Branimir Štrukelj

Ustavno sodišče začasno zadržalo dvig plačnega stropa zdravnikom in zobozdravnikom

11. 02. 2022 13.47

Ustavno sodišče je do končne odločitve zadržalo izvrševanje člena zadnjega interventnega zakona, ki za zdravnike in zobozdravnike zvišuje najvišji plačni razred, ki ga lahko dosežejo v sistemu plač v javnem sektorju. Odločitev sodišča je prišla sredi pogajanj vlade in reprezentativnih sindikatov o višjih plačah ravno na podlagi sporne določbe. Na odločitev sodišča se je že odzval premier Janez Janša, ki pravi, da ustavno sodišče spet politizira.

Koritnik: Dvig plače za šest razredov vsem javnim uslužbencem težak 1,5 milijarde evrov

09. 02. 2022 10.47

Sindikati javnega sektorja so ministra za javno upravo Boštjana Koritnika seznanili z zahtevo, da se plača vsem zaposlenim javnega sektorja zviša za šest plačnih razredov. Zahteva sledi sporazumu o zvišanju plač zdravnikom, ki pa še ni bil podpisan. Koritnik pravi, da bo zahtevo predal v odločanje vladi, a opozarja, da bi takšen dvig plač za 188.000 zaposlenih v javnem sektorju pomenil 1,5 milijarde evrov na leto.

Podpis dviga zdravniških plač v tem tednu, ostali sindikati vlado čakajo na pogajanjih

07. 02. 2022 10.18

Potem ko je glavni odbor Sviza v petek zaradi dviga plač zdravnikom in zobozdravnikom soglasno sklenil, da bo v tem tednu potekalo izrekanje članstva o splošni stavki v vzgoji in izobraževanju, in se bo stavka – če bo večina za – začela 9. marca in bi se lahko ponavljala vsak teden. Tudi policijska sindikata sporočata, da budno spremljata dogajanje in se bosta aktivno vključila v pogajanja z vlado. Vlada naj bi sicer dogovor glede zdravniških plač podpisala v tem tednu.

Sviz pozval člane h glasovanju o splošni stavki v vzgoji in izobraževanju

04. 02. 2022 11.21

54-članski glavni odbor Sviza je soglasno sprejel sklep, da pozove več kot 32.000 članov in članic, zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, vse od vrtcev pa do univerz, naj glasujejo o splošni stavki v vzgoji in izobraževanju. Kot je napovedal glavni tajnik Sviza, Branimir Štrukelj, se bo stavka, če bo izglasovana in prej ne bodo dosegli uresničitve zahtev, začela 9. marca. Sindikat sicer zahteva sklenitev sporazuma o plačilu dodatnega dela zaradi epidemije in zvišanje plač vsem zaposlenim. Tudi sindikati zdravstva, socialnega varstva in zdravstvene nege zahtevajo dvig plač, ministrstvoma so vročili napoved stavke za 16. februar.

V delu opozicije ogorčenje nad dogovorom o zvišanju plač zdravnikom

04. 02. 2022 11.01

Po tem, ko je vlada včeraj dala zeleno luč podpisu sporazuma o povišanju plač zdravnikom, težkega 113,5 milijona evrov, v ostalih sindikatih javnega sektorja vre. Po mnenju poslanca SD Marka Koprivca je nestrinjanje ostalih sindikatov povsem razumljivo. "Takšen način dvigovanja plač je nesprejemljiv in vodi v načrtno rušenje plačnega sistema," meni Koprivc. Tudi v Levici so ogorčeni nad tem, s kakšno lahkoto je vlada "kapitulirala pred izsiljevanji najbolje plačanih zdravnikov".

