BUsh

Pogajanja brez sporazuma

28. 01. 2001 00.00

Šestdnevna izraelsko-palestinska mirovna pogajanja v egiptovskem letovišču Taba so se včeraj končala brez mirovnega sporazuma. Izraelski zunanji minister Šlomo Ben Ami in vodja palestinskih pogajalcev Ahmed Kurei sta ocenila, da so na pogajanjih v Tabi dosegli velik napredek glede meja palestinske države, niso pa se uspeli dogovoriti glede vprašanja Jeruzalema. Ben Ami in Kurei sta poudarila, da so bili mirovni pogovori zelo intenzivni in da strani nista sklenili dogovora zgolj zaradi časovne stiske pred volitvami za izraelskega premiera 6. februarja. Izrazila sta še upanje, da se bodo pogajanja nadaljevala ne glede na izide volitev. Čeprav se je ameriški predsednik George Bush včeraj prvič telefonsko &raquo

Prisegla Powell in Rumsfeld

27. 01. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je v Beli hiši včeraj prisostvoval prisegi zunanjega in obrambnega ministra Colina Powella in Donalda Rumsfelda. Rumsfeld je ob tej priložnosti ponovno zatrdil, da ZDA ne mislijo odstopiti od načrta o vzpostavitvi protiraketne obrambe (NMD). Powell pa je obljubil, da bo skrbel za širitev Bushevega sporočila svobode po svetu. Tudi predsednik Bush je zatrdil, da bo izpolnil obljubi, ki jih je izrekel med predvolilno kampanjo, in sicer o vzpostavitvi sistema protiraketne obrambe in o zmanjšanju jedrskega arzenala ZDA.

Sredstva za verske organizacije

26. 01. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush načrtuje spremembe pri reševanju določenih socialnih težav, kar pa po mnenju nasprotnikov posega v ustavno določeno ločitev cerkve od države. Bush je na sestanku z washingtonskim nadškofom, kardinalom Theodorjem McCarrickom, napovedal, da bo kongresu predlagal zakonodajo, po kateri bi lahko verske dobrodelne organizacije, naj bodo krščanske, muslimanske, judovske ali kakšne druge, tekmovale za pridobitev proračunskega denarja pri izvajanju določenih programov, kot so izvenšolske dejavnosti za mladino, pomoč zapornikom in odvisnikom od mamil. Busheva napoved je v skladu z njegovim predvolilnim geslom o sočutnem konservativizmu ter željo po krčenju vladnih programov pomoči v prid zasebnim pobudam.

Greenspan podprl zniževanje davkov

25. 01. 2001 00.00

Predsednik Zveznih rezerv ameriške centralne banke (Fed) Alan Greenspan je med senatnim zaslišanjem v Washingtonu podprl zniževanje davkov v ZDA in s tem predsedniku Georgu Bushu mlajšemu prispeval pomembno podporo. Bush v naslednjih desetih letih načrtuje znižanje davkov v skupni vrednosti 1,6 bilijona dolarjev, kar odločno podpirajo republikanci. Demokrati davčnim olajšavam sicer ne nasprotujejo, vendar ne v takšnem obsegu, kot predlaga Bush in ne po splošni stopnji za vse davkoplačevalce.

Bush za znižanje davkov

25. 01. 2001 00.00

Po včerajšnjem srečanju s predstavniki demokratov in republikancev v kongresu je ameriški predsednik George W. Bush ocenil, da ga stanje v ameriškem gospodarstvu ne navdaja s takšnim optimizmom, kot bi si želel. Zato je po njegovem mnenju toliko bolj nujno potrebno izpeljati načrt znižanja davkov.

Bush v stiku s tujimi voditelji

25. 01. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush mlajši je v prvem tednu svojega mandata že navezal stike z nekaterimi tujimi voditelji. Bush je prejel kopico čestitk iz različnih držav sveta in se med drugim po telefonu pogovarjal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, ki mu je prav tako čestital za prevzem položaja. Po sporočilih iz Bele hiše je Bush poklical tudi kralja Fahda in kronskega princa Abdulaha iz Savdske Arabije, egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka in jordanskega kralja Abdulaha. Že v torek pa je Bush poklical tudi japonskega premiera Jošira Morija in se pogovarjal z novo filipinsko predsednico Glorio Macapagal Arroyo.

