Civilna zaščita

V požaru v Kranju močno poškodovana tudi hidroelektrarna Sava

27. 09. 2022 06.23

V Kranju je zagorela starejša zapuščena zgradba, zaradi česar je bilo evakuiranih 67 okoliških stanovalcev. Po prvih podatkih je zaradi požara zgradba uničena, poškodovano pa je še eno stanovanje v bližini, nekaj vozil in stekla na sosednjih objektih zaradi visokih temperatur v požaru. Gre za veliko materialno škodo, so sporočili s PU Kranj. Močno poškodovana je tudi hidroelektrarna Sava, ki stoji neposredno ob pogoreli stavbi. Hidroelektrarna, katere lastnik je Elektro Gorenjska, upravljalec pa Gorenjske elektrarne, zaradi nastale škode do celovite sanacije ne bo mogla obratovati.

Dostop do Osilnice še vedno le prek Hrvaške

18. 09. 2022 12.42

Razmere v Osilnici in Kostelu se po dveh dnevih padavin, ki so povzročile obilne poplave, umirjajo, saj se Kolpa z okoliškimi pritoki počasi vrača nazaj v strugo. Dostop do Osilnice je še vedno mogoč le prek Hrvaške, dostop prek Strme rebri ostaja zaprt. V obeh občinah je treba prekuhavati vodo. Ukrep prekuhavanja vode velja tudi za Črnomelj.

Osilnica odrezana od preostale Slovenije, Medved obljubil pomoč države

17. 09. 2022 09.51

Razmere v občinah Osilnica in Kostel, ki so jih zaradi močnega dežja prizadele poplave in podori, še naprej ostajajo resne. Razmere na terenu si je ogledal državni sekretar na obrambnem ministrstvu Rudi Medved, ki je obljubil pomoč države.

Neurja v Italiji: iščejo še 56-letnico in osemletnega dečka

17. 09. 2022 13.43

Iskanje še dveh pogrešanih po hudih neurjih v italijanski deželi Marke se nadaljuje, so pa gasilci danes našli truplo tretjega pogrešanega, 47-letnika iz kraja Arcevia. Tako zdaj iščejo še osemletnega dečka in 56-letno žensko. Razmere na območju se umirjajo, ljudje pa se vračajo na svoje domove.

Veter podiral drevesa in odkrival strehe, plaz ustavil promet

08. 09. 2022 10.21

Neurja so danes povzročila težave v več delih Italije. Iz mesta Civitavecchia blizu Rima in okolice Gardskega jezera poročajo celo o tornadih, obilno deževje pa je povzročilo zemeljske plazove v pokrajini Como v Lombardiji. Marsikje so morali zaradi podrtih dreves posredovati gasilci.

S Krasa na tekmo: slovenski gasilci sprejeli povabilo odbojkarjev

24. 08. 2022 08.28

Ko je ogenj najbolj pustošil po Krasu, je gasilce presenetil klic dolgoletnega odbojkarskega reprezentanta Dejana Vinčića. "Povedal je, da je celotna reprezentanca, ki se je ravno zbrala na pripravah pred domačim svetovnim prvenstvom, pripravljena priti pomagat na goreči Kras. Karkoli," so sporočili. Takrat so morali ponudbo zavrniti, bilo je prenevarno. A so odbojkarji našli drugačen način, kako pomagati. In ne le to, junake s Krasa so povabili tudi na svojo prvo tekmo na prihajajočem svetovnem prvenstvu. V petek bodo tako v Stožicah junaki navijali za junake.

'Kras rabi čas in mir, da se pozdravi sam'

15. 08. 2022 15.34

Mesec dni je, odkar je na Krasu zagorelo prvič. Mesec dni od prvega plamena, vendar le slaba dva tedna od pogasitve najhujšega požara v zgodovini Slovenije. Ognjeni val, ki se je neustavljivo kotalil po hribu, tresenje tal, kot bi bili sredi potresa, prestrašeni pogledi okoliških prebivalcev. Spomin na besnenje ognjenih zubljev je še kako živ. A kot žarek upanja se medtem narava počasi znova odeva v zelene barve, vrača se tudi divjad. Z umiritvijo razmer pa prihajajo tudi nezaželeni t. i. požarni turisti. "Kras rabi zdaj čas in mir, da se pozdravi," so jasni sogovorniki, člani ekip, ki so se več kot dva tedna spopadale z divjanjem ognja.

