Colin Powell

Irak dobil mobilne laboratorije iz Nemčije

18. 02. 2003 00.00

Po podatkih humanitarne organizacije Medico International je Nemčija konec osemdesetih let dobavila Iraku najmanj osem mobilnih laboratorijev za biološko in kemično orožje za množično uničevanje. Navedbe se ujemajo s podatki, ki so jih ZDA predstavile na zadnjem zasedanju Varnostnega sveta ZN.

ZDA ne potrebujejo nove resolucije

17. 02. 2003 00.00

Ameriška svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice je zatrdila, da se čas za iraško razorožitev izteka in da ne gre za vprašanje mesecev, temveč tednov. ZDA po njenih besedah dopuščajo sprejem nove resolucije, vendar le take, ki bi potrdila odločenost za ukrepanje.

ZDA vse bolj osamljene

15. 02. 2003 00.00

Po tretjem poročilu vodij inšpekcij v Varnostnem svetu kaže, da so članice najvišjega organa mednarodne skupnosti daleč od soglasja glede politike do Iraka. Agresivnejšo politiko ZDA v Varnostnem svetu podpirata poleg Velike Britanije še Španija in Bolgarija.

Dokazov o kršitvah ni

14. 02. 2003 00.00

Vodja inšpektorjev v Iraku Hans Blix je ob predstavitvi novega poročila v Varnostnem svetu ZN poudaril, da v Iraku niso našli orožja za množično uničevanje. Tudi vodja mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohamed El Baradej je dejal, da dokazov ni, hkrati pa je Bagdad pozval k aktivnejšemu sodelovanju v inšpekcijskem procesu.

Rakete povod za vojno?

13. 02. 2003 00.00

Ugotovitev mednarodnih strokovnjakov, da je domet spornih iraških raket večji, kot dovoljujejo resolucije ZN, bi lahko sprožila vojno proti Iraku, ocenjujejo britanski časniki in britanski premier Tony Blair. V Bagdadu pa zatrjujejo, da imajo rakete domet, ki je v okviru dovoljenj ZN.

Nato brez soglasja o Iraku

10. 02. 2003 00.00

Belgija, Francija in Nemčija so z vetom zadržale sklepe, ki jih je v okviru načrtovanega napada na Irak za zaščito Turčije predlagal generalni sekretar Nata George Robertson. ZDA pa so mnenja, da se zveza po vetu treh držav sooča s krizo verodostojnosti.

Mešani odzivi na francosko-nemški mirovni načrt

10. 02. 2003 00.00

Nizozemska je prepričana, da bi morali na iraški režim stopnjevati pritisk, ne pa pripravljati nov mirovni načrt, obžalujejo pa tudi, da se je francosko-nemški mirovni načrt za Irak pojavil v medijih. Predsednik Evropske komisije Romano Prodi in Nova Zelandija pa sta načrt podprli.

Iraška kriza sprla zaveznice

09. 02. 2003 00.00

Ob zaključku münchenske varnostne konference se je pokazalo, da je razkol med članicami Varnostnega sveta ZN glede Iraka vse globlji. Rusija je namreč napovedala, da bo v Varnostnem svetu ZN podprla francosko-nemški predlog za mirno rešitev krize in povečanje števila inšpektorjev v Iraku.

Dogovor o odstranitvi Arafata?

09. 02. 2003 00.00

Izraelski premier Ariel Šaron in ameriški predsednik George Bush naj bi, kot poroča izraelski časopis Jeridot, sklenila tajni dogovor, kako se znebiti palestinskega voditelja Jaserja Arafata.

Britansko poročilo izdelal študent

08. 02. 2003 00.00

Britansko poročilo, ki naj bi dokazovalo obstoj iraškega orožja za množično uničevanje, je delno tudi prepis disertacije nekega študenta na Univerzi v Cambridgeu. Študent je britansko vlado obtožil intelektualne tatvine, saj je prekopirala veliko število strani, skupaj s slovničnimi in tipkarskimi napakami.

El Baradej: To ni zadnja priložnost

08. 02. 2003 00.00

Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohamed El Baradej, ki je skupaj z vodjo inšpektorjev ZN Hansom Blixom začel obisk v Iraku, je pred začetkom pogovorov z iraškimi predstavniki izjavil, da je njegov obisk v Bagdadu <em>"pomembna priložnost"</em> za to, da bi se izognili vojni, <em>"ne pa tudi zadnja"</em>.

Je Irak skušal trgovati s Slovenijo?

07. 02. 2003 00.00

Omemba Slovenije v Powellovi predstavitvi dokazov zoper Irak pred Varnostnim svetom Združenih narodov je vznemirila domačo javnost. V podjetju Iskra Magneti, kjer kot edini v Sloveniji izdelujejo magnete, zatrjujejo, da niso imeli stikov z iraškimi kupci.

Powellova izjava netočna

06. 02. 2003 00.00

Včerajšnji govor ameriškega zunanjega ministra Colin Powella je zaradi omembe Slovenije dvignil precej prahu. Njegove navedbe, da naj bi Irak tudi pri nas iskal partnerja za izdelavo magnetov za proizvodnjo obogatenega urana, so netočne, Američani so nas zelo verjetno ponovno zamenjali s Slovaško.

ZDA za akcijo proti Iraku

05. 02. 2003 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell je Varnostnemu svetu ZN predstavil podatke ameriških varnostnih služb, ki naj bi dokazovali, da Irak poseduje orožje za množično uničenje. ZDA trdijo, da so dokazi močni in da morajo ZN ukrepati, Francija pa vztraja, da inšpektorji potrebujejo več časa.

Dimitrij Rupel: Poskušamo doseči enotnost

05. 02. 2003 00.00

O govoru ameriškega državnega sekretarja Colina Powella v Varnostnem svetu in slovenskih stališčih do krize v Iraku smo se pogovarjali z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom.

