20.etapa.

Britanska policija priprla 29 huliganov
25. 03. 1998 17.57
Britanska policija je davi v severnoangleškem mestu Sunderland priprla 29 huliganov in zaplenila večjo količino orožja. Policija je sporočila, da so akcijo speljali po večmesečnih preiskaviah nasilja na angleških stadionih. Skoraj istočasno pa je britanska vlada v Londonu sprožila kampanijo s katero bo skušala preprečiti, da bi britanski huligani odpotovali na nogometno svetovno prvenstvo poleti v Franciji. Notranji minister Jack Straw je na novinarski konferenci predstavil televizijski spot, ki ga bodo do sredine maja dnevno predvajali na vseh britanskih televizijah. Straw je istočasno napovedal, da bodo že kaznovanim huliganom enostavno prepovedali odpotovati v Francijo in da so to možnost v preteklih letih vse prevečkrat opustili.

Namesto Haynckesa Zaccheroni ali Camacho
25. 03. 1998 17.56
Italijan Alberto Zaccheroni ali nekdanji španski reprezentant Jose Antonio Camacho naj bi po pisanju španskih športnih časnikov ob koncu sezone zamenjala Nemca Juppa Heynckesa na mestu prvega trenerja Reala iz Madrida. Časnik As je prek svojih virov izvedel, da so vodilni možje Reala Zaccheroniju, trenutno trenerju Udineseja, ponudili dveletno pogodbo in 1,8 milijona zaslužka na leto. Ta naj bi jim odgovoril v tednu dni. Drugi največji športni dnevnik Marca se je odločil za Camachota, katerega si predsednik Reala Lorenzo Sanz že nekaj časa želi v svojih vrstah. "Camacho je dober trener in upam, da bo nekoč sedel na naši klopi. Kdaj? To vam pa še ne morem povedati," je že pred časom dejal Sanz. Camacho je v 80-tih letih igral za Real, trenutno pa vodi Espanol iz Barcelone.

Vatikan potrdil konkordat s Poljsko
25. 03. 1998 17.56
Po večletnih nesoglasjih je Vatikan potrdil konkordat s Poljsko. Poljski premier Jerzy Buzek in predstavnik Svetega sedeža, kardinal Angelo Sodano, sta danes s tem v zvezi v Vatikanu izmenjala ratifikacijsko listino. Slavnostnega dogodka se je udeležil tudi papež Janez Pavel II. Konkordat ureja odnose med katoliško cerkvijo in poljsko državo. Pogajanja glede konkordata so trajala več let in na Poljskem povzročila hude konflikte. Konkordat po Buzekovih besedah ne bo okrnil pravic ostalih religij na Poljskem.

Rios vse bliže prvemu mestu
25. 03. 1998 17.18
Po včerajšnjih bojih na 4,9 milijona ameriških dolarjev vrednem teniškem turnirju ATP in WTA Peta Samprasa ogroža le še Čilenec Marcelo Rios. Le-ta bi se namreč na sam vrh računalniške lestvice povzpel z zmago na tem turnirju. Podobno priložnost sta v osmini finala zapravila Čeh Petr Korda in Britanec Greg Rusedski, saj sta oba že izpadla. Prvega je z dvakrat po 6:4 premagal Britanec Tim Henman, drugega pa 6:2 in 6:2 Šved Thomas Enquist.

Cruyff s sanjskimi pogoji v Inter
25. 03. 1998 17.13
Po odhodu iz Barcelone, aprila 1996, je nizozemska in svetovna nogometna legenda Johan Cruyff trenersko delo postavil v kot. To mirovanja pa se lahko za 51-letnega Cruyffa kaj kmalu konča. Kot je namreč danes poročal španski časopis "El mundo" in Cruyff že potrdil, je Nizozemec dobil "sanjsko" ponudo iz Milana, kjer naj bi si ga vodilni možje Interja že predstavljali na trenerski klopi. Po pisanju zgoraj omenjenega časnika naj bi dal predsednik Interja Massimo Moratti pri oblikovanju moštva Cruyffu neomejena pooblastila. Po mnenju Morattija naj bi sedanji trener Gigi Simoni "prakticiral" starodaven nogomet in naj bi imel premalo posluha za novitete, kar pa, kljub brazilskemu zvezdniku Ronaldu, ni všeč domačim navijačem. Za enoletno trenersko pogodbo naj bi mu Italijani tako ponudili kar 7,5 milijona nemških mark, s čimer bi se uvrstil na prvo mesto najbolje plačanih trenerjev na svetu.

