1918

Namesto državne pomoči nož v hrbet

17. 06. 2021 09.28

Skoraj 7100 zavezancev mora državi vrniti pomoč, ki so jo prejeli v obliki mesečnega temeljnega dohodka. Sredstva, ki so bila namenjena za plače zaposlenih na čakanju. Denar, ki ga zavezanci nimajo. Eno takšnih je podjetje Lečnik z več kot stoletno tradicijo, ki mora vrniti kar 35.000 evrov pomoči, čeprav je bila zaradi vladne prepovedi obratovanja gostilna zaprta več kot pol leta, deset zaposlenih pa je lastnik poslal na čakanje. Ker gre za mešano podjetje, ki ima poleg gostilne še mesnice, skupaj pa zaposluje 32 oseb, njihov skupni upad ni presegel 20 odstotkov, kar je meja za pomoč. "To se mi ne zdi pošteno. Slabše smo poslovali, zdaj pa smo kaznovani," pravi Andraž Lečnik. Rešitev bi bila individualna obravnava, a posluha zanjo med pristojnimi ni.

Naslovnica L'Equipe sprožila razpravo o prvi svetovni vojni

16. 06. 2021 12.42

Po torkovi zmagi francoske reprezentance nad Nemci z rezultatom 1:0, ko je avtogol dosegel Mats Hummels, se je razprava z nogometnih igrišč preselila v širšo javnost. Točka razprave pa je bila zgovorna naslovnica francoskega športnega časnika L'Equipe. Kritični so bili predvsem do spornega napisa "Comme en 18".

Nas čaka ponovitev najbolj divjega desetletja?

05. 06. 2021 10.38

Čeprav pandemije še ni konec, se mnogi že sprašujejo, ali bodo meseci osame in ustavitve življenja zdaj prinesli željo po nebrzdani zabavi. In morda sodobno ponovitev najbolj norega in divjega desetletja, imenovanega rjoveča dvajseta. Tudi to razvpito obdobje uživanja se je pred stoletjem začelo po smrtonosni pandemiji. Drugi pa svarijo pred bolj temačnimi scenariji, med drugim tudi porastom nestrpnosti, rasizma in kriminala.

Maribor obeležuje dan spomina na pekrske dogodke

23. 05. 2021 08.25

Mariborska občina obeležuje enega od štirih spominskih dni. Z njim se spominja dogodkov, ko je Jugoslovanska ljudska armada 23. maja 1991 obkolila učni center teritorialne obrambe v Pekrah. Okroglo 30. obletnico tega za slovenski osamosvojitveni proces pomembnega dogodka so počastili že v soboto.

Dolgo izgubljen nemški roman 83 let pozneje uspešnica

23. 05. 2021 07.00

Roman o preganjanju Judov v Nemčiji leta 1938 je bil več kot 80 let pozabljen. Po (vnovičnem) odkritju prvotnega tipkopisa v frankfurtski knjižnici je spet ugledal luč sveta. Njegova priljubljenost je v treh letih tako narasla, da se je znašel celo na britanskem seznamu največjih knjižnih uspešnic.

Pred 147 leti se je rodil general Rudolf Maister

29. 03. 2021 13.05

Pred 147 leti se je v Kamniku rodil general in slovenski domoljub Rudolf Maister. S svojim pogumnim dejanjem je ob koncu prve svetovne vojne, po razpadu avstro-ogrske monarhije, najprej v Mariboru, nato pa tudi na širšem štajerskem območju uveljavil ljudsko voljo in dosegel, da je velik del slovenskega narodnostnega in govornega območja Štajerske in Koroške prišel pod slovensko oziroma jugoslovansko upravo.

Na protestih v Belorusiji skoraj 250 aretacij

28. 03. 2021 13.15

V soboto so v Belorusiji potekali novi protesti proti predsedniku Aleksandru Lukašenku. Po navedbah aktivistov za človekove pravice so oblasti aretirale najmanj 245 ljudi.

Vlada razrešila glavnega inšpektorja za obrambo

28. 01. 2021 17.17

Vlada je razrešila glavnega inšpektorja za obrambo Romana Zupanca in do imenovanja novega za vršilca dolžnosti imenovala Vojka Obrulja, je zapisano v gradivih po seji vlade. Poleg tega je vlada sprejela podlago za sklenitev javno-zasebnega partnerstva za energetsko obnovo in prihranek energije v objektih ministrstva za obrambo.

