Brigita

Zgodba s srečnim koncem: invalidsko podjetje znova zaživelo

16. 07. 2025 06.00

Se še spomnite invalidskega podjetja CSS iz Škofje Loke, ki je bilo pred pol leta na robu propada, skoraj 20 invalidom pa je grozilo, da bodo pristali na ulici? Slovenski državni holding, ki ga vodi Žiga Debeljak, je nad podjetjem sprva dvignil roke, po izjemnih naporih sindikata ter škofjeloških obrtnikov in podjetnikov pa je država pol leta kasneje s škofjeloškim podjetjem sklenila dokapitalizacijo v višini 800 tisoč evrov. To je epilog zgodbe, ki je odnesla nekdanjega direktorja, zatresla slovensko politiko in prišla celo do predsednika vlade, delovna mesta pa so na koncu ohranili vsi zaposleni.

Kot bi nam še enkrat nacionalizirali stanovanje

11. 07. 2025 06.00

Počutim se, kot bi bilo naše stanovanje še enkrat nacionalizirano, pravi lastnica stanovanja v Ljubljani, ki ga je njena družina dobila vrnjenega z denacionalizacijo. Tudi 32 let po vrnitvi ga še vedno nimajo v posesti, zanj pa dobivajo, pravijo, skoraj trikrat nižjo najemnino od tržne. In kdaj ga bodo končno dobili tudi v posest? Najpogostejši razlog za prekinitev najemnega razmerja je žal smrt najemnika, odgovarjajo na pristojnem ministrstvu.

Bo Cerkev sploh dočakala vrnitev naravnih biserov?

10. 07. 2025 07.12

Kdo bo lastnik naravnih lepot – dela obale Bohinjskega jezera, območja slapa Savica, pa Doline Triglavskih jezer? Tudi več kot 33 let in pol od začetka denacionalizacije nismo nič bližje odgovoru. Celo več, desetletja po vloženem zahtevku je prišlo do preobrata – Cerkev naj ne bi bila denacionalizacijska upravičenka. Bodo zaradi dolgotrajnih postopkov padale milijonske odškodnine? Uradniki so o križevniški cerkvi odločali že šestkrat.

Muzej, posvečen Alfiju Nipiču, praznuje prvi rojstni dan

29. 06. 2025 19.44

V letu dni, odkar so v Jarenini odprli muzej, posvečen Alfiju Nipiču, velikanu slovenske narodnozabavne glasbe, se je tam zvrstilo več kot 5000 oboževalcev iz vseh koncev sveta. Ob prvi obletnici otvoritve muzeja je Alfi tam spet zapel.

Nekdanjim nadzornikom rubijo premoženje

27. 06. 2025 06.00

Dvig roke za posel, za katerega so verjeli, da je v korist podjetju, je nekdanje nadzornike Luke Koper drago stal. Sodni boj tudi po petnajstih letih ni končan, primer je danes na Vrhovnem sodišču. Medtem jim rubijo del plač oziroma pokojnin, zarubljene so bile premičnine, pa stanovanje. Odškodnina, ki jo morajo na podlagi sodbe plačati Luki Koper, je zaradi obresti narasla že na skoraj 41 milijonov evrov.

Tudi denar motiv za delo nadzornikov?

26. 06. 2025 06.00

Osnovno plačilo, sejnine, pa še dodatno plačano delo v komisijah. V nekaterih podjetjih dobijo nadzorniki na leto tudi več deset tisoč evrov, a glede na odgovornost še vedno premalo, so prepričani nekateri. Nadzornik ene od družb je dobil lani več kot 100.000 evrov za potne stroške. Da ne gre le za odgovornost na papirju, dokazuje precedenčni primer Luke Koper. Nekdanjim nadzornikom danes rubijo premoženje. Odškodnina, ki jo morajo plačati, je zaradi obresti narasla že na 41 milijonov evrov.