Na Obali šteje vsaka kaplja vode: pozivi k varčevanju

10. 08. 2022 19.01

Zaradi požara pri Socerbu je oskrba slovenske Istre s pitno vodo znova ogrožena. Rižanski vodovod je pozval k maksimalnemu varčevanju, saj bi zaradi velike porabe vode za gašenje prebivalci lahko ostali brez nje. Samo v torek so z Unca pripeljali nekaj več kot dva tisoč kubičnih metrov, gasilci pa je skušajo čim več dobiti iz Kraškega vodovoda in tako čim manj obremenjevati Rižanskega. V noči s torka na sredo se je sicer za kratek čas zmanjšal pritok vode s Krasa v Istro. Počila je več kot 80 let stara litoželezna cev, vendar so delavci hitro vzpostavili obvod.

Požar pod Socerbom: aktivni še dve žarišči, gasilce skrbi burja

09. 08. 2022 13.05

Zagorelo je na težko dostopnem terenu pod Socerbom v občini Koper ob italijanski meji. Kot zagotavlja vodja intervencije Jan Brodar, ljudje niso ogroženi. Po besedah vodje nočne izmene Davida Hrvatina sta aktivni še dve žarišči. Ponoči gasilci ne bodo imeli pomoči iz zraka, skrbi jih predvsem burja.

Na območju Devina izbruhnil požar, gasilcem na pomoč priskočil tudi dež

06. 08. 2022 15.53

Na območju italijanskega Devina je nekaj čez poldne znova zagorelo. Za avtocestnim počivališčem, kjer je tudi bencinski servis, je zagorelo grmičevje, ogenj se je razširil in se z vetrom širil proti Sesljanu. Vendar pa je italijanska civilna zaščita sporočila, da so padavine gasilcem pomagale omejiti požar, zaradi česar so prekinili s popolno evakuacijo bližnjega kampa.

V slovensko Istro začeli voziti vodo z Notranjske

26. 07. 2022 07.11

Pri Planini so iz reke Unice začeli črpati vodo za potrebe slovenske Istre. Vojaški in gasilski tovornjaki s cisternami bodo surovo vodo prevažali do vodarne Rižanskega vodovoda v Cepkih pri Dekanih. Vodo prevažajo s štirimi gasilskimi avtocisternami in štirimi cisternami Slovenske vojske, so sporočili iz Uprave za zaščito in reševanje. Črpanje lahko poteka 24 ur na dan, v rotaciji pa je sedem enot. "Trenutno lahko prečrpamo 5000 litrov na minuto," je povedal Domen Torkar iz Uprave za zaščito in reševanje.

V Srbiji med vikendom 409 požarov, v Franciji najmanj trije podtaknjeni

25. 07. 2022 12.47

Dva gozdna požara, ki sta prejšnji teden izbruhnila v Bretanji na severozahodu Francije, sta bila nedvomno podtaknjena, je sporočilo tožilstvo v Parizu. Število namerno povzročenih požarov v Franciji v zadnjih tednih se je tako povzpelo na tri. Med vikendom je medtem v Srbiji prišlo do 409 požarov na prostem, aktiviranih pa je bilo več kot 1100 gasilcev. Gori tudi v Grčiji, kjer je od sobote izbruhnilo najmanj 53 novih gozdnih požarov.

Pretresljiv pogled na pogorišče iz zraka

25. 07. 2022 13.46

V največjem požaru v zgodovini Slovenije je po zadnjih podatkih zgorelo kar 3500 hektarjev površin. Njegove razsežnosti zares razkrije šele pogled iz zraka, ki je pretresljiv.