Britanski sev že v 50 državah in ozemljih, na Švedskem novembra največ smrti po 1918

13. 01. 2021 08.38

Na Japonskem so pri štirih potnikih, ki so se vrnili iz Brazilije, odkrili doslej neznan sev koronavirusa. Medtem so klinična preizkušanja v Braziliji pokazala, da je kitajsko cepivo CoronaVac le 50,4-odstotno učinkovito, kar pomeni, da komajda zadosti pogoju za registracijo. Italiji se obeta podaljšanje izrednih razmer, Indonezija pa bo pri cepljenju prednost dala mladim. Statistični podatki medtem kažejo, da je na Švedskem novembra lani umrlo največ ljudi po novembru 1918.

Okužbe zdaj na vseh celinah: koronavirus dosegel tudi Antarktiko

22. 12. 2020 20.28

Na Antarktiki, kjer doslej ni bilo okužb z novim koronavirusom, so potrdili 36 okužb v tamkajšnji raziskovalni postaji. Z novim koronavirusom sta se okužila tudi kardinala, sicer tesna sodelavca papeža Frančiška. V Srbijo je medtem prispela prva pošiljka Pfizerjevega cepiva proti covidu-19. Pričakovana življenjska doba v ZDA bi se lahko v letošnjem letu zaradi koronavirusa skrajšala za 2 do 3 leta, kar je največ od druge svetovne vojne.

Švedski kralj: Spodletelo nam je. Nemški zdravnik: Odločati moramo, kdo dobi kisik

17. 12. 2020 11.31

Drugemu valu izbruha novega koronavirusa se pravzaprav ne more izogniti nobena država in velike težave so tudi v državah z relativno stabilnim zdravstvenim sistemom. Nemški zdravnik je dejal, da morajo na Saškem sprejemati težke odločitve. Korak dlje pa je šel švedski kralj, ki je kar naravnost povedal, da jim je spodletelo, v državi pa precej primanjkuje tudi zdravstvenega osebja, tako da računajo na pomoč "primerno usposobljenih prostovoljcev".

Hrvaška vlada sprejela predlog o razglasitvi izključne gospodarske cone

14. 12. 2020 07.38

Hrvaška vlada je sprejela predlog odločitve o razglasitvi hrvaške izključne gospodarske cone v Jadranskem morju. Medtem ko je odziv slovenske vlade zaenkrat precej mlačen, profesor mednarodnega pomorskega prava Marko Pavliha meni, da bi morala Hrvaška najprej rešiti vprašanje arbitraže.

DeSUS za zdaj ostaja v koaliciji, odločali bodo o tesnejšem sodelovanju s SMC

10. 12. 2020 06.54

DeSUS do nadaljnjega ostaja v Janševi vladi, je po srečanju vodstva stranke in poslanske skupine dejal njen vodja Franc Jurša. Erjavec se je medtem opravičil peterici poslancev za ponedeljkovo razpravo, ko je presenetil s predlogom o odhodu iz Janševe vlade. Neuradno naj bi sicer stališča tudi po sestanku ostala nespremenjena in razdeljena. DeSUS pa bo sedaj preučil možnosti tesnejšega sodelovanja s SMC.

Otroci bodo čutili krizo tako, kot jim jo bodo prikazali starši

02. 12. 2020 06.00

Je to res katastrofa? Je učenje od doma res takšna groza? Bodo naši zanamci res vseživljenjsko zaznamovani zaradi življenja, ki je obstalo in se spremenilo tudi zanje? Po odgovore na ta vprašanja sem se napotila k priznanemu psihiatru in psihoterapevtu dr. Željku Čuriću, ki se je v dolgoletni karieri srečal tudi z ljudmi, ki imajo posttravmatski stresni sindrom, z ljudmi, ki niso zmogli prebroditi težkih življenjskih preizkušenj. Pomiril me je – otroci bodo to obdobje lahko prebrodili brez večjih težav. Odvisno je od tega, kako jim bodo ta čas prevedli in prenesli njihovi starši oziroma odrasli, ki zanje skrbijo.

Srbija umaknila odločitev za izgon črnogorskega veleposlanika

29. 11. 2020 08.48

Črna gora in Srbija sta se znašli v diplomatskem sporu. Črnogorci so srbskega veleposlanika obtožili vmešavanja v črnogorske notranje zadeve in mu dali 72 ur, da zapusti državo. Srbija se je nato odzvala z izgonom črnogorskega veleposlanika. A kot je zvečer sporočila srbska premierka Ana Brnabić, bodo odločitev za izgon enostransko umaknili.