V javnem sektorju vre: sindikati pričakujejo dvig plač za 24 odstotkov

04. 02. 2022 06.00

Zdravniki in zobozdravniki so dobili vladno zeleno luč za dvig plač. Najbolje plačani zdravniki bodo napredovali do 63. plačnega razreda, ki prinaša dobrih 5000 evrov bruto plače. Na nogah so, pričakovano, drugi sindikati javnega sektorja. Vlado zato čakajo na pogajanjih, na katerih bodo zahtevali podoben dvig plač. V številnih sindikatih se že pogovarjajo tudi o stavki, je potrdil vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Jakob Počivavšek.

Šolam dva milijona evrov za nadomeščanje učiteljev

03. 02. 2022 15.21

Ministrica Simona Kustec je podpisala sklep, s katerim bodo šole dobila dodatna sredstva za plačilo nadomeščanj. "Dodatne možnosti zaposlovanja kadra so bile šolam v minulih mesecih že zagotovljene," so ob tem spomnili na ministrstvu.

Dvig zdravniških plač na noge spravil ostale sindikate

01. 02. 2022 10.10

Ministrstvo za zdravje naj bi s sindikati, ki zastopajo zdravnike in zobozdravnike, sklenilo dogovor o dvigu plač. Temelj za dvig zdravniških plač je deseti interventni zakon, ki je najvišji plačni razred zgolj za zdravnike in zobozdravnike s 57. dvignil na 63. plačni razred. Fides naj bi ob tem zahteval tudi izstop zdravnikov iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju. Ostali sindikati, ki zastopajo največ delavcev v javnem sektorju, so nad "enostranskimi potezami" vlade ogorčeni.

Sindikati vložili zahtevo za presojo skladnosti 48. člena PKP 10 z ustavo

13. 01. 2022 12.53

Pet sindikalnih central je na ustavno sodišče vložilo zahtevo za presojo skladnosti 48. člena PKP 10 z Ustavo Republike Slovenije. Predlagajo tudi začasno zadržanje izvajanja te določbe, so povedali na novinarski konferenci. Omenjeni člen zgolj za zdravnike in zobozdravnike zvišuje najvišji plačni razred, ki ga je mogoče doseči v okviru sistema plač v javnem sektorju.

'Mladostnikov ne učimo dovolj potrpeti in prenesti določene frustracije'

06. 01. 2022 10.51

Po včerajšnjem dogodku v celjskem šolskem centru, ko je mladoletni dijak s škarjami napadel učiteljico matematike, ker je dobil nezadostno oceno, se številni sprašujejo, kako je lahko do tega sploh prišlo, še posebej zato, ker naj bi bil napadalec do sedaj miren in neproblematičen dijak.

'Vzorci nasilništva še vedno najpogosteje izvirajo iz virtualnega sveta'

05. 01. 2022 19.56

Po zadnjem incidentu na srednji šoli v Celju, v katerem je dijak s škarjami napadel profesorico matematike, smo preverili, kako pogosti so napadi učencev na učitelje v Sloveniji, in ugotovili, da so k sreči redki. V sindikatu vzgoje in izobraževanja so nad incidentom pretreseni. V zadnjih dveh letih sicer opažajo stopnjevanje nasilja nad učitelji, še posebej v višjih razredih osnovne šole. In kako pojasniti takšna dejanja? Po mnenju psihoterapevta Mihe Kramlija je nasilno obnašanje pri mladostnikih večinoma posledica spremljanja nasilnih vsebin.

Državni svet ni izglasoval veta na zakon o organiziranosti šolstva

29. 12. 2021 14.08

DS na izredni seji ni izglasoval odložilnega veta na novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki spreminja sestavo svetov zavodov. Za veto je bilo 14 svetnikov, proti 21. Pobudo zanj je podala interesna skupina delojemalcev, ki meni, da spremembe zmanjšujejo vlogo stroke na račun večjega vpliva politike.

