3 leta

Hašek in Grosek izločila Philadelphio; Montreal zelo blizu prvega uspeha po petih letih
02. 05. 1998 12.10
V Philadelphiji so v peti tekmi prvega kroga končnice severnoameriške hokejske lige NHL domači letalci trdo pristali. S porazom proti Buffalu po podaljšku so lanski finalisti letošnji nastop namreč končali že v prvem krogu končnice. Buffalo, ki si je v letošnji sezoni veliko točk priboril predvsem po zaslugi izrednega vratarja Dominika Haška, je v končnici prikazal doslej skrite vrline. Predvsem to velja za učinkovito igro z igralcem več, saj so od 32 priložnosti, ko so imeli na tekmah v končnici na ledu igralca več, zadeli devetkrat. Na zadnji tekmi v Philadelphiji so vse tri gole za zmago s 3:2 dosegli ob "power-playu". Junak srečanja je bil Michal Grosek, ki je z golom v šesti minuti podaljška Buffalu šele tretjič v zadnjih 14 poskusih omogočil napredovanje v naslednji krog končnice, pa tudi Hašek je bil s 35 obrambami spet na svojem mestu. V Washingtonu je Boston s prepričljivo zmago 4:0 - tri gole so gosje dosegli v drugi tretjini - znižal skupni izid v boju z Washingtonom na 2:3. Vratar Bostona Byron Dafoe je imel 26 obramb ter prvič v karieri na tekmi končnice ohranil nedotaknjeno mrežo, zadetke pa so dosegli Jason Alison, Sergej Samsonov, Rob DiMayo in Ray Bourque. Pingvini iz Pittsburgha so po sinočnjem porazu v domači dvorani zelo blizu izpadu iz tekmovanja. Montrealski Canadiens so jih premagali s 5:2 in v skupnem seštevku vodijo s 3:2. Mark Recchi je dosegel dva gola v zadnji tretjini, Patrice Briseboise in Shaynne Corson pa sta zadela v razmaku minute in pol v drugi tretjini. Edina svetla točka poraza pingvinov je tradicija; ko so namreč zadnjič, leta 1991, izgubljali dvoboj prvega kroga končnice z 2:3, so nazadnje ne le zmagali v prvem krogu, ampak tudi osvojili Stanleyev pokal. Prav nasprotno - prekinitev tradicije - pa si želijo v kanadskem moštvu, ki se mu v zadnjih petih sezonah, ko se je uvrstilo v končnico, nikoli ni uspelo uvrstiti v drugi krog tekmovanja.

V Džakarti in Medanu prišlo do nasilja med študenti in policijo
02. 05. 1998 12.08
V središču indonezijske prestolnice Džakarte in v mestu Medan na otoku Sumatra je danes prišlo do spopadov med policijo in študenti, ki na demonstracijah zahtevajo politične reforme. V Džakarti je policija, ki je uporabila tudi solzivec, nasilno razgnala več sto demonstrantov. Ranjeni so bili najmanj trije študenti. V Medanu pa so študentje zažgali policijsko terensko vozilo in se nato razbežali. Ker je bil Medan prizorišče nasilnih spopadov med policijo in demonstranti že ves teden, so oblasti zaprle glavno univerzo v mestu. Po Indoneziji se danes demonstracij udeležuje več tisoč študentov. Študentje, ki zahtevajo politične in gospodarske reforme demonstrirajo vsak dan že od konca februarja. Povod za današnje proteste je sinočnja izjava indonezijskega predsednika Suharta, ki je dejal, da do konca njegovega mandata, do leta 2003, v državi ne bo političnih reform.

