2005

Sand bo ostal v Gelsenkirchnu
19. 01. 2001 00.00
Danski nogometni reprezentant Ebbe Sand je še za dve sezoni podaljšal pogodbo s svojim klubom Schalke 04, vodilnim moštvom nemške Bundeslige. Vodstvo kluba je sporočilo, da je Sand, ki se mu bo sedanja pogodba iztekla leta 2003, podpisal novo do leta 2005, vendar ni izdalo finančnih podrobnosti.

Kitajska vesoljska ladja v vesolju
10. 01. 2001 00.00
Kitajska je v sredo ob 1.00 po pekinškem času na kozmodromu Jiuquan na severozahodu Kitajske izstrelila drugo vesoljsko ladjo brez posadke, Shenzhou 2. Nosilna raketa je po desetih minutah v načrtovano orbito okoli Zemlje utirila vesoljsko ladjo v kateri so številne poskusne živali. Na fotografiji nočne izstrelitve je mogoče prepoznati nosilno raketo Changzheng 2F oziroma Chang Zheng 2F (Dolgi pohod 2F ali s kratico CZ-2F), opremljeno z reševalno raketo za rešitev odseka vesoljske ladje v katerem bo v prihodnosti posadka. Reševalno raketo je mogoče uporabiti v primeru neuspešne izstrelitve in tako rešiti vesoljce.

Bolšoj teater bodo zaprli
30. 12. 2000 00.00
Moskovski Bolšoj teater, eno najslavnejših gledališč na svetu, bodo sredi leta 2002 zaprli zaradi obnovitvenih del, znova pa ga bodo odprli leta 2005, je za moskovski radio Echo povedal ruski minister za kulturo Mihail Švidko.

Uspešna prodaja zemeljskega plina
28. 12. 2000 00.00
Zemeljski plin Slovenija uporablja že 22 let, letos pa se je prvič zgodilo, da bo slovenska plinska družba Geoplin prodala v enem koledarskem letu več kot milijardo kubičnih metrov zemeljskega plina. Gre za pomemben dosežek za Slovenijo, saj je zemeljski plin med realno razpoložljivimi energijami gotovo okoljsko najmanj sporen tako v svoji rabi kot v načinu transporta do porabnikov.

Priprava proračuna in napovedi za leto 2001
22. 12. 2000 00.00
Vlada je na četrtkovi seji začela s pripravo predloga državnega proračuna za leto 2001. Kot je na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister za finance Tone Rop, naj bi proračunski odhodki v prihodnjem letu ne presegli 1160 milijard tolarjev, medtem ko naj bi se prihodki gibali med 1095 in 1100 milijardami tolarjev. Ker proračun ne bo sprejet pravo časno, bo v prvih treh mesecih prihodnjega leta veljala uredba o začasnem financiranju, ki jo bo vlada obravnavala še jutri in naj bi jo sprejela najpozneje do srede, 27. decembra. Razpravo o proračunu pa bodo ministri nadaljevali čez teden dni na seji, ki bo praktično v celoti namenjena tej temi. Rop je še povedal, da naj bi vlada osnutek proračuna poslala v državni zbor predvidoma konec januarja.

Kitajska utirila navigacijski satelit
21. 12. 2000 00.00
Kitajska je na izstrelišču Xichang v jugozahodni pokrajini Sečuan z raketo dolgi pohod 3A izstrelila kitajski navigacijski satelit beidou (Bei Dou 2). Kitajska tako namerava dopolniti svoj satelitski navigacijski sistem za določanje položaja, ki ga je začela sestavljati 31. oktobra letos, ko je izstrelila prvi tovrstni satelit.

Sporazum o obveznih rezervah nafte
18. 12. 2000 00.00
Ministrica za gospodarske dejavnosti Tea Petrin in veleposlanica Zvezne republike Nemčije Heike Zenker sta danes podpisali sporazum med vladama Slovenije in Nemčije o prištetju rezerv nafte in naftnih derivatov Zavoda za obvezne rezerve nafte in njenih derivatov, ki so skladiščene na ozemlju Zvezne republike Nemčije. derivatov Zavoda za obvezne rezerve nafte in njenih derivatov, ki so skladiščene na ozemlju Zvezne republike Nemčije. Zaradi pomanjkanja rezervoarskih zmogljivosti bo namreč del obveznih rezerv Republike Slovenije začasno skladiščen v državah Evropske unije, so sporočili z gospodarskega ministrstva.

