Brigita

SDH presenečen nad izjavami Mesca: 'Bil je pravočasno in celovito informiran'
21. 01. 2025 08.15
Invalidsko podjetje CSS je treba ohraniti ali pa zaposlenim omogočiti prezaposlitev še pred iztekom likvidacije podjetja, sicer bom sklep o likvidaciji preklical, je napovedal minister za delo Luka Mesec. Od vodstva podjetja in SDH najprej pričakuje vse informacije o stanju podjetja. V SDH so nad njegovimi izjavami, da niso zagotovili niti osnovnih informacij, presenečeni, saj da je bil pravočasno in celovito informiran.

Slovenske železnice so pripravljene zaposliti vse invalide škofjeloškega CSS
20. 01. 2025 15.37
Slovenske železnice so družbi CSS, za katero je skupščina prejšnji teden potrdila likvidacijo, posredovale ponudbo, da njihovo invalidsko podjetje SŽ-ŽIP zagotovi delovno mesto vsem invalidom, glede na možnosti pa tudi drugim zaposlenim v družbi CSS, so sporočili iz SDH. Srečanja in pogovori bodo stekli v prihodnjih dneh. Rešitev je sindikate presenetila.

Podjetje CSS pred likvidacijo: 'Je kriza tako huda, da država žrtvuje invalide?'
13. 01. 2025 17.41
Ob načrtovani likvidaciji invalidskega podjetja CSS so zaposleni v podjetju ter Sindikat obrti in podjetništva Slovenije na novinarski konferenci pred sedežem podjetja v Škofji Loki izpostavili svoje predloge za rešitev podjetja. Opozorili so tudi na socialni vidik ukinitve podjetja in delovnih mest za invalide.

Postelje v domovih prazne, ljudje pa čakajo na vstop tudi šest let
10. 01. 2025 06.00
41 milijonov evrov bo šlo letos v domove za starejše, v njihovo gradnjo ali obnovo. A večji problem kot zidovi so kadri, ki jih kronično primanjkuje. Lani je bilo po oceni Skupnosti socialnih zavodov Slovenije zaradi premalo kadra praznih več kot 900 postelj. Medtem nekateri čakajo tudi več let na vstop v dom. Gospod iz Kranja celo šest let.

Ko mora tudi direktorica doma pomagati deliti hrano
09. 01. 2025 06.00
Medtem ko dobivamo vse več pravic dolgotrajne oskrbe, zaradi česar bi v domovih za starejše potrebovali še več zaposlenih, je v resnici kadrov, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne, vse manj. Nemogoče je trenutno dobiti negovalca bolničarja, pravijo v domu upokojencev v Ilirski Bistrici, v kranjskem domu bi ta trenutek potrebovali več kot 11 medicinskih sester. Da so tam uspeli nahraniti stanovalce, je morala hrano deliti tudi direktorica doma.

Zakaj nekateri nimajo težav dobiti delavcev?
26. 12. 2024 17.11
Kot plezalec je bil perfekcionist, kot podjetnik je moral popustiti, sicer bi mu vsi pobegnili, pravi v smehu manager leta, lastnik in direktor podjetja Lumar. Če jaz ne delam rad popoldne, tudi moji delavci ne bodo, pojasnjuje odločitev, da večina pri njih dela enoizmensko, Robert Medle, lastnik in direktor podjetja Roletarstvo Medle. Zaposleni lahko pripeljejo hišnega ljubljenčka, se iz zgornjega nadstropja spustijo po toboganu, se rekreirajo v službi, vse zato, da se dobro počutijo, razlaga lastnik Intere, najboljšega zaposlovalca med malimi podjetji. Trije lastniki, ki izstopajo po uspešnosti njihovih podjetij. Za rubriko 24UR Dejstva so spregovorili o letošnjem poslovnem letu, o pridobivanju novih kadrov, koliko jih plačujejo in kaj počnejo z dobički.

Preveč testov, spraševanj, tudi zato veliko otrok pri pedopsihiatrih?
13. 12. 2024 06.00
Trije testi na teden, ob tem tudi možni četrti, popravni, hkrati še ustno preverjanje znanja. Decembra in januarja, ko se zaključuje ocenjevalno obdobje, veliko otrok in mladostnikov zaradi šole doživlja hude stiske. So tudi zato pred vrati pedopsihiatrov dolge čakalne vrste na prvo obravnavo? Treba bo spremeniti šolski sistem, pravi pedopsihiatrinja Barbara Šegula Škoberne. Šolsko ministrstvo napoveduje spremembe, tudi pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja.