Predlog reforme šolstva v ZDA

24. 01. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush mlajši je v Beli hiši predstavil svoj načrt izboljšanja ameriškega šolskega sistema, o čemer je skupaj z načrtom davčnih olajšav najpogosteje govoril med predvolilno kampanjo. Medtem ko so davčne olajšave zaradi opozicije demokratov trši oreh, pa naj bi bila šolska reforma nekaj, o čemer bi republikanci in demokrati hitreje našli skupni jezik ter s tem Bushu omogočili prvo zakonodajno zmago že na začetku mandata. Poleg Busha so sicer svoj načrt reform predstavili tudi demokrati na čelu z nekdanjim podpredsedniškim kandidatom, senatorjem Joeom Liebermanom.

Kakšen je novi predsednik

21. 01. 2001 00.00

Potem ko je v Belo hišo prišel novi ameriški predsednik George W. Bush, se vsi sprašujejo, kakšen je v resnici. Ameriški mediji so izsledili naslednje podatke: Bushev najljubši igralec je Jack Nicholson, najljubša knjiga je roman Larryja McMurtryja o divjem zahodu Lonesome dove (Osamljena golobica). Med njegove največje vrline spada, da ne gleda televizije. Njegov najljubši zajtrk je sestavljen iz žitaric, obogatenih s proteini, sicer pa se rad loti vsake hrane z žara in brokolija, upreti pa se ne more kokosovi piti. Srečate ga lahko v njegovi najljubši restavraciji Cooper's Old Time v Teksasu. Med njegove priljubljene glasbenike sodijo Everly Brothers, Buddy Holly in Van Morrison, njegov najljubši film pa je Reševanje vojaka Ryana. Bush vsak dan preteče pet kilometrov, rad pa igra tudi golf in baseball. Novi ameriški predsednik pa ni ponočnjak - vsak dan gre v posteljo že ob pol desetih.

Senat potrdil sedem Bushevih ministrov

21. 01. 2001 00.00

Ameriški senat je nekaj ur po svečani prisegi predsednika Georga Busha mlajšega brez glasovanja potrdil sedem novih ministrov. Soglasno podporo so dobili državni sekretar Colin Powell, obrambni minister Donald Rumsfeld, finančni minister Paul O'Neill, minister za energijo Spencer Abraham, trgovinski minister Donald Evans, kmetijska ministrica Ann Veneman in minister za izobraževanje Rod Paige. Republikanci v kongresu upajo, da bo senat v prihodnjem tednu potrdil še preostale Busheve kandidate za kabinetne položaje oziroma direktorje agencij.

Bush 43. predsednik ZDA

20. 01. 2001 00.00

Ob 18.00 po srednjeevropskem času je v Washingtonu na stopnicah pred kongresno palačo na Kapitolu prisegel 43. ameriški predsednik George Walker Bush. V nastopnem govoru je novi predsednik pozval k nacionalni pomiritvi in enotnosti ter obljubil, da bo predsednik vseh Američanov, tudi tistih, ki niso volili zanj. Po inavguracijskem govoru se bo začela parada, med katero se bo Bush s svojo družino zapeljal po aveniji Pennsylvanija vse do Bele hiše. Predsednik Bill Clinton, ki mu nekateri zgodovinarji očitajo pomanjkanje "stila", Bushu tudi v soboto ne bo dal miru, saj bo prav v času parade priredil poslovilno zabavo v Washingtonu in New Yorku, ter slavljencu odvzel del medijske pozornosti.

Slovesnosti v čast novega predsednika

19. 01. 2001 00.00

V ameriški prestolnici so se včeraj začele štiridnevne slovesnosti v čast novega predsednika Georga Busha ml., ki bo položaj uradno nastopil po prisegi v soboto, 20. januarja. Bush se je skupaj s soprogo Lauro in podpredsednikom Dickom Cheneyjem udeležil zabavne prireditve s koncerti in ognjemeti pred Lincolnovim spomenikom, zvečer pa izrazil hvaležnost za obilno predvolilno podporo bogatim donatorjem in republikanski stranki. Na večerji z donatorji je udeležence navdušil z izjavo, da ve, kdo plačuje račune, zaradi česar ne bo pozabil na zmanjševanje davkov. Novoizvoljeni predsednik je poudaril, da njegova administracija prinaša spremembe, v kar nihče ne dvomi.

