20.etapa.

Veter pihal s hitrostjo 420 kilometrov na uro
12. 04. 1998 11.13
Tornadi, ki so pretekli teden divjali po jugu ZDA, so zahtevali okrog 44 življenj in uničili okrog 2.000 domov. V soboto so se začele prve pogrebne slovesnosti. Najhuje prizadeto je bilo okrožje Jefferson v Alabami, kjer je divjal tornado s hitrostjo 420 kilometrov na uro. Strokovnjaki označujejo tak tornado z oznako F-5, kar je največ po sprejetih jakostnih lestvicah. Strokovnjaki pravijo, da na vsakih tisoč tornadov v ZDA pride le eden z oznako F-5. Njegove posledice so podobne letalskemu bombardiranju. Veter dobesedno trga hiše iz temeljev, dviga do 20 metrov v zrak in jih trešči na tla. Hiše v ZDA so povečini lesene, zaradi česar so še posebej občutljive na divjanje tornadov. Zanesljivega načina za pravočasno opozarjanje pred tornadi za zdaj še ni. Oblasti prebivalcem lahko le priporočijo, da se ob prvih znakih skrijejo v kleti in upajo, da ne bo prišlo do najhujšega. Prizadeta območja je obiskal podpredsednik ZDA Al Gore, ki je obljubil hitro in učinkovito pomoč države pri odpravljanju posledic. Al Gore si je posledice divjanja tornada v Alabami ogledal tudi iz helikopterja in dejal, da kaj takega še ni videl v življenju. Na mestih, kjer so nekoč stale hiše, so ostali le temelji, drevesa so polomljena, od avtomobilov pa so ostali le kupi pločevine. Kljub grozljivim prizorom pa ljudje ostajajo trmasti in so odločeni zgraditi hiše na istih mestih, kjer so zdaj le ruševine.

Irska skupnost v New Yorku zadržana do mirovnega sporazuma
12. 04. 1998 11.13
Newyorčani irskega porekla so povečini zadržani do zgodovinskega mirovnega sporazuma, ki obljublja boljše čase na Severnem Irskem po 30 letih nasilja in 3000 žrtvah. New York je že dolga leta kulturno in politično središče Ircev v ZDA, tako katolikov kot tudi protestantov, ki na Severnem Irskem predstavljajo večino. New York Times je zato opravil raziskavo med različnimi irskimi organizacijami. "Mirovni sporazum obljublja veliko. Toda v preteklosti smo videli že mnogo premirij in sporazumov," je dejala predsednica Galske lige Kathleen Regan. Večina irskih poslovnežev in lastnikov številnih irskih pubov v New Yorku je prav tako pesimistična. "Mislim, da se ne bo nič spremenilo. Versko sovraštvo je pregloboko zakoreninjeno," trdi lastnik gradbenega podjetja Thomas Devine. Direktor Imigracijskega centra smaragdni otok, ki pomaga irskim priseljencem, Eamon Dornan, meni, da je sporazum onemogočil združitev irskih ozemelj in s tem poglobil razdeljenost države. Ameriški Irci izražajo tudi dvome o poštenosti napovedanih referendumov, s katerima bodo Irci potrdili ali zavrgli sporazum. "Zadeva lahko vsak trenutek ponovno eksplodira. Kdo bo nadziral referendum? Na Severnem Irskem ni bilo poštenih volitev že 800 let," je dejal Paddy Reiley,lastnik irskega puba.

Postojnska jama dobro obiskana
12. 04. 1998 11.12
Po podatkih zborničnega združenja za turizem in gostinstvo si je Postojnsko jamo v prvih treh mesecih letos ogledalo 20.255 obiskovalcev, od tega 72 odstotkov tujih in 28 odstotkov domačih. V primerjavi s prvim četrtletjem leta 1997 je bilo obiskovalcev šest odstotkov manj, v primerjavi s prvim četrtletjem leta 1996 pa kar 69 odstotkov več. Med tujimi obiskovalci iz 63-tih držav so s 44,7 odstotka prevladovali Italijani, katerim so po deležu (20 odstotkov) sledili Nemci, Hrvatje in drugi. Predjamski grad je imel v letošnjem prvem četrtletju 5.409 obiskovalcev, zaradi zgodnjih lanskoletnih velikonočnih praznikov prav tako za 17 odstotkov manj kot v treh mesecih leta 1997, zato pa si je, v primerjavi s prvim tromesečjem leta 1996, Predjamski grad ogledalo 67 odstotkov več obiskovalcev. Tudi v Predjamskem gradu so v letošnjem prvem četrtletju prevladovali tuji obiskovalci, med katerimi so seveda prevladovali Italijani (64 odstotkov).

