Colin Powell

Bush in Blair potrdila posebne odnose

24. 02. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush in njegov gost, britanski premier Tony Blair, sta po prvem srečanju v Camp Davidu na novinarski konferenci potrdila posebne odnose, ki veljajo med njunima državama in obljubila, da bodo taki ostali še naprej, ne glede na ideološke razlike med voditeljema. Kljub vidnemu navdušenju, ki sta ga izžarevala oba, pa Bush od Blaira ni dobil jasnega zagotovila, da bo Velika Britanija podprla ameriški načrt protiraketne obrambe (NMD). Bush je med novinarsko konferenco tudi potrdil, da je dobil od Kitajske odgovor na prošnjo o pojasnilu svoje vpletenosti v Iraku. Po Bushevih besedah naj bi Kitajska zagotovila, da bo preverila poročila in "zadeve popravila".

Powell prepričan v obnovo pogajanj

24. 02. 2001 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell je v okviru bližnjevzhodne turneje prispel v Egipt.

ZDA želijo pojasnilo

22. 02. 2001 00.00

ZDA so zaprosile Kitajsko, naj pojasni poročila o telekomunikacijskih projektih, ki jih Kitajska izvaja v Iraku. Ameriški časnik New York Times je namreč v sredo objavil trditve neimenovanih zaupnih virov iz ameriških obveščevalnih in obrambnih krogov, ki naj bi imeli zanesljive podatke o tem, da je Kitajska kršila embargo Združenih narodov in Iraku prodajala tehnologijo, s pomočjo katere je ta izpopolnil radarske sisteme. Zaradi teh posodobitev naj bi minuli teden prišlo do ameriško-britanskega bombardiranja, saj naj bi Iračani v zadnjem času vse natančneje merili na zavezniška letala.

Fischer na obisku v ZDA

21. 02. 2001 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell je kot prvega obiskovalca iz tujine po nastopu položaja v Washingtonu sprejel nemškega kolega Joschko Fischerja, s katerim sta govorila predvsem o vprašanjih, ki se tičejo transatlantskega zavezništva. Med temi so vprašanje ameriške protiraketne obrambe (NMD), sodelovanje na Balkanu in evropske enote za hitro posredovanje. Powell in Fischer sta se dotaknila tudi problema Iraka, ki je pretekli teden prestal bombardiranje ameriških in britanskih letal. Powell je glede ameriškega sodelovanja v mirovnih misijah na Balkanu in in NMD ponovno deloval pomirljivo in zagotovil, da ZDA ne bodo samovoljno ukrepale brez posvetovanja z zavezniki.

ZDA in VB ostajata zaveznici

07. 02. 2001 00.00

Kot je po včerajšnjem srečanju z britanskim zunanjim ministrom Robinom Cookom dejal ameriški državni sekretar Colin Powell, ZDA in Velika Britanija ostajata trdni zaveznici. Powell in Cook sta na uro in tri četrt dolgem srečanju govorila o transatlantski varnosti, predvsem o evropskih načrtih ustanavljanja enot za hitro posredovanje.

195144ukanović na obisku v ZDA

05. 02. 2001 00.00

Načrte črnogorskega predsednika Mila 195144ukanovića o neodvisnosti Črne gore so predstavniki administracije novega ameriškega predsednika Georgea Busha sprejeli zelo zadržano, saj si Washington ne želi zaostrovati odnosov z novimi oblastmi v Beogradu. 195144ukanović, ki je prišel v ZDA iskat podporo za svoje načrte o neodvisnosti, je v Washingtonu priznal, da ameriški predstavniki še zdaleč niso z navdušenjem sprejeli njegovih stališč. Pojasnil je, da je bil prvi odziv State Departmenta nekoliko bolj zadržan od odzivov v krogih ameriških parlamentarcev in med predstavniki nevladnih organizacij, s katerimi je imel pogovore med večdnevnim obiskom v ZDA.

ZDA ostajajo na Balkanu

03. 02. 2001 00.00

Ameriški državni sekrertar Colin Powell si je v minulih dneh prizadeval razgnati strahove o umiku ZDA z Balkana in na pogovore sprejel več predstavnikov držav z območja, obenem pa zavrnil pogovor s predsednikom Črne gore Milom Djukanovićem. Tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher je uradno pojasnil, da se Powell in Djukanović nista sestala zaradi "težav z urnikom", ter zato, ker se ZDA ne želijo vmešavati v volilni proces v Črni gori, kjer bodo aprila pripravili parlamentarne volitve, po katerih se bodo njeni prebivalci odločali tudi o razpisu referenduma o neodvisnosti.

V iskanju podpore za vstop v zvezo NATO

02. 02. 2001 00.00

Po navedbah diplomatskih krogov in medijev v Washingtonu predsedniki držav, vlad in ministrov devetih držav Srednje in Vzhodne Evrope intenzivno pripravljajo sestanke s člani ameriškega kongresa in vlade, na katerih naj bi poskušali dobiti podporo za vstop v zvezo NATO. Srečanj z ameriškimi predstavniki naj bi se tako udeležili visoki predstavniki Slovenije, Albanije, Bolgarije, Estonije, Litve, Latvije, Makedonije, Romunije in Slovaške. Kot je izjavil slovaški premier Mikulas Dzurinda, se bo odločitev o tem vprašanju sprejemala v jeseni, zato je sedaj pravi čas za priprave, piše hrvaška agencija Hina.

Hitrega umika z Balkana ne bo

02. 02. 2001 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell je romunskemu zunanjemu ministru Mircei Geoanu in makedonskemu predsedniku Borisu Trajkovskemu med včerajšnjimi pogovori v Washingtonu zagotovil , da so strahovi o nenadnem umiku ameriških sil z Balkana neupravičeni.