Nahrani svojo formo z okusi, ki ti dajo zagon: Slim&Fit v novi podobi med gibanjem, vinogradi in proteinsko bogato kulinariko

20. 06. 2025 10.07

V osrčju slikovitih Haloz, na terasi posestva Kobal, se je pred začetkom poletne sezone odvila edinstvena izkušnja, ki je povezala gibanje, dobro počutje in okus. Dogodek, ki je med vinograde privabil številne spletne vplivneže in predstavnike medijev, je obiskovalce najprej popeljal na dopoldansko jogo med trtami, sledil pa je piknik z razgledom – z jedmi, pripravljenimi iz izdelkov Slim&Fit in piknik linije Perutnine Ptuj.

Obdolžena v zadevi Atrij Celje se nista hotela zagovarjati

05. 06. 2025 11.46

Na celjskem okrožnem sodišču se je začelo sojenje nekdanjemu direktorju stanovanjske zadruge Atrij Celje Radovanu Cinku in soobtoženi Damjani Šumlak, ki krivde za očitana tri nadaljevalna kazniva dejanja poslovne goljufije in dejstev iz obtožnice ne priznavata. Na sodišču se nista hotela zagovarjati in odgovarjati na morebitna vprašanja. Po navedbah tožilstva naj bi obtožena v zadevi Atrij Celje v 12 letih več kot 6000 lastnikov nepremičnin ogoljufala za okoli 3,5 milijona evrov.

10 direktorjev v Uniorju ostalo brez položaja

30. 05. 2025 08.08

S prihodom novega predsednika uprave v zreški Unior so iz omare začeli padati okostnjaki. Zakaj je imel Unior še predlani dobiček, lani pa dobrih 41 milijonov evrov izgube? Je sum o prirejanju podatkov o poslovanju v preteklosti upravičen? Za ugotovitve revizije, ki še ni končana, se zanima tudi policija. Vodstvo Uniorja rešuje družbo s klestenjem stroškov, med drugim z umikom desetih direktorjev. S tem bodo prihranili milijon evrov na leto.

Od cerkve, graščine do vrtin vode – tudi v to je šel denar Uniorja

29. 05. 2025 06.00

Želel je biti pomemben globalni igralec, a zabredel v milijonske dolgove. Cerkev na Rogli, polnilnici vode, tudi na Kosovu, pa graščina, terme, smučišče, umetni kolki – nekaj projektov poleg osnovne dejavnosti – kovaštva. Je res, da so bili na njegovem plačilnem seznamu tudi taki, ki v Uniorju sploh niso delali, posle pa dobivali le določeni dobavitelji? Bo vodstvu uspelo rešiti Unior pred potopom zaradi velikih izgub, revizija pa razkrila, ali je šlo za prirejanje poslovnih podatkov?

Boj za milijone ali prirejeni javni razpisi?

15. 05. 2025 06.00

Milijoni evropskega denarja bodo šli za digitalizacijo zdravstva. Pri njihovi delitvi na podlagi javnih razpisov pa se ministrstvo za zdravje sooča z očitki domnevnega prirejanja naročil določenim podjetjem, med drugim tudi v primeru nakupa programa za dispečerske službe. Ali želi ministrstvo za zdravje res kupiti drag program, ki ga ne potrebujemo? Pri pripravi razpisa je sodeloval zunanji svetovalec, v preteklosti omenjen v zvezi s koruptivnimi tveganji v ljubljanskem UKC. V tem na ministrstvu za zdravje ne vidijo težav, vse očitke prirejanja razpisov pa odločno zavračajo.

Se moramo zaradi robotov bati za delovna mesta, še posebej starejši?

02. 05. 2025 07.07

Približno 10.000 varilcev manjka v Sloveniji, poklic varilca je že dlje časa med deficitarnimi. Tajfun Planina je eno od podjetij, kjer stisko zaradi pomanjkanja varilcev rešujejo z roboti. Imajo jih 35, s katerimi nadomeščajo približno 100 ročnih varilcev. Robotizacija je, poleg tega, da delamo vse starejši, še eden od trendov na področju dela v zadnjih desetletjih. Se lahko zaradi robotov bojimo za delovna mesta, sploh starejši, o katerih je veliko stereotipov, da so manj produktivni in dragi za delodajalce?

