20.etapa.

Digitel javno razgrnil svojo ponudbo

10. 04. 1998 17.46

Družba Digitel, kandidatka za drugega koncesionarja za opravljanje storitev s področja mobilne telefonije GSM, je danes, deset dni po javnem odpiranju ponudb, pripravila javno predstavitev svoje ponudbe. Kot je uvodoma poudaril direktor družbe Franc Čimžar, se "ne nameravajo skrivati v povprečju", njihov cilj pa je postaviti enega trenutno najsodobnejših sistemov mobilne telefonije. Digitel, katerega družbeniki so Factor Leasing iz Ljubljane, Feniks iz Novega mesta (vsak po 32-odstotni delež), ameriški Vanguard Cellular Systems (30 odstotkov) in Franc Čimžar (6 odstotkov), je za enkratno koncesijsko dajatev ponudil 20 milijonov dolarjev. V primeru, da bo izbran za drugega koncesionarja, bo uporabnikom ponudil štiri osnovne tipe storitev Urban: Urban, Urban popotnik, Urban poslovnež in Urban Urbanu. V prvi fazi izgradnje, ki bo trajala tri mesece po pridobitvi koncesije, predvideva vzpostavitev 40-odstotno pokritost prebivalstva in 10-odstotno pokritost ozemlja, po 12 mesecih pa 97-odstotno pokritost prebivalstva ter 90-odstotno pokritost ozemlja. V prvih dveh letih naj bi skupna vrednost investicije predvidoma znašala 50 milijonov dolarjev, do konca veljavnosti koncesije pa 80 milijonov dolarjev.

Jelcin bo Kirijenka znova predlagal

10. 04. 1998 17.45

Ruski predsednik Boris Jelcin je napovedal, bo Sergeja Kirijenka, ki ga je duma danes zavrnila, vnovič predlagal za predsednika vlade. Kirijenko pa je po glasovanju dejal, da ne bo sprejel nobenega barantanja z dumo. Za Kirijenka je glasovalo 143 poslancev, 186 jih je bilo proti, pet pa se jih je vzdržalo. Precej poslancev sploh ni glasovalo. V dumi je bilo po glasovanju slišati, da je izid pravzaprav zaušnica Jelcinu. Ta lahko kandidata za premiera predlaga še dvakrat, po tretjem neuspelem glasovanju pa se duma razpusti.

Angleži ne bodo podprli Johanssona

10. 04. 1998 17.44

Angleška nogometna zveza (FA) ne bo podprla kandidature Šveda Lennarta Johanssona za predsednika Mednarodne nogometne zveze (FIFA). Predsednik UEFA, ki se poleg generalnega sekretarja FIFA Seppa Blatterja poteguje za izpraznjeno mesto Joaoja Havelanga, je namreč podprl kandidaturo Nemčije za svetovno prvenstvo 2006. Kot večina članic UEFA so kandidaturo Johanssona sprva nameravali podpreti tudi Angleži, ki pa prav tako kot Nemci želijo organizirati SP in so se zato odločili proti Johanssonu.

Devet ranjenih v esploziji bombe v Carigradu

10. 04. 1998 17.44

V eksploziji bombe v bližini znamenite modre mošeje v Carigradu je bilo ranjenih devet ljudi, med njimi tudi tuji turisti, je sporočila policija. Nihče od ranjenih ni v smrtni nevarnosti, medtem ko narodnost žrtev še ni znana. Modra mošeja je ena od največjih turističnih znamenitosti Carigrada.

Nemški zunanji minister Kinkel svari Beograd

10. 04. 1998 17.43

Nemški zunanji minister je s kritično izjavil, da od zadnjega srečanja kontaktne skupine 25. marca glede kosovskega vprašanja ni prišlo do vidnega napredka. Verodostojna ponudba za dialog še vedno ne leži na mizi, je v Bonnu pojasnil Kinkel. Beograd se po ministrovem mnenju tako kot prej z raznimi postopki upira pomoči od zunaj, načrtovani referendum Beograda pa je Kinkel imenoval "novo breme" za rešitev konflikta. Po Kinklovih besedah "manevri", s katerimi se Beograd skuša izogniti in zavlačuje rešitev kosovskega vprašanja, ne bodo imeli vpliva na mednarodno skupnost. Kinkel je od Beograda zahteval "verodostojno pripravljenost na pogajanja" za rešitev konflikta z udeležbo tretje strani. Od tega je tudi odvisna "povratna vozovnica Beograda" v Evropo in mednarodne organizacije.