Predlagana sprememba zakona o popravi krivic
02. 05. 1998 10.24
Poslanec Slovenske ljudske stranke (SLS) Leon Gostiša je v zakonodajno proceduro vložil predlog za spremembo zakona o popravi krivic, s katero bi upravičencem podaljšali rok za vložitev zahtev na podlagi zakona, ki ureja pravico do povrnitve škode in pravice iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja bivšim političnim zapornikom in svojcem po vojni pobitih oseb, še za šest mesecev. Država z omenjenim zakonom, ki je začel veljati 9. novembra 1996, na ta način poravnava moralni in materialni dolg osebam, ki so bile v času od 15. maja 1945 do 2. julija 1990 obsojene zaradi ideoloških in političnih razlogov. Zakon je določil 18-mesečni rok za vložitev zahtev upravičencev na pristojno vladno komisijo, ker pa se bo ta rok kmalu iztekel, poslanec SLS predlaga njegov podaljšanje še za šest mesecev. Vladna komisija je bila namreč imenovana 12. septembra lani, doslej pa je obravnavala 301 zahtevo, od katerih je bilo 203 rešenih, 23 zavrnjenih, 73 pa zaradi pomanjkanja dokumentacije odloženih. Podatek, da je samo od začetka letošnjega leta komisija prejela 620 zahtev kaže na dosedanjo slabo obveščenost ljudi. Po mnenju poslanca Gostiše bi bilo smiselno podaljšati rok za vložitev zahtev, saj bi se na ta način tudi zmanjšalo število nepopolnih vlog in olajšalo delo komisiji, saj obstaja bojazen, da bo kratek rok, ki je upravičencem še na voljo za vlaganje zahtev, povzročil veliko število nepopolnih vlog. Sprejem predlagane rešitve bi imel določene finančne posledice za proračun, višina teh sredstev pa bo odvisna od števila in vsebine pozitivno rešenih vlog.

Italijanske obale so čistejše
02. 05. 1998 10.20
Število italijanskih plaž, primernih za kopanje, je od lanskega leta nekoliko naraslo. Glede na poročilo ministrstva za zdravstvo je 68,5 odstotka italijanske obale čiste (lani 67,1 odstotka). Po ugotovitvi, da je velik del italijanske 7122 kilometrov dolge obale neprimeren za kopanje, je italijanska vlada v minulih letih okrepila boj proti onesnaževanju. Da bi s tem preprečile izpust strupenih snovi v vodo, so oblasti poostrile nadzor nad tovarnami, ki obratujejo v bližini morja. Glede na poročilo je voda najbolj čista na območjih Molise in Abruzzo, najbolj onesnaženo vodo pa imata območji Campania in Lazio.

Astronomi odkrili najbolj oddaljeno osvetje doslej
02. 05. 1998 09.44
Ameriški in britanski astronomi s Keckovega observatorija na otoku Mauna Kea na Havajih so na "robu" vesolja odkrili majhno galaksijo, ki je od Zemlje oddaljena rekordnih 12,3 milijarde svetlobnih let, poroča v današnji številki ameriški tednik Science News. Astronomi so tako presegli rekord, ki so ga marca na istem observatoriju postavili baltimorski raziskovalci z odkritjem 12,2 milijarde svetlobnih let oddaljenega osvetja. Novoodkrita galaksija je nastala, ko je imelo vesolje "pet odstotkov" sedanje starosti oziroma v zelo zgodnjem obdobju po t.i. velikem poku, s katerim je po teoriji sovjetskega matematika A. A. Friedmanna iz leta 1929 nastalo sedanje vesolje. Znanstveniki se od najnovejšega odkritja nadejajo pojasnil o času in načinu nastanka zvezdnih sestavov.

