Avstrijsko

Odlikovanje za dr. Zorana Kržišnika
10. 11. 2000 00.00
V rezidenci veleposlanika Republike Avstrije v Ljubljani je dr. Gerhard Wagner, ki se bo po šestih letih ambasadorstva v Sloveniji v prihodnjih dneh poslovil od Ljubljane, na priložnostni slovesnosti danes opoldne dolgoletnemu direktorju Mednarodnega grafičnega centra v Ljubljani Zoranu Kržišniku izročil visoko odlikovanje, avstrijski častni križ za znanost in umetnost 1. reda, s katerim ga je odlikoval avstrijski predsednik Thomas Klestil.

Blokada mejnega prehoda
09. 11. 2000 00.00
Češka jedrska elektrarna Temelin je sprožila pravo krizo v odnosih med Avstrijo in sosednjo Češko.

ZDA odpravile sankcije proti Avstriji
09. 11. 2000 00.00
Združene države Amerike so včeraj odpravile omejitve dvostranskih diplomatskih stikov z Avstrijo, ki so jih sprejele februarja po vstopu svobodnjakov v avstrijsko vlado. Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva je sporočil, da sta se državna sekretarka Madeleine Albright in avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner, ki sta se včeraj srečali v Washingtonu, strinjali, da bi se morali ameriško-avstrijski odnosi normalizirati.

Zeman se bo srečal s Schüsslom
08. 11. 2000 00.00
Iz češkega zunanjega ministrstva so sporočili, da češki premier Miloš Zeman ni odpovedal udeležbe na vrhunskem srečanju o češki jedrski elektrarni Temelin z avstrijskim kanclerjem Wolfgangom Schüsslom, ki je bilo predvideno za konec novembra na Dunaju.

Zeman odpovedal udeležbo
08. 11. 2000 00.00
Češki premier Miloš Zeman je odpovedal udeležbo na vrhunskem srečanju o češki jedrski elektrarni Temelin z avstrijskim kanclerjem Wolfgangom Schüsslom, ki je bilo predvideno za konec novembra na Dunaju. Razlog za odpoved so že več dni trajajoče blokade čeških mejnih prehodov, ki so jih pripravili avstrijski nasprotniki Temelina.

FPÖ za predčasne volitve
03. 11. 2000 00.00
Predsednica avstrijske svobodnjaške stranke (FPÖ) in podkanclerka Susanne Riess-Passer danes v pogovoru za avstrijsko televizijo ÖRF spričo napetosti med FPÖ in ljudsko stranko (ÖVP), ki tvorita vladajočo koalicijo v Avstriji, ni izključila možnosti predčasnih volitev. Riess-Passerjeva je dejala, da gre za "zelo resno situacijo" in hkrati okrepila kritiko svobodnjaške stranke do avstrijskega notranjega ministra Ernsta Strasserja iz ljudske stranke. Po njenem mnenju naj bi namreč slednji dopustil, da so v aferi kraje tajnih policijskih podatkov uvedli preiskavo samo proti članom FPÖ. Generalna sekretarka ÖVP Maria Rauch-Kallat je očitke Riess-Passerjeve že zavrnila in dejala, da v Avstriji ni nikakršne vladne krize in da prav tako niso potrebne predčasne volitve. Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel podobno kot v preteklih dneh ni dal nikakršnih izjav o trenutnih razmerah.

Vnovič blokada avstrijsko-čeških mejnih prehodov
02. 11. 2000 00.00
Avstrijski nasprotniki obratovanja češke jedrske elektrarne Temelin so davi začeli s vnovično blokado mejnih prehodov ob avstrijsko-češki meji. Blokada mejnih prehodov Wullowitz, Weigetschlag in Guglwald naj bi trajala do drevi. Tako kot v prejšnjih akcijah so protestniki mejne prehode blokirali s traktorji, ki ovirajo promet na meji.