Zupanova 6. in 9. v skupni razvrstitvi, zmagi v Avstrijo

10. 04. 1998 17.42

V finalu svetovne serije Mednarodne snowboard zveze (ISF) v švicarskem Davosu sta sinoči na tekmi pod žarometi zmagala Avstrijca Heidi Jaufenthaler in Siegfried Grabner. Najboljša slovenska tekmovalka Polona Zupan je v kvalifikacijah zasedla 16. mesto, Luka Grilc pa 37. Jaufenthalerjeva je zmagala tudi v skupni razvrstitvi dvoboja, Polona Zupan pa je bila 6. Moški skupni seštevek je dobil Avstrijec Karl Heinz Zangerl, najvišje uvrščeni Slovenec pa je bil Luka Grilc na 58. mestu. V veleslalomskem seštevku je bila Zupanova 9., zmagala je Avstrijka Brigitte Koeck, med moškimi pa sta si naslov razdelila prav tako avstrijska tekmovalca Martin Freindametz in Sigi Grabner. Luka Grilc je 59.

Albanci znova na prištinskih ulicah

10. 04. 1998 17.41

Na ulicah Prištine se je danes zbralo več kot 20.000 kosovskih Albancev, ki so mirno potrestirali. Kot poročajo novinarji iz Prištine, na ulicah ni opaziti policije. Albanci so danes odšli tudi na glavno prištinsko ulico, ki jo je policija včeraj, ko se je na demonstracijah zbralo 30.000 ljudi, zaprla.

Duma končala razpravo o Kirijenku

10. 04. 1998 17.39

Ruska duma je končala razpravo o predlogu predsednika Borisa Jelcina, naj parlament za novega premiera potrdi Sergeja Kirijenka. Glasovanje je predvideno za 13. uro po srednjeevropskem času. Večina strank v dumi je že pred glasovanjem napovedala, da Kirijenka ne bo podprla.

Darbinijan novi armenski premier

10. 04. 1998 17.38

Novi armenski predsednik, 43-letni Robert Kočarijan, je 33-letnega reformista in bivšega finančnega ministra Armena Darbinijana danes imenoval za predsednika vlade. Darbinijan je študiral ekonomijo na univerzi v Moskvi.

Pri oblikovanju vlade bo Kirijenko poslušal le Jelcina

10. 04. 1998 11.26

Kandidat za ruskega premiera Sergej Kirijenko je v današnjem predstavitvenem nastopu v spodnjem domu parlamenta, dumi, dejal, da bo pri oblikovanju vlade poslušal "le predsednika Borisa Jelcina in nikogar drugega".

Milijardo dolarjev za program zaposlovanja

10. 04. 1998 11.17

Portugalski premier Antonio Guterres je predstavil program zaposlovanja, vreden približno 200 milijard eskudov (1,1 milijardo dolarjev). Program med drugim predvideva dodatno šolanje za mlade in dolgotrajno brezposelne Portugalce. Po njegovih ocenah naj bi dinamična rast nacionalnega gospodarstva omogočila odpiranje novih delovnih mest, še posebej ker se postopoma zaključujejo veliki gradbeni projekti ob skorajšnjem začetku svetovne razstave v Lizboni. Ob koncu leta 1997 je stopnja brezposelnosti na Portugalskem znašala 6,5 odstotka.

Manjši promet Rolls Roycea

10. 04. 1998 11.17

Britanski proizvajalec luksuznih avtomobilov Rolls Royce je v letošnjem prvem četrtletju glede na isto obdobje lani zabeležil 44-odstotno zmanjšanje prometa. Kot je sporočil matični koncern Vickers, so v prvih treh mesecih prodali 251 rolls royceov in bentleyjev. Po besedah predstavnikov Vickersa med ponudbami za nakup tovarne z dolgoletno tradicijo dajejo prednost ponudbi bavarskega koncerna BMW, ki je za Rolls Royce pripravljen odšteti približno milijardo nemških mark.