Umrla je Dominique Aury, avtorica Zgodbe o O
02. 05. 1998 09.40
Francoski dnevniki so v današnjih izdajah objavili novico, da je v noči na 27. april umrla Dominique Aury, prevajalka in vplivna francoska urednica ter desetletja "skrivnostna" avtorica erotične uspešnice Zgodba o O. Dominique Aury je umrla v 90. letu starosti v pariškem predmestju. Erotični roman Zgodbo o O je objavila leta 1954 pod psevdonimom Pauline Reage, svoje avtorstvo pa je priznala šele leta 1994 v pogovoru za ameriško revijo New Yorker. Zgodba o O je bila v Franciji in drugod v času objave prepovedana, prevedli pa so jo v 20 državah in prodali v milijonih izvodov. V zgodbi Auryjeva opisuje sadomazohistični odnos mlade ženske, ki se ljubimcu pusti ukleniti, bičati in njemu na ljubo pristane na spolne odnose z drugimi moškimi. Dominique Aury je za New Yorker povedala, da je zgodbo napisala kot "ljubezensko pismo" Jeanu Paulhanu, pisatelju in poznavalcu markiza de Sada, v katerega je bila zaljubljena in se je bala, da ga ne bi izgubila.

Bolgarija načrtuje privatizacijo energetskega sektorja
01. 05. 1998 12.42
Vladni svet za strukturne reforme je konec tedna odobril načrt postopne privatizacije bolgarskega energetskega sektorja. Načrt med drugim predvideva, da naj bi prihodnje leto na domači in mednarodnih borzah začeli prodajati delnice državne družbe za oskrbo z električno energijo NEK. Ta naj bi sicer obdržala nadzor nad približno 45 odstotki bolgarske proizvodnje in distribucije električne energije, med elektrarnami, ki bodo ostale v njeni lasti, pa je tudi nuklearna elektrarna Kozloduj. Država naj bi do leta 2001 nadaljevala s subvencioniranjem cen električne energije, nato bodo vpeljali regionalno cenovno strukturo, po letu 2010 pa naj bi cene električne energije v celoti pokrivale proizvodne stroške, še sporoča agencija Nuc Net.

Prvi maj - mednarodni praznik delavske solidarnosti
01. 05. 1998 09.54
Prvi maj je mednarodni praznik dela v spomin na dogodke v Chicagu leta 1886, ko so delavci v veliki splošni stavki zahtevali skrčenje delovnika na osem ur, policija pa je njihove demonstracije 1. maja v krvi zadušila. Prvi kongres 2. internacionale (julija 1889) je sklenil, da bodo vsako leto na ta dan množične manifestacije; prvi maj je tako postal dan razrednega boja. Katoliki pa od leta 1955 prvi maj praznujejo kot praznik Jožefa Delavca. Stavkovno gibanje v Združenih državah Amerike, ki se je bojevalo proti nizkim mezdam in slabim delovnim razmeram, je leta 1886 doseglo vrh in zajelo približno 610.000 delavcev. Prejemki delavcev so bili namreč zelo nizki, povprečna mezda je znašala 9 dolarjev na teden. Delovnik (6 dni na teden) je bil dolg 10 ur in pogosto še več, varstvo pred nesrečami pa je bilo majhno. Delavski boj je bil oster, saj so podjetniki združeno nastopali proti sindikalno organiziranim delavcem, jih uvrščali na črne sezname in zahtevali od delavcev prisego, da ne bodo člani nobenega sindikata. Stavke so se večinoma končale s porazom delavcev, ker sta policija in javnost podpirali delodajalce. Med stavko v St. Louisu so pomožni šerifi streljali na stavkajoče in pri tem ubili devet ljudi. V vsej državi so 1. maja izbruhnile stavke in demonstracije z zahtevo po osemurnem delovniku, pri čemer so bili delavci deloma oboroženi. V Milwaukeeju je policija ustrelila šest oseb. Ko je policija v Chicagu četrtega maja razgnala anarhistično zborovanje, ki je protestiralo proti ravnanju s stavkajočimi, je eksplodirala bomba, zaradi česar je umrlo sedem oseb; nato pa je policija začela slepo streljati v množico, pri čemer je smrtno zadela štiri osebe. Na prvem kongresu 2. internacionale leta 1889 so nato sklenili, naj se 1. maj vsako leto praznuje kot praznik delavske solidarnosti.

