Civilna zaščita

Med vrtanjem dekanskega predora onesnaženje vode, poginili so škrtavci
17. 04. 2022 13.59
Društvo Alpe Adria Green je sporočilo, da je v petek med vrtanjem dekanskega predora drugega tira železniške proge med Divačo in Koprom prišlo do onesnaženja okolja. Delavci so namreč naleteli na vodno žilo, vodo, pomešano s snovjo za hlajenje svedrov, cementom in laporjem, pa so preusmerili v sistem vodnih kanalov in mlinščic, ki so neposredno povezani z reko Rižano, so dejali v društvu.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?
07. 04. 2022 06.19
Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

Iz jame Primadona rešili poškodovanega jamarja
28. 03. 2022 06.50
Končala se je reševalna akcija jamarja, ki se je pri 300-metrskem padcu v globino v jami Primadona na Tolminskem izpahnil ramo. Reševanje v zelo ozki jami je trajalo več dni. Poškodovanega so s helikopterjem odpeljali v dolino, nato pa v UKC Ljubljana.

Luka Mesec o obrambi, Natu in (svoji) politični prihodnosti: Nehati se moramo obnašati panično
20. 03. 2022 07.00
Koordinator Levice Luka Mesec je prepričan, da bo zavezništvo KUL zdržalo tudi po volitvah, čeprav pravi, da je Šarčeva vlada padla, ker se druga stran ni vedla dovolj resno. O tem, ali jih bo Robert Golob v primeru volilne zmage pustil pred vrati koalicije, ne želi špekulirati, je pa jasen, da bi bilo področje obrambe eno ključnih v koalicijskih pogajanjih. Levica namreč niti v luči vojne v Ukrajini ne odstopa od svojih stališč, ko gre za vojsko, Nato ali obrambni proračun.

Pogovarjal bi se o tem, da ima ljudstvo možnost odpoklicati parlament
19. 03. 2022 17.00
V okviru poglobljenih intervjujev, ki jih pred volitvami pripravljamo z voditelji strank, ki jim najbolje kaže na prihajajočih parlamentarnih volitvah, smo tokrat pred mikrofon povabili koordinatorja Levice. Luka Mesec je odgovarjal tudi na deset vprašanj, ki – kljub kratkim odgovorom – veliko povedo o temeljnih vrednotah stranke.

'Zdravo, fantje, dobrodošli v katastrofi'
03. 03. 2022 18.18
S temi besedami so našo ekipo pozdravili domačini oziroma prostovoljci na glavni železniški postaji v Lvovu. Naš novinar in snemalec spremljata dogajanje na lokaciji, kjer avtobusi in vlaki ves dan in vso noč vozijo na zahod begunce. Skoraj izključno gre za majhne otroke, ženske, ostarele, ki želijo pobegniti pred vojno vihro. Gre za veliko beguncev iz notranjosti Ukrajine, ki se prav s te točke nato odpeljejo proti Poljski. "Humanitarna katastrofa zelo visokih razsežnosti, kaj takega že desetletja in desetletja v srcu Evrope nismo videli," je Jure Tepina dogajanje na železniški postaji v Lvovu opisal za naše informativne oddaje. Iz Ukrajine je od začetka ruske invazije pred tednom dni zbežalo že več kot milijon ljudi.

V Logatec prispelo 38 otrok beguncev iz Ukrajine
02. 03. 2022 12.12
V nastanitveni center za begunce iz Ukrajine v Logatcu je prispelo 68 oseb, od tega 38 otrok, je potrdila direktorica urada za migrante Katarina Štrukelj. Vlada je na ponedeljkovi dopisni seji sprejela sklep o ustanovitvi nastanitvenega centra za begunce iz Ukrajine v Logatcu. Ta bo v delih prostorov uprave za zaščito in reševanje.

'Za namestitev beguncev bi morali uporabiti malo manj kot vse športne dvorane'
01. 03. 2022 18.26
Že več kot 660 tisoč je Ukrajincev, ki so se v begu pred strahotami vojne zatekli v sosednje države, številka pribežnikov se je tako od ponedeljka povečala za približno 140 tisoč. A število ukrajinskih beguncev vztrajno narašča in za naslednje tedne, celo mesece, napoveduje celo največjo begunsko krizo stoletja, ki seveda že dosega tudi Slovenijo. Prve namestitve v begunskih centrih so že pripravljene, v njih smo prve ubežnike namreč sprejeli že v preteklih dneh.

