ARSO

Marec nadpovprečno topel in namočen

05. 04. 2024 09.42

Po delnih in še ne povsem preverjenih podatkih je bil letošnji marec izjemno topel in nadpovprečno namočen. Število sončnih ur je bilo manjše od dolgoletnega povprečja, so sporočili iz Agencije Republike Slovenije za okolje (Arso). Po nekoliko hladnejših dneh se je nad Evropo začela širiti nova pošiljka afriškega zraka, ki bi nam lahko prinesla rekordno visoke temperature za prvo polovico aprila.

Hladna fronta prešla državo, v Zgornji Savinjski dolini veter podiral drevesa

01. 04. 2024 08.28

Že popoldne so večji del Slovenije zajele padavine, do večera pa so dosegle tudi vzhod države. Po prehodu hladne fronte je bilo zaradi močnega vetra za severovzhod Slovenije izdano oranžno opozorilo. V občini Solčava je veter podrl več dreves, več ur je bila zaprta cesta med Ljubnim ob Savinji in Lučami.

Puščavski prah v ozračju pri nas še do ponedeljka

31. 03. 2024 15.01

Puščavski prah, ki je že v soboto dosegel širše območje Alp, je prisoten pri nas in v naši okolici, podobno pa bo še približno 24 ur. Koncentracije prašnih delcev v zraku so dokaj povišane, predvsem delcev PM 10, je povedal dežurni meteorolog na Arsu Brane Gregorčič. Najvišjo vrednost so v soboto namerili v Črni na Koroškem.

Temperature ponekod blizu rekordov, ozračje polno puščavskega prahu

30. 03. 2024 11.47

Okrepljeni južni vetrovi nad naše kraje prinašajo zelo topel in s puščavskim prahom obogaten zrak s severa Afrike, zato kljub sončnemu vremenu razgled ne sega prav daleč. Na Dolenjskem, v Beli krajini in Posavju se bodo temperature močno približale marčevskim rekordom.

Arso zaradi močnega jugozahodnika izdal rumeno opozorilo

28. 03. 2024 15.45

V teh dneh je nad zahodno Evropo obsežno ciklonsko območje, ki sega tudi do naših krajev. "Zaradi tega so nad našimi kraji precej močni jugozahodni vetrovi, ki v sunkih lahko dosežejo hitrosti med 50 in 70 kilometri na uro, zato je Arso izdala rumeno opozorilo za vso državo," je povedala Veronika Hladnik Zakotnik z agencije.

Potresni sunek v Italiji

27. 03. 2024 23.20

Seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so zabeležili potresni sunek, magnitude 4,5. Po prvih podatkih je bilo žarišče potresa v bližini Tolmeča v Italiji.

Padavine zajele večji del države, ponekod močni nalivi

27. 03. 2024 07.56

Dež se je od zahoda razširil nad vso Slovenijo, ponekod se pojavljajo močnejši nalivi. Poleg cvetnega prahu je v zraku tudi veliko saharskega peska, kar pomeni, da bo dež spet umazal avtomobile, še opozarjajo pri Meteoinfo Slovenija. A kljub trenutnemu dežju prve napovedi kažejo, da bodo velikonočni prazniki postregli z visokimi temperaturami.

Jutro pod ničlo, a kmalu bo znova 'zadišalo po poletju'

25. 03. 2024 11.38

Ponoči je zima še enkrat zamahnila z repom, zbudili smo se namreč v precej mrzlo jutro, marsikje so bile temperature pod ničlo. Vendar pa naš hišni prognostik Rok Nosan poudarja, da so tako nizke temperature trajale le kratek čas, zato večjih posledic in hude pozebe ne bo. So pa lahko po besedah agrometeorologinje Andreje Sušnik nekaj poškodb utrpeli brsti in cvetovi. Konec tedna bo medtem znova "zadišalo po poletju". Za velikonočne praznike bi lahko namreč s postopnim vračanjem toplejšega vremena prvič letos izmerili 25 stopinj Celzija.

Zima, pomlad ali poletje?

