ARSO

Nevihtno jutro z močnimi nalivi in točo, vodostaj Vipave dva metra višji

08. 07. 2025 06.11

Za nami je še ena vremensko nestabilna noč, ko je državo prešlo več močnejših neviht. Malo pred 6. uro se je nato nad Ajdovščino razbesnelo neurje s točo, uro kasneje pa še nad Ljubljano z okolico. V prestolnici je zaradi močnih nalivov poplavilo več podvozov, med drugim na Celovški in Dunajski cesti. Agencija RS za okolje pa je ob tem sporočila, da je najvišji vodostaj na reki Vipavi v ponedeljek segal dva metra višje.

Močnejše nevihtne celice z nalivi že zvečer, ponoči nov nevihtni pas

07. 07. 2025 06.57

Zvečer so nad Slovenijo nastale nove močnejše nevihtne celice z nalivi. A vremenskega dogajanja s tem še ni konec, po napovedih vremenoslovcev je namreč pred nami še ena burna noč. Nad zahodno in severno Slovenijo se že vzpostavlja nov nevihtni pas, ki ga bodo ob prehodu države spremljali močni in lahko tudi dolgotrajni nalivi. Neurja so sicer ponekod že čez dan in tudi noč pred tem povzročila težave.

Suša v Sloveniji: dež ne bo rešil problema

07. 07. 2025 16.49

Pri nas se je deževne vremenske napovedi verjetno marsikdo razveselil zaradi suše. Ta je letos ena najhujših v zgodovini Slovenije, po podatkih Arsa je namreč rdeče obarvana skoraj vsa Slovenija. Žal pa tudi ta pošiljka dežja verjetno ne bo bistveno izboljšala razmer, saj so količine padavin po Sloveniji zelo neenakomerne. Še bolj skrb vzbujajoče pa je, da bomo s podobnimi ekstremi očitno živeli tudi v prihodnje. Kaj lahko storimo, da bi ublažili posledice v naravi?

Po popoldanskih nevihtah grozi še nevihtna linija

06. 07. 2025 09.34

Nad Slovenijo so v nedeljo popoldne že nastale prve nevihte. Arso je za celotno državo razglasil oranžno stopnjo ogroženosti. Ob nevihtah z močnimi nalivi bodo hitro naraščali posamezni hudourniški vodotoki in manjše reke. Kampisti naj se umaknejo na varno.

Uničenje v Vitanju po neurju, v nedeljo popoldan nov porast vodotokov

05. 07. 2025 07.25

Slovenijo so v petek prešle nevihte, ki so po državi povzročile več težav. Močni nalivi so zajeli območje Vitanja, po cestah so drle hudourniške vode, poškodovane so številne cestne povezave ter poplavljeni mnogi objekti. "Poplavilo je novozgrajeni športni park, nov vrtec ter šolsko kuhinjo," so sporočili z občine. Agencija RS za okolje medtem napoveduje, da bodo reke in hudourniški vodotoki ponekod v noči na ponedeljek ponovno narasli.

Pregreto Slovenijo prešle nevihte, veliko škode na območju Vitanja

04. 07. 2025 10.00

Slovenijo so prešle nevihte. Temperature so se ponekod močno spustile, s čimer se končuje dolgotrajni vročinski val. Močnejša nevihta se je najprej razvila nad Bovcem. Pred vrati je večja osvežitev, vendar nato že kaže spet na nov vročinski val.

Izjemna suša po državi: Arso objavil nov zemljevid

03. 07. 2025 15.47

Izjemno sušne razmere v površinskem sloju tal ostajajo na Koroškem, Notranjskem in v Ljubljani z okolico, pridružujejo se jim regije severozahodnega in jugovzhodnega dela države ter Pomurje. Medtem so na Goriškem, Obali in v Podravju sušne razmere za eno stopnjo manj intenzivne, zelo sušne, v danes objavljeni oceni sušnih razmer navaja Arso.

