2005

Renault krepi prisotnost v Maroku

11. 10. 2000 00.00

Z odkupom 30 odstotkov kapitalskega deleža v maroški Državni investicijski družbi S.N.I., ki je pod nadzorom vodilne maroške industrijsko-finančne skupine ONA, je Renault povečal svoj kapitalski delež v Renault Maroko na 80 odstotkov. Renault je prevzel tudi podjetje SIAB, ki je Nissanov ekskluzivni uvoznik za Maroko in je bilo v lasti skupine ONA. Korak je del skupne strategije rentabilne rasti Renaulta in Nissana, po katerem naj bi bil vsak od partnerjev deležen pomoči podjetja, ki je na določenem tržišču močneje prisotno. Z Renaultovo pomočjo naj bi Nissan do leta 2005 povečal svoj tržni delež na 5 odstotkov.

Prvo "cyber" mesto

09. 10. 2000 00.00

Angleško mesto Kingston-upon-Hull je predstavilo načrte, po katerih bo postalo prvo svetovno digitalno mesto, ki bo svojim prebivalcem ponudilo številne interaktivne storitve. Mestni svet se je odločil vsem meščanom omogočiti dostop do digitalnega omrežja mesta, s pomočjo katerega bodo lahko dostopali do uporabnih podatkov ne samo preko osebnih računalnikov, temveč s pomočjo številnih drugih naprav.

Zasedanje komiteja kitajske komunistične partije

09. 10. 2000 00.00

V Pekingu se je danes začelo pomembno zasedanje centralnega komiteja kitajske komunistične partije, na katerem bodo določili politične in gospodarske smernice v prihodnjih letih. Zasedanje, prvo po septembru 1999, ki se ga udeležuje skoraj 300 članov centralnega komiteja, naj bi v največji tajnosti potekalo do srede.

Okrogla miza o razvoju obrti in podjetništva

13. 09. 2000 00.00

V okviru Dneva slovenskega podjetništva je ministrstvo za malo gospodarstvo in turizem na mednarodnem obrtnem sejmu v Celju pripravilo okroglo mizo o razvoju obrti in podjetništva.

Blair predstavil iniciativo UK Online

13. 09. 2000 00.00

Britanski premier Tony Blair je predstavil vladno iniciativo UK Online, po kateri bo britanska vlada do leta 2005 namenila milijardo

Uspešno poslovanje Droge Portorož

12. 09. 2000 00.00

Ob polletju je delniška družba Droga Portorož po nerevidiranih računovodskih izkazih presegla lanske polletne rezultate. Čisti prihodki prodaje v šestih poslovnih mesecih znašajo 6,7 milijarde tolarjev in predstavljajo 10-odstotno povečanje v primerjavi z enakim obdobjem lani. Od tega so se prihodki na domačem trgu povečali za 6 odstotkov, prihodki prodaje na tujih trgov pa so se povečali kar za 22 odstotkov. V izvozu je Droga Portorož v pol leta prodala za 1,9 milijarde tolarjev izdelkov in dosegla 29-odstotni delež izvoza. V strateškem poslovnem načrtu do leta 2005 v Drogi Portorož ne predvidevajo sodelovanja z domačo živilsko industrijo, temveč so svojo poslovno strategijo usmerili v nakup in prevzem podjetij v državah, naslednicah nekdanje Jugoslavije, kjer ustvarijo kar 74 odstotkov svoje izvozne realizacije. Polletni neobdavčen dobiček Droge Portorož znaša 614 milijonov tolarjev, medtem ko je žetev soli v Solinah po ocenah direktorja Petra Deržeka poprečno slaba v primerjavi z žetvijo preteklih 10 let, zato bo družba do konca leta zagotovo poslovala z izgubo.

