Branimir Štrukelj

Štrukelj o ministrici: Če ni kos nalogi, naj prostor odstopi nekomu, ki ji bo

10. 08. 2021 13.18

Tri tedne pred začetkom novega šolskega leta še vedno ni jasno, kako bo to potekalo. Šolniki informacij nimajo, odločitve pa se namesto na šolskem sprejemajo na ministrstvu za zdravje, pravi Branimir Štrukelj s Sviza. "Sodelovanja z ministrstvom za šolstvo ni, nikoli v 30 letih nismo imeli takšne blokade dialoga, kot jo imamo s to ministrico. Tokrat ni nobenega dialoga, preprosto ni ga. Ignorirajo nas," je dejal. Ob tem je kot strela z jasnega udaril predlog strokovne skupine, da bi pogoj PCT uvedli tudi za dijake.

Štrukelj: Testiranje zaposlenih v vzgoji in izobraževanju bo morala plačati država

21. 07. 2021 12.28

Minister za zdravje Janez Poklukar je napovedal, da bodo hitri testi 23. avgusta postali plačljivi – razen za izjeme. Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj ob tem opozarja, da testiranje zaposlenih v vzgoji in izobraževanju trenutno ni obvezno. "Če pa bodo oblasti znova uveljavile obvezno testiranje zaposlenih, ga bodo morale tudi plačati," je dejal.

DS izglasoval veto na novelo zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah

16. 07. 2021 11.17

Državni svetniki so na izredni seji s 17 glasovi za in enim proti izglasovali odložilni veto na novelo zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah. Predlog je vložila komisija DS za kulturo, šolstvo in šport, ki je med drugim izpostavila nesorazmernosti in nejasne opredelitve v noveli. Državni svet je v tem tednu izglasoval veto tudi na novelo zakona o nalezljivih boleznih, ki po ponovnem glasovanju v parlamentu ni bila vnovič potrjena.

DS izglasoval veto na novelo zakona o nalezljivih boleznih

12. 07. 2021 08.23

Ali se po padcu novele zakona o vodah obeta še padec novele zakona o nalezljivih boleznih? Državni svet je namreč na izredni seji z 18 glasovi za in 13 proti izglasoval veto. Državni zbor bo moral tako o noveli ponovno glasovati. Novelo zakona je DZ sicer sprejel s 44 glasovi za in 42 proti. Uresničila naj bi ustavno odločbo, po kateri so nekateri deli zakona neustavni. Opozicija opozarja na škodljivost novele zaradi "nesorazmernega omejevanja človekovih pravic".

Šolski delavci ob zaključku leta opozarjajo: Socialne razlike med otroki so vse večje

23. 06. 2021 13.52

Šolski svetovalni delavci so ob koncu šolskega leta zaskrbljeni, saj opažajo, da se je duševno zdravje otrok med epidemijo močno poslabšalo. Ogorčeni so, ker jih pristojni ne poslušajo glede potrebnih sprememb v svetovalni službi, ki da so kadrovsko podhranjene. Šolski sindikat Sviz je napovedal, da bo storil "vse, da se ta problematika reši".

'Protestiramo, ker se je vlada odrekla socialnemu partnerstvu'

23. 06. 2021 10.15

Po več kot letu dni opozarjanja na odsotnost socialnega dialoga so se sindikalne centrale odločile za bojkotiranje sej ESS in napovedale, da bodo, če bo vlada še naprej vztrajala pri zavračanju socialnega partnerstva in ignoriranju sindikatov, v jesenskih mesecih organizirale sindikalne proteste. Udeležili pa se bodo tudi petkovega protesta.

Posvetovalnega referenduma o demografskem skladu ne bo

01. 06. 2021 08.55

DZ je zavrnil zahtevo opozicije, naj se o predlogu zakona o nacionalnem demografskem skladu razpiše posvetovalni referendum. Da je treba zakon čim prej sprejeti in tako zagotoviti dodaten vir financiranja pokojninske blagajne, je menilo 46 poslancev, naj se prej o tem povpraša volivce na referendumu, pa 43.

Protestniki zaustavili promet, na 'novem' Trgu republike odmevalo 'volitve zdaj'

28. 05. 2021 07.27

Nepregledna množica protestnikov je zavzela ljubljanske ulice, iz prestolnice so odmevali pozivi 'stop janšizmu, volitve zdaj'. Namesto na Trgu republike, ki ga je Policija zavarovala z ograjo, so se protestniki zbrali na križišču Celovške in Tivolske ceste, kjer so zaustavili promet in ustanovili 'novi' Trg republike. Poslovili pa so se z napovedjo, da se protesti že naslednji petek nadaljujejo.