Srečanje Schüssla in Zemana
31. 10. 2000 00.00
Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel je izrazil upanje, da se bo po pogovoru s češkim premierom Milošem Zemanom glede češke jedrske elektrarne Temelin končalo obdobje ledene dobe v odnosu med državama, ki traja že več mesecev. Schüssel je poudaril, da je avstrijsko stališče glede nuklearke Temelin že znano, ni pa hotel izdati podrobnosti pogajanj.

Cook na Dunaju
31. 10. 2000 00.00
Britanski zunanji minister Robin Cook je kot prvi vodja diplomacije kake države članice EU po septembrskem umiku diplomatskih sankcij štirinajsterice proti Avstriji včeraj obiskal Dunaj. Cook je ob tem izpostavil skupne evropske vrednote, kot so demokracija in človekove pravice. Na skupni novinarski konferenci z avstrijsko kolegico Benito Ferrero-Waldner je vodja britanske diplomacije dejal, da se zavzema za dialog s tistimi, ki te skupne vrednote zastopajo.

Vodja štajerskih svobodnjakov odstopil
28. 10. 2000 00.00
Komaj dva tedna po hudem porazu svobodnjaške stranke na volitvah v deželni zbor na avstrijskem Štajerskem je predsednik štajerskih svobodnjakov Michael Schmid danes odstopil s položaja predsednika stranke.

Na Dunaju odkrili Prešernov relief
25. 10. 2000 00.00
Ob 200-letnici rojstva Franceta Prešerna so danes na Inštitutu za slavistiko dunajske univerze odkrili bronasti relief s pesnikovo podobo, delo letošnjega nagrajenca Prešernovega sklada, akademskega kiparja Mirsada Begiča. Slovesnosti so se udeležili slovenski zunanji minister Lojze Peterle, slovenski veleposlanik na Dunaju Ivo Vajgel in drugi visoki gosti. Minister Peterle je imel popoldne

Avstrija investira v vzhodno Evropo
24. 10. 2000 00.00
Avstrija je lani v države vzhodne Evrope investirala 968 milijonov dolarjev, kar je 5 odstotkov več kot leta 1998. S tem je bila Avstrija za Nemčijo, ZDA, Nizozemsko in Francijo lani peti največji tuji investitor v države omenjene regije. Ko pa je avstrijsko gospodarsko ministrstvo v svoji študiji prištelo še investicije v Slovenijo, se je Avstrija uvrstila na četrto mesto med največjimi tujimi investitorji v regijo. Avstrija je bila sicer lani največji tuji investitor v Sloveniji. Države vzhodne Evrope so lani zabeležile rekordni priliv tujih neposrednih investicij (TNI), saj so skupaj zabeležile 26 milijard dolarjev TNI, kar je 20 odstotkov več kot leta 1998. Avstrija je tako lani največ investirala –

Srečanje Sampaia in Klestila
21. 10. 2000 00.00
Portugalski predsednik Jorge Sampaio in avstrijski predsednik Thomas Klestil sta se včeraj sestala v Lizboni, da bi pokazala, da so se odnosi med državama izboljšali. Sampaio je dejal, da je Klestila povabil na obisk, da bi pokazal, da so se odnosi med državama po septembrski ukinitvi sankcij 14 članic EU proti Avstriji izboljšali.

Mednarodni ekološki tabor mladih
21. 10. 2000 00.00
Ta konec tedna bo v dolini Bistrice potekal avstrijsko-slovenski mladinski ekološki tabor, na katerem se bo zbralo blizu 80 dijakov in študentov ter 30 osnovnošolcev iz Slovenije in Avstrije. Tabor pripravlja Klub študentov Zgornje Dravske doline Osa.