V boju z ognjeno pošastjo, ki Kras spreminja v pepelnato puščavo

24. 07. 2022 07.37

Nanos je za popotnike med Primorsko in Notranjsko vedno predstavljal neko ločnico. Prehod, ko te je sonce zapustilo, podal pa si se v meglo. A če je ta občutek običajno spremljal tiste, ki so se podajali proti Ljubljani, pa je trenutno ravno obratno. V zraku lahko vonjaš ogenj in saje, z neba sneži pepel in še sončna svetloba je izgubila svojo lepo zdravo barvo. Namesto tega ima pridih sivine, ki je te dni zajela goriško regijo ter upepelila dobršen del kraške pokrajine. V nedeljo navsezgodaj zjutraj je gasilcem na pomoč priskočila mati narava – padel je dež, vendar le malo namočil presušeno zemljo.

FOTO in VIDEO: Upepeljena pokrajina

23. 07. 2022 15.15

Na nekaterih območjih, kjer je ogenj že ugasnil, se razprostira popolno uničenje. Plameni so použili vse, kar je bilo vnetljivega, pepel pa je pokril mrtvo pokrajino. Pot med Mirnom in Kostanjevico na Krasu razkriva razsežnosti katastrofe, ki je prizadela Kras.

Gneča na kraškem nebu

22. 07. 2022 19.33

Nebo nad Krasom so napolnila domača in tuja letala. Nudijo neprecenljivo pomoč pri gašenju iz zraka, saj lahko storijo tisto, česar gasilci na tleh ne morejo. Vsak dan prihaja več helikopterjev in letal, saj Slovenija dobiva tudi mednarodno pomoč. Kar pa obenem tudi pomeni, da je v zraku vse večja gneča.

Bliskovito širjenje požara: 'Ponekod je zgorelo vse. Videti je, kot bi prišel na Mars'

22. 07. 2022 06.05

"Za prebivalci Krasa je šesti zaporedni dan strahu in negotovosti, za gasilci pa neusmiljen boj z ognjeno stihijo," so v petek zvečer sporočili iz regijskega štaba civilne zaščite za severno Primorsko. Zaradi širjenja požara na Krasu so morali za več kraških vasi odrediti tudi evakuacijo. Evakuaciji za kraje občine Miren - Kostanjevica in občine Renče - Vogrsko (Opatje selo, Hudi Log, Nova vas, Vrtoče ter Merljaki, Martinuči, Žigoni, Vinišče, Mohorini in Oševljek) ostajata v veljavi tudi čez noč.

Izdatna pomoč iz zraka na Krasu: 11 helikopterjev, Pilatus in kanader

22. 07. 2022 12.30

Boj z ognjenimi zublji na Krasu je še vedno v teku. Gasilcem so v veliko pomoč zračne sile, ki so ponovno v akciji, saj je gašenje s tal nevarno zaradi velike količine neeksplodiranih granat iz 1. svetovne vojne. V zraku so že več dni slovenski policijski in vojaški helikopterji ter pilatus, prihitela pa je tudi pomoč iz tujine. Italijani so pomagali že prej, prišel je slovaški vojaški helikopter, avstrijski policijski, pa še dva srbska in madžarska. Štab civilne zaščite je popoldne sporočil, da izdatno pomoč nudi 11 helikopterjev in pilatus. Vrnil se je tudi hrvaški kanader.

Požar na italijanski strani meje pod nadzorom

22. 07. 2022 08.23

Gasilci se v Italiji na več območjih v bližini meje s Slovenijo še vedno borijo z ognjem. Gori v Reziji ter na območju občin Sovodnje in Praprotno, veter je nekoliko razpihal tudi tleča požarišča na italijanskem Krasu v bližini vasi Jamlje in Sabliči. Požari so v četrtek na italijanski strani meje terjali tudi prvo smrtno žrtev.

Evakuacija preklicana: prebivalci Vojščice, Temnice in Novela se lahko vrnejo

21. 07. 2022 10.42

Na Krasu je že peti dan zapored stanje izredno resno. V treh kraških vaseh so se že dopoldan oglasile sirene za evakuacijo, in sicer v Temnici, Vojščici in Novelu. Popoldan se je alarm zaradi neposredne nevarnosti požara sprožil znova. Iz teh vasi evakuirali okoli 400 ljudi, zbrali so se v Komnu, kjer bi jim lahko zagotovili okoli 300 postelj, vendar so zvečer iz štaba civilne zaščite nato sporočili, da so se razmere toliko umirile, da bodo krajani noč lahko preživeli doma. Sirene, ki opozarjajo na splošno nevarnost, so se sicer oglasile tudi v Kostanjevici na Krasu, načrt za evakuacijo pa so v primeru, da ga bodo potrebovali, pripravili tudi v občini Renče-Vogrsko.