UNICEF o izobraževanju deklic

08. 09. 2000 00.00

Sklad Združenih narodov za otroke (UNICEF) v New Yorku je v skladu z Vrhom tisočletja priredil interaktivni forum o izobraževanju deklic, ki se ga udeležujejo soproge voditeljev držav udeleženk vrha tisočletja. Med približno 70 udeleženkami foruma je tudi soproga slovenskega predsednika Štefka Kučan. Razpravo na forumu je odprla soproga generalnega sekretarja ZN Nane Annan, ki je tudi častna predsednica. Izvršna direktorica UNICEF Carol Bellamy je v razpravi izpostavila skrb za osebno varnost in otroško delo kot dejavnika ki najpogosteje vplivata na to, da se deklice ne šolajo. Carol Bellamy je pred forumom dejala, da so temeljne pravice deklic in žensk kršene skozi različna obdobja njihovega življenja. Vendar ko je deklicam zanikano izobraževanje je s tem okrnjena njihova celotna življenska pot, zdravje, dohodek in priložnosti. Izobraževanje deklic je ena od glavnih prioritet UNICEF, kot tudi bistveni element zdravega razvoja neke družbe. Izobražene ženske so bolj zdrave ter vzgajajajo bolj zdrave in bolj izobražene otroke kot ženske, ki niso imele priložnosti za šolanje.

Nafta Lendava v težavah?

08. 09. 2000 00.00

Ministrstvo za okolje in prostor je v soglasju z ministrstvom za znanost in tehnologijo, ministrstvom za gospodarske dejavnosti in ministrstvom za ekonomske odnose in razvoj 21. avgusta letos izdalo odredbo o spremembah in dopolnitvah odredbe o kakovosti tekočih goriv glede vsebnosti žvepla, svinca in benzena ter pravilnik o kakovosti tekočih goriv, ki pri proizvodnji nafte predvidevata nižjo vsebnost žvepla.

Vrh EU v Nici mora uspeti

07. 09. 2000 00.00

Italijanski zunanji minister Lamberto Dini in evropski komisar za širitev Guenter Verheugen sta se na današnjem srečanju v Rimu strinjala, da vrh EU v Nici v začetku decembra, na katerem naj bi unija dosegla dogovor o institucionalnih reformah, mora uspeti. "Da, prepričan sem. To bomo dosegli, ker to moramo doseči," je poudaril Verheugen, medtem ko je Dini dodal, da "si neuspeha ne moremo privoščiti". Kot je ponovil Verheugen, se je EU obvezala, da bo pripravljena na širitev do konca 2002, ob tem pa dodal, da mora vrh v Nici uspeti, "da ne bi razočarali držav kandidatk za vstop v EU". Glede slednjih je Verheugen potrdil, da pri njih ne prihaja do zastojev in da si je vsaka kandidatka postavila svoj cilj za vstop v EU. Nekatere države bodo pripravljene leta 2003, druge leto kasneje, medtem ko Romunija in Bolgarija načrtujeta vstop za leto 2005, je povedal Verheugen. Evropski komisar je še poudaril, da bodo vsako kandidatko ocenjevali individualno v skladu z napredkom, ki ga je naredila v procesu prilagajanja EU.

Jedrska energija ostaja v EU

07. 09. 2000 00.00

Jedrska energija bo v predvidljivi prihodnosti ostala pomemben del energetskega sektorja, ugotavlja v danes objavljenem poročilu o jedrski varnosti v kandidatkah Evropska komisija. Šest kandidatk, vključno s Slovenijo, ima jedrske reaktorje, ki so primerni za delovanje do izteka njihove tehnične življenske dobe. Jedrska elektrarna v Krškem v to kategorijo spada zato, ker je grajena z zahodno tehnologijo, iz istega razloga tudi nuklearka v romunski Cernavodi. Ostale nuklearke, naštete v tej skupini, so bile sicer grajene s sovjetsko tehnologijo, vendar jih je moč modernizirati do sprejemljive varnostne ravni, je zapisano v poročilu.

Istri ne grozi pomanjkanje pitne vode

23. 08. 2000 00.00

Kljub temu da Rižanski vodovod črpa vodo iz vseh štirih razpoložljivih vodnih virov - iz Kraškega vodovoda, Rižane, sečoveljskih vodnih virov in hrvaških Gradol, oskrbi s pitno vodo ne grozijo omejitve, je povedal direktor pogona Rižanskega vodovoda Vlado Knez in zanikal morebitno kritično pomanjkanje vodnih virov. Razmere so običajne za obdobje, ko poraba pitne vode v Slovenski Istri dosega 33.000 kubičnih metrov vode na dan in ko je vrhunec porabe pitne vode mimo. V Rižanskem vodovodu so prepričani, da razmere niso zaskrbljujoče, zaskrbljujoča je srednjeročna in dolgoročna preskrba pitne vode, ko jim leta 2005 poteče pogodba za oskrbo z vodo iz Geradol, nadomestni vodni vir pa še ni zagotovljen, je dodal Knez.