Manj produktivni, bolj bolni in predragi – stereotipi o starejših delavcih

01. 05. 2025 12.14

Biti krovec pri dvajsetih ali pa pri petdesetih in več je velika razlika. Vročina, mraz, pred teboj globina. Naporno delo, včasih potrebuješ uro, dve, da se privadiš in upaš pogledati navzdol, nam iz izkušenj pravi krovec klepar, ki upa, da bo lahko delal do upokojitve. Naporne stranke, pa vse težje delo z denarjem, opisuje svoje delo starejša poštna uslužbenka, ki mora, če se pri računanju zmoti, kriti škodo iz lastnega žepa. Bodo starejši morda v prihodnje imeli pravico do krajšega delovnega časa, kar predlaga ministrstvo za delo? In kdo sploh je starejši delavec?

Kaj prineseš domov? Neto plačo

11. 04. 2025 06.00

Zagotovo si presenečen, ko dobiš prvo plačo, razlaga eden od treh tujih članov uprave Nove Ljubljanske banke. Obdavčitev predvsem višjih plač pri nas izstopa v primerjavi z Makedonijo, od koder prihaja. Visoko izobražen kader z višjimi plačami odhaja iz Slovenije, medtem ko se tuje družbe, delno tudi zaradi ugodnejšega davčnega okolja, raje kot za poslovanje v Sloveniji odločijo za Hrvaško. Bi prišli delat k nam, potem pa si premislijo, pa na še eno težavo zaradi visokih davkov pri nas opozarjajo v Novartisu.

Slovenija, periferija Hrvaške?

10. 04. 2025 06.00

Poslovanje velikih korporacij prek družb s sedežem na Hrvaškem, zapiranje družb ter premiki managerjev iz Slovenije v Zagreb. Je razlog davčna optimizacija ali boljša reorganizacija v dobro strank, kupcev, kar poudarjajo v družbah, v katerih združujejo slovensko in hrvaško upravo? Vsekakor občutljiva tema, o kateri nekatera podjetja niso želela govoriti z nami.

Z novo reformo manj špekulacij za s. p.-je?

28. 03. 2025 06.05

Prevajalka in profesorica francoščine je kot samostojna podjetnica plačevala najnižje prispevke, čeprav se je zavedala, da bo pokojnina v takem primeru mizerna. Nisem špekulirala in se izogibala plačevanju manj davka, pravi. So pa tudi taki, ki to počnejo. Če bo sprejeta nova pokojninska reforma, bo prostora za špekulacije manj. Kaj pa o napovedani reformi menijo mladi? Skrbi jih, da bi bile zaradi nje pokojnine nižje.

Včasih so rekli, prej boš začel delati, prej boš končal

27. 03. 2025 06.00

Spomnim se, da so mi kot mlademu govorili, da prej, kot bom začel delati, prej bom končal, pravi delavec, zaposlen v proizvodnji enega od ljubljanskih podjetij. Predlagana pokojninska reforma mu bo lahko prekrižala načrte. Če se bo upokojil pri 62-ih, kar je eden od predlogov, bo imel že 45 let delovne dobe. Z višanjem starostne meje pa se manj obremenjujejo mladi. Delati začnejo vse pozneje, 40 let zavarovalne dobe pa že zdaj težko dosežejo do 62. leta. Tako ali tako v našem času ne bo več pokojnin, so črnogledi. Pokojninska reforma, ki naj bi jo sprejeli v kratkem, je za marsikoga boleča tema, a je, kar poudarjajo njeni snovalci, nujna za dostojne pokojnine.

Nika Glojnarič 18. v polfinalu, Ingebrigtsen do dvojne krone

23. 03. 2025 15.29

Nika Glojnarič iz brežiškega atletskega kluba je v teku na 60 m ovire v polfinalu na 20. dvoranskem svetovnem prvenstvu, ki se bo po treh dneh končalo v nekdanji kitajski prestolnici Nandžing, zasedla 18. mesto, tekla je 8,16 sekunde. Do zgodovinske dvojne krone pa je na SP prišel Norvežan Jakob Ingebrigtsen, ki je po sobotni zmagi v teku na 3000 m slavil še na 1500 m (3:38,79) in na dvoranskem svetovnem prvenstvu v atletiki, ki se je po treh dnevih končalo v kitajskem Nandžingu, osvojil dvojno krono. S tem se je vpisal v zgodovino.