Tuji tisk o Powellovem nastopu v VS ZN

06. 02. 2003 00.00

Tuji tisk se v današnjih izdajah posveča sredinemu nastopu ameriškega državnega sekretarja Colina Powella pred Varnostnim svetom Združenih narodov, v katerem je predstavil ameriške dokaze, da Irak poseduje orožje za množično uničevanje.

Pomanjkljivo sodelovanje dokazano?

03. 02. 2003 00.00

Britanski premier Blair je dejal, da so dokazi o pomanjkljivem sodelovanju Iraka z inšpektorji ZN nedvoumni. Nesodelovanje je jasna kršitev resolucije VS ZN. Blair je ob tem izrazil željo, da VS sprejme resolucijo, ki bo kršitve potrdila, in poudaril, da bo Irak potrebno razorožiti s silo, če tega ne stori sam.

Bush: Čas se Iraku izteka

01. 02. 2003 00.00

Ameriški predsednik George Bush in britanski premier Tony Blair sta na srečanju v Washingtonu ovrgla vsakršen dvom o pripravljenosti obeh zaveznic na vojno proti Iraku. Poudarila sta, da Irak ne izpolnjuje resolucij Združenih narodov in da se čas za prostovoljno razorožitev izteka.

Bush bo branil varnost Američanov

29. 01. 2003 00.00

Ameriški predsednik George Bush je v torkovem tradicionalnem govoru v kongresu o položaju v državi zatrdil, da se vojna proti terorizmu nadaljuje in da ZDA v njej zmagujejo. Američanom je še predstavil politične smernice v letošnjem letu, največji del svojega govora pa je posvetil iraški krizi.

Nato razdeljen glede Iraka

29. 01. 2003 00.00

Nato zaradi nasprotovanja štirih svojih članic še vedno ni odgovoril na ameriško prošnjo po zavezniški podpori v primeru vojne v Iraku.

Pred Blixovim poročilom ZN

26. 01. 2003 00.00

Vodja inšpektorjev Združenih narodov Hans Blix bo Varnostnemu svetu ZN predstavil vmesno poročilo o delu inšpektorjev v Iraku. Ameriški državni sekretar Colin Powell pa je medtem dejal, da so ZDA pripravljene tudi na vojno brez podpore Varnostnega sveta ZN.

V Davosu o Iraku in revščini

26. 01. 2003 00.00

V okviru Svetovnega gospodarskega foruma v Davosu so udeleženci razpravljali o razvoju transatlantskih odnosov in boju proti revščini v svetu. Udeleženci zasedanja so izrazili zaskrbljenost zaradi poglabljanja razlik med evropskimi državami in ZDA.

ZDA bodo počakale na poročilo

25. 01. 2003 00.00

Državni sekretar ZDA Colin Powell je dejal, da bo Busheva administracije "mirno" počakala na prvo celotno poročilo inšpektorjev ZN za orožje. Poročilo bo Bela hiša dobro preučila in se posvetovala z zaveznicami, pred morebitno odločitvijo o napadu na Irak.

Seul za mirno rešitev severnokorejske krize

25. 01. 2003 00.00

Vpletene strani v sporu zaradi severnokorejskega jedrskega programa so izrazile optimizem pri reševanju krize. Južna Koreja je okrepila prizadevanja, v okviru katerih poskuša doseči diplomatsko rešitev krize še pred začetkom razprave v Varnostnem svetu ZN, pri čemer jo podpira tudi Rusija.

Bo Irak uničil naftna polja?

24. 01. 2003 00.00

Režim Sadama Huseina v Bagdadu namerava v primeru ameriškega napada uničiti iraška naftna polja in tako preprečiti, da bi to bogastvo pristalo v rokah ameriške vojske ali nove iraške vlade, je v Washingtonu povedal neimenovani visoki uslužbenec Pentagona.

ZDA lahko napadejo

23. 01. 2003 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin je v pogovoru z ameriškim kolegom Bushem dejal, da so najpomembnejši kriteriji za ocenjevanja položaja v Iraku sklepi inšpektorjev ZN za nadzor nad orožjem, ki jih bodo ti predstavili 27. januarja v VS ZN. ZDA pa ponavljajo stališče, da za napad ni potrebna nova resolucija Varnostenega sveta.

Francija in Nemčija proti vojni

22. 01. 2003 00.00

Francoski predsednik Jacques Chirac je izjavil, da Francija podpira nemška stališča o reševanju iraške krize. V Berlinu in Parizu so torej prepričani, da mora mednarodna skupnost narediti vse, da se izogne vojaškemu spopadu.

Novi vojaki v Perzijskem zalivu

21. 01. 2003 00.00

ZDA so v Perzijski zaliv napotile še 37 tisoč vojakov, v oporiščih različnih držav na Bližnjem vzhodu je tako v pripravljenosti že skoraj 190 tisoč pripadnikov ameriških oboroženih sil. Ameriški državni sekretar Colin Powell pa je Varnostni svet posvaril pred popuščanjem pri obravnavanju iraškega oboroževanja.

VS sprejel deklaracijo proti terorizmu

20. 01. 2003 00.00

Varnostni svet Združenih narodov je v okviru zasedanja zunanjih ministrov držav članic, posvečenega terorizmu, soglasno sprejel deklaracijo o boju proti terorizmu.

Dokazi že do konca meseca?

18. 01. 2003 00.00

Po besedah ameriškega državnega sekretarja Powella ZDA pričakujejo, da bo do konca januarja na voljo dovolj dokazov o iraških kršitvah resolucij ZN. ZDA so po Powellovih besedah v skrajnem primeru tudi brez mandata ZN pripravljene s silo razorožiti Irak.