Na obali Nove Zelandije nasedlo in poginilo skoraj 100 kitov

25. 11. 2020 19.19

97 kitov in trije delfini so nasedli na obalo novozelandskega otočja Chatham - zelo odročno območje v Tihem oceanu. Ko je do njih le prispela pomoč, pa je bilo že prepozno. Živih je bilo le še 26 živali, ki pa so jih morali uspavati. V bližini so se namreč že zbirali beli morski psi, kiti pa so bili preveč oslabljeni.

Praznični dan Rudolfa Maistra zaradi epidemije letos brez obeležitev

23. 11. 2020 06.00

Na današnji dan praznujemo državni praznik, dan Rudolfa Maistra, s katerim se spominjamo 23. novembra 1918, ko je general Maister s svojimi borci v samostojni vojaški akciji razorožil nemško vojsko, prevzel vojaško oblast in utrdil slovensko politično oblast v Mariboru. Letos bo praznik zaradi epidemije minil brez posebnih slovesnosti.

Policija po izgredih nacionalistov na Poljskem aretirala več kot 30 oseb

12. 11. 2020 12.25

Poljska policija je sporočila, da je po izgredih, ki so izbruhnili na prepovedanem shodu nacionalistov in pripadnikov skrajne desnice ob dnevu neodvisnosti Poljskem pridržala več kot 300 ljudi. Poškodbe je utrpelo 35 policistov, od katerih so morali trije v bolnišnico. V spopadih je policija uporabila tudi solzivec in gumijaste naboje.

Pred dobrimi 100 leti v obeleževanje 1. novembra posegla španska gripa

01. 11. 2020 08.27

Dan spomina na mrtve bo zaradi epidemije letos drugačen kot sicer. Zvonka Zupanič Slavec z Inštituta za zgodovino medicine Medicinske fakultete v Ljubljani je spomnila, da imamo na območju današnje Slovenije že izkušnje s širjenjem nalezljive bolezni okoli 1. novembra, in sicer z drugim valom španske gripe leta 1918.

Pokojnega italijanskega najstnika razglasili za blaženega

12. 10. 2020 18.42

Na slovesnosti v baziliki svetega Frančiška Asiškega so za blaženega razglasili italijanskega najstnika Carla Acutisa, ki je po boju z levkemijo umrl leta 2006. Vatikan je namreč presodil, da je leta 2013 čudežno ozdravil sedemletnega brazilskega dečka, ki je zbolel za redko boleznijo. Acutis je tako korak bližje k razglasitvi za svetnika, za kar pa bi mu morali dokazati še en čudež.

V Velenju zmagal Dermol, v Staršah tesno Greifoner

11. 10. 2020 07.40

V Velenju je na nadomestnih volitvah zmagal kandidat stranke SD in dosedanji podžupan Peter Dermol. Po večini preštetih glasov je dobil 67-odstotno podporo volivcev. Za mesto župana so se potegovali trije kandidati. Novi župan občine Starše pa je po tesni zmagi v drugem krogu nadomestnih županskih volitev postal Stanislav Greifoner. Prejel je 52,4 odstotka glasov.

Boji za Koroško: vojaška zmaga pred političnim porazom

11. 10. 2020 17.00

Pred zgodovinsko odločitvijo koroškega ljudstva na plebiscitu 10. oktobra 1920 so na ozemlju, ki sta si ga Slovenija in Kraljevina SHS prizadevali vključiti v svojo teritorialno domeno, potekali srditi in krvavi boji med avstrijskimi Nemci na eni strani ter Slovenci in enotami srbskih prostovoljcev na drugi. Še ne povsem organizirane enote kraljevine SHS so, kljub začetnim krčem, nekaterim porazom in nezanemarljivim žrtvam, z izpolnitvijo vseh strateških ciljev dosegle vojaško zmago.

'Mama, ne štimajte za Jugoslavijo, kar moram ajnrukat za kralja Petra!'

10. 10. 2020 07.13

Usoda Koroške bo odločena na ljudskem glasovanju, je odločila pariška mirovna konferenca. Prebivalstvo se je znašlo na razpotju, med stoletno deželno zavestjo in narodnostnimi težnjami. Da imajo priložnost, da se otresejo tisočletnega nemškega jarma, je poudarjala novonastala Kraljevina SHS. Ne gre za odločitev med nemštvom in slovenstvom, temveč med kraljevino z vojaško obveznostjo in nerešenimi mejnimi vprašanji ter moderno republiko z delavskimi pravicami, pa je prepričevala avstrijska propaganda, pripoveduje zgodovinar Danijel Grafenauer. Odločilni dan, 10. oktober 1920, se je zapisal v zgodovino slovenskega naroda. 59 odstotkov volivcev je odločilo, da se Koroška priključi republiki Avstriji.