Lani pri intervencijah skupaj sodelovalo skoraj 150.000 reševalcev
01. 03. 2022 08.25
Lani je bilo v Sloveniji 18.270 dogodkov, zaradi katerih so bile različne službe in enote za zaščito in reševanje aktivirane več kot 24.000-krat, od tega skoraj 23.600-krat gasilci, 820-krat gorski reševalci, 175-krat pa enote z reševalnimi psi. Skupaj je pri intervencijah sodelovalo 149.820 reševalcev. Na svetovni dan civilne zaščite so posamezniki in organizacije za svojo požrtvovalnost prejeli priznanja.

V Logatcu nastanjeni prvi begunci: prostora imajo še za 280 ljudi
28. 02. 2022 19.45
Prvi ukrajinski begunci so prispeli tudi v Slovenijo. V centru v Logatcu je nastanjenih približno 10 mater z otroki, prostora je še za 280 ljudi. Pa je Slovenija res pripravljena sprejeti od 180 do 200 tisoč beguncev, kot je pred dnevi ocenil notranji minister Hojs? Na Civilni zaščiti upajo, da tako velikega števila beguncev ne bo, se bodo pa nanj pripravili. V skrajni sili bodo za bivanje pripravili sejmišča, turistične kapacitete in športne dvorane. V Italiji so zaradi begunskega vala iz Ukrajine razglasili izredne razmere.

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'
04. 02. 2022 06.00
Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.

Plaz uničil zgodovinski dvorec na jugovzhodu Brazilije
14. 01. 2022 14.05
V mestu Ouro Preto na jugovzhodu Brazilije je zemeljski plaz uničil dvorec iz 18. stoletja. Nesreča se je zgodila v zgodovinskem središču mesta. Dvorec je bil sicer zaprt od leta 2012, civilna zaščita pa je poročala, da so tla zaradi deževja v zadnjih dneh razmočena. V občini Ouro Preto imajo zaradi neurja, ki je prizadelo državo, izredne razmere. V nesreči k sreči nihče ni bil poškodovan.

Mateja iščejo tudi s termovizijskimi kamerami v zapuščenih stavbah
10. 01. 2022 10.47
V Beogradu se nadaljuje iskalna akcija za pogrešanim 27-letnim Matejem Perišem, ki je izginil v noči na silvestrovo. Iskanje se preveša že v enajsti dan, kljub številnim špekulacijam pa uradno še vedno ni znano, kaj se je zgodilo s 27-letnim Splitčanom.

Obilno deževje v Braziliji zahtevalo novo smrtno žrtev
27. 12. 2021 08.43
Obilno deževje je v nedeljo v zvezni državi Bahia na severovzhodu Brazilije zahtevalo novo smrtno žrtev. Od novembra je umrlo že 18 ljudi. Domove je moralo zapustiti 35.000 prebivalcev.

Poklukar zadovoljen s cepilno akcijo, v nedeljo cepljenih več kot 7500 oseb
20. 12. 2021 07.37
V Sloveniji poteka velika cepilna akcija. Večjo dostopnost cepljenja proti covidu-19 zagotavlja 62 cepilnih centrov s podaljšanim delovnim časom. Naročanje na cepljenje ni potrebno razen za otroke v starostni skupini od pet do 11 let, povsod pa je omogočena izbira cepiva. Cilj cepilne akcije je 80-odstotna precepljenost. Zdravstveni minister Janez Poklukar je pojasnil, da se je včeraj cepilo več kot 7600 ljudi, od tega 486 s prvim odmerkom. NIJZ je naknadno sporočil, da se je cepilo nekaj manj ljudi, in sicer 7571.