Clintonovi nasprotniki naj bi podkupovali priče
12. 04. 1998 11.11
Pravosodno ministrstvo je neodvisnemu svetniku Kennethu Starru, ki vodi preiskavo o aferi Whitewater in predsednikovih spolnih škandalih, naročilo, naj opravi preiskavo o obtožbah, da je ena njegovih glavnih prič proti predsedniku Clintonu prejemala nedovoljena plačila. Namestnik državne tožilke Eric Holder je Starru poslal pismo, v katerem mu naroča, naj pride do dna novicam, da je nekdanji občinski sodnik iz Arkansasa David Hale od Clintonovih konservativnih nasprotnikov dobival denar za pričanje proti predsedniku. Holder v pismu pravi, da bo preiskava o tem za Starra konfliktna, saj je Hale njegova glavna priča. Zato namestnik državne tožilke predlaga Starru, da bi bilo bolje, če bi preiskavo vodilo pravosodno ministrstvo. Iz pisarne neodvisnega preiskovalca je prišel odgovor, da bodo o tem razmislili. Pismo je dokaj neobičajno za pravosodno ministrstvo, saj državna tožilka Janet Reno ponavadi ne dovoli razprave o primeru, ki še poteka. Najbolj so se ga razveselili v Beli hiši, čeprav nočejo ničesar komentirati.

Kirijenko: Čubajsa ne bo v novi vladi
12. 04. 1998 11.10
Začasni ruski premier Sergej Kirijenko je v sinočnjem televizijskem pogovoru poudaril, da reformist Anatolij Čubajs, ki ga opozicija zavrača, ne bo član novega ruskega kabineta. Kirijenko je obenem dodal, da bodo o sestavi vlade govorili šele potem, ko bo duma potrdila novega premiera. Kirijenko se je v pogovoru znova zavzel za močno vlogo države. "Država se ne sme umakniti iz gospodarstva. Rusija potrebuje močno državo in močno vlado," je še dodal. Duma, spodnji dom ruskega parlamenta, je kandidaturo Kirijenka za premiera v petek v prvem glasovanju zavrnila. Ruski predsednik Boris Jelcin je Kirijenka nato znova predlagal za predsednika vlade. Duma, v kateri imajo večino komunisti in nacionalisti, mora o premieru znova glasovati do prihodnjega petka.

Izraelci izvedli letalski napad na jugu Libanona
12. 04. 1998 11.10
Izraelsko letalstvo je davi obstreljevalo oporišče Hezbolaha na jugu Libanona, je sporočila libanonska policija. O morebitnih žrtvah ni poročala. Šest izraelskih lovcev-bombnikov je v treh letalskih napadih izstrelilo šest raket zrak-zemlja. Obstreljevali so pobočje gorskega masiva, ki leži petnajst kilometrov jugovzhodno od Sidona, najpomembnejšega mesta na jugu Libanona.

Naprodaj otok v južnem Pacifiku
12. 04. 1998 10.56
Prodamo: otok v južnem Pacifiku z lastno pristajalno stezo ter brez sosedov. Na voljo je takoj. Cena: 47 milijonov dolarjev. Družina Fullard-Leo je postavila znak "naprodaj" na atol Palmyra, neposeljeni otok, ki leži približno 1.600 kilometrov južno od Havajev ter 560 kilometrov severno od ekvatorja. Površina otoka je 33 kvadratnih kilometrov. Na atol pade več kot 4 metre dežja na leto, na njem pa rastejo tudi do 25 metrov visoka tropska drevesa. Sicer je otok v ameriški posesti. Havajski otoki so si ga priključili leta 1862, družina Fullard-Leo pa ga je kupila leta 1922. Med 1940 in 1947 je otok zasedla ameriška mornarica, ki je na otoku zgradila 1.800 metrov dolgo pristajalno stezo. Otok je neposeljen že od leta 1951 dalje. Kot je povedal agent za nepremičnine pri podjetju Monroe in Friedlander Doug Pothul, naj bi se za nakup otoka zanimal predsednik Microsofta Bill Gates.