Clinton še zadnjič nagovoril američane

19. 01. 2001 00.00

Bill Clinton je iz Ovalne sobe v Beli hiši še zadnjič nagovoril Američane. V sedemminutnem govoru v najbolj gledanem času je izrazil upanje za nadaljevanje uspešne politike zadnjih osmih let, ki se odraža tudi v najdaljšem neprekinjenem obdobju gospodarske rasti v ZDA doslej.

Senatna zaslišanja prestalo pet kandidatov

18. 01. 2001 00.00

Ameriški senatorji so imeli v sredo polne roke dela z zasliševanjem ministrskih kandidatov nove administracije Georga Busha mlajšega. Poleg Johna Ashcrofta, ki je moral že drugič pred pravosodni odbor, so zaslišanje opravili Colin Powell v odboru za mednarodne odnose, kandidat za stanovanjskega ministra Mel Martinez, kandidat za finančnega ministra Paul O'Neill ter kandidatka za vodjo Agencije za zaščito okolja (EPA) Christie Todd Whitman. Razen pri Ashcroftu so zaslišanja potekala brez posebnih težav.

V ZDA proslavili dan Martina Luthra Kinga

16. 01. 2001 00.00

V ZDA so se v ponedeljek spomnili ubitega borca za državljanske pravice temnopoltih Američanov Martina Luthra Kinga mlajšega, ki ga je leta 1968 v Memphisu ubil beli nestrpnež James Earl Ray. Leta 1986 je postal Kingov rojstni dan nacionalni praznik ZDA. Letošnji praznik je poleg miroljubnih pohodov, govorov in krajevnih projektov, minil v znamenju prepirov okrog kandidata za pravosodnega ministra v novi administraciji Georga Busha mlajšega Johna Ashcrofta, ki ga ameriška levica med drugim obtožuje rasizma.

Bush umirja predvolilne napovedi

15. 01. 2001 00.00

Novoizvoljeni ameriški predsednik George Bush, ki bo 20. januarja prisegel kot 43. predsednik ZDA, je v intervjuju za časopis New York Times skušal malce popraviti vtis, ki je nastal zaradi predvolilnih izjav o umiku ameriških enot z Balkana. Bush je dejal, da se posvetuje z zavezniškimi državami, in zanikal trditve nekaterih, da namerava kar tako umakniti ameriške sile. "Seveda bom zaveznikom dal vedeti, da bi morali od ZDA prevzeti vlogo mirovnih sil. In zavezniki to vedo," je dejal Bush. Na vprašanje, ali ima v mislih že tudi roke za umik vojakov, je Bush dejal, da o rokih še ne razmišlja. "Mislim, da ni pošteno postavljati rokov. Spoštoval bom dogovore, ki sta jih sprejela predsednik in naša država. In imamo dogovor o naši prisotnosti na Balkanu, zato bo za umik potrebno več časa, kar razumem," je dejal Bush, ki je v nadaljevanju odgovarjal še na nekatera zunanjepolitična vprašanja s katerimi se bo moral ukvarjati kot predsednik.

Bush bo moral pomiriti zaveznike

13. 01. 2001 00.00

Administracija novega ameriškega predsednika Georgea W. Busha bo morala pomiriti svoje zaveznike glede Severne Koreje, protiraketnega ščita in sodelovanja ameriških vojakov na Balkanu, je ocenila ameriška državna sekretarka v odhodu Madeleine Albright. Potreba po pomiritvi zaveznikov je toliko večja, ker ob prihodu Billa Clintona v Belo hišo leta 1993 to ni bilo potrebno, je v pogovoru za časnik International Herald Tribune povedala Albrightova.