Haider ponovil zahteve v zvezi s Temelinom in Krškim
13. 10. 2000 00.00
Temelin bo preizkušnja za Evropsko unijo, je ob današnjih protestih proti delovanju češke jedrske elektrarne na mejnem prehodu Wullowitz na avstrijsko-češki meji dejal koroški deželni glavar Jörg Haider. Haider je poudaril, da niti Češka niti Slovenija ne moreta vstopiti v EU, dokler ne rešita vprašanja jedrskih elektrarn tako, da bo to v interesu Avstrije. Haider je v Wullowitz prišel v spremstvu avstrijskega ministra za infrastrukturo Michaelom Schmidom, ki je poudaril pomembnost vprašanja jedrskih elektrarn na ravni EU. Temelin ni katerokoli vprašanje, temveč je pomembno vprašanje za članstvo Češke v EU, je še dejal Schmid. Haider je vlado na Dunaju pozval, naj tako dolgo vztraja pri vprašanju jedrske varnosti, da bo EU natančno določila ustrezne varnostne standarde za obratovanje jedrskih elektrarn.

Dokumentarni film o Janezu Janežu
13. 10. 2000 00.00
Založba Družina je v sodelovanju s TV Slovenija in Kamero d.o.o. izdala kaseto z dokumentarnim filmom v režiji Slavka Hrena o slovenskem misionarju in zdravniku dr. Janezu Janežu z naslovom Dr. Fran na Tajvanu - Portret dr. Janeza Janeža. Film je bil posnet ob deseti obletnici njegove smrti (11. oktober 2000), ko mu je pokrajina Ilan na Tajvanu, kjer je živel od leta 1952 in delal kot zdravnik-kirurg, podelila najvišji častni naziv, ki je bil doslej podeljen samo enemu zdravniku. Scenarista filma Anica Dobrovc in Jože Grebenc sta doma in na Daljnem vzhodu zbirala o Janežu osebna pričevanja ljudi, ki so bili na kakršenkoli način povezani z njim. Snemanje filma se je pričelo lansko jesen in se je zaključilo v letošnjem juliju. V 69 minut trajajočem filmu je uporabljen tudi arhivski material dogodkov na avstrijskem Koroškem leta 1945, ki je tako prvič predstavljen javnosti. Dokumentarec bo predelan tudi v mednarodno filmsko verzijo, ki se bo predstavila na mednarodnih festivalih dokumentarnih filmov. Janez Janež, rojen leta 1913 na Dolskem, je bil po poklicu zdravnik, specializiral se je za kirurgijo, med drugim pa ga uvrščajo tudi med pionirje na področju transfuzije v Sloveniji. Po vojni je zaradi nenaklonjenosti komunizmu prebegnil najprej na avstrijsko Koroško, kjer je bil priča angleškemu vračanju domobrancev Jugoslaviji, a se je rešil in se zaobljubil, da bo odšel v misijon. Tako je odšel na Kitajsko in delal v bolnišnici v Čaotungu, zaradi komunistične revolucije leta 1952 pa je moral zopet bežati, tokrat na Tajvan, kjer se je s kamilijanskimi redovniki naselil v pokrajini Ilan, v Lotungu. Tam je zaslovel kot "čudežni zdravnik", ki zdravi, operira, daruje pacientom svojo kri in za svoje delo ne zahteva plačila. Janež je v bolnici bratov kamilijancev delal 38 let brez dopusta in opravil preko 80.000 operacij, je povedal scenarist filma Jože Grebenc. Tajvanska vlada je Janeza Janeža leta 1963 odlikovala s priznanjem Dobri človek

Milošević ima bančne račune v Avstriji
12. 10. 2000 00.00
Avstrijski finančni minister Karl-Heinz Grasser je za današnjo izdajo dnevnika Kärntner Tageszeitung povedal, da so v Avstriji odkrili bančne račune nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, ki so jih že zamrznili. Avstrijsko finančno ministrstvo je sicer zavrnilo potrditev Grasserjeve izjave, češ da je za tajne bančne račune pristojna avstrijska centralna banka. Evropska unija je aprila lani svoj ukrep zamrznitve premoženja ZRJ, sprejet junija 1998, razširila tudi na premoženje družine Slobodana Miloševića in njegovih bližnjih sodelavcev.