Sporni predlog novele zakona: 'Predlagatelji namer po politizaciji šole niti ne skrivajo'

03. 12. 2021 09.23

Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je obravnaval predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki predvideva povečanje števila predstavnikov ustanovitelja. Predlogu nasprotuje pedagoška stroka, saj naj bi pri imenovanju ravnateljev šol in vrtcev več vpliva imela politika namesto zaposlenih. Ocena stanja v predlogu je žal lepljenka političnih floskul in iz konteksta iztrganih ocen, poudarjajo na ljubljanski filozofski fakulteti: "Predlagatelji svojih namer po krhanju strokovnosti in politizaciji šole niti ne skrivajo. Spremembe, ki jih želijo uveljaviti, so zato zelo škodljive."

Štrukelj: Propadel zadnji poskus, da bi se učenci v prvi triadi samotestirali doma

16. 11. 2021 15.37

Tudi zadnji poskus osnovnošolskih ravnateljev, da bi v zadnjem trenutku spremenili odlok o začasnih ukrepih za preprečevanje okužb z novim koronavirusom v delu, ki se nanaša na šolstvo, in pustili učence v prvi triadi, da se samotestirajo doma, je po navedbah Sviza propadel. Ministrstvo za izobraževanje je šolam poslalo dodatna pojasnila.

Samotestiranje bo v šoli in s soglasjem staršev. Tisti brez soglasja se šolajo od doma

12. 11. 2021 12.41

Glede samotestiranja otrok v šoli vlada uvaja nekaj sprememb. Med drugim se začetek zamakne na sredo, 17. novembra, prav tako bo potrebno soglasje starša oziroma skrbnika, tisti, ki se ne bodo testirali, pa se bodo šolali od doma. Ministrstvo za zdravje je sporočilo, da bo od prihodnje srede upravičencem na voljo 15 testov na mesec. Medtem pa združenje ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva opozarja, da šolska stroka znova ni bila vključena v sprejemanje odločitev. Ob objavi odloka ugotavljajo, da vlada njihovih priporočil pri uvedbi obveznega samotestiranja učencev ni upoštevala.

Učenci in dijaki, ki se ne bodo samotestirali in nosili mask, se bodo izobraževali na daljavo

11. 11. 2021 15.59

Kot je dejal državni sekretar na ministrstvu za šolstvo Damir Orehovec, imajo učenci in dijaki dve možnosti: obvezno samotestiranje v šoli in uporaba mask ali pa šolanje na daljavo. Učenci in dijaki s posebnimi potrebami bodo samotestiranje lahko izvedli v domačem okolju. Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije Branimir Štrukelj je bil sicer pred novinarsko konferenco kritičen tudi nad odsotnostjo šolske ministrice Simone Kustec.

Številni starši šolnikom napovedali, da samotestiranja otrok ne bodo dopustili

08. 11. 2021 16.51

V zvezi srednjih šol ob uvedbi obveznega samotestiranja dijakov v šolah prihodnji teden pričakujejo težave, ker nimajo prostorov za samotestiranje niti za osamitev pozitivnih dijakov, je povedala predsednica zveze Fani Al Mansour. Na SVIZ se že obračajo številni starši tudi z napovedmi, da samotestiranja svojih otrok ne bodo dopustili. V osnovnih šolah pa kljub temu, da zdaj obvezne maske otežujejo komunikacijo, pravijo, da je vse boljše kot pouk na daljavo.

Sindikati zaradi odsotnosti socialnega dialoga za nujno sejo odbora DZ

15. 10. 2021 12.29

Pet reprezentativnih sindikalnih central je poslanske skupine SD, LMŠ, Levica, SAB in nepovezanih poslancev pozvalo, naj zahtevajo nujno sejo odbora DZ za delo, na kateri bi razpravljali o odsotnosti socialnega dialoga pod sedanjo vlado. Od DZ pričakujejo, da bo zavrnil zakonske predloge, ki jih ni obravnaval ESS, pa bi jih glede na pravila moral.

DZ ni potrdil novele zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah

22. 09. 2021 13.27

DZ po vetu državnega sveta ni znova izglasoval novele zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah, saj je tako za kot proti glasovalo po 44 poslancev, za sprejem novele pa bi potrebovali najmanj 46 glasov. Ob prvem glasovanju so predlog sicer potrdili z absolutno večino, tokrat pa so si nekateri poslanci premislili.