Problem cestnin so različni načini cestninjenja
18. 12. 2000 00.00
Novi minister za promet in zveze Jakob Presečnik želi v času svojega ministrovanja doseči, da bodo dokončani najtežji odseki avtocest, tisti odseki, ki so že v gradnji, in tudi odseki, ki bodo dajali največji prihodek s cestnino. Slednje so namreč glavni vir sredstev, s katerimi država oz. Družba za avtoceste Republike Slovenije (Dars) vrača posojila za gradnjo avtocest. Največja težava pri cestninah pa je, da imamo v Sloveniji različne načine cestninjenja. "Ne samo jaz, tudi stroka je bolj naklonjena ideji, da povsod po Sloveniji uvedemo le zaprt cestninski sistem, vendar s posodobljenim elektronskim načinom pobiranja cestnine," je za Finance povedal Presečnik, ki delovne naloge ministra za promet in zveze dobro pozna, saj je zadnja štiri leta vodil parlamentarni odbor za infrastrukturo in okolje.

Slovenija bo imela svojega komisarja
11. 12. 2000 00.00
Po vstopu v Evropsko unijo bo Slovenija imela svojega komisarja v Evropski komisiji, štiri glasove v ministrskem svetu ter sedem poslancev v Evropskem parlamentu. Tako kaže dogovor o institucionalnih reformah, ki so ga na vrhunskem zasedanju v Nici po maratonskih pogajanjih okrog 4. ure zjutraj dosegli voditelji petnajsterice ter z njim odprli pot za izvedbo širitve.

Četrti dan zasedanja voditeljev EU
10. 12. 2000 00.00
V pričakovanju novega predloga francoskega predsedstva o institucionalni reformi, s katero se Evropska unija pripravlja na sprejem novih članic, se danes v Nici že četrti dan nadaljuje zasedanje voditeljev petnajsterice. Kljub še naprej močno različnim stališčem članic do nekaterih ključnih tem medvladne konference francosko predsedstvo ostaja prepričano v uspeh. Verjamem, da bo na koncu sklenjena kvalitetna nova pogodba, ki bo omogočila izvedbo širitve, je po zadnjem krogu pogajanj sinoči izjavil vodja francoske diplomacije Hubert Vedrine.

Qantas obnovlja floto z Airbusi
30. 11. 2000 00.00
Največji avstralski letalski prevoznik Qantas Airways je oznanil, da bo kupil 31 novih letal ter z njimi nadomestil obstoječo floto, prav tako pa bo s tem zadostil zahtevam naraščajočega povpraševanja. Qantas bo med leti 2006 in 2011 pridobil od družbe Airbus Industrie 12 letal modela A3XX, med leti 2002 in 2005 pa sedem Airbusov A330-200 in šest modelov A330-300. Qantas pa bo prav tako med leti 2002 in 2006 pri ameriškem Boeingu naročil šest letal za dolge polete modela 747-400. Celotna investicija v novo floto naj bi Qantas v prihodnjih desetih letih veljala približno 4,6 milijarde dolarjev. Qantas je tudi napovedal, da bo zaradi varnostnih razlogov iz mednarodnih poletov umaknil model Boeing 747 classic, iz domačih poletov pa model B767-200.

Enotna rusko-beloruska valuta
30. 11. 2000 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin, ki se je danes v Minsku udeležil otvoritvenega zasedanja vrhovnega državnega sveta rusko-beloruske unije, je ruski vladi naložil, naj podpiše sporazum z Belorusijo o uvedbi enotne valute. Putin se je srečal tudi z beloruskim kolegom Aleksandrom Lukašenkom, ki se še posebej zavzema za tesnejšo povezanost obeh držav. Putin je na zasedanju vrhovnega državnega sveta sicer dejal, da je udejanjenje rusko-beloruske unije zelo občutljiv proces, ki ne more potekati brez privolitve javnosti. Potrebno je razpršiti bojazni ljudi, da bi ob vzpostavitvi unije prišlo do krnitve suverenosti. Zadev ne gre zavlačevati, pa tudi preuranjenih odločitev ne gre sprejemati, je prepričan ruski predsednik. Rusija je kljub negodovanju Belorusije doslej odlašala z uvedbo skupne denarne enote, med drugim zaradi visoke inflacije, nereformiranega gospodarstva in velike revščine v Belorusiji. V skladu s sporazumom o denarni uniji naj bi Belorusija do leta 2008 uvedla ruski rubelj kot svojo uradno valuto, sicer pa naj bi ga v poslovanju začeli uporabljati že 1. januarja 2005.

