DELO

Jezikovna politika - instrument nacionalizacije v nekdanji Jugoslaviji
22. 05. 1999 14.15
Pri založbi Wieser je te dni izšlo delo Sarajevčana Miloša Okuke z naslovom <I>En jezik - mnogo dedičev </I>s podnaslovom <I>Jezikovna politika kot instrument nacionalizacije v nekdanji Jugoslaviji</I>.

Retrospektiva Kenjija Mizogučija v kinoteki
22. 05. 1999 12.47
Pod naslovom <I>Srce ima več sob kot bordel </I>bo v Slovenski kinoteki med 25. majem in 16. junijem potekala retrospektiva slovitega japonskega režiserja Kenjija Mizogučija (1898-1956). Retrospektiva se bo v torek, 25. maja, ob 20.15 začela z znamenito Legendo o Ugetsu. Kinoteka je pregled Mizogučijevih filmov pripravila v sodelovanju z Japonsko fundacijo iz Tokia in veleposlaništvom Japonske v Republiki Sloveniji s sedežem na Dunaju. Vsi filmi imajo angleške podnapise.

Lek letos ne bo razdelil dividend
21. 05. 1999 21.56
Danes se je v vlogi predsednika uprave podjetja Lek prvič predstavil nekdanji minister Metod Dragonja, ki vodi že tretjo upravo tega podjetja v treh letih. Očitno pa bo njegovo delo letos težko, saj v Leku po mnogih letih prvič pričakujejo padec prodaje. To je očitno posledica ruske krize, vojne v Jugoslaviji ter vse slabšega likvidnostnega položaja v vzhodnoevropskih državah, tudi na Hrvaškem.

Mahorič odhaja, Milačič prihaja k Olimpiji
21. 05. 1999 13.49
Slovenski državni košarkarski prvak Union Olimpija je v petek podpisal pogodbo z novo okrepitvijo, hrvaškim igralcem Damirjem Milačičem. Klub pa bo po dolgoletnem sodelovanju s trenerjem Zmagom Sagadinom zapustil njegov pomočnik Tomo Mahorič, ki se je odločil za samostojno trenersko delo.

Danica Simšič v ZLSD
20. 05. 1999 23.01
Nekdanja poslanka zdaj zunajparlamentarne stranke Demokrati Slovenije Danica Simšič bo po novem članica Združene liste socialnih demokratov.

Politične kroge v Italiji pretresel umor svetovalca ministra
20. 05. 1999 19.34
Politične kroge v Italiji je danes pretresel umor visokega svetovalca ministra v Rimu. Neznanca sta na ulici ustrelila svetovalca italijanskega ministra za delo Massima D'Antono. Hudo ranjeni D'Antona je kmalu zatem umrl v bolnišnici. Po poročilih italijanske televizije ne izključujejo političnih motivov za zločin, vendar pa podrobnosti o napadu še niso znane.

Clinton odredil preiskavo zaradi okvar vesoljskih raket
20. 05. 1999 17.59
Ameriški predsednik Clinton je odredil preiskavo o vzrokih za niz šestih neuspešnih izstrelitev ameriških nosilnih raket v manj kot devetih mesecih. Zaradi neuspešnih izstrelitev znaša škoda že tri milijarde in pol dolarjev.

Družino Rockefeller zanimajo zunajzemeljski pojavi
20. 05. 1999 08.16
Milijarder Laurance Rockefeller iz slavne ameriške dinastije bo financiral delo znanstvenikov, ki skušajo v Veliki Britaniji pojasniti skrivnostne kroge, ki se oblikujejo na žitnih poljih in katerih izvor nekateri povezujejo z zunajzemeljskimi pojavi. Prihodnji mesec naj bi tako na območje Wiltshira na jugu Velike Britanije, kjer se omenjeni krogi najbolj pogosto pojavljajo na žitnih poljih, odpotovala skupina strokovnjakov. Nekateri menijo, da skrivnostne pojave na žitnih poljih povzročajo vremenski pojavi, npr. manjši tornadi. 88-letni Laurance Rockefeller je eden od dedičev Johna D. Rockefellerja, najbogatejšega Američana vseh časov, katerega premoženje danes ocenjujejo na 189,6 milijarde dolarjev.