Temperature znova narasle, na Goriškem skoraj 38 stopinj Celzija

02. 07. 2025 11.00

Vročina še vedno vztraja. Marsikje po državi je živo srebro znova zlezlo precej čez 30 stopinj, najtopleje bilo po podatkih Arsovih samodejnih postaj v Bilju pri Novi Gorici, kjer je bilo ob 15.20 uri kar 37,9 stopinje Celzija. V četrtek bo sončno in vroče, pozno popoldne predvsem v Alpah lahko nastane kakšna nevihta. Najvišje dnevne temperature bodo od 32 do 36 stopinj Celzija.

Izjemna suša po državi: pridelka ponekod ne bo

02. 07. 2025 08.09

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) glede na sušne razmere po državi ocenjuje, da bo zaradi letošnje suše prizadeta vsa Slovenija. Prizadete so vse poljščine, med drugim se posledice suše kažejo na žitih, koruzi, travinju in na vrtninah tam, kjer nimajo namakanja. Prisotni so tudi ožigi rastlin.

Vrhunec vročinskega vala v četrtek, mu bo sledila ohladitev?

30. 06. 2025 09.19

Vročina ne popušča že osmi dan zapored in kot kažejo napovedi, bo tako še vsaj do konca tedna. Danes se bo ogrelo vse do do 36 stopinj Celzija, proti večeru pa se bo oblačnost povečala. Nastalo bo nekaj neviht, ki se bodo ponekod nadaljevale v noč na torek, napovedujejo na Agenciji za okolje. Kakšna ploha ali nevihta bo možna zlasti v zahodni Sloveniji, navaja Meteoinfo Slovenija. Osvežitev s temperaturami okoli 20 stopinj Celzija bo predvidoma prišla sredi prihodnjega tedna. Letošnji junij bo glede na zdajšnje podatke najtoplejši, najbolj suh in najbolj sončen junij v zgodovini meritev.

Po silovitem neurju se vrača vročina, zvečer možne posamezne plohe

27. 06. 2025 10.21

V noči na petek je Slovenijo prešlo močnejše neurje, ki pa večje ohladitve ni prineslo. Današnji dan bo deloma jasen, na Primorskem se bo ob šibki burji ogrelo do okoli 34 stopinj Celzija. V notranjosti bodo možne posamezne plohe.

Na Planini razbite strehe in avtomobili, na tleh še vedno nanosi toče

27. 06. 2025 06.03

Iz Italije je ponoči v Slovenijo prišel močnejši nevihtni sistem. Neurje, ki so ga spremljali močni nalivi s strelami in silovitimi sunki vetra, je na območju Postojne in Logatca sredi noči znova udarilo s točo. Poškodovane so strehe, razbita okna, uničene fasade, poškodovani pa so tudi številni avtomobili. Na Goriškem je medtem največ težav povzročal veter, ki je podiral drevesa. Eno od teh je padlo na vozeče vozilo, drugo pa skoraj na šempetrsko osnovno šolo.

Morski vročinski val v Sredozemlju: intenzivno segrevanje morja

27. 06. 2025 09.42

Pri Copernicusu, programu Evropske unije za opazovanje Zemlje, so objavili karto, ki prikazuje temperature na površini morja. Podatki kažejo, da se Sredozemsko morje intenzivno segreva, na nekaterih območjih so temperature višje tudi za več kot pet stopinj Celzija od povprečja.

Suša: Rdeče obarvane osrednja Slovenija, Notranjska in Koroška

26. 06. 2025 15.46

V večini regij po državi beležimo zelo sušne razmere, na Koroškem, Notranjskem in v Ljubljani z okolico pa izjemno sušne razmere površinskega sloja tal, v objavi Sušomer navaja Agencija RS za okolje (Arso). Z vidika vodnobilančnega stanja površinskega sloja tal Arso v prihodnjih dneh pričakuje nadaljevanje sušnih razmer.