Sredstva za verske organizacije

26. 01. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush načrtuje spremembe pri reševanju določenih socialnih težav, kar pa po mnenju nasprotnikov posega v ustavno določeno ločitev cerkve od države. Bush je na sestanku z washingtonskim nadškofom, kardinalom Theodorjem McCarrickom, napovedal, da bo kongresu predlagal zakonodajo, po kateri bi lahko verske dobrodelne organizacije, naj bodo krščanske, muslimanske, judovske ali kakšne druge, tekmovale za pridobitev proračunskega denarja pri izvajanju določenih programov, kot so izvenšolske dejavnosti za mladino, pomoč zapornikom in odvisnikom od mamil. Busheva napoved je v skladu z njegovim predvolilnim geslom o sočutnem konservativizmu ter željo po krčenju vladnih programov pomoči v prid zasebnim pobudam.

Senat potrdil sedem Bushevih ministrov

21. 01. 2001 00.00

Ameriški senat je nekaj ur po svečani prisegi predsednika Georga Busha mlajšega brez glasovanja potrdil sedem novih ministrov. Soglasno podporo so dobili državni sekretar Colin Powell, obrambni minister Donald Rumsfeld, finančni minister Paul O'Neill, minister za energijo Spencer Abraham, trgovinski minister Donald Evans, kmetijska ministrica Ann Veneman in minister za izobraževanje Rod Paige. Republikanci v kongresu upajo, da bo senat v prihodnjem tednu potrdil še preostale Busheve kandidate za kabinetne položaje oziroma direktorje agencij.

Ubili direktorja palestinske televizije

18. 01. 2001 00.00

Sinočnji pogovori med palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom in izraelskim zunanjim ministrom Šlomom Ben Amijem v Kairu so se po poročanju palestinskih virov končali "brez napredka". Po trditvah izraelske strani sta se Arafat in Ben Ami dogovorila, da bosta pogovore nadaljevala. Na srečanju je sodeloval tudi egiptovski predsednik Hosni Mubarak. Izrael je sinoči odpravil blokado palestinskega mesta Tulkarem na severu Zahodnega brega, kjer sta bila kmalu zatem v incidentu lažje ranjena izrelski častnik in Palestinec.

Senatna zaslišanja prestalo pet kandidatov

18. 01. 2001 00.00

Ameriški senatorji so imeli v sredo polne roke dela z zasliševanjem ministrskih kandidatov nove administracije Georga Busha mlajšega. Poleg Johna Ashcrofta, ki je moral že drugič pred pravosodni odbor, so zaslišanje opravili Colin Powell v odboru za mednarodne odnose, kandidat za stanovanjskega ministra Mel Martinez, kandidat za finančnega ministra Paul O'Neill ter kandidatka za vodjo Agencije za zaščito okolja (EPA) Christie Todd Whitman. Razen pri Ashcroftu so zaslišanja potekala brez posebnih težav.

Bush bo moral pomiriti zaveznike

13. 01. 2001 00.00

Administracija novega ameriškega predsednika Georgea W. Busha bo morala pomiriti svoje zaveznike glede Severne Koreje, protiraketnega ščita in sodelovanja ameriških vojakov na Balkanu, je ocenila ameriška državna sekretarka v odhodu Madeleine Albright. Potreba po pomiritvi zaveznikov je toliko večja, ker ob prihodu Billa Clintona v Belo hišo leta 1993 to ni bilo potrebno, je v pogovoru za časnik International Herald Tribune povedala Albrightova.

Shalikashvili priporočil podpis CTBT

06. 01. 2001 00.00

Nekdanji poveljnik generalštaba združenih poveljstev ameriške vojske general John Shalikashvili je v obsežni študiji, ki jo je eno leto oblikoval na prošnjo predsednika Billa Clintona, priporočil, da ZDA ratificirajo Sporazum o popolni prepovedi jedrskih poskusov (CTBT), ki so jo republikanci v senatu s tesnim izidom 51:48 zavrnili oktobra 1999.

Cohen obiskal vojake na Kosovu

19. 12. 2000 00.00

Ameriški obrambni minister William Cohen je med včerajšnjim obiskom ameriških vojakov na Kosovu dejal, da se ZDA tudi z novo administracijo pod vodstvom republikanskega predsednika Georga Busha ml. ne bodo odpovedale svoji vlogi na Balkanu. Po Cohenovih besedah takšno usmeritev ameriške politike potrjuje tudi sestava Bushevega kabineta. Novi podpredsednik ZDA Dick Cheney in novi državni sekretar Colin Powell sta zagovornika dejavne vloge ZDA v mednarodni skupnosti, meni Cohen, republikanec v kabinetu demokratskega predsednika Billa Clintona.

Zaključen prvi dan konvencije

01. 08. 2000 13.28

Prvi dan nacionalne konvencije ameriške Republikanske stranke v Philadelphiji so delegacije 50 ameriških zveznih držav in šestih prekomorskih območij začele s tradicionalnim glasovanjem za kandidata stranke na novembrskih predsedniških volitvah, ki ga bodo uradno imenovali zadnji dan konvencije, v četrtek. Vodstva delegacij 15 zveznih držav in dveh prekomorskih območij so včeraj slavnostno objavila ime kandidata stranke za predsednika države. V skladu z uveljavljenim protokolom in po abecednem redu je večina delegacij izrazila podporo Georgu W. Bushu mlajšemu, samo pet elektorskih glasov pa je dobil senator John McCain, ki je do nedavnega veljal za Bushevega največjega tekmeca, a je dan pred začetkom konvencije javno izrazil podporo Bushu.