Sindikati Slovenskih železnic napovedujejo stavko za 30. marec
25. 03. 1998 16.48
Sindikati Slovenskih železnic (SŽ) so zaradi problematike vzdrževanja železniških voznih sredstev in kršenja zakonov oz. kolektivne pogodbe v SŽ-Centralnih delavnicah doslej že dvakrat izvedli štiriurno opozorilno stavko (12. in 20. marca letos). Ker od pristojnih na svoje stavkovne zahteve niso dobili odgovora, je sindikat včeraj napovedal tretjo, tokrat osemurno opozorilno stavko, ki bo 30. marca letos. Če tudi to ne bo zaleglo, bo čez teden dni splošna stavka na SŽ, so povedali sindikalisti na današnji novinarski konferenci Sindikata SŽ.

Jordan nekaj krepkih o upravi in soigralcih v NBA
25. 03. 1998 16.44
"V primeru, da bo Phill Jackson odšel, ne bom več igral, pa če tudi to Jerryu Rheinsdorfu in ostalim lastnikom kluba ni všeč. Ve se, da so Bullsi vredni nekaj sto milijonov, Rheinsdorfu pa je v njih vložil le 13 milijonov, zato se mu sploh ni potrebno bati za dobiček," je za posebno izdajo revije ESPN povedal Michael Jordan. "Vprašanje je, kdo bo prvi popustil, saj jaz nikakor ne mislim biti trener in igralec hkrati, kar so mi tudi že ponujali," je dejal Jordan in dodal, da ga nikoli ne bomo videli v obleki s kravato na klopi, možnosti za nadaljevanje svoje kariere pa se mu trenutno zdijo 70:30. Če je pri tem mislil v prid odhoda ali nadeljevanja, ni hotel komentirati. Poleg lastniku Rheinsdorfu ni prizanesel niti glavnemu menedžerju Jerryju Krausu, ki bi po njegovem mnenju že moral oditi, na njegovem položaju pa on vidi prav Philla Jacksona; seveda bi le-ta moral zadržati tudi funkcijo trenerja. "Jaz lahko shajam z ali brez Krausa, vendar ga nikoli ne pozdravim, ko se srečava. Njegove poslovne odločitve v zadnjem času niso bile najboljše; npr. odhod Jasona Caffeyja, za kar ni bilo nobenega pravega razloga, saj smo v zameno dobili Davida Vaughna in dva novinca, kar je pozneje zelo težko prodati," je bil do Krausa oster zvezdnik NBA. Pravzaprav v intervjuju za ESPN ni prizanesel niti svojim "kolegom" s parketa. Za Reggija Millerja tako trdi, da je na igrišču zelo grob in da je z njim igrati podobno, "kot se prepirati s svojo ženo". Še slabše mnenje ima o centru Vročin iz Miamija Alonsu Mourningu, za katerega pravi, da je obseden z Denisom Rodmanom. "Zmeraj se obnaša kot pravi negativec, vendar se, ko na igrišču pride do napetosti, vedno skrije za sodniki," pravi Jordan, ki si je s tem pogovoromm gotovo nabral nekaj novih sovražnikov.

