študij od doma

'Najemnino bom morala plačevati, tudi če bo študij potekal od doma'

12. 09. 2020 14.49

Novica, da bo študij vsaj delno potekal na daljavo, je med študenti dvignila kar nekaj prahu. Po naših informacijah naj bi na nekaterih fakultetah študij en teden potekal iz predavalnic, tri tedne na mesec pa naj bi študentje predavanja poslušali od doma. Študente zato skrbi plačevanje najemnine, saj se jim zdi nesmiselno, če lahko predavanja spremljajo od doma. A v obzir je treba vzeti tudi dejstvo, da je študij sicer glavni, ne pa tudi edini razlog, da študentje bivajo v mestu fakultete.

Preboj znanosti: Žana, Blaž in Andreja živijo z boleznijo, ki je bila nekoč tudi smrtna obsodba

12. 09. 2020 08.27

Za spinalno mišično atrofijo (SMA) je marsikdo prvič slišal, ko je Slovenija stopila skupaj in zbirala sredstva za zdravljenje dečka Krisa. A gre za bolezen, ki je strokovnjakom znana že leta, šele v zadnjem času pa je – tudi pri nas – mogoče učinkovito zdravljenje. Odlična novica je, da se nabor zdravil še širi, strokovnjaki pa se zdaj zavzemajo, da bi uvedli presejalno testiranje dojenčkov, saj lahko diagnoza pred pojavom simptomov pomeni (skoraj) normalno življenje.

Študij delno v predavalnicah, delno na daljavo

08. 09. 2020 10.16

Osnovnošolci in dijaki že obiskujejo učne ure, z oktobrom pa bodo v novo študijsko leto vstopili tudi študentje. In čeprav v osnovnih in srednjih šolah pouk poteka v učilnicah, z Univerze v Ljubljani sporočajo, da bo študij primarno potekal po hibridnem modelu. Pri tem poudarjajo, da bodo posamezne članice način izvedbe študija glede na svoje specifike ustrezno prilagajale. Kjer je to mogoče, lahko članice študij izvajajo tudi na klasičen način.

'Šola bo! 1. septembra gremo v šolo vsi'

27. 08. 2020 06.36

1. septembra se v šolske klopi ob upoštevanju epidemioloških ukrepov vračajo vsi šolarji, je potrdila šolska ministrica Simona Kustec. Visokošolski sindikat medtem poziva, naj se v predavalnice vrnejo tudi študenti, saj "univerza ne more biti bolj rizično okolje kot trgovski center".

Kaj prinaša novo študijsko leto? Nekje kombiniran način, drugje študij na daljavo

19. 08. 2020 11.46

Še dober mesec dni in začelo se bo novo študijsko leto, a študenti še zdaj ne vedo, kaj lahko pričakujejo, bodo predavanja poslušali doma ali v predavalnicah? Univerze se že intenzivno pripravljajo na prihajajoče študijsko leto in obljubljajo, da bodo študenti o načinu poteka študija obveščeni pravočasno.

Kdo so vzgojitelji, ki v kolonijah skrbijo za zabavo vaših otrok?

15. 08. 2020 17.09

Otroci poletje pogosto preživijo na raznih taborih in kolonijah. Med večjimi organizatorji je tudi Zveza prijateljev mladine Moste-Polje, ki poskrbi, da se na počitnice lahko odpravijo tudi otroci iz socialno šibkejših okolij. Poleg več kot tri tisoč otrok pa se v kolonije vsako leto odpravi tudi več kot 200 vzgojiteljev, ki prihajajo iz vseh koncev in strok.

Ženska, ki razvija najbolj obetavno cepivo proti covid-19: Moji otroci so se testno cepili

16. 07. 2020 10.18

Čeprav se po svetu več kot 140 ekip trudi izdelati cepivo proti covid-19, je trenutno največ pozornosti namenjene ekipi skupnega projekta univerze Oxford in družbe AstraZeneca in ekipi, ki razvija cepivo za družbo Moderna. Na čelu prvega projekta, ki naj bi po hitrosti dela za več kot mesec dni prehiteval konkurenco, je Sarah Gilbert, ki računa, da bi lahko testiranja na ljudeh zaključili septembra, kar pomeni, da bi bilo cepivo jeseni že na voljo.