Trojno oranžno opozorilo za vso Slovenijo

26. 06. 2025 12.08

Letošnji začetek poletja je v znamenju vročinskega vala. V Kopru je že malo po 9. uri temperatura presegla 30 stopinj Celzija, medtem ko ima morje 26,6 stopinje Celzija. Za vso državo je Agencija za okolje razglasila trojno oranžno opozorilo, in sicer pred nevihtami, visokimi temperaturami in zaradi požarne ogroženosti.

Še vsaj teden dni peklenske vročine: lokalno tudi do 37 stopinj Celzija

25. 06. 2025 13.17

Pred nami so vroči dnevi. "Po trenutnih izračunih meteoroloških modelov bo vročinski val trajal vsaj do prihodnjega četrtka. Do takrat bodo temperature v najbolj vročih krajih večkrat presegle 35 stopinj Celzija," napovedujejo pri Meteoinfo Slovenija, kjer vrhunec vročine napovedujejo za četrtek. Lokalno se bo lahko ogrelo vse do 38 stopinj Celzija.

Na Koroškem pozivi k premišljeni rabi pitne vode

24. 06. 2025 11.56

Koroško je prizadela huda suša, kaže spletno orodje Arsa za spremljanje suše, kjer je regija obarvana rdeče. Nekatera komunalna podjetja na Koroškem so zato že omejila rabo pitne vode oziroma objavila pozive k njeni premišljeni rabi. Drugod po Sloveniji Arso ugotavlja zelo sušne in zmerno sušne razmere.

Razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja

24. 06. 2025 07.00

Uprava RS za zaščito in reševanje je na območju celotne države zaradi zaostrenih sušnih razmer z današnjim dnem razglasila veliko požarno ogroženost naravnega okolja. Do preklica so prepovedani kurjenje in ognjemeti. Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in policija bosta izvajala poostren nadzor.

Oranžno opozorilo zaradi vročine: temperature vse do 36 stopinj Celzija

23. 06. 2025 13.11

Vročina bo v tem tednu postajala vse bolj izrazita, najbolj vroča dneva bosta po poročanju Agencije RS za okolje predvidoma sreda in četrtek, ko se lahko temperature dvignejo vse do 36 stopinj Celzija. Uprava RS za zaščito in reševanje je za območje celotne Slovenije od torka razglasila veliko požarno ogroženost naravnega okolja.

Najdaljši dan v letu bo trajal skoraj 16 ur

21. 06. 2025 07.32

S sončevim obratom ali solsticijem je nastopil prvi poletni dan, ki velja za najdaljši dan v letu. Začel se je ob 4.42 in bo trajal skoraj 16 ur. Po ljudskem izročilu je sicer solsticij kresni dan, ko se, kot pravi slovenski pregovor, dan obesi. Po napovedih Arsa lahko od nedelje pričakujemo tudi prvi vročinski val.

Sušna Slovenija, najbolj na Koroškem

20. 06. 2025 15.53

V juniju v večjem delu Slovenije vladajo zelo sušne razmere v površinskem sloju tal. Sušno stanje so na Arsu zabeležili v večjem delu Slovenije, na Koroškem pa vodna bilanca že kaže na izjemno sušo.

Zadovoljstvo v Kanalu in v anhovski cementarni: nova vladna uredba

20. 06. 2025 15.05

Na vladno sprejetje uredb, ki določajo strožje standarde obratovanja za sežigalnice in sosežigalnice, so se v anhovski cementarni Alpacem odzvali pozitivno. Vidijo namreč pot do uskladitve z novimi zahtevami, čeprav bo draga, so dejali na današnjem srečanju s pristojnim ministrom in županom. Zadovoljni so tudi občina in okoljevarstveniki.