24. 03. 2024 08.10

Po burnem prehodu hladne fronte, ki je z močnim deževjem, vetrom, točo in sodro bolj spominjal na poletne mesece, je dele Slovenije obiskala še zima. Poleg predelov Gorenjske je zasneženo tudi ponekod na Notranjskem, Dolenjskem, Kočevskem in v Posavju. Naš hišni prognostik Rok Nosan pojasnjuje, da tako izrazite spremembe vremena na začetku pomladi niso nič neobičajnega in že v prihodnjih dneh se k nam postopno vrača toplejše vreme. V drugi polovici tedna bodo temperature marsikje spet presegle 20 stopinj Celzija. Neurje je zajelo tudi avstrijsko Koroško, dele Balkana pa je pobelil sneg.

Pri Reki so se stresla tla: 'Kratko, a močno'

24. 03. 2024 11.37

Seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so ob 10.21 zabeležili zmeren potresni sunek z magnitudo 3,4. Po prvih podatkih je bilo žarišče potresa 146 kilometrov južno od Ljubljane, v bližini Crikvenice na Hrvaškem. Potres so čutili tudi posamezni prebivalci Slovenije, predvsem na njenem južnem območju. Sledila sta še dva popotresna sunka.

Sneg, toča in sodra, temperature ponekod padle za več kot 10 stopinj

23. 03. 2024 11.27

Temperature so marsikje v le dobri uri padle za deset in več stopinj Celzija. V višje ležečih alpskih dolinah je zapadel sneg. Med drugim sneži v Ratečah in Planici. Močan veter je pihal tudi v osrednjem delu države. V Ljubljani so zabeležili najhitrejši sunek vetra kar 95 kilometrov na uro, na Trojanah je hitrost presegla 100 kilometrov na uro.

Ohladitev delu Gorenjske in Koroške prinesla sneg, konec tedna bo deževen

08. 03. 2024 07.15

Nekatere višje predele, kjer že dolgo ni snežilo, je po poročanju Agencije za okolje pobelil sneg. Na Krvavcu ga je zapadlo okoli 13 centimetrov, na Kredarici, Voglu in Pavličevem sedlu pa po 10 centimetrov. Snežinke so dosegle tudi nekatere kraje na Gorenjskem in Koroškem, ki se nahajajo nad okoli 500 metrov nadmorske višine. Sicer pa se bo v naslednjih dneh meja sneženja postopno dvigovala, sobota bo predvsem oblačna, nedelja pa deževna.

Ob nastopu meteorološke pomladi nadaljevanje za ta čas pretoplega vremena

01. 03. 2024 06.51

Z marcem vstopamo v meteorološko pomlad, ki bo sledila nadpovprečno topli zimi. Kot je pojasnil meteorolog Brane Gregorčič z Agencije RS za okolje (Arso), podatki zaenkrat nakazujejo nadaljevanje za ta čas pretoplega vremena, ni pa izključena ohladitev sredi prihodnjega tedna.

Temperature zbujajo skrb: zvončki prehitevali za mesec, sadno drevje se že odpira

27. 02. 2024 10.03

V Sloveniji v nasprotju z nekaterimi sredozemskimi območji in deli severne Evrope trenutno ni večjih težav s sušo. Padavin je bilo januarja celo več od povprečja, vendar pa skrb zbujajo nadpovprečno visoke temperature. Trenutno razmeroma ugodna vodna bilanca zato še ne zagotavlja optimalnih razmer za razvoj rastlin spomladi in poleti.

Nekatere višje dele Slovenije pobelil sneg, možno razlivanje rek

23. 02. 2024 11.14

Zvečer in v noči na soboto bodo reke v večjem delu države naraščale. Dopoldan, ko so bili pretoki povečini še ustaljeni, so sicer reke v zgornjem Posočju ter na Gorenjskem in Vipavskem že začele naraščati. In če po večini države padajo deževne padavine, pa so se te v višjih predelih spremenile v snežinke. Kranjska Gora tako že dobiva zimsko podobo. Agencija RS za okolje opozarja, da je v Julijskih Alpah nad nadmorsko višino 1700 metrov velika nevarnost proženja snežnih plazov.