Prvi doktorat znanosti na slovenskih tleh si je prislužila ženska

15. 07. 2020 06.28

Natanko pred 100 leti so na Univerzi v Ljubljani podelili prvi doktorat v naši zgodovini. Za doktorico filozofije je bila kot prva na slovenskih univerzah promovirana Anka Mayer za disertacijo s področja kemije. Od osamosvojitve je slovensko visoko šolstvo promoviralo skupno 11.576 doktorjev znanosti, trenutno pa je v doktorske študijske programe v Sloveniji vpisanih 3.306 študentov.

V kateri fazi so cepiva proti covidu-19, kdo so ljudje, na katerih jih testirajo?

14. 07. 2020 10.43

Raziskovalne ekipe, ki se po svetu trudijo najti cepivo proti covidu-19, bijejo bitko s časom, vseeno pa je večina jasna, da se ne želijo prenagliti in na trg poslati ne dovolj preverjenega izdelka. Pomemben del tega, da bo dosežena varnost cepiva, so seveda testiranja. Se pa pri tem pogosto postavi vprašanje – kje raziskovalci najdejo prostovoljce, na katerih testirajo, zakaj se sploh nekdo odloči, da bo laboratorijski poskusni zajček?

Zaprli petmilijonski Melbourne: 'Svoje domove lahko zapustite le, ko je nujno'

07. 07. 2020 08.30

V Avstraliji zaradi porasta okužb s koronavirusom sprejemajo stroge ukrepe: premier zvezne države Viktorija je sporočil, da zapira njihovo glavno mesto Melbourne. Nekaj več kot pet milijonov prebivalcev svoje domove po novem lahko zapusti le še za najbolj nujne opravke. V Avstraliji so doslej skupno potrdili nekaj več kot 8500 primerov okužb, od tega je umrlo 106 ljudi. Medtem je število mrtvih zaradi covida-19 v ZDA preseglo 130.000.

Po rojstvu drugega otroka je mož ugotovil, da ga družinsko življenje utesnjuje

05. 07. 2020 07.00

"Sram me je prositi, veste. Ampak moja otroka hrepenita po jogurtu in mleku. Jočem, ker jima ne morem privoščiti niti tega. Tudi do vas sem se pripeljala z avtoštopom, saj ne zmorem kupiti niti avtobusne vozovnice. Sem pa v tem času, ko ni zares ničesar za v lonec, z otrokoma raziskala naravo in ugotovila, da so travne bilke odlične za pripravo zelenjavnih juh. Od tega živimo.

'Najhitrejše ni vedno najboljše z vidika dolgoročne vrednosti'

29. 06. 2020 09.24

Številna farmacevtska podjetja in znanstveniki se noč in dan trudijo, da bi razvili cepivo, ki bi učinkovalo proti koronavirusu, s katerim se je okužilo okoli deset milijonov ljudi po vsem svetu. Delo se je začelo januarja z dešifriranjem genoma SARS-CoV-2. Prva testiranja varnosti cepiva pri ljudeh so se začeli marca, a pot naprej ostaja negotova. Nekateri preizkusi ne bodo uspešni, drugi pa se lahko končajo brez jasnega rezultata. Kdaj in komu bo uspelo spodbuditi imunski sistem, da ustvari učinkovita protitelesa proti virusu, še ni znano.

'Mislim, da je bil to eden mojih večjih igralskih dosežkov'

29. 06. 2020 07.00

V Mestnem gledališču ljubljanskem so prejšnji konec tedna premierno uprizorili dramo Koščki svetlobe, angleškega avtorja Simona Longmana, ki bi se sicer morala zgoditi na dan zaprtja gledališč 12. marca. V glavnih vlogah nastopata Lena Hribar in Ajda Smrekar, ki sta tokrat imeli prav poseben izziv.

Sama z otrokom, neozdravljivo bolna in brez sredstev

28. 06. 2020 07.00

Ko prispeva do terapevtske sobe, utrujeno sede. Gledava se iz oči v oči. Njene so udrte, obkrožajo jo temni kolobarji, ki tako zelo izstopajo z na videz deškega obraza. Prijazno vprašam po počutju in oblijejo jo solze. "Gospa nikoli, zares nikoli, nisem prosila za nobeno pomoč. Nikoli. Za vse sem poskrbela sama. Ni bilo lahko – toda zmogla sem. V to moje življenje se je naselilo preveč, mnogo preveč problemov. Ves čas se ob delu in materinstvu soočam z njimi, tokrat pa so me povsem onesposobili," pravi in glasno zaihti.