Prepotrebna pomoč iz zraka: nadčloveški napori in nevarnost trčenja

21. 07. 2022 15.08

Položaj na Krasu je še naprej zelo zahteven. Več kot tisoč gasilcem, pripadnikom civilne zaščite, policistom, vojakom in številnim drugim, ki v boju z ognjem poskušajo preprečiti najhujše, pomagajo tudi helikopterji Slovenske vojske in Policije ter avstrijski helikopter. Pozno popoldne je prispel tudi slovaški helikopter in že gasi požarišče pri Mirnu, znova se je vrnil tudi hrvaški canadair. Posredovanje iz zraka sicer otežuje gost dim, ki se zadržuje nad požariščem.

Izjemen odziv ljudi, ki ponujajo pomoč: je sploh kaj, česar skupaj ne zmoremo?

21. 07. 2022 12.52

Manj kot uro po objavi prošnje gasilcev, ki na Krasu dajejo vse od sebe, so bila skladišča polna pijač in prigrizkov, ki so jih donirali dobri ljudje. Zaradi velikih količin, ki so jih prejeli, je poveljnik regijskega štaba CZ za severno Primorsko prosil, naj se dobava ustavi, saj jim skladiščenje že povzroča težave. "Hvaležnosti, ki jo čutimo ob odzivu vseh dobrih ljudi, vam z besedami ne moremo opisati. Stokrat hvala vsakemu posamezniku!" pa so zapisali gasilci. In ne samo to, družbena omrežja so polna oglasov v obliki nudenja prenočišč, prevozov in namestitev za živali – od konjev do čebel.

Morali so zapustiti domove: 'Preprosto se ni dalo dihati'

20. 07. 2022 16.20

Zaradi nevarne bližine ognjenih zubljev in gostega dima so evakuirali prebivalce petih kraških vasi. Zanje so pripravili prireditveni prostor v Opatjem selu, občinska civilna zaščita je postavila začasne nastanitve. Ker se je požar razširil proti Mirnu, so se tudi tam oglasile sirene za splošno nevarnost. Evakuacijski center za Miren so pripravili v telovadnici v Biljah, vendar si je večina prebivalcev morebitno namestitev poiskala pri sorodnikih in prijateljih. Do večera so se razmere sicer toliko umirile, da so se lahko Mirenčani vrnili tudi na svoje domove. Prebivalce na območju požara v regijskem štabu civilne zaščite sicer pozivajo, naj ob zvoku siren zaprejo okna in brez panike čakajo na evakuacijo. Ljudje pa želijo pomagati tudi gasilcem: ti bodo veseli pijače in energijskih ploščic.

Požar na Krasu: burja se umirja, pogoji za gašenje boljši

18. 07. 2022 06.10

Na območju Renškega vrha nad Renčami še vedno gori, a je gasilcem požar, ki je vzplamtel v nedeljo dopoldan, do ponedeljka zjutraj uspelo spraviti pod nadzor. Kot nam je povedal vodja intervencije Simon Vendramin, se je burja nekoliko umirila, zato so tudi pogoji za gašenje boljši kot dopoldne in v nedeljo zvečer. Na kraju tako od petih ostaja le še en helikopter, 425 gasilcev pa gasi manjše izbruhe in skrbi, da se požarna linija ne bi premaknila. In medtem ko policija vzrok požara še preiskuje, so domačini prepričani, da ne gre za nesrečo.

Grčija z uradno pritožbo zoper Srbijo zaradi strmoglavljenega letala

18. 07. 2022 15.20

Grške oblasti so vložile uradno pritožbo zoper Srbijo, ker niso bile pravočasno obveščene o nevarnem tovoru na letalu, ki je med poskusom zasilnega pristanka v soboto strmoglavilo na severovzhodu Grčije, je sporočil predstavnik grškega zunanjega ministrstva.

