi one se spopadajo z različnimi ovirami.

Nadzor zaradi domnevnega cepljenja otrok z vektorskimi cepivi
01. 10. 2021 16.25
Ministrstvo za zdravje zahteva izredni strokovni nadzor zaradi domnevnega cepljenja mlajših od 18 let z vektorskima cepivoma Janssen in AstraZeneca na nekaterih cepilnih mestih. Ti cepivi namreč nista registrirani za to starostno skupino. Zdravniško zbornico Slovenije so že zaprosili za prednostno izvedbo nadzora.

Izbira specializacije odvisna od delovnih razmer, plače in ugleda
29. 09. 2021 06.00
Ocenjena vrednost šestletnega študija medicine na ljubljanski univerzi je 90.000 evrov, kar je daleč največ med vsemi študijskimi programi v Sloveniji. Visoki so tudi stroški specializacij. Država za specializanta iz družinske medicine, ki se za delo v lastni ambulanti usposablja štiri leta, letno odšteje nekaj več kot 40.400 evrov. Kljub visokim stroškom izobraževanja zdravnikov in velikemu interesu za študij medicine pa se na državni ravni še vedno soočamo s pomanjkanjem zdravnikov. Država se je problema lotila s povečanjem prostih mest na obeh medicinskih fakultetah, a je to le kratkoročno 'celjenje ran'.

Strah, upor ali egoizem?
26. 09. 2021 07.00
"Upam, da ste se že cepili, ker imam Zooma poln kufer." To je zapis Andreja Bauerja, profesorja matematike. To je njegovo sporočilo študentom. Ne želi jih poučevati prek spleta, želi jih videti v živo. "Študenti drugega letnika matematike se sploh ne poznajo, ker so imeli lani študij na daljavo. Ne želim si, da se tudi letošnji bruci ne bi poznali." Ne gre torej le za znanje, za poučevanje, gre za socialno mrežo, za odnose, ki jih študenti morajo graditi. Brez tega namreč izgubljajo veliko več, kot si mislimo.

Neznanka s Krka je priljubljena oblikovalka nakita za številne znane osebnosti
22. 09. 2021 18.53
Neznanka s Krka je s pomočjo Interpola in znanke iz ZDA dobila identiteto, o kateri je deset dni ugibal praktično ves svet. Adamcova prihaja iz mesta Trenčin v zahodni Slovaški. 57-letnica je oblikovalka nakita, ki so ga nosile tudi hollywoodske zvezde. Njeno dobro znanje angleščine je posledica dolgoletnega bivanja v ZDA in večkratnih selitev po svetu.

Raiven: Vidim se v vlogi operne pevke
19. 09. 2021 08.00
Pevka Sara Briški Cirman, ki jo bolje poznamo kot Raiven, je Slovenijo nedavno prepričala s pesmijo Volkovi. Povedala nam je več o pesmi, o tem, kar so ji prinesli koronski časi, o načrtih in tudi o svojih tetovažah.

Se bodo afganistanska dekleta vrnila v srednje šole?
18. 09. 2021 14.26
Afganistanske srednje šole so znova odprle svoja vrata, a le za dijake in učitelje. Talibani niso navedli, kdaj se bodo lahko v šole vrnile tudi srednješolke. Vprašanje je, ali se sploh bodo.

Afganistankam študij dovoljen, a le pod strogimi pogoji
06. 09. 2021 14.10
Talibani, ki so prevzeli oblast v Afganistanu, so odredili, da morajo odslej ženske, ki obiskujejo zasebne afganistanske univerze, nositi obleko abaja in nikab, ki pokrivata celotno telo in večino obraza. Sporočili so tudi, da morajo biti razredi ločeni po spolu ali pa vsaj razdeljeni z zaveso.

Vrata šol se odpirajo, zapirati se morajo zadnja: prave žrtve epidemije so mladi
01. 09. 2021 19.25
Šolarji se že tretje leto doslej v šolske klopi vračajo v senci novega koronavirusa. V minulih šolskih letih je epidemija otežila izvajanje pouka in pustila luknje v znanju. Na številne je prekinitev socialnih stikov vplivala slabo. Opozarjali so, da praktično ni več prostih bolnišničnih mest za otroke in mladostnike z duševnimi motnjami, pristojni se zaradi negotovih razmer bojijo ponovnega porasta duševnih težav. Zato si je stroka enotna v prepričanju, da mora pouk letos potekati v učilnicah in da se morajo šole v primeru slabšanja epidemiološke slike šole zapirati zadnje. Mladi namreč potrebujejo socializacijo, morajo se igrati, družiti in komunicirati v živo.