Dogovor podpisalo deset sindikatov javnega sektorja, nekateri vladi očitajo izsiljevanje

28. 05. 2021 11.06

Dogovor o odpravi nekaterih varčevalnih ukrepov, zamiku izplačilnega dneva ter letošnjem regresu je podpisalo deset od nekaj več kot 40 sindikatov javnega sektorja. Eden je dogovor podpisal že dopoldne, ostali pa ob 14. uri. Po grobi oceni znašajo posledice dogovora 65 milijonov evrov, je dejal minister za javno upravo Boštjan Koritnik. Nekateri sindikati javnega sektorja dogovora ne nameravajo podpisati. Vladni strani predlagajo podpis v prihodnjem tednu, skupaj s povezanimi aneksi h kolektivnim pogodbam. Predloge teh so namreč prejeli šele v četrtek in se želijo najprej do njih opredeliti.

Ministrstvo pričakuje uvrstitev dogovora s sindikati javnega sektorja na sejo vlade

25. 05. 2021 16.29

Na ministrstvu za javno upravo pričakujejo, da bo gradivo, ki so ga pripravili po dogovoru s sindikati javnega sektorja, uvrščeno na sejo vlade. Kdaj bi se to lahko zgodilo, niso pojasnili, so pa navedli, da so gradivo vladi posredovali že 17. maja. V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije opozarjajo, da po dobrem tednu še vedno ne vedo, zakaj natančno se vlada ne opredeli do besedila dogovora, ki ga je izpogajal minister za javno upravo. Po drugi strani pa je sprejela enostranski sklep, da se izplačilni dan za državno upravo premesti na deseti delovni dan.

Sindikati: Davčne spremembe kot trojanski konj

20. 05. 2021 15.25

Sindikati v davčnih spremembah, ki naj bi z zvišanjem splošne olajšave pri dohodnini prinesle višje neto plače za vse, vidijo trojanskega konja. Povzročile bodo za skoraj milijardo evrov izpada prihodkov v proračunu, in ker vlada ne pove, kako bi ta izpad nadomestila, se bojijo zmanjšanja socialnih pravic. Na koncu bo delavec plačal več, opozarjajo.

Sodu je dno izbila davčna zakonodaja

14. 05. 2021 09.11

Ne izstopamo iz socialnega dialoga, saj tega ni več, je na novinarski konferenci o razlogih za umik sindikatov iz ESS dejala Lidija Jerkič. Sindikati so izjemno kritični do vlade, ki da je sprejemala zakonodajo mimo ESS, enostransko spreminjala dogovorjene rešitve. Končni udarec je bil sprejemanje davčne zakonodaje, ko so "padle maske", saj je šla vlada, popolnoma mimo ESS, naravnost v državni zbor. Sindikati bodo v prihodnje delovali enotno, še napovedujejo, posluževali pa se bodo vseh oblik sindikalnega boja.

Državni svet ni izglasoval veta na novelo zakona o vodah

06. 04. 2021 10.05

Državni svet s 14 glasovi za in 19 proti ni izglasoval predlaganega veta na novelo zakona o vodah, ki jo je pred tednom dni sprejel državni zbor. V razpravi so pobudniki veta pozivali zlasti k ponovnemu premisleku in soočenju mnenj med predlagatelji novele in stroko o spornih delih zakona, nasprotniki pa so izražali zaupanje v občinske svete. Pobudniki za referendum so sicer skupaj zbrali več kot 40.000 podpisov.

ZRC SAZU Ukom poziva, naj preneha finančno izčrpavati in groziti STA

22. 03. 2021 12.05

V Znanstveno-raziskovalnem centru Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU) z zaskrbljenostjo spremljajo zaostrovanje napadov vladnega urada za komuniciranje (Ukom) na Slovensko tiskovno agencijo (STA). Zaposlenim na agenciji izrekajo vso podporo ter Ukom pozivajo, naj preneha finančno izčrpavati in groziti STA. Obsodbam vladnega početja se pridružujejo tudi v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja. Ukom očitki presenečajo.

Plače v javnem sektorju: enotni temelji, različen pristop glede na financiranje

15. 02. 2021 18.22

Izhodišča za prenovo plačnega sistema, ki jih je vladna stran predstavila reprezentativnim sindikatom javnega sektorja, predvidevajo drugačno obravnavo tistega dela javnega sektorja, ki ima ob proračunskih še druge prihodke. Ta bi namreč imel večjo avtonomijo glede urejanja plač. Želja vlade je tudi več variabilnega nagrajevanja.