Hyundai bo odpustil vsakega petega delavca

10. 04. 1998 10.54

Južnokorejski proizvajalec avtomobilov Hyundai namerava odpustiti petino (20 odstotkov) svojih delavcev. Brez zaposlitve bo v omenjenem podjetju ostalo 10.000 delavcev, sporazum o odpuščanju delavcev pa je bil sprejet v sodelovanju s sindikatom. Po trditvah predstavnikov podjetje je glavni vzrok odpuščanja izredni padec prodaje Hyundajevih vozil na domačem trgu. Omenjeni avtomobilski proizvajalec je v lanskem novembru že odpustil 20 odstotkov zaposlenih. Azijska kriza je močno oslabila korejsko gospodarstvo, zato mu je na pomoč priskočil Mednarodni denarni sklad, ki je Južni Koreji odobril posojilo v znesku 59 milijard USD.

Ameriški tobačni koncerni se bodo pritožili

10. 04. 1998 10.53

Ameriški tobačni koncerni so napovedali ustavno tožbo, če po sprejet tobačni predlog ameriškega kongresa. Glavni razlog za to so po besedah direktorja RJR Nabisca nesoglasja s ameriškim kongresom, čigar novi predlog za zmanjšanje stopnje kajenja za tobačne velikane ni sprejemljiv.

Madeleine Albright na turnejo po Aziji

10. 04. 1998 10.50

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright bo 27. aprila odpotovala na azijsko turnejo, med katero bo obiskala Japonsko, Kitajsko, Južno Korejo in Mongolijo. Bilten ameriške službe za informiranje Wireless v današnji izdaji še pojasnjuje, da gre za prvi od najmanj štirih letošnjih obiskov Albrightove na azijsko-pacifiškem območju.

Poraz Seleševe

10. 04. 1998 10.39

Nekdanja prva dama svetovnega tenisa Monika Seleš nikakor ne najde forme, s katero je pred leti navduševala občinstvo. Na turnirju v Amelia Islandu z nagradnim skladom 450.000 dolarjev je kot tretja nosilka izpadla že v osmini finala. S 7:6 in 6:4 jo je premagala Američanka Lisa Raymond.

Razstavo razstav bodo za deset dni zaprli

10. 04. 1998 10.32

Iz Muzeja novejše zgodovine v Cekinovem gradu so sporočili, da bo Razstava razstav - posebna razstava, s katero so povzeli in predstavili pestro in bogato zgodovino svoje ustanove - od 16. do 25. aprila začasno zaprta.

Internet ima več kot 320 milijonov spletnih strani

10. 04. 1998 10.30

Na internetu je na ogled že več kot 320 milijonov spletnih strani. Izvedenci ameriškega inštituta NEC so na podlagi nedavno opravljene raziskave ocenili, da celo najstrastnejši deskarji niso sposobni pregledati več kot tretjine vseh strani. Poznavalci interneta ob tem pričakujejo, da se bo število strani v prihodnjih nekaj letih še izjemno hitro povečevalo. Že zdaj je skorajda nemogoče ugotoviti dejansko število strani, na neuspeh pa je obsojen tudi vsakršen poskus oblikovanja indeksov, sortiranja in klasificiranja spletnih strani.

Osrednje točke sporazuma za Severno Irsko

10. 04. 1998 09.54

Osrednja točka sporazuma o prihodnosti Severne Irske je ustanovitev sevenoirske skupščine, ki bo štela 108 katoliških in protestantskih poslancev, volili pa naj bi jo predvidoma junija. Njen izvršni odbor bo sestavljalo 12 ministrov. O sporazumu se bodo prebivalci Irske in Severne Irske odločali na referendumu 22. maja. Skupščina bo imela zakonodajne pristojnosti, njena glavna naloga pa bo ustanovitev sveta za sodelovanje med severom in jugom. Če skupščina te naloge ne bo uresničila v enem letu, jo bo britanska vlada lahko razpustila. V svetu sever-jug bodo ministri irske vlade in predstavniki severnoirske skupščine. V začetku se bo ukvarjala z vprašanji prometa, turizma in odnosov z Evropsko unijo, kasneje pa naj bi prevzela dodatne naloge. Irska vlada se je v sporazumu obvezala, da bo spremenila drugi in tretji člen svoje ustave, v katerih zdaj izraža težnje po Severni Irski, britanska vlada pa bo ustrezno prilagodila svojo zakonodajo. Pri tem naj bi zagotovili, da se ustavni položaj Severne Irske ne bo spreminjal brez privoljenja njenih prebivalcev. Sporazum predvideva tudi ustanovitev britansko-irskega sveta, katerega člani bodo predstavniki irske vlade, severnoirske skupščine, ter predstavniki načrtovanih parlamentov Škotske in Walesa. Z ustanovitvijo 108-članske severnoirske skupščine se bo končalo 26 let dolgo obdobje "neposrednega vladanja" iz Londona, ki so ga uvedli po ukinitvi parlamenta - v njem so prevladovali protestanti -, ki je Severni Irski vladal od leta 1921.