Atomska bomba v grenlandskih vodah?

14. 08. 2000 00.00

Po poročanju danskega časnika naj bi ena od štirih vodikovih bomb, ki jih je med nesrečo leta 1968 nosil ameriški bombnik B-52, še vedno ležala na morskem dnu nekje blizu ameriškega letalskega in radarskega oporišča Thule na Grenlandiji, ki ga nameravajo Združene države Amerike uporabiti za vzpostavitev spornega protiraketnega ščita. Kot je danes zapisal Jyllands Posten, zaupni dokumenti skupine nekdanjih delavcev iz oporišča, ki so ga leta 1952 zgradile ZDA, kažejo, da četrta vodikova bomba z omenjenega bombnika, ki je strmoglavil v zalivu Baffin ob oporišču, najverjetneje nikoli ni bila najdena. Ostale tri bombe so ob udarcu eksplodirale.

Novi teleskop v južni Afriki

07. 08. 2000 07.55

Astronomi iz ameriške univerze Wisconsin-Madison bodo v južni Afriki pomagali postaviti teleskop za opazovanje oddaljenih galaksij. Teleskop, ki bo vreden 35 milijonov dolarjev in bo eden največjih teleskopov na svetu, bodo postavili na vrhu gore na robu puščave Kalahari. Lokacija teleskopa na južni polobli bo astronomom omogočala, da opazujejo določene dele galaksije, ki jih s severne poloble ni mogoče videti. ''Gradnja'' teleskopa naj bi se začela prvega septembra in končala leta 2005. Ameriška univerza Wisconsin-Madison bo za omenjeni projekt namenila 4,8 milijona dolarjev. V obsežnem projektu bodo sodelovale tudi Nemčija, Poljska in Nova Zelandija.

Peterle po Berlinu še s Piculo

20. 07. 2000 08.45

Slovenski zunanji minister Lojze Peterle se je včeraj mudil na kratkem obisku v Berlinu, v ospredju katerega je bilo srečanje z nemškim kolego Joschko Fischerjem. Slednji je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa poudaril odločenost Nemčije, da se zavzame za čimprejšnjo širitev EU, ki bo imela realne temelje, Slovenija pa po besedah Peterleta upa na vstop v EU med letoma 2003 in 2005. Slovenski zunanji minister je, kot je pri njegovi delegaciji izvedela STA, v pogovorih s Fischerjem izrazil upanje, da bo Nemčija podprla Slovenijo v prizadevanjih za sprejem v zvezo NATO in članstvo v Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). ''Upamo, da bo Nemčija prevzela vlogo mentorja,'' je za dpa dejal Peterle.

Slovenija vodilna kandidatka za vstop v EU

18. 07. 2000 21.20

Okno priložnosti za širitev je odprto med letoma 2003 in najkasneje 2005, ni pa pričakovati, da bodo države članice EU pripravljene na določanje konkretnih datumov širitve že konec tega leta, to je v času francoskega predsedovanja Evropski uniji, je danes v Ljubljani dejal evropski komisar za širitev Günter Verheugen po pogovorih s slovenskim zunanjim ministrom Lojzetom Peterletom. Tudi slednji je na novinarski konferenci po pogovorih ocenil, da je vstop Slovenije v EU med letoma 2003 in 2005 ''realističen''.

Bundesrat potrdil davčno reformo

14. 07. 2000 16.23

Zgornji dom nemškega parlamenta, bundesrat, v katerem so predstavniki zveznih dežel, je danes potrdil davčno reformo, ki predvideva zmanjšanje davkov za 56 milijard nemških mark. Sprejetje zakona pomeni veliko zmago kanclerja Gerharda Schroederja, saj je poudarjal, da je davčna reforma ključnega pomena za ohranitev rasti oživljenega nemškega gospodarstva. Davki na dobiček naj bi se tako do leta 2005 s sedanjih 51 odstotkov znižali na 42 odstotkov.