Iranski verniki bodo odslej lahko romali prek interneta
01. 05. 1998 09.44
Iranski verniki bodo lahko odslej romali kar doma, in sicer s pomočjo strani na internetu, ki jo je vzpostavila uradna iranska tiskovna agencija Irna. Verniki se bodo lahko virtualno napotili v romarski kraj Karbala v Iraku, kjer je bil leta 680 ubit tretji šiitski imam Husein, ali pa obiskali mavzolej Alija Ben Abija Taleba, bratranca preroka Mohameda v Najafu. Teheranske oblasti so v začetku aprila sporočile, da bodo lahko iranski državljani prvič po koncu iraško-iranske vojne leta 1988 romali v svete šiitske kraje v Iraku.

Luka Koper še čaka na odgovor vlade
30. 04. 1998 14.58
Uresničevanje razvojnih projektov koprskega pristanišča, med katerimi je tudi namera do leta 2010 preseči mejo deset milijonov ton letnega pretovora, postaja vse bolj odvisno od pravočasne vzpostavitve dovolj zmogljivih in kakovostnih prometnih povezav Luke Koper z zalednimi tržišči. Najpomembnejša med temi je neposredna železniška povezava Slovenije z Madžarsko, ozko grlo pa bo za blagovne tokove proti vzhodnoevropskim državam v nekaj letih postal tudi sedanji enotirni 34 kilometrov dolg železniški odsek od Kopra do Divače. Luka je bila že pred leti glavni pobudnik izgradnje še drugega tira na tej progi, uprava pristaniške družbe pa je v začetku letošnjega leta prostojnim državnim organom poslala še finančno ponudbo, s katero naj bi pospešili uresničitev enega od sicer že dolgo načrtovanih cestnih ali železniških infrastrukturnih projektov.

Iz avstrijske Koroške 34 zabojnikov na prizadeto območje
30. 04. 1998 14.53
S simbolično izročitvijo ključev zabojnika družini, ki je v potresu ostala brez strehe nad glavo, je koroški deželni glavar Christof Zernatto Koroški vasi in Mali vasi v Bovcu kot pomoč Koroške, Celovca in Beljaka bovškemu županu Robertu Trampužu izročil 34 zabojnikov. Goste je spremljal minister za pravosodje Tomaž Marušič. Po podatkih državnega sekretarja na ministrstvu za okolje in prostor Radovana Tavzesa je, kot je poročal Radio Slovenija, v Posočju 300 objektov potrebnih temeljite obnove, za kar naj bi država namenila približno 30 odstotkov nepovratnih sredstev, 30 odstotkov ugodnih posojil, nekaj pa bodo morali prispevati tudi lastniki objektov. Posebne pozornosti bodo deležni demografsko ogroženi predeli. Da se ne bi ponovile napake iz leta 1976, bo država skrbela za nadzor nad porabljenimi sredstvi, pomagala pa bo tudi pri pripravi projektov v tehničnih pisarnah v Bovcu in Kobaridu. Dokončno poročilo o škodi in sredstvih za sanacijo bo pripravljeno do sredine prihodnjega tedna, o interventnem zakonu pa naj bi komisija razpravljala že 11. maja.

EU: Slovensko gospodarstvo razočaralo; nekaj opogumljajočih znakov za možnost bolj dinamične rasti
30. 04. 1998 14.52
Evropska komisija v zadnjem poročilu o gospodarskih razmerah in reformah v srednje- in vzhodnoevropskih državah ugotavlja, da je slovenska gospodarska situacija v letu 1997 razočarala. Bruto domači proizvod je beležil skromno rast, proračunski primanjkljaj se je precej povečal in država ni napredovala na področju manjšanja inflacije in brezposelnosti, ocenjuje komisija. Komisija pri tem ugotavlja, da je bilo vendarle moč zaznati nekatere opogumljajoče znake, ki kažejo na možnost bolj dinamične rasti v prihodnosti. Rast plač je bila precej nižja kot prejšnja leta, neposredna tuja vlaganja končno rastejo in, čeprav počasi, se prestrukturiranje podjetij nadaljuje. Poleg tega so bile sprožene številne pomembne gospodarske in strukturne reforme za pripravo gospodarstva na vključitev v Evropsko unijo. Uspeh te nove strategije bo bistveno odvisen od uspešne in pravočasne izvedbe načrtovanih reform, pravi Evropska komisija.