Tirana zanika udeležbo svojih državljanov v napadih na Kosovu
25. 03. 1998 16.43
Albanija je kot "neresnične" označila navedbe srbskih oblasti, da so bili v teroristične akcije na Kosovu vpleteni tudi albanski državljani, poroča črnogorska tiskovna agencija Montenafax, sklicujoč se na državnega sekretarja v albanskem zunanjem ministrstvu Feriqa Liteto. Slednji je srbske oblasti obsodil za včerajšnje krvave spopade v treh vaseh na Kosovu ter da je spet poslala enote v smeri proti meji z Albanijo. V Bonnu pa je danes začelo demonstrirati več kot 10.000 kosovskih Albancev, ki se zbirajo nasproti vladne četrti. Organizator shoda je Demokratska zveza Kosova (LDK), ki danes v Bonnu pričakuje kar 40.000 kosovskih Albancev z vseh koncev Nemčije.

Na Kosovu ponoči streljanje - Albanke spet na ulicah
25. 03. 1998 16.42
Po ulicah Prištine je danes spet demonstriralo več tisoč albanskih žensk. Med 3000 in 4000 Albank se je tiho sprehodilo mimo ameriškega informativnega centra v četrti Dragodan. Ženske so nosile albanske zastave in transparente, na katerih je bilo med drugim zapisano, da želijo mirno ločitev od Srbije, neodvisnost ter mednarodno posredovanje. Francoska tiskovna agencija še poroča, sklicujoč se na srbske vire, da je policija v kraju Dubrava zasegla tri mitraljeze, pet avtomatskih in polavtomatskih pušk, deset granat in veliko streliva ter vojaške opreme kitajske izdelave, ki je bila svojčas v lasti albanske vojske. Skupina kakih 30 oboroženih teroristov naj bi po istem viru prispelo iz Albanije, pred nekaj dnevi pa so jo zasledili na območju, na katerem je policija kasneje odkrila večje količine orožja in opreme, prav tako prinešenega iz Albanije. AFP tudi poroča, da je bila v včerajšnjih spopadih precej poškodovana vas Glodjane, da pa se njeni prebivalci, ki so zbežali, danes začeli vračati na domove.

Annan v muzeju genocida v Jeruzalemu
25. 03. 1998 16.39
Generalni sekretar ZN Kofi Annan je danes položil venec na spomenik žrtvam genocida v Jeruzalemu. Generalni sekretar ZN je po obisku muzeja genocida dejal, da grozodejstva med drugo svetovno vojno niso bila zgolj judovska izkušnja, temveč izkušnja vsega človeštva. Annan je prvi generalni sekretar ZN, ki je na uradnem obisku v Izraelu.

Letališko osebje začelo štiriurno stavko
25. 03. 1998 16.39
Danes ob enajstih je letališko osebje letalskih družb Alitalia in Atitech začelo stavko, ki naj bi se končala ob treh popoldne. Med prekinitvijo dela naj bi pred osrednjo jedilnico na letališču Fiumicino potekal protestni shod.

Arabska liga poziva ZN, naj ukine sankcje proti Libiji
25. 03. 1998 16.31
Zunanji ministri držav članic Arabske lige so danes pozvali ZN, naj ukinejo mednarodne sankcije proti Libiji. Voditelji diplomacij 22 držav članic Arabske lige so na srečanju v Kairu sprejeli resolucijo, v kateri od Varnostnega sveta (VS) ZN zahtevajo, naj takoj ukine sankcije proti Libiji, ki jih predvidevata resoluciji VS številka 748 in 883. Sankcije je VS uvedel leta 1992, potem ko je Libija zavrnila izročitev dveh svojih državljanov, osumljenih atentata na letalo ameriške družbe Pan Am nad škotskim mestom Lockerbie, v katerem je decembra 1988 umrlo 270 ljudi, ameriškim oziroma britanskim sodnim organom. 27. februarja letos se je Mednarodno sodišče odločilo, da bo prevzelo primer in tako ugodilo libijski zahtevi.

Belgija bo za uskladitev z Maastrichtsko pogodbo morala spremeniti ustavo
25. 03. 1998 16.31
Belgija bo morala za izpolnitev zahtev Maastrichtske pogodbe, po kateri morajo države evropske petnajsterice državljanom Evropske unije, ki živijo na njihovem ozemlju, omogočiti udeležbo na lokalnih in evropskih volitvah, spremeniti ustavo. Tako je po oceni vladnega predloga za izvedbo maastrichtskih določil ocenil državni svet, kar pa po mnenju tukajšnjih medijev ni presenetljivo, saj osmi člen ustave volilno pravico podeljuje izključno Belgijcem. V državi pa se zastavlja vprašanje, kaj je višje - evropska zakonodaja ali belgijska ustava.