Osmi protikoronski zakon korak bližje uveljavitvi

04. 02. 2021 11.56

Državni svet ni izglasoval odložilnega veta na osmi protikoronski zakon in je tako odprl pot hitrejši uveljavitvi dodatnih ukrepov za blažitev posledic epidemije covida-19, vrednih 320 milijonov evrov. Vseeno je nekaj svetnikov opozorilo, da je bil v postopku sprejemanja zakona marsikateri predlog prezrt.

Ravnateljica vrtca v Kamniku obvezno testiranje razume drugače

02. 02. 2021 15.54

Prejšnji teden smo na družbenih omrežjih zasledili to sporočilo: "V vrtcu Antona Medveda ti plačajo, da se greš testirat." Mnoge je ta novica presenetila, komentatorji pa so se razvneli. Poiskali smo torej vrtec v Kamniku in njegovo ravnateljico Liano Cerar, ki je v četrtek vsem zaposlenim poslala to obvestilo: "Vodstvo vrtca je podalo predlog, da zaposleni, ki boste opravili testiranje, za to prejmete dodatno točko pri delovni uspešnosti."

'Sistem je zavožen, nepravičen in vzpostavlja ogromne plačne anomalije'

30. 01. 2021 07.00

Kaos v državi in veliko slabe volje sprožajo tudi dodatki za rizično delo. Kako je mogoče, da so revirni gozdarji na zavodu za gozdove dobili v povprečju po 1500 evrov covid dodatka, šef gozdarjev v brežiški izpostavi pa celo več kot 5000. Na svežem zraku v gozdu jih covid verjetno manj ogroža kot zaposlene v zdravstvu, ki so upravičeni do enakega odstotka. Navodil pa ni, odločajo kar direktorji in župani, skratka odgovorni.

Stiske šolarjev v črnih regijah: Spustite me izpred ekrana, ne morem več, glava me boli ...

29. 01. 2021 19.32

Številni učenci in starši milo rečeno izgubljajo živce. Predvsem v ponovno črnih regijah, to sta spet postali obalno-kraška in zasavska, kjer se šola po samo štirih dneh spet zapira. Razburjeni starši, učitelji in ravnatelji tega nikakor ne morejo razumeti. Celo tako obupani so, da so v Zagorju ob Savi želeli s krogom okoli šole vlado na to, da imajo dovolj, tiho opozoriti, a so si premislili. Uradno zaradi zaščitnih ukrepov, neuradno zaradi pritiskov. V obeh regijah vlado pozivajo, da s stroko preverijo nujnost ukrepa in poiščejo boljšo rešitev. Mnogi starši so namreč že na robu, ne zmorejo več.

Peticije, širjenje strahu med učitelji: zakaj je testiranje pomembno?

25. 01. 2021 10.44

Še preden se jutri v šolske klopi vrne več kot 53.000 učencev prvih treh razredov osnovne šole ter okoli 75.000 otrok, se teden tokrat začenja z množičnim testiranjem zaposlenih. Nekateri med njimi imajo ob tem številne pomisleke, po družbenih omrežjih pa so se še enkrat več razširile teorije zarote o nevarnostih testiranja.

Za učitelje obvezne maske in testiranje, šole z navodili staršem

21. 01. 2021 07.05

Učenci prve triade osnovne šole se prihodnji teden v devetih regijah zaradi izboljšanja epidemioloških razmer vračajo v šolske klopi, vendar pod strogimi ukrepi, ki jih opredeljuje model C. Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je ob začetku lanskega poletja objavilo modele in priporočila za izvajanje dejavnosti v izobraževalnih ustanovah. Kaj konkretno torej prinaša model C in kako bo potekal pouk za najmlajše šolarje? Sviz medtem poziva ministrico, naj prekliče obvezno testiranje.

Prva izhodišča za spremembe plačnega sistema pripravljena

13. 01. 2021 18.04

Prva izhodišča za spremembe plačnega sistema v javnem sektorju so že pripravljena, so pojasnili na ministrstvu za javno upravo. Z njimi bodo najprej seznanili vlado, takoj za tem pa tudi reprezentativne sindikate javnega sektorja. Po seznanitvi bodo s sindikati začeli usklajevanja glede posameznih sprememb plačnega sistema, so napovedali.