Lojze Peterle na OVSE
27. 11. 2000 00.00
Vodja slovenske diplomacije Lojze Peterle je v današnjem nastopu na dunajskem ministrskem zasedanju OVSE pozdravil vključitev ZRJ v to panevropsko organizacijo in izrazil prepričanje, da lahko le demokracija tej državi prinese dolgoročno stabilnost in blaginjo. Ob tem je poudaril pomen rešitve vprašanja nasledstva nekdanje SFRJ. Zunanji minister je ponovil tudi kandidaturo Slovenije za predsedovanje OVSE v letu 2005. ZRJ je po Peterletovih besedah z današnjim podpisom temeljnih dokumentov OVSE sprejela načela, vrednote in obveze te organizacije, pri njihovem uresničevanju in utrjevanju demokracije pa ne sme biti sama, ampak ji morata OVSE in mednarodna skupnost pomagati v vseh pogledih. Po Peterletovih besedah je vzpodbudno, da so nove oblasti v Beogradu pripravljene tesno sodelovati z OVSE pri utrjevanju demokracije, kar prinaša nove možnosti za stabilnost in dobrobit celotne Jugovzhodne Evrope. Med temi možnostmi je, kot je poudaril, tudi rešitev vprašanja nasledstva nekdanje SFRJ, ki je zelo pomembna za polno normalizacijo in utrditev odnosov med petimi državami naslednicami.

Jutri ministrsko srečanje OVSE
26. 11. 2000 00.00
Jutri se bo na Dunaju začelo dvodnevno osmo ministrsko zasedanje Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), ki se ga bo udeležil tudi vodja slovenske diplomacije Lojze Peterle. Eden od vrhuncev srečanja v palači Hofburg bo potrditev sprejetja ZRJ v organizacijo, ki bo tako postala njena 55. članica, kar je podprla tudi Ljubljana. Predsedovanje organizaciji bo od letošnje predsedujoče Avstrije v prihodnjem letu prevzela Romunija, Slovenija pa bo po pričakovanjih na dunajskem ministrskem srečanju ponovila svojo kandidaturo za predsedovanje OVSE v letu 2005, ki jo je napovedala na lanskem vrhu OVSE v Carigradu.

Volkswagen povečuje naložbe
25. 11. 2000 00.00
Avtomobilski proizvajalec Volkswagen bo v obdobju od leta 2001 do leta 2005 v proizvodne prostore in opremo investiral 27,3 milijarde dolarjev.

Impol uresničuje svojo strategijo
24. 11. 2000 00.00
Slovenjebistriški Impol je letos za investicije v proizvodnjo in za ekološke projekte namenil približno 30 milijonov nemških mark in si s tem odprl pot za povečevanje obsega proizvodnje. V svoji strategiji do leta 2005 ima podjetje namreč zapisano, da bo proizvodnjo z letošnjih predvidoma 75.000 ton izdelkov v petih letih povečalo na prek 100.000 ton izdelkov.

Gorenje z dvema milijardama dobička
22. 11. 2000 00.00
Skupina Gorenje, ki je v letošnjih prvih devetih mesecih prodala približno 1,7 milijona gospodinjskih aparatov, kar je 10 odstotkov več kot v enakem obdobju lani, naj bi letošnje poslovno leto sklenila s približno dvema milijardama tolarjev dobička, je na današnji novinarski konferenci poudaril predsednik uprave velenjskega koncerna Jože Stanič. Dodal je še, da bo nova galvana, ki jo gradijo na pogorišču stare, že prihodnji mesec popolnoma pokrita. Naložba, ki naj bi bila dokončana aprila prihodnje leto, je vredna skoraj 43,5 milijona nemških mark.