Ženske trpijo zaradi hujših bolečin kot moški, toda jih bolje prenašajo
12. 04. 1998 10.55
Ženske so bolj občutljive na bolečino kot moški, toda prenašajo jo bolje, hitreje si opomorejo in ne dopuščajo, da bi bolečine vplivale na njihovo razpoloženje, kaže najnovejša ameriška študija, v kateri je sodelovalo 99 žensk in 38 moških, obolelih za artritisom. Raziskave so pokazale, da se ženske pogosteje pritožujejo zaradi bolečin, vandar pa nanje gledajo kot na "poziv za akcijo" t.j. za ukrepe, s katerimi bolečine zmanjšajo oziroma preusmerijo pozornost drugam. Medtem pa se moški raje poslužujejo metode "molči in trpi". Dr. Karen Berkley z univerze v Tallahasseju na Floridi meni, da daje ženskam večja občutljivost na bolečino dolgoročno gledano moč, pomaga jim, da bolečino identificirajo in s tem v zvezi ustrezno ukrepajo. Ponavadi se ženske, ko čutijo, da bodo izposravljene bolečinam (na primer pri porodih in operativnih posegih) ustrezno pripravijo in že vnaprej iščejo rešitve (učijo se tehnik sproščanja ali poiščejo strokovno pomoč). Nasprotno pa moški čakajo in dopuščajo, da jih bolečina "napade" nepripravljene, zato se z njo težje spopadejo. Nekateri strokovnjaki menijo, da naj bi vzroki za to tičali v količini spolnih hormonov estrogena in testosterona pri ženskah oziroma moških.

Meteorit prodali za rekordnih 40.500 dolarjev
12. 04. 1998 10.54
Meteorit, ki je padel na Zemljo leta 1803, so pred dnevi na dražbi pri sloviti hiši Christie's v Londonu prodali za 40.480 dolarjev, kupil pa ga je anonimni zbiralec iz ZDA. 26. aprila 1803 je meteorit padel na Zemljo v bližini vasi L'Aigle v Franciji.

Temeljiti tatovi
12. 04. 1998 10.54
Tatovi so bili v primeru kalifornijskega poslovneža Joeja Pereza zelo temeljiti - pozabili niso na niti eno vozilo, ki je v njegovi lasti, še več; "obdelali" so tudi avtomobile, ki sploh niso njegovi, temveč so se slučajno znašli v bližini njegove pisarne. Ko se je Perez nekega jutra odpravil v službo, je ugotovil, da so mu ponoči iz garaže ukradli oba avtomobila. Ko je prispel do pisarne, je videl, da so mu tatovi ukradli tudi kamion, ki ga je uporabljal v službene namene. Perezu je preostala še ena možnost - četrti avtomobil, toda tatovi tudi nanj niso pozabili; sicer ga niso ukradli, so ga pa močno poškodovali. Nato so se tatovi spravili še na peti avtomobil, ki sicer ni bil Perezov, toda njegov lastnik ga je slučajno parkiral pred Perezovo pisarno. Kot poroča agencija Associated Press, policija domneva, da so bili tatovi tako uporni in temeljiti zato, ker so najverjetneje iskali ključe "vsega, kar je v Perezovi lasti, od hišnih ključev do ključa bančnega sefa", ki naj bi jih hranil v enem od svojih avtomobilov. Morda bi jo odnesel bolj poceni, če bi povedal, kateri avtomobil je "pravi".

Ropar pograbil čokolado in pobegnil
12. 04. 1998 10.53
V Disneylandu se je neki ropar, oborožen s pištolo, nenadoma približal nekemu moškemu, ki se je skupaj s hčerko ravno nameraval odpeljati v zabaviščni park. Ker tuja turista nista povsem dojela za kaj gre, sta začela po špansko spraševati kaj ropar želi. Nato je napadalec izvlekel pištolo, zato mu je turist stisnil v roko vrečko čokolade. Ropar je bil očitno sladkosnednež, saj je brž zgrabil "plen", nato pa jo je jadrno popihal. Kot je povedal detektiv Larry Spahn s šerifovega urada v Orange Countyu je bila čokolada očitno zelo okusna, saj je stala kar 18 dolarjev. Ker so v Disneylandu v zadnjem času zabeležili precejšnje povečanje števila ropov, so najeli več oboroženih policistov.