V avstralskem Novem Južnem Walesu največ okužb doslej
07. 08. 2021 13.22
V avstralski zvezni državi Novi Južni Wales so že tretji zaporedni dan zabeležili največ novih okužb z novim koronavirusom doslej. Epidemija se krepi tudi v mestu Melbourne v zvezni državi Viktorija, kjer intenzivno iščejo vir zadnjih izbruhov. Medtem ko se nekatera ameriška podjetja odločajo za vračanje zaposlenih v pisarne po pandemiji covida-19, pa druga s tem še odlašajo. Številni velikani (med njimi tudi Microsoft, Google in Facebook) ob tem od svojih zaposlenih zahtevajo potrdilo o cepljenju.

Osamljeni samski ljudje v času koronavirusa niso znižali svojih standardov
24. 07. 2021 15.31
Psevdoznanstvena formula, ki pojasnjuje večino človeških odnosov, je čas + naklonjenost + skupno preživljanje časa. Kaj pa se zgodi z ljudmi in njihovo medsebojno povezanostjo, ko dva ključna elementa – čas in skupno preživljanje časa – izgineta ali pa se povečata? Ali lahko digitalna komunikacija nadomesti človeški stik? Kako se pari spopadajo s stresnimi dogodki, s katerimi se še niso srečali? Na to se osredotoča vrsta študij, objavljenih v Journal of Social and Personal Relationships.

Keysoffova junijska razprodaja: Windows 10 že od 6,1 evra naprej
10. 07. 2021 08.27
Ali še vedno delate od doma? V tem primeru je morda čas, da razmislite o novi računalniški opremi. Vsaka nova naprava potrebuje sistem Windows 10.

Se je dubajski princesi končno uspelo rešiti očetovih okovov?
21. 06. 2021 18.17
Najprej zaprta, nato ugrabljena in kasneje pogrešana. A dubajska princesa Latifa se je, sodeč po fotografiji na Instagramu, vsaj deloma uspela osvoboditi izpod vladavine trde očetove roke. Konec maja so jo opazili v nakupovalnem središču v prestolnici Združenih arabskih emiratov, zdaj pa je po omenjenem družbenem omrežju zaokrožila njena fotografija, posneta v Španiji.

Študenti: Izgubljeno leto študija naj se nadomesti prihodnje leto
17. 06. 2021 07.25
V letošnjem študijskem letu se je študij v celoti na daljavo izvajal 14 tednov, nato pa v omejenem obsegu, vmes je minilo tudi eno izpitno obdobje. V Študentski organizaciji Slovenije tako pozivajo pristojno ministrstvo, da omoči študentom dodatno leto študija. Reševanje študentskih problematik od ministrstva zahtevajo tudi pri iniciativi Študenti še obstajamo. Na ministrstvu za izobraževanje zagotavljajo, da s predstavniki mladih in študentov ves čas sodelujejo. Napovedujejo tudi pripravo nacionalnega programa za mladino, ki bo podlaga za ukrepe za pomoč mladim in študentom.

'Prelomno je, da smo potencialne probiotike vgradili v trden dostavni sistem'
30. 05. 2021 13.46
Pred kratkim so podelili zlate znake Jožefa Stefana za leto 2021. Med prejemniki tega prestižnega priznanja, ki ga podeljujejo našim najodmevnejšim doktoratom, je bila tudi doc. dr. Špela Zupančič z ljubljanske fakultete za farmacijo. Z njo smo se pogovarjali o njenem raziskovalnem delu na področju razvoja inovativne terapije za zdravljenje parodontalne bolezni pa tudi o slovenski znanosti in njenem mestu v mednarodnem prostoru. Kot poudarja sogovornica, bi morali biti ponosni na domače znanje.