Mladostnica v hudi stiski do pedopsihiatra po letu in pol
12. 12. 2024 06.33
Za rubriko 24UR Dejstva je spregovorilo dekle, ki se je kot mladoletnica borila z depresijo, izgorelostjo in paničnimi napadi. Leto in pol bi morala čakati na obravnavo pri pedopsihiatru in če njeni starši ne bi poiskali samoplačniške pomoči, danes ne bi bila več živa, pravi. Pa primer mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled pri pedopsihiatru mora čakati povprečno 11 mesecev. Zakaj morajo otroci in mladostniki, ki so v hudih stiskah in jih je vedno več, tako dolgo čakati na strokovno pomoč? Ali ministrstvo za zdravje sploh namerava ukrepati?

Golob: Razumem tožilko, tudi mene so nadzorovali
29. 11. 2024 06.00
Policija trenutno varuje 29 državnih funkcionarjev, ki jim varovanje pripada zaradi funkcije. Med njimi pa ni predsednika vlade, ki je s Policije varovanje prenesel na Generalni sekretariat vlade. Zakaj Policiji ne zaupa in zakaj podpira odločitev državne tožilke Mateje Gončin, ki se je varovanju odpovedala? Nasprotno je z delom svojih varnostnikov zadovoljna predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. So skoraj del moje družine, pravi. Kateri politiki so obdani z varnostniki in kako so varovani?

Od zmerjanja sredi trgovskega centra do groženj s smrtjo
27. 11. 2024 13.52
Če se zdi, da so tarča groženj le sodniki v odmevnih kazenskih zadevah, so dejansko na udaru tudi tisti, ki sodijo v civilnih, družinskih in drugih zadevah. Storilec je klical, da že pripravlja načrt, kako bo pospravil mene in ostale družinske člane, se spominja sodnica Janja Roblek. Doživela je marsikaj, tudi grožnje in zmerjanja sredi trgovskega centra. Kako ogroženi so danes pravosodni funkcionarji in kako jih varuje policija?

So res za težave naših smučišč krive le mile zime?
14. 11. 2024 06.15
Če naši žičničarji za slabe sezone običajno krivijo mile zime, pa vreme vendarle ni vedno krivec za to, kako uspešna so naša smučišča. Letos bo zaprtih šest smučišč. Poleg Kanina, za katerega še vedno ni jasno, kdo, če sploh, ga bo reševal, tudi Stari vrh. Tam so med drugim težave z lastniki zemljišč, ki zahtevajo višje odškodnine. Brez dogovora sta še vedno tudi lastnik Žičnic Vogel in kriptomilijonar Damian Merlak. Ski hotel na Voglu zato še naprej propada.

Kako do pokojnine z varčevanjem
01. 11. 2024 06.58
Za boljšo pokojnino je treba začeti varčevati čim prej, opozarjajo strokovnjaki. Nataša in Janez sta to upoštevala in začela varčevati takoj, ko sta dobila prvo službo. Sprva sta kot večina Slovencev varčevala konservativno, pozneje pa tudi več tvegala. Analizirali smo različne načine varčevanja za pokojnino, kaj se najbolj splača in kaj je najbolj tvegano. Mlada družina, ki ima še veliko let do pokojnine, si lahko privošči tudi tvegane oblike varčevanja, pravi prof. dr. Aljoša Valentinčič, a s tem nima v mislih naložbe v kriptovalute.

Kako z varčevanjem do stanovanja, hiše?
31. 10. 2024 08.04
Danes je svetovni dan varčevanja. Ne le, da Slovenci v Evropski uniji varčujemo nadpovprečno, smo celo drugi najbolj varčen narod. Pred nami so samo še Madžari. Ana in Martin varčujeta za stanovanje in v rubriki 24UR DEJSTVA smo izračunali, koliko bi privarčevala, če bi mesečno varčevala na različne načine – na banki, v skladih, delnicah, zlatu in tudi v najbolj rizični naložbi, v kriptovaluti.

Kako široko bodo zasebniki odprli vrata zdravnikom iz javnih bolnišnic?
18. 10. 2024 06.00
"Dajmo enkrat jasno in glasno zapisati ločevanje javnega in zasebnega, da se vidi, da lahko zasebniki ravno tako poslujemo z zaposlenimi zdravniki, s svojimi sredstvi in opremo," pravi generalni direktor Diagnostičnega centra Bled, zasebnika koncesionarja. Ministrica za zdravje je razjezila zdravnike, ki se bodo morali odločati med delom v javnih zavodih ali pri zasebnikih. Analizirali smo tudi razmejitev dela zdravnikov v Italiji in Avstriji, so tam bolj strogi glede dvojnega dela kot pri nas?