Tina Šutej osvojila srebrno medaljo na dvoranskem svetovnem prvenstvu

22. 03. 2025 07.45

Tina Šutej je na dvoranskem svetovnem prvenstvu v atletiki, ki poteka v nekdanji kitajski prestolnici Nanjing, osvojila srebrno medaljo v skoku s palico, preskočila je 4,70 metra. Po srebrnem odličju v prvi polovici meseca na dvoranskem evropskem prvenstvu je tako osvojila še svojo šesto medaljo na velikih tekmovanjih.

Za škofjeloško invalidsko podjetje CSS pripravljen poslovni načrt

18. 03. 2025 14.00

V škofjeloškem invalidskem podjetju CSS se po doslej opravljenih korakih za preživetje podjetja nadejajo še dokapitalizacije, ki bi jim omogočila vlaganje v večjo produktivnost. V poslovnem načrtu, ki ga je na današnji novinarski konferenci predstavila direktorica podjetja Mariana Karla Rebernik, je v načrtu za 860.000 evrov investicij.

Kako spimo Slovenci? Naspanih le 62 odstotkov odraslih

14. 03. 2025 18.28

Obeležujemo svetovni dan spanja, ki je ključnega pomena za telesno in duševno zdravje v vseh življenjskih obdobjih. Le 62 odstotkov odraslih spi skladno s priporočili, opozarjajo strokovnjaki, ki dodajajo, da vse več ljudi trpi za nespečnostjo in slabim spancem, kar resno ogroža zdravje.

Na robu živčnega zloma zaradi gradbenega dovoljenja

07. 03. 2025 06.00

Težave pri pridobivanju gradbenih dovoljenj imajo tudi podjetniki. Za tri projekte, skupno 22 stanovanj, je podjetnik iz Izole čakal na gradbeno dovoljenje na sežanski upravni enoti leto in pol, zaradi tega pa skoraj doživel živčni zlom. Bil je v primežu bank in kupcev stanovanj. Bodo postopki hitrejši, ko bodo prihodnje leto vse upravne enote vključene v sistem eGraditev? Lani je bilo za stanovanjske stavbe izdanih skoraj 2.500 dovoljenj, preverili smo, koliko stane gradbeno dovoljenje in v kateri občini je komunalni prispevek najcenejši?

S podkupovanjem do gradbenega dovoljenja? 'Tega se nisem šel'

06. 03. 2025 06.06

Živci, energija in denar. Pot do gradbenega dovoljenja je lahko dolgotrajna in mukotrpna. Dopolnitev na dopolnitev vloge, čakanje na odziv upravne enote, tedni, meseci pa tečejo. Taka je izkušnja našega sogovornika, ki je na gradbeno dovoljenje čakal pol leta. Še dlje mlada družina, ki je po treh letih dobila gradbeno dovoljenje za prav tako hišo, kot je zanjo vložila vlogo že na začetku. Zakaj postopki trajajo tako dolgo? Je mogoče priti do gradbenega dovoljenja hitreje s kuverto pod mizo in ali res uradniki na posameznih upravnih enotah v podobnih zadevah odločajo različno? Ministrstvo za javno upravo namerava zaradi različnega odločanja dati uradnikom jasna navodila.

Fizioterapevtov 928 več kot pred desetimi leti, čakalne dobe pa daljše. Zakaj?

21. 02. 2025 06.00

Težka poškodba, tri operacije, a da je na koncu prišel do fizioterapevta, je moral čakati več tednov. Čeprav imamo danes v javnem zdravstvu 928 fizioterapevtov več kot pred desetimi leti, na prvo fizioterapevtsko obravnavo nedopustno dolgo čaka skoraj 38 tisoč ljudi. Bo kaj drugače po pozivu ZZZS zdravnikom, naj bolnike s kroničnimi bolečinami namesto v ambulante napotujejo v Centre za krepitev zdravja? "Mi se ukvarjamo s preventivo, ne z bolniki s kroničnimi bolečinami," so jasni v enem od centrov.