Štrukelj: Gre za stalno ponavljanje groženj, kaznovanja in ukazovanja

11. 09. 2021 06.00

Vlada razpravlja o tem, da bi v državni upravi lahko delali le cepljeni in preboleli. Frančišek Verk, predsednik Sindikata državnih organov Slovenije, ki je sicer prepričan, da ta konec tedna omenjeni odlok gotovo ne bo sprejet, meni, da bi šlo v primeru, da bi bil pogoj P in C določen le za državno upravo, lahko za discipliniranje določenih neposlušnih. Branimir Štrukelj, tajnik Sviza, pa je dejal, da gre za stalno ponavljanje groženj, kaznovanja in ukazovanja. "Ne razumem, kako vlada ne razume, da to ne deluje," je dejal.

Stopnjevanje nasilja proticepilcev: 'Verbalno nasilje se je začelo v politiki'

09. 09. 2021 06.00

Po zavzetju studia RTV smo bili priča še požigu zabojnika za testiranje v Kamniku. Nesprejemljivo obnašanje so v oddaji 24UR ZVEČER komentirali kamniški župan Matej Slapar, ki pravi, da gre za strahopetno početje, generalni sekretar Sviza Branimir Štrukelj, ki je prepričan, da se je verbalno nasilje začelo v politiki, in infektologinja Mateja Logar, ki je pojasnila, da so zdravstveni delavci zaradi obnašanja ljudi že nekaj časa v skrbeh. Logarjeva je spregovorila tudi o predlogu za nov vladni semafor, ki se s šestih krči na štiri faze.

Noveli o avdiovizualnih medijskih storitvah spet zelena luč odbora

08. 09. 2021 18.10

Odbor DZ za kulturo je po izglasovanem vetu znova odločal o noveli zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah in jo z večino poslanskih glasov tudi podprl. Opozicijski poslanci in državni svetniki pa so še vedno prepričani, da je novela škodljiva in nedodelana, saj diskriminira domačo avdiovizualno produkcijo. O zakonu bo znova odločal državni zbor.

Ne verjame v obstoj virusa, a je vseeno izplačal okoli 160 tisoč evrov dodatkov

07. 09. 2021 19.01

Čeprav ne verjame v obstoj virusa, je preboldski ravnatelj Peter Žurej svojim zaposlenim izplačal za približno 160 tisoč evrov dodatkov za delo v rizičnih razmerah. Podatka o tem, ali si je dodatke izplačal tudi ravnatelj, pa po besedah zaposlenih na občini nimajo. Kako je lahko svojim zaposlenim izplačal dodatke za delo v nevarnih razmerah, če v nevarne razmere ne verjame, se sprašuje predsednik Združenja ravnateljev Gregor Pečan. Sindikat SVIZ pa je Žureja – kljub temu, da se je za svoja dejanja opravičil – pozval k odstopu s funkcije ravnatelja.

Sviz poziva k cepljenju, preboldskega ravnatelja pa k odstopu

07. 09. 2021 09.50

Na izredni seji se je sestal glavni odbor šolskega sindikata, ki je razpravljal o aktualnih temah. V ospredju je bilo vprašanje cepljenja in testiranja ter tudi vladni predlog o spremembah ureditve dodatka za nevarnost v času razglašene epidemije. Kot je pojasnil tajnik Sviza Branimir Štrukelj, zaposlene v šolstvu pozivajo k cepljenju, saj gre predvsem za solidarnostno gesto. Znova je kritiziral predstavnike vlade, ki po njegovem mnenju odgovornost za širjenje epidemije prelagajo na učitelje. Trditev, da so učitelji slabo precepljeni, ni resnična, je še dodal. Preboldskega ravnatelja pa je pozval, naj premisli in odstopi.