Hochfilzen odpovedan
21. 11. 2000 00.00
Prireditelji uvodne biatlonske tekme za svetovni pokal v avstrijskem Hochfilznu, ki bi morala biti od 30. novembra do 3. decembra, so morali tekmovanje zaradi pomanjkanja snega odpovedati. "Pri trenutnem stanju in aktualni vremenski napovedi nimamo možnosti, da bi pripravili smučino. Snega ne bo, temperature pa so previsoke, da bi lahko izdelali dovolj umetnega snega," je povedal vodja organizacijskega komiteja Franz Berger.

Obletnica prvega dvokolesa Tomos
10. 11. 2000 00.00
Ob slovesnosti 45-letnice proizvodnje prvega dvokolesa Tomos v Kopru je predsednik poslovodnega odbora podjetja Tomos Goran Petek razglasil tudi konec prve faze prestrukturiranja podjetja, ki je potekalo od njegovega vstopa v Holding Hidria pred tremi leti. Poleg proizvodnje dvokoles so v zadnjih letih v Tomosu uspešno prestrukturirali podjetje na Nizozemskem, kjer poteka trženje za trg EU, izoblikovali lastno distribucijsko mrežo v ZDA in postali razvojni dobavitelj proizvajalca dvokoles BMW.

Ruski premier Kasjanov v Pekingu
03. 11. 2000 00.00
Ruski premier Mihail Kasjanov je danes prispel na dvodnevni uradni obisk v Peking in se nemudoma sestal s kitajskim premierom Zhu Rongjijem. Rusija je ena od redkih držav, ki ima v trgovinski menjavi s Kitajsko pozitivno bilanco, naj bi po nekaterih virih Pekingu poskušala prodati dodatno vojaško opremo. Namestnik ruskega premiera Ilija Klebanov, ki je v kitajsko prestolnico prišel pred Kasjanovim, se je včeraj sestal s kitajskimi vojaškimi oblastmi in z njimi razpravljal o možnosti za prodajo ruskih letal A-50, ki so opremljena z radarji za prestrezanje raket v razdalji do 400 kilometrov.

Cook na Dunaju
31. 10. 2000 00.00
Britanski zunanji minister Robin Cook je kot prvi vodja diplomacije kake države članice EU po septembrskem umiku diplomatskih sankcij štirinajsterice proti Avstriji včeraj obiskal Dunaj. Cook je ob tem izpostavil skupne evropske vrednote, kot so demokracija in človekove pravice. Na skupni novinarski konferenci z avstrijsko kolegico Benito Ferrero-Waldner je vodja britanske diplomacije dejal, da se zavzema za dialog s tistimi, ki te skupne vrednote zastopajo.

Izstrelili vesoljsko ladjo Sojuz
31. 10. 2000 00.00
S kozmodroma v Bajkonurju so ob 8.53 uri po srednjeevropskem času izstrelili tovorno vesoljsko ladjo Sojuz TM-31, s katero je na mednarodno vesoljsko postajo poletela prva stalna posadka vesoljcev, ki jo sestavljajo Rusa Jurij Guizdenko in Sergej Krikaljov ter Američan William Shepherd. Kot je povedal predstavnik kozmodroma v Kazahstanu Aleksej Lukanov, je izstrelitev potekala popolnoma v skladu z načrtom. Vesoljsko plovilo je v orbito vstopilo ob 8.01 uri, z mednarodno vesoljsko posastjo pa naj bi se združilo v četrtek. Prvi trije vesoljci, ki bodo naselili 60 milijard vredno Mednarodno vesoljsko postajo bodo prispeli na cilj v četrtek. Posadka je v belo-modrih vesoljskih oblekah s širokimi nasmehi pomahala gledalcem, preden je z istega izstrelišča kot pred 39 Jurij Gagarin poletela v vesolje. "Imamo vse možnosti za uspeh" je dejal Pjotr Klimuk, vodja Kozmonavtskega centra Gagarin, kjer so se kozmonavti pripravljali na polet. Center Gagarin je projekt šestnajstih držav , ki želijo uresničiti idejo, da bi človek živel tudi v vesolju. Poleg Rusije in ZDA so članice še Kanada, Brazilija, Japonska in države članice Evropske vesoljske agencije. Ko bo leta 2005 vesoljska postaja končana , bo velikosti sedemnadstropne stavbe, 418 ton težka in bila prostorna kot Boeing 747 jumbo-jet. Zaenkrat pa bodo živeli v ruskem modulu Zvezda, ki so ga poslali v vesolje letos. Ostala dva modula - Zarja in ameriški Unity –