Požari po Evropi: na Portugalskem umrl pilot, v Italiji turisti bežali v morje

16. 07. 2022 13.24

Med gašenjem požara na severu Portugalske je v nesreči umrl gasilski pilot. V severnoitalijanskem obmorskem letovišču Bibione je v petek zaradi gozdnega požara v morje zbežalo več turistov. Rešila jih je obalna straža. Požari divjajo tudi na španski sredozemski obali, prav tako se z ognjenimi zublji borijo v Grčiji in Franciji. V Španiji pa je zaradi hude vročine v zadnjih dneh umrlo 237 ljudi.

Namesto boxerjev poljski rosomaki? Vozilo prestalo test v Afganistanu

13. 07. 2022 20.44

Potem ko je stekla revizija postopka glede nakupa 45 nemških osemkolesnikov boxer, naj bi vlada že našla alternativo. Gre za poljske oklepnike KTO rosomak. Na ministrstvu za obrambo pogovorov s Poljaki ne komentirajo, so pa zanikali navedbe o tem, da naj bi bila nabava boxerjev povezana z donacijami, ki jih Slovenija daje Ukrajini. Domnevni posel s Poljaki je kritiziral tudi nekdanji minister Matej Tonin, ki pravi, da so rosomaki zastareli in da nudijo slabšo zaščito. Toda poljski osemkolesniki imajo dobre reference iz Afganistana, poudarja nekdanji načelnik generalštaba Dobran Božič.

Ob eksploziji v Melaminu na pomoč priskočili tudi vojaški specialci

18. 05. 2022 18.30

Skoraj teden dni je minilo od najhujše industrijske nesreče pri nas v kočevski kemični tovarni Melamin. Reševalna akcija, ki je stekla takoj po uničujoči eksploziji, je bila obsežna. Gasilci, nujna medicinska pomoč, civilna zaščita, policisti, vojaki, med njimi pa so na pomoč priskočili tudi vojaški specialci, ki so ravno med nesrečo imeli v bližini mednarodno vojaško vajo, jo predčasno prekinili in priskočili na pomoč reševalcem ter gasilcem. Povsem slučajno sta bila v bližini nesreče tisti trenutek tudi reševalca, ki sta pomagala prvim ponesrečencem.

Po letu dni v veliki akciji znova iskali Boštjana, pogrešanega niso našli

07. 05. 2022 17.36

V okolici Bleda je potekala ponovljena večja iskalna akcija za od lani pogrešanim Boštjanom Lavtarjem. Lavtar je pogrešan od 7. aprila lani. Ponovno je bilo pregledano širše območje Homa, soteske Vintgar, obrobja med naselji Podhom,  Zasip  in  Gorje ter tolmuni in jame na "Borštu". Območje iskanja je bilo razdeljeno na več sektorjev, organiziran pa je bil štab, ki ga  je  vodila blejska civilna zaščita. Sodelovali so še radovljiški gorski reševalci, jamarska reševalna služba, potapljaška reševalna služba, vodniki reševalnih  psov,  gasilci  in Policija. V iskalno akcijo je bilo vključeno okoli 80-člansko  moštvo, ki pogrešanega kljub obsežnemu iskanju in trudu niso našli.

'Človeška napaka' zapenila Sočo, v reko več ton snovi

21. 04. 2022 11.38

Uprava za zaščito in reševanje je ob 6.43 dobila obvestilo o onesnaženju Soče med Srpenico in Kobaridom. Šlo je za izlitje iz TKK Proizvodnje kemičnih izdelkov v Srpenici. Do izlitja je prišlo med prečrpavanjem snovi, potrebne za proizvodnjo cementa. Po zagotovilih poveljnika Civilne zaščite Bovec, Edija Melinca, gre po doslej znanih podatkih za nenevarno snov. Enako je zatrdil tudi direktor omenjenega podjetja. V okolje naj bi se “zaradi človeške napake” razlili najmanj dve toni t. i. polikarboksilatnega polimera. Izlita snov, ki je vidna kot pena na površini vode, se je razširila proti Tolminu. Civilna zaščita izvaja intervencijo in je Sočo zaprla za plovbo.