Upokojevanje starejših delavcev: sindikati pozivajo k oceni diskriminatornosti

06. 01. 2021 15.58

Reprezentativne sindikalne centrale so na zagovornika načela enakosti in na varuha človekovih pravic naslovile skupni poziv k oceni diskriminatornosti dveh členov sedmega protikoronskega zakona, ki se nanašata na – po njihovih besedah prisilno – upokojevanje starejših delavcev.

Izplačilo dodatka za delo v kriznih razmerah: večina ga bo prejela z zamikom

03. 01. 2021 07.53

Na področju zdravstva in socialnega varstva so dodatke, ki zaposlenim pripadajo za delo v epidemiji, ponekod izplačali, drugje še ne, pravi predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Irena Ilešič Čujovič. Dodaja, da bo v vsakem primeru večina izplačil z zamikom. Tudi tam, kjer so dodatke dobili, so jih na primer decembra šele za oktober.

Zaradi spornih določb o upokojevanju ministra pozvali k odstopu

30. 12. 2020 12.02

Določbe o upokojevanju starejših delavcev, ki jih vključuje sedmi protikoronski zakon, so po mnenju reprezentativnih sindikalnih central nedopustne in predstavljajo očitno zlorabo interventne zakonodaje. Ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja so pozvali k odstopu, napovedujejo tudi razmislek o vložitvi ustavne presoje in nekatere druge ukrepe. Na ministrstvu za delo pa odgovarjajo, da pri ukrepu ne gre za prisilno upokojevanje.

PKP 7: Poslanci črtali določbo o odvzemu pomoči kršilcem vladnih odlokov

30. 12. 2020 07.48

DZ je sprejel sedmi protikoronski zakon, vreden 550 milijonov evrov. Tudi ta prinaša ukrepe za pomoč gospodarstvu in zaščito delovnih mest, v njem je zapisana tudi možnost prisilnega upokojevanja. Večina poslancev je odločila, da se črta določba o tem, da se kršiteljem vladnih odlokov odreče pomoč za blažitev posledic epidemije covida-19. S 44 glasovi za in 40 proti so sprejeli, da se v sedmih dneh po uveljavitvi zakona STA izplača zaostale obveznosti za opravljanje javne službe. Izglasovali pa so tudi, da bodo trgovine to nedeljo ostale zaprte. Državni svet pa na sedmi paket ni izglasoval odložilnega veta.

Kdaj bo ministrstvo ravnateljem poslalo okrožnico?

24. 11. 2020 09.31

Ravnatelji nestrpno pričakujejo okrožnico šolskega ministrstva, s katero naj bi sledilo pozivu Strokovnega sveta za splošno izobraževanje, da se izvede le eno ocenjevalno obdobje in zmanjša število letno zahtevanih ocen. Ob tem pa predsednik Sviza Štrukelj meni, da bi morali v času šolanja od doma izvajati preverjanje znanja in ne ocenjevanja.

Protest sindikalnih central zaradi zavrnitve udeležbe na seji Odbora za finance o predlogu PKP6

23. 11. 2020 06.21

Kot zadnje od parlamentarnih delovnih teles predlog šestega protikoronskega zakona obravnava še odbor DZ za finance. Seja bo po pričakovanjih dolga, uvodoma pa je poslancem zanimiv predvsem ukrep delnega povračila fiksnih stroškov najbolj prizadetim podjetjem zaradi epidemije. V opoziciji menijo, da ponujena pomoč ne bo zadoščala. Medtam pa sindikalne centrale ostro protestirajo, ker niso bile povabljene k razpravi na seji Odbora za finance o predlogu PKP6.

Izjava kranjske epidemiologinje o varčnih Gorenjcih razburila javnost

03. 11. 2020 19.40

Da so pregovorno varčni Gorenjci raje hodili v službe, kot da bi upoštevali karantensko izolacijo, je izjavila kranjska epidemiologinja in s tem razburila javnost. Država namreč v času pred krompirjevimi počitnicami ni izdajala karantenskih odločb in je bil zato marsikdo v stiski, ker ni mogel ostati doma. Sploh učitelji, ki si izven časa počitnic praktično ne morejo vzeti dopusta, so na nogah.

Štrukelj: Zadnji protikoronski paket je bil talec arogance oblasti

19. 10. 2020 14.28

Predstavniki sindikalnih central, ki so prejšnji teden že drugič v mesecu dni zapustili sejo Ekonomsko-socialnega sveta, so opozorili na slabšanje socialnega dialoga. Pričakujejo, da jih bo vlada povabila k usklajevanju zakonodajnih predlogov, da bo na sejah ESS prisoten pristojni minister in da se bo spoštovalo dogovorjeno.