McDonalds načrtuje 2000 novih restavracij v Aziji
12. 04. 1998 10.52
Ameriška veriga restavracij s hitro hrano McDonald's namerava kljub azijski finančni krizi v tem delu sveta v prihodnjih treh letih odpreti več kot 2000 novih restavracij. Vrednost celotne investicije naj bi znašala poldrugo milijardo dolarjev. V McDonald's-u sicer priznavajo, da imajo gospodarske težave nekaterih azijskih težav negativen učinek na poslovanje družbe, vendar so prepričani, da jim bo z ustreznimi poslovnimi potezami uspelo ublažiti posledice manjših prihodkov.

Berlin najbolj priljubljeno mesto v Nemčiji
12. 04. 1998 10.52
Kljub dejstvu, da so nemška mesta lani zabeležila štiriodstoten upad turističnih prihodkov, je nemška prestolnica očitno še vedno magnet za turiste. V Berlinu so namreč lani zabeležili osem milijonov nočitev, kar je bistveno več kot leta 1996. Približno 5,8 milijona nočitev so ustvarili domači turisti, preostanek pa gostje iz tujine.

Izguba Polaroida v prvem četrtletju
12. 04. 1998 10.50
Ameriška družba Polaroid, ki izdeluje fotografsko opremo, je v prvem četrtletju letos zašla v rdeče številke. Po navedbah vodstva podjetja so ob 15-odstotnem zmanjšanju prometa v letošnjih prvih treh mesecih (390,6 milijona dolarjev) zabeležili izgubo v višini 17,4 milijona dolarjev. V enakem obdobju lani je Polaroid ustvaril 15,8 milijona dolarjev dobička.

JP Morgan napoveduje rast marke
12. 04. 1998 10.50
Po napovedih strokovnjakov investicijske banke JP Morgan se bo tečaj marke v primerjavi z ameriškim dolarjem in japonskim jenom že v naslednjih mesecih okrepil. Kot glavni razlog navajajo zaupanje v novo evropsko valuto evro. Marka naj bi tako v primerjavi z dolarjem maja dosegla rekordno vrednost, proti koncu leta pa naj bi se ustalila pri 1,70 marke za dolar. Glede na sedanjo vrednost marke bi to pomenilo sedemodstoten skok tečaja. V primerjavi z japonskim jenom pa naj bi marka pridobila kar 24 odstotkov, saj naj bi se njen tečaj gibal okrog 90 jenov za marko, še navajajo v JP Morgan.

Papež na veliko noč pozval k miru v svetu
12. 04. 1998 09.25
Papež Janez Pavel II. je v današnji velikonočni poslanici pozval k miru na svetu. Na Petrovem trgu v Vatikanu se je pred več kot 150.000 verniki spomnil žrtev vojn, pokolov in etničnih konfliktov v Afriki in Evropi, posebno pa je opozoril na spore na Bližnjem vzhodu oz. Izraelu. Duh velikonočne poslanice bi moral voditi odgovorne na Bližnjem vzhodu in predvsem v Jeruzalemu, "kjer mir ogrožajo nevarne politične opcije", je dejal papež in pozval k dialogu, ki naj bi rešil nacionalne in mednarodne napetosti. Papež je ob koncu maše vernikom v tridesetih jezikih zaželel srečno veliko noč, nato pa v 57 jezikih podelil blagoslov Urbi et Orbi (mestu Rimu in svetu). Zaradi obnovitvenih del na fasadi cerkve je papež velikonočno poslanico letos izrekel izpred bazilike Sv. Petra. Slovesnost je prenašalo 65 televizijskih hiš iz vsega sveta, ogledala pa si jo je več kot milijarda ljudi.

Pred 37 leti je poletel v vesolje Gagarin; mednarodni dan astronavtike
12. 04. 1998 09.12
Danes je minilo 37 let odkar je sovjetski kozmonavt Jurij Gagarin kot prvi človek poletel v vesolje. V spomin na polet Gagarina je 12. april mednarodni dan astronavtike. Posebej slovesno praznujejo današnji dan vesoljci na Zemlji in v vesolju, vesoljski strokovnjaki in znanstveniki. Tričlanska rusko-ameriška posadka na orbitalni znanstveni postaji Mir se je danes po dvostranski video zvezi trikrat pogovarjala s svojci, znanci, vesoljci in strokovnjaki v Centru za upravljanje poletov CUP v Koroljovu pri Moskvi. Še včeraj sta ruska kozmonavta med vesoljskim sprehodom s 14 m visokega stolpa Sofora na modulu Kvant uspešno odstranila 400-kilogramsko prenosno motorno napravo VDU 1, ki je več let ohranjala pravilno lego Mira v prostoru, a ji je v ponedeljek pošla zaloga raketnega goriva.