100.000 evrov na mesec za zunanje radiologe
17. 10. 2024 06.00
Kako zelo so ušle stvari izpod nadzora, ko gre za razmejitev javnega in zasebnega zdravstva, dokazuje radiologija. Bomo sploh še imeli dežurnega radiologa, ki bi pregledal otroka, je vprašanje, s katerimi se ukvarjajo v bolnišnicah, iz katerih radiologi bežijo k zasebnikom. Nazadnje se je to zgodilo v šempetrski bolnišnici, kjer imajo le še enega polno zaposlenega radiologa. Bolnišnice gasijo požar z zunanjimi radiologi, za katere samo v Celju plačujejo okrog 100.000 evrov mesečno.

Začetek kurilne sezone brez podražitve daljinskega ogrevanja
07. 10. 2024 06.00
Z novo kurilno sezono, v Ljubljani se je uradno začela prejšnji teden, se položnice za daljinsko ogrevanje ne bodo zvišale, nasprotno, v Murski Soboti se bodo ogrevali celo ceneje kot ob koncu prejšnje sezone. Med večjimi mesti bo daljinsko ogrevanje najdražje v Slovenj Gradcu.

Do toplotnih črpalk tudi s subvencijami do šest tisočakov
04. 10. 2024 06.00
Vse več gospodinjstev se odloča za zniževanje stroškov ogrevanja z vgradnjo toplotnih črpalk. Pri tem jim s subvencijami pomaga Eko sklad, ki je samo letos za to namenil dobrih 25 milijonov evrov. Subvencijo je mogoče dobiti tudi, če se odločimo, da se bomo namesto z oljem ogrevali na drva oziroma na biomaso. V nekaterih primerih znašajo tudi do 50 odstotkov priznane naložbe, je pa dobro vedeti, da subvencijo dobite v celotnem znesku le, če dokažete, da ste staro kurilno napravo odstranili iz hiše.

Nam bo letos topleje za nižjo ceno?
03. 10. 2024 06.00
Kurilna sezona se začenja. Kaj lahko pričakujemo, kako drago bo ogrevanje? Je tudi to zimo pričakovati proteste, kot smo jih videli zaradi visokih položnic preteklo sezono? Analizirali smo, s katerim energentom se trenutno najbolj splača ogrevati stanovanje in hišo. So drva še vedno najbolj priljubljen vir ogrevanja? Kako je mogoče privarčevati tudi za 40 odstotkov? In - se nam obetajo podražitve med sezono?

Nova stalna rubrika znotraj 24UR
26. 09. 2024 07.35
Najbolj gledana informativna oddaja pri nas, 24UR na POP TV, bo od 3. oktobra bogatejša za novo stalno rubriko 24UR Dejstva. Izmenično jo bosta vsak četrtek pripravljali Neža Steiner in Brigita Potočnik. Že ustaljeni rubriki Dejstva na 24ur.com se tako pridružuje še televizijska, ki bo hibridna s članki na spletni strani.

Stanje v Idriji se je umirilo, učenci nazaj v šolskih klopeh
23. 09. 2024 12.50
Na Idrijskem so prejšnji teden zaznali občutno povečano število otrok s prebavnimi težavami, ki so se kazale v bruhanju, diareji in bolečinah v prebavilih, tudi z vročino. Zaradi obolenja je več sto učencev in tudi več strokovnih delavcev idrijske osnovne šole manjkalo pri pouku. Razmere so se že umirile, so nam pojasnili na šoli.

Pariz 2024 iz slovenske perspektive
12. 08. 2024 06.00
Slovenska olimpijska odprava se iz Pariza sto let po prvem olimpioniku s sončne strani Alp Leonom Štukljem vrača s tremi kolajnami, od teh sta dve zlati. S tem je odprava, v kateri so nekateri presegli pričakovanja, nekateri pa jih vendarle niso dosegli, nadaljevala tradicijo osvajanja kolajn na vseh poletnih igrah od leta 1991.

Ana Gros in Benjamin Savšek zastavonoši na odprtju OI
24. 07. 2024 08.42
Čast slovenskih zastavonoš na petkovi otvoritveni slovesnosti olimpijskih iger v Parizu je pripadla zlatemu olimpijskemu kanuistu Benjaminu Savšku in kapetanki ženske rokometne reprezentance Ani Gros. Izbranca bosta na paradi narodov na reki Seni ponosno vihtela nacionalno zastavo in s tem predstavljala 90-člansko ekipo slovenskih športnikov ter športnic.

Piščanci so radi zunaj!
14. 06. 2024 12.27
Perutnina Ptuj je z uvedbo certificirane Piščancem prijazne reje (PPR), že leta 2015 zagotovila višjo kakovost svojega piščančjega mesa Natur Premium.