Davčne prevare naraščajo
30. 04. 1998 10.18
Evropska komisija ugotavlja, da je bilo lani opaziti naraščanje davčnih prevar v Evropski uniji, ki niso bile omejene na osamljene primere, temveč kažejo na omrežja organiziranega kriminala. Leta 1996 so bile zaradi davčnih prevar članice petnajsterice prikrajšane za 4,8 milijarde ekujev prilivov, od tega 3,3 milijarde pri tobaku in 1,5 milijarde pri alkoholu. Evropska komisija, ki izraža zaskrbljenost nad obsegom neodkritih primerov davčnih prevar, je zato predlagala paket ukrepov, med temi uvedbo računalniškega nadzornega sistema. Danes mora biti pošiljka blaga, ki kroži med državami unije, opremljena z ustrezno dokumentacijo, vendar pa nacionalne oblasti od zadevnih držav ne dobijo vnaprejšnje informacije o določeni pošiljki na svojem ozemlju. Komisija zato meni, da bi z ustreznim računalniškim sistemom lahko odpravili to slabost in zmanjšali tveganje pojavov finančnih utaj.

Kitajska ZDA pozvala k ukinitvi sankcij
30. 04. 1998 10.12
Kitajska je Združene države pozvala, naj ukine vse sankcije, uvedene proti njej po krvavi zadušitvi demokratičnega gibanja leta 1989 v Pekingu. Sankcije so v nasprotju z razvojem odnosov, je danes po pogovorih ameriške državne sekretarke Madeleine Albright z državnim in partijskim voditeljem Jiang Zeminom v Pekingu povedal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Tang Guoqiang. Albrightova se je pred tem sestala s premierom Zhu Rongjijem, s katerim sta načela predvsem gospodarska vprašanja, kot je na primer kriza v Aziji.

Pri Ericssonu izdelali najmanjšo prenosno pisarno na svetu
30. 04. 1998 08.27
Švedska družba Ericsson bo letos v svoji paleti širokopotrošnih izdelkov uvedla kar nekaj novosti, pri čemer sodi med najzanimivejše prenosna pisarna DI 27. Prednost Ericssonove pisarne DI 27 je v tem, da povezuje prenosni telefon in prenosni računalnik z infrardečo svetlobo, zaradi česar ni več težav s prenašanjem in spajanjem kablov, pa tudi baterije računalnika zdržijo dlje. Modem DI 27 je z dimenzijami 23x46x14 milimetrov in s težo manj kot deset gramov trenutno najmanjši in najlažji pripomoček za prenos podatkov v prenosnih telekomunikacijah v svetovnem merilu. V Sloveniji bo modem, ki podatke prenaša s hitrostjo 9600 bitov na sekundo in je kompatibilen z vsemi prenosnimi telefoni Ericsson serij 600 in 700, naprodaj v drugi polovici leta.