Clinton prispel v Kigali
25. 03. 1998 16.26
Ameriški predsednik Bill Clinton je danes prispel na krajši obisk v Ruando. Obisk bo v znamenju počastitve spomina na žrtve genocida iz leta 1994. Clintona je na letališču v Kigaliju sprejel predsednik države Pasteur Bizimungu s soprogo, spremljal pa ga je tudi podpredsednik Paul Kagame. Med obiskom, ki bo predvidoma trajal dve uri, se bo Clinton sestal tudi s predstavniki ruandske vlade ter s preživelimi žrtvami genocida.

Evro naj uvede enajst članic
25. 03. 1998 12.41
Evropska komisija je v včerajšnjem poročilu za uvedbo evra s 1. januarjem prihodnje leto priporočila enajst članic Evropske unije. Maastrichtske kriterije po oceni komisije zadovoljivo izpolnjujejo vse zainteresirane države, razen Grčije, medtem ko Velika Britanija, Danska in Švedska po lastni izbiri ne bodo prve v skupini "evro držav".

V ZDA le 16 filmov prislužilo več kot 100 milijonov dolarjev
25. 03. 1998 11.42
Med 16 filmi, ki so od 440. prikazanih v ameriških kinematografih, v lanskem letu dosegli blagajniški izkupiček nad sto milijonov dolarjev, je največ prislužil prav z 11 Oskarji nagrajeni Titanik. Samo na severnoameriškem trgu je namreč zaslužil 471 milijonov dolarjev, magično mejo 100 milijonov dolarjev pa je presegel v 12 dneh predvajanja. Nadaljevanje Spielbergovega Jurskega parka, Izgubljeni svet, je mejo presegel že v petih dneh, Možje v črnem pa v sedmih. Ostali so za prestop magične meje potrebovali več časa, presegli pa so jo tudi filmi Stik, Jutri nikoli ne umre, Vojna zvezd ter druga dva Oskarjeva nagrajenca, Good Will Hunting in Bolje ne bo nikoli. Podatke je objavilo ameriško podjetje ACNielson EDI, ki je omenjene filme tudi nagradilo.

Generalni direktor Renaulta mora plačati kazen
25. 03. 1998 10.25
Kazensko sodišče v Bruslju je generalnemu direktorju francoskega avtomobilskega podjetja Renault Louisu Schweitzerju naložilo globo v višini 10 milijonov belgijskih frankov, s podobno kaznijo pa je kaznovalo tudi nekdanjega upravnega direktorja Renaultovega podjetja v Belgiji Bernarda Garsmeura. Za njune obveznosti ima podjetje Renault skupno jamstvo in poroštvo. Omenjeni osebi sta bili na čelu podjetja Renault in njegove belgijske podružnice, ko se je Renault odločil za zaprtje belgijske podružnice, zaradi česar so brez zaposlitve ostali številni delavci. Oškodovani so zadevo pripeljali pred sodišče, ker je Renault oviral delovanje delavskega sveta v belgijski podružnici in ker ni upošteval belgijske kolektivne pogodbe, ki predpisuje da se ob masovnih odpustih obvestijo zaposleni. Renault je namreč vseskozi zagotavljal, da se bo v Belgiji prizadeval za spoštovanje njenih zakonov.