Križev pot v Rimu

10. 04. 1998 09.53

Papež Janez Pavel II. bo zvečer pri koloseju vodil tradicionalni križev pot, s katerim se bo spominjal poti Kristusovega trpljenja. 77-letni papež Janez Pavel II. bo križ nosil na začetku in na koncu poti s 14 postajami. Papež Janez Pavel II. je danes kot vedno na veliki petek v baziliki Svetega Petra spovedal 16 vernikov. Med verniki je bilo deset Italijanov, dva Španca, Poljakinja, Američana in ženska iz Burkine Faso. Papež je dejal, da številne nepravičnosti v mnogih delih sveta še podaljšujejo Kristusovo trpljenje. "Pri tem imam v mislih kraje, kjer ljudi žalijo in ponižujejo, pretepajo in jih izkoriščajo. Kristus še vedno trpi in umira v vsakem človeku, v katerem vladata sovraštvo in nasilje, sebičnost in ravnodušnost."

Cuesta skupni zmagovalec dirke po Baskiji, Jalabert najhitrejši na kronometru

10. 04. 1998 09.50

Zmagovalec kolesarske dirke po Baskiji je Španec Inaki Cuesta (ONCE). V skupnem seštevku je imel po koncu zadnje etape, kronometra v Hermaniju, le tri sekunde prednosti pred Francozom Laurentom Jalabertom. Cuesta je na peti etapi, 25 kilometrov dolgem kronometru, dosegel čas 33:26,2. Jalabert je bil sicer precej hitrejši (32:38,3), a je bil njegov zaostanek pred zadnjo etapo prevelik. Tretji na kronometru je bil Švicar Alex Zuelle s 33:48,1.

Djindjićeva stranka pozvala k bojkotu referenduma o Kosovu

10. 04. 1998 09.48

Opozicijska Demokratska stranka (DS) nekdanjega beograjskega župana Zorana Djindjića je danes pozvala k bojkotu referenduma v Srbiji, napovedanega za 23. april. Na referendumu naj bi se volilci izjasnili o morebitnem mednarodnem posredovanju na pogajanjih o Kosovu. Pred dnevi ga je sklical srbski parlament. Demokratska stranka je sklic referenduma označila kot žaljiv, ker želijo z njim ljudi odvrniti od resničnih problemov. Demokratska stranka, nekdanja članica opozicijske koalicije Zajedno, je že bojkotirala tudi lanske parlamentrane volitve in v srbskem parlamentu nima svojih poslancev

Dosežen mirovni sporazum za Severno Irsko

10. 04. 1998 09.48

Na Severnem Irskem so danes po dolgotrajnih pogajanjih sprejeli mirovni sporazum, je na sklepnem zasedanju povedal vodja pogajanj George Mitchell ter se udeleženima vladama in vsem sodelujočim zahvalil za sodelovanje v dvoletnih pogajanjih. Sporazum so do zadnjega zaznamovala globoka razhajanja v mnenjih med katoliki in protestanti.

Pariška Velika palača razstavlja dela Delacroixa

10. 04. 1998 09.47

Francija s številnimi prireditvami praznuje 200. obletnico rojstva slikarja in kolorista Eugenea Delacroixa. V pariški Veliki palači so danes odprli razstavo, na kateri si bo moč ogledati 88 slik in 33 risb, ki jih je veliki umetnik ustvaril v zadnjih 15 letih svojega delovanja. Umetnik, ki se je rodil 26. aprila 1798, se je v zgodovino zapisal kot vodilni predstavnik francoske romantike. Delacroix (1798-1863), ki se je sam označil za "najbolj klasičnega med romantiki", velja tudi za človeka, ki je utrl pot moderni. Po mnenju mnogih je njegova slika z naslovom 'La Mer a Dieppe' prva impresionistična slika. Razstava bo na ogled do 20. julija. Najbolj znana Delacroixova dela pa si bo v času jubileja še naprej moč ogledati v Louvru v Parizu

Srbi se vračajo v Drvar

10. 04. 1998 09.46

Približno 130 Srbov iz Bosne in Hercegovine se je danes vrnilo v Drvar, ki je v skladu z Daytonskim sporazumom del hrvaško-muslimanske federacije. Srbski povratniki so se vselili v hiše, ki so jih pred tem zapustili hrvaški vojaki, je sporočil predstavnik mednarodnega posrednika za BiH Carlosa Westendorpa. V Drvar se je po lanskih lokalnih volitvah, kot navaja agencija Tanjug, doslej vrnilo približno 1100 Srbov.