Je Kennedyeva jahta vredna le 167.000 dolarjev?
30. 04. 1998 07.37
Luksuzno jahto, ki jo je nekoč uporabljal nekdanji ameriški predsednik John F. Kennedy, so v mestu Tarrytown neznanemu kupcu prodali za samo 167.000 dolarjev. Prodajalci so bili nad prodajo zelo razočarani, saj so si obetali najmanj dvakrat večji zaslužek, poroča agencija Associated Press. Sedemnajst metrov dolga jahta "Marilyn", ki jo je Kennedyev oče kupil leta 1952, ima zelo nenavadno zgodovino. Njen prvi lastnik je bil avtomobilski magnat Edsel Ford. Na njegovo naročilo so jo zgradili leta 1930. Med drugo svetovno vojno so jo prodali ameriški obalni straži. Svojo dolžnost do domovine je častno opravila. Predsednik Kennedy je jahto izkoristil za beg pred številnimi obveznostmi, na njej pa se je v času krize v Svinjskem zalivu sestajal z državnim sekretarjem Deanom Ruskom ter z obrambnim ministrom Robertom McNamaro. V sedemdesetih letih je družina Kennedy jahto poklonila Univerzi na Floridi, kasneje pa so jo prodali dosedanjemu lastniku.

Začetek vrhunskega srečanja Skupnosti neodvisnih držav
29. 04. 1998 15.44
Ruski predsednik Boris Jelcin je v Kremlju odprl vrhunsko srečanje Skupnosti neodvisnih držav (SND). Voditelji držav SND razpravljajo o reformi skupnosti dvanajstih nekdanjih sovjetskih republik, pri čemer naj bi ustanovili poseben forum. Na srečanju so ruskega predsednika Borisa Jelcina potrdili za predsedujočega sveta SND do leta 2000, najvplivnejšega ruskega poslovneža Borisa Berezovskega pa so nepričakovano izvolili za novega izvršnega sekretarja SND.

Baudelairove Rože zla na dražbi
29. 04. 1998 15.30
Po napovedih naj bi na dražbi 17. junija v Parizu ponudili tudi enega prvih primerkov tiskarskih odtisov pesniške zbirke Rože zla (Les Fleurs du Mal) začetnika moderne evropske poezije Charlesa Baudelaira (1821-1867). Dokument iz leta 1857 s pesnikovimi lastnoročnimi popravki in opombami je bil last Baudelairovega prijatelja in založnika Augusta Pouleta-Malassisa, njegova vrednost pa naj bi po ocenah strokovnjakov znašala 500.000 dolarjev.

Bjerregaardova bo za EU podpisala protokol iz Kjota
29. 04. 1998 09.31
Evropska komisarka za okolje Ritt Bjerregaard bo danes v New Yorku v imenu Evropske unije podpisala protokol, sklenjen na lanskem svetovnem vrhu o podnebnih spremembah v Kjotu. Kot poudarjajo v Bruslju, je podpis vnovična potrditev želje EU, da v boju proti klimatskim spremembam zadrži vodilno vlogo. Evropska komisija ob priložnosti poudarja, da je treba za izpolnitev dogovorov iz Kjota o redukciji emisij strupenih plinov v ozračje storiti nadaljne korake. "Na globalni ravni se je treba precej bolj potruditi za zmanjšanje emisij, industrijsko razvite države pa morajo doseči viden napredek pri izpolnjevanju zavez iz protokola," pravijo na komisiji. Podpis protokola, po katerem naj bi se emisije strupenih plinov, ki povzročajo pojav tople grede, do leta 2010 zmanjšale za 10 odstotkov, je sicer nujen, a nezadosten korak - za njegovo veljavnost ga mora ratificirati 55 podpisnic. O uresničevanju zadanih ciljev bodo države razpravljale novembra letos, na zasedanju v Buenos Airesu.

Varnostni svet: Sankcije proti Iraku ostajajo
28. 04. 1998 19.19
Gospodarske sankcije proti Iraku, ki jih je Varnostni svet ZN uvedel leta 1990, ostajajo nespremenjene, je po enodnevnem zasedanju v New Yorku povedal predsedujoči VS ZN, Japonec Hisaši Ovada. "V Varnostnem svetu ni bilo konsenza za spreminjanje sankcij," je povedal Ovada v ponedeljek po krajevnem času, potem ko je VS preučil poročili komisije ZN za razorožitev Unscom in Mednarodne agencije za jedrsko energijo.