10.000 Izraelcev proslavlja judovsko navzočnost v Hebronu
12. 04. 1998 09.11
V Hebronu se je danes zbralo najmanj 10.000 Izraelcev, privržencev skrajne desnice. Na poziv izraelske vlade se udeležujejo praznovanja 30. obletnico naselitve Judov v mestu in proslave ob 50. obletnici ustanovitve Izraela. Kot je poročal izraelski radio, je pred tem policija preprečila 600 članom levičarskega gibanja Mir zdaj, da bi v Hebronu priredili protestno akcijo. Pri tem je aretirala 32 oseb. Štirje policisti in trije protestniki pa so bili lažje ranjeni. V Hebronu, kjer 80 odstotkov mesta nadzirajo Palestinske avtonomne oblasti, živi približno 400 judovskih naseljencev med 120.000 Palestinci.

Zoran Klemenčič 3. v 1. etapi po Lombardiji
12. 04. 1998 09.11
S 149-kilometrov dolgo etapo od Casatenove do Bergama se je začela 28. kolesarska dirka "Teden po Lombardiji", ki se je udeležuje 180 tekmovalcev iz 30 klubov med njimi tudi člani Perutnine Radenske Roga. Uvodno preizkušnjo je v ciljnem šprintu dobil Slovak Jan Svorada (Mapei Bricobi) pred domačinom Endrijem Leonijem in Zoranom Klemenčičem. Dobro se je odrezal tudi Andrej Hauptman, ki je osvojil 8. mesto. Ostali slovenski tekmovalci so v cilj prišli z glavnino, z veliko težav tudi Igor Kranjec in Valter Bonča, ki sta kakih 20 kilometrov pred ciljem zaradi težav s kolesi skoraj odstopila.

Zmaga Schumacherju, drugi Hakkinen, tretji Irvine
12. 04. 1998 09.10
Na dirki za VN Argentine v Buenos Airesu, tretji preizkušnji voznikov formule 1 v letošnji sezoni, je zmagal Nemec Michael Schumacher (Ferrari). Drugi je bil Finec Mika Hakkinen (McLaren-Mercedes), tretji pa drugi Ferrarijev voznik Irec Eddie Irvine. V skupnem seštevku vodi Hakkinen s 26 točkami pred Schumacherjem (14), med moštvi pa McLaren, drugi pa je Ferrari.

Rafter najboljši v Indiji
12. 04. 1998 09.10
Avstralec Patrick Rafter je v finalu teniškega turnirja (nagradni sklad 430.000 dolarjev) v Chennaiju v Indiji brez večjih težav premagal Šveda Mikaela Tillstroema s 6:3 in 6:4.

Berasategui zmagovalec Lizbone
12. 04. 1998 09.10
V finalu prvega letošnjega turnirja na pesku v Lizboni (nagradni sklad 625.000 dolarjev) sta se pomerila Španec Alberto Berasategui in Avstrijec Thomas Muster. S 3:6, 6:1 in 6:3 je bil boljši Berasategui.

Carlsen zmagovalec v Hongkongu
12. 04. 1998 09.08
Danec Kenneth Carlsen je zmagovalec teniškega turnirja v Hongkongu z nagradnim skladom 340.000 dolarjev. V finalu je 24-letni Danec, pred turnirjem 76. igralec na svetu, po dobri uri igre premagal Zimbabvijca Byrona Blacka s 6:2 in 6:0. Za zmago je Carlsen prejel 45.000 dolarjev, poraženec v finalu pa skoraj polovico manj.

5000 kosovskih Albancev mirno protestiralo
12. 04. 1998 09.08
V Prištini so se kosovski Albanci danes že tretji dan zapored udeležili mirnih demonstracij. Približno 5000 kosovskih Albancev se je sprehajalo ob glavni aveniji v središču mesta in se po pol ure mirno razšlo. K polurnim protestnim sprehodom so v četrtek pozvale Demokratična liga Kosova Ibrahima Rugove in trinajst drugih strank in organizacij kosovskih Albancev. S protesti naj bi dokazali svojo navzočnost na Kosovu in odločnost, da bodo tam tudi ostali.