Slovenija po ratingu tveganja vodilna

12. 07. 2000 08.31

V vzhodnoevropski regiji Slovenija po oceni bonitetne hiše Dun & Bradstreet (D&B) tudi v juliju po ratingu tveganja zaseda skupaj z Madžarsko vodilno mesto. Indikator tveganja, ki znaša DB3a, se ne spreminja niti z zamenjavo slovenske vlade, ki ji oz. slovenski politični situaciji D&B v zadnji oceni posveča veliko pozornosti. D&B sicer v zadnji oceni ne spreminja niti napovedi makroekonomskih kazalcev za Slovenijo ter poudarja, da nova vlada ne bo uspela vplivati na gospodarstvo, saj se bo usmerila predvsem na pripravo volilnega sistema in na pripravo slovenskega vstopa v EU. D&B predvideva, da bo EU pripravljena na sprejem novih članic šele po letu 2005.

Neuspeh preizkusa protiraketne obrambe

09. 07. 2000 09.52

Prestrezna raketa, ki so jo včeraj izstrelili z otoka Kwajalein v Tihem oceanu, nad morjem ni zadela rakete srednjega dosega, ki so jo 20 minut prej izstrelili iz vojaškega oporišča Vandenberg v zvezni državi Kalifornija.

Biatlonsko SP 2005 v Avstriji

06. 07. 2000 14.29

Avstrijsko smučarsko središče Hochfilzen bo leta 2005 gostilo svetovno prvenstvo v biatlonu. Na zasedanju mednarodne biatlonske zveze (IBU) v Calgaryju so Avstrijci s svojim kandidatom tesno, s 16 glasovi proti 13 premagali italijansko Anterselvo, švedski Oestersund in francoski Haute Maurienne pa nista imela pravih možnosti za uspeh.

Tiskovna konferenca zunanjega ministrstva

03. 07. 2000 21.22

Novi zunanji minister Lojze Peterle je na prvi tiskovni konferenci po prevzemu dolžnosti predstavil rezultate enomesečnega dela. Osredotočil se je na kadrovske spremembe na ministrstvu in poudaril, da približevanje Evropski uniji in zvezi NATO ostaja njihova prednostna naloga.

Quantas kupuje airbuse

30. 06. 2000 12.47

Avstralska letalska družba Qantas namerava kupiti deset velikih potniških letal tipa airbus A3XX, je danes v Sydneyju napovedal prvi mož Qantasa James Strong.

Vzpon digitalne televizije

28. 06. 2000 12.06

Trenutno je na svetu 34 milijonov gospodinjstev, ki imajo digitalno televizijo, podjetje Strategy Analytics pa predvideva, da se bo ta številka letos povečala kar za 21.5 milijona. Do leta 2005 naj bi bilo po predvidevanjih na svetu že kar 221 milijonov gospodinjstev z digitalno televizijo.

EVA kupila sedem boeingov 777

28. 06. 2000 09.19

Tajvanska letalska družba EVA je za tri milijarde dolarjev kupila sedem najnovejših Boeingovih letal boeing 777. EVA bo tako postala ena prvih letalskih družb na svetu, ki bo opremljena z letali te vrste, namenjenimi predvsem za polete na dolge proge. Boeing in EVA sta podpisala pogodbo o nakupu treh letal 777-200 in štirih letal 777-300. Omenjena letala lahko z le enim polnjenjem rezervoarjev opravijo polet, dolg tudi več kot 10.000 milj. Boeing bo prva letala tajvanskemu prevozniku dobavil v začetku leta 2005.