Microsoftov center za pomoč pri problemu leta 2000
28. 04. 1998 16.57
Microsoft je objavil spletno mesto, namenjeno pomoči strankam pri reševanju tako imenovanega problema leta 2000 (starejša programska oprema ne podpira datumov po letu 1999). Spletno mesto, ki domuje na naslovu <a href=http://www.microsoft.com/year2000/ target="_blank">www.microsoft.com/year2000/</a>, vsebuje številne vire, med njimi vodnik po Microsoftovih izdelkih.

Kurdi priznali uboj Palmeja
28. 04. 1998 15.42
Švedsko zunanje ministrstvo je potrdilo, da je obveščeno o priznanju enega od kurdskih vodij, da je Delavska stranka Kurdistana (PKK) leta 1986 ubila švedskega premiera Olofa Palmeja.

Microsoft povečal dohodek, stopnja rasti pa je manjša
28. 04. 1998 14.11
Microsoft je sporočil, da je v drugem četrtletju fiskalnega leta njegov dobiček znašal 1,34 milijarde USD. Zaslužek na delnico pa je bil 0,5 USD, kar je za 25 odstotkov več kot v istem obdobju lani. Skupni dohodek je bil 3,77 milijarde USD, kar je za 18% več kot v istem lanskem obdobju.

Duncan potrjuje svoj naslov
28. 04. 1998 10.16
Novinec leta v severnoameriški poklicni košarkarski ligi NBA Tim Duncan je še enkrat dokazal, da si zasluži ta naslov. V srečanju končnice proti Soncem iz Phoenixa je namreč dosegel 22 točk, odlično igral v tretji četrtini ter krepko pripomogel k skupnemu vodstvu Ostrog z 2:1. S pomočjo razpoloženih Davida Robinsona in Vinnyija Del Negra so Ostroge tokrat Sonca premagale za 12 točk (100:88). Svojo priložnost ob razigranem Antoniu McDyessu - očitno je bil tokrat sam - je dobil tudi Marko Milič, ki pa je v svojem debiju v končnici lige na parket stopil le za minuto. Podobno kot v San Antoniu so tudi v Clevelandu domačini slavili. Po vodstvu Hitrostnikov z 2:0 so Konjeniki znižali na 2:1 predvsem po zaslugi razigranega Shawna Kempa, ki je dosegel 31 točk ter tako preprečil izpad svojega moštva iz nadaljevanja tekmovanja. Za odločilno tretjo zmago bodo morali Hitrostniki igrati mnogo bolje, vendar se jim z Larry Birdom, Reggijem Millerjem (18) in domačim občinstvom v četrtek, 30. aprila, verjetno ni treba zelo bati. Pri Indiani je tokrat največ točk dosegel Rik Smith, 26.

Kofi Annan ostro obsodil umor koordinatorja za človekove pravice v Gvatemali
28. 04. 1998 09.39
Generalni sekretar OZN Kofi Annan je ostro obsodil umor Monsignora Juana Gerardija Conedera, koordinatorja Urada za človekove pravice v gvatemaliski nadškofiji. Monsignorja Gerardija so ubili neznanci v njegovem stanovanju v Guatemala Cityju. Verifikacijska misija OZN v Gvatemali (MINUGUA) je opozorila, da bo pozorno opazovala preiskavo, ki jo izvajajo tamkajšnje oblasti. Generalni sekretar upa, da bodo kmalu znane vse okoliščine tega nasilnega dejanja. Monsignor Gerardi je bil osrednja osebnost boja za človekove pravice v Gvatemali in udeleženec mirovnih pogajanj, končanih decembra leta 1996. V zadnjih treh letih je bil duša projekta z naslovom "Povrnimo zgodovinski spomin", ki je javnosti predstavil poročilo o žrtvah 36 let trajajočih oboroženih spopadov v Gvatemali. Poročilo je bilo predstavljeno 24. aprila pred množico ljudi v Gvatemala Cityju, kjer je imel Gerardi zelo čustven govor o resnici, socialni pravičnosti in narodni pomiritvi. Obstaja sum, da so ga ubili prav zaradi njegovega dela pri iskanju resnice o žrtvah in pobojih v preteklosti.