Žrtve poplav v Veliki Britaniji
11. 04. 1998 12.15
Poplave v osrednjem delu Velike Britanije, najhujše v zadnjih 50 letih, so danes zahtevale še dve življenji, več tisoč ljudi pa so morali izseliti. Že včeraj sta v poplavah umrli dve osebi. Medtem ko v Angliji dežuje, pa iz Škotske poročajo o močnem sneženju.

Ameriškega veleposlanika pričakujejo na Palah
11. 04. 1998 12.14
Ameriški veleposlanik v Sarajevu Richard Kauzlarich naj bi danes obiskal Pale, kjer naj bi se sestal s srbskim članom predsedstva BiH Momčilom Krajišnikom, poroča tiskovna agencija bosanskih Srbov SRNA. Sogovornika naj bi govorila o delu zveznih organov BiH, še poroča agencija.

Začetek pogajanj med obema Korejama
11. 04. 1998 12.14
V Pekingu so se danes začeli prvi dvostranski pogovori predstavnikov Severne in Južne Koreje, potem ko so leta 1994 prekinili. Južna Koreja je namreč v sredo sprejela predlog Severne Koreje o srečanju zunanjih ministrov obeh dražav v Pekingu. Gre za prvo uradno dvostransko srečanje na visoki ravni po juliju 1994, ko so bili pogovori ob smrti severnokorejskega voditelja Kima Il-Sunga prekinjeni.

Davenportova in Coetzerjeva brez težav v polfinale
11. 04. 1998 11.19
Na teniškem turnirju v Amelia Islandu s 450.000 dolarji nagradnega sklada je prva nosilka Američanka Lindsay Davenport v četrtfinalu premagala rusko šestnajstletnico Ano Kurnikovo, osmopostavljeno igralko, s 7:5, 6:3. Francozinja Mary Pierce, ki je četrta nosilka, pa je ugnala peto nosilko Hrvatico Ivo Majoli s 6:3, 6:2. Druga igralka turnirja, Južnoafričanka Amanda Coetzer je ugnala Američanko Taro Snyder s 6:4, 6:4, šesta nosilka Španka Conchita Martinez pa Američanko Liso Raymond s 6:4 in 7:5. Davenportova se je Kurnikovi oddolžla za poraz, ki ga je doživela prejšnji mesec. "Ves čas sem želela narekovati ritem, kar mi je zaradi napadalne igre in močnih udacev tudi uselo," je dejala Američanka. "Njeni udarci niso bili tako močni, kot sem pričakovala. Močnejše udarce ima celo šestnajstletna Hrvatica Mirjana Lučič," je menila Kurnikova, ta izjava pa je sprožila plaz besed Davenportove: "Ona lahko reče, kar hoče. Dejstva po današnji tekmi govorijo drugače. Kurnikova je še mlada, menim pa, da bi morala kljub temu manj pozornosti posvečati besedam drugih, ki so namenjene predvsem njenemu videzu. Dokler je teniška igralka, sta pomembni njena igra in rezultat," je žogico vrnila Davenportova.

Srebotnikva v polfinalu v Dubrovniku
11. 04. 1998 11.18
Slovenska teniška igralka Katarina Srebotnik je v četrtfinalu zadnjega turnirja ETA satelita Biseri Dalmacije v Dubrovniku (nagradni sklad 10.000 ameriških dolarjev) premagala Hrvatico Marijano Kovačević s 7:5 in 6:2 ter se uvrstila v polfinalni dvoboj, v katerem se bo pomerila z Madžarko Eszter Molnar.

Razmere na cestah in mejnih prehodih
11. 04. 1998 11.17
Ceste po državi so mestoma mokre in spolzke, voznike opozarjajo na previdnejšo vožnjo. Zaradi snega je cesta prek Vršiča do nadaljnjega zaprta, na cesti prek mejnega prehoda Predel pa je obvezna zimska oprema. Zaradi grozeče nevarnosti padajočega kamenja je popolna zapora magistralne ceste Peršeti - Most na Soči v kraju Pod Kjučem. Obvoz je urejen. Promet povsod poteka brez posebnosti. Na mejnem prehodu Dolga vas, čakajo vozniki tovornih vozil za izstop okoli eno uro na samem prehodu ter dodatni dve uri v Gornji Radgoni.