DEOS Slovenki leta ne bo podaljšal mandata: 'Prav je, da išče nove izzive'
22. 05. 2024 19.40
Borka za pravice starejših in boljše pogoje dela zaposlenih v domovih Ana Petrič, ki je zaradi svojega dela postala tudi Slovenka leta, po izteku mandata odhaja z mesta direktorice Centra starejših Notranje Gorice. A ne po lastni želji, temveč po želji lastnika, družbe DEOS, ki je v lasti družine ene najbogatejših Slovenk Alenke Žnidaršič Kranjc. Zakaj odslavljajo direktorico, niso pojasnili, je pa za nas spregovorila Petričeva.

Po razkritju nepravilnosti v Medicorju prestavili več operacij na srcu
21. 05. 2024 20.05
Po razkritju nepravilnosti je moral izolski Medicinski center Medicor, sicer največja zasebna bolnišnica pri nas, prestaviti več operacij na srcu, ker je zdravstvena inšpekcija prepovedala samostojno delo desetim medicinskim sestram in tehnikom, ki nimajo vseh potrebnih dovoljenj. Medicor je eden od treh slovenskih centrov za kirurgijo srca in ožilja, četrtega zdaj napovedujejo v SB Celje. Temu pa odločno nasprotujejo v ljubljanskem in mariborskem kliničnem centru.

Mariborska občina namerava uvesti kadrovske štipendije
21. 05. 2024 13.13
Mariborski mestni svetniki bodo v četrtek odločali o predlogu za uvedbo kadrovskih štipendij. Poleg obstoječih štipendij za nadarjene dijake in študente bi tako občina podeljevala kadrovske štipendije, katerih prejemniki se bodo po zaključenem izobraževanju morali zaposliti v občinski upravi ali zavodih, kot so vrtci, šole in zdravstveni domovi.

Medicor: Inšpektorat 10 zdravstvenim delavcem prepovedal samostojno delo
08. 05. 2024 18.54
Zdravstveni inšpektorat je prepovedal samostojno delo desetim zdravstvenim delavcem v izolskem Medicinskem centru Medicor. Da so njuno mamo obravnavali zaposleni brez ustreznih dovoljenj, sta opozorili hčerki 80-letne bolnice, ki je pred sedmimi meseci po srčni operaciji umrla v tej največji zasebni kliniki pri nas. Z Medicorjem pa se ukvarja tudi Komisija za preprečevanje korupcije.

Sestri po smrti mame medicinskemu centru očitata več kot 60 nepravilnosti
07. 05. 2024 19.43
Največja zasebna bolnišnica v Sloveniji, Medicinski center Medicor v Izoli, kjer zdravijo kardiovaskularne bolezni, se sooča s hudimi obtožbami. Več kot 60 nepravilnosti ji očitata hčerki pokojne 80-letne pacientke, ki je izkrvavela po posegu na srcu. V bolnišnici vse očitke zavračajo, ministrstvo za zdravje pa je v tem primeru odredilo sistemski nadzor. K strokovnemu nadzoru je pozvalo tudi Zdravniško zbornico in Zbornico zdravstvene in babiške nege.

Je Slovenija vstop v EU dobro izkoristila ali zapravila priložnost?
02. 05. 2024 19.32
Vstop Slovenije v EU pred dvema desetletjema je bil velika prelomnica tudi za gospodarstvo, podjetja. Prej omejena predvsem na slovenski trg in države nekdanje Jugoslavije, so podjetja dobila veliko priložnost: vstop na velik evropski trg in to brez carin, z manj birokracije. Ob številnih priložnostih, ki jih je odprlo članstvo, pa jih je Slovenija očitno več zapravila kot izkoristila. Statistika življenjskih standardov namreč razkriva, da je naša država med deseterico, ki se je evropski družini priključila pred dvema desetletjema, v tem času napredovala najmanj. Slovenijo prepogosto zapuščajo najbolj perspektivni kadri, na drugi strani pa se zdi, da smo, ko gre za privabljanje tujega kapitala, še vedno razmeroma neuspešni. Zakaj?

Cene elektrike na svetovnih borzah padajo, zakaj se to ne pozna na položnicah?
20. 04. 2024 21.22
V zadnjem letu cena elektrike na evropskih borzah pada. Trenutno je na podobni ravni, kot je bila pred energetsko krizo. Kljub temu pa gospodinjstva za elektriko ne plačujejo nič manj. Ali to pomeni, da ponudniki električne energije služijo na ta račun velik denar? Nikakor, odgovarjajo naši največji ponudniki elektrike za gospodinjstva in poudarjajo, da danes porabljamo elektriko, ki so jo kupili že prej in to po višjih cenah.