Odprtje razstave ABC Černigoj v Trstu
19. 05. 1999 21.29
Popoldne so v razstavnem paviljonu Arac v Ljudskem vrtu Muzio de Tommasini v Trstu odprli razstavo z naslovom ABC Černigoj - Učenci po sledovih mojstra. Oblikovali so jo dijaki dveh mestnih nižjih srednjih šol, šole Divisione Julia - podružnica Codermatz z italijanskim in šole Sv. Ciril in Metod s slovenskim učnim jezikom. Dijaki so prispevali vrsto risb v različnih tehnikah, ki pa so bile vse izdelane po navdihu iz Černigojevih del. V prostorih paviljona so razstavljene tudi knjige s Černigojevimi ilustracijami, obiskovalec pa si lahko ogleda tudi izvirne lesene intarzije, last šole Cirila in Metoda, ter portret Avgusta Černigoja, delo tržaškega skladatelja Fabia Niedera.

Duma potrdila Stepašina za premiera
19. 05. 1999 12.12
Poslanci ruske dume so danes z veliko večino potrdili imenovanje Sergeja Stepašina za predsednika vlade. Imenovanje je podprlo 296 poslancev, 55 pa jih je glasovalo proti.

Devetič literarna nagrada kresnik
19. 05. 1999 11.28
Strokovna žirija, v kateri so Andrej Arko, Jože Horvat, Samo Kutoš, Nela Malečkar in Veno Taufer, bo v ponedeljek, 24. maja, v okrogli dvorani Delove stolpnice objavila imena petih nominiranih romanov in njihovih avtorjev, ki se potegujejo za literarno nagrado kresnik.

Češki hokejski navijači protestirali zaradi TV prenosov
18. 05. 1999 18.03
Več sto čeških ljubiteljev hokeja je v ponedeljek zvečer protestiralo pred sedežem zasebne televizije Nova v Pragi zaradi ''slabih prenosov'' tekem svetovnega prvenstva skupine A na Norveškem. S transparenti in skandiranjem so protestniki pozivali vodstvo televiziji, naj odstopi pravice prenosov za svetovno prvenstvo, ki bo prihodnje leto v Rusiji, kakšni drugi televiziji.

Izrael: Barak obljubil, da bo nadaljeval Rabinovo delo
18. 05. 1999 18.02
Novi izraelski premier Ehud Barak se je ob obisku grobnice Jicaka Rabina danes zavezal, da bo nadaljeval delo umorjenega izraelskega premiera.

Mednarodna izobraževalna računalniška konferenca
18. 05. 1999 16.49
Na osnovni šoli Cirila Kosmača v Piranu se bo jutri začela četrta mednarodna izobraževalna računalniška konferenca - MIRK '99. Osrednja tema tridnevne konference je uporaba informacijske in komunikacijske tehnologije pri pouku. Prireditelji: zavod RS za šolstvo, ministrstvo za šolstvo in šport, Zavod za projektno in raziskovalno delo na omrežju internet in Zavod za odprto družbo Slovenija, želijo, da bi se nove izkušnje pri uporabi računalnika in interneta pri pouku začele uveljavljati na vseh šolah v Sloveniji.

Zadnja večerja znova dostopna javnosti
18. 05. 1999 15.54
Zadnja večerja Leonarda da Vincija bo od 28. maja znova dostopna za javnost.Italijanski radio je poročal, da je obsežno restavratorsko delo te mojstrovine končano. Slika s konca 15. stoletja v velikosti 4,20 krat 9,10 metra velja za glavno delo tega renesančnega umetnika (1452-1519), pa tudi za eno najbolj slavnih umetnin na svetu. Pred restavracijo je bila slika komaj še vidna. Restavratorska dela so trajala več kot 20 let in so po italijanskih podatkih stala približno 14 milijonov mark.

Še dober mesec do odločitve o prireditelju OI 2006
17. 05. 1999 17.12
Do odločitve Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) o prireditelju zimskih olimpijskih iger (OI) leta 2006 je še dober mesec, zato sta se v Ljubljani sestala predsedstvo in skupščina družbe Celovec 2006 in sprejela delovni načrt do 109. zasedanja MOK v Seulu, ki bo 19. junija, ter pregledala opravljeno delo.