Odstopil direktor Honde
28. 04. 1998 08.21
Japonski proizvajalec avtomobilov Honda je v ponedeljek sporočil odstop predsednika družbe Nobuhika Kavamote, ki ga bo nasledil podpredsednik družbe Hirojuki Jošino. Podjetje v sporočilu ne navaja razlogov za zamenjavo v vodstvu. 62-letni Kavamoto, ki je omenjeno funkcijo opravljal skoraj osem let, je v krajšem pogovoru z novinarji poudaril, da je skušal družbo v času velikih prevratov voditi fleksibilno, zato se je, ko je ugotovil, da je ta politika uspešna, odločil odstopiti. Nasprotno z japonsko tradicijo pa Kavamoto ni prevzel vodstva upravnega sveta podjetja, temveč so mu ponudili le mesto svetovalca. Jošino se je tako kot Kavamoto Hondi pridružil leta 1963, potem ko je postal diplomirani inženir aeronavtike na Univerzi v Tokiu. Za podpredsednika družbe je bil imenovan pred šestimi leti.

Sedem let po izbruhu ognjenik ponovno odprt za turiste
28. 04. 1998 07.35
Sedem let po izbruhu vulkana na gori Unzen na Japonskem, v katerem je umrlo 43 ljudi, so se ta konec tedna na vrh ponovno lahko povzpeli turisti. Po ugotovitvah tamkajšnjega observatorija ognjenik sedaj miruje, razbeljeno kamenje pa je zadnjič bruhal maja leta 1996. 1359 metrov visok vrh Fugen, ki je eden izmed treh vrhov gore Unzen, se je po skoraj 200 letih ponovno obudil 17. novembra leta 1990. Sedem mesecev pozneje je na predmestje Shimabare začelo padati vroče kamenje, pri čemer je umrlo 43 ljudi, skoraj 2300 pa jih je ostalo brez domov. V observatoriju opozarjajo, da je ognjenik, četudi trenutno miruje, še vedno aktiven.

V Sloveniji praznujemo dan upora proti okupatorju
27. 04. 1998 12.37
V Sloveniji je danes državni praznik, dan upora proti okupatorju, ki naj bi nosil obeležje protifašističnega boja. Drugih praznikov s to vsebino v Sloveniji ne praznujemo več (4. julij - dan borca, 22. julij - dan vstaje slovenskega naroda).

Večer mlade srbske poezije
27. 04. 1998 11.47
V Društvu slovenskih pisateljev bo jutri, 28. aprila, v organizaciji ljubljanske študentske organizacije oziroma njenih Študentske založbe in Enote za kulturo večer mlade srbske poezije, na katerem se bosta predstavila Ana Ristović in Saša Jeleković.

Na Hrvaškem zabeležili porast industrijske proizvodnje
27. 04. 1998 11.13
Na Hrvaškem so v prvem trimesečju letošnjega leta zabeležili porast industrijske proizvodnje za 7,7 odstotka, je sporočil državni zavod za statistiko. Najbolj je porastla oskrba z električno energijo, plinom in vodo, in sicer za 12,5 odstotka, ter proizvodnja v predelovalni industriji, in sicer za 7,9 odstotka. V rudarstvu se je proizvodnja zmanjšala za 3,1 odstotka. Povečano proizvodnjo so zabeležili tudi pri proizvodnji notranjih proizvodov za široko porabo, in sicer za 5,8 odstotka in pri proizvodnji trajnih proizvodov za široko porabo, ki je porastla za 3,7 odstotka.