Družba, politika se mora odločiti, koliko je vredno človeško življenje

19. 06. 2020 06.00

Koliko je vredno človeško življenje starejših, se sprašuje eden najvidnejših strokovnjakov za področje demence, starizma, zdravnik nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek. Starejših od 80 let je že 115 tisoč Slovencev, čez 30 let jih bo vsaj dvakrat več. Dvakrat več bo tudi dementnih, že danes jih je blizu 50 tisoč. Prepuščeni so samim sebi, sistem pomoči starejših ne deluje, posebne geriatrične bolnišnice nimamo, geriatrični oddelki so izjema. Bo konec otroškega preigravanja politikov, ki jo vodi misel na volitve, ne pa jasno začrtana vizija življenja našega naroda?

Trener državnega rekorderja: Naj se še naprej igra!

17. 06. 2020 11.52

Državni rekorder v mestu diska Kristjan Čeh (AK Ptuj) je naslednji atlet, ki utegne spisati zlata poglavja slovenske atletike. A skupaj s trenerjem Gorazdom Rajherjem se zavedata, da se je potrebno dnevno dokazovati, v kolikor želiš biti uspešen.

Starejši na stranskem tiru politike že vsaj 18 let, bo po covidu drugače?

15. 06. 2020 06.00

Epidemija covida-19 je dokončno razgalila posledice odločevalcev, ki so sistemsko urejanje hitro starajoče družbe dajali na stranski tir. So kriki starostnikov, zaposlenih, prostovoljcev, strokovnjakov, Računskega sodišča dovolj glasni, da bodo vladajoči po dveh desetletjih le sprejeli zakon o dolgotrajni oskrbi? Vlade so v koalicijske pogodbe vestno zapisovale skrb za starejše, pisale osnutke zakonov, jih celo poslale v javno obravnavo, a ga v 18 letih sedem vlad, šest ministrov za delo in 13 za zdravje ni zmoglo sprejeti, medtem pa 89 tisoč upokojencev živi pod pragom revščine, več kot 12 tisoč starostnikov čaka na dom, ki novega taisti politiki niso uspeli zgraditi že 15 let.

Na Hrvaškem novo rahljanje ukrepov, na Novi Zelandiji iz bolnišnice odpustili še zadnjega obolelega

27. 05. 2020 13.54

Medtem ko se Evropa postopoma, a vztrajno prebuja, se središče pandemije koronavirusa seli v Latinsko Ameriko, kjer beležijo večje število dnevnih okužb kot v Evropi in Združenih državah Amerike. Kanadska vojska medtem poroča o grozljivih razmerah v tamkajšnjih domovih za starejše. Stanovalci naj bi ležali v plenicah, nasilno so jih hranili. Na Novi Zelandiji so iz bolnišnice odpustili še zadnjega obolelega, na Hrvaškem pa se po novem na prostem lahko druži do 300 oseb.

Ocena vojske: v mirovanju dobro, za delovanje v vojni nezadostno

29. 04. 2020 07.49

Obrambni minister Matej Tonin in načelnik Generalštaba Slovenske vojske Robert Glavaš sta predsednika RS Boruta Pahorja seznanila s poročilom o pripravljenosti vojske v letu 2019. Za delovanje v miru je prejela oceno dobro, za delovanje v vojni pa nezadostno. "Slovenija je na svojo vojsko ponosna in ji zaupa," pa je ob tem dejal Pahor in dodal, da SV ne glede na ocene popolnoma zaupa, da bo izpolnila pričakovanja glede varnosti države.

V Rusiji se pripravljajo na vrhunec epidemije, drugod po Evropi rahljanje ukrepov

27. 04. 2020 09.22

Vse več evropskih držav nadaljuje rahljanje ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. Na Hrvaškem so odprli trgovine, ki niso v nakupovalnih središčih, pa tudi knjigarne, knjižnjice in muzeje. Na Češkem so znova odprte meje za državljane EU na službeni poti ter tudi trgovine, v Švici pa trgovine z gradbenim materialom, vrtnarije in frizerski saloni. Italijanski premier Conte je medtem zarisal jasnejši načrt rahljanja ukrepov – 1. junija bodo vrata spet odprli bari, restavracije, frizerski in lepotilni saloni. Dijaki zadnjih letnikov v Pekingu in Šanghaju se vračajo v šolske klopi. Medtem pa se v Rusiji, kjer se je število okuženih močno povečalo, pripravljajo na vrhunec epidemije.

Kraljica Elizabeta II. praznuje 94. rojstni dan: letos brez slavnostne proslave

21. 04. 2020 06.00

Ena in edina – kraljica Elizabeta II. Legendarna kraljica, ki se lahko pohvali z najdaljšim vodenjem kraljevine v zgodovini vseh kraljevin, praznuje 94. rojstni dan. A letos žal ne bo imela slavnostne proslave. Verjetno bo odpovedana tudi junijska proslava.