'Fizioterapevti' celo v kozmetičnih salonih

20. 02. 2025 06.00

Dvakrat več denarja in 507 fizioterapevtov več je danes v javnem zdravstvenem sistemu kot pred petimi leti, čakalne dobe pa kljub temu katastrofalno dolge, kar dvakrat daljše kot pred petimi leti. Ni čudno, da posel zasebnikom cveti. Ob tem še en pereč problem. Ministrstvo za zdravje ni v zadnjih petih letih izvedlo niti enega strokovnega nadzora. Samooklicani fizioterapevti izvajajo dejavnost celo v kozmetičnih salonih, kot fizioterapevti delajo pri zasebnikih tudi študenti.

Han podprl reševanje invalidskega podjetja CSS: 'Zgodba se me je dotaknila'

18. 02. 2025 15.56

Minister za gospodarstvo Matjaž Han je ob obisku škofjeloškega invalidskega podjetja CSS napovedal podporo uvrstitvi podjetja med strateške naložbe, da bi ga potem lahko Slovenski državni holding (SDH) dokapitaliziral in mu omogočil svetlo prihodnost. V CSS ob tem računajo tudi na posluh ministrstva za finance.

Naj pravosodni policist odpelje zapornika s seboj na stranišče?

07. 02. 2025 06.00

Zapornikov je iz leta v leto več, pravosodnih policistov pa vse manj. In medtem ko bo nov moški zapor v Dobrunjah za 388 zapornikov zgrajen v naslednjih mesecih, je vprašanje, kdo bo zapornike pazil, še bolj relevantno. Že zdaj jih manjka 100. Povprečna starost pravosodnih policistov je 47 let, odhajajo v pokoj, mladih, ki bi to delali, pa ni. "Ga ni, da bi si dal za jurja mesečne plače glavo razbiti," pravi eden od sindikalistov.

Pri selitvi zapornikov v Dobrunje tudi pomoč iz tujine?

06. 02. 2025 06.00

Novi zapor v Dobrunjah za 86,5 milijona evrov bo končan aprila, selitev zapornikov pa bo velik izziv in skrivnost. Pred zaključkom gradnje strogo varovanega in najsodobnejšega zapora je ekipa Dejstev posnela, kako izgleda zaporniška celica, kje bo sodna dvorana za najbolj zahtevna sojenja, in izvedela, da bo selitev zapornikov izjemen varnostni in logistični zalogaj. Čeprav bodo podrobnosti selitve ostale skrivnost, bodo zanjo morda potrebovali pomoč iz tujine. Še vedno pa niso končani inšpekcijski postopki glede odvoza zemljine.

Čakalne vrste priložnost za zavarovalnice, ki krepijo vzporedni zdravstveni sistem

24. 01. 2025 06.00

Dan, ko je obvezni zdravstveni prispevek nadomestil dopolnilnega, je bil za tri zavarovalnice velik šok: odpuščanja, zapiranje izpostav in reorganizacija. So se zavarovalnice v dobrem letu dni, odkar so izgubile velik posel s pobiranjem premij, pobrale? Zdaj še bolj izkoriščajo problem čakalnih vrst in stavijo na zavarovanja, s katerimi je mogoče za denar preskakovati vrste. S tem se krepi vzporedni zdravstveni sistem.

Kaj imajo bolniki od milijonov zavarovalnic?

23. 01. 2025 06.09

Leto dni je, odkar plačujemo namesto dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja obvezno zdravstveno zavarovanje. Denar od premij se ne steka več v blagajne zavarovalnicam, ki so imele v preteklosti milijonske dobičke, pa tudi milijonske obratovalne stroške. Je danes zato kaj drugače? So bolniki zato, ker je v zdravstvu več denarja, kaj na boljšem? Pridejo na pregled ali operacijo prej na vrsto? In kako bo s plačevanjem obveznega prispevka, ki bo s prvim marcem višji za tri evre? Bo postal bolj solidaren?