Močni sunki vetra, dež se lahko ponekod spremeni v snežinke

22. 02. 2024 10.00

Do sredine noči na soboto bo predvsem v zahodni polovici Slovenije padla večja količina dežja. Južna pobočja na severozahodu države lahko lokalno prejmejo več kot 300 litrov padavin na kvadratni meter. Najbolj bo padalo v petek zvečer, ko se bo čez naše kraje pomikala vremenska fronta. Ob tem lahko ponekod tudi zagrmi.

Pred nami 'zelo razgibano' vreme: močan veter, dež, v visokogorju pa sneg

21. 02. 2024 17.25

Agencija RS za okolje je sporočila, da nas po vremensko mirni sredini tedna od četrtka dalje čaka "zelo razgibano" vreme. Medtem ko bo v četrtek na vzhodu države pihal močan veter, bodo zahod zajele padavine. Te se bodo dan kasneje okrepile in postopoma zajele celotno Slovenijo. V visokogorju lahko zapade tudi do meter snega, kar bo močno povečalo nevarnost snežnih plazov. Zaradi okrepljenega juga pa bo visoka tudi gladina morja.

Pred 40 leti je karavanški fen ruval gozdove in odnašal strehe

10. 02. 2024 11.15

Pred 40 leti je na Gorenjskem zapihal izredno močan severni fen, ki mu pod Karavankami rečejo tudi karavanški fen. Veter je v najbolj izpostavljenih območjih ruval celotne predele gozda ter odkrival in celo odnašal strehe stavb. Zelo močno je pihalo tudi v Zgornjem Posočju, veter pa je popustil šele 11. februarja, se spominjajo vremenoslovci. Po tem dogodku (še) nismo doživeli podobno močnega karavanškega fena, pred tem pa so bile podobne razmere nazadnje s 4. na 5. februar 1936.

Čaka nas moker pustni konec tedna

08. 02. 2024 12.14

Če bo praznični četrtek še povečini suh, pa žal od pustnega petka do pustne nedelje ne bo več tako, napoveduje Arso. Pripravite dežnike.

Prvič 12 mesecev s temperaturami nad 'magično' stopinjo in pol

08. 02. 2024 09.41

Znanstveniki so zaskrbljeni. Povprečna globalna temperatura januarja je namreč prestopila 'magično' mejo 1,5 stopinje Celzije. Zemlja je prvič v zgodovini preživela 12 mesecev s temperaturami, ki so bile za 1,5 stopinje Celzija višje kot v predindustrijskem obdobju, je sporočila služba EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus (C3S). To si je svet zadal v Parizu, ko so se države zavezale, da bomo omejili dvig globalne povprečne temperature na 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko dobo. Če bomo namreč presegli to mejo, svet čakajo katastrofalne posledice, napovedujejo znanstveniki.

'V 'insta času' se zdi, da so hribi dosegljivi s telefonom in parom superg'

01. 02. 2024 13.56

Mnogi tujci se ne zavedajo, da Slovenija ne ponuja le pohodniških destinacij, ampak predvsem zahtevnejše gorniške poti. Tudi zato so sodelujoči v razpravi Izzivi turizma na področju varnosti v gorah izpostavili potrebo po zanesljivem in dostopnem osrednjem viru informacij v angleškem jeziku, prilagojenim potrebam obiskovalcem gora.

Kakovost zraka v večjem delu Slovenije še vedno slaba

30. 01. 2024 11.25

Danes in v naslednjih dneh bodo v večjem delu celinske Slovenije presežene dnevne mejne vrednosti delcev PM10, opozarjajo na agenciji za okolje. Kljub sončnemu vremenu ne pričakujemo znatnega znižanja ravni delcev. Predlagamo spremljanje izmerjenega indeksa kakovosti zraka in prilagoditev aktivnosti na prostem skladno s priporočili NIJZ, svetujejo.