SIP Šempeter z višjimi prihodki
10. 10. 2000 00.00
Strojna industrija SIP iz Šempetra v Savinjski dolini, ki se ukvarja s proizvodnjo kmetijske mehanizacije, je v prvih osmih mesecih letos ustvarila za 2,5 milijarde tolarjev prihodkov, kar je za devet odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Kot pojasnjuje direktor družbe Bojan Voh, so prihodki za 3 do 4 odstotka vendarle manjši od načrtovanih predvsem zaradi posledic uvedbe davka na dodano vrednost ter krize slovenskega kmetijstva. V teh dneh je SIP pričel tudi z varčevalnimi ukrepi, saj so se jim, kot pravi Voh, povečale zaloge gotovih proizvodov. To je posledica zasičenosti zahodnoevropskega trga, na katerem je opazen 20-odstotni presežek kmetijskih strojev.

Peterle zavrača očitke
09. 10. 2000 00.00
Očitki iz interpelacije zoper zunanjega ministra nimajo podlage v dejanjih, je na javni prestavitvi odgovorov na interpelacijo danes dejal zunanji minister Lojze Peterle. Peterle je izrazil obžalovanje, ker se obravnave niso udeležili predlagatelji interpelacije - enajst poslancev iz vrst SNS, DeSUS in ZLSD -, saj tako ni bilo možnosti za politični dialog. Minister Peterle je v svojem odgovoru na očitke interpelatorjev poudaril, da je sam v odnosih z Avstrijo nadaljeval politiko prejšnje vlade.

Haider ob 80. obletnici plebiscita
08. 10. 2000 00.00
Na avstrijskem Koroškem se te dni s številnimi prireditvami spominjajo 80. obletnice plebiscita, na katerem se je večina prebivalcev južnega dela pokrajine, tako imenovane cone A, odločila za priključitev Avstriji. Približno 80 tisoč Slovencev je takrat postalo narodnostna manjšina.

Vajgl o avnojskih sklepih
05. 10. 2000 00.00
"Med slovensko in avstrijsko vlado ne bo prišlo do pogajanj o odpravi avnojskih sklepov," je na predavanju na avstrijski gospodarski zbornici sinoči izjavil slovenski veleposlanik v Avstriji Ivo Vajgl. Vendar pa je Slovenija v posamičnih primerih pripravljena plačati odškodnine, je dejal in dodal, da želijo Avstrijci notranjepolitične spore problematizirati navzven. Vajgl je še menil, da ostra kritika Avstrije na račun Slovenije ni sprejemljiva.

Še en slovenski "ne"
02. 10. 2000 00.00
Slovenija nikoli ne bo sprejela federalizacije Evropske unije. Prav tako pa je Slovenija odločno zavrnila predlog, na podlagi katerega bi lahko manjše države članice EU le v skupinah enakopravno odločale z velikimi in močnimi državami, kot so Francija, Nemčija in Velika Britanija, piše v Vjesniku Boris Buden v zvezi s slovenskimi izjavami na okrogli mizi, ki je v okviru srečanja slovenskih in avstrijskih politologov in zgodovinarjev in v organizaciji koroških Zelenih potekala letos poleti v Pliberku.

Miklavič spet na klopi Goričanov
27. 09. 2000 00.00
HIT Gorica je končno ustoličila novega stratega prvega moštva. Na goriški klopi spet sedi Milan Miklavič, ki je s tem klubom pred leti osvojil naslov državnega prvaka. HIT Gorico sta po odpovedi Edinu Osmanoviču vodila Tomaž Kavčič in Filip Filipovski, začasni trenerski dvojec pa je nasledil Miklavič, ki je nazadnje vodil avstrijsko Admiro.

Haider ob obletnici koroškega plebiscita
24. 09. 2000 00.00
Deželni glavar avstrijske Koroške Jörg Haider je sinoči ob začetku slovesnostih ob 80. obletnici koroškega plebiscita, ki bo 10. oktobra, spet poudaril, da na avstrijskem Koroškem ne bodo postavili dvojezičnih, nemško-slovenskih krajevnih napisov in da Koroška o tem ne rabi poduka od zunaj. Obenem je Haider tudi izrazil zahtevo, da Slovenija končno prizna pravice tam živeče staronemške skupnosti. Obenem je avstrijsko Koroško označil kot vzor za domovinsko zavest in patriotizem.