Pred prazniki akcija Dnevi cepljenja, cepilni centri bodo delovali tudi ponoči
14. 12. 2021 12.28
Minister za zdravje Janez Poklukar je pred decembrskimi prazniki napovedal akcijo Dnevi cepljenja pod geslom Stopimo skupaj! Varno in zdravo v novo leto. Cepilni centri bodo takrat delovali tudi ponoči, s tem pa naj bi po Poklukarjevih besedah cepljenje približali državljanom. Ministrstvo prav tako izvaja dialog z lokalnimi skupnostmi in jih nagovarja k skupni akciji organiziranja cepljenja v lokalnem okolju.

Kostanjevičanom podaljšali rok za odločitev o protipoplavni zaščiti
07. 12. 2021 11.04
Direkcija RS za vode je Občini Kostanjevica na Krki, kjer občinsko vodstvo in civilna pobuda ne moreta uskladiti mnenj o predlogu protipoplavne zaščite, rok za njegovo potrditev podaljšala do 20. januarja prihodnje leto. Kostanjeviški župan Ladko Petretič je ob tem povedal, da je prišlo do določenih premikov in upa na pozitiven razplet.

Na pomoč v bolnišnice še devet italijanskih vojaških zdravstvenikov
06. 12. 2021 08.50
Zaradi visokega števila okužb in covidnih bolnikov so slovenske bolnišnice pod velikim pritiskom, soočajo se namreč s pomanjkanjem zdravstvenega kadra. Na pomoč so priskočili tudi zdravstveni delavci Slovenske vojske, v nedeljo se jim je pridružilo še šest italijanskih. Dodatnih devet bi moralo prispeti že danes, a je bil polet preložen na torek.

'Začetni entuziazem je šel mimo. Sedaj smo prepuščeni sami sebi'
27. 11. 2021 07.00
11 mesecev je minilo od uničujočega potresa, ki je na kolena spravil Petrinjo in razdejal okoliške vasi. Po začetnem entuziazmu, ko so mesto preplavili prostovoljci z vseh koncev in krajev Hrvaške, je danes Petrinja pozabljena, prazna, utrujena, besna in obupana. Vanjo naj bi se steklo več sto milijonov evrov donacij ter nepregledne tone gradbenega materiala. A skoraj leto dni kasneje denarja in gradbenega materiala "čudežno" ni več. Obnovljenih je bilo le nekaj dimnikov, središče mesta je še vedno razsuto, domovi v slabem stanju, na stotine ljudi živi v bivalnih kontejnerjih, zima pa je pred vrati. Ljudje odhajajo, v tistih, ki so ostali, pa tlita brezup in jeza. V okoliških vaseh je še huje.

V Braziliji po zrušenju pločnika v reko zgrmelo 33 ljudi
23. 11. 2021 12.16
Med božičnim festivalom v jugovzhodnem brazilskem mestu Joinville se je ob zrušenju pločnika poškodovalo 33 ljudi, ki so zgrmeli v reko Cachoeira. K sreči so ponesrečenci utrpeli manjše poškodbe. Varnostni inženirji in civilna zaščita nadaljujejo ogled kraja nesreče.

Predlog protipoplavne zaščite razburja Kostanjevičane: 'Gre za grob poseg v naravno dediščino'
16. 11. 2021 06.00
Med prebivalci Kostanjevice na Krki je še vedno živ spomin na katastrofalne poplave, ki so že večkrat prizadele t. i. dolenjske Benetke. Spomnimo se leta 2010 ali 2014. Ob vsakem deževju še vedno s strahom gledajo v nebo. A predlog, ki predvideva kombinacijo nasipov, zidov in prestavljivih montažnih sten, razburja domačine, ki so se združili v civilno iniciativo.

Bolnišnicam na pomoč priskočili študenti in dijaki, odzvala se je tudi Slovenska vojska
15. 11. 2021 20.21
V bolnišnicah bo v prihodnjih dneh pomagalo 55 bolničarjev Rdečega križa, odzvalo se je tudi več sto dijakov in študentov. V sežanski bolnišnici bo na primer izčrpanim zdravstvenim delavcem na pomoč priskočil kar ves razred, 31 maturantov zdravstvene nege iz Postojne. Dodatni pari rok bodo prišli prav na vseh oddelkih, na katerih zmanjkuje osebja – pri triaži, brisih, higieni, hranjenju, dajanju zdravil. Prakso pa bodo pridobivali tudi na covidnem oddelku, kar jim je, kot pravijo, v izziv. Že v torek bo na pomoč priskočila tudi vojska, ki bo zagotovila štiri ekipe po pet oseb – od medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov do bolničarjev in reševalcev. V pripravljenosti pa so tudi gasilci.