Clinton oddal zadnje poročilo

13. 01. 2001 00.00

Ameriški predsednik Bill Clinton je kongresu podal svoje zadnje gospodarsko poročilo in ob tem opozoril, da bodo velike davčne olajšave, ki jih načrtuje njegov naslednik George Bush, skupaj z večjo porabo, ogrozile nadaljevanje najdaljšega obdobja gospodarske rasti v ameriški zgodovini. Clinton se je pohvalil, da so ZDA pod njegovim vodstvom dosegle neprimerljiv gospodarski napredek. Omenil je 22 milijonov novih delovnih mest in najnižjo stopnjo brezposelnosti v zadnjih nekaj desetletjih, ki se v zadnjih mesecih giblje okrog 4 odstotkov.

Bush opravil dve imenovanji

12. 01. 2001 00.00

Na novinarski konferenci je novoizvoljeni predsednik ZDA George Bush mlajši predstavil novo ministrico za delo in trgovinskega predstavnika ZDA ter odgovarjal na vprašanja novinarjev glede nekaterih drugih spornih imenovanj. Nova kandidatka za ministrico za delo je tako postala soproga republikanskega senatorja Mitcha McConnella Elaine Chao, nov trgovinski predstavnik ZDA pa bo Robert Zoellick, pri čemer bo Bush ta položaj ohranil na kabinetni ravni.

Bush ostal brez ministrske kandidatke Chavezove

10. 01. 2001 00.00

Kandidatka za ministrico za delo v novi administraciji predsednika ZDA Georga W. Busha, Linda Chavez, je odstopila od nominacije, še preden je prišla na vrsto za zaslišanje pred pristojnim senatnim odborom. Ameriški sidnikati so bili od vsega začetka proti imenovanju, zaradi njenih konservativnih pogledov, pa ni bila pogodu niti demokratskim kongresnikom. Osnovni razlog za odstop od kandidature je bilo razkritje podatka, da je pred leti sprejela v svoj dom nezakonito priseljenko iz Gvatemale, ki naj bi ji pomagala pri hišnih opravilih, Chavezova pa naj bi ji za to dala "žepnino".

William si dopisuje z Bushevo nečakinjo

09. 01. 2001 00.00

Princ William (18), starejši sin britanskega prestolonaslednika Charlesa, si po poročanju časnika News of the World že nekaj časa preko elektronske pošte dopisuje z nečakinjo novega ameriškega predsednika Georgea W. Busha.

Ubežniki še vedno na prostosti

07. 01. 2001 00.00

Ameriški policisti, zvezni in državni šerifi ter njihovi pomočniki s pomočjo psov, helikopterjev, cestnih blokad in očividcev še vedno iščejo sedmerico zapornikov, ki so pred mesecem dni pobegnili iz zapora Connaly med Dallasom in Austinom v Teksasu. Ubežniki so na božični večer oropali trgovino z orožjem in poleg orožja odnesli tudi večjo količino denarja. Med ropom so ubili policista. Policija je prepričana, da imajo ubežniki pomagače, ki jim dajejo zavetje.

Kongres potrdil Busha

07. 01. 2001 00.00

Podpredsednik Al Gore, demokratski kandidat za predsednika ZDA, je po uradni dolžnosti Georga W. Busha včeraj proglasil za zmagovalca predsedniških volitev. Ameriški kongres je na posebnem zasedanju tako tudi uradno potrdil republikanca Georgea W. Busha za zmagovalca ameriških predsedniških volitev avgusta lani. Dva meseca po volitvah sta oba domova kongresa po pričakovanjih potrdila glasovanje elektorskega kolidža, na katerem so delegati političnih strank v prestolnicah posameznih zveznih držav in okrožju Kolumbija 18. decembra Bushu (in podpredsedniškemu kandidatu Dicku Cheneyu) namenili zanesljivo večino 271 elektorskih glasov, Goreu (in Liebermanu) pa 266.

V ZDA bodo delili oblast

06. 01. 2001 00.00

Senatni voditelji ameriške Republikanske in Demokratske stranke so dosegli zgodovinski dogovor, v skladu s katerim si bodo zaradi razdeljenosti senata na 50 proti 50 sedežem do prihodnjih kongresnih volitev leta 2002 delili oblast. Obe stranki bosta imeli tako v senatnih odborih enako število predstavnikov, vendar bodo položaj predsednika v vseh odborih ohranili republikanci, ki bodo imeli s podpredsednikom ZDA Richardom Cheneyjem v senatu odločilni glas večine.