Šole skrbijo stroški in nabava kompletov za samotestiranje učiteljev

06. 09. 2021 17.13

Odlok o načinu izpolnjevanja pogoja PCT, po katerem se morajo samotestirati tudi zaposleni v vzgoji in izobraževanju, je v šolah odprl nova vprašanja. Ravnatelje predvsem skrbi, kako bo z nabavo kompletov za samotestiranje, kdo jih bo nabavljal, šole ali država. Sviz poziva oblasti, naj se za to šolam in vrtcem namenijo dodatna sredstva.

Vlada predlaga spremembo dodatkov za delo v rizičnih razmerah

02. 09. 2021 17.49

Vlada je določila izhodišča za pogajanje z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja o drugačni ureditvi dodatka za nevarnost v času razglašene epidemije. Predlagali so tristopenjsko lestvico dodelitve dodatkov, delodajalec pa naj glede na stopnjo ogroženosti delo uvrsti v posamezno enoto. Za najvišjo stopnjo izpostavljenosti je predvidenih 400, za najnižjo pa 100 evrov bruto dodatka.

'Okrožnica podlaga za ukrepanje, a upamo, da ne bomo nikogar sankcionirali'

25. 08. 2021 13.00

Ravnatelji, ki so pred začetkom šolskega leta večkrat opozarjali na to, da nimajo pravne podlage, ki bi določala, kako ukrepati, če se zaposleni ne bodo držali pogoja PCT, ki je za zaposlene v vzgoji in izobraževanju obvezen, so nekoliko pomirjeni. V okrožnici, ki so jo prejeli v torek, jasno piše, da je neupravičena odklonitev testiranja kršitev obveznosti iz delovnega razmerja, kar jim daje zakonsko možnost ukrepanja.

Za starše, ki pripeljejo otroka v vrtec ali razrede prve triade, pogoj PCT ne velja

23. 08. 2021 11.03

Vlada RS je na dopisni seji odločila, da za starše in druge osebe, ki pripeljejo ali odpeljejo otroka v vrtec, v prve tri razrede osnovne šole, v osnovno šolo s prilagojenim programom ali v zavod za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, izjemoma ne velja pogoj PCT. Obvezno pa je nošenje zaščitne maske in upoštevanje vseh drugih preventivnih ukrepov. Za vse druge prihode staršev v vrtec ali šolo (na primer ob uvajanju otroka - novinca v vrtec, na pogovorne urice in roditeljske sestanke) pa vselej velja tudi pogoj PCT.

Za 3. triado OŠ in dijake obvezne maske in prostovoljno tedensko samotestiranje

20. 08. 2021 12.28

Minister za zdravje Janez Poklukar je pojasnil, da je vlada določila dejavnosti, za katere bo teste plačala država. Med drugim so to zaposleni v zdravstvu, socialnovarstvenih zavodih ter dejavnosti vzgoje in izobraževanja. Dejal je še, da bo za omenjene skupine zadostno tedensko testiranje, a testa za druge storitve ne bodo mogli uveljavljati dlje kot 48 ur. Dejal je še, da bodo morali učenci tretje triade in dijaki nositi maske, tedensko samotestiranje pa bo zanje prostovoljno. Štrukelj je v odzivu dejal, da upa, da bo prevladalo zaupanje v slovensko učiteljstvo, da bodo "odgovorno, natančno in dosledno izvajali samotestiranje, ki bo prispevalo k stabilnemu delovanju izobraževalnega sistema".

SVIZ: Proti plačevanju testiranj po potrebi tudi s splošno stavko v šolstvu

17. 08. 2021 12.06

Pred skorajšnjim začetkom novega šolskega leta številna vprašanja ostajajo neodgovorjena. Zaposleni v vzgoji in izobraževanju tako še vedno ne vedo, kako bo pouk potekal ter kakšnim pogojem bo treba zadostiti, tako pri šolnikih kot učencih in dijakih. Šolsko ministrstvo je danes sicer sporočilo novost – pogoj PCT za varen vstop v šolski prostor. Sindikalisti SVIZ sicer zagovarjajo cepljenje, a to naj bo prostovoljno.