V Jeruzalemu po isti ulici kot Jezus
25. 03. 1998 09.33
V arheološkem parku, ki ga nameravajo v Jeruzalemu odpreti do konca stoletja, bodo izgradili tako islamski kot židovski in krščanski del, mogoče pa so bo tudi sprehoditi po ulici, po kateri naj bi hodil sam Jezus Kristus. Vodja arheologov Gideon Avni je park označil kot "vodič po starem Jeruzalemu", kjer se bodo lahko obiskovalci sprehodili po različnih zgodovinskih obdobjih mesta. Obiskovalci bodo tako v park vstopili skozi nova vrata v zidu, ki obdaja Staro mesto, nekaj sto metrov daleč od zahodnega zidu, kjer je bilo v 16. stoletju muslimansko stanovanjsko naselje. Od tam, vzdolž izvorne ceste, ki so jo izgradili pred 2000 leti iz apnenca, se park nadaljuje v bogataško židovsko sosesko iz časa Bizanca. Po kratkem sprehodu in 15 stopnicah pa bo pot vodila "nazaj" v obdobje Drugega templja, na glavno ulico iz časa Jezusa, po kateri naj bi tudi hodil do templja.

Češka republika ali Češka
25. 03. 1998 09.32
Češki intelektualci so začeli razpravo o tem, ali naj se njihova država imenuje Češka republika kot doslej ali samo Češka. Okoli 160 univerzitetnih profesorjev je v posebnem pismu zapisalo, naj se država imenuje Češka, čemur pa nasprotuje predsednik Vaclav Havel, ki pravi, da to ime preveč spominja na nacistično obdobje. V tem času se je namreč država imenovala Češka (Cesko). Drugi dodajajo, da Češko republiko sestavljata poleg Češke tudi Moravsko in del Šlezije. 160 intelektualcev pa pravi, da je ime Češka obstajalo že v 18. stoletju, pa tudi danes ga uporabljajo v številnih jezikih. Ironija je, da je ime prepovedano le na Češkem, pravijo.

Odvzem vozniškega dovoljenja pri 104 letih
25. 03. 1998 09.27
Nekemu švedskemu vozniku - star je 104 leta - so trajno odvzeli vozniško dovoljenje, potem ko se je izkazalo, da možakar ne loči več med pedaloma za zavoro in plin. Zaradi tega je prejšnji teden v Stockholmu s svojim fordom cortino iz leta 1968 povzročil vrsto trkov. Policija je izrazila zadovoljstvo ob dejstvu, da ni bil nihče ranjen.

V sredo slovenski nogometaši proti poljskim
25. 03. 1998 09.11
Slovenska nogometna reprezentanca bo v sredo v Varšavi odigrala četrto tekmo v tem letu. S tokratnim nasprotnikom, reprezentanco Poljske, so se srečali že pred dvema letoma ter se takrat v Lodzu razšli z neodločenim rezultatom, 0:0.

Vzhodno Indijo in New Delhi prizadelo neurje
25. 03. 1998 09.05
V vzhodni Indiji je včeraj zaradi tornada, ki so ga spremljale močne padavine, izgubilo življenje približno 70 ljudi. Vrtinčasti vihar je prizadel zvezno deželo Zahodni Bengal in sosednjo Oriso. Reševanje in iskanje pogrešanih oseb je zaradi močnega dežja oteženo.

Hrvaški poslanci o mednarodnih pritiskih na Hrvaško
25. 03. 1998 09.01
Člani odbora za zunanjo politiko hrvaškega sabora so v današnji razpravi o mednarodnem položaju Hrvaške govorili tudi o povečanih pritiskih mednarodne skupnosti na državo. Zunanji minister Mate Granić je uvodoma dejal, da je trenutni zunanjepolitični položaj zapleten in občutljiv, določajo pa ga procesi v vzhodni Slavoniji, vračanje beguncev, uresničevanjem mirovnega sporazuma v BiH ter položajem demokratičnih ustanov v državi, pri čemer je po njegovih besedah posebej pomemben položaj elektronskih medijev. Granić meni, da bi morala Hrvaška izpolnjevati vse obveznosti, ki jih je sprejela, da ne bi nikomur dajala povoda za pritiske, obenem pa mora "biti trdna v argumentiranem odporu proti vsakršnemu neumestnemu pritisku, ki žali in načenja dostojanstvo države ter osebe in institucije predsednika republike".