Podpisan sporazum o sodelovanju med Univerzo v Mariboru in RTV Slovenija
17. 05. 1999 16.23
Rektor Univerze v Mariboru Ludvik Toplak in generalni direktor RTV Slovenije Janez Čadež sta danes na mariborski univerzi podpisala sporazum o sodelovanju med RTV Slovenijo in Univerzo v Mariboru pri razvoju in izvajanju dodiplomskih in podiplomskih študijskih programov in drugih medijsko komunikacijskih študijev.

V koprski galeriji Loža razstavlja tržaška umetnica Lorena Matic
17. 05. 1999 11.19
V koprski galeriji Loža je na ogled razstava tržaške umetnice mlajše generacije Lorene Matic. Razstava Poklici, ki je nastala v sodelovanju z agencijo New Agency Corporation N.A.C., vzpostavlja mnogoterost identitete kot umetnost. Avtorica namreč različne poklicne vloge, v katerih se izraža - od speleologa do gospodinje -, postavlja v okolja, v katerih se izvajajo drugi poklici. Razstavo si je mogoče ogledati do 4. junija.

Nekdanji poljski ujetniki zahtevajo odškodnino
15. 05. 1999 17.01
Približno 22.000 nekdanjih poljskih ujetnikov koncentracijskih taborišč je tožilo nemško Dresdner Bank za odškodnino v višini 5,4 milijarde mark. Nekdanji zaporniki zahtevajo odškodnino za ujetništvo, pretrpljene zlorabe in neplačano prisilno delo. Po mnenju njihovega pravnega zastopnika Dieterja Wissgotta leži na Dresdner Bank velika soodgovornost, saj je bila glavna banka, ki je financirala naciste v času nacionalsocializma.

Visoke cene umetnosti na dražbi v New Yorku
15. 05. 1999 12.50
Dražbo sodobne umetnosti hiše Christie's v New Yorku so zaznamovale visoke cene, čeprav je celoten izkupiček v višini 62,2 milijona dolarjev ostal pod njenimi pričakovanji, številne umetnine pa so prodali pod ocenjeno vrednostjo. Ponudba na dražbi je bila iz zbirke zakoncev Mauricea in Margo Cohen iz Detroita. Najdražja slika na dražbi je bila delo Two flags Jasperja Johnsa, ki je prinesla 7,1 milijona dolarjev. Za sliko Les Roses Sofrano slikarja Henrija Matissa iz leta 1925 so iztržili 5,5 milijona dolarjev. Upanje Joana Miroja je doseglo ceno 4,5 milijona dolarjev, Les trois femmes au bouquet Fernanda Legerja pa 4,4 milijona dolarjev. Delo Henryja Moora Reclining Figure je s 4,1 milijona dolarjev doseglo novo najvišjo ceno, kdajkoli plačano za kako delo tega umetnika. Kleejeva Pevka L. kot Fiordiligi je bila prodana za 2,6 milijona dolarjev.

Naliv krojil vrstni red na reliju Saturnus
14. 05. 1999 20.32
Dvaindvajseti reli Saturnus se je na prvi hitrostni preizkušnji v Zadlogu pri Črnem vrhu začel v pravem nalivu, ki je zelo otežil delo tekmovalcem, pa tudi vsem ostalim udeležencem. Izmed 73 posadk, kolikor se jih je zbralo na štartu, je reli najhitreje začela avstrijska dvojica Kowar-Kowar (Mitshubishi Lancer). Med slovenskimi tekmovalci sta se najbolj izkazala domačina Darko Peljhan in Miran Kacin (Volkswagen Golf), enak čas pa sta dosegla tudi Slavko Komel in Kristina Širok (Opel Astra).

Odprli visokotehnološko podjetje BIA Separations
14. 05. 1999 14.38
Ob današnjem uradnem odprtju podjetja BIA Separations, člana Tehnološkega parka Ljubljana, je minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček v pozdravnem nagovoru izpostavil pomen delovanja tega visokotehnološkega podjetja, ki jih v Sloveniji ni veliko in ki se ukvarja z razvojem in proizvodnjo inovativnih kromatografskih nosilcev, zanimivih predvsem za farmacevtsko industrijo. Minister Marinček je tudi poudaril, da je zadnji čas, da se vsi skupaj zavemo, da se mora odločno kreniti na pot pospešenega razvoja cele slovenske družbe.