'Preklic mature bi bil posameznikom v korist samo kratkoročno, generaciji pa v večletno škodo'

20. 04. 2020 14.36

Ministrstvo za izobraževanje bo v prihodnjih dneh s predstavniki šolske in zdravstvene stroke iskalo odgovore, kako izpeljati pouk za 4. letnike srednjih šol, če se bo odločilo, da se ti maja vrnejo v šolo. V sredo se bodo sestali z ravnatelji srednjih šol. Direktor Rica Darko Zupanc pa je zavrnil pozive, naj se mature ne izvede.

Kako se znani Slovenci spominjajo začetka študija?

05. 10. 2019 08.03

"Prvega pol leta sem bila kot Simon Gregorčič, gledala sem proti hribom in jokala za mojo lepo dolino Soče," se svojih začetkov študija spominja kuharska mojstrica Ana Roš. Predsednik Pahor je bil predan študent, ki si je že kot bruc denar za študij služil z manekenstvom. Vsi sogovorniki pa se strinjajo, da so študentska leta ena najlepših.

Kateri zdravniki so prejemniki farmacevtskih milijonov?

17. 09. 2019 04.00

Andrej Janež, Sonja Praprotnik, Dragan Kovačić, Matija Tomšič, Tadej Battelino, Polonca Jaki Mekjavić, to so rekorderji, za katere je nedvoumno, da so, na svoje ime, s. p. ali podjetje in so zaposleni v javnem zdravstvu, prejeli od farmacije več kot 20.000 evrov. Zanka, kjer se pretakajo astronomski zneski, so društva in tisti zdravniki, ki ne soglašajo z objavo nakazil farmacije.

Eva Pavli: Glasbenica, ki uživa v črpanju in predajanju znanja

01. 09. 2019 07.00

Simpatična glasbenica Eva Pavli ima poleg uspešne glasbene kariere tudi kar nekaj drugih zaposlitev. Je diplomirana slikarka in pevka, zato svoje znanje rada predaja mlajšim generacijam. Redno poučuje solopetje, ko pa ji čas dopušča, otrokom na delavnicah pomaga še s slikarskimi nasveti.

Slovenka po stopinjah Eltona Johna: Še kar ne verjamem, da je res

12. 08. 2019 10.17

Tjaša Fajdiga, ki se je z muzikal točkami predstavila v lanski, sedmi sezoni šova Slovenija ima talent, je dokaz, da se sanje uresničijo. 23-letna pevka iz vasi Lože pri Vipavi je bila sprejeta na magistrski študij za muzikal na Kraljevo skademijo za glasbo v Londonu, kjer je študiral tudi legendarni glasbenik Elton John.

Doktor robotike, ki je Cankarja prevedel v japonščino

06. 04. 2019 07.00

Prevajalec Cankarjevih del v japonščino, profesor in doktor robotike. Vse to in še več je dr. Ivan Godler, ki ga je študij popeljal v deželo vzhajajočega sonca že pred več kot 30 leti. Tam živi še danes, ob obisku Slovenije pa si je vzel čas tudi za nas. O Sloveniji, Japonski, jeziku, naših podobnostih, razlikah in še marsičem.

Malčkom pesek pokrijejo z gumo in ustvarjajo odrasle 'otroke'

29. 09. 2018 15.19

Študijsko leto se bo za številne začelo z obilico optimizma pa tudi strahov in vprašanj – sem študijsko in s tem karierno pot izbral prav? Številni na študijski poti zaradi različnih dejavnikov tudi obupajo, mnogi se po končanem študiju znajdejo z diplomo v roki, a z le malo priložnostmi za zaposlitev.

Poklic, ki vam omogoča delo v vrhunskih podjetjih, delo od doma ali pa kar s sanjske plaže

25. 09. 2018 00.01

Res je, tak poklic obstaja. Osebam, ki ga imajo pa vsi zavidamo fleksibilnost njihovega delovnega mesta in izjemno zaposljivost v vseh javnih ter zasebnih sektorjih.

Nedopustno je, da zaradi bolezni, za katera imamo učinkovita in varna cepiva, ljudje umirajo

29. 06. 2018 06.00

S številkami, tabelami in resničnimi primeri pojasnjujemo, zakaj je vsaka smrtna žrtev, ki bi jo s cepljenjem lahko preprečili, preveč.