Trump bi v primeru poraza okužbo lahko izkoristil za poskus razveljavitve volitev

02. 10. 2020 09.27

Novica, da je ameriški predsednik okužen s koronavirusom, je odjeknila 32 dni pred volitvami. Kampanja bi morala biti v polnem teku, a jasno je, da bo Trump moral odpovedati kar nekaj predvolilnih dogodkov. Datum volitev je fiksen, meni poznavalec ameriške politike dr. Bogomil Ferfila. Bi pa v primeru poraza Trump trenutno dogajanje lahko problematiziral na vrhovnem sodišču ali v predstavniškem domu. In kako Trumpovo zdravstveno stanje lahko vpliva na nacionalno varnost ZDA?

Telefon v predalu, podatkovno gostovanje izklopljeno. Za visok račun 'krivo' LTE omrežje

20. 09. 2020 13.24

"Stroški prenosa podatkov v LTE omrežju so nepredvidljivi, operaterji pa na ta način služijo," je jezna bralka, ki je med bivanjem na Japonskem naletela na težavo. Izklopila je prenos podatkov v gostovanju, mobilnega telefona ni uporabljala, a znesek na računu je ostajal visok. Krivec pa: LTE omrežje. Zaradi načina delovanja lahko namreč telefon (kljub izklopu podatkovnega gostovanja) samodejno prenaša podatke. Uporabniki nekaterih operaterjev imajo sicer samodejno vključen limit porabe, poleg blokade prenosa je priporočljivo nastaviti še omrežje 3G. Težavo so zaznali tudi pri ZPS, kjer pravijo, da je strošek omejen na 62 evrov, a tudi to je preveč, ko je zaračunan neupravičeno.

Trump 1.800 padlih marincev označil za 'naivneže', ki so se pustili ubiti

04. 09. 2020 12.05

Ko je predsednik Donald Trump leta 2018 odpovedal obisk ameriškega pokopališča Aisne-Marne blizu Pariza, je za odločitev v zadnjem trenutku "obtožil" dež, rekoč, da "helikopter ni mogel leteti" in da ga tajna služba ne bi odpeljala tja. Pravi razlog naj bi se skrival v tem, da ni želel, da bi mu dež uničil videz.

Pahor zdravnicam in zdravnikom podelil jabolko navdiha

28. 08. 2020 15.43

Predsednik Borut Pahor je repliko jabolka navdiha izročil še eni nepogrešljivi skupini delavcev, "junakov človečnosti in upanja", ki so v času spopadanja z epidemijo požrtvovalno in nesebično skrbeli, da je življenje teklo karseda normalno. Tokrat je ta čast doletela zdravnice in zdravnike. Obenem se jim je zahvalil za njihovo delo, za strokovnost in predanost zdravju ljudi.

V Južni Afriki umrl neuradno najstarejši moški na svetu

22. 08. 2020 19.32

V Južni Afriki je danes v starosti 116 let umrl moški, ki naj bi bil eden najstarejših ljudi na svetu, morda celo najstarejši moški na svetu.

Prvi mož WHO: pandemije bo konec prej kot v dveh letih

21. 08. 2020 20.21

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) upa, da se bo pandemija covid-19 končala prej kot v dveh letih, je dejal generalni direktor organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus. Korupcijo pri nabavi zaščitne opreme za zdravstvene delavce pa je označil za enakovredno umoru.

Soros: Na Madžarskem in Poljskem so vlado ugrabili, skrbi me tudi Italija

12. 08. 2020 12.20

Evropa je v tem trenutku zelo ranljiva, ker ni enotna. Ima veliko sovražnikov, tako znotraj kot zunaj nje, je prepričan ameriški vlagatelj in filantrop madžarskega rodu George Soros. V intervjuju ob svojem 90. rojstnem dnevu pove, da je svet v najhujši krizi po drugi svetovni vojni. Na Madžarskem in Poljskem so vlado že ugrabili, pravi, še bolj pa ga skrbi Italija, kjer javno mnenje kaže, da se podpora Evropi krči. Koronakriza stvari le še poslabšuje.