Vse kopalne vode v Sloveniji odlične ali dobre

20. 06. 2025 11.45

Slovenija je ena od držav Evrope, kjer so vse kopalne vode v letu 2024 dosegale ustrezno kakovost vode oz. ni bilo kopalne vode slabe kakovosti, še več, vse kopalne vode so ali odlične ali dobre, so sporočili iz Agencije za okolje republike Slovenije. Dobre kakovosti so kopalne vode na Nadiži, nekatere na Kolpi in Soči ter na Krki. V razred odlično so uvrščene vse kopalne vode na morju, na Blejskem, Bohinjskem jezeru in Šobčevem bajerju, dve kopalni vodi na Soči ter polovica mest na Kolpi.

V gošči Bohinjskega jezera zaznali cianotoksine, v vodi ne

19. 06. 2025 11.52

Občina Bohinj je v sredo prejela pisno sporočilo ministrstva za zdravje, da ni zaznanih zdravstvenih tveganj za kopanje v Bohinjskem jezeru. V sredo izvedeno redno terensko vzorčenje vode ni pokazalo posebnosti. Medtem je analiza Nacionalnega inštituta za biologijo (NIB) pokazala, da v vzorcu gošče iz Bohinjskega jezera, ki so ga v nedeljo odvzeli v zalivu pod taborniškim prostorom, obstajajo geni več različnih skupin cianotoksinov. Teh sicer tudi oni v vzorcu vode iz jezera niso zaznali. To po njihovih navedbah kaže, da voda nima cianotoksičnega potenciala.

Na zahodu države do 34 stopinj, možne tudi nevihte

19. 06. 2025 11.15

V notranjosti države bodo temperature danes presegle 30 stopinj Celzija, medtem ko se bo na Goriškem in v Vipavski dolini ogrelo vse do 34 stopinj. Vremenoslovci napovedujejo, da lahko popoldne in zvečer v zahodni in osrednji Sloveniji nastanejo posamezne plohe oz. nevihte.

Bliža se izrazit vročinski val: živo srebro do 37 stopinj Celzija

18. 06. 2025 09.47

Če bodo temperature po Sloveniji ob koncu tega tedna sicer poletne, a hkrati dokaj prijetne, pa se bo v začetku prihodnjega tedna vročina iznad jugozahodne Evrope razširila proti Alpam, srednji Evropi, severnemu Sredozemlju in Balkanu, napoveduje Arso. In kaj nas čaka v Sloveniji?

Raven žarek padavin na radarski sliki je povzročil zunanji vir

17. 06. 2025 16.44

Na nevihtni ponedeljek je za ažurne informacije o pomikanju padavin marsikdo pogledal tudi Arsovo radarsko sliko padavin, ki pa je prikazovala neobičajno ravne linije padavin. Na Arsu pojasnjujejo, da so zaznali motnje, a da radar deluje normalno.

V okolici Pivke zaznali potresni roj

17. 06. 2025 15.49

V ponedeljek so na Agenciji za okolje v okolici Pivke zaznali povečano število šibkejših potresov. "Gre za tako imenovan potresni roj, kjer se v danem časovnem obdobju pojavilo veliko potresov podobnih magnitud," so pojasnili.

V notranjosti države možne posamezne plohe in nevihte

16. 06. 2025 07.15

Po večinoma sončnem in suhem dnevu bodo zvečer v notranjosti še posamezne plohe in nevihte. Popoldne so se sicer iznad Italije nad posamezne dele Goriške in Obale pomaknile nevihte. Zaradi možnih močnih neviht na jugozahodu države velja oranžno vremensko opozorilo.

Neobičajna radarska slika: kaj je vzrok za ravno linijo padavin?

16. 06. 2025 16.10

Ob pogledu na radarsko sliko padavin je popoldne marsikoga presenetila skoraj povsem ravna linija padavin v severovzhodnem delu Slovenije. Kljub zarotam o manipulacijah vremena je razlaga precej tehnična. V tem primeru je namreč signal meteorološkega radarja na Pasji ravni najverjetneje zmotila nevihta v osrednjem delu države.