V bolnišnice vse 'razpoložljive moči', Krek na pomoč poziva tudi zaposlene na NIJZ
11. 11. 2021 17.20
Število hospitaliziranih je znova močno naraslo, zato bolnišnice znova povečujejo kapacitete postelj na covidnih oddelkih, je ob današnjem obisku Klinike Golnik povedal minister za zdravje Janez Poklukar. Zahvaljuje se vsem, ki so priskočili na pomoč v bolnišnicah, za pomoč pa se dogovarjajo tudi s civilno zaščito, Rdečim križem in vojsko.

Iniciativa Glas ljudstva v predvolilnem času z zahtevami do političnih strank
08. 11. 2021 17.51
Mreža civilne družbe in nevladnih organizacij, ki se v predvolilnem času povezuje v iniciativo Glas ljudstva, je na novinarski konferenci med drugim naslovila problematiko pravne države, podnebnih sprememb, stanovanjske politike, starejših in socialne države. Obenem politične stranke poziva, da se do njihovih zahtev opredelijo.

Vlada sprejela podlago za okoli 80 kadrovskih sprememb v Civilni zaščiti
28. 10. 2021 15.19
Vlada je na zadnji seji sprejela podlago za 80 kadrovskih sprememb v Civilni zaščiti. Kot so zapisali v sporočilu po seji, je bilo treba po več odhodih ljudi zaradi vzdrževanja operativne sposobnosti zamenjati oziroma razrešiti šest dosedanjih članov, imenovati pet novih članov štaba Civilne zaščite in zamenjati nekatere regijske poveljnike.

V Avstriji in na Hrvaškem skoraj največ novih okužb po izbruhu epidemije
27. 10. 2021 12.17
V Avstriji so prvič po lanskem novembru potrdili več kot 4000 okužb v enem dnevu, umrlo je še deset covidnih bolnikov. Na Hrvaškem so zabeležili 4571 novih okužb, kar je največ od 10. decembra lani, ko so zabeležili 4620 novih okužb v enem dnevu. Število novih okužb medtem še naprej hitro narašča tudi v Nemčiji. V zadnjem dnevu so potrdili več kot 23.000 novih okužb, kar je približno 6000 več kot pred enim tednom.

Hude poplave na Siciliji: umrli najmanj dve osebi
27. 10. 2021 09.01
Sicilijo je zajelo trajajoče hudo neurje, ki je terjalo že najmanj dve smrtni žrtvi. Najhuje je na območju mesta Catania, od koder poročajo o poplavljenih ulicah in uničenih avtomobilih.

Slovenci največ zaupanja izgubili v Policijo, predsednika države in zdravstvo
14. 10. 2021 21.06
Kot je pokazala raziskava podjetja Valicon, so Slovenci od letošnjega marca med institucijami največ zaupanja izgubili v Policijo, predsednika republike, zdravstvo in NIJZ, med poklici pa v učitelje, zdravnike, policiste in TV-voditelje. Najbolj zaupanja vredna institucija so mala slovenska podjetja, najmanj pa Državni zbor.

Kako dobro smo pripravljeni na potres?
07. 10. 2021 20.10
Da potres ne bi nepripravljenih ujel slovenskih gasilcev, reševalcev in bolničarjev, je v Stožicah potekala popotresna vaja. Obiskalo jo je tudi več mednarodnih civilnih zaščit in državnih uradnikov. Kako so se ob simulaciji popotresnih posledic odrezali tisti, ki so ob največjih nesrečah in nezgodah prvi na kraju dogodka?

Lava vulkana na La Palmi dosegla morje
29. 09. 2021 09.50
Španske oblasti skrbijo strupeni oblaki dima, ki bi lahko zajeli notranjost Kanarskih otokov. Nastanejo ob stiku med staljeno kamenino in oceanom. Nove zemeljske strukture so nastale v manj kot 45 minutah, so ocenili strokovnjaki.