Cepljenje proti covidu-19: Kje poiskati strokovne informacije in kakšen je njihov pomen?
26. 05. 2021 11.51
"Cepljenje, vidimo, deluje. Zavedamo pa se, da je javnost treba obveščati na strokoven način," je na konferenci ZZS na temo cepljenja proti covidu-19 ter pomembnosti verodostojnih in preverjenih informacij pri tem izpostavila predsednica zbornice Bojana Beović. Pomen zaupanja stroki je tukaj tako ključen. V odziv na širjenje lažnih informacij – tako imenovano infodemijo – pa je nastal klicni center. Ta poleg razblinjanja dvomov in napačnih prepričanj skrbi tudi za 'odvzem' velikega deleža logistično-administrativnega bremena s pleč primarnega zdravstva.

Resničnostni šov je zamenjala resničnost
16. 05. 2021 20.18
Amerika je po štirih letih sestopila z divjega političnega vrtiljaka, 78-letni washingtonski veteran Joe Biden predsedovanje vrača v običajne tirnice. Po 100 dneh se lahko pohvali s hitrim cepljenjem in 250 milijoni odmerkov ter obljublja projekte, ki bi v temeljih spremenili ameriško družbo – za šole, bolniške, porodniške, ceste, mostove, čisto vodo …

Akademija United POP: znanje v kombinaciji s prakso je formula za uspeh!
10. 05. 2021 00.15
V sodobnem času za uspešno kariero v kreativnih industrijah ni več dovolj, da študenti študij zaključijo bogatejši za obilico teoretičnih znanj, pač pa pri iskanju prve zaposlitve vse bolj pomembna prednost postajajo praktične izkušnje.

Študentje se vračajo v študentske domove, priporočajo tedensko testiranje
23. 04. 2021 09.22
V ponedeljek se poleg fakultetnih predavalnic odpirajo tudi vrata študentskih domov. Medtem ko hibridni model študija ne prinaša bistvenih sprememb pri izvedbi pedagoškega procesa, pa so v veljavi izredna navodila za bivanje v študentskih domovih, med drugim tudi priporočilo, da se vsi stanovalci tedensko testirajo na novi koronavirus.

Bi lahko zaradi cepljenja maturantov prestavili začetek mature?
15. 04. 2021 07.49
S šolskega ministrstva sporočajo, da časovnica mature za zdaj ostaja nespremenjena. A odločitev naj bi bila v domeni ministrstva za zdravje, ki naj bi pripravljajo spremenjeno strategijo cepljenja, po kateri bi prednostno cepili maturante. Če bo do tega prišlo, bi neuradno lahko prestavili začetek mature na konec maja. Stroka sicer pravi, da je odločitev o cepljenju maturantov politična in ne strokovna.

'Lahko bi rekel, da ni bolnikov, ki ne bi smeli dobivati tega cepiva, a previdnost ni odveč'
08. 04. 2021 14.09
Odločitev Evropske agencije za zdravila (Ema), da je cepivo AstraZenece varno in učinkovito, so pa možni zelo redki zapleti krvnih strdkov, je bila po mnenju Boruta Štruklja pričakovana in jo pozdravlja. Je pa kritičen do poročila Eme, saj ne opredeljuje, katerim skupinam se to cepivo priporoča, zato je to prepuščeno odločitvi držav članic. "To ustvarja navidezno zmedo," je dejal.

Umrl je upokojeni koprski škof Pirih
23. 03. 2021 19.38
V prostorih dijaškega doma v Vipavi, kjer je preživljal zadnja leta, je umrl upokojeni koprski škof Metod Pirih, so sporočili iz koprske škofije. Pirih je bil imenovan za koprskega škofa pomočnika leta 1985, škofijo pa je kot škof ordinarij vodil od leta 1987 do upokojitve leta 2012. Znan je bil po svoji blagosti in dialoški drži.

860 novih okužb, vrača se nadzor karantene na domu
11. 03. 2021 10.08
V sredo so v Sloveniji opravili 5785 PCR-testov in potrdili 860 okužb z novim koronavirusom (14,9 odstotka). Vlada pa znova uvaja nadzor nad izvajanjem karantene na domu. To pomeni, da vas na domu lahko obišče zdravstveni inšpektor in ugotavlja, ali ste doma in se držite navodil. Globe so predvidene v razponu od 400 do 4000 evrov.