V okolici vodnega zajetja Hrastje zaznali presežne vrednosti tetrakloroetena

26. 01. 2024 19.46

Voka Snaga Ljubljana je v prvi polovici meseca Agencijo za okolje obvestila o nenadnem onesnaženju s tetrakloroetenom na vodnjakih črpališča Hrastje. Arso je v nadaljevanju opravil analize podzemne vode, ki so pokazale presežne vrednosti kemikalije na ožjem območju severovzhodnega dela Ljubljane. Pristojni sicer poudarjajo, da je pitna voda zdravstveno ustrezna in da nevarnosti ni.

Sanacija razlitja kurilnega olja pri hotelu Delfin za zdaj uspešna

25. 01. 2024 14.15

V izolskem hotelu Delfin ocenjujejo, da je sanacijski program po razlitju večjih količin kurilnega olja iz njihovega rezervoarja decembra 2022 zaenkrat učinkovit. Tudi na Arsu so navedli, da doslej zaradi preprečevalnih ukrepov, kot kaže, ni prišlo do okoljske škode. Razmere spremljajo še naprej.

'Občina je morala za gradbeno dovoljenje za kanal C0 pridobiti 26 soglasij'

25. 01. 2024 06.00

Ali je ljubljanski župan Zoran Janković pritiskal na direktorje podjetij v lasti ljubljanske občine, da donirajo za Olimpijo, in s tem zlorabil položaj? Zakaj pravi, da želijo nekateri zastrupiti dober odnos, ki ga ima s predsednikom vlade Robertom Golobom, za katerega sicer meni, da bo dokončal svoj mandat? In kaj od predsednice republike Nataše Pirc Musar pričakuje po novem?

Število snežnih dni se bo drastično zmanjšalo, vročina bo še bolj pritiskala

24. 01. 2024 13.23

Za nami je najtoplejše leto v zgodovini meritev od leta 1950, je spomnil meteorolog Arsa Anže Medved. Leto 2023 je bilo tudi nadpovprečno namočeno in povprečno osončeno, je strnil. Kaj pa nas čaka v prihodnosti? Ljubitelji snega se napovedi ne morejo veseliti. Zaradi višje temperature pa nas poleti čakajo dolgotrajni vročinski valovi, več vročih dni in bolj ekstremne padavinske pojave.

Kakovost zraka v nekaterih krajih zelo slaba

24. 01. 2024 11.15

V nekaterih krajih celinske Slovenije danes pričakujejo zelo visoke ravni delcev PM10, opozarja Agencija RS za okolje (Arso). Kakovost zraka je zelo slaba na območjih Ljubljane, Zagorja, Murske Sobote in Črne na Koroškem.

Slovenija daleč od priporočene kakovosti zraka: se bomo poslovili od lesne biomase?

24. 01. 2024 07.15

Dnevna mejna vrednost za delce PM10 je bila leta 2022 v Sloveniji zopet prekoračena. Še vedno imamo tudi aktivno kršitev direktive o kakovosti zunanjega zraka. V Sloveniji smo še zelo daleč od kakovosti zraka, kot jo priporoča Svetovna zdravstvena organizacija, opozarjajo na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. Na ministrstvu znova poudarjajo, da k onesnaženosti zraka pomembno prispeva kurjenje lesne biomase.

Izrazita temperaturna inverzija: na Kredarici topleje kot v Ljubljani

22. 01. 2024 10.08

Po ledenem koncu tedna izjemno nizke temperature vztrajajo tudi danes. V Babnem Polju so ob 9. uri zjutraj izmerili –17 stopinj, v Celju pa –15 stopinj Celzija. Meteorologi poročajo tudi o izraziti temperaturni inverziji. Na Kredarici je denimo topleje kot v Ljubljani.

Temperature še nižje: ponekod do skoraj –20 stopinj

20. 01. 2024 21.31

Slovenija je v primežu prave zime. Medtem ko so se v noči s petka na soboto temperature po državi spustile globoko pod ledišče, pa prihajajo še nekoliko nižje temperature. Temperature so se ponekod približale –20 stopinjam Celzija, v nekaterih mraziščih pa so padle še veliko nižje.