Piratski softver v Evropi
27. 10. 2000 00.00
Inšpekcijska služba gospodarskega interesnega združenja proizvajalcev programske opreme BSA (Business Software Alliance) je v prvih devetih mesecih letos pri inšpekcijskih pregledih na internetu po Evropi ugotovila 3728 kršitev ponujanja piratskih kopij programske opreme. Pri tem je družba BSA o tem obvestila 1643 kršiteljev, od katerih jih je nato 1468 ponudbe umaknilo z interneta.

Verheugen vidi veliko rešitev za širitev EU
20. 10. 2000 00.00
V pogajanjih o širitvi Evropske unije se nakazuje velika rešitev. "Do leta 2005 bi lahko vanjo vstopilo do deset kandidatk," je za današnjo izdajo Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) povedal evropski komisar za širitev Günter Verheugen. Po njegovih besedah do tega roka članici ne bosta postali le Bolgarija in Romunija.

SIA kupuje šest boeingov 747-400
19. 10. 2000 00.00
Singapurski letalski prevoznik Singapore Airlines (SIA) naj bi za 1,3 milijarde dolarjev kupila šest boeingovih letal vrste 747-400, ki so namenjeni prevozu tovora na daljše razdalje. Poleg omenjenih šestih letal naj bi se družba zanimala za še devet dodatnih letal tega tipa, vendar za zdaj še ni sklenila nikakršne pogodbe za omenjena letala.

VW začel s proizvodnjo novega modela
17. 10. 2000 00.00
Nemški avtomobilski koncern Volkswagen (VW) bo na Kitajskem začel proizvajati novega malčka. Nov model naj bi po pričakovanju predstavnikov VW nadomestil približno polovico modela lupo, ki je bil do sedaj najmanjši VW model. Odločitev o proizvodnji novega modela na Kitajskem pa še ni dokončna.

Renault krepi prisotnost v Maroku
11. 10. 2000 00.00
Z odkupom 30 odstotkov kapitalskega deleža v maroški Državni investicijski družbi S.N.I., ki je pod nadzorom vodilne maroške industrijsko-finančne skupine ONA, je Renault povečal svoj kapitalski delež v Renault Maroko na 80 odstotkov. Renault je prevzel tudi podjetje SIAB, ki je Nissanov ekskluzivni uvoznik za Maroko in je bilo v lasti skupine ONA. Korak je del skupne strategije rentabilne rasti Renaulta in Nissana, po katerem naj bi bil vsak od partnerjev deležen pomoči podjetja, ki je na določenem tržišču močneje prisotno. Z Renaultovo pomočjo naj bi Nissan do leta 2005 povečal svoj tržni delež na 5 odstotkov.

Prvo "cyber" mesto
09. 10. 2000 00.00
Angleško mesto Kingston-upon-Hull je predstavilo načrte, po katerih bo postalo prvo svetovno digitalno mesto, ki bo svojim prebivalcem ponudilo številne interaktivne storitve. Mestni svet se je odločil vsem meščanom omogočiti dostop do digitalnega omrežja mesta, s pomočjo katerega bodo lahko dostopali do uporabnih podatkov ne samo preko osebnih računalnikov, temveč s pomočjo številnih drugih naprav.

Zasedanje komiteja kitajske komunistične partije
09. 10. 2000 00.00
V Pekingu se je danes začelo pomembno zasedanje centralnega komiteja kitajske komunistične partije, na katerem bodo določili politične in gospodarske smernice v prihodnjih letih. Zasedanje, prvo po septembru 1999, ki se ga udeležuje skoraj 300 članov centralnega komiteja, naj bi v največji tajnosti potekalo do srede.

Okrogla miza o razvoju obrti in podjetništva
13. 09. 2000 00.00
V okviru Dneva slovenskega podjetništva je ministrstvo za malo gospodarstvo in turizem na mednarodnem obrtnem sejmu v Celju pripravilo okroglo mizo o razvoju obrti in podjetništva.