Shalikashvili priporočil podpis CTBT

06. 01. 2001 00.00

Nekdanji poveljnik generalštaba združenih poveljstev ameriške vojske general John Shalikashvili je v obsežni študiji, ki jo je eno leto oblikoval na prošnjo predsednika Billa Clintona, priporočil, da ZDA ratificirajo Sporazum o popolni prepovedi jedrskih poskusov (CTBT), ki so jo republikanci v senatu s tesnim izidom 51:48 zavrnili oktobra 1999.

Bush bo imenoval še zadnje tri ministre

02. 01. 2001 00.00

Na novinarski konferenci v Austinu naj bi novoizvoljeni ameriški predsednik George W. Bush drevi imenoval še zadnje ministre v svoji vladi. Tako naj bi bila znana imena ministrov za promet, delo in energetiko.

Gorova prednost pred Bushem

31. 12. 2000 00.00

Podpredsednik ZDA Al Gore je na volitvah 7. novembra dobil 539.947 glasov volilcev več kot njegov republikanski nasprotnik George Bush mlajši, ki bo kljub temu 20. januarja zaprisegel kot 43. predsednik ZDA.

Bush imenoval nove člane administracije

30. 12. 2000 00.00

Novoizvoljeni ameriški predsednik George W. Bush je včeraj imenoval štiri nove člane svoje administracije, in sicer ministre za zdravstvo, izobraževanje, notranje zadeve in za vojne veterane.

Leto 2000 porazno za tehnološke delnice

30. 12. 2000 00.00

Ameriške borze so včeraj sklenile zadnji poslovni dan v letu 2000, ki je bilo mnogo slabše predvsem za tehnološke delnice, ki so leto poprej doživele nesluten razcvet. Industrijski indeks Dow Jones je včeraj v primerjavi s četrtkom izgubil 0,75 odstotka oziroma 81,91 točke in poslovno leto končal na vrednosti 10.786,85 točke. Na letni ravni je Dow Jones padel za 9,2 odstotka, kar je največji padec po odstotkih od leta 1981, ko je ta znašal 9,2 odstotka. Najslabše se je godilo tehnološkemu indeksu Nasdaq, ki so ga letos krepko stisnili kremplji "medveda". Nasdaq je na letni ravni izgubil na vrednosti 39,28 odstotka, kar je več od dosedanjega rekordnega upada leta 1974, ko je izgubil 35,1 odstotka. V nasprotju s poraznim letom 2000 je Nasdaq na primer leta 1999 doživel nesluten razcvet, saj je pridobil kar 85 odstotkov svoje vrednosti.

Rumsfeld novi obrambni sekretar

29. 12. 2000 00.00

Novoizvoljeni ameriški predsednik George W. Bush je imenoval 68- letnega Donalda Rumsfelda za novega obrambnega sekretarja. Rumsfeld je funkcijo obrambnega ministra opravljal že med letoma 1975 in 1977, v času predsedovanja Geralda Forda. Po Bushovih besedah je Rumsfeld &raquo

Bush pripravlja nova imenovanja

28. 12. 2000 00.00

Novoizvoljeni ameriški predsednik George W. Bush je novinarjem na Floridi, kjer preživlja božični dopust, dejal, da bo do konca tedna objavil še nekaj imen za kabinetne položaje v svoji novi administraciji. Med pomembnejšimi položaji, za katera Bush še ni objavil imen, so ministri za obrambo, izobraževanje, zdravstvo in socialo, energetiko, notranje zadeve, delo ter transport. Med temi je največja neznanka pomemben položaj ministra za obrambo, ki ga v demokratski administraciji Billa Clintona zaseda republikanec William Cohen. Že med povolilnim zapletom na Floridi se je govorilo, da je Bush pripravljen imenovati nekdanjega demokratskega senatorja iz Georgije Sama Nunna, vendar je ta delo v vladi odklonil.