Airbus bo razvijal letalo za 550 oseb

23. 06. 2000 17.54

Družba Airbus je objavila, da bo začela razvijati dolgo pričakovano letalo jumbo jet A3XX. Letalo, ki bo lahko prepeljalo 555 oseb, bo po mnenju Airbusovih predstavnikov vzbudilo zanimanje letalskih družb, ki želijo v svojih letalih zagotoviti večje število mest, prav tako pa naj bi bilo omenjeno letalo izjemno prostorno, so sporočili iz podjetja European Aeronautics Defense and Space Company (EADS), ki ima v lasti 80 odstotkov Airbusa. Projekt proizvodnje letala naj bi bil dokončno oblikovan do konca leta, prva letala naj bi luč sveta ugledala leta 2005, v dvajsetih letih pa pričakujejo prodajo 1500 letal.

Verheugen o širitvi EU

23. 06. 2000 08.44

Evropski komisar za širitev Günter Verheugen je v Pragi po srečanju s češkim premierom Milošem Zemanom dejal, da je še prezgodaj govoriti o točnem datumu vstopa kandidatk v EU. Obenem je poudaril, da je proces širitve EU potrebno končati do leta 2005, ko se konča mandat sedanje Evropske komisije. Najbolj verjetno je, da bodo prve kandidatke v EU sprejete med 1. januarjem 2003 in 1. januarjem 2005, je dejal Verheugen. Zeman pa je poudaril, da si Praga prizadeva za sodelovanje z drugimi kandidatkami, in izrazil upanje, da bo Češka v EU sprejeta med prvimi.

Petrle odgovoril na očitke

17. 06. 2000 09.30

Zunanji minister Lojze Peterle je v sinočnjih Odmevih na TV Slovenija odgovoril na očitke nekdanjega zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ki trdi, da se Peterle ni odzval, ko je portugalski zunanji minister Jaime Gama na nedavnem sestanku pridružitvenega sveta v Luxembourgu opozoril na potek denacionalizacije v Sloveniji. Peterle je odvrnil, da je na sestanku zastopal tisto, kar je ''tako rekoč podedoval'' od Rupla in nekdanjega ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja, ter da je delal povsem v skladu s tem, kar je zastopala doslej tudi slovenska pogajalska skupina. Kar je govoril Rupel, je po Peterletovem mnenju izraz tega, da je LDS v opoziciji.

Raul najdražji nogometaš na svetu

16. 06. 2000 16.00

Nepreverjene govorice, da se FC Barcelona suka okoli španskega zvezdnika Raula Gonzalesa, je spodbudila predsednika Real Madrida Lorenza Sanza, da je z nogometašem podaljšal pogodbo. Usluge kraljevemu klubu do leta 2005 mu bodo prinesle 5,5 milijona dolarjev na leto (milijon nemških mark na mesec), odškodnina za prestop v drugi klub pa znaša neverjetnih 166 milijonov dolarjev. S tem je 23- letni napadalec postal najbolje plačani nogometaš na svetu.

Kirn predal poverilna pisma Kubišu

05. 06. 2000 19.51

Novoimenovani veleposlanik, vodja Stalne misije Republike Slovenije pri Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) Roman Kirn je danes predal poverilna pisma generalnemu sekretarju OVSE Janu Kubišu, so sporočili iz stalne misije Slovenije pri OVSE na Dunaju.

Oberstdorfu nordijsko, Bormiu alpsko SP 2005

01. 06. 2000 13.31

Nemško zimskošportno prizorišče Oberstdorf bo gostitelj svetovnega prvenstva (SP) v nordijskem smučanju leta 2005, v italijanskem Bormiu pa bo istega leta SP v alpskem smučanju. Odločitev o tem je padla na letnem zasedanju Mednarodne smučarske zveze (FIS) v avstralskem Melbournu.

Rover kmalu v ameriških rokah?

25. 05. 2000 09.50

Nemški BMW je z ameriškim Fordom podpisal dogovor o prodaji britanskega Land Roverja za 2,74 milijarde dolarjev. Dve tretjini tega zneska bo Ford plačal takoj, preostali del pa v letu 2005. Ford bo s to operacijo kupil blagovno znamko Land Rover, obrat v Sollhullu in razvojni center v Gaydonu, prevzel pa bo tudi odgovornost za 13.000 zaposlenih. Če bodo protimonopolne oblasti prodajo odobrile, bo Land Rover od 30. junija v ameriških rokah.