Odgovor vlade na interpelacijo zoper Peterleta
20. 09. 2000 00.00
Vlada je na današnji seji potrdila odgovor MZZ na interpelacijo zoper zunanjega ministra Lojzeta Peterleta, v katerem ta zavrača trditve podpisnikov interpelacije o ministrovem protidržavnem, protiustavnem in protislovenskem ravnanju. Odgovor naj bi še danes poslali v državni zbor, minister Peterle pa je ponovil pričakovanje, da bo parlament interpelacijo obravnaval še pred iztekom mandata.

Dunaj razmišlja o tožbi partneric v EU
17. 09. 2000 00.00
Podpredsednica avstrijske vlade in predsednica svobodnjaške stranke (FPOe) Susanne Ries-Passer v pogovoru za nemški časnik Welt am Sonntag ni izključila možnosti, da bo Avstrija pred Evropskim sodiščem vložila tožbo proti 14 članicam Evropske unije zaradi večmesečnih dvostranskih sankcij, ki so jih uvedle proti Dunaju. Riess-Passerjeva je napovedala, da bodo natančno preučili, ali je bilo s temi diplomatskimi ukrepi kršeno evropsko pravo. Ob tem je dodala, da ima vsaka država članica še vedno pravico, da izvoli parlament in vlado.

Sankcije niso vplivale na avstrijski turizem
15. 09. 2000 00.00
Sankcije štirinajstih članic EU proti Avstriji niso vplivale na avstrijski turizem, ki je ena najpomembnejših gospodarskih panog države, so danes sporočili iz avstrijskega ministrstva za turizem. Turizem predstavlja šest odstotkov bruto domačega prozvoda (BDP) Avstrije in letno prinaša 200 milijard šilingov prometa. Avstrijski minister za turizem Mares Rossmann je nedavno ocenil, da so po oblikovanju nove avstrijske vlade v državi odpovedali nekaj kongresov, kljub temu pa se je število nočitev v Avstriji od januarja do julija povečalo za 2,5 odstotka. Štirinajsterica je v torek ukinila dvostranske diplomatske ukrepe proti Avstriji, ki jih je zaradi vstopa desne svobodnjaške stranke FPÖ v avstrijsko vlado uvedla februarja.

Evropski Judi proti odpravi sankcij
15. 09. 2000 00.00
Kongres evropskih Judov s sedežem v Parizu je protestiral proti odločitvi 14 članic EU o odpravi dvostranskih ukrepov proti Avstriji, ki so jih uvedle februarja ob vstopu svobodnjakov (FPÖ) v avstrijsko vlado. V včerajšnjem sporočilu za javnost je Kongres evropskih Judov pozval evropske vlade, naj uradno ne sprejemajo ministrov FPÖ v avstrijski koalicijski vladi.

Odmevi na ukinitev sankcij proti Avstriji
13. 09. 2000 00.00
Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Richard Boucher je po odpravi sankcij Evropske unije proti Avstriji, ki so bile uvedene februarja zaradi vstopa svobodnjakov (FPOe) Jörga Haiderja v avstrijsko vlado, dejal, da politika ZDA do Avstrije ostaja nespremenjena.

Odzivi Schüssla in Haiderja
13. 09. 2000 00.00
Na odpravo sedem mesecev trajajočih sankcij se je danes odzval avstrijski kancler Wolfgang Schüssel, ki je za italijanski časnik La Repubblica povedal, da je bila uvedba sankcij proti Avstriji zanj velik šok in ob tem izrazil željo, da bo sedaj prišlo do čimprejšnje otoplitve odnosov z ostalimi članicami EU. Koroški deželni glavar in nekdanji vodja avstrijske svobodnjaške stranke (FPOe) Jörg Haider pa je na novinarski konferenci v Celovcu ocenil, da so bile sankcije proti Avstriji ukinjene zaradi pritiskov javnega mnenja v Evropi, ki po njegovem mnenju sankcijam že od začetka ni bilo naklonjeno.