Zaradi tornadov v ZDA umrlo najmanj 43 ljudi

10. 04. 1998 09.45

V seriji tornadov, ki so prizadeli jug Združenih držav Amerike, je po zadnjih podatkih umrlo najmanj 43 oseb. Na stotine ljudi je bilo ranjenih, poškodovanih pa je bilo tudi približno 2000 zgradb. Ameriški predsednik Bill Clinton je v prizadetih delih držav razglasil izredne razmere, žrtvam pa obljubil pomoč. Iz ruševin so samo v zvezni državi Alabama potegnili 32 trupel, 10 ljudi je umrlo v državi Mississippi, ena oseba pa v državi Georgia. Prizadeta območja bo obiskal tudi ameriški podpredsednik Al Gore. Rušilni tornadi so v noči na četrtek divjali s hitrostjo do 400 kilometrov na uro. Najbolj prizadet je bil okraj Jefferson v Alabami.

Potresni jarek pod središčem Los Angelesa

10. 04. 1998 09.30

Pod središčem Los Angelesa se po podatkih geologov razteza domnevni potresni jarek. Kot so na nekem srečanju poudarili znanstveniki, bi utegnil hujši prelom zemeljskih plasti povzročiti sunke z močjo do 6,8 stopnje po Richterjevi lestvici. V Nothridgeu, severno od Los Angelesa, so 17. januarja 1994 zabeležili potres z močjo 6,7 stopnje po Richterjevi lestvici, v katerem je umrlo 72 ljudi. Izvedenci so na torkovem srečanju izrazili bojazen, da bi potres z epicentrom v gosto naseljenem središču Los Angelesa lahko terjal še mnogo več človeških življenj. Jarek pod Los Angelesom - sicer le eden od približno dvajsetih - je dolg 18 kilometrov, globok do približno 17 kilometrov, razteza pa se vse od Hollywooda skozi središče do vzhodnega dela mesta.

Župan Bangkoka na lastni koži občutil pomanjkljivosti mesta

10. 04. 1998 09.22

Župan Bangkoka Bichit Rattakul se je sam prepričal, kako je hoditi po ulicah mesta, ki ga upravlja. Prvi mož tajske prestolnice je namreč padel v odprt kanalizacijski jašek. Župan se je napotil proti kraju, kjer naj bi položil temeljni kamen za spomenik, ko je nenadoma izginil z vidika zbrane množice. "Leva noga mi je ušla v luknjo in malo sem se potolkel... Če bi bil bolj mršav, bi se okopal v kanalizaciji," je svojo nezgodo s kislim nasmehom pokomentiral Rattakul.

Volk iz gozdov Novosibirska se je rešil iz pasti

10. 04. 1998 09.21

- V gozdovih na območju Novosibirska prebiva nenavadno močan in velik volk, ki se mu je pred kratkim uspelo rešiti iz jeklene pasti, ki ga je zgrabila. Po besedah gozdarjev, česa takega še niso doživeli. Eden izmed gozdarjev je presenečeno ugotovil, da je od pet kilogramov težke pasti, v katero se je volk ujel, ostal le še brezobličen kup železja. Poleg pasti je našel delce volčjih zob, v snegu pa sledove krvi. Nemogoče si je predstavljati, kako se je volku uspelo rešiti jeklenih čeljusti, širokih 2,5 centimetra in debelih pol centimetra.

V nemških trgovinah čaka 100 milijonov čokoladnih zajčkov

10. 04. 1998 09.16

Police v nemških trgovinah se pred letošnjimi velikonočnimi prazniki šibijo pod težo približno 100 milijonov velikonočnih čokoladnih zajcev. Po ocenah slaščičarske industrije bodo ljudje med prazniki snedli še dodatnih 10.000 ton čokolade.