Belgijski zunanji minister v BiH
25. 03. 1998 08.34
Danes bo belgijski zunanji minister Erik Derycke prispel na dvodnevni obisk v BiH, kjer se bo srečal z visokim predstavnikom mednarodne skupnosti Carlosom Westendorpom in njegovim pomočnikom Jacquesom Kleinom ter s poveljnikom enot SFOR generalom Erikom Shinsekijem.

Srečanje kontaktne skupine za bivšo Jugoslavijo
25. 03. 1998 08.33
V Bonnu bo danes srečanje kontaktne skupine za nekdanjo Jugoslavijo na ravni zunanjih ministrov. Posvečeno bo razmeram na Kosovu. Poleg tega sestanka bo v Bonnu tudi srečanje zunanjih ministrov Velike Britanije, Nemčije, Italije, Rusije in ZDA, Robina Cooka, Klausa Kinkla, Lamberta Dinija, Jevgenija Primakova in Madeleine Albright s predstavniki ZR Jugoslavije. Tega srečanja naj bi se udeležili tudi zunanji ministri več drugih držav, med njimi vodja slovenske diplomacije Boris Frlec. V Bonn naj bi po napovedih prišli še zunanji ministri Albanije, Bolgarije, Grčije, Makedonije, Romunije, Turčije, Madžarske, Luksemburga in Avstrije.

Kirijenko pričel z izdelavo začasnega vladnega programa
25. 03. 1998 08.13
Sergej Kirijenko, ki opravlja dolžnosti ruskega premiera, je včeraj pričel z izdelavo začasnega vladnega programa. Kot je povedal tiskovni predstavnik vlade Igor Šabdurasulov, so najnujnejše naloge ta čas izplačilo državnih plač ter pokojnin in utrditev industrije nafte in zemeljskega plina po padcu cen na svetovnem trgu.

Kontaktna skupina o Kosovu
25. 03. 1998 08.12
V Bonnu danes poteka sestanek kontaktne skupine, posvečen reševanju kosovske krize. Iz diplomatskih virov se je izvedelo, da skušajo Američani in Evropejci Rusijo prepričati, naj bolj pritisne na Beograd, da bi ta začel brezpogojna pogajanja s kosovskimi Albanci.

Kohl in Chirac odpotovala v Moskvo na srečanje z Jelcinom
25. 03. 1998 08.06
Nemški kancler Helmut Kohl in francoski predsednik Jacques Chirac sta danes odpotovala v Moskvo, kjer se bosta jutri v bližini Moskve sestala z ruskim predsednikom Borisom Jelcinom. Sogovorniki bodo razpravljali o možnostih boljšega sodelovanja med tremi državami, med drugim o skupnem projektu izgradnje transportnega letala, pa tudi o vprašanjih evropske varnosti in razmerah na Kosovu.

Angleški Siemens uvaja transakcije v evru
25. 03. 1998 08.04
Angleški Siemens je prvo britansko podjetje, ki je pri svoji banki v Londonu odprlo račun v skupni evropski valuti evru. Ta račun se bo uporabljal v "testni" fazi uvedbe evra, torej med leti 1999 in 2002. Tako lahko od torka Siemensove stranke brez težav opravljajo svoje transakcije v evru ali funtih oz. sterlingih. Siemens je s tem pokazal svojo naklonjenost uvedbi skupne evropske valute, po zatrdilih finančnega direktorja omenjenega podjetja Bernda Eulerja pa bodo ob uvedbi evra lahko ponujali svoje storitve in izdelke po najbolj konkurenčnih cenah.

Audi je lani posloval uspešno
25. 03. 1998 08.02
Nemški avtomobilski koncern Audi je lani povečal svoj dobiček in promet. Dobiček pred obdavčitvijo se je povečal za 29 odstotkov in je znašal 1,112 milijarde mark, medtem ko je obdavčeni dobiček zabeležil 21,5-odstotno rast ter je dosegel vrednost 367 milijonov nemških mark. Promet nemškega avtomobilskega velikana se je povečal za 19,2 odstotka ter je dosegel vrednost 22,4 milijarde mark. Lani so v omenjenem podjetju izdelali 546.436 novih avtomobilov, kar je za 11 odstotkov več kot leto prej.