Akademik France Bernik predaval o Goetheju na nemških univerzah
14. 05. 1999 13.46
Na povabilo več nemških univerz je predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti akademik France Bernik obiskal več visokošolskih ustanov v tej državi in se tako vključil v praznovanje 250-letnice rojstva nemškega pesnika Johanna Wolfganga Goetheja (1749-1832). Dr France Bernik je na Goethejevi univerzi v Frankfurtu, na univerzi Justusa Liebiga v Giessnu in na Filipovi univerzi v Marburgu predaval na temo Recepcija Goethejevega Fausta pri Slovencih.

V ZRJ brez francoskih in nemških pokojnin
14. 05. 1999 09.45
Nemško ministrstvo za delo in socialno skrbstvo je obvestilo Jugobanko, da prekinja izplačilo pokojnin Jugoslovanom, dokler traja vojno stanje.

Založba Nova revija predstavila tri nove prevode
13. 05. 1999 17.46
Založba Nova revija je danes predstavila tri nova dela s področja hermetične filozofske tradicije, fenomenološke antropologije in hermenevtike ter novo številko revije Phainomena Etika - poetika.

Jelcin kritiziral gospodarsko politiko Primakova
12. 05. 1999 17.19
Ruski predsednik Boris Jelcin je nekaj ur po odstavitvi Jevgenija Primakova s položaja predsednika vlade ocenil, da je bila gospodarska politika Primakova toga, saj je bilo po Jelcinovem mnenju celotno delo vlade na področju gospodarstva osredotočeno na pogajanja z Mednarodnim denarnim skladom (IMF).

Mariborska študentska organizacija podpira program kandidata za rektorja dr. Davorina Kračuna
12. 05. 1999 16.18
Predsedstvo študentske organizacije Univerze v Mariboru (ŠOUM) je po temeljiti razpravi o programih obeh kandidatov podprlo program kandidata za rektorja dr. Davorina Kračuna. Po besedah podpredsednika ŠOUM Davorja Račiča na današnji novinarski konferenci mariborski študentje niso zadovoljni z rezultati šestletnega dela dosedanjega rektorja dr. Ludvika Toplaka, saj ni uresničil obljub in ciljev, ki si jih sam zastavil.

Podobnik in Drnovšek o možnosti za pospešitev sprejemanja evropske zakonodaje
12. 05. 1999 15.48
Na delovnem srečanju v parlamentu sta se sešla predsednik državnega zbora Janez Podobnik in predsednik vlade Janez Drnovšek; v zvezi s sprejemanjem t.i. evropske zakonodaje oziroma prevzemanjem evropskega pravnega reda sta se dogovorila, da bosta tako vlada kot tudi parlament na tem področju na operativni ravni storila vse, da bo do konca julija sprejetih čimveč zakonov, povezanih z EU, da bi bilo letno poročilo Evropske komisije o napredku Slovenije čim boljše.

Prvih pet let let delovanja SZF
12. 05. 1999 14.13
Slovenska znanstvena fundacija (SZF) je v prvih letih delovanja opravila pomembno delo na področju demokratizacije odnosov v raziskovalni dejavnosti. Posebno pozornost je posvečala sedanjim in prihodnjim raziskovalnim ter razvojnim prizadevanjem slovenskih gospodarskih družb, saj si je prizadevala zlasti za razvoj in izboljšanje sposobnosti intelektualnega potenciala, spodbujanje mlajših in izkušenih raziskovalcev k doseganju kakovostnih in uporabnih rezultatov razvojno-raziskovalnega dela, je poudaril direktor SZF Edvard Kobal na današnji novinarski konferenci, na kateri je predstavil prvih pet let delovanja SZF ter dogodke, ki jih bodo organizirali ob 5. obletnici ustanovitve.

Mednarodni dan medicinskih sester
12. 05. 1999 08.39
Današnji dan je Mednarodna organizacija medicinskih sester, ki letos praznuje stoletnico obstoja, proglasila za mednarodni dan medicinskih sester. Tega dne pred 179 leti se je namreč rodila ustanoviteljica modernega sestrinstva Florence Nightingale, ki je delo medicinskih sester postavila na temelje pomoči bolnim in zdravim ter njihovim družinam in okolju, ki mu pripadajo.